Huurverhoging soms onwettig derfjeijeten Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 14 MEI I960 Toneelspeler Kroesjtsjef moet zich de afgelopen week wel bijzonder op zijn gemak hebben gevoeld. Want dat was nu juist een rol die hem l&g: met diepe verontwaardiging de bestraf fende vinger heffen naar de verrader lijke, ja perfide kapitalisten, die het ge waagd hadden een schelm in een vlieg tuig foto's te laten maken van wat er zich aan (natuurlijk alleen maar defen sieve!) wapenen bevindt op de door het „socialisme" geheiligde grond van Moe dertje Rusland.Veel erger nog: pre sident Eisenhower bleek er méér van te weten, een doorslaand bewijs van de verdorvenheid van het verliederlijkte Westen. En dit laatste dan nog wel, ter wijl hij, Kroesjtsjef, de president van Amerika altijd nog wel had kunnen waarderen en respecteren. Hier viel Ike van het voetstuk, dat zelfs de leider van de Sovjet-Unie voor zijn machtigste te genstander had kunnen oprichten Helaas, zelfs voor een door de wol ge verfde aanhanger van het communisme al weet hij, dat het buiten zijn lands grenzen ritselt van brute egoïsten komen er toch ogenblikken, dat zijn idealisme diep geschokt wordt. Hoe had hij, Kroesjtsjef, zich zo kunnen ver gissen Er zijn huichelaars, die het in de kunst van de hypocrisie zóver ge bracht hebben, dat men het hun nauwelijks als een zonde kan aanreke nen: zij zouden huichelen wanneer zij niet huichelen. Deze woorden van een geestig man zijn natuurlijk niet van toe passing op de premier van de Sovjet- Unie. Want die moet soms zijn lachen nauwelijks hebben kunnen houden wan neer hij voor de zoveelste maal lucht gaf aan zijn ontstemming over die minne spionagestreek van het Westen. Het grappige was namelijk, dat Kroesjtsjef enkele maanden geleden spottend tegen het hoofd van de Amerikaanse centrale inlichtingendienst, Allan Dulles (broer van wijlen de minister van Buitenlandse Zaken), had gezegd, dat hij nogal eens documenten onder ogen kreeg, die Dul les óók las. Kroesjtsjef gaf dus ronduit toe, dat hij stukken zag die door spio nage verkregen waren. Daar zal wel niemand zich over verbazen, zomin als over het feit, dat Amerika's topleiders precies wisten, dat de U-2's vliegtuigen voor spionage waren. Wie zich daaraan ergert, maakt zich ronduit belachelijk. Spionage is een in zijn ergste vorm nogal onfris bedrijf, waarbij even tueel op een mensenleven meer of minder niet al te nauwgezet gekeken wordt. Maar het is onontbeerlijk: voor eventuele agressors vanwege het aftas ten van de zwakke punten; voor de lan den. die met een aanval rekening moe ten houden, om redenen van zelfbehoud. In dit laatste geval verkeerde en ver keert Amerika, dat ernstig zou tekort schieten indien het niet alles deed wat het kon om inlichtingen over het agres sieve communisme te verkrijgen. In dat opzicht behoeft het zich niet te scha men: de Russen hebben op het gebied van spionage een grote reputatie Er wordt geen vlootoefening op de Noord zee gehouden of Russen komen kijken. Hetzelfde geldt voor onverschillig welke Westelijke activiteit. Waarbij de commu nisten dan het voordeel hebben van een zekere Westerse naïviteit en openhar tigheid. Dus blijft de vraag waarom de Russische leiding onder aanvoering van Kroesjtsjef zoveel huichelachtige bom barie maakt over een kwestie, die slechts een onbeduidend onderdeel is van de to tale spionage-activiteit aan weerskanten! Een voor de hand liggend antwoord is, dat het Kremlin bij voorbaat alle schuld voor een mislukking van de maandag beginnende topconfe rentie op Amerika wil afwentelen door de Verenigde Staten en zelfs president Eisenhower psychologisch in diskrediet te brengen. Dit is inderdaad, ondanks zijn vanzelfsprekendheid, een mogelijk argument. In dit verband vergete men de invloed van communistisch-China niet. Het is niet ondenkbaar, dat Kroesjtsjef in Peking bezweken is voor de druk van zijn rode kameraden, die meer nut zien in aanhoudende spanning dan in „vreedzaam naast elkaar be staan". Of vindt de leiding in Moskou het eigenlijk zonde om zich overal ter wereld rustig te houden (dat immers zal een van de vruchten van een geslaagd top-overleg moeten zijn!) terwijl het mogelijk blijkt hier en daar zulke bijzon der mooie politieke „fikkies" te stoken, zoals in Zuid-Korea, Zuid-Afrika en Turkije? Men kan nog andere motieven bedenken, zoals het streven naar een gemeenschappelijke wereldleiding van Amerika-Rusland, hetgeen gemakkelij ker te verwerkelijken is als Moskou erin zou slagen de Verenigde Staten zwart te maken. Een soort politieke chantage dus. Hoe aannemelijk bepaalde motieven als hierboven genoemd overigens ook mogen zijn, toch geloven wij, dat hierbij te weinig rekening is gehou den met de toestand in het binnenland. Er bestaat in ae Sovjet-Unie bij brede lagen van de bevolking een kolossale honger naar meer goederen. In februari j.l. meldde de Iswestija nog, dat er dui zenden bedrijven zijn, die op afbetaling verkopen, een getal dat nog elke dag toeneemt! Kleding, radio's, horloges, naaimachines, fotomateriaal e.d. zijn slechts enkele van de artikelen, welke op het ogenblik bijzonder in trek zijn en welke de bewoners van de commu nistische heilstaat zich trachten te ver schaffen door een zo verfoeilijke kapita listische uitwas als aankoop op afbeta lingHet is in de Sovjet-Unie aller minst onbekend, dat er in West-Duits- land zoiets als een „Wirtschaftswunder' bestaat, dat in Amerika vrijwel iedereen in een auto rijdt en dat de kapitalis tische wereld in het algemeen een wel vaartsniveau heeft bereikt, waaraan dat van de Sovjet-Unie in de verste verte nog niet kan tippen. -aar, zo zal men zeggen, de cijfers D, tonen volgens Kroesjtsjefs eigen uitspraken toch aan, dat de wel vaart in de Sovjet- Unie met sprongen omhoog gaat.Ach ja, dat zeggen de statistieken, maar, zo vertelt Schwartz in de New York Times, ofschoon de Sovjetrussische melkproduktie op het ogenblik in de buurt komt van die in Amerika (althans: volgens de cijfers en de oncontroleerbare beweringen in pro- paganda-redevoeringen!), was er begin maart en dan nog wel in de hoofdstad Moskou, geen verse melk in de winkels verkrijgbaar! In de vorige herfst rap porteerde premier Kroesjtsjef zelf, dat de winkels in Wladiwostok doorgaans leeg zijn, maar alleen ter gelegenheid van zijn komst van een overvloed aan goederen voorzien waren. Goed, het le venspeil moge dan beter zijn dan ten tijde van Stalins dood in 1953, maar hoever ligt het nog achter bij het bui tenland. Overigens is dit niet de enige reden tot ontevredenheid van de Rus sische bevolking over de econo mische toestand des lands. De slechte kwaliteiten en de miserabele distributie waardoor in sommige steden bepaalde goederen wél, in andere helemaal niet te krijgen zijn zet zeker evenveel kwaad bloed als het feit, dat er lang ge werkt moet worden voordat het geld op tafel ligt om iets te kopen, al is het in tussen volkomen normaal geworden, dat PTT„Rechtmatige gebruiker golflengte stoort Veronica" (Van onze Haagse correspondent) De P.T.T. heeft opnieuw haar uit spraak herhaald, dat zij geen stoorzen ders in het bedrijf heeft om de uitzen dingen van Radio Veronica onmogelijk te maken. De P.T.T. blijft echter op het standpunt staan, dat Radio-Veronica zelf een stoorzender is en gebruik maakt van een besproken golflengte op de vis serijband. Vitale verbindingen van o.m. het Duitse radiostation Norddeich en de loodsdienst worden door Radio-Veronica gestoord en vooral bij Radio Norddeich is men zeer verbitterd over het optreden van de wilde zender. De P.T.T. heeft kunnen vaststellen dat de storing wordt veroorzaakt door de „rechtmatige" gebruiker van de golfleng te tussen 184 en 197 meter. De mede deling, dat deze stoorzender buiten de oostgrenzen staat, blijft daarom onver minderd van kracht, aldus de P.T.T. De technische directeur van de Vero nica, de heer Oswald heeft inmiddels meegedeeld, dat zijn technici hebben ge constateerd, dat de uitzendingen door Radio Norddeich en door stoorzenders in Nederland worden gestoord. Uit verscheidene mededelingen en persberichten is de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, duidelijk geworden, dat een aantal verhuurders op of kort na 1 april de huurprijs van woningen, waarvan de huurprijs tevoren beneden de bjj de wet vastgestelde grens lag, hebben verhoogd. Deze handelwijze is inderdaad in strijd met de huurwet heeft de minister ge antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Borst (CPN). Deze had voorts gevraagd, of het de minister bekend was, dat de huuradvies- commissies aan de huiseigenaren des gevraagd automatisch toestemming zul len verlenen de huren met 20 procent te verhogen, als de betreffende huurders daartegen niet binnen een bepaalde ter mijn nadrukkelijk en schriftelijk bij de hum-adviescommissies protesteren. De minister merkt op, dat dit de juis te gang van zaken is. Zij geldt overigens niet alleen ten aanzien van de verzoe ken van verhuurders om alsnog een huurverhoging goed te keuren, maar evenzeer ten aanzien van de verzoeken van huurders om, gelet op de toestand, waarin hun woning verkeert, een rech tens toegepaste huurverhoging ongedaan te maken. Op de vraag, of door deze gang van zaken vele huurders het slachtoffer zul len worden van dit „wie-zwijgt-stemt- toe-foeleid", herinnert de minister eraan, dat de huurder van een woning door de huuradviescommissie in kennis moet worden gesteld van het feit, dat de ver huurder die commissie om toestemming heeft verzocht de algemene huurverho ging alsnog toe te passen. Daarbij wordt uitdrukkelijk onder de aandacht van de huurder gebracht, dat hij één maand de gelegenheid krijgt schriftelijke bezwa ren in te dienen tegen een zodanige huurverhoging en dat, indien hij dit niet doet, het verzoek van de verhuurder zal worden ingewilligd. De minister verwacht dan ook niet, dat vele huurders het slachtoffer zul len worden van het door de heer Borst genoemde „wie-zwijgt-stemt-toe-beleid". Daarbij merkt hij voor zoveel nodig nog op, dat deze regeling identiek is aan die, welke voor 1 april 1960 gold. Hij is nu van plan om voor de uit zendingen van Veronica van 183 naar 188 mtr te gaan. Dit komt neer op verscher ping van de „ether-oorlog", want hier door zal waarschijnlijk de uitzending van de Regionale Omroep Noord in ge drang komen. Vooral, wanneer de stoor zenders ook meegaan naar 188 meter. Alle gekken kijken Leitlseplein Cabaret (leze week gesloten (Van onze Amsterdamse redacteur) Het Leidseplein Cabaret is gesloten. Sinds woensdag treden leider Jaap van der Merwe en zijn groepje enthousiaste artiesten met hun programma „Alle gekken kijken" niet meer op. De secreta ris-penningmeester van het bestuur heeft per 21 mei een liquidatievergadering uitgeschreven van de coöperatieve ver eniging, die het Cabaret exploiteert. Het Cabaret werkte sinds geruime tijd met financiële tekorten. Sinds 1 april traden de medewerkers zelfs op zonder honorarium te ontvangen in de hoop, dat de schulden enkele duizenden guldens konden worden afbetaald. In middels heeft de Buma, aan welke instelling men auteursrechten is ver schuldigd, beslag laten leggen op de bankrekening van het Cabaret. De heer Van der Merwe is het niet eens met de wijze, waarop de liquidatie vergadering is uitgeschreven. Zijns in ziens kan dit alleen gebeuren door het gehele bestuur. De voorzitter, de heer H. A. A. R. Knap, vertoeft echter in het buitenland. Inmiddels zijn er pogingen geweest het Cabaret te redden. De directie van het Leidseplein Theater, die de bovenzaal aan het groepje artiesten had verhuurd welke huur zij dezer dagen heeft opgezegd heeft het aan bod gedaan zijn vroegere huurders in vaste dienst te nemen en het cabaret zelf verder te exploiteren. Zij zou echter slechts een deel van de schulden wen sen over te nemen. De meeste artiesten zouden echter hebben geweigerd. Vrijgevig knaapje De filantropie van het 3-jarige jon getje Wim de Groot, wonende in de Wielwijk te Dordrecht, belooft veel voor de toekomst. Het knaapje haalde uit een dressoirlaadje een pakje bankbiljetten ter waarde van ongeveer f. 500. Hij ging met het geld naar buiten en begon het royaal uit te delen aan vriendjes en vriendinnetjes, die het overigens vrij ongeïnteresseerd van hem aanpakten. Gelukkig had een buurvrouw spoedig in de gaten, dat het ventje druk bezig was zijn familie voor een tijdje brode loos te maken. Zij hield dan ook maar gauw een collecte bij de kinderen, die op hun beurt gulhartig afstonden wat zij hadden gekregen. UNIEK...! Een unieke gelegenheid voor het houden van „feestdiners" is TÉ AROOM RESTAURANT 7 «ïïV BREESTRAAT 85 - leiden Geopend tot 12 uur n.m. Drankvergunning aanwezig. Strijd om HO-koek In verband met de vraag of er ergens in ons land nog een nieuwe Universi teit moet bij komen, eventueel met een technische afdeling eraan verbonden, of geen nieuwe Universiteit maar alleen een nieuwe (derde) Technische Hoge school, heeft een groot aantal Tweede Kamerleden gisteren een bezoek ge bracht aan Arnhem, nadat deze kwestie reeds eerder aanleiding had gegeven tot een bezoek aan Deventer en Zwolle als gegadigde gemeenten voor een Univer siteit. Op 24 juni zal nog een bezoek worden gebracht aan Enschede, dat spe ciaal belangstelling heeft voor een nieu we Technische Hogeschool. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft de minister van O. K. en W. inge licht over de mogelijkheden in Haarlem een derde Technische Hogeschool voor werktuigbouwkunde, elektrotechniek en scheikunde-technologie te stichten. Roketneus opgevist Een Amerikaans vaartuig heeft gis teravond de neuskegel van een „Titan"- raket opgevist die drie uur tevoren op de basis bij Cape Canaveral was gelan ceerd. De raket heeft een afstand van 8.000 kilometer afgelegd. De operationele Titans zullen worden uitgerust met soortgelijke neuskegels met een kerndading. BINNENLAND De Nederlandse Vereniging voor de Volkszang, waarvan H.M. de Koningin beschermvrouwe is, heeft op haar alge mene vergadering een nieuwe voorzitter en een nieuwe tweede voorzitter gekozen. Dit zijn de heren J. P. M. Meuwese, bur gemeester van Hilvarenbeek en A. W. Herckenrath uit Hilversum. De Bond Christelijk Nijverheids On derwijs houdt op 18 mei in het Huis der Provincie te Arnhem zijn algemene le denvergadering. In de Utrechtse overdekte zwem- en badinrichting Ozebi, is gistermiddag het 7-jarig Utrechts jongetje, Roefs verdron ken. In gezelschap van een paar vriend jes bezocht de jongen, die niet kon zwem men, voor het eerst de inrichting. Op een gegeven moment miste een van zijn vriendjes hem. Na enig zoeken werd hij fevonden. Hij lag op de bodem van het assin. In het Academisch Ziekenhuis, waarheen hij met de grootste spoed werd vervoerd, constateerde men de dood. Op een beschermde voetgangers-over steekplaats aan het Kennemerplein in Haarlem is gistermiddag de 52-jarige mevrouw A. P. Kossen-Visser uit Am sterdam door een bestelauto aangereden en zo zwaar gewond, dat zij korte tijd later in het ziekenhuis is overleden. De minister-president van Suriname mr. S. D. Emanuels zal omstreeks 28 mei per K.L.M.-straalvliegtuig naar New York vertrekken en van daaruit, per straal- ook de vrouw buitenshuis werkt. Boven dien daalden de prijzen tot ongeveer 1954 vrijwel elk jaar, maar dit verschijn sel is al lang achterwege gebleven, ter wijl anderzijds ook de arbeidsbeloning niet is gestegen. Men kan zich dus voor stellen, dat dit alles geen sfeer van op vallende vergenoegdheid in het leven heeft geroepen. Maar het recept is een voudig: leidt de aandacht van de dage lijkse zorgen af door „buitenlandse agressie"! Ziehier een van de voornaam ste zo niet de allerbelangrijkste reden, waarom Kroesjtsjef nu al een week lang met oorverdovende slagen heeft staan hameren op het spionage-aambeeld! Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Al berto Dodero" 15/5, ts „Argentina" 17/5; Australië: ss „Orcades" 15/5; Brazilië: ms „Montferland" 16/5; Canada: ss „Nieuw Amsterdam" 15/5, ms „Noordam" 19/5; Indonesië: ss „Clytoneus" 16/5; Ned. An tillen: ms „Adonis" 16/5; Ned. Nw.-Gui- nea: ms „Bengkalis" 19/5; Suriname: ms „Oranjestad" 18/5; Unie van Z.-Afrika en Z. W.-Afrika: ms „Pendennis Castle" 15/5, ss „Meliskerk" 17/5; Brits Oost-Afrika: ss „La Bourdonnais" 19/5. In het Kurhaus te Scheveningen zal maandag een vijfdaagse bijeenkomst worden geopend van de „Fifth Confe rence of European soft Drinks Associa tions" (Cesda). Aan dit congres zullen enkele honderden fabrikanten der fris drankenindustrie uit 15 Europese lan den deelnemen. oriënterend bezoek aan de Technische Prins Albert, Prins van Luik, zal op „M-dag U" bijwonen. Hij is ere-voorzit- ter van de Belgische M-brigade. De prins zal vergezeld worden van de Belgische minister van Landbouw, J. A. baron de Vleeschauwer en de vleugeladjudant, ko lonel G. Thibaut de Maisieres. Fuentes, hebben gisteren de diploma tieke vertegenwoordigers van de Latijn- Amerikaanse landen in Nederland een oriëterend bezoek aan de Technische Hogeschool te Delft gebracht. De Internationale Federatie van Pe- troleumarbeiders (I.F.P.W.), aangesloten bij het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen, heeft zich op de laat ste dag van haar derde wereldcongres dat deze week in Amsterdam is gehouden, uitgesproken „voor opheffing van alle belemmeringen van het vrije vervoer van petroleum en andere produkten in de wereldhandel, binnen het kader vart het internationale recht". Op de gistermiddag in Utrecht ge houden algemene vergadering van de Ne derlandse Vereniging voor Volkskredieten is mr. Th. A. Fruin, na bijna 25 jaar voorzitterschap van deze vereniging te hebben bekleed, afgetreden. Zijn opvol ger, drs. H. Peschart, noemde de heer Fruin „een verdediger van het sociale volkskrediet". De vergadering benoemde de heer Fruin tot haar ere-voorzitter. BUITENLAND Bij een vechtpartij tussen 6.300 sta kers en 4.200 politiemannen bij de mij nen van Miike in Japan zijn donderdag avond 193 personen gewond geraakt, on der wie enkele zwaar. ZATERDAG BeestenmarktOpenluchtsamenkomst Leger des Heils. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal)Feestavond 50-jarig bestaan Lelds Harmoniegezel schap „De Post". 8 uur nam. Rijksmuseum' van Oudheden: Opening tentoonstelling Huis en huisraad in de Griekse en Romeinse oudheid" door mr. F. P. Th. Rohling. 3 uur nam. Schouwburg: „Tot Ieders Genoegen" speelt „Blijf zitten waar je zit". 8 iiur nam. Stadszaal (foyer)Pasar Malam,, Ver. van Gerepatrleerden. 4 uur nam. Leiderdorp. Irene: Ringkringverga- dering. Spr. mej. B. Slappendel over: „Synodebesluiten". 7.45 uur nam. Leiderdorp. (Ver. Touwf abrieken) Feestavond „De Sleutelbloem'. 8 uur nam. ZONDAG Lutherse Kerk: Bijz. Kerkewerk Herv. Gem. Opvoering „Ladder tegen de maan". 8.15 uur nam. Luxor-theater: Bijz. Kerkewerk Herv. Gem. Spr. dr. P. L. Schoonheim. 10.30 uur voorm. Volkshuis: Poppentheater Harlekijn speelt „Het onbekende eiland". 3 uur nam. Wassennaar. Café BakkerOriën- teringsrit „De Combinatie". 2 uur nam. Salonboot Ursula (Utrechtseveer)Be volkingsonderzoek t.b.c. 912 uur voorm. en 24.30 uur nam. Steenschuur 6: K. en O.-lezing ir. I. S. Zonneveld over de Biesbosch. 8 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Ned. Chr. Vrou wenbond. Voordrachten mevr. Wessellnk- Lengkeek. 8 uur nam. Den Burcht: Chr. Kindrkoor „Ex Ani mo" voert uit: „De heks in het tover- bos". 7.30 uur nam. Koninglnnelaan 49. Receptie 40-jarig jubileum A. Valkenburgh. 2.304.30 uur nam. Salonboot Ursula (Utrechtseveer)Be volkingsonderzoek t.b.c. 24.30 en 7 9.30 uur nam. Schouwburg: Toneelavond „De Profes- sorenwijk". 8 uur nam Zomerzorg: Receptie gouden jubileum „Ons Belang", afd. Leiden Ned. Kappers- bond. 35 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal)Half uur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. Salonboot Ursula (Utrechtseveer)Be volkingsonderzoek t.b.c. 912 uur voorm. en 24.30 uur nam. Zomerzorg: Ledenverg. Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Oegstgeest Patronaatsgebouw) „De Lekenspelers" spelen „Een huis vol verrassingen". 8 uur nam. De Franse politie heeft een Duitse studente alsmede de zuster van een der Europese leiders van het Algerijnse be vrijdingsfront in Parijs gearresteerd. In de woning van de beide meisjes werden o.m. wapens en adressen van Franse po litiefunctionarissen gevonden, die door het bevrijdingsfront uit de weg geruimd hadden moeten worden! Franse functionarissen in Algiers deelden gisteren mee, dat in de afgelopen 48 uur vier boven Algerije vliegende toe stellen vanaf Tunesisch gebied zijn be schoten. De Franse politie heeft vrijdag avond de arrestatie bekendgemaakt van de leider van de FLN-organlsatie in Oost- Frankrijk en van nog drie leiders van het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront. Een sneltrein uit Lübeck is gister avond even voor middernacht op het sta tion van Hamburg ingereden op een stil staande trein waarbij een honderdtal mensen verwondingen heeft opgelopen. Van ongeveer twintig gewonden is de toestand ernstig. Prinses Elisabeth, echtgenote van Prins Francois Ferdinand van Hohenberg heeft in het kasteel van Colmar-berg, in Luxemburg, het leven geschonken aan een dochter, die de naam Sophie ontving. Prinses Elisabeth is de oudste dochter van Groothertogin Charlotte van Luxem burg. In de omgeving van Amesbury, in het zuiden van midden-Engeland, is de dertienjarige Sandra Toms vermoord ge vonden. Het meisje verdween toen het woensdagavond j.l. uit een winkel, waar het huishoudelijke Inkopen had gedaan, naar haar woning, een afstand van een kleine honderd meter, was vertrokken. Burgerlijke en militaire politie verrichten uitgebreide nasporingen. De Zuidafrikaanse politie in Tiger- kloof, een dorp in de buurt van Vrij burg, heeft vrijdag 203 negerstudentën tearresteerd nadat een brand verschel- ene gebouwen van de school van een Londens zendingsgenootschap had ver woest. Volgens de politie hadden studen ten ruiten en deuren van de gebouwen vernield en daarna de gebouwen inbrand gestoken. De National Broadcasting Corpora tion in New York heeft een bericht uit Havanna uitgezonden, waarin de Cu baanse premier, Fidel Castro werd geci teerd, die gezegd had dat de Cubaanse marinevliegtuigen een Amerikaanse on derzeeboot hadden beschoten. Castro zou voorts verklaard hebben, dat dit een in cident was dat voortvloeide uit de schen ding va nde Cubaanse wateren door Ame rikaanse oorlogsschepen. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 Accordeonspel. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Lichte muz. 15.15 Franse les. 15.30 V. d. Jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. oct. 16.50 Sportperiscoop. 17.00 V. d. jeud. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Amateurs- progr. 18.45 Vragenbeantw.: En nu mijn geval. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memo- jandum. 19.30 Omr.ork. en soliste. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Cabaret. 21.10 Pol. praatje. 21.20 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong - oud - eeuwig, gesprekken. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.10 V. d. jeugd. 14.45 Ronde van Nederland. 14.55 Koorzang. 15.10 So ber en nuchter, klankb. 15.25 Gram. 15.35 Boekbespr. 15.55 Omr.ork. en solist. 16.35 Rep. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Journ. 18.00 Nw. en comm. 18.20 Gram. 19.10 De nacht was zwart, klankb. VPRO: 19.30 Binnen en buiten de grenzen, lezing. 19.40 Chris tus, Zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA 20.00 Nws. 20.05 Metropole-ork. 20.40 Voordr. 21.00 Lichte muz. 21.25 Soc. comm. 21.40 Lichte muz. 222.05 Sportact. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.10 Popul. muz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.55—16.30 Rep. Finale Rugby Leage Cup te Wembley. AVRO: 17.00-17.30 V. a. kind. NTS: 20.00 Journ. en weer- overz. AVRO: 20.20 Perry Como show. 21.00 Tv-kroniek. 21.30-22.20 Gevar. programma. VOOR ZONDAG 15 MEI Hilversum I, 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Gram. CONVENT VAN KERKEN: 10.00 Gereformeerde kerkd. NCRV: 11.30 Gram. 11.45 Gewijde muz. KRO: 12.15 Actuele feloofsproblemen. lezing. 12.30 Strijkork. 2.55 Act. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de spel 14.30 Gram. 14.50 Idem. 15.10 Strijkkwart. 15.40 Uit en thuis, lezing. 15.50 Gram. 16.00 Sport. 16.30 De Profeet van de na bijheid Gods, lezing. IKOR: 17.00 Jeugd dienst. 17.45 Mensen, lezing. 18.00 Het geladen schip, lezingen. 18.30 De kerk aan het werk, lezing. 18.40 Hoe staat het met de Ambonezen, lezing. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Koorzang. 19.30 De gelijkenissen van Jezus, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Katholiek en onderwijs, lezing. 20.15 Lichte muz. 20.45 U bent toch ook van de partij?, lezing. 20.55 Pro- menade-ork„ klein koor en sol. 21.35 De kleine Johannes, hoorsp. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Reli gieuze muz. met comm. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 V. h. platteland, lezing. 8.30 Gevar. pro gr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. 10.00 Lichte muz. 10.30 Boekennws. 10.40 Gram. 10.55 Cabaret. 11.30 Koorzang. AVRO: 12.00 Gevar. muz. 12.55 Sportspiegel. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand i. d. wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.30 Radio Philharmonisch Ork. en soliste. 15.40 To neelbeschouwing. 15.55 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VARA: Zigeunermuz. 17.30 Soebkad uit de pot, hoorsp. 17.50 Nws. en sportultsl. Daarna: sportjonrn. VPRO: 18.30 Ned. Herv. kerkd. IKOR: 19.00 V. d. jeugd. 19.30 De Open Deur,' lezingen. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Licht progr. 20.35 en SOS-ber. 22.40 Gram. 23.10 Sportuitsl. 23.15 New York calling. 23.20 Hedendaag se muz. 23.55-24.00 Nws. ploeg, lezing. 13.10 De Wadders, hoor- iel. 13.30 Gram. 13.55 Bariton en piano. Advertentie. Kruschen Salts - de kleine dagelijkse desis, kan ook voor U wonderen doen. Duizenden werden verlost van hun rheumatische pijnen. Waarom zoudt U dan nog langer lijden. Néém Kruschen - hoe eerder hoe beter. De gunstige werking op Uw bloedzuive rende organen blijkt al gauw. Pijnen verdwijnen, naarmate Kruschen Uw bloed vrij maakt van de onzuiverheden, die nu Uw pijnen verwekken. Als U vandaag met Kruschen begint - iedere dag de kleine dosis - ondervindt U die weldadige verlossing al gauw. DONDERDAG Doelenkazerne: Revue Gezelschap André Meurs. 8 uur nam. Hotel Centraal: Jaarvergadering Ver. voor Facultatieve Lijkverbranding. 8 uur nam. Houtlaan: Excursie Vola naar nieuw bouw Diaconessenhuis. 7.15 uur nam. Leiderdorp (Dorpshuis): Jaarverg. Ver. Het Groene Kruis. 8 uur nam. VRIJDAG Pieterskerk: Avondgebed. Spr. B. Steen stra. 7.157.50 uur nam. TENTOONSTELLINGEN AcademieTentoonstelling „Tekenin gen en gouaches van Joh. van den Berg en schilders van de Ecole de Paris (tot 28 mei). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Huis en huisraad in de Griekse en Romeinse oudheid". (T.m. 3 juli). Sociteteit „Horus" (Rapenburg 127) Diestentoonstelling „Catena", Rick van Bent um.26 uur nam. (tot 15 mei). DE BIOSCOPEN Rex „De ruiters van de Mississippi". (14 jr.) Werkd.: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino „En schiep de vrouw". (18 jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdag: „De verovering van de Mount Everest". Lido „Europa bij nacht". (18 jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Zes mannen en een danseres". (18 jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Wir Wunderkinder". (Alle leeft.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon Maigret en het raadsel van Saint Fiacre". (14 jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Astra Theater Wassenaar Vrijdag 8 u„ zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „Heimwehdort wo die Blumen blühn" 14 jaar. Maandag, dinsdag, woensdag 8 uur „De dokter van Sta lingrad" 18 j. Donderd. 2.30 u. en 8 u. „Het complot der 39 stappen". 18 jaar. Zondag en woensdag 2.30 uur Gipsy Colt. Alle leeftijden. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden is geopend Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807; bovendien is ge opend tot zaterdagmiddag 6 uur Apo theek „Tot Hulp der Menschheid", Hooi gracht 48. tel. 21060. De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmlna- park 8, tel. 26274 is 's zondags geopend van 1213 en 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN. Voor spoedgevallen zijn van heden middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Roo- denburg Vermaat, Mastenbroek, Veld- huyzen. Van Wingerden en Jansen. Te Oegstgeest de doktoren Van Wal- chren, tel. 22030 en Van der Vliet-De Vries. tel. 22331. Bij geen gehoor bij Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Radio Bloemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet te Bloemendaal; 11 uur ds. E. Pijlman te Rotterdam - uitzending van dienst voor belangstellenden op 8-5-'60; 2.45 uur Kinderdienst; 3.30 uur ds. G. Toornvliet. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO. KRO, VARA en VPRO: 16.00— 17.00 Eur. judo-kampioensch. IKOR: 17.0017.50 Progr. over Russische Oud- Gelovigen. NCRV: 20.00 Fllmprogr. 20.45 Het Bloedige Dogma, t.v.-spel 21.50 Dag sluiting. AVRO, KRO, VARA en VPRO: 22.00 Sportact. 22.3022.40 Ronde van Nederland. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Vragenbeantw. 13.40 Gram. 14.00 Wenken v .d. tuin. 14.30 Gram. 15.45 Het verhaal v. d. Kariba-Dam. 16.15 The Brains Trust. 17.00 V. d. kind. 17.50 Mo ney Matters, praatje. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Gods. progr. 20.35 Liefdadigh.opr. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Plakboek. 22.15 Ork.conc. 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. en weerber. 23.06 23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 11.30 Kerkd. 11.55 Progr.overz. 12.00 Ver- zoekprogr. 13.15 Gevar. progr. 13.45 Ge var. progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Film- progr. 15.30 Gevar. muz. 16.30 Hoorsp. 17.00 Interviews, en gram. 17.58 Inter mezzo. 18.00 Samenzang. 18.30 Hersen- gym. 19.00 Hoorsp. 19.30 Nws. 19.35 Verz.- progr. 20.30 Samenzang. 21.00 Musical. 22.00 Popul. gram. 22.30 Nws. 22.40 Ge var. muz. 23.30 Gevar. muz. v. vroeger. 23.50 Avondgebeden. 23.55-24.00 Nws. Nnrdwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. en weerber. 13.25 Amusjnuz. 14.30 Gevar. muz. 15.00 Lichte muz. 16.30 Gevar. muz. 18.15 Ka mermuz. 18.50 Liederen. 19.00 Nws. en Lichte muz. 23.15 Moderne amus.muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.05 Ork.conc. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 17.30 Gram. 18.00 Ork.conc. 19.26 Gram. 19.40 Lichte muz. 20.15 Hedendaagse muz. 22.15 Gram. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324. m.: 12.15 Amus.muz. 12.30 Weer ber. 12.35 Amus.muz. (verv.) 13.00 Nws. en weerber. 13.15 V .d. sold. 14.00 Opera- en belcantoconc. 15.30 Piaonspel. 15.45 Sportultz. 17.00 Sport en nieuws. 17.05 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Harpduo. 18.30 Gods. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 19.50 Comm. i.v.m. de Kon. Elisa- beth-wedstr. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.45 Pia norecital. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Gevar. muziek. k 484 m.: 12.00 Gram. 12.20 Lichte muz. 17.35 Gram. 17.45 Planorecital. 19.30 Nws. 20.30 Grand Prix 1960. 21.45 Nieuwe gram. 22.00 Wereldnws. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 16 MEI Hilversum I, 402 in. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Raaiokrant. 8.35 Gram. 9 00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Theolo gische etherleergang. 11.00 Gram. 11.30 Metropole-ork. 12.00 Pianorecital. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Volksliederen. 12.53 Zo leeft en werkt Suriname, praatje. 13.00 Nws. 13.15 Blaasork. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Radlo-Philharm. Ork. en solist. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Klavecimbelrecital. 16.40 Koper ensemble .17.00 V .d. kleuters. 17.15 V.d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Guinea, door G. Hofstra. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Oude muz. 19.30 Radio krant. 19.50 Amus.muz. 20.20 Een moeder gezocht, hoorsp. 21.20 Gram. 21.30 Viool en piano. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Gram, met comm. 23.35 Gram. 23.55 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v .d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Morgen wijding. VARA: 10.20 Gram. 11.15 Voordr. 11.35 Liederen. 12.00 Gram. 12.15 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muz. (verv.) 13.00 Nws. 13.15 V. d. middenstand 13.20 Orgelspel. 13.45 Wikken en wegen, praatje. 14.00 Pianorecital. 14.25 Tussen twee dagen, hoorsp. 15.30 Gram. 15.45 V. d. oudere luisteraars. 16.45 Oude lied jes. 17.00 Gram. 17.15 Ronde v. Neder land. 17.25 Roemeens ork. 17.50 Mil. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Pari. overz. 19.15 Regeringsuitz.De Stichting Bevordering Bescherming Be volking vraagt de aandacht van de Ne derlandse Noodwacht. Tom Lodewijk, hoofd afdeling publiciteit, spreekt over de klok en de klepel. 19.30 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Kleinkunstprogr. 20.35 Marimba. 21.05 Noord-Hollands Philharm. Ork. 22.20 Ronde v. Nederland. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.10 Gram. 23.35 Idem. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.30 Topconferentie. 21.10-21.15 Pauze. 21.15 Eurovisie: Operaconc. 22.15- 22.25 Ronde van Nederland. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Schoolradio. 15.00 Hoorsp. 16.30 Bariton en piano. 16.45 Progr. v. d. oudere luisteraars. 17.00 V.d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gevar. progr. 20.00 Gevar. progr. 21.00 Nws. en rep. Topcon- Gram. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Gevar. progr. 13.30 Nws., intermezzo en Cricketuitsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 nws.) 15.00 Gram. 15.15 Gevar. muz. 15.45 Dansmuz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dag boek. 16.45 Race-uitsl. en gram. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.29 Weerber., nws. act. en lichte muz. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en voordr. 21.00 Gram. (Om 21.30 nws.) 22.00 Ge var. progr. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 nws.) 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Gevar. muz. 16.05 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.35 Volksliederen. 20.10 Hoor spel. 21.10 Tenor en piano. 21.45 Nws. en weerber. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Lichte muz. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muziek. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.30 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Hoorsp. 16.00 en 17.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.16 Gram. 20.05 Ork.conc. 22.20 en 23.35 Gram. 23.53 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.06 V .d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Protest, uitz. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Koorzang. 20.00 Kamermuz. 20.45 Kunstkaleidoscoop. 21.00 Onbekend. 21.30 Amus.muz. 22.00 Nws. en weerber. 22.15 Kamermuz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zee lieden. 484 m.: 12.02 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.20 Ork.conc. en sol. 16.01 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17 10 Gram. 17.20 Hedendaagse Belg. muz. 17.55 Gram. 18.40 Gram. 18.55 Panora- mique. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Wereldnws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2