GROTE VIER STRUIKELDEN IN PARIJS OVER DE BROKSTUKKEN VAN DE „U-2" Programma Koninklijk bezoek aan België WEERBERICHT Wat Kroesjtsjef van Eisenhower eistewas voor driekwart onaanvaardbaar Het Westen solidair Westelijke Drie niettemin tot onderhandelen bereid gebleven OOK GEHELE BRITSE PERS IS HEVIG VERONTWAARDIGD (£)uct ^Jiieuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 18 MEI 1960 No. 30051 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 TOPCONFERENTIE VOLLEDIG MISLUKT (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Parijs, 18 mei De topconferentie is afgelopen. Twee dagen nadat zij had moeten beginnen, heb' ben Kroesjtsjef, De Gaulle, Eisenhower en Mac- millan in Parijs, van overleg af moeten zien omdat zij struikelden over de brokstukken van de U-2 van kapitein Powers, die op 1 mei j.l. boven de Sovjet-Unie naar beneden werd gehaald. Kroesjtsjef eiste van Eisenhower zelfbeschuldi ging, excuses, bestraffing der verantwoordelijken en de belofte, dat het nooit meer zou gebeuren. Die laatste belofte gaf Eisenhower, de eerste drie voorwaarden waren voor hem onaanvaardbaar en het Westen verklaarde zich daarin solidair met hem. Onder die omstandigheden wenste de Sovjet- Unie zich aan het overleg te onttrekken. Onder een moedeloze, grijze hemel wachtte men gisteren in Parijs gespannen op het naderend einde, een spanning, die vooral de dingen betrof, die nu komen kunnen. Intussen werd hedenochtend in Parijs van Sovjetrussische zijde vernomen, dat Kroesjtsjef morgenochtend om 11 uur uit de Franse hoofdstad zal vertrekken. Monumentale gaap (Van onzeLondense correspondent) Het was een merkwaardig ogen blik voor de Engelse journalist George Gale, die voor de „Daily Express" in Parijs is toen hem gistermiddag op straat voor de deur van de Sovjetrussische am bassade door Koeznetzof, de Rus sische persattaché, een papier met een getypte tekst in de hand werd gestopt. Koeznetzof vroeg de En gelsman het voor te lezen, want hij vertrouwde zijn eigen Engels niet. Tegen een politieauto leunend las Gale tegenover de gesloten deuren van de ambassade het ver bazingwekkende diplomatieke do cument voor, dat ontworpen was door de woede, de vrees of de on wetendheid van een man die de macht bezit. Even tevoren had Kroesjtsjef over de vensterbank geleund in de binnenplaats van het gebouw en gegaapt. De namid dagzon weerkaatste op zijn kale schedel. Hij gaapte opnieuw. Zijn tanden schitterden in het licht. Toen gaapte hij voor de derde keer. Het was een monumentale gaap Het einde kwam met een verklaring van de Westelijke Drie, gisteravond opge steld, die zei: „Door de houding van de Sovjetrussische premier is het onmogelijk gebleken op de topconferentie te beginnen met het onderzoek van de problemen, die hier besproken zouden worden. Wij betreuren het, dat deze voor de wereld vrede zo belangrijke discussies niet plaats konden hebben. Wij handhaven onze overtuiging, dat alle internationale vragen door Vredelievende onderhandelingen moeten worden opgelost en niet door geweld of bedreiging daarmee. Wij blijven bereid om in de toekomst op een passend moment aan zulke onderhandelingen deel te nemen". Dat was, naar Westelijke woordvoerders zeiden, de slotverklaring van de Drie. Een uur later publiceerden de Russen hun laatste woord. Dat zette nogmaals de redenen uiteen, waarom de Sovjet-Unie niet zonder van de Amerikanen ge noegdoening te hebben verkregen aan de top kon deelnemen. Ook de Russische verklaring sprak van „vastbeslotenheid om de internationale problemen door onderhandelingen aan de ronde tafel te regelen". Russische nota werd „de bedoeling van deze eenzijdige westelijke acties duide lijk, toen de Amerikaanse woordvoerder Hagerty na afloop verklaarde, dat het wel degelijk om een topzitting ging, die echter niet door kon gaan, wegens de afwezigheid van de Sovjetrussische pre mier en dat president Eisenhower daar mee de Franse topconferentie als ge ëindigd beschouwde. ..Welke diploma tieke valsheden de Verenigde Staten ook mogen gebruiken om de openbare mening te misleiden, zij zullen niet kunnen ontsnappen aan de verant woordelijkheid door hun agressie je gens de Sovjet-Unie de topconferentie te hebben getorpedeerd", aldus de Sov jetrussische nota. Kroesjtsjef, Malinofski en Gro- myko tijdens een gesprek met de pers, gisterochtend voor de Rus sische ambassade in Parijs. Op dat moment bestond er nog hoop, dat de topconferentie doorgang zou vinden. enige hoop koesterende Britse verkla ringen. waren de Franse commentaren uiterst koel en de Amerikaanse neerge slagen en teruggetrokken. Vragen en speculaties Het explosiefste commentaar werd verwacht op de persconferentie, die Kroesjtsjef hedenmiddag na zijn af scheidsbezoek aan De Gaulle (van ochtend om elf uur) en voor zijn vertrek naar Oost-Berlijn en Moskou zou geven. De' westelijke staatslieden zouden he denmiddag om vijf uur nog eenmaal bijeenkomen om zich over de situatie te beraden. Dat beraad zou gehouden wor den op een rijke voedingsbodem van vragen en speculaties: zal Kroesjtsjef nu terstond een vredesverdrag met de DDR afsluiten en West-Berlijn onder druk zetten? Zullen bewapeningsrace en kernproeven worden hervat? De tijd zal Ieren of de bezorgdheid daaromtrent gegrond is. Men kan uit Kroesjtsjefs openings verklaring echter ook zeer wel opmaken, dat hij inderdaad van zins is deze pro blemen voorlopig in de ijskast te laten. Zijn komende bezoek aan Oost-Berlijn zal de eerste aanwijzing geven welke richting de Sovjet-Unie in de komende spannende maanden wil inslaan. Intussen hebben diplomatieke waar nemers in Parijs verklaard dat het mis lukken van de topconferentie één dui delijk resultaat heeft opgeleverd, n.l. een krachtig, eensgezind en vastbesloten Westelijk kamp. Engeland, Frankrijk en de VS vormen een nauw aaneenge sloten front tegenover de Russen, zo zei men Men verheelde echter niet dat de koude oorlog tussen Oost en West nu waarschijnlijk wel scherpere vormen zal aannemen. Slot pag. 2 Zware klap voor tie ontspanningspolitiek De Russen beschuldigen het Westen op scherpe toon, van diplomatieke ma noeuvres en dit keer niet alleen Eisen hower, maar ook president De Gaulle kreeg er van langs. De Russische nota zei, dat De Gaulle maandag had voor gesteld de dag van gisteren (dinsdag) als „dag van overweging" te gebruiken. Van die gelegenheid had Kroesjtsjef ge profiteerd om met maarschalk Mali nofski de slagvelden bij Sézanne te be zoeken, waar „de eenvoudige soldaat Malinofski in de eerste wereldoorlog in een Russische eenheid aan Franse zijde had gestreden en zijn bloed had ver goten in de strijd tegen het Duitse mi litarisme". Kroesjtsjef en Malinofski bevonden zich op 120 km van Parijs, toen hen via politie en journalisten het bericht bereikte, dat De Gaulle om drie uur een bijeenkomst van de vier staats lieden had vastgesteld. Kroesjtsjef was tot die ontmoeting bereid, mits het een preliminaire zitting betrof en niet een van de top. Men gaf hem daarover, toen hij in Parijs was teruggekeerd, „geen voldoende opheldering". Volgens de IETS MEER WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking en op. de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 19 MEI. Zon op: 4.41 uur; onder: 20.33 uur. Maan op: 2.22 uur; onder: 13.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.25 en 23.00 Laagwater te 5.38 en 18.29 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's ..Beter dit dan capitulatie Kroesjtsjef - een ..beklagenswaardig, kleine man, opgeblazen met maanraket-ij delheid Na anderhalf jaar. Dat was het bittere einde van ander half jaar moeizaam voorbereiden, een einde, dat, zoals men in Britse delega tiekringen zei, de ontspanningspolitiek een klap heeft gegeven, de hij misschien niet zal overleven. Tot op het laatste moment bleven Macmillan en Sehvyn Lloyd een uitweg zoeken. Lloyd invi teerde gistermiddag nog Gromyko en sprak vijf kwartier met hem. Maar de uitweg werd niet gevonden. De enige troost was, dat het onderhoud „niet kil, maar wederzijds oprecht" verliep en dat Gromyko de nadruk legde op Kroesjtsjefs woorden, dat „men eerst maar eens het opgewaaide stof moest laten wegtrekken in de hoop, dat men op een later tijdstip (Kroesjtsjef sprak van zes tot acht maanden) de draad van het overleg weer op zou kunnen ne men". De Britten menen, dat het Westen zich daar noodgedwongen bij neer zal moet leggen. Maar achter hun manhaf tige verzekering dat de conferenties in Genève over ontwapening en stopzet ting van kernproeven door moeten gaan, lag bezorgdheid, dat die onder handelingen bij gebrek aan richtlijnen van de top zullen gaan stagneren. En die bezorgdheid richt zich nog sterker op de kwestie-Berlijn. Naast de nog (Van onze Londense correspondent) Britse deskundigen op liet gebied van de Russische politiek geloven, dat de druk welke in Rusland op Kroesjtsjef is uitgeoefend en waaruit zijn ultima tum is ontsproten, voor een deel is toe te schrijven aan de algemene ver ontwaardiging onder de Russische be volking over het spionage-incident. Hoewel Kroesjtsjefs eigen gevoelens waarschijnlijk niet geveinsd zijn, ge looft men dat het vuurtje voor propa- ganda-doeleinden is aangestookt. Maar Kroesjtsjef staat onder druk: 1. Van Peking. 2. Van het Rode Leger, dat bezwa ren maakt tegen vermindering van de strijdkrachten en een te veel steunen op de H-bom als afschrikivapen ten koste van de gewone troepen. S. Van de partij, waarin een krach tige stroming zich doet gelden om de Chinese harde lijn tegenover het Wes ten te volgen. Maar dit alles neemt niet weg, dat dit geen excuus kan zijn voor zijn ge drag. In het Lagerhuis werd de plaatsver vangend premier Butler gevraagd of de regering niet zal trachten ondanks de mislukking van de topconferentie overeenstemming te verkrijgen op het gebied van de bomproeven en de ont wapening in het algemeen. Butler ant woordde hierop bevestigend. De mis lukking van het topgesprek wordt ook in Londen buitengewoon tragisch ge noemd, maar indien de prijs voor het doorgaan ervan een capitulatie tegen over Kroesjtsjef zou hebben betekend, achten ook hier velen het beter dat hij naar huis terugkeert. Het staat im mers vast, dat Kroesjtsjef niet langer voelt voor onderhandelingen. De top conferentie had daarom geen zin. Hoe wel zijn houding misschien zal veran deren is Kroesjtsjefs tactiek vooral te laken, omdat hij elke poging om een compromis te vinden zo moeilijk en misschien wel onmogelijk heeft ge maakt. Het falen van de topconferen tie kan een hervatting van de bewape- ningswedstrfjd betekenen. Maar een wijken voor Kroesjtsjef zou wellicht erger geweest zijn, omdat het Moskou zou hebben gesterkt in de mening, dat dreigementen helpen. Met lading apert De Engelse bladen bevatten bitterfe commentaren. De socialistische „Daily Herald" zegt, dat we nu weten wie Kroesjtsjef is. Een kleine propagandist met een minderwaardigheidscomplex, een nietige Atlas met een lading apen inplaats van de wereld op zijn rug. Op aansporing van de apen in het Krem lin zonder in het geheel rekening te houden met de rest van de wereld laat hij zich door een kinderlijk tem perament gaan en zet ons tien jaar in de koude oorlog terug. Het blad noemt Kroesjtsjef een be klagenswaardige, kleine man, opgebla zen met ijdelheid vanwege zijn maan- raketten, welke voor een moment zijn land groot kunnen maken. Maar hoe klein maken dreigementen en gebrul een man als Kroesjtsjef. We weten, dat zowel het Pentagon als het Kremlin bezaaid zijn met dwazen van allerlei soort, van wie alleen maar tegenwer king is te verwachten. Kroesjtsjef heeft zijn macht over hen verloren of be hoort zelf tot de idioten. Hij mag dan zichzelf zien als de reus, die op een bevreesd en gedemoraliseerd Westen zit, maar in de ogen van de vredelie vende wereld is hij een verachtens- waardig individu. De vredelievende wereld zal het moeilijk kunnen ver geven. De „Daily Mirror" (oplaag 4,5 mil joen. vanwege de topconferentie met de kern van zijn redactie, de hoofd redacteur incluis, naar Parijs ver huisd) verklaart, dat Kroesjtsjef moed willig en tragisch de topconferentie heeft vermoord. Hij kon haar hebben gered door zich als een verstandig man te gedragen, inplaats daarvan handelde hij als een verwend kind. Gistermiddag nam Koningin Juliana deel aan een maaltijd in het nieuwe gebouw van de Provin ciale Griffie in Middelburg, dat zij voordien had geopend. Tijdens de maaltijd bood de> Belgische brader Noel Dessloovere, die op het Mid delburgse Muntplein zes varkens aan het spit had gebraden, de Landsvrouwe op de punt van een mes een stukje erevlees aan. Naast de Koningin de commissaris der provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Van 30 mei tot en met 2 juni Het Staatsbezoek, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard aan het einde van deze maand aan België zal brengen, zal vier dagen duren. Het Ned. Koninklijk Paar zal tijdens het verblijf in België worden ontvangen in Brussel, Antwerpen, Mol en Luik. Slot pag. 2 De Koningin en de Prins zullen maan dagochtend 30 mei per trein om elf uur aan het centraal-station van Brussel arriveren, waar zij zullen worden begroet door Koning Boudewijn. Direct daarna zullen de Koninklijke gasten zich naar het Koninklijk Paleis van Brussel be geven, waar de voorzitters van Senaat en Kamer en de leden van de Belgische regering aan hen zullen worden voorge steld. In de ochtend zal een krans wor den gelegd bij het graf van de onbeken de soldaat in Brussel. Na een lunch in het paleis zullen de Koningin en de Prins worden ontvangen op het Brusselse stadhuis en een bezoek brengen aan de Kapel van Nassau in de Belgische hoofdstad. Een ontvangst van de leden van het corps diplomatique en een door Koning Boudewijn aangeboden galadiner in het paleis zullen de eerste dag van het bezoek besluiten. Dinsdag zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard zich naar Antwerpen begeven, waar een bezoek aan de Ge- vaerts-fabrieken en enkele musea op het Russisch schip in Griekse wateren Een Russisch marineschip van 400 ton. heeft „spionage tegen de Noord- atlantische Verdragsorganisatie in de Middellandse Zee gepleegd", aldus auto riteiten van de Griekse marine, die hiermee plaatselijke persberichten be vestigen. De „Lots 97" zou vijf maanden geleden voor het eerst in de Egeïsche Zee zijn waargenomen en daarna her haaldelijk in de Griekse territoriale wateren zijn verschenen. Het schip, dat van een basis in Albanië afkomstig zou zijn, heeft naar men gelooft speciale apparatuur aan boord om kuststellin- gen op Kreta en het Griekse vasteland te fotograferen, aldus de Griekse ma rine-autoriteiten. Weer overwinning voor John Kennedy Senator John Kennedy heeft bij de verkiezing van een Democratische kan didaat voor het presidentschap van de Ver. Staten in Maryland een grote over winning behaald op zijn rivaal Wayne Morse. Hij kreeg 80 procent van de stemmen. Het was zijn zesde overwin ning in successie. f50.000 OP NO. 18015 In de 547e Staatsloterij, derde lijst, vierdeklasse is een prijs van f. 50-000 gevallen op no. 18015. programma staat. 'Ook hier zullen de Koninklijke gasten ten stadhuize worden ontvangen. De lunch zal worden ge bruikt in het Rubens-huis in Antwerpen. Na een bezichtiging van de Antwerpse havenwerken van helikopters uit zullen de Koningin en de Prins per auto naar het Belgische plaatsje Mol vertrekken voor een bezoek aan het daar gevestig de onderzoekcentrum voor kernenergie. De tweede dag zal worden besloten met een galavoorstelling in de Kon. Vlaamse Schouwburg in Brussel, aangeboden door de Belgische regering. Woensdag zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard in Brussel zijn. Hier staan bezoeken op het programma aan de Nederlandse school en de Europese school. De Belgische regering biedt de Koninklijke gasten op deze dag een déjeuner aan in het kasteel van Gaes- beek. Het verdere programma vermeldt een bezoek aan het Erasmushuis, een ontvangst van de Nederlandse kolonie en een galadiner, dat de Koningin in het gebouw van de Nederlandse ambas sade zal aanbieden aan Koning Boude wijn. De hoge gasten zullen tenslotte woensdagavond het tweede deel bijwo nen van het concert, dat de prijswin naars van het onder auspiciën'van Ko ningin Elisabeth staande pianisten concours zullen geven. De vierde dag zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard zich naar Luik bege ven, waar zij zullen worden ontvangen door provinciale en gemeentelijke auto riteiten. Het stadsbestuur zal hier de Koninklijke gasten een déjeuner aanbie den, dat zal worden gevolgd door een bezoek aan de internationale jaarbeurs van Luik. In de namiddag zal het Ko ninklijke paar per vliegtuig uit Luik naar Nederland terugkeren. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen tijdens het staatsbezoek logeren in het Koninklijk Paleis te Brussel. De Koningin zal haar intrek nemen in een ruim appartement van bet paleis, dat uitzicht biedt op het park van Brussel. Het verblijf is destyds in opdracht van Koning Leopold II ingericht voor Ko ningin Maria Henriëtte. Prins Bernhard zal logeren in apparte menten aan de tuinzijde van het paleis, die zijn ingericht in Karei X-styi. Uit het Leidsch Dagblad van 19 mei 1860: Brievenbus A. en C. zouden het beter vinden, dat inplaats van op Donderdagavond de muzijk van de Schutterij des Zondagsnamid dags zich in de tent op het plant soen aan de Hoogewoerdspoort deed hooren, ter voorkoming van kroegbezoek aan de Stationsher- bergen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1