Spontaniteit en ongedwongenheid bij Koninklijk bezoek aan Zeeland Volksvertegenwoordigers van hele Koninkrijk in de Ridderzaal bijeen Calve -fep vocrr dfebfeel- lekker" eten. Tienjarig Warmonds meisje wint DheteVeSrL3b!,lwïha0p0r hoofdprijs in melk-tekenwedstrijd Boodschap Prinses voorgelezen op wereldcongres in Noordwijk Opgericht maart I860 Donderdag 19 mei 1960 Derde blad no. 30052 Stormachtige ontvangsten Spontaniteit en ongedwongenheid waren gisteren de kenmerken van het werkbezoek van HJVL de Koningin aan Zeeland. Op sommige plaatsen was de ontvangst stormachtig. Zoals bij Vrou wenpolder, waar de landsvrouwe de wer ken van het drie-eilandenplan bezich tigde. De politie was niet in staat de afzetting te handhaven, zodat het pu bliek vooral natuurlijk de jongeren de vorstin omstuwde. De hoofdinge nieur van de Deltadienst van Rijks waterstaat, ir. N. Biezeveld gaf een toe lichting. Het was op zyn verzoek, dat de Koningin de „dam" in het Veersegat sloot. Het betrof echter de opening tus sen de modeloalssons op de maquette. Vaartocht Na een bezichtiging van de werken in uitvoering, begaf de vorstin temidden van de jeugd van Walcheren zich aan boord van het politievaartuig R.P. 18 voor een vaartocht buitenom de in aan bouw zijnde dam. In Kats had de debar- katieplaats en een jeep bracht de vorstin weer naar de „vaste" wal van Zuid- Beveland. Daarna ging het naar Wemel- dinge, waar de Koningin eerst in de tuin van de burgemeesterswoning luisterde naar een uiteenzetting voor de kunst matige kweek van oesters. Daarna volgde de stormachtigste ont vangst van dit tweedaags bezoek. De gehele bevolking van het dorpje was uitgelopen. D.e jeugd zong, de ouderen juichte. Ouden van dagen stonden glim lachend op stoelen of banken om toch maar niets te missen. Wemeldinga was een laaiende zee van Oranje. Ongedwongen Na een bezoek aan het oesterlabora torium begaf de vorstin zich naar het dorpshuis te Kruiningen, waar de lunch werd gebruikt. H.M. de Koningin onder hield zich hier met vele genodigden op bijzonder ongedwongen wijze, waardoor het tijdschema met ruim drie kwartier werd overschreden. Via Kapelle ging de tocht daarna in hoog tempo naar Hoedekenskerke, van waar per boot gevaren werd naar Ter- neuzen, waar burgemeester mr. H. Rijpstra nog maar enkele uren te voren geïnstalleerd aan de lands vrouwe voorgesteld werd. Ook in deze stad, waar de vorstin een jeugdspel opgevoerd door een tachtigtal middel bare scholieren bezocht, was het enthou siasme enorm. De politie kon ook hier de afzetting niet handhaven, zodat de Koningin omstuwd werd door jong en oud. Tijdens de terugtocht per boot van Terneuzen naar Hoedekenskerke heeft Koningin Juliana zich geruime tijd onderhouden met jongeren, die aan het jeugdspel hebben deelgenomen. Om streeks kwart over acht 's avonds ver trok de vorstin uit Zeeland naar Woensdrecht om vandaar de terugtocht naar paleis Soestdijk te aanvaarden. Hildebrand-monument in Haarlemmerhout (Speciale berichtgeving). Een kort applaos bekrachtigde woens dagmiddag het besluit van de Haar lemse gemeenteraad om f 137.000 ter beschikking te stellen voor de plaat sing van het Hildebrand-monument van prof. J. Bronner in de z.g. „door kijk" van de Haarlemmerhout. Dit applaus betekende het einde van een veelbesproken geschiedenis, die be gon in 1914 op het ogenblik dat de toen 33 jaar oude beeldhouwer J. Bron ner een prijsvraag voor het ontwerp van een Hildebrand-monument won. Wethouder Happé zegde toe dat B. en W. alle mogelijke moeite zullen doen om er voor te zorgen dat 1960 het „jaar van het Hildebrand-monument" zal worden. Republiek Zuid-Afrika welkom in Gemenebest De Zuidafrikaanse minister-president, dr. Verwoerd, heeft tn een verklaring die gisteren namens hem in de Zuid afrikaanse Volksraad werd voorgelezen, gezegd dat op de conferentie van ge menebest-premiers duidelijk is gebleken dat Zuid-Afrika als republiek welkom is in het Gemenebest. Het was dr. Verwoerds eerste offi- oiële verklaring sedert de aanslag op zijn leven, vijf weken geleden. Omstuwd door enthousiaste Zeeu wen loopt Koningin Juliana tijdens haar bezoek aan Zeeland over de nieuwe dijk bij het Kotseveer. Praag protesteert Het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren een nota aan de Amerikaanse zaakgelastigde te Praag overhandigd, waarin wordt ge protesteerd tegen een uitlating van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, op 9 mei van dit jaar over een gewelddadige regeringswisseling in Tsjecho-Slowakije, nJ. toen de com munisten Benesj de macht uit handen namen. Deze verklaring is, aldus het ministe rie, in strijd met alle normen van het internationaal gebruik en is duidebjk een inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van Tsjecho-Slowakije. Als er-sprake is van een gewelddadige regeringswisseling in Tsjecho-Slowakije, zo wordt in de nota gezegd, kan dat alleen in verband met de gebeurtenissen na de conferentie te München, toen „Tsjecho-Slowakije werd uitgeleverd aan het Hitleriaanse fascisme door het ver raad van de Westelijke mogendheden". „Op 8 mei 1948 was er een poging door burgerlijke elementen met steun uit het buitenland tot een gewelddadige rege ringswisseling, maar het volk was toen", aldus de Tsjechoslowaakse nota. „sterk genoeg om deze samenzwering op eigen kracht zonder inmenging van buiten en in overeenstemming met de grondwet te doen mislukken". Sla doorgedraaid Op de Venlose veilingen zyn 209.000 kroppen sla doorgedraaid, omdat zij de minimumprijs van vier cent per kilo gram niet konden halen. Ook 15.000 kilogram spinazie kon de vastgestelde minimumprijs van 7.5 cent per kilogram niet opbrengen. Deze doorgedraaide groente wordt nu tot veevoeder bestemd, indien daar althans belangstelling voor is, of anders als bemesting over het land verspreid De export van deze groente ondergaat op het ogenblik de terugslag van de grote aanvoeren van eigen bodem in Duitsland en andere exportlanden. Woonhuis in lucht gevlogen Door een geweldige gasontploffing is •gisteren een woonhuis deel uitmakend van een dubbel woonhuis onder één kap aan de Enterstraat in Rijssen volkomen verwoest. De explosie deed zich voor, toen de bewoner, de heer J. Scholten, omstreeks zes uur het flessegas wilde aansteken om warm water te maken. Een ogenblik later dreunde het huis op zijn grondvesten, stenen muren vielen in grote brokken uiteen en alle pannen vlogen van het dak. De heer Scholten rende met bi-andende kleren de tuin in, waar hij, door zich op de grond te rollen de vlammen in zijn kleren wist te doven. In de andere helft van het dubbele woonhuis, bewoond door de familie G. Kreijkers, vielen grote brokken puin in een kinderledikant je, waarin nog enkele minuten tevoren een baby had gelegen. Mevrouw Kreijkers werd in de keuken door enkele brokstukken geraakt. De andere bewoners van beide panden kwamen met de schrik vry. De heer Scholten is in een ziekenhuis men, De Bchade Is eer groot De tienjarige Carla van der Zalm uit Warmond heeft een tekenwedstrijd ge wonnen, welke was uitgeschreven door de Stichting „Het Nederlands Zuivel- bureau". De hoofdprijs bestaat uit een verblijf van een week in Wenen, waar Carla tezamen met de eerste prijswin naars uit de andere landen de gast zal zijn van de International Dairy Federa tion. In het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam heeft de secreta ris-generaal van het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid, mr. J. H. Klatte gistermiddag een expositie ge opend van de tekeningen van de vijftig winnaars van die kinder tekenwedstrijd, Voor versteviging vriendschapsbanden (Van onze parlementaire redacteur) Met de bedoeling de onderlinge vriendschapsbanden te verstevigen en door persoonlijk contact eikaars pro blemen en gedacthenleven beter te le ren kennen, zijn gisteren delegaties van de volksvertegenwoordiging van Suriname en de Antillen bijeengeko men in de Ridderzaal met de beide Kamers der Staten-Generaal. Voorzit ter van de vergadering was de presi dent van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, die constateerde, dat in deze bijeenkomst het gehele volk van het Koninkrijk was vertegenwoordigd. Er waren 15 van de 21 leden van de Staten van Suriname en 12 van de 22 leden van de Staten van de Antillen. Van de leden der Eerste en Tweede Kamer was meer dan de helft aanwe zig. Men zou dus eventueel rechtsgel dige besluiten voor het gehele Konink rijk hebben kunnen nemen, maar daar voor was men niet samengekomen. De behoefte was alleen gevoeld, zei mr. Johkman, de gasten uit Suriname en de Antillen in het openbaar een harte lijk welkom toe te roepen. In januari 1956 zijn Nederlandse par lementariërs in Suriname geweest, in maart 1957 in de Antillen, en nu waren de rijksgenoten uit de West naar Neder land gekomen voor een bezoek dat tot en met zaterdag 4 juni zal duren. Duurzame samenwerking De vice-minister-president, minister H. A. Korthals, merkte op dat het nut van persoonlijke contacten tussen de rijksgenoten in het verleden reeds meermalen gebleken is omdat men daardoor elkaar beter leert begrijpen, een onmisbare voorwaarde voor duur zame samenwerking. De voorzitter van de Staten van Su riname, de heer J. S. P. Kraag, bracht de broedergroeten uit Suriname over met de bede, dat de alziende ogen van de Almachtige steeds op Nederland zul len mogen blijven rusten tot in lengte van dagen. Een bijzondere groet bracht hij aan Koningin Juliana, het symbool van eenheid eh vrede in het Konink- rijk-nieuwe-stijl. Met dit bezoek beves tigen wij tevens onze aanhankelijkheid en trouw aan het Huis van Oranje. Het is noodzakelijk, zei hij voorts, dat wij elkaar volkomen vertrouwen. Hoogtepunt Ook de heer J. A. O. Bikker, voorzit ter van de Staten van de Antillen, zei Malse biefstuk, doperwtjes, patates.- geef daar eens Calvé Mayonaise bij! Mmm... zo'n entdekking maakt Uw maaltijd dubbeldekker LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEEI Een idee om Calvé Mayonaise te gebruiken bij de warme maaltijd kunt U ook vinden. Vrij gemakkelijk zelfs. Want al proevende zult U ontdekken dat Calvé Mayonaise bij heel veel gerechten past Vind zo'n idee. U doet er Uzelf en Uw eters plezier mee. En bovendien beloont Calvé elk brutkbaar idee met een leuke, welkome verrassing! Zend Uw dubbeldekker idee pet briefkaart aan Calvé, postbus 1000, Delft. De ideeën moeten voor 1 juli I960 worden ingestuurd en worden het eigendom van Calvé. Stuur andaag nog Uw idee int EERSTE PAAL VOOR VEROLMES SCHEEPSDOKKEN Gisteren is door de heer J. C. Wieg man, secretaris van de ondernemings raad, bij Verólme Dok- en Scheeps bouwmaatschappij N.V. op Rozen burg de eerste paal geslagen voor een combinatie van twee gegraven dokken voor schepen tot 50.000 en 90.000 ton deadweight. Waimeer de beide dokken gereed zullen zijn, beschikt de repa ratie-afdeling van deze werf over vijf dokken ,te weten drie drijvende (reeds in gebruik) en twee vaste. In het dok van de afdeling nieuw bouw kunnen ook schepen repareren tot 40.000 ton deadweight. Het kleinste dok heeft een capaciteit van ongeveer 6.000 ton en het grootsite dus van 90.000 ton. Het totale deadweighüvermogen be draagt dan circa 240.000 ton. Het 50.000 tons dok wordt 230 meter lang bij een breedte binnen de dok- wanden van 35.5 meter. De afmetingen van het 90.000 tons dok worden 275 me ter bii 41 meter. De bouwput werd voor het grootste gedeelte met behulp van een cutterzui ger gegraven en afgesloten met een stalen damwand. Toen werd de bouw put drooggepompt en op de juiste diep te gebracht. Totaal werd ongeveer 700.000 kubieke meter grond weggegra- ven. Het totaal aantal te heien palen bedraagt 5000 stuks. Er zal verder 171.000 kubieke meter beton worden verwerkt, waarvoor 7500 ton betonijzer nodig is. De dokken zullen worden uitgerust met kranen van resp. 15, 20 en 60 ton. dat de onderlinge uitwisseling van be zoeken op parlementair niveau niet al leen bijdraagt tot versteviging van de vriendschapsbanden, doch zeer zeker tot een beter begrip van eikaars pxx>- blemen. Het hoogtepunt van ons bezoek, zei hij. zal ongetwijfeld zijn de opwach ting bij H. M. de Koningin, die zo wel willend is geweest in weerwil van haar drukke werkzaamheden toch met de ontvangst van de delegatie in te stem men. Onze dank hiervoor is bijzonder groot. Nadat de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, een gevoelig slotwoord had gesproken, hielden de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer een receptie in het ge bouw van de Senaat, waar men gelegen heid had nader met elkaar kennis te maken. Verrassend was dat iemand uit de Antillen onmiddedlijk hoorde, dat een Nederlander, die met hem in ge- sprek kwam. uit Venlo afkomstig was. Er zijn vele Limburgers in de Antillen, zei hij ter verklaring. De beide Kamers der Staten- Generaal hebben gisteren een gemeenschappelijke vergadering gehouden met de delegatie van de Staten van de Antillen en Suriname die. op uitnodiging van hel Neder landse parlement een bezoek aan Nederland brengen. Op de foto van links naar rechts voorzitter dr. L. G. Kortenhorst van de Tweede Kamer, voorzitter S. P. Kraag van de Staten van Surinamevoor zitter mr. A. Jonkman van de Eerste Kamer en voorzitter J. A. D. Bikker van de Staten van de An tillen. welke onder het motto „Melk onze beste drank" gehouden werd. Voor deze wed strijd, georganiseerd in het kader van de gisteren gehouden internationale melk- dag waaraan meer dan vijftien Euro pese landen meededen waren 19.000 tekeningen door kinderen in de leeftijd van vijf tot veertien jaar ingezonden. Van die negentienduizend tekeningen was die van Carla van der Zalm volgens de jury, die bestond uit Fiep Westen dorp, Eppo Doeve, Marten Toonder en Henk Albers, de beste. De jury maakte een keuze uit de vijfhonderd inzendin gen, die na een voox-selectie waren over gebleven. De opgave was „Melk, onze beste di-ank" uit te beelden. Mr. Klatte zeide in zijn openings woord nog, dat in 1955 de schoolmelk- voorziening in 152 gemeenten aan ge middeld 350.000 kinderen ten goede kwam. Dit aantal is nu in vijf jaar ge groeid tot 285 gemeenten, waarin naar schatting totaal een half miljoen school kinderen iedere dag een kwart liter melk ontvangen. CARLA v. d. ZALM drinkt op school en thuis „MENKEN MELK, LEKKERE MELK!" Ruimte-onderzoek De Amerikaanse luchtmacht heeft te Washington meegedeeld dat zij dit jaar raketten tot een hoogte van 40.000 tot 50.000 kilometer zal zenden voor stra lingsmetingen. Voor deze lanceringen zal gebruik worden gemaakt van een nieuwe viertraps vast-brandstofraket, de „Journeyman". De nieuwe voorzitter van het Land bouwschap. de heer A. W. Biewenga, heeft gisteren te Den Haag voor het eerst een openbare bestuursvergadering van dit orgaan geleid. Over zijn voorganger, de heer Louwes, zei de heer Biewenga dat deze door de plaats die hij gedurende 40 jaar op vooruitgeschoven posten in de landbouw heeft ingenomen, zijn stempel heeft ge drukt op de organisatie in de landbouw. Spreker hoopte dat het bestuur spoedig in de gelegenheid zal zijn, zijn waar dering te uiten voor de heer Louwes, die nu herstellende is van een ernstige ziekte. Mr. B. W. Biesheuvel, vice-voor- zitter van het Landbouwschap wenste de heer Biewenga namens het bestuur geluk met zijn verkiezing die dit bestuur maar weinig hoofdbrekens heeft gekost. „Wij kennen u goed, u bent een der on zen", aldus de heer Biesheuvel, „al heeft de politiek u de laatste jaren ook bijna met huid en haar verelonden". Met de nieuwe voorzitter was de heer Biesheu vel het eens. dat het Landbouwschap niet kan functioneren zonder steun van de vrije organisatie Eigenlijk is ook het Landbouwschap zelf een vrije organi satie. in dien zin dat de organisaties, die aan de opriohting hebben meege werkt die keuze volstrekt vrijwillig heb ben gedaan. Ook de heer Biesheuvel sprak de wens uit voor een spoedig herstel van de heer Louwes. Granaten uit de koers By de veehouder J. Breed aan de Noorderdijkwerf te Wieringerwerf, gem. Wieringermeer, zyn gistermiddag twee granaten op een grasveld voor zijn wo ning neergeslagen. Een derde granaat kwam terecht in een weiland ongeveer 100 meter achter zijn woning. Het bleek dat deze projectielen af komstig waren van een stuk geschut, waarmee op de Breezanddijk geoefend werd. Een tweetal koeien, die wonden hadden opgelopen door de rondvliegen de scherven, moesten door een veearts worden behandeld. De commandant van het geschut en de marechaussee uit Den Helder stellen een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval, Atlantische prijs voor Hella Haasse Dinsdag 24 mei zullen de Nederlandse schrijfster Hella Haasse en haar uitge ver Querido uit handen van de alge meen secretaris van de ATA (Atlantic Treaty Association), John Eppstein, in Scheveningen de internationale literaire Atlantsche prijs ontvangen. Deze prijs bedraagt 700 pd. st. (f. 7.500) en is haar toegekend voor haar roman „De inge wijden", die vorig jaar de eerste prijs verwierf in de nationale Nederlandse prijskamp om de literaire Atlantische prijsvraag. Christian Leadership uit hele wereld Gisteren is in Huis ter Duin" te Noordwijk het wereldcongres voor Christian Leadership" begonnen, nadat men twee dagen voor conferen ties had gehouden. Een boodschap van Prinses Wilhelmina werd door de voorzitter van de Nederlandse delegatie, de heer J. Verhaar voor gelezen. De Prinses was tot haar spijt niet in staat zelf te komen. De Prinses vestigde in haar boodschap de aandacht op het feit, dat verleden zondag de gelovigen in Christus zich overal ter wereld verenigden in gebed om vrede en gerechtigheid. „Voorts wil ik wijzen op het ontwaken van het menselijk geweten, dat in de afgelopen tijd zo luid is gaan spreken toen Gods orde werd verstoord en dat protesteerde tegen de misdaden, die in de verhouding en tussen de rassen en tussen de volkeren worden bedreven en tegen de aanvallen op de waardigheid van de mens. Deze voorvallen hebben de mens een diep gevoel van broederschap geschonken. Beiden bieden ons kansen, die wij nimmer tevoren hadden: een taak, die belangrijker is dan ooit tevo ren. Een heerlijke taak. Het thema van uw conferentie is „Christian leadership" en het actief Christendom, dat wil zeg gen, van de boodschap van Christus een i levende werkelijkheid maken in ons con- crete dagelijkse leven onder alle omstan digheden. Zelfs in donkere dagen. Wij hebben geen hervorming nodig, maar een omvorming van het menselijke hart exa de geest, opdat wij de geest van Christus zullen kunnen openbaren op alle terreinen van het leven. Laat ons daarom bidden en daarvoor werken". De vice-voorzitter van het verbond, de heer Gedat, leidde de openingsvergade ring. Vijftien afdelingen In Nederland zyn thans 15 afdelingen van „Christian leadership". De groepen, die in het algemeen voor de helft uit protestanten en voor de helft uit katho lieken bestaan, komen minstens een keer per maand byeen. Hun voornaamste doel is het heractiveren van het Christen zyn in het dagelijkse leven. Daarbij wordt de nadruk gelegd op „het dagelykse leven". Er bestaat, aldus werd in Huis ter Duin meegedeeld steeds meer belangstelling voor /.Christian leadership" in Neder land. De katholieken zijn op het ogenblik nog in de minderheid. Er wordt echter naar gestreefd even veel katholieken als protestanten in „Christian leadership" onder te brengen. Twee afgevaardigden konden by de opening niet aanwezig zijn. Dat waren de Franse minister van Justitie, Edmond Michelet en de Amerikaanse senator Frank Carlson. Het niet aanwezig zijn van de Franse minister moet gezien wor den in het licht van de huidige interna tionale situatie. De conferenties worden dit jaar door meer Nederlanders bijgewoond, dan in vorige jaren het geval was. Bovendien vertegenwoordigen zij een grotere ver scheidenheid aan functies. Opvallend Opvallend is voorts het grotere aantal afgevaardigden uit India. Enkelen van hen zijn uit Christen ouders geboren. Ook zijn er enkele tot bet Christendom bekeerden bij. Voorheen zond India slechts een enkele afgevaardigde. Op de vergaderingen zullen onderwer pen behandeld worden als „Internatio nale samenwerking als een nieuw aspect van christelijke liefde", ,De gelegenheid om christelijke liefde te tonen" „chris telijke verantwoordelijkheid en de leni ging van menselijke noden". Voor de conferentie bestaat veel belangstelling uit departementele kringen in ons land

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11