MACMILLAN DEED BEMIDDELINGSPOGING TUSSEN KROESJTSJEF EN EISENHOWER Beide partijen in V. S. staan achter president WEERBERICHT TOPCONFERENTIE IN PARIJS ERNSTIG BEDREIGD De Sovjetrussische premier vertrekt woensdag tenzij Amerika's president ultimatum aanvaardt „Monsieur K." zou niet langer vrijheid van handelen hebben Alarmsignaal Laat Kroesjtsjef zich niet vergissen! Parijs veroorzaakt verschuiving in de binnenlandse politiek (Ê)uc/ ^lieuws J Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 17 MEI 1960 No. ÖWKMI LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Reisredacteur W. L. Brugsma) Parijs, 17 mei Eisenhower, De Gaulle en Macmillan zijn vanochtend om tien uur in het Elysée bijeengekomen om zich te beraden over een laatste poging, die Macmillan gisteravond op gang bracht om de topconferentie en daarmee de politiek van internationale ontspanning te redden. Macmillan bracht, terwijl Eisenhower en De Gaulle in feite de moed al hadden opgegeven, gisteravond een bezoek aan Kroesjtsjef. Geduren de anderhalf uur probeerde hij de Russische pre mier over te halen zijn ultimatieve eis (zie hier onder) aan Eisenhower te laten vallen. Hij stelde voor het incident met nieuwe verklaringen van Kroesjtsjef en Eisenhower te sluiten en met het werk van de topconferentie te beginnen. Maar het resultaat van dit onderhoud werd naderhand door Britse delegatiekringen als „niet erg goed" omschreven. In de loop van de ochtend werd voorts bekend dat president De Gaulle aan zijn drie conferentie- partners Eisenhower, Kroesjtsjef en Macmillan verzocht heeft hedenmiddag in het Elysée een bijeenkomst van de Grote Vier te houden. Dit zou dan, als de Rus ermee instemt, de eerste besloten bijeenkomst der vier staatslieden in afwezigheid van anderen zijn. Men hoopt hiermee de topcon ferentie te redden. Een functionaris van de Sovjetrussische ambas sade te Parijs verklaarde hedenochtend tegenover „Reuter", dat de premier Kroesjtsjef woensdag uit Parijs naar Berlijn zal vertrekken, tenzij pre sident Eisenhower in het openbaar de vlucht van de omlaag geschoten U-2 boven Russisch gebied veroordeelt en ermee instemt degenen, die hiervoor verantwoordelijk zijn, te straffen. Het ziet er inmiddels naar uit, dat zelfs in het gunstigste geval de bemidde lingspogingen van Macmillan niet méér zullen kunnen bereiken dan dat deze mislukte topconferentie op een wat minder scherpe toon, waardoor kans op toe komstig overleg niet helemaal zal zijn afgesloten. Maar in Westelijke delegatie- kringen rijst meer en meer het vermoeden, dat de vraag: „kunnen wij het ons veroorloven Kroesjtsjef te verspelen?" al voor de topconferentie door anderen en wel in Moskou is beantwoord. Men heeft de sterke indruk, dat Kroesjtsjef geen vrijheid van handelen meer heeft. Het is volslagen onmogelijk gebleken Kroesjtsjef in een onderonsje met een Westelijk staatsman te krijgen. Ook gis teravond bij het onderhoud met Macmillan was de Russische maarschalk Malinofski, minister van Defensie, van begin tot eind aanwezig!! Terugkeer naar de koude oorlog? Nu de deelnemers en toeschouwers op de conferentie langzamerhand beginnen bij te komen van de verpletterende slag die de Russen met hun aanval op Eisen hower en de hoop op ontspanning heb ben toegebracht, rijst bij hen de vraag of de koude oorlog terstond weer in alle hevigheid zal losbarsten. Kroesjtsjef schijnt zich op het standpunt te hebben geplaatst: „Eisenhower interesseert mij niet meer. Ik wacht op een nieuwe Ame rikaanse president". Daartegenover staat dat het vliegtuigincident toch niet de aanleiding maar wel het voorwendsel tot het torpederen van de top is geweest. Met andere woorden dat het Kremlin tot een nieuw beleid, mogelijk tot terug keer naar de koude oorlog, heeft beslo ten. Met al deze bespiegelingen hielden conferentiekringen zich vanochtend be zig terwijl ze in uiterste spanning wacht ten op de laatste pogingen om het over leg gaande te houden. Ultimatieve eis voor president Eisenhower De wolken pakten zich in alle hevig heid samen, toen Nikita Kroesjtsjef gis terochtend op de eerste bijeenkomst in het Elysée zijn politieke bom op tafel smeet: een ultimatieve eis aan president Eisenhower om a) spionagevluchten bo ven de Sovjet-Unie openbaar te veroor delen en er zijn spijt over te betuigen; b) te beloven dat de Ver. Staten zulke (Van onze correspondent in Washington) Het Amerikaanse volk heeft achteraf vernomen, dat voor de Amerikaanse luchtmacht in de Verenigde Staten zelf en overal elders ter wereld zondagavond laat het alarmsignaal weerklonk. De defensieminister, Gates, gaf in Parijs orders voor dit alarm. Of ficieel heette dit gedaan te zijn teneinde het wereldwijde verbin dingssysteem te controleren, doch enig verband met een gevoel van gevaar, dat te Parijs heerste, lijkt waarschijnlijk. Op de Newyorkse beurs gingen de aandelen van ondernemingen, die raketten en geleide projectie len produceren, omhoog, toen dit nieuws uit Parijs bekend werd. WEINIG WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. In de nacht plaatselijk mist. Weinig wind. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hoger. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 MEI. Zon op: 4.42 uur; onder: 20.31 uur. Maan op: 1.54 uur: onder 12.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.06 en 21.46 uur. Laagwater te 4.28 en 17.04 uur. spionagevluchten afzien; c) de directe schuldigen voor deze vluchten ter ver antwoording te roepen. Kroesjtsjef onder binnenlandse druk? (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) President De Gaulle heeft na de botsing tussen Kroesjtsjef en Eisen hower al het mogelijke gedaan om het geschil te sussen. Hij zei tegen de Russische premier, dat een van de bedoelingen van de conferentie juist het scheppen van een toestand is waarin incidenten als die met de U-2 overbodig wor den. Hij wees daarbij op het nieu we ruimteschip van de Russen, dat achttien maal per dag over Frankrijk vliegt en mogelijk de gehele wereld fotografeert. Kroesjtsjef hief toen de handen omhoog en zei: ,,Ik zweer bij God dat mijn hart zuiver en mijn han den rein zijn". Macmillan snelde De Gaulle te hulp. Kroesjtsjef liet zich op een gegeven ogenblik twee zinnen ont vallen, die de sleutel tot zijn hou ding kunnen zijn. Amerika's Rus land-expert en ex-ambassadeur in Moskou, Bohlen, die Russisch spreekt als zijn moedertaal, zei la ter op een persconferentie, dat Kroesjtsjef opmerkte: ,,Deze hele affaire (het vliegtuigincident) is diep verweven met de binnen landse politiek van de Sovjet-Unie, en even later merkte hij op: ,,Ik moet rekening houden met de openbare mening in de Sovjet- Unie, die verontwaardigd is. Ik kan deze zaak niet ondershands afdoen". De Russische minister van Defensie, maarschalk Mali nofski, zat al die tijd als een zwij gende buldog naast Kroesjtsjef Kroesjtsjef legde de volgende spring lading in zijn ultimatum: wanneer de Amerikaanse president hiertoe niet be reid is, dan kan de Sovjet-Unie niet deelnemen aan de huidige topconferen tie en gelooft zij dat het beter is deze conferentie zes a acht maanden te ver dagen. Kroesjtsjef refereerde daarmee aan de komende Amerikaanse presi dentsverkiezingen. Hij zei ook: „De Sov jetrussische regering is overtuigd dat zoal niet deze regering van de Ver. Sta ten dan toch de volgende of de daarop volgende zal begrijpen dat er maar één keuze is: vreedzame coëxistentie tussen kapitalistische en socialistische landen of oorlog". Kroesjtsjef die ook de uitnodiging aan Eisenhower om op 10 juni de Sovjet- Unie te bezoeken voor onbepaalde tijd introk, dekte zich tevoren tegen de be schuldiging, dat hij de met zoveel hoop tegemoet geziene topconferentie zou heb ben getorpedeerd. Volgens de Russische regering is de top nog niet begonnen, maar ging het gisterochtend slechts om een voorlopige zitting waarop de Sov jet-Unie voldoening wilde hebben alvo rens aan de top deel te nemen. Amerikaanse concessie Eisenhower wist wat hem te wachten stond, De Gaulle en Macmillan hadden hem zondag na hun gesprekken met Kroesjtsjef al van diens plannen op de hoogte gebracht. De Amerikaanse presi dent antwoordde ingetogen en ging met zijn concessies zo ver als hij kon. Hij zei: „De vluchten over de Sovjet-Unie zijn stopgezet en zullen niet hervat wor den zolang ik president ben". Hij ont kende dat de Ver. Staten in de eerdere verklaringen van hemzelf en Herter met het voortzetten van deze vluchten zou den hebben gedreigd. Eisenhower ver klaarde zich bereid om over het vlieg tuig-incident tweezijdige besprekingen met de Sovjet-Unie te houden terwijl de topconferentie voortgaat. Slot pag. 2 (Van onze correspondent in Washington) Kroesjtsjef moet zich geen illusies maken: Amerika zal hèm en niet Eisenhower er de schuld van geven indien de topconferentie mislukt. Het beleid van de Amerikaanse regering is de laatste weken niet ge~ lukkig geweest, doch dat alleen behoefde voor Kroesjtsjef geen reden te zijn geweest de koers radicaal te wijzigen en een sensationele mis- lukkig nabij te brengen. Over Kroesjtsjefs beweegredenen zal de komende weken nog veel gespeculeerd worden. De eerste reactie te Washington was, dat men zal moeten afwachten in hoeverre Kroesjt sjef het buitenland er van zal kunnen overtuigen, dat Amerika vlak vóór de topconferentie de kansen op internationale toenadering heeft getorpedeerd. In elk geval staat vast, dat hij die visie niet in Amerika aan de man heeft kunnen brengen. Republikeinse partij krijgt het moeilijk De leiders van beide partijen in het Congres verklaarden gisteren onmiddel lijk, dat Kroesjtsjef kennelijk niet wenst te onderhandelen. Vooral nu Kroesjtsjef de Amerikaanse president aanvalt, zullen de Democraten niet het Republikeinse bewind attaqueren en partij kiezen voor de Russische communisten. De Demo craten behoeven waarlijk niet onmiddel lijk munt te slaan uit de gebeurtenissen van de laatste weken. Het getij is zeer te hunnen gunste gekeerd en Kroesjt sjefs sensationele koerswending te Parijs, hoe zorgwekkend deze ook is, kan een kolossaal politiek voordeel voor de demo cratische partij betekenen. Kort geleden zag het er nog naar uit, dat de Repu blikeinen deze zomer een paar forse slotakkoorden zouden aanslaan van het algemeen geliefde vredesthema, terwijl op de topconferentie een bescheiden be gin in de goede richting mogelijk bleek. Op Eisenhowers reis door de Sovjet- Unie kon men dagelijks koek en ei op het menu verwachten en tegen de ver kiezingen zou Ike dan zijn witte vredes- mantel demonstratief om Nixons schou ders kunnen leggen en de hoop uitspre ken, dat de trouwe Richard, die acht jaar lang keurig in Eisenhowers spoor gelopen heeft, de Amerikanen het be loofde land van wereldvrede zou bren gen. Deze schone Republikeinse droom Dit nummer bestaat uit 1Z pagina's Gisteren is in Cairo het proces begonnen tegen de Nederlander M. Goudswaard, die terecht moet staan op beschuldiging van spio nage voor Israël. Een telegrafisch overgebrachte foto van de heer Goudswaard tussen zijn bewakers tijdens de eerste zittingsdag. Twee Nazi-ministers in Oost-Duitsland! (Van onze correspondent in Bonn) In West-Berlijn en Bonn is men ijverig bezig een boekje open te doen over het verleden van de Oostduitse communistische machts hebbers. Naar analogie van het geval-Oberlander, een ex-nazi, die het bracht tot Westduits minister, blijken in het huidige Oostduitse kabinet zelfs twéé ministers zitting te hebben die vroeger lid van de NSDAP, Hitiers partij, zijn ge weest! Het betreft hier de Oost duitse minister van Land- en Bos bouw Hans Reichelt, thans lid van de onder communistische supervisie staande Oostduitse Boerenpartij. Reichelt werd op 20 april 1943 lid van de NSDAP. De Oostduitse minister voor Handel, Kurt-Heinz Merkel, lid van de zuiver commu nistische eenheidspartij SED was al op 1 september 1938 lid van de NSDAP. Daarnaast noemt de Westberlynse „Onderzoekingscommissie van vrije ju risten" meer dan 200 vooraanstaande Oostduitse hoogleraren, rechters, jour nalisten, parlementsleden, partijfunctio narissen, burgemeesters en raadsleden, die vroeger lid van Hitiers partij waren, ja, het zelfs1 tot aanzien in de nazi partij als S.A.-leider of S.S.-man had den gebracht. Zelfs de perschef van Grotewohl, de Oostduitse minister-pre sident, Kurt Blecha, werd in 1941 lid van de NSDAP. Slechts in één geval is de communistische partij in Oost-Duits land overgegaan tot een zuivering: dat was toen men in West-Berlijn aan toonde, dat het lid van het centrale comité van de communistische partij, Emst Grossmann, vroeger S.S.-leider was geweest in het concentratiekamp Sachsenhausen! Premier Verwoerd van Zuid-Afrika met zijn echtgenote thuis gefoto grafeerd, nadat hij was ontslagen uit het ziekenhuis, waar hij ver pleegd was na de aanslag op zijn leven van enkele weken geleden. heeft Kroesjtsjef te Parijs wreed ver stoord. Zelfs al zou Macmillan er op het laatste moment nog in slagen, Kroesjt sjef aan de conferentietafel te houden, dan nóg zijn de Republikeinse papieren sterk gedaald. Republikeinen zullen heel hard moeten zwemmen De Russische premier zal zeker niet in de eerste plaats de koers gewijzigd hebben teneinde invloed uit te oefenen op de binnenlandse politiek van Amerika doch een indrukwekkende verschuiving in Amerika's binnenlandse constellatie kan het gevolg zijn van Kroesjtsjefs sensationele stunt. Nixons vredes-zwem vest, waarin hij betrekkelijk rustig het Witte Huis kon binnendrijven, is plot seling door Kroesjtsjef weggegrist. Van nu af aan zullen de Republikeinen hard moeten zwemmen om niet te verdrinken. Hoe stuntelig het beleid van de Amerikaanse regering de laatste weken is geweest, bleek gisteren opnieuw te Parijs. De verklaringen van het State Department (Buitenlandse Zaken) en Eisenhower zelf hadden de vorige week niet alleen bij de Russen, doch bij een ieder die horen en lezen kan, de indruk gewekt, dat Amerika zou doorgaan met de verkenningsvluchten boven de Sov jet-Unie. Toen de New York Times een week geleden meldde, dat Eisenhower opdracht had gegeven deze vluchten te staken, werd zulks terstond officieel door de Amerikaanse regering ontkend. Achteraf blijkt dit bericht in hoofdzaak juist te zijn geweest, doch de Ameri kaanse regering bleek zolang mogelijk hoog van de toren te blazen. Eisen hower haalde pas officieel bakzeil, toen Kroesjtsjef zich nog grimmiger toonde dan men aanvankelijk verwachtte. Nieuwe druk op de Chinese eilanden? (Van onze Londense correspondent) Volgens berichten uit Hongkong voor spellen Amerikaanse militaire waarne mers nieuwe oorlogsspanning in com- munistisch-China wat betreft de kust- eilanden alsmede toenemende guerilla- activiteit in Zuid-Vietnam en Laos ge durende de topconferentie. Volgens de nationalistische Chinezen hebben de communisten hun troepenconcentratie op het vasteland tegenover de eilanden van 300.000 op 400.000 man gebracht en 250 straalbommenwerpers in de prov. Sjekiang opgesteld, vanwaar zij ge makkelijk tegen Formosa kunnen op treden. Communistische onderzeeërs zijn in de Straat van Formosa gezien. Voor het communistische bombarde ment van Quemoy en Matsoe in de zomer van 1958 werd een soortgelijke waarschuwing gehoord. Eerder in het jaar heeft de Amerikaanse militaire inlichtingendienst reeds de verwachting uitgesproken dat Peking in mei of juni tot nieuwe militaire activiteit zou over gaan. Ook Tsjoe En-lai, de Chinese premier, hernieuwde bij zijn bezoek aan Hanoi zijn belofte om Formosa te „bevrijden". Eerste haring zal door een logger worden aangevoerd Maandag 23 mei zullen van Scheve- ningen uit 77 loggers uitvaren ter ha ringvisserij. Om 12 uur precies kiezen de schepen zee. Vorig jaar voer de vloot in twee ploegen uit, maar thans zal één ploeg met ln totaal 50 netten ter vangst gaan. De treilers, die met sleepnetten vissen, zullen pas op 27 mei uitvaren. Het is dus vrijwel zeker, dat de eerste haring door een (drijfnet)-logger aan de wal zal worden gebracht. BENOEMING VAN TWEE DIRECTEUREN-GENERAAL Bij K.b. is benoemd tot directeur- generaal voor de Wetenschappen: dr. A. J. Pikaar, thans directeur-chef der afdeling Hoger Onderwijs en Weten schappen van het ministerie van O., K. en W. en tot directeur-generaal voor de Volksontwikkeling: mr. H. J. Schöl- vinck, thans raadsadviseur in alge mene dienst by dit ministerie. I Uit het Leidsch Dagblad van 18 mei 1860: „Wed. v. Haansbergen en Du- I tüh, in wijnen, bieren en brand- I sto'fen, berigten den ont vangst van puik Ehemans Kitzin- j ger bier alsmede puike Engelsche bieren uit de gerenommeerde i brouwerijen van London - Burton j en Edinburg. Kitzinger f. 1.80 per 6 fl., etc(Advertentie). r

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1