MOSKOU WENST EEN BIJEENKOMST VAN DE VEILIGHEIDSRAAD DER VER. NATIES mill it] ii WEERBERICHT én Kroesjtsjef hield een dolle persconferentie vuurde daarbij uit al zijn propagandakanonnen Pochend, dreigend, lachend.... Spoetnik terug naar aarde? MOSKOU PAST METHODE VAN PSYCHOLOOG PAVLOF TOE... Echt, fl. 40,- is niet veell Wm' i 'j - |j De ellende van weeskinderen vroeger Hebt U dit artikel gemist? Jammer! lyfll SPORTCOLBERT 40,- (9i/c/ Qiieuivs Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 19 MEI 1960 No. 30052 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Uit al zijn propaganda-kanonnen vurend heeft Nikita Kroesjtsjef gistermiddag in het Palais Chaillot in Parijs de gehele wereldpers een voor proefje gegeven van de toon, die ons de komende maanden na de mislukte topconferentie te wachten staat. Een verslag van deze bijeenkomst vindt men hieronder. De Sovjetrussische premier heeft hedenochtend Parijs verlaten (evenals Eisenhower, die vroeg naar Lissabon vertrok) om morgen-, vrijdagmid dag, in het in Oost-Berlijn gelegen Sportpaleis een rede te houden. Het communistische regime riep gistermiddag de Oostberlijners op om de Russische machthebber met gejuich te ontvangen. Er bleef dc bevolking, onder de knoet van de rode terreur, weinig anders over dan dit bevel op te volgen! Overigens duidde niets erop, dat het van daag of morgen zou komen tot de ondertekening van een Russisch-Oostduits vredesverdrag, dat aanleiding zou kunnen geven tot grote moeilijk heden rond Berlijn. Van belang is, dat de Sovjet-Unie gisteravond verzocht heeft om een bijeenkomst van de Veilig heidsraad van de Ver. Naties ter bespreking van aanvalsdaden" van de Amerikaanse luchtmacht. De Russische klacht werd reeds hedenmiddag door de voorzitter van de Veiligheidsraad en de secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjöld, in New York bestudeerd. Van hun kant hebben de Amerikanen laten weten, dat zij een voorstel in de maak hebben voor luchtinspectie door de Ver. Naties, dat spoedig bij de Veiligheidsraad zal worden ingediend, moge lijk volgende week al. Vanochtend om elf uur werd in Parijs een speciale bijeenkomst gehouden van de permanente NAVO-raad, welke werd bijgewoond door de ministers van Buiten landse Zaken van de Ver. Staten, Engeland cn Frankrijk. Op deze bijeenkomst werd een uiteenzetting gegeven over het mislukken van de voorgenomen topcon ferentie. Vice-president Nixon van de V.S. heeft gisteravond in een toespraak verklaard, dat de thans ingetreden verslechtering in de betrekkingen tussen Oost en West niet tot een oorlog zal leiden. „Kroesjtsjef gelooft, dat hij zijn doel: rode over heersing van de wereld, zonder oorlog kan bereiken", aldus Nixon, die eerder op de dag had onthuld, dat twee Russische spionnen in Massachusetts werden ge arresteerd op het ogenblik, dat premier Kroesjtsjef het vorige jaar zijn plan voor algehele ontwapening aan de Ver. Naties voorlegde!! Overigens achtte hij het juist, dat de vluchten van de U-2 zijn gestaakt, omdat men een onderdeel van de spionage moet laten vallen als het gecompromitteerd is. President Eisenhower heeft vandaag voor zijn vertrek uit Parijs uiting gegeven aan zijn teleurstelling over het mislukken der conferentie, maar hij voegde hier aan toe, dat de Westerse verbondenen er thans zelfs nog vastbeslotener dan tevoren naar zouden streven de wereld vrede en gerechtigheid te brengen. Hevig boe-geroep! Op zijn persconferentie voor 2500 jour nalisten in het Palais Chaillot toonde de rode leider gisteren zijn nieuwe „kom maar op"-stemming. Fluisterend, drei gend, pochend, lachend, grapjes makend, de „Amerikaanse imperialisten" rakend waar hij kon, op iedere vraag de onge lukkige kapitein van de U-2 er met de haren bijslepend, ontvouwde Kroesjtsjef zijn visie op de huidige en de toekom stige wereldsituatie op de dolste pers conferentie, die ik ooit heb meegemaakt. Voor het eerst hoorde men op een persconferentie een leider van een we reldmacht met lang en hevig boe-geroep verwelkomen. Kroesjtsjef, niet in het minst geïmponeerd, tikte eerst glim lachend met zijn vinger tegen het voor hoofd tegen de groep uitjouwers o.a. Duitsers en Oosteuropese emigranten. Maar toen het boe-geroep niet ophield, werd hij kwaad, stak de vuist omhoog en donderde: „Ik spreek nu tot de groep ex-Hitlerianen die door Adenauer hier naar toe zijn gestuurd. Het zijn van die brave jongens, die ook al in Stalingrad waren waar zij hun straf ontliepen om- Amerikaanse export naar Rusland groter Het Amerikaanse ministerie van Han del heeft bekend gemaakt, dat het toe zicht op de export van Amerikaanse goe- derert naar de Sovjet-Unie en Oost- Europa verzacht is. Er werden 250 pro- dukten toegevoegd aan de lijst van het bureau voor de buitenlandse handel van goederen waarvan naar de landen van het Sovjetrussische blok export onder al gemene licentie is toegestaan. Voor deze produkten was voorheen voor elke ver scheping een afzonderlijke exportvergun ning vereist. De verzachting van de be perkingen betekent echter geenszins een verandering in de politiek, welke export van strategische goederen naar het Sov jet-blok verbiedt. De verzachting is in geen enkel opzicht van invloed op het algehele verbod van verschepingen naar communistisch- China. Verder mogen er meer Amerikaanse goederen naar Hongkong en Macao ver scheept worden onder een algemene ver gunning i.p.v. onder afzonderlijke export vergunningen. dat wij helaas nalieten hen af te maken en drie meter onder de grond te stop pen. Plunderaars zijn het. Het grote Duitse volk zal zich voor dit tuig scha men. Wij permitteren dit geraas niet. Want ik sta hier als leider van de Sov jet-Unie, de grote, socialistische staat, het land van de zegevierende oktober revolutie onder Lenin". Het gejoel en ge jouw verstomde om aan het eind van de persconferentie weer aangeheven te Worden, aangevuld met „Kroesjtsjef is een moordenaar". Dat was een voorbeeld van de toon van de „nieuwe" Kroesjtsjef. Wat was de inhoud? Vier punten Ontdaan var^klle emoties, stemver heffing, sarcasme en vuistgebaren deed de Sovjetrussische: premier vier mede delingen van politièk belang. Dat waren: D wij hopen in zes tot acht maanden wederom met onze Westelijke gespreks partners bijeen te komen. Dat kan zelfs vroeger gebeuren wanneer niemand althans het socialistische kamp provo ceert; 2) zelfs na een oorlog weten de men sen weer in vrede en vriendschap met elkaar te leven. Nu, het Westen en wij hebben geen oorlog gemaakt. Alleen heeft iemand zijn neus in onze zaken gestoken. Op die neus hebben wij een klap gegeven. In feite moet dus alles maar eens even verteerd worden en over een tijdje zijn we weer vrienden; 3) wij houden vast aan ons plan om van West-Berlijn een vrije gedemilitari seerde stad te maken. Wij wensen ook een vredesverdrag met Duitsland, als het moet met Oost-Duitsland alleen, te slui ten. Het Westen zou dan zijn bezetters rechten in Berlijn verliezen. Wanneer wij dat zullen doen is onze zaak. Wij Mikojaii in ongenade': In Londen bestaat bij een aan tal deskundigen het vermoeden, dat de Russische eerste plaats vervangende minister-president Mikojan in ongenade is gevallen. Ambtenaren van de Britse rege ring gaan thans na of Mikojan zal vallen als slachtoffer van de strijd die in het Kremlin zou woeden en geleid zou hebben tot Kroesjt- sjefs harde houding te Parijs. Aanwijzingen in die richting zijn dat Mikojan niet is genoemd in het artikel in het blad „Partij- leven" ter gelegenheid van het feit, dat de communisten veertig jaar geleden in Azerbeidsjan de macht in handen kregen, terwijl de Sovjetrussische encyclopedie Mikojan de belangrijkste commu nistische leider van Azerbeidsjan noemt. Bovendien heeft niet Mi kojan maar Kroesjtsjef op de her denkingsplechtigheid te Bakoe ge sproken en was hij niet op het 1-meifeest in Moskou en bij het afscheid van Kroesjtsjef naar Parijs. ai hebben op dit punt bijna de grens van ons geduld bereikt; 4) de Geneefse onderhandelingen over ontwapening en kernproeven gaan door. Als er een akkoord over de stopzetting der kernproeven mogelijk is, nemen wij het aan.'Als Eisenhower echter de kern proeven hervat, doen wij het ook. Helaas zijn wij wat de ontwapening betreft vrij wel overtuigd dat de tegenpartij geen ontwapening wil, maar alleen controle op bewapening, d.w.z. spionage. Slot pag. 2 Het Russische persbureau Tass, heeft gisteravond gemeld, dat ge leerden het Russische „ruimte schip", dat enkele dagen geleden is gelanceerd, binnenkort per radio naar de aarde zullen terugzenden. De Russische geleerden hebben door middel van dit ruimteschip waardevolle gegevens verkregen over de omstandig heden, waaronder ruimtevaarders straks door de kosmische ruimte zullen gaan, aldus Tass. Gematigde temperaturen De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak oostelijk. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 MEI Zon op: 4.39 uur; onder 20-34 uur. Maan op: 2.47 uur; onder: 15.03 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.35 uur. Laagwater te 6.53 en 19.46 uur. DN Mad bestas! cft 00 paginate Systeem van tegenstrijdige handelingen is waardeloos tegen onverschilligheid Dader gegrepen van „bom-telef oontj es" De Rijkspolitie heeft een Jongeman in de kraag gegrepen, die de laatste tijd herhaaldelijk luchtvaartinstanties op Schiphol heeft opgebeld met de alarme rende mededeling, dat zich in een der gereedstaande vliegtuigen een bom of explosieve stof zou bevinden. Vanzelfsprekend veroorzaakte zo'n te lefoontje ernstige vertragingen in de dienstregeling, aangezien de toestellen hierdoor vóór het vertrek grondig gecon troleerd moesten worden door de dienst luchtvaart van de Rijkspolitie. Nimmer echter bleken deze telefoontjes op waarheid te berusten. Rechercheurs van de Rijkspolitie op Schiphol zijn in de afgelopen weken zeer waakzaam ge weest en toen gistermiddag om half vier op Schiphol wederom een telefonische waarschuwing binnenkwam ten aanzien van een bom, welke zich aan boord van een vertrekkend vliegtuig zou bevinden, kon de dader vrijwel onmiddellijk wor den opgespoord. De dienst luchtvaart van de Rijkspolitie had namelijk een technische val opgezet, waar hij keurig intippelde. De „maniak" bleek een 14-jarige Am sterdamse jongen te zijn, die ter be schikking van de kinderrechter zal wor den gesteld. Gebleken is, dat hij ook schuldig is aan enkele alarmerende tele foontjes van vroeger. Frankrijk levert raketten oan West-Duitsland Het Westduitse leger heeft een con tract met de Franse staatsvliegtuigfa- briek Nord-Aviation gesloten over de levering van SS-11 raketten ten bedrage van 80 miljoen gulden, aldus heeft de fabriek gisteren in Parijs bekendge maakt. De SS-11 is een geleid projec tiel dat van de grond af wordt gelan ceerd en bestemd is voor doelen op de grond. Het wapen is vooral geschikt voor de strijd tegen tanks. Ook andere landen, waaronder de Zweden en Israël, hebben deze raketten gekocht. Op de tweede dag van haar be zoek aan Zeeland heeft Koningin Juliana in Wemelding» het oester- laboratorium bezichtigd. De direc teur van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek, dr. P. Korringa toont haar een dakpan met oester- broed. Tewaterlating van de „Van Hamel- zaterdag 28 mei aa. 's middags te 12.00 uur, zal op de werf van de N.V. Amsterdamsche Scheepswerf G. de Vries Lentsch jr. te Amsterdam de zevende van de serie van 16 ondiepwatermijnen- vegers, de „Van Hamel" door de echt genote van de inspecteur geneeskundige dienst Zeemacht, mevrouw mr. A. P. Borgeld-Prange, te water worden ge laten. De „Van Hamel" werd genoemd naar wijlen de luitenant ter zee der tweede klasse L. A. R. J. van Hamel, die we gens zijn beleidvol en moedig optreden als eerste organisator parachutist in be zet Nederland gedurende de tweede we reldoorlog, door de Duitsers gefusileerd, btf K B. dd. 4 oktober 1946 postuum met de Militaire Willemsorde werd on derscheiden. Advertentie Waarom Kroesjtsjef de topconferentie, enkele da gen nadat hij te Moskou verklaard had dat het in cident met de ,,U-2" voor de Sovjet-Unie geen be lemmering zou vormen om alles in het werk te stellen, om het topover- leg te doen slagen, toch doen mislukken? William Sargent, die als psycholoog is verbon den aan het Londense ziekenhuis van St.-Tho- mas, beantwoordt deze vraag in de „Times" als volgt. „Men moet", aldus Sargent, „voor de beant woording van deze vraag niet bij Karl Marx, en evenmin bij de „Praw- aijn, maar wol bij do ische geleerde Pav- lof. Deze heeft proeven met honden genomen, waaruit is gebleken dat het zekerste middel om het zenuwgestel van een hond in verwarring te brengen, is het dier te genstrijdige bevelen te geven. Indien een hond bijv. gewend is na een bepaald teken zijn eten te ontvangen, zal hij in verwarring geraken wan neer hij dit na dit teken niet ontvangt, of wan neer hem zijn voedsel zonder meer wordt voor gezet. Hoe meer de hond pro beert dit te begrijpen, des te groter wordt zijn ver warring. Zijn wil vermin dert en het wordt ge makkelijk hem te tem men. Wat nu voor honden geldt, kan ook tegenover mensen worden toege past. Vandaar dat Kroesj tsjef een „strategie van het tegengestelde" volgt, aldus Sargent. De Britse psycholoog besluit: „Het wordt hoog tijd dat de Westerse staatslieden zich bewust worden van het spel, dat Kroesjtsjef speelt, willen zij de „slag van de geest" niet verliezen". „De grote verdediging tegenover de methode- Pavlof is: onverschillig heid Pavlof bereikte niets tegenover honden, die onverschillig bleven tegenover de proefnemin gen, waaraan hij ze on derwierp". In de kerk van St.-Jacob-op-Cou- denberg heeft de doop plaats gehad van Prins Filips, het zoontje van Prins Albert en Prinses Paola van België. Prinses Paola en de ver- pleegster met Prins Filips tijdens de plechtigheid. Dure topconferentie De doodgeboren topconferentie heeft naar schatting ongeveer vier miljoen gulden gekost, zo hebben Franse func tionarissen meegedeeld. De vernieuwing van het Palais de Chaillot om gebruikt te worden als in ternationaal perscentrum voor een drie duizend journalisten van kranten, rar dio en televisie alleen al kostte 2,5 mil joen gulden. Voor faciliteiten voor de bezoekende delegaties werd ongeveer 1,5 miljoen uitgetrokken. De Grote Vier kwamen met hun mi nisters in totaal drie uur bijeen op de openingsvergadering van de confer e)ir tiedie de Russen niet als een echte topconferentie beschouwden. Tenminste... niet voor een modern sport» colbert van zulke uitmuntend» kwaliteit! Slechts éen weck zoveel profijt in dc speciale aanbicdingserie van de Faam! TOP-VOORDEEL NR. 10 slechts één weeks HOOGSTRAAT - tlJOJM Uit het Leidsch Dagblad van 19 mei 1860: „Om eenige glazen bier te win nen heeft een jong mensch te Ham in België de spoortrein over zich doen heenrijden; eene vonk heeft alleen eene brandwond hem aan den hals bezorgdmaar de Justi tie heeft procesverbaal tegen hem opgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1