rnr~ Protest uit V.S. tegen Russisch antisemitisme Spit, Spierpijn Geef cle joden culturele en ook godsdienstige vrijheidaldus vooraanstaande Amerikanen Met een enkel woord Agenda MAANDAG 18 MSI I960 Het bloedige dogma (Van onze t.v.-medewerker). Een man, die zich door de Voorzienig heid geleid wist, stichtte in 1636 Pro- vidense, dat later uitgroeide tot Rhode Island, een van de oudste van de Ver enigde Staten. Die man was Roger Wil liams; hij had de grond voor zijn kolo nie gekocht van de Indianen, en het feit dat hij vond dat men grond moest kopen en ndet stelen van de oorspron kelijke bewoners van het land. was een van de redenen, dat hij Providence moest stichten. De conflicten tussen de Congregationalisten en hem waren zo hoog gelopen .dat het hooggerechtshof hem nl. op 9 oktober 1635 uit Massa chusetts verbainde. James Schevill heeft een stuk over dit proces geschreven. De NCRV zond het gisteravond uit in zijn televisie programma in een vertaling van Gerrit Kouwenaar. Wij weten niet in hoeverre de debatten, die voor het hooggerechts hof werden gevoerd, autentiek zijn, maar ze waren belangwekkend genoeg. Wil liams. die zich verzet tegen het „bloedig dogma" van vervolging om des gewe tens wille, tegen het betoog van domi nee Cotton, die stelt dat de Christen in zijn vaandel het gebed des vredes, maar in zijn hand het zwaard moet voeren. Williams, die het huichelarij noemt als Christenen zich beter wanen dan Indianen, in plaats van ootmoedig zich te onderschikken aan God. De vraag-of de wereldlijke overheid macht heeft voorbij de lichamen der onder danen. of dat zij ook hun ziel mag bin den. Het zijn zaken, die ons ook nu. juist nu. moeten bezig houden, en niet alleen in onze verhouding tot de In dianen .van wie er trouwens niet zo veel meer over zijn Toch bevredigde deze voorstelling ons niet Er was zeker goed spel te zien. André van den Heuvel was. vooral voor de redhters. een oprechte Williams, een man met een keiharde overtuiging, waarvoor hij bereid was desnoods zijn leven te geven. Ook Joh an Schmitz gaf zijn gouverneur Havnes de bekommerd heid. die wij verwachten bij een man in zijn positie, staande tussen drijvende dominees en de edsen van een geor dende staat. De dominees Cotton (Eric van Ingenen Hooker (Frits Butse- laar) hadden wij graag wat feller ge zien, maar zij hadden waarschijnlijk last van dezelfde moeilijkheid waarmee Van den Heuvel te kampen had. toen hij de zielestrijd moest weergeven, die Williams had door te maken vlak vooi het proces. Dit stuk is een gedrama- seert tractaat, geen toneelstuk. Het mag voor menigeen boeiend zijn als dominees elkaar met bijbelcritaten om de oren slaan, en het moet zelfs boelen als het over zulke belangrijke zaken gaat, maar dat levert op zich zelf nog geen handeling, geen drama De tekst was grotendeels in vrije ver zen geschreven. Dit dwong menige spe ler om met plechtstatige tred door zijn tekst te waden, en dat zal voor vele kijkers de indruk versterken, dat het geval echt in de zeventiende eeuw speelt. Daargelaten, of dit het juiste middel is om de sfeer van die tijd aan te geven (wij betwijfelen dat), draagt het zeer bepaald niet bij tot de dynamiek van het spel. Overigens was de vertaling wel mooi, al vragen wij ons af of een dominee nu heus in de zeventiende eeuw al zou luisteren naar „de lokkende echo van een magisch ritme". De avond bood verder twee filmpjes van Walt Disney over dieren in de na tuur. Heel knap en boeiend; zo boeiend dat zelfs het commentaar, waarin de daeren met Ijzeren consequentie mense lijke elgensohappen worden toegedicht, ons nog wel kon amuseren. Zaterdagavond zond de AVRO zijn laatste Weekeindshow uit Het was nu weer eens ander dan anders, in een decor van afdragertjes van andere tele visie-programma's, zoals werd uitge- Vervolg van pag. 1 Overleg in Parijs met eb*. Adenauer Eisenhower en Macmillan waren zon dagochtend aangekomen. Eisenhower richtte in zijn aankomstwoord een zijde lingse oproep tot Kroesjtsjef om hart en brem van vooroordeel en rancune te zuiveren, zei dat Amerika in een poging oen begin te maken met de oplossing van de ernstige problemen iedere stap zal doen die veiligheid en eer zouden toelaten. Macmillan zei dat de wetenschap het mensdom kan vernietigen, maar ook een rijker leven kan scheppen dan wij ooit gekend hebben. Het zou dwaasheid zijn de toekomst, zo vol van beloften, weg te Wen??w,' "Wy bunnen de ongelofelijk moeilijke problemen niet in één keer op lossen," zei Macmillan, „wat wij moeten doen is een ordelijk proces van discussie en onderhandeling op gang brengen". Gistermiddag confereerden de Weste- Juke Drie met Kanselier Adenauer en hun ministers van Buitenlandse Zaken over de kwesties Duitsland en Berlin en bereikten daarbij, wat als een eensge zind standpunt werd omschreven. Om vier uur kwam Kroestjsjef met zijn ge volg bü Macmillan op de thee in de Britse ambassade. Zij spraken vijf kwar tier over „de onderwerpen van de con ferentie". De anders zo hoopvolle Britse woordvoerder onthield zich dit keer stijfjes van ieder commentaar, zelfs over de toon van het onderhoud. Na dit con tact kwamen de drie Westelijke leiders nogmaals bijeen voor een onderhoud van bijna twee uur om de conferentietactiek te bepalen, een tactiek die uiteraard ge heim wordt gehouden. Zoals gewoonlijk nam de Westelijke eensgezindheid toe naarmate de Sovjet- russische druk zich heviger deed gevoe len. Dat neemt niet weg dat er zeker door de Westelijke partners verschillen bestaan ln de benadering der problemen. He* beslissende moment komt als Kroesjtsjef de kaart van Berlijn gaat uitspelen. Over ontspanning, ontwape ning en soortgelijke onderwerpen kan men Jarenlang praten en de indruk van komende overeenstemming ophouden. Maar Kroesjtsjef heeft zich op Berlijn vastgelegd. Zal hij het uiterste eisen, kan het Westen hem concessies doen die de rechten van dat Westen in Berlijn niet aantasten? Dat blijft de beslissende vraag die de conferentie nu stelt. Is Kroesjtsjefs harde houding van gisteren slechts een diplomatiek middel om con cessies te forceren, of is zij een kwaad voorteken van een nieuwe ernstige ver slechtering van de verhouding tussen Oost en West, terugkeer naar de koude oorlog? legd, en met een regisseur, die zelf voor de camera verscheen en een praatje met de gasten maakte. Joes Odufré deed dat vorige week ook al voor de VPRO, maar we voelen toch niet voor continuering van deze aardigheid; als de regisseur niet is, waar hij hoort te staan, kan het programma wel wat rommelig worden, en dat werd het dan ook. Er was voorts een keur van rari teiten, zoals een pianist die nooit zit, maar altijd staat aan zijn instrument, en een sneldichter die vooral zich laat inspireren door OK als rijmwoord en die een voortreffelijke carrière zal kun nen maken in een commercieel pro gramma; de reclame die hij voor de AVRO maakte, was aandoenlijk. De voortreffelijke Braziliaanse zanger Claudiano Filho, die ook al tevoren in Willem O. Duys' Flits had gezongen, maakte veel goed voor ons. AD INTERIM. CADORICIN 's-Werelds beste haarglans- middel Britse socialisten liebben wind tegen (Van onze Londense correspondent) Labour heeft nog altijd de wind tegen: de zwaai naar rechts zet zich door. Na de nederlaag in de algemene verkiezingen van oktober vorig jaar hebben de socialisten thans bij de raadsverkiezingen in Engeland en Wales hevige verlie zen geleden en verder terrein ver loren, niet alleen in de steden, maar ook op het platteland. De netto- zetelwinst van de conservatieven bedroeg de tot en met zondag avond bekende uitslagen 551, de liberalen gingen 89 zetels vooruit, terwijl Labour 589 verloor. Bij plaatselijke verkiezingen, welke om de drie jaar plaats vinden, slaat de slinger van de politieke pendule herhaaldelijk naar de tegenoverge stelde kant door. Na de aanzien lijke Labour-winst bij de vorige raadsverkiezingen waren de socia listen er op voorbereid dit keer enkele honderden zetels te verlie zen, maar het werkelijke verlies was veel ernstiger dan na 8 jaar conservatief bewind werd ver wacht. De Tories kregen een groot deel van de zetels terug, welke zij in 1954 en 1957 moesten prijsgeven. Labour, dat in totaal een kwart van haar zetels kwijtraakte, verloor in de steden de controle over 23 raden. De conserva tieven verloren in geen enkele gemeen teraad hun meerderheid. Tot de socia listische raden welke omgingen, beho ren Bradford, Ipswich, Rochester, Ox ford, Bristol en de Londense voorste den Ealing, Brentford en Chiswick. Er bestaat in Engeland een vaak nogal vaag verband tussen algemene en plaatselijke politiek. Op het moment dat Labours plaatselijke aanhang is gedaald, nam volgens het jongste opi nie-onderzoek het prestige van de par tij in de landelijke politiek aanzienlijk toe door de onfortuinlijke manier waar op de conservatieve regering met een aantal belangrijke zaken, zoals de de fensie, is omgesprongen. Dit neemt echter niet weg, dat zolang Labours in wendige strubbelingen voortduren er weinig kans is op politiek herstel. Op positieleider Gaitskell roeit in eigen partij tegen de stroom op bij zijn moe dige pogingen om de in velerlei op zicht verouderde partij-doelstellingen en organisatie te moderniseren. Dit langdurige en pijnlijke proces komt Labour, dat zijn twisten in het open baar pleegt uit te vechten, op extra stemverlies te staan. De liberalen jui chen omdat hun groei ten koste van de beide grote partijen, aanhoudt. Zij deden voor het eerst hun intrede in de gemeenteraad van de industristad Not tingham. Dr. Bruins Slot acht elke vorm reclame in tv „gevaarlijk" De fractievoorzitter van de AR in de Tweede Kamer, dr. Bruins Slot. heeft tijdens het partijconvent zaterdag in Utrecht ook de commerciële televisie in zijn parlementaire beschouwingen betrokken. In principe noemde hij elke vorm van reclame in de televisie „ge vaarlijk". Het is volgens hem de eerste stap op het hellende vlak, hetgeen de ervaring in Duitsland thans leert. In Duitsland, zo zei hij, oefent het be drijfsleven een sterke druk uit op de televisie en men wil de programma's af hankelijk maken aan de reclame. In veel sterkere mate dan in pers, de radio en 't onderwijs, wordt, aldus dr. Bruins Slot, de televisie het grote probleemme dium van de toekomst. ..Wij hebben een radio- en televisiebestel". aldus dr. Bruins Slot. „waaraan ongetwijfeld fouten kleven, maar men heeft ten minste de mogelijkheid om een christe lijke Invloed uit te oefenen op het Ne derlandse volk. Bij invoering van de commerciële televisie zal deze een zuig kracht op het Nederlandse publiek uit oefenen^ die de kijkers en luisteraars wegtrekt van de normale programma's. De commerciële televisie zal zich rich ten op de slechte instincten van het volk en moet worden gezien als het breekijzer in ons omroepbestel", zo zei hij. Handhaving van het huidige om- roep- en televisiebestel noemde dr. Bruins Slot in het belang van de chris telijke godsdienst en de christelijke be ïnvloeding van de maatschappij. Piloot overlijdt tijdens vlucht, vrouw landt veilig Een 89-jarige Amerikaanse, mevr. Spencer Black, heeft een gebroken arm opgelopen en haar gezicht venvond toen zij gisteren een eenmotorig vlieg tuig aan de grond zette, nadat haar man, die het vliegtuig bestuurde, plot seling was overleden. Toen zij tot haar grote schrik had vastgesteld wat er gebeurd was, had zij getracht het slin gerende vliegtuig in haar macht te houden. Boven het vliegveld van Dal las riep zij een S.O.S. door de radio installatie. De brandweer gaf haar daarna instructies. De eerste keer toen zij de landingsbaan naderde, vloog zij te laag. Van de controletoren werd toen gewaarschuwd, dat het vliegtuig moest stijgen en omkeren. Bij de tweede po ging dook de neus van het vliegtuig te steil. De landingsbaan werd geraakt en het vliegtuig botste op en neer en kwam twaalf meter verder tot stil stand. (Advertentie) en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met Een aantal vooraanstaande Amerikanen, onder wie mevrouw Eleanor Roosevelt, de rechter Douglas van het Amerikaanse Hoog gerechtshof en de theoloog dr. Niebuhr, hebben aan de vooravond van de topconferentie een beroep op de Sovjetrussische autoriteiten gedaan om de „in de Sovjet-Unie jegens de joden bestaande discriminatie te laten varen". Zij dringen er bij de Russische autoriteiten op aan de joodse min derheid in de Sovjet-Unie volledige culturele vrijheid te geven en haar leden in staat te stellen hun godsdienst in volledige vrijheid uit te oefenen en met elkander in verbinding te komen. Beeimlig anti-joodse perscampagne Voorts wordt verzocht de culturele en godsdienstige instellingen der Russische joden in de gelegenheid te stellen in ver binding te komen met dergelijke organi saties buiten de Sovjet-Unie. De Amerikanen vragen verder de Rus sische joden toe te staan de Sovjet-Unie te verlaten om zich naar Israël of elders in de wereld te kunnen begeven. Tenslotte verzoeken zij beëindiging van de „anti-joodse perscampagne in de Sovjet-Unie". Aangevoerd wordt dat discriminatie tegen de joodse minderheid in de Sov jet-Unie „volkomen in strijd is met de ideologische achtergrond van de Sovjet- Unie en met de Sovjetrussische grond wet en andere wetten". Tenslotte wordt opgemerkt dat deze Advertentie Examen en Optreden Beheerst denken, werken en spreken Mijnhardt's Zenuwtabletten Prins Bernhard woonde reünie van de B.S. bij Prins Bernhard heeft zaterdag in Breda deelgenomen aan een reünie van leden der binnenlandse strijdkrachten, die optraden onmiddellijk na de bevrij ding van Nederland. Ook stafleden wa ren hierbij tegenwoordig. Men heeft ge zamenlijk de lunch gebruikt, 's Middags scheepte het gezelschap zich te Drim- melen in voor een tocht door de Bra bantse Bieschbos, waaraan Prins Bern hard ook deelnam. Men voer nog eens langs de route die de verzetslieden tij dens de oorlogsjaren gebruikten en die in de periode dat Brabant reeds bevrijd was. doch overig Nederland nog niet. de naam „crossers-route" kreeg. discriminatie door „alle mensen van goe de wil, die zich bezig houden met de rechten der minderheden", ten sterkste wordt verworpen. Geen matzes Een nieuwe aanwijzing voor antisemi tische verschijnselen in het communisti sche blok is tijdens het joodse paasfeest van dit jaar aan het licht getreden, al dus lezen wij in „De Echte Waarheid", een uitgave van de Vereniging voor Vrede en Vrijheid in Den Haag. De joodse gemeenschap in de Sovjet- Unie, die drie miljoen leden telt, heeft het tijdens dit feest vrijwel geheel moe ten stellen zonder de ongezuurde paas- broden (matzes), die voor de viering on misbaar zijn. Reeds in 1959 had het Kremlin het bakken van deze broden verboden. Toen gold het verbod echter alleen voor kleine joodse gemeenten in afgelegen streken. Als argument werd aangevoerd, dat het transport van de broden moeilijkheden op zouden leveren! Dit jaar is het verbod ook voor de grote joodse gemeenten afgekondigd. Verzoeken om ontheffing, bijv. voor de grote joodse gemeenschappen in de Oekraïne, werden van hoger hand afge wezen. Moskou en Leningrad vielen niet on der het verbod. Wellicht speelde hier het feit dat nogal wat toeristen uit het Wes ten deze steden bezoeken, een rol. Er wa ren echter wel bepalingen gemaakt, waardoor de benodigde hoeveelheid mat zes toch niet gebakken kon worden. Advertenitie CADORICIN 's-Werelds beste haarglans- middel BINNENLAND De 33-1arige E. Hoogmoed uit Vlaar- dlngen ls tijdens werkzaamheden op een loods bi) de eerste Ned. Coöp. Kunstmest- fabrlek door een glazen dak gevallen en 16 meter lager op een betonnen vloer te recht gekomen. De man was onmiddellijk dood. In aanwezigheid van tal van geno digden, o.w. verscheidene leden van het corps diplomatique, heeft de oud alge meen Rijksarchivaris. Jhr. dr. D. P. M. Graswlnckel ln zijn kwaliteit van voor zitter van de Vereniging „Oranje-Nassau- museum, zaterdagmiddag de tentoonstel ling „Je Malntlendrai" geopend. Deze ex- fiosltie wordt tot 15 augustus gehouden n het Stedeiyk Meuseum „Het Prinsen hof" te Delft. Te Den Haag ls overleden mr. B. J Geveke, directeur van de Economische Voorlichting en Exportbevordering. De Dutch Week, die sinds de vorige week zondag In Glasgow ls gehouden, ls een groot succes geworden. Dit was de mening van de talrijke Nederlandse arties ten, die aan het welslagen van deze week hebben meegewerkt. Met Ingang van heden ls de Invoer van bloemkool ln België-Luxem- burg uit de E.E.G.-landen (met uitzonde ring van Nederland) verboden. In 1959 werd voor een waarde van ruim 35Vi miljoen gulden aan fok- en ge- brulksvee geëxporteerd en voor 2 miljoen aan varkens. Over 1958 beliepen deze cij fers resp. 81Va miljoen en 1 miljoen gul den. De secretaris-generaal van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid. mr. J. H. Klatte, zal woensdag middag a.s. ln het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam de tentoonstelling van kindertekeningen, die ter gelegenheid van de Internationale melkdag 1960 ge houden wordt, officieel openen. llngen zal op 24 mei c Volkshuisvesting en Bouwnijverheid ge ïnstalleerd worden. Naar aanleiding van het feit, dat het ln 1962 100 Jaar geleden zal zijn, dat de componist Alphons Dlepenbrock te Am sterdam werd geboren, heeft het bestuur van de Vereniging voor Nederlandse Mu ziekgeschiedenis aan prof. dr. Eduard Reeser te Utrecht opdracht gegeven een volledige uitgave van de brieven en do cumenten betreffende Dlepenbrock voor te bereiden. Bij bagger werkzaamheden bij de in aanleg zijnde Ketelhaven te Papendrecht heeft men op een diepte van 15 meter beneden N.A.P. twee slachttanden van een mammoet aangetroffen. Zij hadden een lengte van ongeveer een meter en een doorsnede van 18 centimeter. Het Oud heidkundig Museum te Leiden ls van de vondst op de hoogte gesteld. BUITENLAND Bij de zondag gehouden verkiezin gen voor de landdag van Württemberg/ Baden hebben de socialisten ln vergelij king met 1956 een winst van 5.6 procent behaald. Met 35.5 procent van het totaal krijgen zij 44 van de 129 zetels ln de nieu we landdag, tegen 36 1 i 1956. De christen democraten liepen 3,2 procent terug en behaalden 39.4 procent van de uitgebrach te stemmen. Zij krijgen 51 zetels, tegen 56 in 1956. De vrije democraten krijgen 18 zetels (21) en de vluchtelingenpartij 7 (onveranderd). Vier Nobelprijswinnaars, die deelge nomen hebben aan een conferentie over de spanning ln de wereld te Chicago, heb ben zaterdag de Grote Vier te Parijs in een telegram verzocht Dag Hammarskjöld secretaris-generaal der V.N., te laten deel nemen aan de topconferentie. De vier Nobelprijswinnaars zijn Lester Pearson, ex-minister van Buitenlandse Zaken van Canada, de Britten Philip Noel Baker en Lord Boyd Orr en de Amerikaanse na tuurkundige Arthur Compton. De Internationale Bond van zeeva renden heeft zaterdag te Duluth ln de Amerikaanse staat Minnesota meegedeeld dat haar leden zullen posten bij elk on der Liberiaanse, Panamese of Hondurese vlag varend schip, dat ln havens aan de Grote Meren of aan de Amerikaanse kust goederen wil laden of lossen. Dit posten geschiedt nu reeds ln de havens aan de Grote Meren en ln New York. De bond zegt dat de Amerikaanse reders schepen onder buitenlandse vlag laten varen, om zodoende ln 6taat te zijn buitenlandse zee lleden aan te monsteren, die voor een la gere gage willen varen dan de Amerika nen. Jomo Kenjatta, de gevangen leider van de Mau Mau, ls zaterdag gekozen tot voorzitter van de voorgestelde Kenlase „Afrikaanse Nationale Unie". Waarnemers zijn van mening, dat de verkiezing slechts een symbolisch gebaar is omdat gouver neur Sir Patrick Renlson verklaard heeft, dat Kenjatta niet wordt vrijgelaten. Dit gebaar zou er echter toe kunnen lelden dat het bestuur van Kenia de party, die thans de steun geniet van alle vooraan staande neger-politici in Kenia, verbiedt. James Gitsjoeroe, een vriend van Kenjat ta, werd tot waarnemend voorzitter en Tom Mboja. eveneens een aanhanger van Kenjatta. tot secretaris-generaal gekozen. De Nederlandse minister van maat schappelijk werk, mej. dr. Klompé. de voorzitter van de KVP, mr. Van Doorn, en de Nederlandse ambassadeur ln Brussel zijn met talrijke andere buitenlandse en Belgische belangstellenden getuige ge weest van het grootse huldeblijk, dat zon dag in Antwerpen ls betuigd aan de Bel gische minister van Staat, Frans van Cauwelaert, die zyn tachtigste verjaardag en tevens zyn gouden Jubileum als 11a van het Belgische parlement vierde. zondag twee treinen op elkaar gelopen. Verscheidene rijtuigen ontspoorden. Er zyn twaalf doden en 60 gewonden, aldus het Oostdultse persbureau. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Oude muz. 19.30 Radio krant. 19.50 Amus.muz. 20.20 Een moeder gezocht, hoorsp. 21.20 Gram. 21.30 Viool en plano. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Gram, met comm. 23.35 Gram. 23.55 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 1850 Openbaar kunstbezit. 19.00 Pari. overz. 19.15 Regeringsuitz.: De Stichting Bevordering Bescherming Be- i u de Ne- Lodewijk. ;ekt over de klok en de klepel. 19.30 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Klelnkunstprogr. 20.35 Marimba. 21.05 Noord-Hollands Philharm. Ork. 22.20 Ronde v. Nederland. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.10 Gram. 23.35 Idem. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.30 Topconferentie. 21.10-21.15 Pauze. 21.15 Eurovisie: Operaconc. 22.15- 22.25 Ronde van Nederland. VOOR DINSDAG 17 MEI Hilversum I, 402 ni. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, le zing. 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 1.50 Volaanvooruit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Piano spel. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Platennieuws. 13.35 Dans- muz. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio 14.35 V. d. plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. frogr. 15.50 Gram. 16.00 V .d. zieken. 5.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 MAANDAG Lelden Ned. Protestanten Bond. 9 uur nam. Schouwburg: Sempre Avantt speelt „Herrie om Harris". 8 uur nam. Steenschuur 6: K. en O.-lezlng lr. I. S. Zonneveld over de Blesbosch. 8 uur nam. Wykgebouw Levendaal: Ned. Chr. Vrou wenbond. Voordrachten mevr. Wessellnk- Lengkeek. 8 uur nam. DINSDAG Den Burcht: Chr. Kinderkoor „Ex Ani mo" voert uit: „De heks ln het tover- bos". 7.30 uur nam. Koninglnnelaan 49. Receptie 40-Jarlg Jubileum A. Valkenburgh. 2.304.30 uur nam. Salonboot Ursula (Utrechtseveer)Be volkingsonderzoek t.b.c. 24.30 en 7 9.30 urn nam. St.-AntonlusclubhulsBlertapwedstrijd. 2 uur nam. Schouwburg: Toneelavond „De Profes- sorenwyk". 8 uur nam Zomerzorg: Receptie gouden Jubileum „Ons Belang", afd. Leiden Ned. Kappers- bond. 35 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Half urn- van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. Rehoboth: Modeshow firma Brussee. 8 uur nam. Salonboot Ursula (Utrechtseveer)Be volkingsonderzoek t.b.c. 912 uur voorm. en 24.30 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad: behandeling grenswyziging. 7.30 uur nam. Steenschuur 6: Ledenverg. „De Natuur vriend". 8 uur nam. Zomerzorg: Ledenverg. Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Oegstgeest Patronaatsgebouw) „De Lekenspelers" spelen „Een huls vol verrassingen". 8 uur nam. DONDERDAG Den Burcht: Jazz-avond Leldse Jazz- societeit. 8 uur nam. Doelenkazerne: Revue Gezelschap André Meurs. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's getuigen. 7.25 uur nam. Hotel Centraal: Jaarvergadering Ver. voor Facultatieve Lijkverbranding. 8 uur nam. Houtlaan: Excursie Vola naar nieuw bouw Diaconessenhuls. 7.15 uur nam. Leiderdorp (Dorpshuls): Jaarverg. Ver. Het Groene Kruis. 8 uur nam. VRIJDAG Pieterskerk: Avondgebed. Spr. B. Steen stra. 7.157.50 uur nam. Zomerzorg: Ledenverg. Kynologenver. „Rynland". Spr. C. Langhout over fokken en erfelijkheid. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen gemeente „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventskerk. 1011 u. voorm., bijbelstudie 11 uur voorm. ds. K. C. van Oossanen. Schouwburg: Feestavond Geref. Jeugd verband. 8 uur nam. Stationsweg 32: Aandeelhoudersverg. N.V. Leldse Duinwatermy. 11.30 u. voorm. Wassenaar: Excursie Ned. Chr. Reisverenlglng naar Seringenberg ln Raap horst. 2.15 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's getuigen. 5.30 uur nam. Volkshuls: Poppentheater „Harlekyn" speelt „De koning met het vlerkante hoofd". 3 uur nam. TENTOONSTELLINGEN AcademieTentoonstelling „Tekenin gen en gouaches van Joh. van den Berg en schilders van de Ecole de Paris (tot 28 mei). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Huis en huisraad ln de Griekse en Romeinse oudheid". (T.m. 3 Juli). De Sovjet-Unie heeft by de „Wes terse Grote Drie" geprotesteerd tegen een schending, op 5 dezer, van het Oostdultse luchtruim door een vliegtuig zonder ken merken. Het protest werd schrlfteiyk door de Sovjetrussische bevelhebber ln Oost- Duitsland bij de commandanten der Brit se, Franse en Amerikaanse troepen ln West-Dultsland ingediend. In het protest wordt gezegd dat het vll~~*~ was uit West-Duitsland. Zondag zijn in Saarland gemeente raadsverkiezingen gehouden. De nlet-offl- ciele uitslag voor de hoofdstad Saarbrüc- ken ls: socialisten 15 zetels (7 ln 1956); christen-democraten 14 zetels (7 plus 12 van de vroegere chrlsteiyke volksparty; liberalen 13 (21); volksparty 7 zetels (be stond ln 1956 niet, ls opgericht door le den van de voormalige christeiyke volks party). In de Turkse havenstad Izmir zyn zondag vele mensen gewond geraakt en 18 gearresteerd bij botsingen tussen aanhan gers van de regering en van de oppositie tijdens een toespraak van premier Men- deres. Menderes. die een tournee door het land maakt, arriveerde zondag per vlieg tuig In Izmir. Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Muzikaal bezoek aan de buren van de Bovenwindse Eilanden, door K. H. H. F. de Leeuw. KRO: 18.00 Kamerkoor. 18.20 Gram. 18.25 Het bekken van de Oosterschelde..., Zeeuws klankb. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Gram. 20.30 Radlo-Phllharm. Ork. 21.10 In het begin schiep God hemel en aarde, theologische lezing. 21.30 Trom bone en piano. 21.55 In het begin schiep God hemel en aarde, theologische lezing. 22.15 Ronde van Nederland. 22.25 Boek- bespr. 22.30 Nws. 22.40 Gezin en huweiyk, lezing. 22.50 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgen- wydlng. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 V. d .kleuters. 11.00 Pianospel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Rege ringsuitz.: Ultz. v. d. landb. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Kamermu*. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Vleugel en bariton. 16.00 Progr. over Ne derlands Nw.-Guinea. 16.15 Gram. 16.3i V. d. kind. 17.20 De dierenwereld en wy praatje. 17.30 V. d. Jeugd. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.2W AVRO's nationale fotocompetitie. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 19.40 Journ. en Ronde v. Nederland. 20.00 Nws. 20.05 Ge- var. progr. 22.05 Cello, hoorn en plano. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. Daarna: SOS-ber. 22.45 Flamenco-muz. 23.05 De Papoea, klankb. 23.20 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. - 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Discussie 13.55 Intermezzo. 14.00 Schoolradio. 15.00 Hoorsp. 15.30 Gevar. muz. 16.00 Radioportret. 16.30 Planore cital. 16.45 Praatje. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Ork.conc. 20.00 Rep. v. d. opening v. d. Karlba-dam. 20.30 Twintig vragen. 21.00 Nws. 21.15 Lezingen 21.45 Kamermuz. 2.45 Pari. overz .23.00 Nws. en weerber. 23.0623.36 Gram. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v .d. arb. 13.00 Jazzmuz. 13.30 Nws.. Intermezzo en crlcketultsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 nws.) 15 00 Dansmuz. (Om 15.30 nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Race-ultsl. en verz.progr. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.29 Weer ber., nws., act. en lichte muz. 18.45 Hoor spel. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 NWs. en hoorsp. 20.00 Gevar. muz. 20.80 Nws. en gevar. muz. 21.30 Nws. en hoorsp. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 nws.) 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Muz. voor blazers. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Balletmuz. 16.05 Kamer muz. 17.00 Nws. 17.20 Intermezzo. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.20 Lichte muz. 21.15 Gram. 21.45 Nws. en weerber. 23.20 Ork.conc. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.10 Kamer muz. 14.40 Gram. 17.00 Kamermuz. 19.16 Gram. 19.20 Knapenkoor. 20.05 Kamer muz. 21.50 Gram. 23.14 Idem. 23.13 Idem 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.15 Uitgesteld relais v .h. radio- en televisiesalon te Antwerpen 12.30 Weerber. 12.35 Uitge steld relais (verv.) 12.52 Koersen. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Duitse les. 16.21 Gram. 16.30 Ork. conc. 17.00 Nws. en weerber. 17.10 Zang- recital. 17.40 Boekbespr. 17.50 Jeugdgroe pen voor de mlkro. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Koorzang. 19.50 Lezing. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Gram. 21.30 Ork.conc. 22.00 Nws. en weer ber. 22.15 Planorecital. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.02 Gram. 12.15 Pianospel. 13.00 Nws. 13.20 Lichte muz. 14.45 Omr.- ork. 15.30 Gram. 16.07 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.55 Panoramlque. 19.30 Nws. 20.00 Ork.conc. en solist. 21.45 Lichte muz. 22.00 Wereldnws. 22.10 Vrye tijd. 22.55 Nws. DE BIOSCOPEN Rex „De ruiters van de Mississippi". (14 Jr.) Werkd.: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino „En schiep de vrouw". (18 Jr.) - i ort n ah n i c vnnH O 5(1 jsino „isn scniep ae vrouw no ji-i Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdag: „De verovering van de Mount Everest". Lido „Europa bij nacht". (18 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Zes mannen en een danseres". (18 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Studio „Wir Wunderklnder". (Alle leeft.) Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon Malgret en het raadsel van Saint Fiacre". (14 Jr.) Werkdn 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Astra Theater Wassenaar Vrydag 8 zaterdag en zondag 7 en 945 uur „Heimwehdort wo die Blum en blühn" 14 Jaar. Maandag, dinsdag, woensdag 8 uur „De dokter van Sta lingrad" 18 J. Donderd 2.30 u. en 8 u. „Het complot der 39 stappen 18 laar. Zondag en woensdag 2.30 uur Gipsy Colt. Alle leeftijden. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend Apotheek KOK, Rapenburg 9, tel. 24807. Bij geen gehoor bU Uw hutearU of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam geh. bew. nw 1 20 13 0 Den Helder zwaar bew. n 6 15 12 0.1 Ypenburg zwaar bew. w.stll 19 12 0 Vlisslngen geh. bew. nnw 4 19 12 0 Eelde mist w.stll 19 12 0.1 De Bilt onweer W-Stll 21 14 11 Twente geh. bew. w.stll 22 13 0 Eindhoven mist w.stll 23 13 11 Z.-Limburg licht bew. z 2 23 14 6 Helsinki onbewolkt wnw 3 19 5 0 Stockholm half bew. w 2 25 13 0 Oslo onbewolkt w.stll 21 9 0 Kopenhagen onbewolkt ono 8 16 8 0 Aberdeen onbewolkt wattl 20 6 0 Londen zwaar bew. nno 4 19 11 0 Brussel motregen wzw 2 23 14 0.5 Luxemburg mist w 2 22 13 1 Parits zwaar bew. wnw 2 22 10 0 Bordeaux zwaar bew. w 2 19 12 0 Grenoble half bew. w.stll 28 12 0 Nice zwaar bew. n 2 24 15 0 Berlijn zwaar bew. zzo 3 24 14 0 Frankfort geh. bew. zzw 4 23 13 3 München zwaar bew. nnw 4 23 13 8 Zürich mist w^tll 28 12 4 Genève onbewolkt w.stil 28 12 4 Locarno zwaar bew. w.stll 26 15 13 Wenen geh. bew. zo 2 17 12 0 Innsbruck zwaar bew. wzw 2 29 12 0 Belgrado onbewolkt o 3 22 8 0 Athene onbewolkt wnw 1 Rome zwaar bew. w.stil 30 18 0 Ajacclo geh. bew. watil 25 15 0 Madrid regen W.6tll 17 8 10 Mal lorca onbewolkt w.stll 25 12 0 Lissabon half bew. watli 20 11 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2