Thans ook voor landbouw succes in versnelde Europese gemeenschap Meisje uit Venlo door psychopaat vermoord VARLAC IC WEERBERICHT Na afmattende besprekingen EERDERE KOMST VAN RUS STUURT PLAN IN DE WAR Leidse verfhandel „de Valk' KOELKASTEN Schildersbedrijf H, P. JANSEN lernvs Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 13 MEI 1960 No. 30047 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Duits negativisme doorbroken Overwinning van Nederlandse ministers Na dagen van afmattende besprekingen, eerst in Luxemburg en gisteren in Brussel, heeft Nederland kunnen bereiken, dat de landbouw niet zal worden geïsoleerd bij de voorgestelde versnelling van de Europese Economische Gemeenschap. Na vrijwel 14 uur onafgebroken vergaderen kon de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, gisteravond tegen middernacht mededelen, dat mèt de industrie ook de landbouw op 1 januari 1961 sneller in de gemeenschap zal worden geïntegreerd. „Zelden heb ik dergelijke zware onder handelingen moeten voeren", aldus zeide minister Luns, die de houding van de Duitse delegatie „Uiterst negatief" noemde. „Alleen de wetenschap, dat de Nederlandse delegatie het gesprek over de versnelling zou afbreken, indien over de landbouwkwestie geen resultaat zou worden bereikt, heeft tot het akkoord geleid", aldus de Nederlandse minister, die de voor de landbouw getroffen maat regelen een „aanvaardbare regeling" noemde. Hardnekkige strijd Sinds dinsdagmiddag in Luxemburg heeft de Nederlandse delegatie met minister Marijnen en minister De Pous een hardnekkige strijd moeten voeren tegen het standpunt van Frankrijk, Italië en Duitsland dat overigens aan het gesprek begon met het standpunt, dat het opnemen van de landbouw in de versnellingsprocedure in beginsel onaan vaardbaar was dat voor de handel in agrarische produkten een voorwaarde lijke regeling zou worden getroffen. Deze zienswijzen kwamen er op neer, dat in het komende half jaar een studie zou moeten worden gemaakt van de ontwik kelingen in de agrarische industrie dei- verschillende landen, waarna tegen het einde van 1960 een beslissing zou moeten worden genomen, waarvoor bovendien nog eenstemmigheid was vereist. Met klem betoogde minister Luns tijdens de uren lang durende debatten, die her haaldelijk werden onderbroken voor telefoongesprekken met de regeringen in alle zes hoofdsteden van de gemeen schap, dat de agrarische sector recht had op een gelijke behandeling als de industrie, dus ook zonder voorwaarden. Aan het minimum voldaan De bijna 20 formules, die gisteren door de ministers van de zes landen voor de landbouw werden gewogen en te licht bevonden leidden tenslotte tot een op lossing, die aan de minimum-verlangens van ons land konden voldoen. Deze op lossing, die naar Nederlandse opvatting slechts een kleine stap betekent op de weg naar een snellere landbouwintegra tie, houdt het volgende in: 1. de maatregelen, die zijn voorzien in het verdrag en waarvan de toepassing ten achter is geraakt, moeten voor 31 december van dit jaar worden ingevoerd. Dit artikel slaat op de achterstand by de opening van land- bouwcontingenten door de Bonds republiek, die onder meer heeft nage laten deze per 1 januari j.l. met 10% te verhogen; 2. de voorbereiding van een gemeen schappelijke landbouwpolitiek van de zes landen der EEG zal worden voortgezet en versneld; 3. de landbouwmaatregelen als onder deel van de versnellingsprocedure zullen op 1 januari 1961 van kracht worden 4. de ministerraad van de EEG zal een onderzoek instellen naar de moeilijk heden, die ontstaan by de landbouw maatregelen als gevolg van afwykcn- de concurrentieverhoudingen; 5. indien deze moeilijkheden op 31 december nog bestaan kan de com missie aanvullende maatregelen voor stellen, die slechts met eenstemmig heid door de ministerraad kunnen worden gewyzigd en met gekwalifi ceerde meerderheid worden goedge keurd. Concrete maatregelen Behalve over deze algemene bepalin gen ten aanzien van het landbouwbeleid in de EEG zijn voorts de volgende con crete maatregelen aanvaard: 1. de douanetarieven in de gemeenschap voor niet-geliberaliseerde landbouw- produkten worden verlaagd met een aanvullende vijf procent, zodat de totale verlaging ten aanzien van de basis rechten 25% zal bedragen (twee jaarlijkse verlagingen van tien pro cent plus de aanvullende 5%; 2. er zullen in tegenstelling tot de in dustrie geen regelingen worden ge troffen voor het aanpassen van de nationale douanetarieven aan het toekomstige buitentarief, omdat hier- NOG KANS OP BUIEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond; Plaatselijk enkele buien, maar ook opklaringen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 MEI Zon op: 4.48 uur; onder: 20.25 uur; maan op: 23.56 uur: onder: 7.57 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.14 en 17.42 uur. Laagwater te 1.03 en 13.28 uur. Dit blad bestaat uit 24 pagina's. in is voorzien in het toekomstige gemeenschappelijke landbouwbeleid. De 20 procent verlaging van het bui tentarief voor de Industrie zal dus niet van kracht zijn voor de land bouw; 3. de globale contingenten zullen tot aan het einde van de eerste etappe van de gemeenschappelijke markt worden verhoogd met jaarlijks 20%. Volgens het verdrag loopt de eerste etappe eind 1961 af, doch zijn twee verlengingen van elk een jaar moge lijk; 4. de contingenten voor de produkten, waarvoor by de ondertekening van het verdrag geen invoervergunningen werden afgegeven of waarvan de in voer minder dan 3% van de nationale produktie bedroeg, zullen op 5.2% van de nationale produktie worden ge bracht. De oorspronkelijke voorge stelde 15% voor 1962 als verdere ver hoging is weggevallen. O Slot op pag. 2 In stille bossen bij Tegelen Na twee uur verhoor volledige bekentenis Het sinds dinsdagavond ver miste 16-jarige Venlose meisje, de oudste uit een gezin van zeven kinderen, blijkt die avond om streeks acht uur te zijn vermoord in een met berken en struikgewas begroeid gebied, behorende tot het natuurreservaat ,,De snelle sprong" onder de gemeente Tegelen, onge veer een kilometer van de Duitse grens. De verdachte, de 24-jarige Karei Muijs heeft na een verhoor van ongeveer twee uur tegenover de Venlose politie een volledige bekentenis afgelegd. Hij was met een tweede verpleegde op 5 mei uit de psychiatrische inrichting te Heiloo ontsnapt. Gezamenlijk is het ontsnapte duo in zuidelijke richting getrokken, waarbij ze onderweg diverse kleine inbraken heb ben gepleegd, onder meer in Rotterdam en in Breda. Voorts hebben ze f350, gestolen bij de te Waalwijk woonachtige ouders van de andere jongeman. Deze heeft verder met het misdrijf niets te maken, want Muijs vond hem te jong en onervaren en is daarom alleen ver der gegaan. Hij is in Hilvarenbeek te recht gekomen ,waar hy buiten en in een hotel foto's heeft genomen onder welke ook een van zichzelf in een spie gel. Fotomodel Met bus en trein is hij toen naar Ven lo gereisd, waar hij maandag aankwam en de gemaakte foto's wegbracht om ze te laten ontwikkelen. Nadat hij een ho telkamer had gehuurd is hij een snack bar gaan bezoeken, waar hij met ver schillende jongelui kennis maakte. In een gesprek met een serveuse verklaarde hy een fotomodel te zoeken voor publi- katies in tijdschriften. De serveuse meende wel een geschikte kandidate te kennen. Zij belde het huis van de fa milie Van Groenendaal. Het kwam in orde. Joke kreeg toestemming van haar ouders. Dinsdag is M. met de knappe 16-jarige Joke in contact gekomen in hotel „De bovenste molen". Hier en ook in de om geving heeft hij foto's van haar ge maakt. Vermoedelijk onder voorwendsel dat hij ook in de vrije natuur opnamen van haar wilde maken, heeft hij haar het eenzaam gelegen terrein aan „De snelle sprong" gelokt, waar hij zijn mis daad heeft gepleegd. Bij zijn bekentenis verklaarde hij tot de daad te zijn ge komen, omdat het meisje begon te gil len. Hij had haar toen tot zwijgen willen brengen, maar hij wurgde haar met een sjaaltje, dat hij kort tevoren in Venlo voor haar had gekocht. Hij nam zich niet de tijd het stoffelijk overschot tus- se de struiken te verbergen. Hij liet het liggen en vertrok naar Tegelen. Maar ook daar bleef hij niet lang, omdat hij vroeger in dit stadje gewerkt en ge woond had. Diefstallen Via het pont veer in Steyl is hij de Maas overgestoken naar Baarlo, waar hij een lunchroom en een café heeft be zocht. In een schuur heeft hij gepro beerd een auto te stelen, maar het con tactsleuteltje was er niet, zodat deze poging mislukte. Hij heeft toen maar een oud damesrywiel weggenomen, waarop hij naar Kessel reed. Daar wist hy een betere fiets te bemachtigen Hiermede reed hij naar Weert na ver moedelijk onderweg in Haeien nog een inbraakje te hebben gepleegd. In Weert stapte de moordenaar op de trein naar Heerlen, waar hy weer en kele café's bezocht. In een van deze ge legenheden vroeg hij gevraagd de nieuws berichten aan te zetten. Hy gaf zich uit voor journalist en zei verzot te zijn op primeurs. Hier legde hij ook de belas tende verklaring af. dat hij een primeur kon leveren omtrent een meisje, dat met een sjaal was vermoord. Bij het verhoor verklaarde hij aanvankelijk, dat dit op de moordzaak „Blonde Dolly" sloeg. De nacht bracht hij door in Eygels- hoven, vanwaar uit hy nog een uitstap- pe ondernam naar Kerkrade om bij zijn grootvader het huis ondersteboven te halen. De buit bedroeg echter maar 30 gulden, 's Ochtends vroeg reisde hij door naar Maastricht, waar hij een hotel kamer bestelde. Foto's achterhaald De politie had inmiddels de foto's, die M. bij de fotograaf had gebracht, ach terhaald en dankbaar gebruik gemaakt van het zelfportret van de verdachte. Zijn gezicht prijkte dan ook in een pro vinciaal dagblad. Ofschoon M. zich in middels van zijn snor had ontdaan kreeg de eigenaresse van het hotel argwaan. Zij waarschuwde de politie. De man had zich in zijn kamer opgesloten en hield de deur aanvankelijk op slot. Toen hem gezegd werd, dat zijn ontbijt gereed was, ontsloot hij de deur, waarna de po litie hem kon inrekenen. Onmiddellijk werd de man gebombar deerd met vragen over de verblijfplaats van het verdwenen meisje. Zyn verkla ringen kwamen aarzelend en bleven vaag, zodat de ondervragers reeds het ergste vreesden. Na twee uur bekende hij aarzelend zyn lugubere misdaadhij had het meisje vermoord. Om zeven uur gis teravond ging de politie met een speur hond op zoek en vond het stoffelijk over schot inderdaad op de aangegeven plaats. Het meisje was aan handen en voeten gebonden. Hoewel de streek reeds intensief was afgezocht was men daar nog niet geweest. De sjaal, waarmee M. het misdrijf heeft gepleegd is later in Tegelen ge vonden. Daar had iemand ook reeds zyn weggeworpen fototoestel opgeraapt. De man was ter beschikking van de regering in Heiloo geplaatst. Hij heeft een zeer aanzienlijk strafblad, waarop echter nog geen zedendelict voorkwam. O.a. is hy te Nice in Frank rijk tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld. Het onderzoek dat zo snel licht heeft gebracht in deze misselijke moordzaak, werd geleid door twee officieren van Justitie, mr. W. Uiterwaal en mr. W. Bartels. Vandaag zal dr. Zeldenrust de sectie op het lyk, dat naar het Tegelse ziekenhuis is vervoerd, verrichten. Ballonsatelliet 30 meter doorsnee De Amerikanen hebben heden ochtend om 10.16 uur Ned. tijd van Cape Canaveral een raket ge lanceerd, die een ballon van 30 meter doorsnede in een baan om de aarde moet brengen. De ballon wordt pas opgeblazen als hij in zijn baan is gekomen. De ballon, die 's nachts met het blote oog zichtbaar zal zijn, zal worden ge bruikt in het draadloze verkeer voor het terugkaatsen van seinen. Later werd gemeld, dat de ballon niet in een baan om de aarde is gekomen. De ballon is van plastiek en weegt 59 kg! Hij zit als een harmonica opgevou wen in een magnesium houder, bovenin een Delta faket van drie trappen, die alle goed hebben gewerkt. Op 1600 km boven de aarde moet een springlading de houder openen en de ballon vrijlaten. Het oppervlak van de ballon is met aluminium gepolijst en men verwacht, dat hij minstens 98 procent van de radiogolven van een frequentie tot 4.000 megacycles per seconde zal terugkaatsen. Ook zou het via de ballon mogelijk moeten zijn televisie-uitzendingen over grote afstand te verzorgen. RUSSISCHE VLIEGTUIGEN VOOR INDONESIË Een escadrille bestaande uit door Rus land geleverde straalvliegtuigen voor de Indonesische luchtmacht, maakt op het ogenblik een serie rondvluchten langs de grenzen van de Republiek, aldus deel de gisteren een woordvoerder van de Indonesische Luchtmacht, majoor Agoes Soeroto, mede. Onder de 15 straalvlieg tuigen, waaruit het escradille bestaat, zijn 11-28 bombardementsvliegtuigen, Mig-17 jagers en andere types. Westers apartje in Parijs doorkruist In antwoordnota aan Sovjet-Unie ontkent Washington elke agressieve bedoeling De Sovjet-Unie zal een aanval met kernraketten ondernemen op Amerikaanse bases in Japan, Turkije, Pakistan of Perzië, vanwaar een vliegtuig met een kernbom opstijgt voor een vlucht over Russisch gebied, aldus verklaarde Radio-Moskou, gisteravond in een voor Japan bestemde uitzending. Men weet nooit zeker aldus de uitzending, of een Amerikaanse basiscommandant niet op eigen gezag een dergelijke vlucht laat ondernemen. Premier Kroesjtsjef verklaarde eergisteren op een persconferentie, dat vluchten als van het Amerikaanse spionagevliegtuig de vrede in gevaar brengen, omdat als het weer gebeurt, de Sovjet-Unie de be trokken luchtbases zal vernietigen ,en dat zou oorlog kunnen beteke nen", aldus de Russische premier. De Verenigde Staten hebben in een antwoordnota aan de Sovjet- Unie met klem de beschuldiging tegengesproken, dat de vlucht van de U-2 enige agressieve bedoeling heeft gehad of ten doel had afbreuk te doen aan de topconferentie van de volgende week. Juist het optreden van de Sovjet-Unie zou twijfel kunnen doen rijzen aan haar bedoelin gen ten aanzien van het topoverleg. Washington zegt, dat het ver zamelen van inlichtingen door Amerikaanse vliegtuigen op louter defensieve doelen is gericht. Dergelijke vluchten zijn nodig totdat Moskou instemt met internationale inspectie. Precies tegelijk met kanselier Adenauer Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Bij het diplo matieke incident van het neergeschoten Amerikaanse vliegtuig heeft zich sinds gisteren een tweede feit gevoegd, waar door de conferentie aan de top, die maandag in Parijs begint, in een veel Prins Bernhard heeft gisteren de nieuwe raffinaderij van Esso in het Botlekgebied geopend. De Prins met minister J. W. de Pous rechts) en directeur P. T. Lamont Prins Aly Khau bij auto-ongeluk gedood (Van onze Paryse correspondent) Prins Aly Khan is gisteravond om tien uur na een botsing tussen zijn grijze Lancia en een Aronde, die door een Belg werd bestuurd, in Saint-Cloud bij Parijs om het leven gekomen. Hij stierf nog geen uur daarna in de lift, die hem in het ziekenhuis naar de operatie kamer voerde. Zijn vriendm. de zeten, is geheel ongedeerd geble ven. Van de sportwagen is slechts een hoop in elkaar gedeukt en ge draaid „chroom en ijzer" overge bleven. Vannacht wenste de politie nog geen enkel antwoord op de schuldvraag te geven. De twee wagens moeten elkaar in de bocht gegrepen hebben. Dat de prins, volgens zijn gewoonte, wel weer met een ruivelse snelheid moet hebben gereden, valt ook voor een leek echter uit de ruïne van zyn auto zonder veel moeite op te maken. Aly Khan was 48 jaar en de zoon van wijlen de Agha, die als Oosters vorst en de incarnatie van God over miljoenen Ismaïlieten regeerde, die hem als belo ning of belasting jaarlijks in goud zyn (aanzienlijke) gewicht uitbetaalden. Voordat de Agha enkele jaren geleden overleed, had hy al bekend gemaakt, dat niet zyn zoon Aly, doch zyn klein zoon Karim hem als geestelijk en wereldlyk leider over zyn geloofsgenoten op zou volgen. Sinds enkele jaren oefende Aly de functie uit van vertegenwoordiger van Pakistan bij de Verenigde Naties. Hij zou deze post eerstdaags juist verwisse len met die van ambassadeur in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. Meer dan door zijn diplomatieke ver diensten heeft Aly Khan echter bekend heid verworven vanwege zijn kostbare paardenstallen bij Longchamps en zijn nogal roezig liefdesleven. Na een eerste huwelijk met een En gelse trouwde hij de Amerikaanse film ster Rita Hayworth, die hem twee kin deren schonk. Na zijn tweede scheiding is er lange tijd ernstig sprake geweest van een derde huwelijk met de actrice Gene Tierney, doch de laatste jaren scheen Aly Khan het geluk te hebben gevonden by de schone Bettina, met wie hy echter nooit officieel getrouwd is. Op de grote premières en by de mondaine cocktails in Parijs, en vooral ook bij de paardenrennen van Longchamps en 'Jeauville, zal Aly Khan worden gemist. -Pf - - y behoorde tot de aanzienlijke leden De chauffeur, die achterin was ge van „tout Paris". vermaarde ex-mannequin van het modehuis Fath, Bettina, die naast de prins zat die chauffeerde, heeft slechts enkele ongevaarlijke ver wondingen in het gelaat opgelopen van Standard Oil kamer. de controle- ongunstiger daglicht wordt geplaatst. De Russische premier Kroesjtsjef heeft, zonder opgave van reden, zijn komst naar de Franse hoofdstad plotseling met 24 uur vervroegd en zal nu al morgen ochtend op het vliegveld van Orly arri veren. De Russische leider komt, alsof hy 't erom gedaan heeft, bijna op de mi nuut af nauwkeurig op hetzelfde uur en dezelfde plaats aan als de Westduitse kanselier Adenauer! De Franse autori teiten hebben in Orly in der haast al een omslachtig scenario moeten ont werpen met het doel te voorkomen, dat beide staatslieden, tussen wie nooit een ontmoeting heeft plaatsgevonden en die politiek en menselijk samen maar wei nig sympathiseren, op het vliegveld el kaar plotseling tegen het lyf zouden kunnen lopen! Netelige problemen Afgezien van zo'n fysieke ontmoeting, die men dus wel liever vermijden wil, werpt de vervroegde komst van „mon sieur K.", die Frankrijk juist zes weken geleden verliet ook andere netelige di plomatieke problemen op. Al weken ge leden waren de drie Westelijke mogend heden overeengekon«M, dat het gewenst was voor de beslissende ontmoeting met Sovjet-Rusland aan de top de strate- gisch-politieke plannen inzake de toe komst van Berlijn en van Duitsland in het algemeen eerst nog eens met kanse lier Adenauer te bekijken. En met die bedoeling had de hoogbejaarde Duitse staatsman zich dan ook graag bereid verklaard dit weekeinde in Parijs door te komen brengen. Men vraagt zich in diplomatieke kringen hier nu al af of de heer Kroesjtsjef als antwoord op dit Westerse onderonsje met de kanselier van Bonn, eveneens in Parys niet een apartje met zijn Duitsers, de heren Ul- bricht en'of Grotewohl, zal willen orga niseren. Het zou dan wel eens moeilyk kunnen zyn een weigering van zo'n „oosterse" samenkomst op Franse bo dem met de traditionele eisen van di plomatieke gastvrijheid te verenigen. 0 Slot pag. 2 Advertentie Officiële dealer van: VERF VAN VETTEWINKEL TOKION LAKKEN VALSPAR AUTOLAEKEN WIENESE LADDERS SPHINX KWASTEN LAMMERMARKT 3 LEIDEN - TELEFOON 33909 Verkoop uitsluitend engros. vanaf f 225. ELEKTRO-SPECIAALZAAK Advertentie HEEL LEIDEN spreekt over het nieuwe Histor-proilukt De ideale wasbare en ademende MUURVERF voor plafonds, keukens, badkamers enz. Volop voorradig by: Alléén MARE 116 Advertentie die lekkere shag in de handige doos Ouc/ ^)Tïe Uit het Leidsch Dagblad van 13 mei 1860: „Een door den Gouverneur-Ge neraal van Nederlandsch-Indië af gezonden telegram, Batavia 26 Maart, luidt: „Alles wel, geen nieuws"." .J

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1