DIEPE ONZEKERHEID OMGEEFT TOPCONFERENTIE IN PARIJS Verontrusting over de ontsnapping gestoorden Annexatie schilderzelfmet WEERBERICHT Kroesjtsjef wordt overal vergezeld door zijn massievegeüniformeerde minister van Defensie Geen ontmoeting twee grootsten Probleem van de eerste orde vraagt dringend om oplossing Leidens idea cd: Russische kunstmaan met pop in een lage baan om de aarde (§ud reuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 16 MEI 1960 No. 30049 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoepk HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Reisredacteur W. L. Brugsma) De tweede topconferentie sinds de oorlog, tot voor enkele weken nog met zoveel hoop tegemoet gezien, is vanochtend in Parijs begonnen in een atmosfeer van diepe onzekerheid en achter een scherm van volstrekte geheimhouding, dat alles verborg, behalve het spook van een crisis! Vanochtend om 11 uur verzamelden Kroes jtsjef, Eisenhower, De Gaulle en Macmillan zich met hun volledige afvaardiging in het bureau van de Franse president in het Elysée. Daar lazen de Grote Vier hun openings verklaringen voor, een Op dat laatste punt zijn de voorbereidende besprekingen zeker niet hoopvol geweest en wel om twee redenen: a. Kroes jtsjef bracht gisterochtend een bezoek aan De Gaulle (dat allerminst hartelijk verliep) en in de middag ging hij op de thee bij Macmillan (waar hij zich weliswaar niet onvriendelijk maar toch allerminst uitbundig gedroeg), maar hij vermeed Eisenhower; b. waar Kroesjtsjef ging, vergezelde hem de massieve gestalte van zijn minister van Defensie, maarschalk Malinofski. Bij het bezoek aan De Gaulle kon er zelfs geen tête a tête af. Kroesjtsjef liet zijn minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, aanvankelijk zelfs buiten wachten, maar de geüniformeerde, gedeco reerde maarschalk nam hij mee. Deze onprotocolaire handelwijze deed twee speculaties opkomen: ófwel Kroesjtsjef acht het incident met de U-2 allerminst gesloten en paradeert nu met de militaire macht van de Sovjet-Unie, ófwel de maarschalk is meegestuurd als waakhond door die kringen in het Kremlin die In Kroesjtsjefs ontspanningsbeleid geen heil zien. tiedrama, dat bestaat uit het geruststel len van ongeruste Duitsers. Gisteroch tend begaf Kroesjtsjef zich goedgemutst in een nieuwe zwarte auto, bestuurd door een chauffeur met een groene jagershoed, een bruin pak en een schil ler-kraag naar het Elyse! Maar wat er door de gordijnen van de geheimhouding lekte was minder opge wekt: Kroesjtsjef bulderde over het vliegtuigincident en liet zich door De Gaulle nauwelijks sussen. Of De Gaulle geprobeerd heeft hem over te halen in moeizaam proces, want iedere speech werd na afloop in de twee andere conferentietalen ver taald. Gedurende de een, misschien twee weken, die de conferentie zal duren, zal zodoende slechts een derde van de toch al schaarse gespreksuren aan werkelijke onderhandelingen kunnen worden besteed over de vele en gecompliceerde punten van de agenda: ontwapening, stopzetting van kernproeven, Duitsland, Berlijn en ontspanning in de verhouding Oost-West. een tête a tête met Eisenhower de strijd bijl van de U-2 te begraven, werd niet bekend. Het onderhoud verliep kil, met de maarschalk aan zyn zijde en het nieuwe ruimteschip boven het hoofd toonde de Russische premier zich geens zins verzoeningsgezind. De Gaulle kon de Rus niet kalmeren Nu beginnen de meeste Oost-West conferentie met een crisis, men hoeft deze voorvallen niet te dramatiseren, maar in Westelijke delegatiekringen is men uiterst waakzaam, men kent het interne verzet tegen Kroesjtsjefs ont spanningsbeleid en men moet rekening houden met de mogelijkheid, dat zijn positie in gevaar komt als hij met lege handen naar Moskou terugkeert of dat hij zal proberen de kwestie-Berlijn waarop hij zich zozeer heeft vastgelegd zal proberen te forceren De spanning ontstond overigens pas zondag: Kroesjtsjef kwam zaterdag in Parijs aan, hield een gematigde rede op het vliegveld Orly, waarin hij niet de kwestie-Berlijn, maar de ontwapening als eerste gespreksonderwerp noemde en ging 's middags door de omgeving van Parijs wat rondtoeren. Hij bezichtigde een fraai panorama en begaf zich ver volgens naar het buitenhuis van ambas sadeur Winogradof, waar men hem later, gelijk een schooljongen die niets om handen heeft, bezig zag platte steentjes over de vijver te keilen. Tezelfdertijd onderhield De Gaulle zich met Bonds kanselier Adenauer, het eerste bedrijf van het eeuwige en moeizame conferen- TANKER MET „DOORMAN" NAAR NIEUW-GUINEA (Van onze Haagse redactie) Volgens informaties uit scheepvaart kringen, zal de Karei Doorman" op z\jn a.s. reis naar Nieuw-Guinea verge zeld worden door een vloottanker. Hier door zullen het vliegkampschip en de begeleidende ja\ers tijdens de reis on afhankelijk van buitenlandse bunker stations van brandstof kunnen worden voorzien, zodat een eventueel door In donesië gevraagde boycot geen zin zal hebben. Het voornemen een vloottanker met het Doorman-smaldeel mee te stu ren, wordt van Marine-zijde bevestigd noch ontkend. Prins Bernhard ontmoette Sjah van Iran Prins Bernhard heeft gistermiddag in Brussel een kort bezoek gebracht aan de Sjah van Iran, die op het ogenblik een officieel bezoek aan België brengt. BRANDKAST TE HUIZEN LOSGEBEITELD Des nachts hebben in Huizen inbrekers in het kantoor van de Huizer houthan del aan de Havenstraat een in de muur ingemetselde brandkast weten los te bei telen. De brandkast die werd meegeno men was een meter hoog, 75 centimeter diep en 75 centimeter breed. In de brand kast bevond zich een bedrag van f. 3.000 alsmede waardevolle papieren. De in braak werd ontdekt door een lid van het personeel. Noch van de brandkast, noch van de daders, noch van de papieren is iets gevonden. WEINIG WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Veranderlijke bewolking en aanvanke lijk nog hier en daar een bui. Weinig wind. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 17 mei Zon op: 4.43 uur; onder: 20.30 uur. Maan op: 1.21 uur; onder 11.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.54 en 20.30 uur. Laagwater te 3.31 en 15.59 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's Amerikaanse hulp bij bouw kernonderzeeër Gisteren werd in Washington van welingelichte zyde vernomen, dat de Congrescommissie voor de kernenergie donderdag a.s. zal beginnen met de behandeling van een wetsontwerp, dat voorziet in Amerikaanse hulp aan N e- derland bij de bouw van een on derzeeboot met aandrijving door kern energie. De Amerikaanse regering wil de Ne derlandse autoriteiten alle gegevens verschaffen voor de bouw, buiten die, welke betrekking hebben op het kern- energie-aandryvingsmechanisme. Dit laatste geschiedt met het oog op de wet, waarin de regering beperkin gen worden opgelegd by het delen van kernenergiegegevens met andere staten. Slot pag. 2 (Van onze Haagse redactie) De afschuwelijke wijze waarop het 16-jarige Venlose winkelmeisje Joke van Groenendaal om het leven is gekomen heeft alom in het land een golf van verontwaardiging ontketend. Er heerst een bijna verlam mende verontrusting over de gevaren, die jonge vrouwen en meisjes bedreigen, met name in de afgelegen streken rondom de psychiatrische inrichtingen. De gewelddadige dood van Joke van Groenendaal heeft in eerste instantie de justitiële en politieke autoriteiten opnieuw en gedecideerd de nog steeds open vraag voorgelegd, op welke wijze de samenleving kan worden beschermd tegen psychisch gestoorden, die door het toegepaste „open systeem" maar al te gemakkelijk aan het toezicht van de verpleeginrichtingen kunnen ontsnappen. 60 PATIËNTEN VOORTVLUCHTIG Want op het departement van Justitie is geregistreerd dat erop het ogenblik een 50 tot 60 patiënten uit psychia trische inrichtingen voortvluchtig zijn. Een deel hiervan is inderdaad ontsnapt. De overigen was voorwaardelijk ontslag uit de inrichtingen verleend of zij waren met proefverlof gezonden. Zij hebben zich aan het over hen gestelde toezicht President Eisenhower legt na zijn aankomst op het vliegveld Orly bij Parijs een korte verklaring af, waarin hij de hoop uitspreekt op welslagen van de topconferentie. Achter hem minister Herter. weten te onttrekken. Deze patiënten be wegen zich vrijelijk in de maatschappij. Wat hiervan de gevolgen kunnen zijn, blijkt uit de regelmatig voorkomende diefstallen, brandstichtingen, berovin gen, aanrandingen en zelfs een enkele moord, die door een voortvluchtige psychisch gestoorde blijken te zijn be dreven. Nog dezer dagen werd op het Scheve- ningse strand een man na een klopjacht gearresteerd, die bleek te zijn weggelo pen uit de inrichting in Avereest. Hij had verscheidene diefstallen op zijn ge weten. Hoge politiefunctionarissen schij nen daarom ernstig te overwegen de situatie in Den Haag nu eens stevig op te nemen met het departement van Jus titie. HOPELOZE TAAK De politie ziet zich immers onder de huidige omstandigheden voor een vry hopeloze taak gesteld, waar het aan komt op het beschermen van de bevol king tegen het opnieuw „afglijden" van voortvluchtige of gewezen patiënten uit de psychiatrische inrichtingen. Preven tief kan vrywel niets worden gedaan. Tot dusver kunnen dergelijke patiën ten in feite slechts weer worden aange houden, nadat zij zich hebben schuldig gemaakt aan nieuwe misdrijven. Het schreeuwend gebrek aan politie personeel en de steeds omvangrijker wor dende taak waarvoor dit zich gesteld ziet, zyn zwaar wegende factoren voor de realiteit, dat een „vermiste" patiënt praktisch niet is op te sporen, ook al wordt van zijn vermissing melding ge maakt op het landelijke telexnet van de politie. Zo'n opsporing noemt men in politiële kringen toch al „het zoeken van een speld in een hooiberg". Daarbij komt nog dat in medische kring wordt verklaard, dat de steeds groter wordende spanningen waaraan de mens in de moderne maatschappij bloot staat, het risico van optredende psy chische stoornissen vergroot. Het is moeilijk zich aan de indruk te onttrekken, dat het probleem van de zich aan misdrijven schuldig makende psychisch gestoorden, de betrokken auto riteiten met de handen in het haar heeft doen zitten. ONHOUDBARE TOESTAND I Enerzijds heeft men bet besef te ma ken te hebben met patiënten, waarop in de inrichtingen een door medici wel overwogen therapie wordt toegepast, an derzijds is men er even zeer van over tuigd, dat er zo langzamerhand stappen moeten worden genomen om de maat schappij te vrijwaren van gevaren van het genre die haar thans bedreigen. Het probleem is er een geworden van de eerste orde. Iedereen is het er over eens, dat de huidige toestand onhoudbaar wordt en dat het niet mag voorkomen, dat er in Nederland streken zyn, waarin vrouwen en meisjes zich niet vrfl batten de dear durven te bewegen. In het huidige grenswijzigings voor,stel van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ziet het Leidse College van B. en W. slechts een halve maatregel. De ideale oplos sing, zowel voor de Leidse moei lijkheden als voor een belangrijk deel van het randstadprobleem, zou naar de opvatting van het Col lege, gelegen zijn in het vormen van één krachtig, centraal geleide bevolkingsconcentratie rond de stedelijke kern, waartoe zowel het gehele gebied van Oegstgeest als dat van Leiderdorp zou moeten behoren. Nu Ged. Staten een beperkter stand punt innemen, verklaren B. en W. met nadruk, dat dit grenswijzigingsplan al- leen dan voor Leiden aanvaardbaar is, indien daarin worden begrepen de Zijl en Meyepolder te Leiderdorp, de ter reinen, waarop de psychiatrische in richtingen Endegeest, Voorgeest en Jel- gersmakliniek zijn gelegen en een klein gedeelte van de gemeente Voorscho ten, w.o. „Allemansgeest"Tot deze conclusies komen B. en W. in hun pre advies aan de raad inzake de thans voorgestelde wijziging in de gemeente grenzen. Elders in dit nummer schrij ven wij uitvoerig over deze voorstellen Kroesjstjef achter de microfoon op het vliegveld Orly bij Parijs. Tweede van links minister Gro myko. de verf voor het schilder feest S I KKENS-T JALLEMA PRODUKT Keukenhof sluit 18 mei Na een weekeinde met zeer druk be zoek heeft het bestuur van de nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" te Lisse besloten de toegangspoorten op woensdag 18 mei om 8 uur voor dit jaar te sluiten. Ofschoon de bloei in het park op het ogenblik nog zeer mooi is, reeds meer dan een half miljoen bezoekers is er ge tuige van geweest, zorgt het warme weetr in versneld tempo voor de rijping der bloemen. Aangezien het stichtings bestuur van mening is, dat de tentoon stelling uitsluitend in volle schoonheid kan worden getoond is op een reeds vrij vroege datum dit jaar tot sluiting be sloten. van B. en W. en geven wij een gete kende schets van de voorstellen van Ged. Staten en de wensen van Leiden. Voorbereiding voor een bemande satelliet Dc Russen hebben zondagochtend vroeg een kunstmaan gelanceerd, die zij betitelen als „onbemand ruimteschip". Het is een cabine, zoals die mettertijd voor bemande vluchten buiten de atmosfeer zal worden gebruikt, dus het equivalent van het Amerikaanse Mercury-project. De nieuwe kunstmaan weegt 4500 kg en bevat behalve 1477 kg aan instrumenten voor waarnemingen ook alle apparatuur, die een „ruimte reiziger" in de toekomst voor een kort verblijf in een kunstmaan nodig zal hebben, benevens een pop, die het gewicht van een mens heeft. De nieuwe kunstmaan kwam in een bijna cirkelvormige baan op een afstand van 320 km van de aarde. De hoek van de baan met de evenaar bedraagt 65 graden. Bij een gunstige onderlinge stand van aarde, zon en kunstmaan is het gevaarte duidelijk met het blote oog als een zeer heldere ster waarneembaar. Men verwacht niet, de cabine onbeschadigd naar de aarde terug te krijgen. Raket van het kaliber Amerikaanse Saturnus Er zyn geen verdere technische by- zonderheden bekend gemaakt, maar in Amerika is men van mening, dat de door de Russen gebruikte raketten veel krachtiger moeten zyn geweest dan de Atlas of de Titan. Zy vermoeden dat raketten zyn gebruikt van het kaliber van de Amerikaanse Saturnus, die eerst over drie of vier jaar in actie zal kunnen komen. Amerikaanse functionarissen hebben verklaard, dat het project Mercury dat het lanceren van een bemande kunst maan beoogt, niet zal worden versneld naar aanleiding van deze Russische kunstmaan, die kennelijk bedoeld is als voorbereiding van een bemande ruim- tevlucht. In Amerika meent men, dat Rusland een achterstand heeft ten op zichte van Amerika op het gebied van de problemen van de terugkeer uit de ruimte naar de aarde. Deze problemen zullen volledig opgelost moeten zijn, voordat men zich aan het lanceren van een bemande kunstmaac kan wagen. In Washington beschouwt men, met alle waardering voor de technische prestatie van de Russen, toch deze lan cering ook min of meer als een recia- mestuntje aan de vooravond van de topconferentie. Het hoofd van de Amerikaanse in lichtingendienst Allen Dulles zou vorige week tot Congresleiders hebben ge zegd, dat men geloofde dat Rusland op het punt stond een nieuwe satelliet te lanceren. De vlucht van de neerge haalde U-2 zou gedeeltelijk zijn bedoeld om inlichtingen te verkrijgen over de krachtige raketten, die Rusland voor deze lancering zou gebruiken. Dagblad van Uit het Leidsch 16 mei 1860: „De ondergeteekende beveelt zich beleefdelijk aan tot de leverantie van lampions bij de aanstaande maskerade-feesten. J. J. Zuur." (Advertentie).

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1