Gouden lustrum Harmonie „De Post" Expositie „Huis en huisraad in de Griekse en Romeinse oudheid" nog met terug ,Oude roem is Pasar Malam werd geen succes, rock 'n roll-festijn wel STRAF VOOR PARTICULIER INITIATIEF IN HONGARIJE MAANDAG 13 MEI 1!ÏG9 5? Over enkele jaren opnieuw herwonnen? Het Leidse Harmoniegezelschap „De Post" verkeert dit seizoen in zijn gouden levensjaar. Al jaren was de Postharmonie echter niet meer in de openbaarheid. Maar wat ons wegkwijnen toescheen, bleek slechts teruggetrokkenheid te zijn geweest. Gelukkig. Immers, zaterdag in „Den Burcht", concerteerde het korps weer. We herinneren ons nog goed de beide vorige lustrums. Ter gelegen heid van het laatste» anno 1954, schreven we: „Het gaat goed met de postmannen, een harmoniegezelschap, dat een der ereplaatsen in deze veste veroverde. Klankschoonheid is onmiskenbaar". Het zou dus zonde geweest zijn, als zoveel goeds geheel en al was verloren gegaan! „De Post" laat dus weer van zich zullen wellicht heengaan aan het cul- horen! Dat houdt niet in, dat die oude roem automatisch teruggevonden werd. Daarvoor zijn de doorstane moeilijkhe den te ingrijpend geweest. In de inlei dende programma-woorden spreekt de P.T.T.-directeur, de heer Bogers, over ingetreden verbetering", de heer Wey- ma, waarnemend voorzitter, over het gebleven zijn van „een goede kern die het verloren terrein tracht te herwin- de heer Van Klaveren als secre taris over een „dieptepunt, waar moei lijk uit te komen was". Met name was het ledental tot 12 geslonken. Door het stand houden van deze 12 kan dit getal nu veranderd worden in 42. De heer Weyma verwelkomde gasten en donateurs, sloeg een blik terug in het verleden (destijds kon men door de funeste diensttijden alleen zondags re peteren en na middernacht vergaderen) en vroeg een applausje voor de ge noemde „twaalf", voor het korpslid C. Smit, die na herhaalde dirigentenwisse- ling het dirigentschap waarnam en dit ook nu nog doet en voor de heer Van der Schee, die al 35 jaar bestuurslid is. De heer Neuteboom trad vervolgens aar voren namens het jubileumcomité n enige „kleinigheden" aan te bieden: en aktentas aan de heer Smit, een ïompet aan de vereniging zelf, bloem- tfukken aan mevr. Smit, aan de heer o mevr. v. d. Schee en aan mevr. Van Veen. Daarop sprak de heer D. A. van Veen, als oud-voorzitter, om van zijn bewondering te getuigen voor wat in tin tijd door de vereniging is gepres teerd. Aangaande het concert kunnen we dus nog niet rapporteren dat „oude tijd" en „oude roem" terug zijn. Gezien de aangehaalde mineur-uitspraken zal nie mand daarop gerekend hebben. Ook programmatisch zag de oude tijd er anders uit. Bij het 40-jaarconcert o.a.: Beeihovens Egmont, Schuberts Unvol- lendete, Gounod's Faust-ballet. Bij de <5-jaren: Egmont, klarinetconcert van Mozart, een Verdi-fantasie. Thans was «lk klassiek" werk afwezig en, afgezien van een Alford-mars, waren er zelfs teen componistennamen meer te beken nen: Happy Time Suite, My fair Lady 'selectie uit de Musical Show), Banda Sucre Marcla Symfonica, Trombone to foe Fore, Eurovisie-mars zonder meer... We bedenken dat de Postharmonie n een overgangstoestand) heropbouwt, maar voor een zekere slordigheid van feest zijn we toch een beetje bang. Het o zó gesteld, dat de tijd voor andere korpsen in en om Leiden niet stil heeft testaan. Opengevallen dirigentcnplaat- ten werden doorgaans door leden van militaire kapel of mariniers overgeno men. Deze kenners hebben het volledige wpertoire tot hun beschikking en ko men daardoor gemakkelijk tot program masamenstellingen, die muzikaal een jebeurtenis kunnen zijn. Een teer punit: het feit dat de heer nvit dilettant is en concurreren moet met vakmannen uit de dagelijkse prak tijk, Het is ondertussen vaststaand dat °°k een amateur tot buitengewoon goede 'esultaten komen kan, getuige Dick Anderson van het Politie Muziekgezel- mnap. Maar het is, hoè ook, wel zaak T°or ,De Post" om gezamenlijk, leden Kwel als dirigent, oog en oren open te Kbben voor wat anderen doen. De heer tout heeft kennelijk het vertrouwen van njn mannen, de notenbeelden zijn in prijzenswaardige orde verklankt, jnjwe lalles stond op z'n plaats. Men tmg goed mee m een gedisciplineerde ®ng, die niet leed onder aarzeling en onzekerheid. De houtblazers konden ®fart)ij rijkelijk scherp zijn en zij zou- toj door afzonderlijke training kunnen mderzoeken waar méér ronding van de ton noodzakelijk is en hoe dit te ver- Wpen valt. Bijzondere aandacht vergt evenwel de "tordracht. De klankvoortbrenging is te ma geweest en te veel in eenzelfde ^nkgemiddelde. Nuancering, kleuring en 'torzichtigheia waren een zwakke zijde. J'er het orkestrale reliëf, de kunst te toen welke stemmen en partijen op een senbllk naar voren moeten en welke Jtoiggedrongen, het afwegende spel van '°°r- en achtergronden, daarover moet tou bij „De Post" eens vernuftig van 'Machten wisselen. Dat Springdansje van Happy Time *as wel heel zwaar en als de pauken ae Tango daaruit het strakke kwar- to-grondritme aangeven, moeten zij met op mars gaan tussen de muren van 'e.ncho. Een tango doet het beter met 'jntjes aangebrachte accenten en in dansant rubato volgens het passend ®gskarakter. We laten 't hierbijEnige Jaartjes tiveren van allerlei elementen en dan is, wie weet, „De Post" weer „De oude Fost"? Na de pauze traden de Wama's op en het Gezelschap Maarten Kapteyn, Jetty Cantor en Pierre Palla. Het bal na stond onder leiding van de heer Nieboer. V. Aan deze uitvoering ging in de mid daguren in de ontspanningszaal van het Postkantoor een druk bezochte en ge animeerde receptie vooraf. Wethouder J. C. van Schaik, die na mens het gemeentebestuur gelukwensen aanbood, wees op de depressie, welke de Harmonie gelukkig weer te boven is ge komen. Ook de heer J. van Weizen, die met de heer H. M. van Wely de Leidse Ver. van Harmonie- en Fanfarekorpsen vertegenwoordigde, herinnerde hier aan. Wethouder C. van Schaik biedt de wnd. voorzitter, de heer M. Bastein, gelukwensen aan. (Foto L.D./Holvast) Het deed spreker groot genoegen, dat „De Post" de moeilijkheden te boven is gekomen. De heer J. Sampon, die namens het hoofdbestuur van de N.V. P.T.T. waar derende woorden tot het jubilerende be stuur richtte, wendde zioh speciaal tot de „zilveren" penningmeester, de heer W. van der Steen, die reeds veertig jaar werkend-lid van de Harmonie is. Op grond van zijn verdienste werd hem het insigne 25 jaren trouwe dienst uitge reikt. Onder de velen, die deze middag ter receptie verschenen, waren o.m. de voorzitter en secretaris van de 3 Octo- bervereeniging, de heren mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt en mr. J. Drijber, de heer J. Sleeboom namens de afdeling maatschappelijke zorg van de centrale directie der P.T.T., de wnd. directeur van het Postkantoor, de heer W. E. Tupker, afgevaardigden van het Leids Politie Muziekgezelschap, K. en G., Nieuw Leven, Concordia, Trouw en Durf, Werkmans Wilskracht en de R.-K. Harmoniekapel, een afvaardiging van het L.S.C. en van het Leids Studenten- muziekgezelschap „Sempre Crescendo", de heer J. G. Wakka, oud-voorzitter van „De Post" en de heer P. van Wijk, één der oprichters van de Harmonie. Van de Sport- en Ontspanningsvereniging P.T.T. mocht het bestuur een muziek stuk ontvangen. Bovendien werd het bestuur met vele fraaie bloemstukken verrast. Razend snel tempo (Van onze correspondent in Bonn) Op 1 april J.l. waren er in West- Duitsland 3.88 miljoen televisietoestellen bij de PTT aangemeld. Dat was 143.000 meer dan in maart j.l. Begin mei regis treerde men reeds het viermiljoenste toestel. Men spreekt in de Bondsrepubliek thans van een t.v.-lawine. In 1957 waren er namelijk nog geen miljoen toestellen, in december 1958 al twee miljoen. Tegen het einde van dit jaar zal de vijf miljoen zeker bereikt worden. De produktie van dit jaar in alle fabrieken wordt geschat op twee miljoen stuks. Opvallend is dat een op de vier radiotoestelbezitters ook een t.v.-toestel heeft. Utrechts burgemeester speelt t op concerten In het najaar zal jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht, als piano-solist met symfonie-orkesten op treden. 3 oktober speel de heer De Ranitz de Variations symfoniques" van César Franck, met het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest oJ.v. Henri Arends; op een invitatieconcert in Haar lem. Hetzelfde werk zal hij met het Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding van Paul Hupperts ten gehore brengen op 5 en 6 oktober, respectievelijk op een Vakbonden-concert en een concert ten bate van het Pensioenfonds van orkest leden. Zaal voor lijdelijke tentoonstellingen in Rijksmuseum van Oudheden te Leiden Het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden heeft nooit de beschik king gehad over ruimten voor tijdelijke exposities. Thans is met een eerste tijdelijke tentoonstelling tevens een ruimte in gebruik genomen, waar in de toekomst regelmatig dergelijke exposities georganiseerd kunnen worden. Deze eerste zaterdag door mr. F. P. Th. Rohling van het ministerie van O., K. en W. geopende expositie onder de naam „Huis en huis raad in de Griekse en Romeinse oudheid" kwam tot stand in samen werking met het Haags Gemeentemuseum, waar zij van medio maart tot 8 mei te bewonderen is geweest. Het is een educatieve tentoonstel ling, sterk gericht op de interessen van middelbare scholieren, doch belangwekkend voor een veel ruimer publiek. Mobiele inrichting Het Rijksmuseum van Oudheden was voor de oorlog niet meer dan een rijk voorzien pakhuis, dat hoge waarde had als wetenschappelijke collectie maar door de inrichting niet tot het gro te publiek kon spreken. In de naoorlogse jaren werden enkele permanente expositieruimten ingericht, waardoor het museum in zekere mate ging beantwoorden aan de moderne eisen en een begin kon maken met het uitvoe ren van de niet-wetenschappelijke taak. Het aantal „normale" museumbezoekers is sindsdien ook aanmerkelijk gestegen. De grote stimulans voor museumbezoek een steeds wisselende expositie, die in staat is een eenmaal gewekte belangstel ling levend te houden, ontbrak echter nog, thans is ook daarin voorzien. Er werd ruimte onttrokken aan de per manente exposities en andere facetten van de musuminrichting, waardoor een ruime zaal beschikbaar kwam, die door een mobiele outillage in kleinere vertrek ken verdeeld kan worden. Door deze „be weeglijkheid" van de indeling kan de ruimte aangepast worden aan de behoef ten van vrijwel elke expositie. Een deel van de verlichting is permanent, 'n deel is eveneens verplaatsbaar, evenals de vi trines en andere uitrustingsstukken. Er is heel wat aan gedokterd (vooral door de heer A. Verhoeven, artistiek adviseur van het Haags Gemeentemuseum) voordat de meest bevredigende oplossing was ge vonden voor de vele problemen, die het samenstellen van een dergelijke „stand aarduitrusting" voor wisselende doelein den meebrengt. Te oordelen naar de wy- ze, waarop deze standaarduitrusting Een kijkje in de Griekse afdeling van de zaterdag geopende tentoon stelling. (Foto L.D./Holvast) dienstbaar is gemaakt aan de vormgeving van de thans ingerichte expositie is men daarin volkomen geslaagd. De tentoonstelling „Huis en huisraad in de Griekse en Romeinse oudheid" is in eendrachtige samenwerking tussen de genoemde Leidse en Haagse musea sa mengesteld naar aanleiding van een soortgelijke expositie in het Louvre, dat ook materiaal beschikbaar stelde voor deze tentoonstelling. Ook uit andere bronnen werd materiaal bijeengebracht, doch het grootste deel is afkomstig uit het eigen bezit van het Leidse museum. Het is de bedoeling, dat ook bij toekom stige exposities vooral eigen bezit ge toond zal worden. Van museumstuk naar gebruiksvoorwerp De wijze van inrichting (waaraan vooral de conservator dr. J. W. Salomon- son zeer veel zorg heeft besteed) doet de voorwerpen uit de grijze oudheid, die in andere uitstallingswyze dikwijls niet meer doen zijn dan kostbare museum stukken ,min of meer plotseling leven als normale gebruiksvoorwerpen. Helaas kon niet zover worden gegaan, dat b.v. gehele huiskamei-s, keukens e.d. werden samengesteld, aangezien daar voor teveel namaak vermengd zou moe ten worden met originele stukken, maar de opstelling, illustraties en verklarende teksten zijn toch zo, dat de voorwerpen nadrukkelijk in hun oorspronkelijk ver band en ook wel in de oorspronkelijke sfeer zijn geplaatst. Mèt fotograaf waren wij zaterdag naar de Stadsgehoorzaal gegaan. Het gebeurt immers niet iedere dag, dat de Veglo, de Vereniging van Gerepa- trieerden in Leiden en omgeving, een pasar malam (avondmarkt) op touw zet. De verwachtingen waren hoog ge spannen: er zouden verschillende or kesten spélen, er zouden allerlei ver makelijkheden zijn en er zou gelegen heid zijn Indisch te eten. Groot was echter de teleurstelling zowel voor de enkeling, die voorzien van een toegangskaartje het feestter rein" betrad, als voor de Veglo-be- stuurders, die ietwat verbijsterd in de Congres Ned. Politiebond Op de laatste dag van het congres van de Ned. Politiebond, dat in Deventer is gehouden, is voor de besturen van de Algemene Centrale Overheidspersoneel en de Ned. Politiebond een werkpro gramma opgesteld. ijdens het congres is komen vaTst te staan dat de in de Bond georganiseerde politiemensen afschaffing wensen van de gemeenteklassen. Verder zal men streven naar een betere regeling van de vergoeding voor overwerk, aangepast aan de voor Rijksambtenaren algemeen gel dende regeling, een betere indeling van de diensten op zondag, het vastleggen van het recht op een vrye dag per week en een vergoeding voor het zich ver plicht ter beschikking houden. Tijdens het congres werd verder nog gesproken over de aandacht die besteed moet worden aan een kortere arbeidstijd voor het politiepersoneel. Verder dient er voor het politiepersoneel een waarde vast pensioen te worden gerealiseerd, terwijl by de herziening van de pensi oenwetgeving gelet dient te worden op het feit, dat politieambtenaren voor hun 65e jaar met pensioen gaan. Ook was de vergadering van mening, dat er afgevaardigden van de bonden in de adviescommissie examenopleiding zit ting dienen te hebben. Een verandering van uniforan werd al leen aanvaardbaar geacht indien dit geen nadelige financiële consequenties voor het personeel met zich zou brengen. Van diverse zijden werden bezwaren geuit tegen het instituut van de reserve- politie. Als argument werd o.m. aange voerd, dat de fouten van de reservisten de beroepsmensen aangerekend worden. Het volgende congres zal in 1962 in Hilversum gehouden worden. ZONDAGOCHTENDDIENSTEN VOOR AUTOMOBILISTEN Uitgaande van het comité „Vrienden van Blauwkapel" zijn gisterochtend voor het eerst diensten voor automobilisten gehouden in het kerkje van Blauwkapel. Deze diensten, die maandelijks worden georganiseerd, worden aangegeven door borden langs de weg Utrecht-Hilversum. De belangstelling voor deze diensten was groot. Er zijn drie diensten gehouden, waarvan de eerste werd geleid door ds. G. Baas, gerefoi-meerd predikant te Den Haag en de twee laatste door ds. G. P. Kleijn, hervormd predikant te Drieber gen. Er waren ongeveer tweehonderd kerkgangers, o.w. vele onkerkelijken. Evenals dit in Engeland en Amerika het geval is, kregen de kerkgangers na afloop van de dienst een kopje koffie en hadden zij gelegenheid om met de predi kant kennis te maken. lege ruimte heen en weer liepen. Zo weinig belangstelling had men in het geheel niet verwacht! Zelfs in de eet zaal was het uitgestorven, er was slechts een aantal keurig gedekte ta feltjes te zien. In de grote beneden zaal stonden hier en daar wat kraampjes, waarvan sommige niet eens waren voorzien van ook maar één arti kel. De standhouders ,die wel het één en ander te verkopen hadden, deden nauwelijks enige moeite om hun waren aan de man te brengen. Lusteloos staarden zij in het niets. Alleem twee van de voor verkoop bestemde televi sietoestellen trokken enige aandacht dank zij de weekend show. Afgegaan op enig rumoer in de foyer stonden wij enkele ogenblikken later temidden van een groeje uitgelaten „tieners", die zich tot diep in de nacht uitstekend vermaakten. Op het kleine podium speelden met ongelofelijk veel enthou siasme de Rotterdamse. Rocking Dia monds op hun elektrische gitaren. Het was uiteraard één en al rock 'n roll wat de klok hier sloeg. Het was een gezéllig dansfeest zonder ook maar één wanklank. Vandaar dit plaatje van een jongen en een meisje, die beslist niet voor het eerst op de gladde vloer hun bedrevenheid in de moderne danskunst demonstreerden. (Foto L.D./Holvast) Ook Tsjechische architecten krijgen vele jaren tuchthuis ivegens kapitalisme (Van onze Weense correspondent) Kortgeleden sloeg in Boedapest een bekend hoogleraar in de architectuur de hand aan zichzelf, in verband met een proces, dat tegen hem en een groep van zestig architecten aanhangig was ge maakt. Een soortgelijk proces vindt nu ook in Tsjecho-Slowakije plaats waar zich zes professoren aan de hogeschool voor architectuur in Brno (Brünn) te verantwoorden hebben. Tevens is in beide landen een grote groep hogere ambtenaren aangeklaagd, omdat zij met de beschuldigde architecten hebben samengewerkt en hun particuliere opdrachten hebben verschaft, waarvoor de architecten een afzonderlijk honorarium kregen. Het misdrijf waaraan de aangeklaagden zich hebben schuldig ge maakt, bestaat eigenlijk daarin, dat zij de officiële instanties veel te yeel hebben vertrouwd, want deze instanties hadden hun twee jaar geleden verlof gegeven om werkgroepen te vormen, die in hun vrije tijd bepaalde projecten mochten uitwerken, waarvoor de staatsbureaus en ministeries geen tijd hadden. „Genationaliseerd" De regering had echter niet met de mogelijkheid gerekend dat deze particu liere werkgroepen zoveel succes zouden hebben. Dit laatste is echter begrijpelijk, ook al kan een communistisch brein het niet verwerken. Voor de opdrachten na melijk, die de staat van zich had afge schoven en die daardoor dus een par ticulier karakter kregen, werd afzonder lijke en goede honoraria betaald. Zo doende werkten de architecten met grote zorg aan dergelijke opdrachten en spoe dig bleek dat de tekeningen hiervoor op tijd werden afgeleverd en dat de uitvoe- Het museum verwacht zeer veel school bezoek. en reeds zyn aanvragen daartoe uit alle delen van het land binnengeko men. De tentoonstelling zal tot begin september geopend zijn tijdens de ge wone openstellingsuren van het museum (dagelijks, ook zaterdag, van 10-17 uur. zondag van 13-17 uur, terwijl waarschijn lijk ook op de woensdagavonden van 19- 22 uur de expositie te bewonderen zal zijn. In september zal ter gelegenheid van het internationale congres van praehis- torici in Leiden de nieuwe tijdelijke expo sitie, betrekking hebbend op wonen en werken in het oudste Nederland, geopend worden. ring sneller tot stand kwam dan alles wat de staatsbureus hadden gepland. Aanvankelijk leverden de architecten met uitdrukkelijke vergunning van ho gerhand detail-ontwerpen en tekeningen, maar zij gingen binnen korte tyd iets verder en bouwden fabriekscomplexen en zelfs hele series woningen voor par ticulieren. Voor de regering werd dit succes van het particuliere initiatief tenslotte toch te bar. Nadat de officiële instanties twee jaar lang op de hoogte waren geweest van het bestaan en het werk van deze architecten-groepen .ontdekten zij nu plotseling dat dit werk een particulier en kapitalistisch karakter had aangeno men en dat de architecten in strijd met de wet hadden gehandeld. Natuurlijk zwygen de pers en de acte van beschul diging over het feit dat ook de staats ondernemingen en vooral bepaalde mi nisteries tot de opdrachtgevers hebben behoord. Volgens communistische opvat ting kan de staat of de partij niet zon digen, wel echter de ambtenaren! Daarom is ook een aanzienlijke groep lagere ambtenaren aangeklaagd en zul len zij worden gestraft. Van nu af mo gen de architecten in Hongarije en Tsjecho-Slowakije geen particuliere op drachten meer aannemen of uitvoeren, want ze zijn op dezelfde manier Genatio naliseerd als alle artsen .caten en de overige „bedrijven De schuldigen kregen vier tot zes Jaar tuchthuis

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9