Toekomst is aan kleine auto met sterke motor Vooroverleg in de Franse hoofdstad tussen Kroesjtsjef en De Gaulle WEERBERICHT FLIM Steeds veiliger en duurzamer TOESTAND IN KONGO GAAT THANS SNEL ACHTERUIT... - Morgen wordtin aanwezigheid van Adenauer, de laatste hand gelegd aan de Westelijke taktiek Volgens Franse president mogen wij Kroesjtsjef niet verspelen Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 14 MEI 1960 No. 30048 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Reisredacteur W. L. Brugsma) Parijs, 14 mei Het basiskamp aan de voet van de „top" beqint vol te lopen: vanochtend omstreeks twaalf uur kwam Kroesjtsjef met zijn gids Gromyko op het Parijse vliegveld Orly aan, om half elf arriveerde adviseur Adenauer, die op verzoek van het Franse protocol zijn aankomst vervroegde om Kroesjtsjef niet tegen het lijf te lopen. Morgen komen de twee resterende politieke alpinisten: Eisenhower en Macmillan. Een zwijgzame Herter was gisteren al vooruit gereisd evenals Von Brentano. Vandaag arriveerde ook de Britse wegbereider Selwyn Lloyd, resoluut optimist. Zoals het een professionele verzoener past. De andere helpers, gidsen en dragers: honderden delegatieleden en 3000 reporters van pers, radio en televisie zijn al neergestreken in een Parijs, dat tot het laatste bed bezet is! Met welke voorbereidingen zullen de staatslieden zich dit weekeinde bezighouden, alvorens zij maandag aan de beklimming van de top beginnen? dat risico niet wil nemen, zal het op deze^ top moeten beginnen de Sovjet- russische leider een eindweegs tegemoet te komen. Selwyn Lloyd heeft dat eergisteren al gedaan met zijn veelbetekenende ver klaring, dat in een volgend stadium communistisch-China in de onderhan delingen over ontwapening moet worden betrokken. Het beslissende woord ligt nu bij Eisenhower: is hij een verbitterd, moedeloos man die zich met zijn ko mend afscheid heeft verzoend, of kan hij (en De Gaulle zal hem daartoe zeker aanzetten) de vastbeslotenheid opbren gen zijn moedige initiatief tot ontspan ning nu door te zetten? Werkwijze neemt al vastere vormen aan Kroesjtsjef zou zondagochtend om half twaalf De Gaulle ontmoeten, presi dent van het gastland en van de confe rentie en de mate van haar openbaar heid. De Gaulle zal tevens zeker probe ren Kroesjtsjefs gemoedsgesteldheid te peilen. Of Eisenhower voor de conferen tie Kroesjtsjef nog zal ontmoeten staat niet vast. Adenauer zou vanmiddag De Gaulle zien, de kanselier voegt zich dan zondag bij de Westelijke Grote Drie om de laatste hand aan de conferentietac tiek te leggen. Naast al deze ontmoetin gen in het Elysée, het presidentieel pa leis, houden Lloyd, Herter, Von Bren tano en Couve de Murville vandaag nog een bijeenkomst der technici op de Quai d'Orsay. Zo het resultaat van de conferentie nog volkomen in het duister ligt, toch begint de werkwijze al iets vastere vorm aan te nemen. Maandag zullen de openingsspeeches worden ge houden, die de Russen gepubliceerd wensen te zien. Vervolgens zal in principe iedere och tend in het Elysée een geheime zitting gehouden worden, waarover de woord voerders slechts uiterst karige medede lingen zullen doen. Hoe lang die ge heimhouding zal duren staat niet vast, men vreest dat de Russen, als de confe rentie voor hen onbevredigend verloopt, al snel openlijk de schuld op hun ge sprekspartners zullen gooien. Waaraan de middagen zullen worden besteed weet men nog niet. Het ligt echter enigszins voor de hand dat de ministers van Bui tenlandse Zaken die niet aan alle bij eenkomsten van hun chefs zullen deel nemen de taak zullen krijgen 's ochtends besproken onderwerpen verder uit te werken. Welk onderwerp het eerst? De grote vraag blijft natuurlijk welke onderwerpen men het eerst bij de kop wil nemen. Het Westen wil bij de ge makkelijke beginnen: spelregels voor de coëxistentie, hulp aan onderontwikkel de gebieden (een Franse wens) of bij het vooral in Engelse ogen meestbelo- vende punt: verbod van kernproeven. Maar in dat geval zal De Gaulle als niet-lid van de nucleaire club zich in een zijkamertje terug moeten trekken! Een duidelijke vingerwijzing voor de op rechtheid van hun wens tot ontspan ning zal de Russiche keuze van prefe rente onderwerpen zijn: als zij onmid dellijk het probleem-Berlijn op tafel smijten ziet het er somber uit! Veelbe- lovender zou een gedachtenwisseling over ontwapening zijn. De Gaulle heeft in Amerika verklaard, dat Kroesjtsjef voor ons de beste ver tegenwoordiger van de Sovjet-Unie is. In die erkenning ligt een ernstige waar schuwing. Zij beduidt: „Wij mogen Kroesjtsjef niet verspelen". In die waar schuwing ligt ook het kardinale punt van deze gehele topconferentie. Als Kroesjtsjef straks met lege handen naar Moskou terugkeert, als hü vroe ger of later niet kan bewijzen, dat zijn nieuwe beleid resultaten oplevert, dan zal hij zich óf moeten conformeren aan de „orthodoxen" in Moskou en Peking, óf moeten verdwijnen. Als het Westen ZACHT WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Vanmorgen trok een zwak hogedrukgebied van zuid naar noord over ons land. Het wordt gevolgd door enkele zwakke storingen die plaatselijk wat regen of enkele regenbuien kunnen veroorzaken. Er zullen echter ook nu en dan opklaringen voorkomen. De tempe raturen blijven aan de hoge kant. (Opgemaakt te 11.15 uur) 15 MEI: Zon op: 4.46 uur; onder: 20.27 uur; maan op: uur: onder: 9.04 uur; Hoogwater te Katwijk te 6.00 en 18.31 uur; laagwater te 1.47 en 14.12 uur. (16 mei hoogwater te 6.54 en 19.26 uur, laagwater te 2.35 en 15.04 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. PORTABLE RADIO Ruime sortering in div. merken. persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden. De Amerikaanse ambassadeur in ons land. de heer Philip Young, heeft gistermiddag in de Ameri kaanse ambassade te Den Haag na mens president Eisenhower twee Nederlandse officieren onderschei den met de Legion of Merit. De ambassadeur wenst luitenant kolo nel J. M. Vermeys (rechts) en ko lonel J. Rothuizen (midden) geluk met hun onderscheiding. Snelle onstuimige ontivikkeling De Delftse hoogleraar prof. ir. J. J. Broeze verwacht voor de naaste toekomst een verdere ont wikkeling van de kleine personen auto op kleine wielen, doch met sterkere motoren. Tijdens het internationale con gres voor automobieltechniek te Scheveningen schetste prof. Broeze de auto-van-de-toekomst. Levens van duizenden Belgen in gevaar schrijven verontruste Brusselse bladen Bjj ongeregeldheden tijdens de verkiezingscampagne in Belgisch-Kongo ztfn gisteren vijf Kongolezen in een randgemeente van Leopoldstad gedood en twaalf gewond. Het bestuur in de Kongolese hoofdstad heeft naar aanleiding van deze inciden ten krachtige maatregelen genomen, om rust en orde aan de vooravond van de eerste rechtstreekse verkiezingen in Kongo, dat op 30 juni onafhankelijk zal worden, te verzekeren. Er is een uitgaansverbod in verscheidene plaatsen inge steld tussen acht uur 's avonds en vijf uur 's ochtends. Samenscholingen van meer dan vijf personen zijn verboden en er is een verbod ingesteld op het dragen van vuur- en steekwapens, zoals lansen, speren en hakmessen. Ook Loemoemba eist voorlopige regering Kongolese troepen onder Belgische officieren hebben gisteravond strategi sche punten in Leopoldstad bezet. Zij onderzochten vele Kongolezen op even tueel wapenbezit. De Loeloea en de Baloeba twisten reeds bijna een jaar over rechten op de grond, de wanordelijkheden begonnen ditmaal nadat het geschonden lichaam van een Loeloea was gevonden. Een andere factor die onrust veroor zaakt, zijn de komende verkiezingen en de geproclameerde onafhankelijkheid, op 30 juni a.s., van Belgisch-Kongo, dat vijftig jaar onder Belgisch koloniaal bestuur heeft gestaan. Donderdagavond is een overval uit gevoerd op een r.-k. kerk te Kadoetoe, in oost-Kongo. De Kongolezen verniel den een Maria-beeld en zij voegden de priesters toe, dat zij verdreven zouden worden, nadat Kongo onafhankelijk zou zijn geworden. Inmiddels heeft gisteravond ook de leider van de Kongolese Nationale Be weging, Loemoemba, de onmiddellijke vorming van een voorlopige regering geëist. Aankondigend, dat hij van zijn voorgenomen reis naar België afzag naar aanleiding van de ontwikkelingen in Kongo, zei hij „een alarmkreet te moeten slaken: België moet zich thans van zyn verantwoordelijkheid bewust zijn". Loemoemba eiste voorts ter herstel van de toestand de uitwijzing van een vijftigtal Belgen uit Kongo, die naar hij zei de oorzaak zijn van de onrust. Vol gens hem zijn onder hen enkele be- stuursEimbtenaren Reuters correspondent meldt: „Ik sprak met een Belgische officier, die het bevel voerde over drie jeeps, waarin zich Kongolese politie met helmen op be vond. Hij zei tegen mij: „Wij kunnen niets doen, gaat U zelf de toekomstige democraten van Kongo maar eens bekijken". Ik ging en ik zag een lid van de stam der Bakongo, met ontbloot bovenlijf, die naar mij wenkte. Hij vertelde mij, dat hij lid was van de Abako-partij, die zich neutraal houdt in de geschillen tussen de Baloeba en de Loeloea. „Het is allemaal de schuld van de Belgische politie, die onze onderlinge strijd aanwakkert, om ons te verdelen", aldus beweerde deze man. Hij wees mij op een juist met een bijl in de hand voorbij lopende Baloeba. „Wanneer de Belgen onze eis tot onmiddellijke vor ming van een voorlopige regering, die de bestuursmacht in handen moet nemen, niet inwilligen, zullen wij alle blanken, de journalisten inbegrepen, doden", aldus dit heerschap. Het in Brussel verschijnende dagblad „De Standaard" schrijft, dat de alge mene toestand in Kongo de laatste dagen snel is verslechterd. „Uit alle streken van het gebied komen berichten over bloedige incidenten, stakingen en bedreigingen. In enkele provincies heeft het Belgische bestuur alle gezag verlo ren. In andere delen van het gebied stijgt onder de blanke bevolking de onrust". Ook andere Belgische bladen signale ren de toenemende onrust in Kongo. „La Libre Belgique" schrijft, dat de orde en veiligheid moeten worden hersteld. „Men moet zijn macht tonen, opdat gebruik daarvan niet nodig is en de macht moet tüdig worden gebruikt, indien men niet tot nog drastischer ingrijpen gedwongen wil worden", aldus dit blad. Ook „Le Soir" meent, dat ten spoe digste maatregelen moeten worden geno men om de orde in Kongo te herstellen. „De ty.l van vergissingen moet voorbij rijn. Het gaat om de levens en bezittin gen van duizenden Belgen". Voor de grotere auto's met motoren van ongeveer twee liter inhoud zal voor al naar grotere veiligheid boven grotere snelheid moeten worden gestreefd. Prof. Broeze verwacht, dat al of niet voorge schreven maximum snelheid van 100 kilometer ongeveer overeenkomend met het gemiddelde menselijke beheer- singsvermogen in de nabije toekomst algemeen aanvaard zal moeten worden De dieselmotor zal geen toepassing op grote schaal gaan vinden. Maar door het gebruik van nieuwe en betere materialen en technische verfijning zal de normale levensduur van een automobiel tot 200.000 kilometer kunnen worden opge voerd. Vooral als ook corrosievraagstuk- ken volledig tot een oplossing gebracht zijn. En dat is slechts een kwestie van tijd. Veilig als vliegen Het door prof. Broeze gegeven beeld werd nog aangevuld door de Amerikaan se technicus V. G. Raviolo namens het Ford-concern. Hij voorziet zelfs automo bielen, die even veilig zullen rijden vliegen. Er zullen andere en toch goedkope krachtbronnen komen in- plaats van benzine. Het openbare vervoer tussen steden zal met snelheden van 300 tot 800 kilo meter per uur kunnen geschieden via grote, lichte voertuigen op railgeleiding, doch „drijvend en voortgestuwd" op en door „luchtkussens" veroorzaakt door krachtige, betrouwbare en weinig brand stof gebruikende motoren. Dat duurt geen halve eeuw meer! Spreker verwacht, dat naast motori sche ontwikkelingen de ook in ons land in ontwikkeling zijnde „brandstofcellen", gevuld met goedkope grondstoffen een rol bij aandrijving zullen gaan spelen. Ook de zonnebatterij zal haar kansen krijgen. Onverslijtbare banden Transmissievraagstukken zullen wor den opgelost, waardoor de versnellings bak zal verdwijnen. Voorts zal het niet lang meer duren, dat de werkelijk niet lek te krijgen luchtband op de markt zal komen. Aandrijving en beremming zul len zodanig worden, dat de banden niet langer door heet worden zullen behoeven te slijten. Verlichtingssystemen zullen zodanig worden gemaakt, dat zij slechts gemak en niemand last zullen berokke nen. De 33 miljoen Westeuropese automo bielen in 1965 zullen in 1971 tot 66 mil joen zijn aangegroeid, voorspelde de heer Raviolo. Dat betekent, dat de automo- bielproduktie in 1965 van thans 4 miljoen tot 6 miljoen moet stijgen om tien jaar later minstens 8 miljoen te bedragen. Deze voertuigen zullen steeds beter en goedkoper moeten worden, aldus de heer Raviolo. Bootramp in India: 130 slachtoffers Volgens berichten, die gisteren in Hyderabad zijn ontvangen, zijn meer dan 130 mensen verdronken toen donderdag op de rivier de Krisjna bij het Indiase dorp Tan- gada in het district Goentoer een boot met 150 opvarenden omsloeg. Slechts 12 opvarenden wisten zich te redden. Bern protesteert bij de Sovjet-Unie De Zwitserse ambassadeur in Moskou Zehnder, heeft een krachtig protest overhandigd tegen spionageactiviteit van twee functionarissen van de Rus sische ambassade in Zwitserland. Deze activiteit was gericht tegen Zwitserland en een derde mogendheid, aldus het protest. De Zwitserse regering heeft be kendgemaakt. dat ook van Russische zijde een nota is overhandigd. De twee functionarissen van de Russische am bassade werden dinsdag in Zürich aan gehouden en zijn inmiddels reeds naar Moskou vertrokken. Volgens een offi ciële Zwitserse mededeling werden de Russen aangehouden toen zij een ont moeting hadden met een agent van de Russische spionagedienst, die him in lichtingen over het Zwitserse leger en raketbases in West-Duitsland in handen zou spelen. Wie de agent is, is niet be kendgemaakt. Ook is niet gezegd of hij al of niet is gearresteerd. Geen Amerikaanse vluchten meer? In diplomatieke kringen in Washing ton is men van mening dat de Ameri kaanse verkenningsvluchten boven de Sovjet-Unie mogelijk geheel moeten worden stopgezet of tenminste beperkt, ondanks president Eisenhowers weige ring om er een einde aan te maken. Men komt tot deze conclusie op grond van de eisen van bondgenoten die door dergelijke vluchten geen verder risico willen lopen. Er zijn slechts enkele ba ses op Amerikaanse bodem, voorname lijk in Alaska, vanwaar vliegtuigen voor verkenningsvluchten kunnen vertrek ken en deze vliegtuigen kunnen alleen op beperkte schaal boven Sovjetrus- sisch gebied komen. Door de weigering der bondgenoten om faciliteiten ter be schikking te stellen zou de Amerikaanse activiteit dus ernstig worden bemoei lijkt. De Sovjetrussische regering heeft gis teren protestnota's aan Noorwegen, Pa kistan en Turkije gezonden in verband met de Amerikaanse verkenningsvluch ten boven de Sovjet-Unie. In de nota aan Noorwegen wordt dit land gewaar schuwd dat de Sovjet-Unie gepaste te genmaatregelen zal nemen ingeval van „nieuwe provocaties". De Sovjet-Unie beschikt over de middelen om militaire bases die voor het uitvoeren van agres sieve acties tegen haar worden gebruikt, onschadelijk te maken. De verantwoor delijkheid voor de gevolgen der vluchten berust zowel bij de regeringen der lan den die agressie plegen als bij de rege ringen van landen die daaraan meewer ken, aldus de nota. Schenking aan militaire fondsen Bij de aanbieding van het ere-po- dium namens de officieren en oud-offi cieren werd aan de Koningin verzocht om aan de gelden, die over waren een bestemming te willen geven. Hare Majesteit heeft thans besloten dit bedrag te doen verdelen onder de Stichting ,,Meer ontspanning voor ern stige oorlogsgewonden" (Moveo) de gezamenlijke militaire fondsen, de Prins Bernhard-Stichting, het Van Weerden Poelman Fonds en het Ka- rel Doorman Fonds. (9uc/ ^Jlteuws Uit het Leidsch Dagblad van 14 mei 1860: „Men spreekt te Arnhem, veel van het allerzonderlingste testa ment van zekere bejaarde dame, onlangs aldaar overleden, waarbij zij verlangt, dat haar lijk ont hoofd en daarna verbrand worde." AAN DE VOET VAN DE „TOP" IN PARIJS Dit zijn dan de ..Grote Vier", die voor de grote taak staan, in de ko mende dagen een uitweg te zoeken uit de politieke problemen, die de wereld beheersen. Van boven naar onder: Eisenhower, Kroesjtsjeft Macmillan en De Gaulle*

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1