Anton Geesink nog steeds klasse apart in liet Europese judo UVS VELDE HET ONGESLAGEN ZWOLSE BOYS MET 4-0 ZEGE Oranjeploeg veroverde de twee hoogst gewaardeerde titels Ben Verhagen en Wim van Duyl ernstige kandidaten voor Rome COR VAN DER HART TERUG IN NEDERLANDS ELFTAL Drie doelpunten in slotfase MAANDAG 16 MEI 1960 Nederland staat aan de top Anton Geesink is nog steeds superieur in het Europese Judo. De imposante Utrechter heeft dat dit weekeinde, tijdens de wedstrijden om de Euro pese titels in de Apollohal te Amsterdam, opnieuw en afdoende aangetoond. Want de reeks van overwinningen was zó impo nerend en met zóveel bekwaamheid opgebouwd, dat alle andere voortreffelijke prestaties, die vooral door de Belgische, Franse en Westduitse judoka's op de drie matten werden verricht, bij de herinne ring aan de speelsheid, kracht en voortreffelijke techniek, waarmee Geesink zijn tegenstanders veelal in minder dan een minuut uitschakelde, ver vagen tot nauwelijks belangrijke, incidentele wapenfeiten. Geesink prolongeerde vrijwel zonder moeite zijn titels in het zwaargewicht en „alle categorieën", waarmee hij zijn totaal aan persoonlijke Europese kampioenschappen op elf bracht. Bovendien had hij een zeer belangrijk aandeel in de triomf van de Nederlandse ploeg in de teamwedstrijden: de eerste plaats, dankzij een 3—0 zege in de enerverende finale tegen Frankrijk. Want vooral de superiori teit van de Utrechter was bepalend voor de taktiek in de teamduels, zij maakte de tegenstanders kwets baar en stimuleerde de overige leden van de nationale equipe, die overigens ook individueel vaak tot voortreffelijke prestaties kwamen. Met de beide hoogstgewaardeerde titels teamwedstrijden en „alle categorieën' staat Nederland aan de top van het Europese judo. Desondanks was er zondag bü de Nederlandse officials in de Apollohal beslist geen optimistische stemming. Want zelfs de grootse prestaties van Geesink en de team-leden hebben niet de tekortkomingen kunnen maskeren, die de Nederlandse judoka's in de andere categorieën nu hebben ten opzichte van Duitsers, Belgen, Fransen en enkele Oost-Europeanen. Speciaal de Belgen en Duitsers hebben ln de laatste Jaren enorme vorderingen gemaakt en België behaalde ditmaal zelfs drie titels evenals Nederland. De nationale equipe won dus zaterdag het teamkampioenschap waarvoor zU by afwezigheid van Engeland favoriet was. En het is zelfs gemakkelijker gegaan, dan werd verwacht. Dat was te danken aan de loting, die Luxemburg en Zwit serland als eerste tegenstanders van Es- Bink, Dolewaard, Dadema, Geesink en Van Ierland aanwees. Beide duels wer den met grote overmacht gewonnen: 59. In de halve finales konden Dole waard en Dadema geen punt scoren te gen hun Oostenrijkse rivalen Herzog en Gausz, maar door een goede worp van Essink en houdgrepen van Geesink en Van Ierland, beide zeer knap aange legd, was ook nu de marge ruim: 30. De grootste concurrent van Nederland, de sterk verjongde Franse ploeg - zonder o.m. Courtine, Pariset en Delpech -, moest vóór de eindstrijd veel meer van de krachten vergen. Tegen West-Duits- land, in de eerste ronde, was de betere techniek nog beslissend <20), maar België, dat Portugal met 50 had uit geschakeld, verweerde zich in een dra matische en incidentrijke halve finale zo bekwaam, dat tot de laatste partij de kansen vrijwel in evenwicht bleven. Incidenten Voor de Incidenten waren merkwaar digerwijze niet de judoka's verantwoor delijk - zij vochten allen opmerkelijk sportief - doch de arbiters, de Neder landse arbiters. De moeilijkheden begon nen toen na de eerste party de Frans man Nottola ten onrechte werd aange wezen als winnaar (op beslissing) van Clause. En zy werden erger, toen onmid- delijk daarop de Belg Outelet een vol komen verdiende zege op Vallaury werd onthouden. De derde arbitrale fout kwam in de strijd tussen Grossaln en Steenhuizen - en dat werd voor de technische commissie van de EJU aan leiding om in te grijpen. Na een hels fluitconcert van het publiek werd de uit slag van het eerste gevecht gecorrigeerd - nu onbeslist - en daarmee de arbitrage geblameerd. Frankrijk won tenslotte toch, met 1-0, door een vijfde heupworp van Rabut, waartegen de Belg Etlenne, die later door een zege op de Nederlander Paa- nen de eerste jeugdkampioen van Euro pe werd, geen verweer had. Niet gerust Een minimale zege voor de Fransen, •naar desondanks was men in het Neder landse kamp niet gerust op het eindre sultaat. Coach Gé Koning gaf zijn man nen dan ook opdracht tot een defensieve tactiek, speculerend op een overwinning Anton Geesink maakt korte niet ten met de Oostenrijker Kiinisch. van Geesink in de vierde partij tegen Rabut. Essink hield zich voortreffelijk aan de opdracht: hij bevocht op knappe wijze een „onbeslist" tegen Not tola Dolewaard beheerste zich aanvan kelijk ook, maar toen de agressieve Val laury in het enerverende gevecht een overwinning dreigde te krijgen, schoot hij opeens, volkomen verrassend uit met een bijna volmaakte achtste sutemi, die met wazz-ari (half punt) werd gewaar deerd. Deze werd zijn winst - en daar mee was de strijd in feite in het voor deel van Nederland beslist. Alleen een volledige nederlaag van Dadema tegen Grossain kon het wedstrijdbeeld nog wij zigen, maar Dadema kwam door een passieve strijdwijze geen moment in ge vaar. Geesink scoorde tenslotte het be slissende punt - in een onwrikbare houd greep na twee minuten - en daarna zorgde de felle Van Ierland nog voor een enorme verrassing door met een per fecte vierde armworp, een der fraaiste in deze reeks van wedstrijden, van Le- berre te winnen. De eindscore werd daar door 3—0. Zelfverzekerd Met een nog grotere variatie aan wor pen en een voor de tegenstanders nog verlammender zelfverzekerdheid, prolon geerde Geesink zijn persoonlijke titels in het zwaargewicht en „alle categorieën". Tegen de zwaargewicht Polverari de monstreerde hij zijn tiende heupworp en later - in de halve finales - draaide de Tsjech Kadera zichzelf onwrikbaar in een houdgreep. De Belg Docquier werd zondag de dupe van een dertiende heup worp. En in feite was de Fransman Val laury (op het onderdeel „alle catego rieën") nog de enige, die de stryd tegen de Utrechter niet ontweek. Maar ook de Fransman had na een elfde beenworp - na twee minuten ingezet - geen illusies meer. De tegenstander van Geesink ln beide finales was de Italiaan Tempesta, een oude en op de Utrechter vaak irriterend werkende rivaal, die ondanks de beide nederlagen, een der markantste figuren van deze kampioenschappen is geweest. In de finale-zwaargewichten geraakte de onstuimige Italiaan na een minuut in een houdgreep, in de eindstrijd alle ca tegorieën gebeurde dat al na tien secon den. Hij tikte toen onmiddellijk af ten teken van capitulatie. Het slotduel werd daardoor een deceptie, maar dat kon ook moeilijk anders, want Tempesta had vooral zondag - zes slopende partijen, 55 „Rust maar wat ,,Ga maar wat rusten, m'n jon gen. Ik kom je straks wel halen Remo Venturelli 20 jaar, lang en fysiek on-Italiaans, maar met alle nukken en grillen van een zui delijke atleet zal zich de woor den van zyn teamleider Genolini nog heel lang en vol wrok herin neren. Want terwijl Remo Venturelli in zijn hotelkamer droomde van zijn halve finalepartij der eerste dan's, die hij enkele uren later moest vechten tegen de Fransman Fran- ceschi, dommelde signor Genolini buiten in, heerlijk op een bankje, in het zonnetje. Daarom kregen we 's middags in de Apollohal de scène van een hartverscheurend huilende Ven- 1 turelli, die uiteraard wegens ab sentie tot verliezer was verklaard, een druk en kwaad gesticulerende signor Genolini en van troostende teenagers, die erg met het lot van Remo begaan waren Zaterdagelftal op zes plaatsen gewijzigd Het Nederlands zaterdagelftal, dat zaterdag a.s. te Zwolle tegen Frankrijk speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Woudsma (DES); achter: NU- Iand (Excelsior '31) en Viool (Quick Boys) midden: Scherpenhuizen (Zwart Wit '28), Visser (Heerjansdam) en Ver burg (CSCA). Voor: Bergstra (Heeg), Nieuwstraten (Zwart Wit '28), Van Dalfzen (SC Genemulden), Van Duyn (Quick Boys) en Van Hal (DOVO). Reserves: Den Hollander en Aande- wlel (beiden Quick Boys) en Visser (Hulzen). Naschrift sportredactie: Na de slechte wedstrijd tegen de Belgen is het zaterdagelftal op niet minder dan zes plaatsen gewijzigd. Drie spelers kwamen op een andere plaats terecht (rechtsback Visser werd stopper, linkshalf Floor van Duyn linksbinnen en linksbinnen Van Dalf zen midvoor), terwijl drie anderen Aandewiel, Visser en Fopma voor een nieuwe „cap" niet meer in aan merking kwamen. Nu de keuze-com missie er toch het mes in heeft gezet, had zij wat ons betreft ook doel man Woudsma gerust de laan kunnen uitsturen. De aanvoei'der-doelman van de Nederlandse ploeg had in Antwer pen schuld aan zeker drie van de vijf doelpunten. waarvan twee finales - zeer veel van zichzelf gevergd. Hij schakelde o.m. de Nederlander Bos (halve finales alle ca tegorieën - op beslissing), de zeer sterke Duitser Metzier en de bijna even ge vaarlijke Tsjech Novotny uit. Teleurstelling Teleurstellend was, dat Coos Bonte en Hein Essink hun titels in de beide an dere gewichtsklassen verspeelden. Essink, die zaterdag tijdens de teamwedstrijden voortreffelijk werk had laten zien, ver loor zondag in de finale van het midden gewicht kansloos van de sterke, agres sieve en snel reagerende Duitser Metz ier. Coos Bonte bracht het in het lichtge wicht niet verder dan tot de halve fi nales, waarin hij - door vermoeidheid te aarzelend vechtend - stuitte op de West duitser Goor. De uitspraak was „op be slissing". De titel ging tenslotte naar Schiess- leder - en dat was het tweede grote suc ces van de Duitsers in de gewichtsklas sen. De Belgen en Fransen kwamen niet in de gewichtsklassen uit, al hun voorbe reidingen waren geconcentreerd op de duels in de dangraden. Bij de eerste en tweede dans werden het complete Fran se finales, die na attractieve en stijlvolle gevechten gewonnen werden door resp. Franceschi en Desallly. De Belgen - i.e. de routiniers Guldemont en Outelet - verrasten bij de derde en vierde dans, waarin zij volkomen oppermachtig wa ren. Guldemont won in de finale door enkele bijzonder knappe balansversto ringen van Tempesta en Outelet scha kelde achtereenvolgens Essink en Wage naar (tweede schouderworp) op prach tige, superieure wijze uit. Een compli ment echter voor Wagenaar, die de Belg onmiddellijk na het begin van de finale bijna overrompelde met een vijfde been- worp. De technisch bekwamere Belg re vancheerde zich snel. Leo Verburgt: Zonder baard nog sneller Leo Verburgt kan zonder baard blijkbaar nog harder. De Eindho- vense kunstschilder, die één van de meest serieuze kandidaten is voor de Nederlandse Olympische zwem ploeg, zwom zaterdag tijdens de nationale jubileumwedstrijden in het Eindhovense Sportfondsenbad voor het eerst zonder het artistieke baardje, dat hem zolang heeft ge sierd. En hij ging harder dan ooit. Met 2.07.0 stelde hij het Neder landse record, dat reeds op zijn naam stond, een halve seconde scherper. Koos de Jong trok zich terug Het Olympische voorbereidings comité van de Koninklijke Verbon den Nederlandse Watersportver enigingen heeft bij de samenstelling van de ploeg zeilers, die Nederland op de Olympische Spelen zal ver tegenwoordigen, niet veel keus meer. In de Flying Dutchmanklasse is Ben Verhagen veruit favoriet, terwijl bij de Draken Wim van Duyl de beste kansen maakt om uitgezonden te worden. Anders ligt het evenwel in de Finn- jollenklasse, waar Koos de Jong, de Europese kampioen 1959, zaterdag tele grafisch zonder opgaaf van redenen te kennen gaf niet meer in aanmerking te willen komen als kandidaat voor de Olympische Spelen. In de Olympische voorbereidingswedstrijden, die dit week einde op het IJsselmeer werden voort gezet, won Koos de Jong's eeuwige concurrent Hans Sleeswijk nu twee maal zonder enige moeite. In de mid dagwedstrijd van zondag eindigde hij echter als tweede achter Leo Gerhards. In de Drakenklasse herstelde Wim van Duyl zich prachtig na zijn nederlaag van het vorige weekeinde tegen Cor Groot. In de wedstrijd van zaterdag kwam hij als tweede binnen achter Al- lert Warners. Daar Warners echter op protest werd uitgesloten, kreeg Van Duyl toch de punten voor een eerste plaats. Zondag kwam Van Duyl twee maal met grote voorsprong als eerste over de finish. Verhagen was in de F.D.-klasse weer een klasse apart. Zaterdag eindigde hij weliswaar als derde achter Jaap Hel der en Ferry Laagwater, maar zondag bracht hij de beide races op zijn naam. Als we Verhagen zeker achten van een plaats ln de Olympische equipe, dan gaat de strijd om de reserveplaats in deze klasse nu nog hoofdzakelijk tus sen Ferry Laagwater en Jan Schoone- veldt, die ln buitenlandse wedstrijden ongeveer gelijkwaardig bleken. Ook de overige zwemmers trokken er op dit nummer dat van belang is voor de samenstelling van een Neder landse estafetteploeg hard aan. Char les Ritton van DJK werd tweede in 2.10.8 en Jan Bouman van Het IJ derde in 2.10.9. Ook op de overige nummers werd harde strijd geleverd. Het meest sensationeel was ongetwijfeld de 200 meter schoolslag dames, waarop Neder land de laatste Jaren behalve Ada den Haan geen waardige vertegenwoordig ster had. Ada won ook nu (in de mooie tijd van 2 min. 49,6 sec.), maar voor het eerst sinds lange tijd heeft ze daar hard voor moeten vechten, want Gretta Kok (HDZ) en Betty Heukels (PSV), de voornaamste liefhebsters voor de tweede plaats op deze afstand in de Nederland se Olympische equipe, joegen elkaar naar tijden, die seconden onder hun recordprestaties lagen. Gretta Kok fi nishte tenslotte als tweede in 2.49.9 en Betty Heukels werd derde in 2.52.4. De uitslagen van de overige nummers wa ren: Dames 100 meter vrije slag: 1. Cockie Gastelaars (RZC) 1.03.5. 100 meter rug slag: 1. Ria van Velsen (Zian) 1.10.3: 100 meter vlinderslag: 1. Tineke Lager- berg (Naarden) 1.10.0. Heren 100 meter vlinderslag: 1. Gerrit Korteweg (DZV) 1.04.7. 100 meter rug slag: 1. Jaap de Jong (LZO) 1.05.9. Voetbaluitslagen Amateurs Kampioenschap van Nederland: GoudaQuick N.52 Gouda 2 10 12 5—3 Quick-N. 2 10 12 6—5 Wilhelmina '08 2 1 0 1 2 14 Promotie naar 3e-klasse: ForeholteKranenburg 02 OudewaterHillegom 12 Kranenburg 3 2 1 0 5 63 Hillegom 3 1113 6—6 Oudewater 3 1 0 2 2 45 Foreholte 3 1 0 2 2 46 Bekerwedstrijden Poule 3: PostduivenLFC 1—3 Tonegldtv—RVC 15 Poule 4: AltiorSchoonhoven 61 Alphen—VVSBuitg. Zaterdagvoetbal Bekerwedstrijden. 4e ronde: Quick Boys—Excelsior P 21 (na verlenging) CSCA—Zwart Wit 2—1 Kozakken BoysRVVH 61 Promotie-afdeling Alphen—DSO 4—2 Drie tvijzigingen Het Nederlands elftal, dat woensdagavond a.s. te Zürich tegen Zwitserland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Pieters Graafland (Feijenoord). Achter: Kerkum (Feijenoord) en Kuys (NAC). Midden: Muller (Ajax), Van der Hart (Fortuna '54), en Klaassens (Feijenoord). Voor: Van der Kuil (PSV), Henk Groot (Ajax), Van der Linden (DOS), Rijvers (Feijenoord) en Moulijn (Feijenoord). Reserves: Van Drecht (Ajax), Kraay (DOS), De Koning (Sparta), en Cor van der Gijp (Feijenoord). Op drie plaatsen wijkt het elftal af van de ploeg, die vorige maand te Antwerpen onverwacht van de Belgen verloor. Twee van deze wijzigingen wa ren noodgedwongen, namelijk die van doelman De Munck en van linksachter Wiersma. die beiden op de ziekenlijst staan Zij worden vervangen door twee routiniers, beide Feljenoorders, name lijk Pieters Graafland, wiens laatste interlandwedstrijd was tegen Duitsland, welke wij verloren met 7—0, en Kerkum. Tevens keerde Cor van der Hart terug op zijn vertrouwde spilplaats en ver drong hiermee Humphrey Mijnals. ZWITSERS ELFTAL Het Zwitsers elftal is als volgt samen gesteld: Doel; Karl Elsener (FC Winterthur), achter: Rolf Maegerli (FC Zürich) en Heinz Schneiter (Young Boys), midden: Heinz Baeni (Grasshoppers), Eugen Meier (Young Boys) en André Grobety (Lausanne), voor: Gilbert Rey (Young Boys). Roger Vonlanthen (Grasshop pers), Josef Huegi (Basel). Anton Alle- mann (Young Boys) en Robert Bails man (Grasshoppers). NEDERLAND B Het Nederlands B-elftal, dat woens dag te Tilburg tegen Zwitserland B in noord), midden: Villerlus (Sparta), het veld komt, bestaat uit de volgende Walhout (Feijenoord) en Franssen spelers: (GVAV), voor: Swart (Ajax), Kruiver Doel: Jongbloed (DWS/A), ach ter l (PSV), Cees Groot (Ajax), Prins (Ajax) Van Mourik (Ajax) en Veldhoen (Felje- en Clavan (ADO). Han Verhoeks dè verrassing (Van onze sportredacteur) Han Verhoeks was dé verrassing van UVSZwolse Boys. De blauwwitte rechtsbuiten onderstreepte met een werkzaam aandeel in vrijwel alle vier doelpunten (één ervan nam hij volledig voor zijn rekening) wat er met doorzetten ook op twijfelachtige ballente bereiken valt. UVS heeft met een A0 zege zeer duidelijk aangetoond, dat de groen witte Zwollenaren met hun tot gistermiddag ongeslagen leiderschap in de degradatiecompetitie wel een tikje boven hun stand leefden. Ook al duurde het tot een kwartier voor het einde voor de blauwwitte overwinning goed in de verf kwam te staan. In de slotfase van deze spannende strijd scoorden onze stadgenoten namelijk drie doelpunten. UVS speelde deze middag een frisse lende Wim van Kampen wij noem- partij voetbal, waarmee Verkuylen c.s. den hem reeds Han Verhoeks trok- een spons haalden door de slappe ver- ken er hard aan. terwijl voorts de links- toningen tegen De Baronie en Zwarte- buitenplaats met Cor van der Zeeuw meer. Coen Rijshouwer, een prima spe- aanzienlijk sterker bezet bleek dan met Goosens. Toch blijft de linkerwing nog een zorgenkind, voornamelijk doordat Leo v. d. Toorn zijn taak als schakel speler veel te simpel opvatte. Enfin, tegen het einde van de wedstrijd be gon het ook bij hem te dagen en scoorde hij nog een fraai doelpunt. Veldmeerderheid Onze stadgenoten boekten in de eer ste helft een stevige veldmeerderheid, waarvan een 8—2 cornerverhouding ge tuigde. Met de afwerking van de vele aanvallen wilde het aanvankelijk echter niet lukken. Verder dan een prachtig doelpunt van Wim van Kampen met de linkervoet uit een haast onmogelijke positie in de 21ste minuut, na een bijzonder vlotte combinatie met Han Verhoeks, kwamen de blauwwitten voor de rust niet. De Zwollenaren zochten het in uitvallen, die, doordat ze soms in hoog tempo werden uitgevoerd, niet ongevaarlijk waren Maar stopper Theo van Kampen hield de snelle, groen witte aanvalsleider Bisschop, die ove rigens in de eerste minuut een leeuw van een kans omzeep hielp, uitstekend in bedwang. Trouwens de gehele Leidse defensie maakte een solide indruk, het geen na hervatting geen overbodige weelde was, want na het kopje thee be gonnen de groenwitten pogingen in het werk te stellen het terrein van de strijd te verplaatsen naar het blauwwitte doelgebied. En nadat eerst nog aan de andere kant Coen Rijshouwer en Cor van der Zeeuw dotjes van kansen in vuurpijlen hadden omgezet, leken de Zwollenaren dicht bij het beoogde doel te komen. Want ln de zesde minuut sloeg Jan Verkuylen met de hand naar de bal en de Vlissingse arbiter Verkerk wees te recht naar de witte stip: penalty... COR VAN DER HART ....weer in oranjeshirt Op de wip Daarmee kwam de UVS-zege op de wip te liggen. Maar de blauwwitten ont snapten, want de vonnis-voltrekker, rechtshalf Van Veen, richtte te scherp en doelman Frits van Duyl zag tot zijn grote opluchting de bal via de paal te rug ln het veld springen... Verbeten kwam Zwolse Boys terug en Frits van Duyl bracht tweemaal de handen op elkaar bij prachtige red dingen na felle schoten van de Zwolse rechtsbinnen Overmaas. En zo bleef het een spannende ge schiedenis tot 12 minuten voor het einde, ook al had UVS vrijwel yooxi» durend het beste van het spel. WIM VAN KAMPEN twee treffers Doelpunten Zoals gezegd, de doelpunten kwamen in de slotfase. In de 33ste minuut brak de scherp opgesteld staande Han Ver hoeks los. Er was voor de Zwolse links- hark Guin nog maar één redding... haken. Verhoeks ging onderuit, maar het kostte de Boys een strafschop. Wim van Kampen maakte geen fout... 20. Zwolse Boys was aangeslagen en de blauwwitten drukten onmiddellijk door Vflf minuten later ontsnapte Verhoeks opnieuw aan zijn bewaker. Doelman Voors rekende op een schot van de Leidse rechtsbuiten. Maar dat kwam niet. Wel een afgemeten vooizet, waarna Leo van der Toorn, ditmaal goed mee gekomen, slechts rustig met het hoofd behoefde te knikken: 30. Twee minu ten later zette Verhoeks de kroon op zijn nuttige spel van deze middag: zijn schuiver in de uiterste hoek na een af gemeten voorzet van Cor van der Zeeuw liet doelman Voors als aan de grond genageld staan: 40. Het verschil in klasse tussen UVS en Zwol6e Boys was daarmee ook op het scorebord tot uit drukking gebracht... YMNASTIEK Donar-Leidse Turnkring De zaterdag in Den Haag gehouden wedstrijd tussen de keurploegen van Donar en de Turnkring Lelden en Om streken had een zeer spannend verloop De grote verrassing was wel, dat de Leidse heren met een verschil van 1,35 punt zich de meerderen van de Haagse turners toonden. BIJ de dames zege vierde Donar evenwel met een voor sprong van 12.85 punt. zodat de voor deze wedstrijd beschikbare beker thans in het bezit van de Haagse vereniging is gekomen. Het eindresultaat luidde: I. Donar 388,35 p.; 2. Turnkring Leiden en Om streken 876,85 p.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 15