flexa ZOU BEZOEK VAN EISENHOWER AAN MOSKOU NIET DOORGAAN? Adenauer grijpt in liet E.E.G.-conflict in WEERBERICHT Kroesjtsjefs achtingvoor de president van de V.S. heeft natuurlijkwijziging ondergaan Maar Tass zwijgt nog over de kritiek van Russische premier GOLF VAN PROPAGANDA VAN OOSTDUITSERS TEGEN BONN Aanvaardt Bonn Franse plan? KOELKASTEN SCHILDER ZELF MET Haar hart stond tweemaal stil Hebt U dit artikel gemist? Jammer! TWEN-COSTUUM 90,- teuws J Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 12 MEI 1960 -Jo. 30C-*o LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041 Redactie: 21507 „In Parijs (d.w.z. op de komende topconferen tie) zullen wij zien of het al dan niet nodig zal zijn de reis van president Eisenhower naar Rus land uit te stellen", aldus verklaarde de Sovjet- russische premier Kroesjtsjef gisteren op de „tentoonstelling" in Moskou van de resten van de neergehaalde U-2 tegenover Westelijke jour nalisten. Kroesjtsjef zei met een effen gezicht, dat het hem „met afschuw had vervuld, toen hij hoor de, dat president Eisenhower de vlucht van het neergeschoten toestel had goedgekeurd" Toen men hem hierop vroeg of zijn achting voor Eisenhower hierdoor een wijziging had ondergaan, dreef hij de huichelachtigheid nog iets verder door te verklaren: „Maar natuurlijk!" Over het even tuele bezoek van Eisenhower aan Rusland merkte Achttien uur na bovenstaande opmerkingen van Kroesjtsjef had het Russische persagentschap „Tass" er nog geen melding van gemaakt. De Russische kranten gaven wel uittreksels van de mededelingen van de premier, maar publiceerden niets over zijn opmerkingen over Eisenhower. Buitenlandse correspondenten ondervonden moeilijkheden bjj het doorgeven van hun verhalen naar het buiten land. De eerste hoogtepunten van de rede werden uitgeseind, maar veel van hun latere kopij, die werd ingediend bij de Russische censuur, is nog niet vrijgegeven voor publikatie. Volgens sommigen zou Kroesjtsjef op het tijdstip, dat hij zijn opmerkingen maakte, nog niet op de hoogte zijn geweest van een verklaring van Eisenhower, dat hij nog steeds verwacht naar de Sovjet-Unie te gaan en niet meent, dat het vooruitzicht voor de topconferentie beslissend is gewijzigd. het neerschieten van de U-2 is men tot de slotsom gekomen, dat Kroesjtsjefs verklaring niet volkomen juist is. Meer en meer helt men in Washington over naar de veronderstelling, dat de U-2 motorstoring heeft gekregen, daar door lager vloog en toen doelwit is ge worden voor Russisch luchtafweerge schut. Het vliegtuig is hierdoor bescha digd en de vlieger heeft, op geringe hoogte, de U-2 per parachute verlaten. Kroesjtsjefs allereerste verklaring wordt beschouwd als „een fantastisch komplot" Kroesjtsjef op: „Ik zou niet graag in zijn schoenen staan als hij naar de Sovjet-Unie komt. De men sen zullen hem heel veel te vragen hebben. Maar er zullen geen excessen voorkomen". Op de vraag van een Amerikaanse journalist of hij nog wenste, dat Eisenhower de Sovjet-Unie zou bezoeken, antwoordde hij, na een korte aar zeling: „Wat wilt U, dat ik zeg. Ga op mijn plaats staan en geef antwoord. De moeilijkheid is, en ik zeg het ronduit, dat mijn verwachtingen in hem niet gerechtvaardigd zijn. Tenslotte ben ik ver antwoordelijk voor de Sovjetrussische regering. Het Russische volk is openhartig. Kan ik verwach ten, dat het Eisenhower als een dierbare gast zal ontvangen?" dat was opgezet om de Amerikaanse regering te verleiden tot algehele ont kenning van de verkenningsvlucht. Immers, als de U-2 door een raket ge raakt was, zou er van het toestel niets over zijn en moest de vlieger dood zijn. „Geen sprake van een provocatieve daad" President Eisenhower heeft gisteren op zijn persconferentie in Washington mee gedeeld, dat Amerikaanse vliegtuigen „geheime" vluchten boven de Sovjet- Unie maken, omdat de V.S. geen tweede Pearl Harbour wensen, waar de Japan ners in december 1941 onverwacht de Amerikaanse vloot aanvielen en vernie tigden. De geheimhouding, die de Sovjet-Unie betracht en de maatregelen, nodig om die geheimhouding te door breken, zijn een bron van voortdurende spanning, aldus Eisenhower. Ik zal daarom Kroesjtsjef op de topconferentie te Parijs nogmaals vragen in te stem men met mijn voorstel voor een „vrij luchtruim", waardoor het gevaar van een onverhoedse aanval uitgeschakeld kan worden. Men vroeg Eisenhower of hij nog steeds verwachtingen koesterde van de topconferentie, ondanks een verklaring van Gromiko, dat de V.S. en sommige van him bondgenoten tengevolge van de spionagevluchten „op de rand van een oorlog met de Sovjet-Unie" staan. Eisenhower antwoordde: „Ja. Ik blijf enige hoop koesteren, omdat dergelijke dingen al zo vaak door de Russen zijn gezegd en de verklaring van Gromiko dus niets nieuws is". De president bracht voorts de spiona- ge-affaire in herinnering, waarbij kolonel Rudolf Abel was betrokken. De man heeft voor de Russen gespioneerd in de V.S. en daarvoor een flinke straf ge kregen. De VB. en hun bondgenoten hebben niets gedaan, dat als provocerend opge vat kan worden. Zij zorgen voor hun eigen veiligheid en willen geen enkel conflict uitlokken, aldus Eisenhower Volgens het Engelse communistische blad „Daily Worker" heeft Kroesjtsjef gezegd, dat de Sovjet-Unie het geval van het Amerikaanse spionage vliegtuig bij de Veiligheidsraad aanhangig zal maken. Als de V.S. een actie zouden blokkeren, zou de Sovjet-Unie de kwestie in de Algemene Vergadering ter sprake bren gen. De piloot van het Amerikaanse vlieg tuig, dat boven Rusland werd neerge haald, Powers, is aangeklaagd ingevolge een artikel van het Russische wetboek van strafrecht, dat handelt over de „misdadige verantwoordelijkheid voor misdaden, die tegen de staat zijn ge richt", zo meldt Tass. U-2 bijna onzichtbaar De Newyorkse „Journal-American" meldt, dat de op 1 mei boven de Sovjet- Unie neergeschoten U-2 door een soort verf bijna „onzichtbaar" was voor radar. Daardoor zou het verkenningsvliegtuig zo diep in het Russische luchtruim heb ben kunnen binnendringen zonder ont dekt te worden. Op basis van hetgeen de Amerikaanse inlichtingendienst kon concluderen uit de officiële Russische verklaringen over MINDER WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Vrij zonnig weer en slechts hier en daar een bui. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 13 MEI Zon op: 4.50 uur; onder: 20.24 uur. Maan op: 23.00 uur; onder: 6.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.30 en 16.57 uur. Laagwater te 0.20 en 12.46 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's Al eerder U-2's vernield Het Amerikaanse blad „New York Daily News" meldt, dat de Verenigde Staten behalve de op 1 mei in de Sovjet- Unie neergekomen U-2, drie vliegtuigen van dit type hebben verloren. Het blad schreef van „zeer goede zijde" te hebben vernomen, dat een van de drie spoorloos is verdwenen, een tweede is vernield, waarbij de vlieger vermoedelijk zijn leven heeft opgeofferd om zijn opdracht geheim te houden, en de derde heeft men boven „neutraal" gebied zien ont ploffen, nadat de piloot geseind had, dat hij moeilijkheden met de motor had. Voor zover bekend, is. aldus het blad, Powers de enige van de vliegers van de vier U-2's die nog in leven is. De NASA, de Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart, deelde vorige week mee, dat er oorspronkelijk tien U-2's zijn geweest waarvan er één bij een vlucht boven Duitsland was ontploft en een ander in de Rocky Mountains in de Verenigde Staten was verongelukt. Slot pag. 2 Communistisch witboek met leugens over Westduitse Blitzkrieg en commandotroepen Rode poging om de Polen tegen Bonn in het harnas te jagen (Van onze correspondent in Bonn) Aan de vooravond van de top conferentie laat het communistische Piloot Francis Powers, de piloot van de neergeschoten Amerikaanse U-2gefotografeerd in Moskou waar hij thans gevangen zit. regime van Oost-Duitsland een golf van propaganda op het Westen, speciaal op de Bonds republiek, los. De Oostduitse be volking wordt juist in deze dagen bijv. gedwongen brieven „van het Duitse volk" aan de Grote Vier te Parijs te sturen, voorts beschuldigt het Oostduits witboek het nieuwe Westduitse leger van voorberei dingen tot acties op Oostduits grondgebied. Naar het Westduitse ministerie van Defensie van minister Strauss gister middag meedeelde, beweert dit commu nistische witboek, dat op tien plaatsen in Noordwest-Duitsland, vlak langs de grens met Oost-Duitsland, speciale commandotroepen van het Westduitse leger klaarstaan of opgeleid worden om .aanvallen op Oost-Duitsland te onder nemen". De Westduitse commandotroe pen zo fantaseert de Oostduitse pro paganda er op los willen daarmee de kracht van het Oostduitse onder Rus sisch commando staande leger op de proef stellen en voorts onrust in Oost- Duitsland zaaien. Volgens minister Strauss gaat het, evenals met de bewering van de Oost duitse partijchef Ulbricht, dat Bonn een „Blitzkrieg" op stapel zet tegen Oost- Duitsland, om louter leugens. Ten eerste staat het Westduitse leger van de eerste tot de laatste man onder NAVO-supervisie. Het kan geen enkele eigen actie ondernemen! Ten tweede beoogt het rode regime in Oost-Berlijn met zyn leugens de Polen tegen Bonn op te zetten. Men hoopt te Oost-Berlijn kennelijk, dat Polen daardoor wat posi tiever tegenover de opbouw van het Oostduitse leger zal komen te staan. Op dit leger is van Poolse zijde blijkbaar veel kritiek geuit, meer kritiek dan op de Westduitse houding ten opzichte van de Oder-Neisse linie, de huidige grens tussen Oost-Duitsland en Polen. Papegaai van Moskou De communistische minister-president van Oost-Duitsland Grotewohl, stelde gisteren in Oost-Berlijn voor het Oost duitse schijnparlement opnieuw voor om van West-Berl(jn een vrije stad te maken. Hij toonde zich bereid om een tussenoplossing voor het Westberlijnse probleem te aanvaarden: de Westelijke troepen in Berlijn zouden daartoe etap pe-gewijze in aantal moeten worden verminderd. Volgens Grotewohl dient er een vredesverdrag met beide Duitslan- den te worden gesloten, dJe beide als staten met gelijke rechten aan een vredesconferentie voor Duitsland zouden moeten deelnemen. In Bonn zegt men Moskou's papegaai herhaalt wat de meester in het Kremlin reeds diverse malen heeft geëist.. Russische spionage in Zwitserland Twee functionarissen van de Sovjetrussische ambassade te Bern hebben opdracht gekregen Zwit serland onmiddellijk te verlaten omdat zij zich aan spionage heb ben schuldig gemaakt. Dit is gis teren in een communiqué van het Zwitserse ministerie van Justitie en politiezaken meegedeeld. De functionarissen werden dins dagavond te Zürich gearresteerd, aldus het communiqué, toen zij op het punt stonden zich in verbin ding te stellen met een spion die voor de Russische geheime dienst werkte. Zij zouden van de agent inlichtingen hebben ontvangen over plannen van militaire radarinstal- laties in Zwitserland, gegevens over de organisatie van het Zwit serse leger en inlichtingen over raketbases in West-Duitsland. Naar uit gezaghebbende bron wordt vernomen zouden de beide Russische ambassadefunctionaris sen „jonge secretarissen" zijn, die reeds enige tijd werkzaam waren in de ambassade te Bern. De man, die hun agent was, een buiten lander, zou in maart zijn aange komen. De beide ambassadefunc tionarissen waren gisteravond reeds onderweg naar de Sovjet- Unie. De zaal van de Franse minister raad in het Elysée, waar maandag a.s. de topconferentie zal beginnen. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier Adenauer heeft gisteravond ingegre pen in het Nederlands-Duitse conflict op de EEG-ministersconferentie te Brussel. Hij had een gesprek met de minister van Landbouw Schwarz waarvan men aanneemt, dat het zal leiden tot de Westduitse aanvaar ding van een Frans compromis-voorstel. Te Brussel wordt gelijk gemeld reeds enkele dagen lang inten sief gedebatteerd over het plan-Hallstein tot versnelling van het Europese integratie-tempo. Van Nederlandse zijde staat men erop, dat hierbij, gelijk de gehele EEG-conceptie ook eist, de landbouw eveneens wordt ingeschakeld en dat ook de agrarische contingenten in het raam der tempo-versnelling met 20% zullen worden verhoogd. De West duitse onderhandelaars zijn gebonden aan een besluit van het kabinet- Adenauer om de versnellingsmaatregelen uit het plan-Hallstein niet te laten gelden voor de landbouw. De rust van deze zaal is wel in flagrante tegenspraak met de po litieke stormenwelke in de buiten wereld woeden. Op de achtergrond van de Westduitse houding staan een reeks invloedrijke organisaties en personen: het Duitse Boerenverbond onder leiding van zijn voorziter Rehwinkel, het Duitse Raif- feisenverbond, diverse van agrarische kiezers afhankelijke Bondsdagleden en functionarissen van het ministerie van Landbouw te Bonn, pogen de landbouw uit het Hallsteinse concept te lichten. In de eerste plaats om de eigen land bouw te beschermen tegen o.m. de rela tief goedkope Nederlandse produkten, ten tweede om te pogen de gehele land bouw uit het EEG-plan te halen. Vol gens dit plan moet binnen zes jaren een gemeenschappelijke markt voor land- bouwprodukten tot stand komen. Daar van willen de Westduitse landbouworga nisaties niets weten. Zij willen een voortgezette protectie van de landbouw in de Bondsrepubliek, zij wensen vrij baan voor bijv. onderhandelingen buiten EEG-verband, zoals onlangs reeds, on danks Nederlandse protesten en tegen de Europese afspraak in, werden ge voerd met Denemarken. Geen spelbreker Het Franse compromis-voorstel zou Adenauer, wie er persoonlijk veel aan gelegen is in EEG-verband niet als spel breker te fungeren, wel acceptabel vin den. Daarin wordt voorgesteld de ver laging van het buitentarief van de EEG niet te laten gelden voor de landbouw, maar voor verhoging van de contingen- Tweemaal zoveel Ned. kaas naar Ver. Staten President Eisenhower heeft de in voercontingenten voor Nederlandse Goudse en Edammer kaas verdub beld en tevens het contingent voor kaas van Italiaanse type verhoogd. Neder land en Italië zijn de landen, die het meest van deze verbetering profiteren, maar kleine hoeveelheden van deze kaassoorten worden ook uit Argentinië ingevoerd. Het contingent voor Goudse en Edam mer kaas bedraagt na de verdubbeling 9.200.400 lbs. per jaar; het contingent voor kaas van Italiaans type is ver hoogd van 9.200.100 tot 11.500.100 lbs. per jaar. Deze verruiming van de invoermoge- lijkheden was de vorige maand aanbe volen door de commisie voor de douane tarieven. De commisie was van oordeel, dat de omstandigheden waren veran derd sedert de invoering van de kaas contingenten in 1953. Volgens de com misie is een grotere invoer nu mogelijk zonder grote nadelen voor het program ma voor het steunen van de zuivetprij zen in de V.S. ten een lager percentage dan de voor gestelde 20% zou moeten worden inge steld. Het is buiten kijf en zo voelt Ade nauer het blijkbaar ook dat hier spe cifiek Westduitse boerenbelangen een spaak in het wiel van de toch al om streden EEG-ontwikkeling steken. De Boerenbonden hebben een dikke vinger in de Bonner pap. De grote regerings partij, de CDU-CSU, staat onder voort durende zware druk van deze machtige bonden, die vrezen dat de Westduitse landbouw de concurrentiestrijd tegen Italiaanse en vooral Nederlandse, maar ook Franse produkten, niet kan volhou den. Aan de andere kant staat dat alge meen aanvaard wordt dat de Westduitse agrarische produkten toch wel een stootje kunnen hebben en bij het ope nen van de West-agrarische markt heus niet direct in een crisis zullen geraken. Meisje sinils dinsdag te Venlo vermist Sinds dinsdagavond wordt in Venlo vermist het 16-jarige meisje J. van Groenendaal. Zij is het laatst gezien in gezelschap van de 24- jarige K. Muijs, die kortgeleden uit een psychiatrische inrichting in Heilo is ontslagen. De man had in een Venlo's hotel gezegd, dat hij op zoek was naar een geschikt fotomodel, dat voor illustraties in mode- en damesbladen zou kunnen dienen. Men noemde hem de naam van het meisje, dat er na telefonisch contact wel iets voor voelde. Het is daarna tot een ontmoeting gekomen. Later hebben beiden zich naar hotel „Bovenste Molen" begeven. Van hieruit heeft het meisje om ongeveer zes uur dinsdagavond de ouderlijke woning nog opgebeld en mee gedeeld, dat ze nog wel een uurtje zou uitblijven. De man en het meisje zijn het laatst gezien, toen ze in de richting van de kleine heide wandelden. Met het oog op de mysterieuze verdwijning van het meisje verzoekt de Venlose politie alle mogelijke inlichtingen en medewer king van het publiek om tot opheldering van dit geval te komen. Politie, militairen en een speurhond hebben gisteren teveergeefs naar het meisje gezocht. Advertentie Advertentie vanaf f 225.—. ELEKTRO-SPECIAALZAAK liBBBÏÏWIWHl AALMARKT 4 BE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST SIKKEHS-TJALLENA FKODIKT Wat u met tl. 90,- moet doen? Een goede suggestie: een goed cosruum kopen in onze Twen-coIIcaie? Want nü koopt de modieuze jongeman voor 90,- cen merk-costuum in de speciale aanbie- dingscrie van de Faam! TOP-VOORDEEL NR. 9 slechts één week: ttOQGSIRAAT LEIDEN (£)uc/ M Uit het Leidsch Dagblad van 12 mei 1860: „Stadt Niirnberg aan de Visch- brug. De ondergeteekende berigt de ontvangst van eene versche partij Erlanger- en Kitzinger- Beyersch-bier a SO ets. per flesch buiten 's huis te bekomen. G. A. Tap." (Advertentie).

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1