CETALAC Radio en tv onmisbaar bij verkeersopvoedi „Onze naaste is niet meer de traditionele arme van vroeger" Weggebruiker weet nog te weinig De overgang van dr. H. v. d. Linde Voetganger op zebra veilig INRUIL ACTIE De Amerikaanse atoomonderzeeër Triton" terug van lange reis Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 11 mei 1960 Derde blad no. 30045 Jubileum Federatie van Diaconieën Ondanks welvaart is er nog veel armoede 5% Britse maatregelen in Noord-Rliodesië Noordrhodesische politie heeft giste ren, bij het aanbreken van de dag, een groot aantal arrestaties verricht in een negerdorp nabij Kitwe. De aanleiding hiertoe was het met stenen bekogelen van de Britse koperslager Vivier en drie Afrikaanse arbeiders door negers. Dit geschiedde in de buurt van het dorp Buchi, nadat de auto van Vivier in bot sing was gekomen met een negerin op een rijwiel. Dit incident was het laatste in een reeks, die in het afgelopen weekeinde begon en waarbij negers blanken aan vielen. Het ergste geval deed zich zondag j.l. voor, toen. zoals gemeld, 'n 39-ja- rige Britse vrouw met haar twee doch tertjes van vier en twaalf jaar door dertig negers werd overvallen. Zij werd in een ziekenhuis in Ndola opgenomen, waar zij gisteren nog in levensgevaar verkeerde. Haar kinderen zijn thans bui ten gevaar. De verontwaardiging onder de Britse inwoners van Noord-Rhodesië over deze terroristische Afrikaanse aanvallen is groot. De in Salisbury verschijnende „Rhodesia Herald" schrijft, dat de aan vallen voortspruiten uit anti-blanke ge zindheid. Het blad eist speciaal strenge straffen tegen de aanvallers van Lillian Burton (de overvallen Engelse) en haar twee kinderen. Een zestigtal negers zal zich voor de rechtbank van Ndola moeten verant woorden wegens veronachtzaming van het verbod tot het houden van vergade ringen. Zij hadden zondag j.l. een on wettige bijeenkomst gehouden. Dinsdag kwamen er twintig voor, die onder borg stelling voor een week op vrije voeten werden gesteld. Daarna zal hun zaak worden behandeld. Politie verspreidde een honderdtal negers, die zich buiten het gebouw van de rechtbank hadden verzameld en leuzen riepen. Rotterdam blijft streven naar Universiteit B. en W. van Rotterdam achten het niet verantwoord op grond van het in oktober j.l. door de commissies spreiding hoger onderwijs en technisch hoger on derwijs aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uitgebrach te rapport over de spreiding van het hoger onderwijs tot 1970. zijn aanspraken op een Universiteit prijs te geven. Zij wensen, dat Rotterdam als vestigings plaats voor een nieuwe Universiteit wordt aangewezen. Een geleide uitbouw op basis van wat reeds te Rotterdam aanwezig is, te weten de Nederlandsche Economische Hoogeschool. de Rijksbe lastingacademie en het klinisch hoger onderwijs, wordt dan mogelijk, aldus B. en W. van Rotterdam in een nota. waar in genoemd rapport aan een beschou wing wordt onderworpen. Kleine kustvaarder bij Cromerlichtschip gezonken Op de kleine Nederlandse kustvaarder „Piet Schipper" van rederij P. J. Schip per te Rotterdam hebben de kapitein en de andere bemanningsleden gisteravond om halftien snel moeten handelen. De lading van het schip ging schuiven ter hoogte van het Cromerlichtschip op on geveer 130 mijl ten west-noordwesten van IJmuiden. Het schip maakte spoedig slagzij en de bemanning moest in de reddingsboot gaan. Ze werd opgepikt door de „Char les Parson", die onderweg was van de Tynemonding naar Londen. De 121 toi\ metende „Piet Schipper" lag binnen en kele minuten bijna op haar zij en is om halftwaalf gezonken. De „Charles Par son" zou de bemanning van de „Piet Schipper" naar Londen brengen. (Advertentie) De Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk vierde gisteren haar vijftig jaar bestaan. Nadat 's ochtends in de Domkerk te Utrecht een herden kingsdienst was gehouden, kwam men in de Utrechtse Schouwburg bijeen. De jubileumvergadering werd o.m. bij gewoond door de minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé. de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg en de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. Prof. dr. W. Ba.«viing te Driebergen sprak over „Onze veranderende maat schappij". Hij schilderde het sociale raam waarbinnen zich in de tweede helft van de twintigste eeuw het chris telijke dienstbetoon zal ontplooien. Hij noemde het een probleem, dat wij niet weten hoe wij met onze welvaart moeten omgaan, terwijl er nog zoveel armoede in de wereld is. Prof. Banning merkte op, dat men in West-Europa te weinig beseft, dat de kloof tussen de arme en de rijke landen steeds groter wordt, waardoor de spanning en de ras senhaat toenemen. Prof. Banning constateerde een ver mindering van de materiele nood met een daaraan gepaard gaande toenemen de geestelijke nood. In dit verband noemde hij met name het afbetalings- systeem voor de arbeiders in onze hui dige maatschappij een vloek. De ontwik kelingsprocessen nopen, volgens hem, tot een heroriëntering van het diaconale werk. Dit moet, zijns inziens, gericht zijn op een leefbaar leven. Een maatschap pij van welvaart is een maatschappij met grote mogelijkheden maar ook met gro te gevaren, zo zei hij tenslotte Prof. dr. P. J. Roscam Abbing behan delde vervolgens het onderwerp „Onze diaconale roeping nu". Hij verklaarde, dat tegenwoordig zwaar het accent wordt gelegd op het begrip sociale ver antwoordelij klieid en dat de kerk nu de overheid zoveel sociale steun verleent moet nagaan, of er nog groepen zijn die nog min of meer ver geten worden of door andere instanties onvoldoende worden bereikt. Als voorbeelden noemde hij de „no zems" en de ongeschoolde arbeiders. „Onze naaste is nu niet meer de tra ditionele arme van vroeger", aldus prof. Roscam Abbing. Spreker vroeg zich voorts af, of de welvaart in de gemeenten wel voldoen de vrucht afwerpt voor de diakonale arbeid. Men moet de mensen voorhou den, zo zei hij, dat zij ook in tijden van welvaart sober moeten leven en als christenen het „vasten" moeten blijven beoefenen. De huidige luxe noemde hij in dit verband een ethisch probleem. Tenslotte pleitte prof. Roscam Abbing voor het inschakelen van de gehele ge meenten bij het diakonale werk. ook al zullen goed opgeleide vakmensen enkele specifieke taken op het gebied van WATERLEIDINGSBUIS UIT AMSTERDAMSE DIJK Het mogelijke risico van een dijkdoor braak als gevolg van de aanwezigheid van een waterleidingbuis in waterkeren- de dijken willen B. en W. van Amster dam vermijden en daarom stelt het college de raad voor, een deel van de waterleidingbuis in de ringdijk van de Watergraafsmeerpolder langs de Wees per trekvaart te verwij deren. Deze buis, gelegen in de dijk tussen de Duiven- drechtsebrug en de Berlagebrug, zal worden vervangen door een leiding, die meer landinwaarts, n.l. langs de Nieuwe Gooiseweg, zal worden gelegd. Voor de uitvoering van deze werkzaamheden vragen B. en W. gen krediet van 1.2 miljoen gulden. Zoals indertijd gemeld, was volgens prof. J. P. Thijsse een buisbreuk van de waterleiding in de dijk langs zijkanaal H oorzaak van de dijkdoorbraak als ge volg waarvan Tuindorp-Oostzaan over stroomde. Deze deskundige heeft in een rapport, dat hij uitbracht aan de officier van Justitie, gewezen op het gevaar van waterleidingen in de dijken. Onderhoud DillonHatta De vroegere vice-president van Indo nesië, Moh. Hatta, heeft gisteren gedu rende een half uur besprekingen gevoerd met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, C. Douglas Dillon. Als gast van de Amerikaanse regering maakt Hatta een tournee van drie maanden door de V.S. Hij zal in talrijke plaatsen lezingen houden. Hatta weigerde zich uit te laten over de politiek van de Indonesische regering, maar merkte slechts op, dat de economi sche toestand „niet zo goed" Is en dat de inflatie het ernstigste probleem vormt. Tijdens de receptie in de Utrechtse Schouwburg ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Fe deratie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk kwam ook de minister voor Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé haar geluk wensen aanbieden aan voorzitter J. Nijenhuis. maatschappelijk werk moeten vervullen. Minister Klompé bracht tenslotte na mens de regering gelukwensen over. Zij sprak de verwachting uit, dat het diakonaat zal bijdragen tot een oplos sing van de problemen van vandaag. Namens de leden werd het bestuur van de jubilerende federatie een bedrag van 17.000 gulden aangeboden als een financiële bijdrage tot de oprichting van een diakonaal sociaal instituut. Dit bedrag is afkomstig van een vijf de deel van de bij de federatie aange sloten diakonieën en vormt dan ook slechts een begin van het jubileumge schenk. Advertentie Verf met gemak en. van Ceta Bever TOOGDAG BOND VAN GEREF. JEUGDVERENIGINGEN Op 26 mei houdt de Bond van Gere formeerde jeugdverenigingen in Barne- veld zijn eerste toogdag. De bond is 1 september 1959 ontstaan uit fusie van de bond van Meisjesverenigingen op Ger. grondslag en de Nederlandse Bond van Jongelingsverenigingen op Geref. grondslag. Op het programma staat een rede door dr. B. Rietveld te Den Haag over „Gro te vaart of binnenschipperijTijdens deze toogdag geeft de Kapel van de Ko ninklijke Luchtmacht onder leiding van kapitein H. F. W. van Diepenbeek een militaire show, waarna een landelijke ruitervereniging uit Barneveld en om geving een concours hippique geeft. Politieverkeersleergang te Utrecht Brokkenmaker (Van onze Utrechtse correspondent) Nog steeds is de kennis van de ver keersregels bij de gemiddelde wegge bruiker onvoldoende. Enerzijds wordt dit veroorzaakt door gebrek aan belangstel ling en anderzijds door de ingewikkeld heid van de huidige Wegenverkeerswet, aldus constateerde vanochtend op de vijfde politieverkeersleergang in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht de heer J. F. Basten, in specteur van politie te Zwolle. De politietaak zowel bij de wetshand having, als bij het geven van goede voor lichting, wordt door de geldende Wegen verkeerswet bemoeilijkt, zei inspecteur Basten, die op deze door de ANWB en de verkeerspolitiecommissie van de 11 Nederlandse hoofdcommissariaten en de Rijkspolitie georganiseerde leergang, sprak over politie en verkeersopvoeding. Het verkeerstoezicht op straat is on ontbeerlijk en zal moeten worden opge voerd, aldus spreker. Het personeelste kort bij de politie is hier een handicap. Andere voorzieningen zijn daarom no dig, zoals landelijke toepassing van het systeem waarbij de op heterdaad be trapte verkeersovertreder direct zijn boe te kan betalen. Hulp en voorlichting Bij de politie heeft men dringend be hoefte aan hulp en voorlichting ten aanzien van de mogelijkheden tot het kweken van meer belangstelling van de verkeersproblemen, de instructie en de propaganda. Mogelijk zou een centraal politieor- gaan hierin kunnen voorzien en dan te vens goede diensten kunnen bewijzen bij een juiste en tijdige voorlichting van de pers. Spreker dacht ook aan massale opvoe ding door middel van radio en televisie. De noodzaak om de mens thuis te be reiken, aldus de heer Basten, doet zich steeds meer voelen en de medewerking van de Ned. Televisie Stichting en de omroepverenigingen is daarvoor onont beerlijk. Niet representatief voor hoogkerkelijken in Ned. Hervormde Kerk (Speciale berichtgeving) ,,Dr. Van der Linde heeft in feite reeds jaren geleden de rooms- katholieke theologie aanvaardtheologisch behoorde hij al tot de Rooms- Katholieke Kerk. Deze stap komt voor mij dan ook niet onverwacht ik had dit verwacht. Met name t.a.v. het ambt nam dr. v. d. Linde een rooms-katholieke positie in". Dit is de reactie van de voorzitter van de Hervormde Raad voor Kerk en Eredienst, prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker te Groningen op het besluit van dr. v. d. Linde over te gaan naar de kerk van Rome. Allang had hij, theologisch, het reformatorisch protestantisme verlaten", aldus prof. Lekkerkerker. „Ook voor mij komt dit besluit niet mag worden als representatief voor de s een verrassing, aldus de Miimeeo-ce hoogkerkelijken in de herv. kerk. Ik be treur dit sterk, de liturgische beweging komt er onnodig door in moeilijkheden. Men zou er conclusies uit kunnen trek ken, die absoluut onjuist zijn." „Het is stellig onjuist, dat er in de hervormde kerk voor een hoogkerkelijke theologie geen plaats zou zijn, zo oor deelt dr. P. A. Elderenbosch, lid van de Hervormde Liturgische Vereniging. Hij is van oordeel dat de oecumenische kwestie niet is opgelost met de pro bleemsteling Rome-Reformatie. De or thodoxie moet er ook bij betrokken wor den, aldus dr. Elderenbosch, die de na druk legt op de toenemende contacten reformatie-orthodoxie en de invloed van anglicanisme en oud-katholicisme op de oecumenische ontmoeting. Ook dr. Elde renbosch betreurde de beslissing van dr. V. d. Linde. Hij bleek van mening, dat 'n oecumenisch voelend mens, juist uit liefde tot de kerk van de toekomst, zo'n beslissing niet zal nemen. als een verrassing," aldus de Nijmeegse hervormde ds. H. C. Touw in Nijmegen. Ds. Touw heeft meermalen uiting ge geven aan zijn opinie, dat publikaties van dr. V. d. Linde wezen in de richting van de thans genomen beslissing. „Als hervormde betreur ik deze stap, omdat praktisch daardoor dr. V. d. Linde zich onderwerpt aan een leer, die ondanks allerlei vernieuwing, in strijd is met de bijbel. Uit oecumenisch gezichtspunt doe ik dat ook, omdat daardoor de ver warring bevorderd wordt alsof de rooms-katholieke kerk de oplossing van het oecumenische vraagstuk zou zijn. Rome ziet de oplossing immers in on derwerping aan het rooms-katholieke gezag. Wellicht zal ook bij vele protes tanten de gedachte worden gewekt, als of de oecumenische beweging t.z.t. naar Rome leidt. Daarom wordt door deze overgang de eenheid der kerken meer geremd dan gediend", aldus oordeelt ds. Touw. Puur individuele stap Heel nadrukkelijk zegt ds. A. C. D. v. d. Bosch te Ginniken: ,Dit is een puur individuele stap, die beslist niet gezien Prof. H. W. Ouweleen, hoofd van de psychologische dienst van de PTT en buitengewoon hoogleraar aan de Econo mische Hogeschool te Rotterdam, be sprak het probleem van de brokkenma ker op de weg, dat in zijn praktische be tekenis veelal wordt overschat. Onderzoekingen op medisch en psy- In zijn welkomstwoord tot de deelnemers aan de vijfde politie verkeersleergang van de ANWB zei de heer A. G. M. Boost, direc teur Wegen en Verkeer, dat er in verband met de groei van het ver keer (in 1970: 1,800.000 motorvoer tuigen) in de steden veel meer zal moeten gebeuren dan tot dusver het geval is, wil men daar niet totaal vastlopen. Ook wijdde spreker aandacht aan het voornemen voorrang voor de op een zebra overstekende voetganger in te voeren. Een lo gische maatregel, aldus de heer Boost, die in andere landen zeer goed voldoet. Maar zowel voet gangers als rijverkeer zullen zich geheel nieuwe verkeersgewoonten moeten aanwennen. Het gemoto riseerde verkeer is al meer dan enkele jaren geleden het geval was geneigd voorrang te geven aan overstekende voetgangers. Meer en meer ziet men het be leefde gebaar van ..gaat uw gang" achter de voorruit tegen de voet ganger. De moeilijkheden zijn gro ter dan bfj de tweewielers: de fiet sers en bromfietsers. Déar ligt straks de opvoedende taak van de politie. Overigens zal men de zebra be stemd voor de normaal overste kende voetgangers niet als een middel tegen alle kwalen mogen beschouwen, waardoor ineens het voetgangersverkeer een optimale veiligheid zou verkrijgen. De zebra zal echter wel het recht van de voetganger op een veilige over steek daar waar dit voor hem is aangegeven ten volle moeten ho noreren en dat is een groot winst punt. Na deze inleiding opende mr. J. F. E. Hopman, commissaris van politie te Den Haag en voorzitter van de verkeerspolitiecommissie, de leergang. In zijn openingswoord wees de heer Hopman op de noodzaak van uitbreiding van de verkeerspolitie. chologisch gebied hebben enige aanwij zingen kunnen geven van de factoren in de persoonlijkheid, die meewerken tot een verhoging van de ongevalsvatbaar heid. Behalve bepaalde tekortkomingen in de capaciteiten blijken storingen in de algemene sociale ontwikkeling van het individu, veelal reeds in de vroege jeugd aanwijsbaar, een invloed op de on gevalsvatbaarheid op latere leeftijd te kunnen hebben. Het algemeen gedrag van de chauffeur thuis en in het bedrijf vertoont bij de sterk ongevalsvatbaren soms typerende kenmerken, aldus prof. Ouweleen, die kunnen leiden tot de uit spraak. dat „de man rijdt zoals hij leeft". Bij de storingen in het psychiatrische vlak blijken het vooral de psychopaten - de prikkelbaren en onbeheersten - en de alcoholici te zijn, waarbij veelal van een verhoging van de ongevalsvatbaarheid sprake is. „KING SIZE-ROOD" In de middagvergadering van de po litieverkeersleergang hield de heer G H. Terbeest, inspecteur van politie te Am sterdam een voordracht over verkeers regeling door middel van automatische lichtsignalen. Mej. A. van de Stadt (Haarlem) 100 jaar Bekend oud-verpleegster (Speciale berichtgeving) Vandaag viert mej. Alida van de Stadt in het Evangeliseh-Luthers Be jaardencentrum in Haarlem haar hon derdste verjaardag. Mej. Van de Stadt is op 11 mei 1860 in Zaandam geboren als telg van een van de oudste Zaandamse geslachten. Op haar 29ste jaar kreeg zij van haar ouders toestemming om verpleegster te worden, hetgeen in die tijd een belang rijke beslissing was. Gedurende twee jaar was mej. Van de Stadt werkzaam in het Burger-zie kenhuis te Amsterdam, waarna zij hoofdverpleegster werd in het Coolsin- gel-ziekenhuis in Rotterdam. Daarna was zij enige maanden in Engeland, waar zij verscheidene grote ziekenhui zen bezocht. Na haar terugkomst in Nederland werd zij benoemd tot direc trice van het Gemeente-ziekenhuis in Schiedam. Zij kreeg de opdracht het ziekenhuis te reorganiseren en uit te breiden. Dankzij haar grote energie en bekwaamheid slaagde zij daar volle dig in. Tijdens de eerste wereldoorlog was mej. Van de Stadt in 1916 belast met de leiding van de uitwisseling van ge- onde Duitse en Engelse krijgsgevan genen. Zij verrichtte dit werk op een dusdanige wijze, dat zij door het Ned. Roode Kruis bij besluit van 22 juni 1916 werd onderscheiden met het Kruis en Verdiensten. Doch ook de beide be trokken buitenlandse mogendheden ble ven niet achter. De Pruisische staats regering verleende mej. Van de Stadt de Rote Kreuz-medaille derde-klasse en Koning George V van Engeland be noemde haar in 1920 tot Honorable Member of the British Empire. Ten slotte werd mej. Van de Stadt gerech tigd tot het dragen van het Mobilisatie- kruis 1914—1918. Zij ging in 1921 met pensioen. Tijdens de tweede wereldoorlog evacueerde zij an Den Haag naar Wolfheze, maar .n de slag om Arnhem moest zij op 84-jarige leeftijd vluchten, waarna zij in Haarlem in een rusthuis kwam. Zij laat zich nog dagelijks op de hoogte houden van de dingen die in de wereld rondom haar gebeuren. De an dere bewoonsters lezen haar dikwijls voor uit verschillende tijdschriften. De „Dorus Rijkers" gaat naar IJmuiden (Vaai onze Haagse redactie). De motorreddingboot „Dorus Rijkers" heeft zijn langste tijd in Schevenin- gen vertoefd. Het schip vertrekt eind mei naar IJmuiden voor de vervan ging van de „Neeltje .Tacoba". De „Dorus Rijkers" in Scheveningen zal worden vervangen door de motor- reddingboot „Twente", die thans op station ligt in Harlingen. Ook de „Twente" zal echter maar een tijdelijke gast zijn in de haven van Scheveningen. Dit schip, een zuster schip van de motorreddingboot ..Arthur", die vroeger in Scheveningen op station lag. zal nog dit jaar worden vervangen door de „Brandaris" van Terschelling. Deze vervanging is afhankelijk van het tijdstip, waarop dit jaar de nieuwe motorreddingboot ..Carlott" in de vaart zal kunnen worden gebracht. Na het in de vaart brengen van de Carlott" zal de „Dorus Rijkers" reserveboot worden van de reddingmaatschappij. Begrafenis A. v. d. Bijl Op de begraafplaats achter de Ned. Herv. Kerk te Oude Wetering is gister middag onder zeer grote belangstelling het stoffelijk overschot van dokter A. v d. Bijl ter aarde besteld. Er waren veel bloemstukken. Onder de aanwezigen merkten wij op burgemeester F. J. M Kolfschoten van Alkemade. de oud-bur gemeester van deze gemeente, mr. J. W. Peek, thans burgemeester van Schie dam, oud-burgemeester J. A. Bakhuizen van Leimuiden, de huidige burgemeester van deze gemeente, de heer B. Kammen- ga, prof. dr. P. J. Gaillard, prof. dr. C. J. v. d. Klaauw, artsen uit de omgeving en hoofdbestuurders van het Groene en het Rode Kruis. Ds. A. M. Knottnerus sprak de begrafenisformule uit en bad het „Onze Vader". Joris Ivens maakt film in de Soedan (Van onze Parijse correspondent) De Nederlandse cineast Joris Ivens is, via Parijs, gisteren in Bamako aange komen, de hoofdstad van de Soedan in Afrika over welk land hij een film gaat draaien. De film wordt in opdracht van een Frans-Afrikaanse firma opgenomen en Ivens stelt zich ten doel in zijn do cumentaire de reacties in verschillende Afrikaanse dorpen en kralen te beschrij ven van de politieke ontwikkeling, die de leiders in de steden doorlopen in de richting der onafhankelijkheid. Een in vloed, die zich dan in het bijzonder in de groei van de jeugd- en vakbeweging en der coöperatieve ondernemingen weerspiegelen zal. Joris Ivens, die twee jaar geleden op het Festival van Cannes de gouden palm voor zijn korte film over de Seine en Parijs ontving, rekent erop op 15 juni aanstaande de buiten opnamen in de Soedan voltooid te kun nen hebben, aangezien dan de grote sei zoenregens alle wegen van het land vol strekt onbegaanbaar plegen te maken. Nederlanden van 1845 Dividend f 160 per aandeel (Van onze financiële medewerker) Het over 1959 verschenen jaarverslag van de Nederlanden van 1845 geeft blijk van een krachtige ontwikkeling. Het to tale premie-inkomen is van f 212 miljoen in 1958 tot f244.6 miljoen in 1959 toege nomen, doordat de produktie van de ge hele groep van f 623 miljoen tot f 704 miljoen steeg. Het in totaal verzekerd bedrag bedroeg per ultimo 1959 f 4.530 miljoen tegen f 4.121 miljoen per ultimo 1958. Na een extra versterking van de pre miereserve „Leven" met ruim f 2 miljoen, heeft de concernwinst in 1959 f 18.5 mil joen bedragen tegen f 15.6 miljoen in het voorgaande jaar. Hiervan is f 2.8 miljoen (f2.8 miljoen) voor belastingen bestemd, terwijl van het restant f2.5 miljoen (v.j. f 1 miljoen) aan het pensioenfonds wor den gedoteerd, f3 miljoen (v.j. f2 mil joen) aan de reserve afschrijving nieuw hoofdkantoor en f7.5 miljoen (v.j. f7 miljoen) aan de vrije reserves, waarna een bedrag van f3.2 miljoen (v.j. f2.4 miljoen» resteert voor de uitkering van dividend over het vergrote kapitaal, zijnde f160 (v.j. f150 per aandeel). Het totaal der beleggingen is van f 893 miljoen per ultimo 1958 tot f 977 miljoen per ultimo 1959 gestegen. Miniatuur Euromast op Madurodam (Van onze Haagse redactie) Vrijdagochtend 27 mei a.s. te tien uur, zal in de miniatuurstad Madurodam te Den Haag een verkleind model van de Euromast te Rotterdam worden overge dragen. Deze miniatuur-Euromast is een ge schenk van de Rotterdamse Katholieke Studentenvereniging „Sanctus Lauren- tius", ter gelegenheid van haar 9de lus trum. De overdracht geschiedt door de prae- ses van de vereniging, de heer A. G. van Leeuwen. Advertentie Nog slechts t/m 11 juni CAMERA Uw oude fototoestel is 7.50, 10.- of 15.- waard! Inlichtingen bij uw fotohondelaar w Tocht om de wereld duurde 84 dagen en daarvan waren er 58 geheel onder water De Amerikaanse atoom duikboot ..Triton", 's we relds grootste onder zeeër (7.750 ton), is zoals reeds in het kort medegedeeld gisteren teruggekeerd van een reis om de wereld in 84 dagen, waarvan 58 ge heel onder water, op een gemiddelde diepte van 90 meter en met een ge middelde snelheid van 18 knopen. De gehele af stand bedroeg 36 000 mijl. In Washington heeft ge zagvoerder kapitein Ed ward Beach uit handen van president Eisenho wer de versierselen van het Legioen van Ver dienste ontvangen. Deze onderscheiding is een der hoogste in de V.S. De ..Triton", met on geveer 150 bemannings leden aan boord, volgde ongeveer de route van Magelhaen op diens tocht van 1519-'21. De onderzeeboot, die 135 meter lang en 11 me ter breed is en twee kern reactoren heeft, vertrok op 16 februari van de basis New London in Connecticut en kwam dinsdag bij Rehoboth in Delaware boven water. De gezagvoerder werd per hefschroefvliegtuig naar Washington gevlo gen. De ..Triton" voer van New London naar Saintpaul Rocks, een groep van kleine rots achtige eilanden ten noordoosten van de oos telijke punt van Brazilië, vervolgens om Kaap Hoorn naar Goeam, de Philippijnen, de Indone sische archipel, over de Indische Oceaan naar Kaap de Goede Hoop om naar Saint Paul Rocks en de V S. terug te ke ren. Tijdens de reis wer den wetenschappelijke waarnemingen verricht. Het vaartuig moest een omweg van 2.000 myl maken om een zieke naar de kruiser „Macon" te brengen. Het voer nog langs de Magelhaen-baai van het eiland Macton, waar de 16de-eeuwse zeevaarder werd gedood. De Amerikaanse atoom duikboot ..Seawolf" is tot dusver het langst onder water gebleven: zestig dagen achtereen in 1958. De atoomonderzeeër ..Nautilus" voer in aug. 1958 onder het Us van de Noordpool door. De .Tri ton" kwam in november vorig jaar in de vaart. De afstand van 36.000 mijl is groter dan door de andere atoomonder zeeërs tot dusver achter een afgelegd. Het feit. dat de motoren van de ..Triton" nog geheel nieuw waren, bracht veel extra werk voor de be manning met zich mee. waardoor er zeer weinig tijd voor ontspanning overbleef.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5