Commander RICHARD COLVILLE perssecretaris Koningin Elizabeth Miss Jenner biedt duizend kansen tegen één op geluk in huwelijk.... In 21 jaar 7000paren gevormd In zijn contact met journalisten is hij vaak soepel maar als het nodig is keihard Engelands grootste hutvelijksmakelaarster De dame in de achterkamer maakte een vastberaden indruk. Toen zij aan de beurt was stapte zij met resolute passen achter de secretaresse aan. Even later zat zij tegenover een charmante vrouw van voor in de veertig. Wat kan ik voor LI doen?" vroeg de vrouw achter het bureau, nadat de bezoekster haar naam en adres had opgegeven. „Ik zoek een vrouw voor mijn zoon!" zei de dame. „Wat voor type had u gedachtvroeg de dame achter het bureau, niet eens verbaasd over het verzoek. Gedecideerdflink, vastberaden.antwoordde de bezoekster. „Wanneer kan ik Uw zoon eens spreken?" „Voorlopig kan ik het zelf wel af", zei de bezoekster, „ik wil eerst elke kandidaat persoonlijk leren kennen en ondervragen De vrouw achter het bureau vertrok geen spier van haar gezicht, maar ze maakte de bezoekster zorgvuldig duidelijk, dat een huwelijk een zaak is van twee mensen, een man en een vrouw, en dat die ieder voor zichzelf moeten uitmaken of zij met elkaar willen trouwen, zonder tussenkomst van derden. De moeder werd tenslotte overtuigd en liet de zaak in handen van Miss Heather Jenner, Engelands grootste huwelijksmakelaar ster, die in eenentwintig jaar tijd meer dan zeven duizend huwelijken tot stand bracht. Alles te koop Bondstreet in Londen staat ervoor bekend, dat men er alles kan kopen van de beste kwa liteit: naar maat gemaakte handschoenen, schoenen, over hemden en kostuums. Men kan er kostbaar porselein, zeldzame gravures, oude boeken, kostbaar meubilair en fraai glaswerk ko pen. Men kan er schilderijen, horloges, juwelen, zilverwerk en kant kopen. Maar wist U dat men er ook echtelieden kan ko pen? Op nummer 124 vindt men Miss Heather Jenner, die huwe lijksgeluk met kwaliteit levert en die kan terug zien op minstens zevenduizend gelukkige huwe lijken. „Marriages Ltd!" Miss Heather Jenner is een zeer bij zondere vrouw. Zij timmert niet aan de weg, maar heel wat mensen kennen haar, omdat haar bureau dit jaar twintig jaar bestaat. Miss Jenners bureau vindt U in Londens Bondstreet tossen een antiquair in sportgravures en een leverancier van handgemaakte schoenen. Alleen het artikel dat zy rerkoopt is ouder dan de sportprenten. In feite zo oud als de wereld. Haar firma heet „Marriages Ltd", vyfenhalve dag per week werkt zy in een kantoor, dat bestaat uit twee kleine kamertjes, zorgvuldig afwegend, welke man by welke vrouw past. zy kan met trots wyzen op zeer be langwekkende resultaten. In twintig jaar tijd mislukten maar vijf van de door haar bemiddelde huwelijken. Een gemiddelde van een op de veer tienhonderd. Dat is honderd maal beter, dan de gemiddelde Britse echt verbintenis, waarvan er een op de veertien met echtscheiding eindigt. Bij Miss Jenner hebt U dus een honderd maal betere kans op blijvend geluk! Jammer genoeg is miss Jenner zelf een van de ongelukkigen. Haar eerste huwelijk met een Schot eindigde na dertien jaren. Zy is hertrouwd met de humoristische auteur Stephen Potter en woont met hem en hun drie kinde ren in St.-Johns Wood. „Als ik ge- veten had wat ik nu weet, had ik die «rste vergissing nooit gemaakt!" zegt SEIZOEN DRUKTE zy noemt zich zelf met haar meisjes naam „Miss Jenner", omdat die naam nu eenmaal bekendheid heeft. Ze is don kerblond en heeft groene ogen. zy houdt van elegante kleding en van rin- ?en. Haar gemiddelde is één huweiyk per dag. Maar er zyn natuuriyk ook hoogtepunten, zoals rond de paastyd en in juni. Haar kaartsysteem telt al tijd ettelijke duizenden namen, meren deels vrouwen, van wie de meesten boven de dertig. Van de vrouwen bo ven de veertig en vyftig, die zich aan melden moet zy de meesten afwyzen, omdat er eenvoudig geen mannen voor Ójn. Maar Miss Jenner krygt ook veel cliënten onder de dertig. De gemiddel de leeftyd van haar cliënten is voor de meisjes 27 en voor de mannen 34 Jaar. „Een meisje van tegen de dertig die nog niet getrouwd ls, heeft het gevoel, dat ze haar bestemming misloopt!" ugt miss Jenner, „en dan komt ze by mij. By de mannen ls dat anders. Die houden tot ver over de dertig het ge voel van „Ik ben de juiste nog niet tegengekomen en ik kan altyd nog wel trouwen.Vrouwen boven de veertig zyn helemaal niet veeleisend. Mannen zijn altyd veeleisend, vooral *1» zU boven de veertig zyn!" NOOIT TE MOEILIJK Het is het werk van Miss Jenner om de juiste man aan de juiste vrouw te helpen of omgekeerd. Dat zy daar vaak in geslaagd is, biykt uit haar statis tieken. Er ls eigeniyk geen geval te moeiiyk voor haar. zy geeft ook niet ?euw de moed op. Eén van haar vrou welijke cliënten stondacht Jaar in haar kartotheek. Toen vond Miss Jen- "er de juiste man voor haar. Deze cHënte was een zeer goed gesalarieerde «wretaresse. Zy werd aan meer dan honderd mannen voorgesteld voor zy haar keuze kon doen! Miss Jenner werkt volgens een stan daardtarief. vyfentwintlg guineas vooruit. Daarvoor krijgt men net zo veel introducties, totdat men de „ware" heeft gevonden. Dan betaalt men nog eens vijfentwintig guineas. Miss Jenner combineert zelf de mogeiyke paren, zy etuurt dan de naam van de kandidaat de betrokken dame met dien» toe- «emming. Dat doet zij voor het geval beiden elkaar al kennen of familie DJn. „U zou verbaasd staan te horen hoeveel mensen, die zich in dezelfde dingen bewegen, in dezelfde branche zaak werken of zelfs familie van «kaar zyn, huweiyken proberen te «uiten via myn bemiddeling!" SPECIALISATIE Na het sturen van de naam wacht Miss Jenner vyf of zes weken rustig Heeft zy dan nog niets gehoord, jmn informeert zij per brief. Meestal hoeft zy echter dan al lang bericht ge had in de zin van „Ik zou nog wel een ander adres willen hebben" of „Myn aanzoek is afgewezen". De grote vraag, hie iedereen bekruipt die hiermee te hiaken krygt is: „Is dit bedrijf niet ge iend van elke romantiek?" Volgens M'ss Jenner 4- het tegendeel waar, het is een zeer romantisch bedryf. „Trou wens", zegt zij, „wie een huls wil hu ren gaat naar een huizenmakelaar, wie wat aan zyn voeten heeft gaat naar een chiropodist, maar zoiets belang rijks als een huwelijk doen de mensen zelf, zonder deskundig advies te vra gen. Dat is volgens mij de voornaam ste oorzaak van de vele echtscheidin gen. Massa's mensen trouwen met elkaar zonder voor elkaar geschikt te zyn!" Miss Jenner heeft ook jongelui van achttien, negentien en twintig jaar in haar kartotheek. Het zyn jonge men sen, die haar naam en faam kennen en die graag haar advies willen in winnen alvorens de grote stap te wagen. Twintig of dertig jaar geleden was het huweiyk geen probleem voor de meeste jongelui. Er waren altyd wel ouders of andere familieleden, die hu weiyken aanmoedigden en in orde maakten. En er waren vele .clubs, waar jongelui elkaar leerden kennen. „Het is een feit dat het tegenwoor dig moeiiyker is voor jongelui om el kaar te leren kennen", merkt Miss Jenner op. „Ze ontmoeten elkaar ge- makkelyker, maar de kennismakingen zyn veel vluchtiger, veel oppervlakki ger. Bovendien trouwen jongelui niet met meisjes, die zy zomaar ergens le ren kennen. En dan is er ook nog het feit, dat iedereen het altyd zo akelig druk heeft tegenwoordig, zodat ze een voudig geen tyd nemen om eens rus tig over een huweiyk na te denken. Mensen hebben het soms te druk met carrière te maken, waardoor ze niet eens over een levenspartner wil len denken. Ze laten het eenvoudig liever aan anderen over. Tenslotte zyn er nog mensen, die deel uitmaakten van een kring, die uiteen is gevallen. Dat komt vaker en vaker voor..." IN LAGERHUIS Miss Jenner krijgt heel wat bekende mensen, maar zy weigert uiteraard om namen te noemen. Meermalen ge beurt het. dat een bekende politicus of industrieël in het huwelijk treedt. De Britse Zondagsbladen zyn er dan als de kippen by om een romance te dich ten rond de kennismaking. „Bruid en bruidegom ontmoetten elkaar op een cocktailparty" staat er dan dikwyls, maar nooit wordt vermeld, dat ergens op een kantoor in Bondstreet voor die „toevallige" ontmoeting van adspirant bruid en bruidegom werd gezorgd. Politici vormen een byzonder pro bleem, vooral als de regeringsmeer derheid in het Lagerhuis gering is. Dan moeten de afgevaardigden in de buurt biyven en kunnen niet wegbiy- ven als hun stem de doorslag kan geven by behoud of val van de rege ring. Miss Jenner organiseerde daardoor tal van kennismakingen in de koffiekamer van het Lagerhuis. Iemand heeft eens geschreven, dat elke man gelukkig kan worden met elke vrouw, als hij er zyn zinnen op zet. Miss Jenner is de mening toege daan, dat dit voor mannen én vrou wen geldt, als van te voren maar wordt gedacht aan die allerbelangryk- ste uitgangsstelling: „Passen zy wel Officieel heet zij mevrouw PotterJenner, maar voor haar uitgebreide kring van clientele is zij "Miss Jenner", Engeland grootste huwelijkmakelaar ster, die meer dan zevenduizend huwelijken heeft bewerkstelligd. by elkaar?" Miss Jenner heeft altyd twee secretaressen: maar ieder jaar zyn dat andere meisjes. Zij kiest knap pe meisjes uit, omdat zy daar van houdt. Doch geen van de secretares sen, die zy heeft gehad is ooit door haar bemiddeling in het huweiyk ge treden. zy vonden steeds een man buiten de kartotheek om GEEN FOTO'S Miss Jenner houdt er geen foto's op na. „Een foto", zegt zy, „geeft vaak een verkeerde indruk. Mensen doen zich anders voor wanneer zy gefoto grafeerd worden en geven geen na- tuuriyke Indruk. Een uitzondering is het natuurlijk, als de betrokkenen in verschillende landen wonen Miss Jenner gaat uit van antwoor den op vragen en de persoonlijke in druk, die een kandidaat of kandidate maakt. Natuuriyk komen ook persoon- ïyke wensen ter sprake. Wil een vrouw een man die ouder is? Heeft een man geen bezwaar tegen een weduwe met of zonder kinderen? Willen de kandi daat-echtelieden in de stad of buiten de stad wonen? zyn er bezwaren te gen emigratie en leven buitenlands? Miss Jenner maakt alle kandidaten altyd duidelyk, dat het van het groot ste belang is, dat men een zo oprecht en volledig mogelyk beeld van zyn persoon geeft. „Als U de Juiste levens partner wilt vinden is het noodzake- lyk dat U zo oprecht mogelijk over U zelf bent" zegt zy altyd. Merkwaardig genoeg heeft de titel van het boek van Anlta Loos „Blondjes genieten de voorkeur" nog altijd gezag. Vele man nen vragen speciaal om blondines, ze ker ongeveer de helft. Een kwart vraagt naar brunettes en de rest heeft geen voorkeur. Haar oudste cliënt was een gepensioneerde butler van 84 jaar, die een jaar moest wachten voor een gepensioneerde keukenprinses van 82 zich meldde als huwelykskandi- date. OOK JONGE MENSEN Knappe jongemannen met een goe de positie, knappe meisjes met goede salarissen, zij meldden zich regelmatig. „Dat zyn mensen, die gegrepen zijn door de gedachte aan specialisatie" zegt Miss Jenner. „Ze weten dat elk aspect van ons leven daardoor be heerst wordt en vertrouwen hun hu welijksgeluk dan ook toe aan een spe cialiste Deze merkwaardige vro'MV heeft van zevenduizend huwelijken een succes gemaakt, een record, waarop slechts weinig mensen kunnen terugzien. Haar clienten houden contact met haar. Zy krygt talloos vele kaartjes die de geboorte van een kind melden, uit nodigingen voor bruiloften, koperen bruiloften en andere gedenkdagen. Ge zien de traditie kan zjj binnen enkele jaren uitnodigingen voor de eerste zil veren bruiloften verwachten. Waarom zU juist in Bondstreet zit? „Ik heb moeite genoeg gedaan om hier een kantoor te krijgen" zegt miss Jen ner, Bondstreet staat ervoor bekend, dat men er alles kan kopen, wat de wereld te koop heeft. Waarom zou het echtelijk geluk niet ook op die lijst staan?" „Heren, het spijt mij, meer kan en mag ik er niet van zeggen!" De man die deze woorden sprak voelde zijn woorden wegzinken in een ijzige stilte. De journalisten die zijn werkkamer in Buckingham Palace vulden, waren beledigd. Het was duidelijk, dat zij recht meenden te hebben op meer inlichtingen. Commander Richard Colville, gewezen marine-officier en drager van vele hoge onder scheidingen, behoefde geen scherpe blik te hebben om te ondervinden hoe onpopulair hij was op dat ogenblik. Maar zijn grijze ogen fon kelden vrolijk achter de brilleglazen, toen hij zei: „U moet niet vergeten, mijne heren, dat de Koningin en haar familie recht hebben op een stukje privéleven, net zoals U en ik. Het is mijn taak ervoor te zorgen, dat er tenminste nog iets van dat privéleven overblijft!" Commander Richard Colville. de tweeënvijftigjarige perschef van Engelands Koningin. Hij is tevens adviseur voor de hele Koninklijke familie bij alle gelegenhedenwaarin deze naar buiten optreedt. De Journalisten keken wat vriende- ïyker, maar zy waren onvoldaan, be halve één, die eens discreet informeer de naar het werk van de commander en die de volgende dag een halve pagina vol had over deze merkwaar dige en charmante man, die niet aar zelt om zyn eigen populariteit te offeren als het erom gaat de Konink- ïyke familie te beschermen tegen soms wat te opdringerige nieuwsgierigheid. Het zyn niet alleen de gardesoldaten rond het paleis, van vele leden van de hofhouding en de particuliere detecti ves, die waken over Engelands Konink- ïyke familie. De belangrykste man in deze trouwe garde is de perssecretaris van de Koningin: commander Colville. Het is zyn taak ervoor te zorgen, dat de kinderen opgroeien zonder dat zy Beschermer van een stukje privé-Ieven van zijn vorstin voortdurend worden lastig gevallen. De Koningin wenst, dat de schynwerpers van de publiciteit, die haar nooit spa ren, de kinderen zoveel mogelyk be spaard blyven. Colville houdt van zyn werk. Zoals Sir Walter Raleigh eens voor een andere Elizabeth streed, zo vecht hij voor de rechten van de troon. HU tracht fotografen en journalisten er keer op keer van te overtuigen, dat de Koningin en haar gezin- en andere familieleden met decorum en conside ratie behandeld dienen te worden. Hjj werkt hen op hun geweten en keer op keer wijst hij de dames en heren van de pers erop, dat hy ln dienst staat van de Koningin en niet in die van de pers. Zjjn gevechten met de schrijvers van dageiykse geruchtenkolommen zyn beroemd. Hy heeft meer botsingen met fotografen, redacteuren, hoofdredacteu ren en krantenlords gehad, dan welke andere land- en tydgenoot ook. In feite ls hy meer dan de verbin dingsman tussen het paleis en de pers, want zijn invloed is groeiende en iedereen weet, dat Koningin Elizabeth in toenemende mate zyn raad vraagt by alles wat haar optreden naar buiten „Zogenaamd als gerucht" Commander Colville spreekt de Koningin dagelyks. De Hertog van Edinburgh spreekt hy ook bijna elke dag. Meermalen gebeurt het, dat de Koningin tydens een bespreking opbelt naar Colville's kantoor in twee tuin kamers van het paleis om een snel advies te vragen. Colville heeft al lang ervaren, dat tachtig procent van het zogenaamde „juiste nieuws" over de Koninklyke familie onjuist is. Hij probeert schryvers van artikelen altyd te helpen om de waarheid te schryven en iemand die een dergeiyk artikel wil maken, kan altyd op zyn volle steun rekenen. Maar hy haat de meeste fotografen en vooral de schryvers van dageiykse kolommen. ,.U hebt er geen idee van wat voor dingen ze soms schryven" zegt hy, „zogenaamd als gerucht, maar alleen omderwille van de sensatie!" Op een dag riep de Koningis Colville in zeven haasten by zich. „Richard" zei ze, „dat kan niet waar zyn!" Het was een bericht over Prins Charles, dat meldde dat deze zyn naam in een schoolbank had gekerfd. Colville stuurde een rechercheur om de schoolbanken te onderzoeken en de Koningin bleek Juist te hebben ge voeld: er was géén naam in de banken gekerfd. Soms kan Colville onaangenaam hard zyn, zoals tegen de journalist, die het bericht had gelanceerd, dat Koningin- moeder Elizabeth een waarzegster had geconsulteerd. „Volkomen onjuist, on waar en geheel verzonnen!" zei hy en de desbetreffende journalist werd van elke bespreking verbannen tot hy het bericht had herroepen. Er is echter één regel, waar de Britse journalisten zich straf aan houden: het zou by geen van hen evenmin opkomen om de Koningin of de Hertog van Edinburgh letterlyk te citeren als om in Buckingham Palace in te breken. Colville heeft reeds de droeve erva ring opgedaan, dat men daar in het buitenland anders over denkt. Tijdens een persconferentie aan boord van de „Britannia" trachtten Amerikaanse en Canadese journalisten de Koningin te interviewen. „De pers is vry om te schryven", zei Koningin Elizabeth, „maar myn persoonlyke mening ls myn persoonlijk bezit!" De Koningin is tegen Koninklyke persconferenties, net als haar man. Colville beschouwt die conferenties als overbodig. „Een Konin gin is geen filmster" zegt hij, „ze heeft geen publiciteit nodig!" Aan de andere kant is de tyd lang voorby, waarin één maal per week één journalist in pandjesjas en streepbroek werd toege laten bij Koningin Victoria, waar haar secretaris de persman dan een Ujst van wekelykse bezoeken en activiteiten verstrekte. Doder bleef onbekend De moeiiykste taak van Colville is het dempen van de kloof tussen Philip en de fotografen. Van de kant van de Hertog van Edinburgh dateert die vete al uit de tyd van zyn huweHjksreis, toen de fotografen het jonge paar geen uur rust gunden. Drie Jaar geleden bezigde hy sterke marinewoorden, toen een motorboot met fotografen hem tyd en» een aeilwedstryd by Cowee in de weg kwam. „Ik meende er elk woord van!", zei hy later. Tydens de bloemententoonstelling ln Chelsea werden twee fotografen nat gespoten door een fontein, die onver wacht ging werken. De Hertog van Edinburgh was dichter by de kraan dan wie ook, zodat algemeen werd aangenomen, dat hy eens wraak had genomen. Toen alle kranten erover schreven en de fotografen werden voorgesteld als onschuldige slachtoffers die geen nieuw kostuum konden kopen. Het Colville officieel ontkennen, dat PhiUp de dader was. Maar de dader bleef onbekend! De Koninklyke fami lie moet zich vele beperkingen opleggen om te ontkomen aan de lenzen van foto- en filmcamera's. De Koningin bezoekt geen polowedstryden meer en PhiUp gaat niet meer zeilen. Prinses Margaret heeft jarenlang graag willen skilopen, maar zy heeft het bij plannen gelaten uit vrees voor de camera's, die haar eerste pogingen en falen natuur iyk zouden pubHceren. Tydens haar reis naar West-Indië bood een Lon den se krant een fotograaf tienduizend pond sterling voor Prinses Margaret in bikiniIn zyn schrijftafel bewaart Colville een merkwaardige foto: een opname die een politieman vertoont, die een fotograaf gadeslaat bij het maken van verboden foto's. De foto graaf werd vastgehouden en gaf zyn film af. Nadat deze ontwikkeld was bleken de opnamen onschuldig genoeg; er waren geen strandopnamen by. Maar twee Londense detectives zoch ten eens in het zand en vonden een tweede film met precies het soort foto's, waarvoor de krant ln Londen een dergelyke enorme som had willen neertellen. Die film is vernietigd. Colville werd na tweeëntwintig jaar marinedienst perssecretaris van de Koningin en iedereen vroeg zich af, waarom hy geschikt was hiervoor. Men bekritiseert hem vaak, omdat hy niet vlug inlichtingen geeft, terwyl andere Journalisten hem vaak zeer hulpvaar dig vinden. In het gedrang Colville goot olie op het vuur door te verklaren: „Het is myn taak om een heleboel verhalen over de Koningin en haar gezin uit de krant te houden!" De Britse Persraad sprong hier boven op en eiste verandering en verbetering in een toestand, die de verhoudingen tussen de pers en het Koninklyke perssecretariaat schade deed. Colville kwam met vlag en wimpel uit die strijd. Tegenwoordig gaat het beter. Hy verbergt weliswaar zijn misnoegen niet over kranten die onware of verzonnen berichten schrijven en hij heeft nog altyd handenvol keiharde ontkennin gen by de hand, maar de wrijving is minder dan vroeger. Het ergste wat Colville ooit meemaakte was de affaire- Townsend, waarin hy vrijwel alleen stond, want degene wie de zaak het meest aanging Prinses Margaret weigerde elke medewerking. Colville ls nu twee-en-vyftig Jaar oud en hy boekt regelmatig grotere en kleinere successen in zyn strijd op twee fron ten. Aan de ene kant predikt hy de pers oprechtheid en redely kheld ten opzichte van de berichtgeving over de Koningin en haar familie, aan de andere kant ziet hy kans om bepaalde hardnekkige en ouderwetse raadgevers van de kroon wat democratischer opvattingen by te brengen. De angstigste ervaring van Colville was toen, ter gelegenheid van het be zoek van Koningin Elisabeth aan een ond Portugees klooster, een tweehon- derdvyftlg fotografen om haar heen drongen. Ze schreeuwden in een dozijn talen tegen elkaar en tegen de Konin gin en hielden hnn camera's tot op decimeters afstand van Elizabeth. Colville en twee rechercheurs drongen de Koningin in een zykamer en sloten de deur. Toen ging Colville naar buiten en sprak de fotografen toe in zyn beste marinejargon. „Al» U my wilt vertrou wen, zal ik zorgen, dat iedereen verd goede foto's krUgt!" zei hy, „maar als er weer zo geduwd wordt, Is het afge lopen!" Het was een van de veldslagen die hy voor zyn Koningin wist te winnen!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17