RAAD VOORSCHOTEN VALT NIET ALLEEN LEIDEN, MAAR VOORAL G.S. FEL AAN Standpunt college grenswijziging werd door raad nog onderstreept Tweede Kamer akkoord automatische wijziging van de sociale loongrens KROESJTSJEF DOORKRUIST DE DOELEINDEN VAN DE GAULLE Amerikanen als één man achter hun president.... HAMEAB Toekomstplannen randgemeenten vallen door annexatie in duigen Excellent voor huid en handen] Maar ook mogelijkheid verlangd voor een tussentijdse herziening Hoopvolle verwachtingen voor het ogenblik in rook opgegaan Ongerustheid waarneembaar bij het grote publiek in de V.S. DONDERDAG 19 MEI 1960 In de gemeenteraadsvergadering van gister avond is met grote eenstemmigheid het pre advies van B. en W. van Voorschoten over de door Gedeputeerde Staten voorgelegde grenscor recties besproken en aanvaard. Door de vier fractievoorzitters werd met grote waardering over het pre-advies gesproken, hoewel natuurlijk noGj verschillende vragen gerezen waren en andere argumenten naar voren werden gebracht. De KVP-fractie meende, dat de gemeente Leiden thans meer het oog richt op eigen belang, Alle fracties uitten hun misnoegen over het feit, dat Gedeputeerde Staten slechts zo'n korte termijn hadden gesteld om het antwoord op hun brief voor te bereiden. De heer Pels had de brief van G.S. uit 1958 vergeleken met die van nu en was tot de conclusie gekomen, dat beide brieven woordelijk gelijkluidend waren. Spr. had berekend, dat de gemeenten slechts 5van de tijd kregen, die G.S. nodig hadden gehad om dezelfde brief te schrijven. dien bewijzen Haren en Amstelveen deze stelling. Annexatie zal storend werken op de gehele aanpassing van deze streek aan het toekomstig doel. Voorschoten ver vult haar functie in de Randstad Hól land tot nu toe tot volle tevredenheid van de betrokkenen. De praktijk leert, dat de burgerij niet centraal geleid wil worden. Ons volk staat de kleine eenheid voor, de een heid waarin de mens zichzelf kan zijn en een eigen verantwoordelijkheid voelt en heeft. De enige kanttekening, die spr. nog plaatste bij het pre-advies was, dat hij liever zag, dat hieruit de opmer kingen over de grenswijzigingen ten behoeve van Leiden, waarbij dus de andere gemeenten genoemd werden, zouden vervallen. Dit uitgangspunt had sprekers fractie niet nodig. Pover dan op randstedelijke behoeften. De Prot. Chr. fractie legde de nadruk op de vreemde omsluiting door grote wegen in plaats van de wegen te zien als ontsluitingsmogelijkheden. De VVD vond de argumenten van G.S. niet steekhoudend en was evenmin overtuigd van de noodzaak van deze annexatie. De P. v. d. A. stelde de gemeentelijke autonomie primair en wilde het gehele probleem meer als een probleem van de Randstad Holland Leiden is maar een grote krottenstad Ook waren aïïe fracties zeer te spre ken over de wijze, waarop de gemeen teraad van Valkenburg de problemen van de grenscorrecties had besproken. Geen waardering De heer Fortanier, die de eerste van de vier sprekers was, merkte op, dat hU wilde trachten een objectieve me ning te geven, nuchter en zakelijk, zo als ook het pre-advies van B. en W. was. Spr. had beslist geen waardering voor de eisen van het gemeentebe stuur van Leiden, dat met een verdub beld grondgebied nog niet tevreden was. Spr. vroeg zich af wat er van het overleg in de structuurplancom missie terecht was gekomen en of het werk van deze commissie nog voort gezet was. „Leiden heeft thans meer oog op eigen belangen, dan op de randstede lijke behoeften gericht", aldus de heer Fortanier. Nog twintig jaar De wijken Stevenhoven en Boshui zen, waar het voor Voorschoten om gaat, zgn voor Leiden geen dringende behoefte. Ten eerste niet, omdat ze be stemd zijn voor het opvangen van de Haagse overloop en ten tweede niet, omdat Leiden nog ruimte heeft voor het bouwen van 7000 woningen. Het aantal inwoners van deze stad is van 1951 tot nu van 90.000 tot 96.000 geste gen, hetgeen een gemiddelde groei met ongeveer 800 inwoners per jaar bete kent. Gezien in het licht van de ruimte, die Leiden nog heeft, betekent dit, dat Leiden nog meer dan 20 jaar vooruit kan. De verdeling van die Haagse over loop over diverse gemeenten vond spr. effectiever dan in één gemeente. Bo vendien was spr. bevreesd, dat Leiden dit probleem niet kon opvangen, ge zien de onjuiste winkelplanning in de nieuwe wijken, het feit, dat een flatge bouw, dat nog niet bewoond was al 7 cm. uit het lood stond en dat men voor nieuwbouwwoningen wel 2 maan den moest wachten op aansluiting van elektriciteit en gas. Beter Spr. vroeg zich af hoe Gedep. Staten ertoe hadden kunnen komen een nog te projecteren weg (Rijksweg 4B) als grens met Voorschoten voor te stellen, terwijl een bestaande grote weg (4A) als grens met een andere gemeente niet wordt genomen. Natuurlijke gren zen zijn bovendien beter te hanteren. De heer Fortanier vroeg nog aan dacht voor het financiële aspect van de annexatie, dat hij in het pre-advies miste, en besloot met de wens, dat het zou mogen gelukken de taak. die Voor schoten heeft in de Randstad Holland te mogen behouden en daarvoor de gronden met een speciale bestemming niet te hoeven afstaan, omdat Voor schoten getoond heeft deze taak wel goed aan te kunnen. De Randstad Holland is met deze wijzigingen beslist niet gebaat! Mr. dr. J. P. I. v. d. Wilde zette in zijn betoog namens de prot. chr. frac tie uiteen, dat in de voorstellen van G.S. de begrippen Leidse agglomeratie en Leiden door elkaar gebruikt wor den, maar dat een onderscheid tussen deze twee begrippen noodzakelijk is. Grote rol Het stedebouwkUndige probleem speelt een grote rol. Spr. bezag daar voor de gedachte nieuwe grenzen, waarvoor de grote wegen gebruikt wor den. die Leiden als een korset zullen omsluiten. Het is echter niet zo, dat deze wegen er zijn om een gemeente in te sluiten, maar juist om een agglo meratie te ontsluiten. Voorschoten heeft op deze ontslui ting reeds eerder gewezen. Nooit RÜksweg 4B is daarom ook reeds eerder verplaatst. En of deze Rijksweg nu op de thans geprojecteerde plaats komt of meer naar het zuiden, wat een veel beter, vloeiender en dus gun stiger verloop aan de aansluitingen zou geven, in aile gevallen zal deze weg zijn functie in het Leidse korset verliezen. Nooit zal deze weg een na tuurlijke scheiding tussen Voorschoten en Leiden kunnen zyn. Volgens Leiden zal Stevenhoven zo wel als Boshuizen geschikt zijn voor het opvangen van beter gesitueerden en forensen. Voorschoten heeft al veel forensen. Vraagt men aan een Hage naar, waar men liever zou wonen in deze wijk onder Voorschoten of onder Leiden, dan krijgt Voorschoten altijd de voorkeur. Spr. had de laatste dagen de proef op de som genomen. Boven- De heer De Groot (namens de VVD) wilde annexatie niet altijd verwerpen, maar wilde dit middel alleen gebrui ken als alle andere maatregelen onmo gelijk waren gebleken. Gedeputeerde Staten zijn zo pover in hun argumen tatie, dat spr. niet de noodzakelijk heid van deze voorstellen was aange toond. De gedachte, dat de Leidse agglo meratie in 1980 ongeveer 200.000 zielen zal tellen is een prognose over tiental len jaren en niet van Leiden, maar van de gehele agglomeratie. Met zulke prognoses moet men zeer voorzichtig zijn. Ook verder ontbreekt elke argu mentatie. Voorschoten wel Volgens spr. moet de oplossing ge zocht worden in het grote verband van de agglomeratie. Daaraan heeft Voor schoten altijd haar volle medewerking gegeven. En dat kan beslist niet van Leiden gezegd worden! Eerst moet er onderling overleg plaats vinden. Eer der mag men niet met annexatieplan nen komen. Ook spr. vond de voorgestelde gren zen niet steekhoudend. Wanneer Rijks weg 4B komt is niet bekend, maar evenmin waar die weg komt. De Korte Vliet is een natuurlijke grens. De voor genomen verbetering van deze Korte Vliet zal dit water als grens steeds belangrijker maken. Dit te negeren is belachelijk. Bovendien komt de ver keersveiligheid in gevaar als dit wa ter overbrugd moet worden ter wille van aansluiting van de wijken Steven hoven en Boshuizen bij Leiden. En waarom moeten deze wijken bij Leiden? Ze vormen de woongelegen heid voor de Haagse overloop. Kan Leiden die beter opvangen dan Voor schoten? Heeft Leiden in het verleden meer gedaan voor deze Haagse belan gen dan Voorschoten? Voorschoten heeft zelfs al verscheidene mensen uit de Leidse gemeenschap opgenomen, die zich daarin niet meer thuis voelden. Regeren Is vooruitzien. Voorschoten heeft getoond, dat te doen. De plannen voor de genoemde wijken zouden zelfs al lang klaargelegen hebben als ze niet door de onzekere wegenplannen door kruist waren. Op geen enkele grond is deze annexatie verantwoord, zo be sloot de heer De Groot. Nadat dr. Pels (P.v.d.A.) zijn be vreemding over de woordelijke gelijk luidendheid van de brieven van 2 juni 1958 en van 11 april 1960 had uitge sproken en aangetoond en erop gewe zen had dat Voorschoten nu maar 5 van de tijd had gekregen, die Gede puteerde Staten nodig hebben gehad om deze zelfde brief te schrijven, wees spr. erop, dat het niet gaat om één gemeente of zelfs een agglomeratie, maar dat het gaat om heel West-Ne derland. Heel vreemd Heel vreemd vond spr. het, dat de vijf genoemde argumenten voor de annexatie in volgorde waren: 1. de universiteit (typisch Leids), 2. de in dustrie, 3. de parken, 4. de hoofdwe gen en als 5 achteraankomend de toe komstige ontwikkeling van de Rand stad Holland. De laatste problemen moeten echter voorop gesteld worden. Krotten stad Spr. wees er vervolgens op, dat Lei den graag industrie naar zich toe wil trekken (en dan liefst nog Ameri kaanse!), maar dat deze politiek zich wreken zal. Hierover moet interge meentelijk overleg plaats hebben. Lei den worstelt met een verdoorgevoerde industrialisatie, naast de problematiek van de krottenstad. Want Leiden staat bekend als „DE" krottenstad in Ne derland! In het stuk van G.S. en in het pre advies van Leiden komt onvoldoende uit, dat rond een agglomeratie vol doende groen moet liggen. Spr. wees op de onzekerheden, die grote veranderingen in een paar jaar kunnen betekenen. Denk maar aan het plan Wilsveen, dat van de baan is. Nu denkt men de Haagse overloop te verplaatsen naar Gouda en Leiden. Er is een grote en intensieve samenwer king noodzakelijk. Nu blijkt een volko men ongecoödineerde ontwikkeling van deze materie ten .aanzien van het streekplan. Burgemeester De Kool zette in zijn antwoord allereerst uiteen, dat er in- deraad nog veel meer steekhoudende argumenten zijn aan te voeren, maar dat die naar voren zullen komen bij de verdere procedure. Voor overleg is Voorschoten altijd te vinden geweest. Zelfs heeft het ge meentebestuur op 12 januari nog aan de wethouder van Leiden geschreven, dat zy een nieuw contact wensen en dat zy graag de notulen van de laatste twee vergaderingen ontvingen. Deze brief is door Leiden nog niet beant woord. Als vanmorgen de bespreking over de rioolwaterzuivering met Leiden plaats vindt, zal er nog wel gelegen heid zijn om in alle gemoede op deze dingen te wijzen. Oplossing zoeken Omdat Gedeputeerden vragen naar de mening van de gemeentebesturen over het gehele probleem, wordt in dit pre-advies ook over de andere ge meenten gesproken. Voorschoten wil n.l. trachten met G.S. mee te denken en een oplossing te zoeken. Antwoord De Kool Burgemeester De Kool wees erop, dat Voorschoten, ondanks de vestiging van duizenden, een eigen karakter heeft en dat de planologische opbouw wijst op een gunstige integratie. Van 1955 tot nu zijn 593 particuliere wo ningen gebouwd. In 179 daarvan heb ben zich Haagse gezinnen gevestigd. Van het vestigingsoverschot kwam 45.4 rechtstreeks uit Den Haag en zelfs 51.02 uit de Haagse agglome ratie. Leiden kreeg slechts 16.07 hiervan. Bij een objectieve beschouwing kon men tot de conclusie komen, dat Lei den in bepaalde omstandigheden be hoefte heeft aan grensuitleg, maar de gevraagde uitleg staat in geen verhou ding tot de agglomeratiecijfers. Het beeld van het korset, dat de Rijkswe gen zouden vormen, vond spr. volko men juist en de projectie van Rijksweg 4B is inderdaad volkomen onlogisch. Dat de autonomie eigenlijk primair is, is spr. uit het hart gegrepen. Maar wat de industrialisatie betreft, achtte spr. het eigenlyk erg nodig, dat er een gericht industrialisatiebeleid voor Ne derland was. Dat er tussen Leiden en Voorscho ten met de andere randgemeenten een klimaatverslechtering is, is beslist niet aan Voorschoten te wijten. Na deze uitvoerige besprekingen stemde de gemeenteraad van Voor schoten volledig in met het door B. en W. voorgestelde antwoord. Daaraan zal worden toegevoegd een brief, waarin de aanvullende gedachten in deze raadsvergadering naar voren gekomen zullen worden verwerkt. Burgemeester De Kool dankte de raad voor de wyze, waarop de bespre kingen gevoerd waren en voor de waar dige, objectieve gedachtenwisseling. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Rotterdam (vac. W. L. Tuk ker) N. Kleermaker te Nunspeet. Bedankt voor Bodegraven (vac. J. C. TerlouwP. M. van Galen te Gorlnchem voor Rljs- sen T. Langerak te Vlnkeveen. GEREF. KERKEN Tweetal te Hilversum (vac. J. Thomas) H. M. Dercksen te Barneveld en J. van Leeuwen te IJmulden. Beroepen te Epe H. J. Bouwhuis te Coevorden. Beroepen te Rutten (N.O.P.) J. Noordhof, kand. te Wildervank. CHR. GEREF. KERK Beroepen te De Kr lm (O.) A W. Drechs- ler te Vllssingen. Beroepen te Gouderak H. van Kooten te Werkendam. BAPTISTEN GEMEENTE Bedankt voor Gronlngen-Zuld H. van der Werf te Emmen. Beroepen te Munten dam J. Bouritlus te 2e Exloërmond. 1 In het dierenrijk is de vreedzame coëxistentie blijkbaar gemakkelijker dan in de grote-mensen-wereld Lange niet naar Moskou De Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange, heeft een par ticulier bezoek dat hij eind mei aan Moskou zou brengen, afgezegd. In een verklaring van zijn ministerie wordt ge zegd dat dit is gebeurd wegens „de gro tere hoeveelheid wer kin de toestand die is ontstaan". Het is de Hamamelis die het'm doet Regeringspartijen verdeeld (Van onze parlementaire redacteur) Vooruitlopend op de wetswijzi ging, is met ingang van 1 januari 1960 de loongrens, geldende voor de ziektewet, het ziekenfondsbe- sluit, de werkloosheidswet en de invaliditeitswet, verhoogd van 6900 tot 7450 gulden per jaar, waardoor het aantal verplicht verzekerden met ongeveer 25.000 is gestegen. In de Tweede Kamer kwam deze wetswijziging gisteren eindelijk aan de orde. Niemand had er bezwaar tegen. Wel blijkt er verschil van mening te heer sen over een nieuwigheid, die tegelijk met de verhoging van de loongrens is voorgesteld. Die nieuwigheid betreft het automatisch verhogen van de loongrens, wanneer het indexcijfer van de lonen of het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud over een aaneengeslo ten periode van twaalf maanden met meer dan drie procent is gestegen. De loongrens wordt dan verhoogd met de helft van het percentage waarmee lonen en prijzen zijn gestegen. De herhaalde lijke procedure van een wetswijziging zal door dit automatisme niet meer no- dig zijn. Niet tevreden Een overgroot deel van de Kamer is met deze nieuwigheid nog niet tevreden. Zij wenst dat bovendien tussentijds, wanneer daartoe een bijzondere aanlei ding bestaat (bijvoorbeeld een algemene loonronde) de sociale loongrens, buiten het parlement om, bij Hon. Besluit kan worden gewijzigd na advies van de SER dus zonder behandeling van een wets wijziging in de Kamers. Een daartoe strekkend amendement is gisteren ingediend, voorzien van de handtekeningen van leden van de KVP, P.v.d.A., AR en CHU. Als tegenstander van dit amendement sprak gisteren al leen de woordvoerder van de VVD, de heer Corver, die ook tegen het door de regering voorgestelde automatisme is. Hij meende dat de consequenties van een dergelijke methodiek nog niet ge heel kunnen worden overzien en dat het derhalve verstandiger zou zijn er eerst enige ervaring mee op te doen alvorens het automatisme in de wet vast te leggen. Het kan toch niet de bedoeling zijn. zei hij, bij een sterke vermeerde ring van de welvaart, bij een daardoor belangrijke verhoging van de lonen, in gelijke mate daarmee ook de loongrens voor de sociale verzekering op te trek ken. Voorlopig Uit de stukken is gebleken dat de staatssecretaris daarin „voorlopig" geen gevaar ziet. maar „op den duur" zou er dan toch wel risico in kunnen zitten. Daarom zou de heer Corver de gang van zaken liever eerst enige tijd willen aanzien. Hij zou wel elk jaar vol gens het thans voorgestelde systeem de loongrens willen bepalen, maar dan telkenj are vastgesteld door de Kamer en voorlopig niet als een automatisme in de wet willen doen vastleggen. De loongrenzen voor de sociale verzekering dienen tenslotte om het getal der ver zekerde personen te beperken tot de categorie dergenen, van wie het wel vaartsniveau onvoldoende wordt geacht om de verantwoordelijkheid voor indi viduele voorzieningen zelf te kunnen dragen. De beoordeling van de kwestie of bij stijgende welvaart meer mensen zelf voor voorzieningen kunnen zorgen, komt vooral aan de orde na loonsver hogingen op grond van gestegen wel vaart. Over die vraag moet de Kamer dan een uitspraak doen en daarom was de heer Corver tegenstander van het amendement, dat de beslissing wil over laten aan de minister van Sociale Za ken na advies van de SER. Behalve de heer Corver heeft gisteren alleen nog mej. Lemaire (P.v.dA.) het woord ge voerd als voorstandster van het auto matisme en van het amendement. Het is echter niet te verwachten, dat staats secretaris Roolvink met het amende- men akkoord gaat. Vandaag zou over de kwestie worden beslist. (Van onze Paryse correspondent) President Charles de Gaulle van Frankryk blijkt zich by zyn poging van dins dag om als bemiddelaar tussen het Westen en Kroesjtsjef op te treden kennelijk verrekend te hebben. De Fransman is in zyn hautaine minachting en trots van nature zeker minder goed gewapend geweest om als tussenpersoon op te treden dan de Britse minister-president, die van het gladstrijken van diplomatieke plooien de laatste jaren een soort persoonlijke specialiteit heeft gemaakt. En zo was het dan ook nauwelijks te verwonderen, dat het Westen bij deze tweede poging evenmin enig vat op de ongenaakbaarheid van de heer Kroesjtsjef bleek te hebben als bij de eerste poging, namelijk die van premier Macmillan. De Gaulle heeft zich zoal niet in zijn psychologische peiling van de persoon van Nikita Kroesjtsjef verrekend met wie hij. onder de Westelijke leiders, toch wel het langdurigst contact had weten te leggen dan toch wel in zijn berekening van de binnen*- en buitenlandse weerstanden, welke de Russische regeringschef bij zyn ontdooiingspogingen in de koude oorlog ontmoette of nog te wachten stonden. structies van de generaal, slechts uit sluitend met de uitvoering dier plannen belasten. Op de persconferentie bijv. die dinsdag van Franse zijde werd ge geven, was naast de officiële woord voerder van de Quai d'Orsay Barraduc, dan ook nog de ohef van De Gaulle's persoonlijke persdienst Jean Chauveau gezeten, die alle overigens schaarse mededelingen deed die op de opinie en voornemens van de generaal betrek king hadden. De gaullisische parolen van „haast u langzaam" en inzake de dampende schalen, die geruime tijd voor afkoeling gelaten moeten worden en die indertijd overigens door binnenlandse en Gevaarlijk devies De althans voorlopige mislukking van Kroesjtsjefs beleid waarvoor men de oorzaken in China, in Oost-Duitsland en vooral in het Rode leger moet zoe ken betekent indirect ook een zeer zware tegenslag voor de plannen die generaal De Gaulle voor zijn buiten- en zelfs binnenlands beleid had uitgestip peld. Voor De Gaulle is de politiek een kunst met een grote „K", die daarom slechts door één man beoefend kan worden. De minister van Buitenlandse Zaken mag zich, volgens de strenge in- vooral Algerijnse overwegingen werden ingegeven .worden, politiek gesproken, een gevaarlijk devies, nu blijkt dat Kroesjtsjef zich voorlopig helemaal niet aan de tafel wil scharen. Het is bekend dat generaal De Gaulle zyn politieke koers op verre af stand en lange termijn pleegt uit te zet ten en gerekend had met de zekerheid dat deze weck in Parijs met een reeks topconferenties zou worden begonnen, die geleidelijk aan tot internationale ontspanning zouden moeten leiden. De Franse bydragc aan die ontspanning wilde de generaal beloond zien. Met ver schillende concessies zowel van de Rus sische als van Anglo-Amerikaanse zyde. De eerste termyn van de Russische be loning had de generaal zelf al geïncas seerd door middel van Kroesjtsjéfs be gripvolle uitlatingen over Frankrijks plannen in en met Algerije. De gene raal hoopte van Washington en Lon den eindelijk ook de publieke verzeke ring te krijgen dat Frankrijk binnen kort in een Westelijk driemanschap zal worden opgenomen. Deze hoopvolle ver wachtingen zijn voor het Franse staats hoofd voor het moment dus in rook vervlogen. Kroesjtsjef die door generaal De Gaulle op zijn laatste triomfreis door de Verenigde Staten het Amerikaanse pu bliek nog met warmte werd aanbevolen als de beste partner, die het Westen in het Kremlin kon hebben, heeft dit per soonlijk vertrouwen op zijn minst geno men geschokt ,al mag ook de Franse generaal dan nog altijd blijven hopen, dat over zes of acht maanden een nieuw begin met een vruchtbaar overleg-aan- de-top gemaakt zal kunnen worden. (Van onze Amerikaanse correspondent) Hoe meer Kroesjtsjef president Eisenhower aanvalt, des te meer verenigt hij alle Amerikanen ongeacht de politieke partij waartoe zij behoren! De president van de Verenigde Staten is niet alleen het hoofd van een politieke partij, doch bovenal de hoogste vertegenwoordigt van alle Amerikanen en daardoor een symbool van Amerika. Eet telegram, dat vier Democratische topfiguren verzonden, had de be doeling Kroesjtsjef duidelijk te maken, dat de buitenlandse politiek var Amerika in wezen niet zou veranderen indien de Democratische part aan het bewind zou komen! Het is vrijwel zeker, dat de Democratei gedurende de verkiezingscampagne kritiek op Eisenhower zullen uit oefenen, omdat hij vlak voor de topconferentie een paar ernstige blunders begaan heeft, doch op dit moment, nu men algemeen verwacht dat de internationale spanning zal toenemen, wensen de vertegenwoor digers van beide partijen de nadruk te leggen op de eenheid en vast beradenheid. Bijna niemand wilde verontschuldigingen Vrjjwel niemand hier zou gewild heb ben, dat Eisenhower zich in het open baar had vernederd door excuses aan te bieden aan de man, die allerminst afkerig is van spionage indien deze de Sovjet-Unie voordeel brengt Bij het grote publiek is duidelijk enige ongerustheid waar te nemen. Herhaal delijk hoort men de vraag stellen of de scènes in Parijs de voorboden van een oorlog kunnen zijn. Indien Kroesjtsjef de spanning verder opvoert, zal men in sommige Amerikaanse kringen ongetwij feld krachtiger gaan aandringen op ver groting en modernisering van de strijd krachten. De doorgaande staging van de aandelen van de moderne wapenindus trie is hiervan thans reeds een voor bode Ruim duizend Amerikaanse studenten hebben gisteravond te Raleigh, in de Amerikaanse staat Noord-Carolina, tegen Kroesjtsjef betoogd, waarby zy hun in stemming betuigden met de weigering van president Eisenhower, om veront schuldigingen aan te bieden voor het incident met de „U-2". De studentei verbrandden een pop, die Kroesjtsj' voorstelde. Geen wig in Westers front Onze Parijse correspondent telefoneer de ons hedenochtend: Welke interpretatie men aan de gc beurtenissen van de laatste dagen i. Parijs ook geven wil. zeker is, dat b een eventuele nieuwe klimpartij naar top ook aan Westelijke zijde nog v meer weerstanden overwonnen zu moeten worden. Daarom is het wn schyniyk, dat het Westen voA- zekerheid besluiten zal of ai heeft het kruit droog te Ir zyn militaire paraatheid nog h te voeren. In elk geval kon men constateren, dat Kroesjtsjef me grove en persoonlijke aanvallen c. sident Eisenhower er niet in is g< een wig in het Westerse front te Integendeel, heeft zijn gebrek finesse en psychologie, een gebrek alleen vanuit de propagandistische zichtshoek te verklaren viel, er ei toe geleid, dat het Westen eensgezii. dan tevoren uit deze beproeving tevoc schijn is getreden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5