Chief Whip Ideale oplossing annexatie van Oegstgeest en Leiderdorp MATTH. BRINKS NEDO-MEX opfoders/tp! Thans reeds Zijl- en Meijepolder (Leiderdorp) bij Leiden! Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 19 mei 1960 Tweede blad no. 30052 Alle fracties in Leidse raadt Ook de terreinen van Endegeesten Allemansgeest te Voorschoten Na een zitting van drie uur is de Leidse raad gisteravond z.h.s. akkoord gegaan met het door B. en W. uitgebrachte pre-advies inzake de wijziging van de gemeentegrenzen. Aan Ged. Staten van Zuid- Holland zal thans worden bericht, dat deze plannen voor Leiden alleen dan aanvaardbaar zijn indien daarin tenminste mede worden begrepen het noordelijke gedeelte der gemeente Leiderdorp (Zijl- en Meijepol der), het gedeelte der gemeente Oegstgeest, waarop de psychiatrische inrichtingen Endegeest, Voorgeest en de Jelgersmakliniek zijn gelegen en het resterende kleine gedeelte (Allemansgeest) der gemeente Voor schoten. Met het Leidse College waren alle fracties het eens, dat de ideale oplossing zou zijn gelegen in het vormen van één krachtige, centraal geleide, bevolkingsconcentratie rond de stedelijke kern, waar toe zowel het gehele gebied van Oegstgeest als dat van Leiderdorp zouden behoren. Volgde vrijwel de gehele raad het advies van B. en W. om over dit laatste op grond van het voorkomen van een verder uitstel van de plannen voor Leiden is grenswijziging zeer urgent thans niet te spreken, de heer Roorda (PvdA) wenste een eventuele annexatie van Oegstgeest en Leiderdorp direct by G.S. ter sprake te brengen. Toen hiertoe echter niet besloten werd, verzocht hij aanteke ning tegen het voorstel van B. en W. te zijn. Voorstel van G.S. stelt teleur De heer Piena (P.v.d.A.), die de dis cussie opende, merkte o.m. op, dat reeds in 1938 bij Ged. Staten een grens wijziging aanhangig was gemaakt, waarin niet. meer of minder sprake was van opheffing van de gemeente Oegstgeest. Het verheugde spreker, dat niet alleen Leiden als belangheb bende voor zijn toekomstige ontwikke ling de noodzaak tot gebiedsuitbrei ding inzietdoch ook zij, die op hoger niveau de ontwikkeling van de Rand stad Holland moeten beoordelen. Wethouder A. J. JON GELEEN College had gaarne nog rets verder gegaan. Het thans aan de raad voorgelegde voorstel van G.S., stelt ook zijn frac tie teleur. Met het college van B. en XV. is sprekers fractie van oordeel, dat de venvezenlijking van dit plan de ge meente de mogelijkheid ontneemt om tot een goede en verantwoorde oplos sing te komen van de vraagstukken, waarvoor Leiden is gesteld. Dat Ged. Staten in het voorstel-1960 de gemeente Leiderdorp niet hebben be trokken, oordeelt spreker onbegrijpelijk en onverklaarbaar. In 1958 hadden Ged. Staten deze gemeente wel in de grens wijzigingsplannen opgenomen. Voor hun veranderde houding geven Ged. Staten thans geen enkele verklaring af. Wat is de achtergrond van deze veranderde houding? Sprekers fractie deelt de mening van het College, dat de vorming van een krachtige, centraal geleide bevolkings concentratie rond de stedelijke kern noodzakelijk is. Bij een verdere ontwik keling van de Leidse agglomeratie zon der ingrijpende grenswijzigingen wordt Leiden de centrumgemeente met weinig woningen, terwijl in de gemeenten rond Leiden nieuwe woonwijken tot stand ko men met veel premie-woningen. Deze gemeenten, die bovendien over een groot agrarisch gebied beschikken, krijgen daardoor naar verhouding een hogere uitkering uit het Gemeentefonds dan Leiden. Een gemeente, welke door haar verzorgingsfunctie als centrumgemeente, wel de extra kosten moet dragen. Met het College van B. en W. is spre kers fractie het eens, dat de Zijl- en Meijepolder te Leiderdorp en de terrei nen van de stichtingen Endegeest bij Leiden behoren te komen. Terwijl mijn fractie, aldus spreker, op het standpunt blijft staan, dat het totale grondgebied van Oegstgeest en Leiderdorp bij Leiden moet komen, sluit zij zich in overgrote meerderheid aan bij het huidige voorstel van B. en W. Grenswijziginglevensbelang De heer Harmsen (Prot. Chr.) zegt, dat er thans een oplossing moet komen, welke Leiden voor een lange reeks van jaren uit de moeilijkheden helpt. Ook spreker komt het onbegrijpelijk voor, dat thans zonder enige motivering de ge meente Leiderdorp buiten de grenswijzi ging wordt gehouden. Spreker zette uit een, dat een grenswijziging voor Leiden een levensbelang is. Hu verheugde er zich over, dat het definitieve voorstel uit zal gaan van de minister van Bin nenlandse Zaken en dat de gemeentebe sturen slechts om een advies is gevraagd. Het gaf hem moed, dat de minister in een recent onderhoud had verklaard, dat hij in dit opzicht van een kordaat beleid houdt. „Als het moet, dan goed" Spreker is van oordeel, dat de omstre den Leiderdorpse gebieden niet bij de a.s. grenswijziging kunnen worden ge mist. Wat de gemeente Oegstgeest be treft kan Leiden er niet in beuisten, dat de psychiatrische inrichtingen deel zul len blijven uitmaken van deze gemeen te. De gemeente Leiden is verantwoor delijk voor deze inrichtingen en draagt hiervan de lasten wat investeringen en dagelijkse zorg betreft. Het ETI-rap- port zegt over deze inrichtingen o.a. „de invloed van de psychiatrische inrichtin gen is voor Oegstgeest slechts negatief, namelijk voor zoverre zij een uitbreiding van de gemeente in westelijke richting verhinderen". Ook de overige grenswijzigingsvoorstel- len passen, aldus spreker, geheel in het kader van Leiden als een stad. met een harmonische opbouw, welke structureel in haar nieuwe vorm alle facetten bevat, welke nodig zijn voor een stad van al lure. Sprekers fractie kan dan ook ge heel met het pre-advies van het College medegaan. In een nauw harnas Ook de heer Ten Broek <KVP) achtte het noodzakelijk, dat Leiden uit zijn nauwe harnas wordt verlost. Leiden moet, gezien zijn centrumfunctie, gele genheid hebben zich te ontplooien. Hier voor zal mede plaats dienen gevonden te worden in de Zijl- en Meijepolder. Voorts dient ook de grond van het industrie schap aan Leiden te komen. Dat de psy chiatrische inrichtingen nog steeds op grondgebied van Oegstgeest staan, komt spreker onlogisch voor. Dit vormt een handicap voor de verdere ontwikkeling van deze inrichtingen. Sprekers fractie kan zich dan ook geheel achter het pre advies van het Leidse College plaatsen. Lijdensweg. De heer Hagens (VVD), die deze avond de mening van zijn fractie ver tolkte, zeide, dat het niet tot de opvat tingen van zijn partij behoort om lucht hartig te staan tegenover grenswijzigin gen en nog minder tegenover opheffing van gemeenten. Let spreker evenwel op de lijdensweg, welke bijv. het samen stellen van het structuurplan voor de Leidse agglomeratie heeft moeten vol gen, dan moet hij constateren, dat de zgn. buitengemeenten nu niet bepaald zo heel veel blijk hebben gegeven van inzicht in de moeilijkheden van een zo ingeknelde stad als Leiden. Is zijn frac tie theoretisch niet bepaald belust op grenswijzigingen, praktisch meent zij, dat in het onderhavige geval grenswijzi gingen, d.w.z. uitbreiding van het Leidse grondgebied, noodzakelijk is te achten. Het is juist, aldus de heer Hagens, dat het Leidse College niet geschroomd heeft in zijn pre-advies de ideale oplos sing voor een grenswijzigingsplan naar voren te brengen, ook al is dit ideale plan wellicht niet „haalbaar". Het mag later niet van het College en evenmin van de raad worden gezegd, dat zij zon der protest met een minder ideale op lossing akkoord zijn gegaan. Als fractie zijn wij het met het Col lege eens, aldus spreker, dat een gebrek aan visie Ged. Staten moet worden ontzegd. Inderdaad zou eerst recht een stad van grote allure kunnen ontstaan indeni Oegstgeest en Leiderdorp bij Leiden werden getrokken. De in deze gemeenten bestaande en geprojecteerde woonkernen zijn, in het groot gezien, slechts te beschouwen als het noodza kelijk complement «zowel sociologisch als structueel en stedebouwkundig) van onze door een eeuwenoude te nauwe be grenzing eenzijdig opgebouwde stad. Ook sprekers fractie is het een raad sel, dat Ged. Staten hun voorstel van 1958: toevoeging van de Zijl- en Meije polder, thans niet hebben gehandhaafd. En dat zonder enig commentaar! Tenslotte merkte de heer Hagens nog op, dat ook zijn fractie het een wan toestand acht, dat de terreinen, waar op de psychiatrische inrichtingen staan, niet tot Leiden behoren. De heer Van Weizen (CPN), die als laatste fractievoorzitter zijn visie over de ingediende grenswijzigingsvoorstellen gaf, kon zich in grote lijnen bij het pre-advies van B. en W. aansluiten. Onvoldoende perspectieven Een enigszins afwijkend standpunt nam de heer Winsemius (P. v. d. A.) in. Na een uitvoerig planologisch over zicht te hebben gegeven, kwam spreker tot de conclusie, dat ter verzekering van een redelijke welvaart en welzijn van de bevolking, het in de toekomst vol strekt noodzakelijk is, dat de Leidse agglomeratie in een enkel gemeentelijk verband wordt ondergebracht. Pas op deze wyze wordt een gezonde Jhr. mr. F. H. VAN KINSCHOT ...geen uitstel, grenswijziging zeer urgent! ontwikkeling verkregen door een ook financieel krachtige gemeente met evenwichtige opbouw Volgens de heer Winsemius is het voorstel van B. en W. aanmerkelijk gunstiger en meer overwogen dan het volkomen onaanvaardbare voorstel van Ged. Staten. Evenwel biedt z.i. ook het voorstel van het Leidse College onvol doende perspectieven voor een gezonde ontwikkeling in de toekomst. Blijven Oegstgeest en Leiderdorp als afzonder lijke gemeenten gehandhaafd, dan be tekent dit een onevenwichtige groei van de Leildse agglomeratie. Gebrek aan visie Zijn fractiegenoot, de heer Roorda, ging nog een stapje verder en achtte het thans door B. en W. geamendeerde voorstel van Ged. Staten niet ver ge noeg gaan. Het voorstel draagt een stempel van gebrek aan visie en toe komstperspectief. Indien Oegstgeest en Leiderdorp niet bij Leiden komen, dan zijn er voor de Sleutelstad onvoldoende ontwikkelingsmogelijkheden. Spreker zal zijn stem dan ook niet kunnen geven aan het thans in discussie zijnde voor stel. Nadat de heer Knol (Prot. Chr.) nog op enkele financiële kwesties was in gegaan, werd de zitting geschorst ten einde het College in stat te stellen zijn antwoord voor te bereiden. Rode Kruis moet oefenlokaal verlaten DOKTER H. C. JASPERSE PELOTONSCOMMANDANT. Gisteravond hield de Colonne R.K.K. Leiden in haar oefenlokaal in het Wees huis aan de Hooglandse Kerkgracht een bijeenkomst. In zyn openingswoord memoreerde de colonnecommandant, dokter H. P.Veld- huyzen, dat in verband met de nieuwe bestemming van het Weeshuis, het oefenlokaal binnenkort moet worden verlaten terwijl nog geen nieuwe ruimte beschikbaar is. Over dit punt is nog overleg gaande met het gemeentebe stuur. Vervolgens reikte dokter Veldhuyzen de onderscheiding voor 20 jaar trouwe dienst uit aan de res. groepscomman dant, de heer H. van Veen en die voor 10 jaar trouwe dienst aan zuster M van Iterson en de helpsters A. Owel, M. J. Rosin, J. Wendt en W. Wendt. Als leidster-helpsters met de Rode Knus-rang van vaandrig werd geïnstal leerd mej. A. Owel. De medische staf onderging uitbrei ding door de benoeming van dokter H. C. Jasperse als pelotonscommandant met de Rode Kruis-rang van le luite nant. Na dit officiële gedeelte werden nog enkele films vertoond. CONGRES AMATEURFILMERS. Het landelijk congres van Amateur filmers wordt a.s. zaterdag en zondag in de Stadsgehoorzaal gehouden. Het hoogtepunt van dit congres valt op zon dagmiddag, als een selectie wordt ge projecteerd uit 8 en 16 mm. films, welke meegedongen hebben in de nationale filmwedstrijd van de Ned. Organisatie van Amateur Filmclubs. aavcncQiie 20 stuks f. 1.- Leiden in het Holland Festival Vier belangrijke manifestaties Zoals indertijd aangekondigd, vinden ook in onze stad in het kader van het Holland Festival vier Kunstmanifestaties plaats, die een geheel apart karakter dragen. Drie van de vier, namelijk het Concert van moderne muziek (20 juni in het Waaggebouw), de uitvoering van de „Hohe Messe" door het Gem. Toonkunstkoor met medewerking van leden van het Concertgebouw-Orkest onder leiding van Iskar Aribo (28 juni in de Pieterskerk) en de onverkorte voordracht van „Onder het melkwoud" van Dylan Thomas door Han Bentz van den Berg (4 juli in de Leidse Schouwburg), worden niet in andere plaatsen gege ven, zodat zij zeker ook de belangstelling van niet-stadgenoten zullen trekken. Als vierde manifestatie is er het optreden van de beroemde „Little Ballet Troupe from Bombay", dat op 6 juli in de Leidse Schouwburg het avondvullende dansdrama „Ramayana" zal opvoeren. Zaak is urgent1 Na de heropening van de zitting was allereerst het woord aan de voorzitter, die dankbaar was, dat de raad het in overgrote meerderheid eens was met de opvattingen van het College. Hoewel B. en W. als ideale oplossing zien het vor men van één krachtige, centraal geleide, bevolkingsconcentratie, waartoe zowel het gehele gebied van Oegstgeest als dat van Leiderdorp zouden moeten behoren, staat het College momenteel op het standpunt om op dit ogenblik geen gro tere aanspraken te laten gelden. Dit zou kunnen leiden tot uitstel van een beslissing en daarvoor is deze zaak te urgent, mede gelet op de noodzakelijke uitbreiding van de Universiteit, het ver krijgen van industrie-terreinen en de woningbouw. Grote teleurstelling Wethouder Jongeleen wees er hierna op, dat het door G.S. ingezonden voor stel ook een grote teleurstelling voor het College was. Leiden barst aan alle kan ten uit zijn grenzen. Ook het College had gaarne nog iets verder gegaan dan thans is voorgesteld, doch het staat op het standpunt, dat in ieder geval in dit grenswijzigingsplan moeten worden begrepen het noordelijke gedeelte der gemeente Leiderdorp tot aan de te verleggen provinviale weg nr. C (Zijl- en Meijepolder), het gedeelte der gemeente Oegstgeest. waarop de psy chiatrische inrichtingen en het reste rende kleine gedeelte der gemeente Voor schoten, voor zover gelegen ten noord oosten van de geprojecteerde Rijksweg 4b. Hoewel spreker dankbaar is, dat de gemeente Zoeterwoude begrip voor de Leidse moeilijkheden kan opbrengen, is de samenwerking met de andere ge meenten op bepaalde punten buitenge woon moeilijk. Wethouder Jongeleen, die een heel eind mede kan gaan met de planologische inzichten van de heer Winsemius, bracht de raad onder het oog, dat het College bij de onderhande lingen niet alleen met planologen te maken heeft. Ook gemeentelijke en po litieke overwegingen spreken een woord je mee. Spreker vernachtte dat de raad in de komende tijd eendrachtig achter alle door het College te ondernemen activi teiten zou staan. T.a.v. de thans inge diende grenswijzigingsvoorstellen hebben wij geen tyd te verliezen. Het is on juist om het College een gebrek aan visie te verwijten. Eerder zou men, al dus de wethouder, moeten zeggen, dat Tijdens een persconferentie, gehouden door de Stichting Kunstmanifestaties zyn ons over de komende evenementen enige mededelingen gedaan. Op het Concert van moderne muziek zullen composities ten gehore gebracht worden van Debussy, Webern, Stra- winsky en de ultra-modernen Messiaen, Berio, Boulez en Pousseur. Van Debussy gaan in eerste uitvoering diens 12 Chan sons de Bilitis voor twee fluiten, twee harpen, celesta en recitante, waarvoor de keuze is gevallen op Monique Martin uit Parijs. Webern is o.a. vertegenwoordigd met liederen en zijn strijktrio. De in 1925 geboren Pierre Boulez, die kortgeleden sterk de aandacht op zich vestigde als dirigent van het Concertgebouworkest, is een der meest radicale componisten. Van hem zal men o.a. zijn Sonate voor fluit en piano (van 1946) kunnen be luisteren. De Belg Pousseur (geb. 1920), groot bewonderaar van Webern is leider van de scholen voor elektronische mu ziek te Milaan en Keulen. Pousseur schreef o.a. veel elektronische studies. Van hem worden ten gehore gebracht zijn „Trois chants sacrés" voor strijk trio en sopraan. Van Berio gaat diens „Sequenza" voor fluitsolo «ruimtelijk ge noteerde muziek). Ook bij hem kan een streven naar vernieuwing geconstateerd worden. Messiaen is vertegenwoordigd met zijn „Quatre études „de rythme", van Strawinsky gaan louter onbekende werken, o.a. Epitaphium, drie zangen op teksten van Shakespeare en vier Rus sische liederen. Alle composities beleven haar eerste uitvoering in ons land. Aan dit programma werken mee Wieb de Rook (sopraan), Heane Merita (so praan), Jolle de Wit en Koos Verheul (fluit), Edward Witsenburg en Jenny Benhamou (harp), Louis Gall (gitaar). Jan v. d. Eynden (klarinet), Jan v. d. I Meer (piano en celesta), Elie Poslaws- ky (viool), Henk van Calsteren (alt) en Piet Veenstra (cello). Solisten tijdens de uitvoering van Bachs „Hohe Messe" zijn Elly Ame- ling «sopraan), Aafje Heynis (alt), de aan de opera te Duisburg verbonden te nor George Maran en David Hollestelle (bas). Het stemt de organisatoren tot bijzon dere verheugenis, dat zij er in geslaagd zyn Han Bentz van den Berg, regisseur van „Onder het melkwoud" (in de ver taling van Hugo Claus) gaarne bereid te vinden, dit stuk, dat niet minder dan 31 rollen bevat, voor te dragen. Dit be looft ongetwijfeld een exclusieve voor stelling te worden. Het befaamde gezelschap „Little Bal let Troupe from Bombay" (omvattend dansers, danseressen en musici) is in zijn kunstuitingen te vergelijken met het Europese pantomimische ballet. Het werd opgericht door de in 1954 overleden danser Shanti Bardan. .Ramayana" is een op oude helden dichten geinspireerd drama, waarin de strijd wordt uitgebeeld van Rama tegen zijn belagers, o.a. Ravana, die hij ten slotte doodt. De sterk beeldende muziek speelt bij deze balleten een voorname rol: zij wordt ten gehore gebracht met de originele instrumenten. De typisch Indiase dansstijl en de kunstig vervaar digde maskers, die de optredenden dra gen. zullen ongetwijfeld grote belang stelling trekken. Men ziet het: Leiden zal ook ditmaal zijn plaats in het Holland Festival met ere innemen! Hoe nu verder met grenswijziging Vandaag 19 mei was de uiter ste datum zijn Ged. Staten van Zuid-Holland in het bezit gekomen van de reacties op de grenswtfzi- ging9voorstellen. Lelden en Voor schoten gisteren kwamen de raden bijeen waren de laatste twee gemeenten, waarop nog werd gewacht. Zoals bekend kwamen de gemeenteraden van Oegstgeest, Valkenburg. Rijnsburg, Zoeter woude en Wassenaar reeds eerder bjjeen. Hoe nu verder? Verwacht mag worden, dat Ged. Staten, die zich thans een oordeel kunnen vormen over de reacties in de diverse ge meenten, hun standpunt nu binnen kort zullen bepalen. Hoewel het niet noodzakelijk is, dat G.S. over deze zaak weer contact opnemen met de b(j de grenswijziging be trokken gemeenten dit is reeds eerder geschied blüft deze mo gelijkheid altijd openstaan. Onge twijfeld zal dit het geval zijn met Leiderdorp, aangezien Lelden aan spraak meent te moeten maken op de Zijl- en Meyepolder. Dit zou nog wel weer even op stagnatie kunnen uitlopen! Hebben G.S. eenmaal hun stand punt bepaald, dan wordt dit ter kennis van de minister van Bin nenlandse Zaken gebracht, die op zijn beurt een standpunt zal moe ten innemen, waarvan G.S. dan weer op de hoogte worden gesteld, ter voorbereiding van een vooront- werj. van wet, dat dan door de beide Kamers van de Staten-Ge- neraal in behandeling wordt geno men. Van de beslissing der Ka mers zal het afhangen of deze grenswijzigingsvoorstellen ook worden gerealiseerd. Advertentie CERTINA EN PRISMA HORLOGES (Mr. HORLOGEMAKER) HAARLEMMERSTRAAT 126 - LEIDEN (t.o. de Donkersteeg). Ged. Staten de klop van deze tijd niet verstaan. Tenslotte gaf wethouder Stolp nog enkele financiële beschouwingen, waar bij hij tot de conclusie kwam, dat de randgemeenten sterk aanleunen tegen de centrumgemeente. Geeft Leiden voor kunsten en wetenschappen per inwoner en per jaar f 11.74 uit, voor Leiderdorp is dit bedrag f 3,11 en voor Oegstgeest f 2.70, idem voor onderwijs resp. f 43,20, f 40,59 en f 29.35 en voor volksgezond heid resp. f 5,22, f4,36 en f2,01. Raad ging akkoord In tweede instantie vroeg de heer Winsemius of de minister van Binnen landse Zaken en G.S. ook in kennis kunnen worden gesteld van de argu menten, welke deze avond ter sprake zijn gekomen. De voorzitter zeide, dat dit zal geschieden. De heer Roorda bleef bij zijn ingenomen standpunt. Z.i. behoeft het geen vertraging op te leve ren indien zijn suggestie: annexatie van Oegstgeest en Leiderdorp, door G.S. in de besprekingen wordt opgenomen. Men moet nu toch immers ook weer gaan onderhandelen over het afwijkende voor stel van B. en W.? De voorzitter bleef er echter bij. dat dit uit urgentie-over wegingen niet kan geschieden. Het voorstel van B. en W. werd hier na z.h.s. aangenomen, waarbij de heer Roorda aantekening vroeg geacht te willen worden tegen te hebben gestemd. De Natuurvriend HET NATUURLIJK VOEDSEL VAN TROPISCHE VISSEN. Gisteravond hield de Vereniging van Aquarium- en Terrariumhouders, ,De Natuurvriend" in het Logegebouw aan het Steenschuur een vergadering. Na afhandeling van enkele huishou delijke zaken, waarbij o.m. werd beslo ten om de uitleenbibliotheek permanent in het Logegebouw onder te brengen en op 6 juni onder leiding van de heer W. Zwart een bezoek aan de Hortus te brengen, was het woord aan de heer J. Visser, lid van de voorlichtings-com- missie. In het kader van de komende huiskeuring van aquaria, waarbij door de keuringscommissie mede gelet zal zal worden op een effectvolle beplan ting, gaf de heer Visser enige nuttige wenken om te komen tot een meer op vallende constrastering en groeiverbe- tering van de gekozen plantensoorten. Aan de hand van enige schetsen toonde spreker aan, dat met betrekkelijk een voudige ingrepen heel veel kan worden bereikt. Op verzoek van de Ned. Bond „Aqua Terra" heeft dr. Ludwig Geisler des tijds één zijner lezingen getiteld: „Het natuurlijk voedsel van onze tropische vissen" op de geluidsband vastgelegd. Deze lezing, visueel toegelicht met enige tientallen prachtige kleurendia's, heeft de heer G. Veldhuizen gisteravond na de pauze via een bandrecorder ten ge hore gebracht. Op uitvoerige en zeer overzichtelijke wijze behandelde dr. Geisler hierin de problemen, welke zich bij de juiste voeding van tropische vis sen voordoen. Langs wetenschappelijke weg ,o.m. door onderzoekingen van de maag- en darminhoud van tal van soor ten vissen, is duidelijk aangetoond, dat een universeel voedsel vele soorten ten gronde richt. Evenals bij de zoogdieren speelt bij de vissen de lengte van het maagdarmkanaal een grote rol t.a.v. het soort voedsel dat wordt genuttigd. Zo zal b.v. het ene soort slechts gedijen met plantaardig voedsel, terwijl een an der soort zich slechts voedt met mug gen, larven e.d. Sommige soorten heb ben geen maag, doch slechts een darm kanaal en zullen dus, bij gebrek aan een maagvoorraad, vaker gevoederd moe ten worden. De bezitters van deze soor ten zien maar al te vaak bij gebrek aan deze wetenschap, hun vaak kostbare vissen wegkwijnen en verloren gaan. Menige bezitter van bepaalde soorten zal het voedsel zorgvuldig zeven, zodat harde bestanddelen verwijderd worden en verwondert zich er dan over dat zijn vissen, ondanks zijn goede zorgen, in welstand snel achteruitgaan. Bij nader informatie blijkt dan, dat juist die soorten een lang darmkanaal bezitten en als natuurlijk voedsel kevers, muggen e.d. (harde schilden, vleugels enz.) moe ten hebben. Transparante kleorlak ▼an Ceta-Bever LEIDENAAR STAL LEKKERNIJEN OM HONGER TE STILLEN „Zo juist heb ik het niet geteld", al dus zei een 32-jarige Leidse monteur, nadat de Haagse politierechter had opgenoemd wat er uit een verenigings tent werd vermist, nadat de verdachte hier in december 1959 een bezoek had gebracht, n.l. 1 flesje Rivella, 24 ban ketstaven, 15 stroopwafels. 6 zakjes patat. 4 repen, 30 Marsrepen, 1 flesje bier en 24 koeken. Wegens dit feit werd de verdachte voor de politierechter ter verantwoording geroepen. Tot zijn ver dediging voerde de monteur aan. dat hij nadat hij van huis was weggelopen kou en honger had gehad. Hij had ech ter geen geld bij zich om etenswaren te kopen. Toen de gestolen zoetigheden op waren, vond verdachte toch wel, dat hij geen mooi figuur had geslagen en hij was zich gaan melden bij de politie. De officier van Justitie eiste tegen de monteur een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar, onder toezichtstelling van het Leger des Heils en een boete van f. 40, of acht dagen gevangenisstraf. De rechter veroordeelde hem conform de BENOEMING LEERKRACHTEN BIJ OPENBAAR ONDERWIJS In een tweetal vacatures in het on derwijzend personeel van de Du Rieu- school en de Dr. van Voorthuysenschool, zouden B en W. willen voorzien door benoeming van mej. J. F. Bakker, lera res aan een Nijverheidsschool voor Meisjes te Apeldoorn en mej. E. de Ruiter .onderwijzeres aan een openbare school voor g.l.o. te Arnhem. In de ge meenteraadsvergadering van a.s. maan dagmiddag komen deze benoemingen aan de orde. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jacob Johannes, zn van K. A. J. van Turennout en H. Terpstra, Johannes, zn van H. Schouten en H. Harteveld, Johan nes Andreas Cornells, zn van A. J. Dries- sen en J. M. de Haas, Petronella Johanna Maria, dr van P. van Klink en H. E. A. Wolvers, Tom, zn van J. C as tel en A. Ren- sink, Robert, zn van J. H. Vlieland en M. Hartman. Margaretha Maria Joslna. dr v. C. J. Sebel en T M. A. van Dam. Johan nes. zn van P. H. J. Hakkart en E. M. G. Werner. OVERLEDEN H. W. Dekking. 91 Jaar. wed. van P. van der Helden, A. Bevaart. 77 Jr. man. W. van den Brink, 87 Jr echtgenote van H. Kra nenburg.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3