.Verborgen' of .zichtbare' verleiding? VELPON LOUW GEWAARSCHUWD VOOR NoodweerinLimI,..rg BREUK MET GEMENEBEST Adenauer suggereert, dat er iets broeit achter ijzeren gordijn Zelfs de allerbesten maakten tenslotte fouten in Turijn Braassemweek Qpgericht 1 maart 1860 Zaterdag 14 mei 1960 Zesde blad no. 30048 Het is de vraag of republiek Zuid-Afrika lid van de Britse statenclub kan blijven (Van onze Londense correspondent) Zuid-Afrika heeft van de rest van de leden van het Britse Gemenebest een bedekte doch duidelijke waarschuwing ontvangen, dat het tot een breuk met het Gemenebest kan komen indien de Zuidafrikaanse regering haar rassenpolitiek niet wijzigt, In de slotzin van een met veel moeite samengesteld communiqué over de resultaten van de conferentie in Londen, wordt het woord apartheids- politiek angstvallig vermeden, maar voor de goede verstaanders wordt gezegd, dat de premiers tegenover de heer Louw er tijdens hun informele gedachtcnwisseling de nadruk op gelegd hebben, dat het Gemenebest een groepering is, welke berust 1 0p de samenwerking van vele rassen. En tevens op de noodzaak om goede betrek kingen tussen alle volken van het Gemenebest te onderhouden. andere leden van het Gemenebest zal moeten verzoeken daarvan deel te blijven uitmaken, een verzoek dat slechts met algemene stemmen kan worden ingewil ligd. Dat Zuid-Afrika in dat geval opnieuw bij de rest van het Gemenebest zal moe ten aankloppen om als republiek tot de club te blijven behoren is niets byzon- ders want deze procedure geldt voor elk Gemenebestlid zoals in het verleden met India en Pakistan, en thans met Ghana het geval is geweest. Ghana is thans naar uit het communiqué blijkt met open armen ontvangen en hetzelfde kan wor den gezegd van Nigeria, als het in okto ber zijn zelfstandigheid verkrijgt. In al deze gevallen was er geen enkele moeilijkheid, omdat genoemde landen voldaan hebben of zullen voldoen aan de constitutionele voorwaarden voor de toelating als republiek tot het Gemene best. In het geval van Zuid-Afrika heerst er twijfel óf een referendum, be perkt tot de blanken minderheid, vol doende z^l zijn als toelatingsbewijs voor het Gemenebest. Bij voortzetting van de apartheidspolitiek is het vrijwel zeker dat Zuid-Afrika uit de deur van het Gemenebest zal worden gezet. Niet ver geten mag worden dat de helft van het Gemenebest zich in Azië bevindt of met dat werelddeel verbonden en dat de Ge menebestvolken in meerderheid uit ge kleurde rassen bestaan. Louw minder soepel dan Ver woerd De premiers hebben hun mening over de Zu'dafrikaanse rassenpolitiek niet onder stoelen of banken gestoken, te meer omdat Louw thans niet alleen met iMacmillan te maken had, die in Kaap stad blijk gaf van grote openhartigheid, maar tevens met de veel fellere premiers van de gekleurde landen van het Ge menebest. Louw heeft een onverzettelijk standpunt ingenomen waartoe Zuid- Afrika als soeverein lid van de Gemene best-club gerechtigd is. Er was geen spoor te bekennen van Louws even tuele bereidheid tot matiging. Dit had men ook niet verwacht, aangezien Louw niet gemachtigd was iets anders te doen dan de bekende Zuidafrikaanse politiek tegenover zijn collega's uiteen te zetten en te trachten er begrip voor te vinden. Dit is misschien wel gebeurd, maar hij is er zeker niet in geslaagd ook maar iemand te overtuigen. De premiers be grepen, dat de man met wie zij eigenlijk souden hebben moeten praten Verwoerd was, die soepeler is dan de moeilijk te hanteren Louw. Verwoerd, zo wordt hier opgemerkt, was, toen Louw naar Londen vertrok, niet in staat hem gedetailleerde instruct' s te geven zodat Louw niet be reid was in te binden. In het communiqué wordt verder ge waagd van Zuidafrika's plan om een re publiek te worden in welk geval het de Jongelui behoeven ontmoetingsplaats „De stedebouwkundigen van de toe komst zullen in hun plannen moeten voorzien in een ontmoetingsplaats voor jonge mensen", aldus verklaarde giste ren de vrouwelijke afgevaardigde uit Denemarken, mevrouw dr. A. Breastrup het in Scheveningen aan de gang Djnde congres voor geboorteregeling en seksuele opvoeding. Mevrouw Berastrup rei onder meer dat de stedebouwkundi- zich bewust moeten worden van de ioodzaak voor jonge mensen een plek te hebben waar zij elkaar kunnen ont moeten en leren kennen. „Zij zullen daar in de gelegenheid moeten zijn zich vrijelijk te bewegen". Begrip Jonge mensen moeten begrip hebben nn de psychologie en psychologie van de andere kunne. „Slechts begrip kan respect kweken voor het andere ge dacht", zo zeide zij. „Meisjes moeten weten, dat het niet dig is zich te kleden en te gedragen als „seksbommen". Jongens moeten we ten, dat het hart van een meisje ver overd kan worden als zij respect heeft". „Onder de jongelui van tegenwoordig heerst de opvatting", aldus dr. Brea strup, „dat vrouwen sex-appeal moeten hebben". „Wat zij tekort komen door onvolwas senheid moeten zij compenseren door kleding, opmaak en imitatie van het roekeloze gedrag van filmsterren". Voorlichting De tweede spreker, de Pool prof. T. Bulski, directeur van de kliniek voor leboortebeperking in Warschau, betoog de, dat de beste gelegenheid voor sek- iuele opvoeding in het gezin ligt, maar iat ouders veelal terugschrikken voor «n gesprek over dit onderwerp met hun tinderen. H(j vertelde, dat de Poolse minister joor Opvoeding experimentele centra leeft gesticht waar seksuele opvoeding 'erplicht is. Hij deelde mee, dat in Po en veel gedaan wordt om de georgani seerde jeugd te bereiken met goede voor- ichting. De beste resultaten werden tot 'og toe geboekt in het leger, hetgeen 'ooral belangrijk is omdat in het leger ele jongelui bijeen zijn, die van het platteland komen en in de burgermaat schappij niet bereikbaar zouden zijn. Groots liavengebouw in hoofdstad geopend (Van onze Amsterdamse correspondent) Op feestelijke wyze is vanmorgen het jkrtien verdiepingen tellende havenge- h°uw, dat oprijst aan de westzyde van 'fo Centraal Station te Amsterdam in ebruik genomen. Men zal vandaag al- •en maar gelukkige mensen aantreffen: jut imposante gebouw, dat is ontworpen foor architect W. M. Dudok, is dan ook sen symbool van de gezonde groei van fo Amsterdamse haven. Het havengebouw is een architecto- isch juweeltje geworden. Het is een •trak en functioneel gebouw, dat door un bekleding van donkere en lichte te ds een frisse aanblik geeft. De twee Measte verdiepingen zijn opgehangen de stalen verlengstukken van de be- »nnen pijlers wat een bijzonder aardig •Heet geeft. Deze verdiepingen bevat- cn een café, een restaurant en een bar, j&nwaar men een sprookjesachtig uit- foht heeft over Amsterdam, de haven •b een groot deel van Noord-Holland, «et oog reikt van hier tot de Noordzee bij helder weer zelfs tot de Utrechtse uom, Jammer is echter, dat café en jfotaurant zondags, wanneer dus vele fonsten zijn te verwachten, gesloten ®Uen zijn. Tijdens de bouw bleek er zo- Jfo' belangsteling te zijn voor het hu ff0 van kantoorruimten, dat in allerijl hpo onnen aan een srote vleugel, die «gin 1961 gereed zal zijn. Dit gebouw 'driemaal zoveel vloeroppervlak heb- n a's het hoofdgebouw. Gistermiddag heeft zich boven zuid westelijk Limburg een enorme regenbui ontlast, gepaard gaand met onweer. Hierbij zijn grote hoeveelheden water gevallen en zowel in Maastricht als in Meerssen, Valkenburg en Beek veel on aangenaamheden veroorzaakt. Vele kel ders stroomden vol. In Valkenburg lag het van de heuvels afgespoelde slib cen timeters dik op de wegen en op andere plaatsen waren zware keien over de weg gerold. Tijdens een hevig onweer, dat gister middag boven Geleen en Spaubeek woedde is de bliksem ingeslagen op de ondergrondse kabel van het telefoonnet bij het gemeentehuis van Geleen, waar door deze kabel doorbrandde en het in- en uitgaande telefoonverkeer van ge meentehuis, politie en brandweer ge blokkeerd werd. Door deze bliksemin slag werd tevens de luchtalarminstal- latie van de gemeente in werking ge steld. Nadat de sirenes tien minuten lang geloeid hadden, slaagde de BB erin deze tot zwijgen te brengen. De tunnel die de verbinding vormt tussen het centrum van Geleen en de Staatsmijn Maurits, kwam door de zware regenval blank te staan, evenals de bloemenmarkt te Lindenheuvel-Ge- leen. de Kloosterstraat en de Mijnweg. in Óud-Geleen was het een ware ban djir. waarbij het wat or verscheidene woningen aan de voorkant binnen stroomde en aan de achterkant weer verliet. De tunnel te Spaubeek stond eveneens verscheidene uren onder wa ter. Voorzitter A.N.A.B. geridderd Tijdens de gistermiddag in Utrecht gehouden jubileumreceptie ter gelegen heid van het 60-jarig bestaan van de Alg. Nederl. Agrarische Bedrijfsbond is de bondsvoorzitter de heer D. Tiggelaar, benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Staatssecretaris van Sociale Zaïken, de lieer B. Roolvink, deed mededeling van deze benoeming toen hij de jubilerende bond de geluk wensen van de regering overbracht. Tevoren was de heer Tiggelaar reeds het gouden insigne van het N.V.V. uit gereikt. Enige Sovjetrussisehe politici souden het regime van Ulbricht als een hindernis zien Bondskanselier acht resultaten mogelijk (Van onze correspondent in Bonn) Mijns inziens bestaan er op het be langrijkste gebied, dat van de ontwape ning, mogelijkheden om tot een resul taat op de topconferentie te komen. Een overeenkomst is evenwel alleen te berei ken wanneer ook de Sovjet-Unie bereid is concessies te doen," aldus de West- duitse Bondskanselier Adenauer in een rede, die hij gisteravond voor de West- duitse televisie hield. Adenauer verwachtte overigens geen enkele vordering bij de oplossing van de Duitse kwestie. Hij meent dat het tot een ernstige crisis kan komen als de Russen te Parijs hun eisen met geweld willen realiseren. Slechts door eenheid en standvastigheid kan men dan zijns inziens zo'n crisis te boven komen. Opmerkelijk was in Adenauers vry korte rede, dat hij tot driemaal toe een toespeling maakte op gedachten of ver langens in de communistische landen (Foto Z. Forrai) VERBORGEN verleiders": verzamelnaam voor véél re clame, die wèlbewust de psyche van het daarvan totaal onbewust zijnde individu be- invloedt, tot aan de gevaren- afgrond toe. In die kunst is men speciaal In Amerika héél ver gevorderd! Meneer Vance Packard heeft er een gans boek aan gewijd: honderden vragen, als „waar om kopen wij?" worden erin beantwoord. Het boek leidt tot de meest merkwaardige conclusies. Het probleem van het al of niet overschrijden der zedelijke normen neemt er een grote plaats in. En ook dèt van het „kopen naar behoefte": tevelen laten zich verleiden tot het kopen van artikelen, die verre boven hun draagkracht liggen. WIJ voor ons houden het liever bij de „eerlijkheid in de reclame". Daarmee komt men op den duur altijd het vèrst. „Recht-toe-recht-aan", zodat de koper wéét, waar hij aan toe is en zich niet iets laat toestop pen, wat 't kopen eigenlijk niet waard is. Weliswaar weet ge dat van te voren nooit precies, want de verkoopleuzen kunnen zó sug gestief zijn, dat U er totaal door verblind wordt, maar de ervaring leert toch gauw, dat de verkoper de koper nooit met een kluitje in 't riet moet stu ren, in casu ondeugdelijke waar in de hand moet stoppen. Dat kan één of twee keer goed gaan, dèn komt de aap uit de mouw en mag de man z'n waar weer inpakken. Het is in het groot hetzelfde als in het klein: de marktkoop man, die botte scheermesjes aan de man zou brengen, kan dit één keer doen. Komt hij de volgende week weer aanzetten, dan staan de gedupeerden al klaar, om hem die botte scheermesjes in het gezicht te smijten. Zö bot kunnen ze niet zijn, of er blijft altijd een schram metje van hangen IN de reclame hebben wij per slot liever met „zichtbare verleidsters" dan met die ake lige „verborgen verleiders" te maken. Zo'n aardig juffertje als dit, bekoorlijke openlijk in de etalage uitgestrekt, valt iedereen on middellijk op en het jurkje dat haar omstrengelt, al evenzeer. Dóór is 't tenslotte om be gonnen: dat Andere, even aar dige maar dan lévende juf fertjes om 't hardst de win kel binnen draven, om zich óók zo'n lieflijk jurkje aan te schaf fen, om er haar vrouwelijke collega's de ogen mee uit te steken en er haar echtgenoot of vriendjes mee te bekoren HET Is van de winkelier wonderlijk goed bekeken, een verleidelijk wezentje als dit een ereplaats te bezor gen in zijn verkoopcampagne: wanneer zelfs de vrouw door haar bekoord ls, geeft de man vanzelfsprekend toestemming tot de aankoop van hetgeen dit charmante poppetje omhult. Hij ziet zijn eigen vrouwtje al even attractief vóór zich en daar is het de verkooptechni cus natuurlyk om begonnen. Denk niet dat „verkopen" ge makkelijk is! Maar met zo'n bijna le vend schilderijtje als heer lijk hulpmiddel, stijgt de om zet zienderogen. Men behoeft werkelijk geen étaleur te zijn, om dit volmon dig te beamen! FANTASIO. waarop het Westen zou kunnen voort borduren. „Er broeit iets achter het ijze ren gordijn," zou men uit de volgende opmerkingen van de Bondskanselier kunnen opmaken: 1). Adenauer houdt het niet voor uit gesloten, dat de Russische leiders werke lijk aan een verlangen van het Russi sche volk tegemoet komen, wanneer zij verklaren, dat zy de internatio nale toestand willen ontspannen en de verhoudingen willen normaliseren; 2). „Men weet ook," aldus Adenauer letterlijk, „dat enige Sovjetrussisehe po litici het regime van Ulbricht (de agres sieve, stalinistische, communistische lei der in Oost-Duitsland) als een wezen lijke hindernis naar de door hen ge wenste ontspanning zien"; 3). De Bondsregering heeft alle grens problemen met haar Westelijke buur landen en zij waren tamelijk moeilijk vreedzaam via vrije overeenkomsten opgelost. Datzelfde zal ook in het oosten gebeuren wanneer wij vrij met onze oos telijke buren, die evengoed als wij Euro peanen zijn, onderhandelen kunnen om gemeenschappelijk een permanente vre de te vestigen waarin allen ik her haal: allen vrij van vrees de vruchten van hun arbeid kunnen genieten." Hiermee doelde hij ongetwijfeld op Polen en Tsjechen en op de mogelijk heid van een overeenkomst van een Ver enigd Duitsland met Warschau en Praag over het Sudetenland en de Oder- Neisse-grens. Gelijk Bonn na moeilijke onderhandelingen tot een akkoord is ge komen over een reeks grenskwesties met Nederland, België en Frankrijk. Ongeluk vait mee Naar de legervoorlichtingsdienst me dedeelt is het ongeluk met de militaire colonne bij Rijnsaterwoude te wijten aan het feit, dat de colonnecommandant op de wegversmalling verzuimde de tegenligger voorrang te verlenen zoals hij had behoren te doen. De toestand van de militair, die aanvankelijk zeer ernstig gewond werd genoemd, blijkt mee te vallen. De verwondingen van alle betrokkenen zijn gebroken armen en benen en shocks. VALKENBURGSE GROT GENEESKRACHTIG In september zal in Valkenburg een wetenschappelijk onderzoek worden in gesteld naar de geneeskrachtige wer king van een verblyf in de gemeentegrot aldaar. De kosten van het op dit werkplan gebaseerde onderzoek zullen naar schat ting f. 20.000 bedragen. Hierin zyn op genomen de reis- en verblijfkosten voor ongeveer 30 astma-patiënten, afkomstig uit geheel Nederland, die gedurende 42 dagen in Valkenburg zullen verblyven. De raad van de gemeente Valkenburg- Houthem heeft gisteravond het hiervoor benodigde krediet ter beschikking ge steld. De „ontdekking" van de geneeskracht dér Valkenburgse grotten is zeer toeval lig geweest. Een Antwerpse toeriste, die aan astma leed, bespeurde tijdens een bezoek aan de grotten in 1958 verbete ring in haar toestand. Dit was voor haar aanleiding om op eigen gelegenheid een kuur te doen, waarbij zij 30 dagen lang elke dag een uur in de grotten door bracht. De gunstige resultaten van deze privékuur heeft zij schriftelijk aan het gemeentebestuur van Valkenburg-Hou- them ter kennis gebracht. Advertentie Prettig lijmen! met de nieuwe dop Onze bridgerubriek De bridgevraag van deze week: oost gever, allen kwetsbaar. Oost opent 1 harten, zuid doubleert met het volgende spel: Sch. H V 7 3 Ha. A 2 Ru. A V B 6 KI. H 8 4 Nadat west vervolgens heeft ge past, biedt noord 1 schoppen, oost past. Wat móet zuid thans bieden? Antwoord elders op deze pagina. Sch. 10 7 6 Ha. 10 7 5 3 Ru. A 7 KI. A V B 4 Sch. V 9 3 Ha. A H 4 Ru. V B 10 2 KI. 8 5 3 W N Sch. A Ha. V 9 8 6 2 Ru. 5 4 Z KI. H 10 7 6 5 Over het algemeen beheersen de topspelers der wereld de speeltech- niek dermate, dat zij zelden ern stige fouten bij het afspelen maken. In Turijn zag ik vele spellen, waar bij het een genoegen was het spelen gade te slaan. Toch werden er natuurlijk ook fouten gemaakt zelfs door de allerbeste spelers. En niemand zal het verwonderen te horen, dat het aantal fouten op het einde van het toernooi, toen de vermoeidheid natuurlijk ging mee tellen, aanzienlijk groter was dan in het begin van deze strijd om het wereldkampioenschap. Eén van de beste spelers die ik in Turijn aan het werk zag, is de Engels man Rose (niet te verwarren met Reese); deze Brit speelde voortreffelijk bridge, en toch zag ik hem in de wed strijd tegen Frankrijk een vrij grove fout maken. Kijk U eens mee: ZEILEN Voor de internationale zeilwedstrijden, die van 10 tot en met 14 juli op het Braassemermeer zullen worden gehou den, zijn reeds inschrijvingen van bui tenlandse zeilers ontvangen. In de Finn- klasse betreft het Don Meginley van de St.-Petersburg Yacht Club uit Florida USA en in de Drakenklasse heeft inge schreven Jorge Salas Chaves uit Buenos Aires van de Yacht Club Agentino met zijn schip „Tango". De Braassemweek sluit direct aan op de Dragon Cup wedstrijden te Muiden. Naar het voorbeeld van de Olympische zeilwedstrijden te Napels zullen alle zei lers tijdens de Braassemweek „zeven" wedstrijden varen en wel om de gouden, de zilveren en de bronzen Braassem- medaille. Sch. H B 8 5 4 2 Ha. B Ru. H 9 8 6 3 KI. 9 Toen de Fransen nz speelden, ging het bieden: zuid pas west pas noord 1 harten oost pas zuid 2 schoppen —allen passen. Zuid maakte 10 slagen. De Engelsen (zuid: Rose, noord: Gardener) boden agressiever: zuid 1 schoppen west pas noord 2 klave ren oost pas zuid 2 schoppen noord 4 schoppen. West speelde harteheer voor en ver volgde met hartenaas, die door zuid ingetroefd werd. Vervolgens werden ruitenaas en ruitenheer gespeeld, waar na een derde ruiten met schoppen 6 in noord werd ingetroefd en door oost met schoppenaas werd overgetroefd. Oost speelde harten na, zuid troefde in en hoe nu verder? Rose begon in deze situatie met eerst schoppenheer te spelen en kon het spel niet meer winnen! Troeft hij hierna een ruitentje af, dan maakt west nog twee troefslagen. Zou hij de ruiten niet aftroeven, dan kan zuid troefspelen, doch verliest nu troefvrouw alsmede een ruitenslag. De correcte speelwijze is, een vierde ruiten te spelen als er nog schoppen 10—7 in de dummy liggen; hoe west ook tegenspeelt, hij krijgt niet meer dan alleen schoppenvrouw. Het spel ging dus één down en de Britten verloren er 100 punten aan deze tafel op aan de andere tafel 170. Had Rose het spel gewonnen, dan zou Enge land in totaal 450 winstpunten gescoord hebben, een zeer aanzienlijk verschil! Antwoord op de wekelijkse bridgevraag: Het is een onder minder sterke spelers zeer veel gemaakte fout, thans 3 schop pen te bieden of zelfs 4 schoppen uit te knallen. Daarbij vergeet men dan, dat de partner gedwongen was te bieden op uw doublet en zyn 1 schoppenbod kan dus best op vrijwel niets zijn geschied. Het maximum wat zuid mag doen is: 2 schoppen, doch ook passen is niet on juist. Men bedenke, dat indien noord enige kracht zou hebben, hij al snel tot een bod van twee schoppen had kunnen besluiten. In antwoord op een informa tiedoublet is dat bod niet forcing. In de praktijk (Engeland—Frankrijk) ging 2 schoppen al 1 down. H. W. FILARSKI.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17