toiletzeep lieet Q#/« Moeilijkheden op E.E.G. conferentie Luxemburg Vier jaar voor Beierse moord op „nuttelozerr Drie miljoen Europese Russen over de Oeral.... ISSSiiH Met DU-NY dubbel zo schoon 1wl Li V_J Weerstanden van W.-duitse zijde Chefarme,4 Schultze toonde geen medelijden met slachtoffers uit de oorlog In komende jaren voortzetting van de vroegere ontwikkeling Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 11 mei 1960 Vierde blad no. 30045 105-JARIGE IN HILVERSUM (Speciale berichtgeving) De enige jaren geleden uit Indonesië «repatrieerde mevrouw Portier, die in iget gemeentelijk verpleeghuis te Hil versum wordt verzorgd, hoopt vrijdag haar 105e verjaardag te vieren. Baar gezondheidstoestand is nog steeds redelijk goed. Cultuurprijs Hilversum voor Laurens Bogtman Burgemeester J. J. G. Boot van Hil versum zal op 17 mei de cultuurprijs jBllversum, groot f. 1000. aan de concert- langer Laurens Bogtman uitreiken. Het js de eerste keer, dat de cultuurprijs Eordt toegekend. De uitreiking geschiedt jn de Burgerzaal van het Hilversumse (raadhuis. De jury, die de prijs toekende bestond uit de heren P. J. Mulder. G. Ejlstra (secretaris), prof. G. Stuiveling, lOscar van Hemel, dr. D. P. R. A. Bouvy en dr. A. van der Horst. Was U éénmaal met DU-NY en beleef de sensatie van dubbel zo schoon te zijn. Geen spoortje overtollig vet- vuil- of kalkaanslag blijft I achter in de huidporiên. U voelt het. de huid tintelt van leven U ziet het. een watje met alcohol over de pas gewassen hals gestreken blijft wit en dat bereikt U nooit met een andere zeep Ja. baadt U deze week eens met DU-NY en onderga de sensatie van deze zeep- loze toiletzeep. p DU-NY bespaart werk, want boorden en manchetten blij ven dubbel zo lang schoon. DU-NY de „zeep- loze zeep" neutraal en alkalivrij, is ook ideaal als haarwas middel. Bijt niet in de ogen. DU-NY vormt geen kalkzeep en laat dus geen vieze, vettige randen achter in wastafel en bad. Door DU-NY géén transpirerende han den en voeten meer. Een uitkomst voor velen. (Van onze correspondent in Brussel) Dc vergadering van de ministers van de E.E.G. in het nieuwe gebouw van de Kolen- en Staalgemeenschap, vlakbij het Centraal Station van Luxemburg, is gisteren voornamelijk en zoals verwacht »en gevecht geweest tussen de Duitse en Nederlandse delegaties be treffende de vraag of de landbouw in de versnelling van de gemeen- khappelijke markt zal worden betrokken of niet. Ongunstige sfeer De Duitse minister van Economische aken, prof. Erhard, toonde zich hier in een hardnekkige tegenstander, ter- [jjl de Nederlandse delegatie niets wil- 6 toegeven inzake de versnelling van de aneenschappelijke markt voor indus- ieprodukten wanneer er voor de land- juw helemaal niets zal worden gedaan, bor het eerst komen de moeilijkheden de gemeenschappelijke markt van de uitse kant. In kringen van de confe- mtie wordt een beetje de draak ge- oken met het liberalisme van minister rbard, die wel expansie wil voor de (uitse industriële produkten, maar zijn (uitse landbouw op een werkelyk pro- ctionistische manier verdedigt tegen dere nieuwe vorm van liberalisatie. Zelfs het gematigde voorstel van de bropese commissie om de douanerech- n voor landbouwprodukten in het on- srlinge handelsverkeer met 5% te ver gen in plaats van 10% voor de indus- leprodukten, werd door minister Er- ird verworpen. De Franse delegatie urentegen is voor de versnelling van gemeenschappelijke markt en staat et weigerachtig ten opzichte van een kere liberalisatie van de landbouwpro- ikten in het raam van de versnelling elke op 1 januari 1961 van kracht zal orden. Daar een eventuele versnelling ui de gemeenschappelijke markt op het ebied van de landbouw de Belgische elangen niet verstoort is het Belgische landpunt eerder gereserveerd. Compromisvoorstellen Om 7 uur, na een dag van besprekin- tn, werd de zitting onderbroken. Alle elegaties maken hun uiteindelijk ak- oord afhankelijk van een algemeen ak- loord over het program van versnelling, ftgeen betekent dat in de eerste plaats «t Nederlands-Duitse geschil moet wor- fn opgelost. Het waren voornamelijk f Fransen onder leiding van de minis- ir van Buitenlandse Zaken, Couve de lurville, die met de redactie begonnen Bn compromisvoorstellen. Wat de 20% verlaging van het bui entarief betreft was er evenmin een kkoord. Er scheen echter overeenstem- ling mogelijk om de definitieve verla- 'ig van het E.E.G.-buitentarief met "f afhankelijk te stellen van een zeke- reciprociteit van de derde landen. Afgewacht zal worden wat de Dillon- üderhandelingen in het G.A.T.T. op beren en voornamelijk of grote landen let hoge protectionistische tarieven zo- Is Engeland en de V.S. bereid worden evonden om te onderhandelen over ibstantiele verlagingen van hun hoog- le tarieven. Het plan van de Europese commissie *n de interne douanerechten met in- jtng van 1 januari 1961 met 10% te plagen, maakt een enorm aantal be weningen noodzakelijk, daar deze by- jpmende 10% verlaging, worden be- pend op het oorspronkelijke douane- pht, dat wil zeggen de rechten die (66r 1 januari 1959 bestonden. Advertentie Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Vier werkelijk betrouwbare middelen r helpen elkaar en... doen wonderenI De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. ,Er is vastgesteld waar en hoe pijn [bnlsfaat en men heeft geleerd pijn te meten» Daarna heeft men kans gezien pewerkingioran éér» Jer-oudste pijnbe-, pbijdets belangrijlUe versterken door toe*] toeging, var» nieuw ontdekte middelen, j |®«ie combinatie werkt bij pijnenden ook' [Bij griep vaak beter dan ellt middel ^afzonderlijk. wtonoernjK. m* No pijnen eivgnep. Geschikt voor de gevoeligsie maag,] die wordt beschermd dooe het bestanddeel Chefaroi. I WÈMfl.80. Voo rdelig» gerinsverpafckingtOO lab». 13£0 j Jeugdige dievenbende Zes Haagse jongens tussen 16 en 22 tór, op 22 en 23 april op heterdaad be- ®Pt bij inbraken, hebben inmiddels ekend nog ze$ inbraken of pogingen tortoe te hebben gepleegd en een groot total automaten, vermoedelijk niet er van de honderd, te hebben gelicht, en inbraak is mislukt, omdat de jon- tos schrokken van een overledene, die opgebaard in de r -k. kerk aan de luwelen Burgwal te Den Haag. Toen m het nachtelijk duister het stoffe ls overschot ontdekten, lieten zij de Jkrblokken voor wat zy waren en ^gen op de vlucht— - - De conferentie verliep in een psycho logisch ongunstige sfeer. Velen gewaag den gisteravond voor de tweede hervat ting van de conferentie van een „crisis" en de moeilijkheden komen niet zoals zo vaak het geval is van Frankrijk, maar van West-Duitsland. In de meeste dele gaties vindt men het Duitse en door mi nister Erhard hardnekkig verdedigde standpunt onredelijk. De Franse minis ter van Buitenlandse Zaken hervatte met enkele ambtenaren na een schor sing van een uur om negen uur 's avonds de redactie van een nieuw compromis voorstel. Men wil thans een verhoging van de contingenten, voornamelijk de Duitse landbouwcontingenten liëren aan de tot standkoming van een ge meenschappelijke landbouwpolitiek over het jaar 1961 of ten laatste tegen 1963. Dat voorstel viel evenmin in de smaak van de Nederlandse delegatie, die te recht vreest dat een gemeenschappelijke landbouwpolitiek voor de zes landen, ge zien de ervaring met Benelux, een werk van zeer lange adem is, terwijl het thans in de eerste plaats er op neerkomt, dat Duitsland de landbouwbepalingen van het niet-versnelde verdrag van Rome honoreert. Reuzen-tijgerhaai in baai van Hollandia Een reusachtige gevlekte tygerhaai van meer dan zes meter lengte heeft gedurende enkele dagen de baaien naby Hollandia onveilig gemaakt. De politie maakte met bootjes jacht op het dier, dat zich echter van de talryke erop af gevuurde schoten niets aantrok en bleef rondzwemmen in de nabyheid van de vracht- en andere schepen, van welker afval het leefde. De eerste keer werd de haai zondag gesignaleerd in een bij-baai, waar altijd kinderen zwemmen. Het dier zocht daar zelfs in zeer ondiep water naar prooi. Op deze plaats komen zelden haaien voor. In elk geval was er nog nimmer een monster als dit gezien. Intussen schynt de jacht op de vis toch succes te hebben gehad: dinsdag rapporteerde de politie, dat de haai dood op de rug drijft in 20 meter diep water. Zij zal trachten, het beest te bergen. Veronica voor Scheveningen Het drijvende radiostation Veronica is gisteren op eigen kracht naar het wes ten gevaren en daar ter hoogte van Scheveningen voor anker gegaan. Daar zou uitgezonden worden op 185.5 meter. Men zal gericht zenden, hetgeen bete kent dat de zender slechts in een be perkt gebied beluisterd zal kunnen wor den, namelijk in de streek tussen Kat wijk, Leiden, Gouda, Rotterdam en Hoek van Holland. In het geheel zal men, theoretisch gesproken, twee miljoen luis teraars kunnen bereiken. Mochten de uitzendingen nu weer gestoord worden, dan gaat Veronica uitzenden op 188 me ter, de band van een regionale Neder landse hulpzender. Deze zender zal dan niet door Veronica worden gestoord wegens de beperkte zendbereik, maar wel door een eventuele stoorzender. Wel licht, zo merkte men van de zyde van Veronica op, is de PTT dan wel bereid een einde te maken aan de activiteiten van de stoorzender. Binnenkort proces tegen prof. Heyde (Van onze correspondent in Bonn) De 66-jarige vroegere hoge amb tenaar en chef van de geneeskun dige afdeling bij het Beierse BILLY LITTLEFORD uit Bilston in Engeland mag zich wel de jongste motorrenner ter we reld noemenZijn vader bouwde voor deze vierjarige kleuter een 125 cc motor, waarop hij zich een hele baas toont. Eerste Kamer Minister Beerman bracht hulde aan levenswerk van wijlen prof. Meijers Tweede boek van het nieuw B.W. vastgesteld De Eerste Kamer heeft gisteren in vlot tempo het tweede boek van het nieuwe Burgerlyk Wetboek vastgesteld. Byna twee jaar geleden had de Tweede Kamer dit deel van het levenswerk van wylen prof. Meijers reeds aanvaard. De Eerste Kamer bleek op enkele on derdelen niet geheel gelukkig met de nieuwe bepalingen, maar zowel mr. Wit- teman (KVP) als prof. Diepenhorst (AR) waren van oordeel, dat er tussen de invoering van het nieuwe B.W. en de aanvaarding op dit ogenblik nog wel verscheidene jaren zullen verlopen, zo dat er nog alle gelegenheid zal zijn des gewenst wijzigingen aan te brengen. Er werden trouwens in deze vergadering al enige onderwerpen genoemd, zoals de be scherming van de aandeelhouder, de in stelling van een Vennootschapskamer e.a. waarvan minister mr. A. C. W. Beerman verklaarde, dat deze wellicht in de nog te installeren commissie in zake het ondernemingsrecht aan de orde zullen kunnen komen. In verband met de bepalingen ten aanzien van de kerkgenootschappen in dit nieuwe tweede boek B W. vroeg prof. Diepenhorst (AR) of de regering de be doeling heeft de wet op de kerkgenoot schappen te moderniseren. Minister Beerman antwoordde, dat de behoefte hieraan niet is gebleken. De bewindsman verdedigde tegenover mr. De Vos van Steenwyk (VVD) het preventieve toezicht op de verenigingen. Voor een register van verenigingen met beperkte rechtspersoonlijkheid, waarom mr. Cammelbeeck (PvdA) had gevraagd, bleek de minister van Justitie niet te voelen, o.a. omdat dit maar een grote administratieve rompslomp zou mee brengen. De regeringscommissaris, prof. dr. J. Drion bepaalde zich tot een verdedi ging van de juridisch-technische kritiek. Minister Beerman besloot zyn kort wederwoord met op te merken, dat het hem een bijzondere voldoening is om een beperkte bydrage te mogen leveren aan het werk van de grote jurist, prof. Meyers, die eens zyn leermeester is ge weest. De Eerste Kamer zal de volgende «eek de begroting ran Buitenlandse Kaken behandelen. ministerie van Gezondheid Schultze is gisteren te München tot 4 jaar tuchthuis veroordeeld, wegens medewerking aan zogenaamde euthanasiemoorden. Schultze heeft volgens de be schuldiging tenminste 380 geestes zieken laten vermoorden. Het was niet de eerste keer dat Schultze terecht stond wegens zijn mede werking aan deze euthanasiemoor den, de vernietiging tijdens de oorlog op bevel van de nazi's van geesteszieken, die zogenaamd „nut teloos" waren voor het nationaal- socialistische regime en de oorlogs- produktie. In november 1948 werd hij tot drie jaar veroordeeld wegens doodslag in 260 gevallen. De offi cier van Justitie te München aan vaardde deze uitspraak niet, maar heeft in verband met de gezond heidstoestand van de beklaagde 12 jaar moeten wachten voor hij Schultze opnieuw in de rechtszaal voor zich zag. Schultze toonde tydens het proces geen grein medelijden met zyn slacht offers uit de oorlog. Ik heb, zei hy, nooit een gevoel van onrecht gehad. Ik wist niets van het zogenaamde euthanasie programma zelf. Niemand in het toen malige ministerie van Gezondheid van Beieren heeft destijds ooit geloofd, dat hier iets onrechtvaardigs aan .de hand was Men wierp hem evenwel voor de voe ten. dat door zijn handtekening 260 geesteszieken uit Beieren nog vóór 1941 naar de Oostenrijkse stad Linz werden getransporteerd waar de nazi-beulen in de vorm van nazi-artsen hen vergasten. De beklaagde ontkende dit niet: ik neem aan. zei hij rustig, dat ik dat stuk getekend heb. Later liet hij nabij Mün chen nog een kindertehuis speciaal in richten voor het vermoorden met lumi nal van 120 andere geesteszieken en van kreupele kinderen Schultze was reeds in 1923 lid van Hitiers partij, de NSDAP. Tijdens het proces toonde hij geen moment in te zien dat de door hem gesteunde daden in de grond van de zaak onmenselijke handelingen waren. Het grootste euthanasieproces in de Bondsrepubliek staat evenwel nog voor de deur. Dat zal het proces zyn tegen prof. Heyde, de nazi-hoogleraar, op wiens gezag volgens de aanklacht ten minste 200.000 geesteszieken tijdens de oorlog zyn vermoord. De 58-jarige Hey de dook na de oorlog in Sleeswyk-Hol- stein onder, waar hy het onder de naam dr. Sawade tot eer en aanzien bracht. Pas in november van het vorige jaar werd hy te Frankfort gearresteerd waar hij binnenkort ook zal terechtstaan. In zijn kielzog voeren diverse vooraan staande personen in Sleeswijk-Holstein die inmiddels zyn ontslagen uit hun be- langryke functies en eveneens zullen te rechtstaan. Tot 1965 zullen, volgens een schatting van de eco nomische commissie van de V.N. voor Europa (E.C.E.) drie miljoen Europese Russen de Oeral overtrekken om te gaan pionieren in de Aziatische Sovjet-repu blieken. Hiermee wordt een ontwikkeling voort gezet die al jaren aan de gang is en die ertoe heeft geleid, dat de sa menstelling van de bevol king ten oosten van de Oeral ingrypend gewy- zigd is. In Kazakstan is 43 procent van de bevol king van Europees-Rus sische afkomst, in de re publiek der Kirgiezen 30 procent. Sinds 1926 is de bevol king van het Oeralgebied, Siberië, het Verre Oos ten, Kazakstan en Cen- traal-Azië toegenomen met 78 procent tot onge veer 62 miljoen, terwyl de bevolkingstoeneming voor de gehele Sovjet- Unie 25 procent bedroeg. De helft van de bevol kingstoeneming in het oosten was te danken aan immigratie. Het grootste deel van hen vestigde zich in industrie steden (het aantal stads bewoners in deze gebie den verdubbelde zich sinds 1926). maar ook kwamen velen terecht in de landbouw. Sinds 1950 is de oppervlakte bouw grond één keer zo groot geworden. Als gevolg van het feit, dat de immigranten voor het merendeel jonge men sen waren, is de bevol kingsopbouw in het Sov- jetrussische Oosten zeer gunstig: het geboorteper centage ligt hoog, het sterftecyfer betrekkeiyk laag. De natuuriyke be volkingsaanwas (het aan tal geboorten minus de sterftegevallen) ligt tus sen de 2% en 3 procent per jaar. Ten westen van de Oeral varieert dit per centage tussen Vi en 1%. De bevolkingsaanwas is het laagst in Estland en Letland, waar de laatste twintig jaar een groot deel van de bevolking is weggevoerd, onder meer naar de gebieden ten oos ten van de Oeral. Een hoogtepunt in de trek naar het oosten vormden tot dusver de jaren 1954-'58, toen de communistische Jeugd- liga de emigratie ver zorgde van 1.950.000 jon ge mensen naar Siberië en Kazakstan voor de grote landbouwontginnin- gen daar. Van de drie miljoen emigranten der komende jaren zal waarschyniyk een groot deel worden aangetrokken uit de 1,2 miljoen officieren en manschappen van de strydkrachten die tegen midden 1961 gedemobili seerd moeten worden en voor wie reeds financiële en andere regelingen ge troffen zyn die vestiging in het oosten aantrekke lijk maken. Ring na 42 jaar terug (Van onze Haagse redactie) Tweeënveertig jaar geleden verloor de heer G. Burgstad op een bouwland in de Driemanspolder te Zoetermeer zyn gouden trouwring. Deze dagen was hy op ditzelfde land bezig met schoffelen. Opeens zag hy wat glinsteren en toen hij zich bukte om het voorwerp op te rapen .bleek het zyn ring te zyn, die op deze wel zeer toevallige manier weer in het bezit van zijn eigenaar kwam. Kiem en inscriptie bleken van het langdurige verbiyf in de grond niets geleden te hebben. De heer Burgstad Is al 43 jaar werkzaam op hetzelfde bedrijf. Dr. Van Royen niet pessimistisch De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. H. van RoUen, heeft aan de pers verklaard niet te geloven dat het vliegtuigincident ern stige gevolgen voor de topconferentie zou hebben. ..Ieder van ons weet dat in de koude oorlog een zekere activiteit voor het verkrygen van inlichtingen wordt ont plooid. Dat dekt geen verbazing en het is zelfs noodzakelijk als er zoiets als het yzeren gordijn bestaat". Hy zei, dat de Sovjet-Unie, telkens als er een belangryke conferentie tus sen Oost en West begint, met iets spec taculairs voor de dag komt. een Spoet nik of een Loenik of een klacht zoals thans". GIFTEN ROCKEFELLER- FOUNDATION De Rockefeller-Foundation heeft In het eerste kwartaal van dit jaar tot een totaal van 4.488.908 dollars aan giften voor wetenschappelijke, opvoedkundige I en gouvernementele instituten en instel- j lingen over de gehele wereld verstrekt. Vijftigduizend dollar hiervan gingen I naar Oxford, waar een team biochemis- ten onder leiding van Nobel-prijswin- i naar Sir Hans Krebs bezig is met het I onderzoek van de stofwisseling in de le vende cel. Amsterdam, waar dit werk onder leiding van prof. E. C. Slater ge- i schiedt. kreeg 23.000 dollars. Voorts kreeg de Rijksuniversiteit te Amsterdam een gift van 3000 dollar voor uitrusting ten behoeve van het onderzoek van kris tallen met x-stralen in het laborato rium voor algemene en anorganische chemie. De Rijksuniversiteit te Utrecht heeft 8000 dollar ontvangen voor uitrusting ten behoeve van het onderzoek van bio logisch werkzame stoffen en de weten schappelijk ambtenaar A Rozendaal van de Landbouwkundige Hogeschool te Wageningen werd door een gift van 1440 dollar in staat gesteld onderzoekcentra voor plantenziekten in de VS te bezoe ken. Een bedrag van 182.000 dollar werd verdeeld over de universiteiten van Ox ford, Amsterdam, München. Parma, Ro me en het Karolinska Instituut te Stockholm. De „CHOCOLADE - RECHTER" van Darmstadt is één van die zeld zame mensen, die eerst aan een ander denken en dan pas aan zich zelf. Hy heeft dan ook een unieke methode van rechtspreken, die over de gehele wereld bewondering en navolging vindt. Met Heinz Rüh- mann is reeds een film over hem gemaakt en... nog deze maand houdt de „CHOCOLADE-RECH TER" een reeks voordrachten op nederlandse universiteiten Kortom: een man, de moeite waard om te ontmoeten! De volgende week in: volkomen naturel Dat is Hero Citroen! In terras flesjes en in de grote iroenlin^T Gezinsfles «fgijj Revue, Postbus i97, Amsterdam Negentien doodvonnissen in Guinea wegens komplot President Sekoe Toeré van Guinea (Guinea ligt in het „achterhoofd" van Afrika) heeft op een bijeenkomst van zijn democratische partij meegedeeld, dat een gerechtshof in zijn land 19 mensen ter dood heeft veroordeeld en 22 tot gevangenisstraffen van 15 tot 20 jaar wegens deelneming aan een „con tra-revolutionaire" samenzwering tegen de staat. Dit nieuws werd gisteren in Parijs ontvangen. 'T is niet bekend wie de veroordeelden zijn. Op 20 april heeft Toeré de „ontdek king van een samenzwering" bekend gemaakt. „georganiseerd door een con tra-revolutionaire groep, bestaande uit Europeanen, Libanezen en negers". Drie schepen in een uur te water gelaten Gisteren is aan de werf „De Noord" N.V. te Alblasserdam de vierde en vyfde van een serie van 16 ondiepwater- mijnenvegers de „Chömpf" en de „Van Moppes" te water gelaten. Dit betekende met de tewaterlating van het m.s. „Alu- dra", dat op één dag, in één uur tyds vanaf één werf drie schepen aan hun element werden toevertrouwd. Sinds 2 juli 1783 is zo'n gebeurtenis niet meer voorgekomen. De tewaterlating van de „Chömpff" geschiedde door de echtgenote van de directeur-generaal van het Loodswezen, mevrouw N. M. F. Tichelman-Guthbert- son en van de „Van Moppes" door de echtgenote van het hoofd Bureau Vlieg tuigen en Vliegtechnische Aangelegen heden, mevrouw M. S. Leertouwer-Fre- deriks. Hierbij waren naast verscheidene marine-autoriteiten ook de naaste fa milieleden van de naamgevers van deze mynenvegers uitgenodigd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7