i 1 UILTJE FLEUR Bedrijfsoptocht - hoogtepunt van traditioneel 3 oktoberprogramma (ètalac Wijdingsuur, taptoe, poppenkast, militaire mars, spelen, vuurwerk C. Walenkamp Hoofdpijn AKKERTJES Loop der bevolking te Leiden Schandelijke baldadigheid Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 11 mei 1960 Tweede blad no. 30045 Marietje regeert in Domein der vrouw Het was nauwelijks te verwachten, dat de onthulling van het pro gramma voor de komende 3 oktoberviering werkelijk nieuws zou opleveren. De 3-October Vereeniging heeft de geijkte formule voor de herden king van Leidens ontzet nu al zolang en met zoveel succes gehanteerd, dat het bepaald niet voor de hand lag. dat deze een ingrijpende wijziging zou ondergaan. Gisteravond tijdens de jaarvergadering van deze oer-Leidse ver eniging in „De Doelen" bleek, dat dit inderdaad niet het geval was. Men heeft ook voor dit jaar een vrijwel eensluidend programma opgesteld. „Lunapark" open op zaterdag en maandag Met dien verstande, dat het ditmaal weer de beurt is aan een bedryfsop- toeht, die zoals bekend eenmaal in de vyf jaar wordt georganiseerd. Het komt goed uit. Zo'n reclamekara vaan kost de vereniging uiteraard heel wat minder dan een historische stoet. Dus kan men nu iets opzy leggen voor volgend jaar, wanneer men ter gele genheid van het 75-jarig bestaan met een optocht van uitzonderlijke allure voor den dag wil komen. Aanvankelijk lag het zoals des tijds gemeld in de bedoeling, dat de reclamewagens onder het motto ..Hare Majesteit de Vrouw" langs de straten van feestend Leiden zouden trekken, maar deze titel was nog maar kort te voren elders gebruikt. Derhalve is het nu „Het domein der vrouw" gewor den, onder patronage van „Marietje". Zo heeft men tenminste het in thee muts en kopjesdoek gestoken wezentje gedoopt, dat in de komende maanden Leidenaars en vreemdelingen van de raambiljetten zal toelachen. Marietje is thans reeds het symbool van de fes tiviteiten, die opnieuw zullen worden voorafgegaan door een wijdingsuur in de Pieterskerk. Ondanks de geringere belangstelling van vorig jaar is toch besloten deze bijeenkomst weer op het programma te zetten. Solistische me dewerking wordt naar alle waarschijn lijkheid verleend door Aafje Heynis. Dat is dan op vrijdagavond 30 septem ber, één dag voor de traditionele tap toe, die ieder jaar maar weer langer schijnt te worden. Er zal echter streng gewaakt wor den tegen een herhaling van de disso nant, welke vorig jaar in de vorm van een aantal te luidruchtige middelbare scholieren de goede toon van dit eer betoon aan burgemeester Van der Werf ontsierde. Traditioneel Vanzelfsprekend gaan diezelfde avond ook de hekken van het Lunapark open. Het kabaal op het Schuttersveld zal dan tegen middernacht verstommen om eerst 's maandags weer op volle sterkte te herleven. Maar dan is men elders inmiddels druk bezig de verschillende traditionele programmapunten af te werken: reveille op het Stadhuisplein koraalmuziek in het v. d. Werf- park uitdeling haring en wittebrood in het Waaggebouw militaire mars met défilé op de Breestraat poppenkastvoorstellingen in de bui tenwijken spelen op het Levendaal (ringsteken op scooters, afgewis seld door estafettes voor alle mo gelijke sportverenigingen; als er voldoende animo bestaat ook voor dames). 's Middags om één uur zal de be- i dryfsoptoeht van de Burggravenlaan I vertrekken voor die lange tocht door het vrolijke Leiden. Volgens de voor- i zitter van de Optochtcommissie, de heer N. A. Commandeur, verloopt de inschrijving bevredigend. Nu, reeds is de helft van het aantal beschikbare wagens bezet. De 3-October-vereeniging zal zelf met twee wagens in de stoet vertegenwoordigd zyn. Het 93 man tel lende muziekkorps van de Scheepjes Wolfabriek te Veenendaal moet voor het muzikale hoogtepunt zorgen. En in dat vrolyke reclamedomein van de vrouw regeert Marietje, temidden van haar huishoudelijke attributen. Cabaret 's Avonds is het opnieuw Roland Wagter, die in de Stadsgehoorzaal de liefhebbers van cabaret volledig aan hun trekken laat komen. En daarna trekt men van alle richtingen uit de inmiddels met palingvellen en bergen papier besmette stad naar het Schut tersveld, waar het wellicht in verband met de opspuitingen extra dringen zal worden. Maar dat ongemak nemen de Leidenaars wel voor lief, zij willen het pyrotechnische slotstuk van de festivi teiten toch niet missen. „Als na het bal de gasten joelend zijn heengegaan Dan komen de mannen van de Gemeentereiniging weer met bezems en schoppen om de stille getuigen van het al of niet ge slaagde feest snel op te ruimen. Vorig BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornells Franclscus Judas Thaddeus, zn. van C. J. J. A. Morsch en M. G. de Jong; Héléne Louise Maria, dr. van J. M. A. Hartman en J. H. Colin; Lydia Krijna, dr. van J. J. Kroon en C. Sip; Anna Maria, dr. van P. van Schle en C. M. Schulte; Albert, zn. van R. J. Meijer en A. Meijer Drees- Paul René, zn. van A. Tegelaar en J. de Berg; Jacobus, zn. van W. de Bruin en M. van der Zwart; Bart. zn. van A. F. C. Vervloet en M. van Aarem. OVERLEDEN T. Meyvogel, 62 jaar, wed. van F. Var- kevisser; M. Kunt, 78 Jaar, echtgen. van J. Messemaker; C. F. Bron6teede, 76 Jaar, wed. van D. Heijnls; J. van Wijngaarden, 74 Jaar, man; H. S. Steijger, 79 Jaar, wed. van J. Devllee. jaar hadden zij een record oogst: vijftig kubieke meter! Maar toen was het dan ook de mooi ste 3 oktoberdag sinds mensenheuge nis geweest. Wist u, dat de 3 October Vereeniging in haar lange geschiede nis slechts viermaal „slecht weer" in haar journaal heeft moeten schrij ven? En in ons om het weer zoveel gesmade landje daarentegen 25 maal kon juichen over stralend weer? Uitvoerig Wij hoorden het gisteren uit het zeer uitvoerige jaarverslag van de secreta ris, mr. J. Drijber, vijfendertig minu ten had hij nodig om het wel en wee der vereniging in het voorbije jaar nog eens de revue te laten passeren. Daar bij hoorden wij, dat het legertje paling boeren, dat als „een groep sprinkha nen rond het Schuttersveld was neer gestreken" in één dag 26.000 pond pa ling aan de man bracht. Dat ruim 101.000 betalende bezoekers het Lunapark bezochten, waarin dus de 6377 leden van de vereniging niet begrepen zijn. Dat Leiden één dag zijn inwonertal verdubbeld zag „als een tijdelijk voor schot op de grootse uitbreidingsplan nen". Dat men hoopt het 75-jarig bestaan met 7500 leden te kunnen vieren, waar voor men extra acties op touw zal zetten. Dat zo mogelijk in september in de Lakenhal een grote expositie gehouden zal worden van kindertekeningen, die Advertentie Verf met glans en met gemak Verf het zelf met de superieure plasticverf van CETA-BEYER Jeugdconcert in de Lezers schrijven Stadsgehoorzaal werden ingestuurd bij een tekenwed strijd tussen scholen. Dat de optochtwagens in de afgelo pen winter aan een grondige revisie zijn onderworpen en dat enkele wat langer zijn gemaakt. Nadelig saldo Voor liet overige kunnen wij over deze rustige vergadering, die geleid werd door de voorzitter mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, kort zijn. De penningmeester, de heer J. H. C. Laman, moest een nadelig saldo van f. 2823.28 melden. Maar gelukkig had den de beleggingen van de vereniging voldoende opgebracht om deze last te kunnen torsen. Dan bleef er zelfs nog 505 gulden over, die aan de kapitaal rekening zijn toegevoegd. De kascom- missie- beaamde deze cijfers. Volgend jaar zal het werk van de schatkistbe waarder worden gecontroleerd door de heren J. W. v. d. Waard, J. Zwanen burg en Gunning. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden mr. J. Drijber en de heren H. E. van der Heide en H. E. Kruyt herkozen. In de vacatures M. de Marcas en B. J. Huurman (bedankt wegens te drukke werkzaamheden) werden resp. benoemd de heren J. P. Zwanenburg en A. Koningsveld. Advertentie Van f 7.— voor f 5.25 per 50 stuks. SIGARENMAN DEL PRINSESSEKADE 1 TEL. 21126 TIEN LEIDSE KINDEREN NAAR BIO-VAKANTIEOORD Tien kinderen uit Leiden vertrekken morgen voor een verblijf van zes weken naai- het BIO-vakantieoord „Russen duin" te Bergen aan Zee. Het betreft hier zoals steeds tien scholieren van zes tot dertien jaar. Het fraaie vakantieoord in de heerlijke duinen rond de Noord hollandse badplaats wordt zoals be kend in stand gehouden door de Ne derlandse Bioscoopbond, welke daartoe tweemaal per jaar een collecte houdt in de theaters. Kapdemonstratie De laatste van de technische avonden in het seizoen '59-'60, die gisteren werd georganiseerd door de Nederlandse Ka tholieke Kapperspatroonsbond, mocht zich in een grote belangstelling verheu gen. Velen van de zes en veertig leden die de afdeling „Leiden en Omstreken" omvattende zeventien gemeenten telt, waren aanwezig, alsmede leden van de afdelingen Amsterdam en Rotter dam die een demonstratie gaven van hun kapprestaties. Aan de demonstra ties namen voorts deel mej. T. Heems kerk uit Sassenheim, de nationale kam pioene voor het damesvak en de trainer van de Leidse club, de heer H. Post uit Haarlem. De heer Sterk uit Amsterdam leidde de avond op technisch gebied. Aan het begin van de avond heette de voorzitter van de afdeling, de heer E. M. Langezaal, allen welkom, waarna hij sprak over het belang van het georga niseerd zijn. Hij deed een beroep op de leden, de organisatie trouw te blijven en het bestuur medewerking te verlenen. Voor de kapdemonstratie had een aan tal dames- en herenmodellen aan de tafeltjes deelgenomen. Voor wat betreft het herenvak werden die gekapt door leden van de afdeling Rotterdam. De afdeling Amsterdam plus mej. Heemskerk bepaalden zich tot de dames Daartoe werd een aantal „ingelegde" modellen uitgeborsteld tot een normaal De commissie estetische vorming van de schooljeugd verricht op de lagere en V.G.L.O.-scholen, alsmede de Gemeen telijke Bedrjjfstechnische School prach tig cultureel werk voor de leerlingen. Zy worden namelijk aan de hand van expli caties en grammofoonplaten, ingeleid tot diverse belangrijke composities. De heer Ru Sevenhuysen is hiervan de mentor; hem komt voor zijn opvoedend werk op dit gebied veel hulde toe. Gistermiddag konden de leerlingen zich er in de Stadsgehoorzaal van over tuigen, hoe de muziekwerken klinken, wamieer zij door orkest gespeeld wor den. Het Residentie-Orkest namelijk was met zijn dirigent Willem van Otterloo aanwezig en speelde de Serenade voor 14 blazers (delen 1, 4 en 7), de le Peer Gynt Suite van Edvard Grieg en Peter van Anrooy's „Piet Hein Rhapsodie" met de kunde en het entrain, dat men van dit orkest gewend is. Met grote concentratie heeft de jeugd het concert, dat o.m. ook bijgewoond werd door wethouder J. C. van Schaik, beluisterd en er ontegenzeggelijk van genoten. Moge bovengenoemde commissie dit belangrijke werk nog vele jaren voort zetten. De muzikale ontwikkeling van de jeugd is hiermee in hoge mate gebaat! Herdenking 28 R.l. Gisteren hebben de oud-strijders van het voormalige 28ste Regiment Infante rie hun in mei '40 in Dordrecht en om streken gevallen kameraden wederom op waardige wijze herdacht. Tussen 10 en 11 uur waren nabestaanden van de ge vallenen met de oud-strijders (waarvan velen met hun echtgenote) bijeen in de kantine van de Bentienkazerne te Dordrecht. Het persoonlijk contact op deze dag van bezinning bleek voor allen weer een behoefte te zijn. Om 11 uur werd een korte algemene vergadering gehouden. De commandant van de Bentienkazerne trad als gastheer op en sprak een har telijk begroetingswoord. De voorzitter van het Comité 28 R.I., majoor C. W. E. van Hoek, heette allen welkom en bracht de kazernecommandant dank voor zijn medewerking. Het verslag van de pen ningmeester was dit jaar in majeur ge steld. Na de vergadering vertrok men naar de Hervormde Kerk te Dubbeldam waar majoor Hoek een herdenkingsrede hield. Verder werd nog het woord ge voerd door de beide vroegere geestelijke verzorgers van het Regiment. Een zangkoor uit Dubbeldam verleen de medewerking aan deze kerkelijke plechtigheid. Op de begraafplaats volgde na de kranslegging een stille herdenking bij het monument voor de gevallen oud strijders 28 R.l. en een défilé langs de graven van de gesneuvelden. In de namiddag werden per auto be zoeken gebracht aan de verschillende gevechtsopstellingen in 1940. Om half zes werd in de Bentienkazerne een gezamen lijke snertmaaltijd gehouden. Advertentie moet snél weg neem vlug Akkertjes flitsen de pijn weg draagbaar salonkapsel volgens de laat ste Franse mode. Aan het einde van de demonstratie alle medewerkers ont vingen een souvenir bleef men nog geruime tijd in een gezellig samenzijn bijeen. DRIJVENDE MESTVAALT? Onze Gemeentelijke Reinigingsdienst heeft de beschikking over een vaartuig, dat dient om de Leidse waterwegen te reinigen van dryvend vuil. Wil de di recteur van genoemde dienst dit vaar tuig eens dirigeren naar de Rijnsburger- singel nabij de Valkbrug aan de zijde van de Mare. waar het een uitgestrekt, vrucht- en dankbaar arbeidsterrein zal vinden? Singelbewoner In Cannes werd ter gelegenheid van het filmfestival deze Ameri kaanse mannequin, de negentien jarige Hundley Lajeune. tot Miss Festival uitgeroepen. Jubileum C. A. Wesselius VEERTIG JAAR BIJ NZHVM De heer C. A. Wesselius, conducteur- treingeleider op de NZHVM-stadslijn, herdacht gisteren het feit, dat hij veer tig jaar geleden bij deze maatschappij in dienst trad. Ten huize van de jubila ris vond een hartelijke huldiging plaats. Hierbij waren tegenwoordig de direc teur, de heer J. J. Jurrissen, de chef van de vervoersdienst de heer Th. Heetum en de heer W. Costers assistent-chef der exploitatie Leiden. De heer Heetum liet zich, gezien de mooie staat van dienst, zeer waarderend uit over de wijze, waar op de jubilaris zich van zijn taak heeft gekweten. Namens de directie bood hy een geschenk onder couvert aan met oorkonde. Met een hartelijke toespraak overhandigde de heer Jurrissen namens de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel het vererend getuigschrift met de gouden medaille. Namens de NZH overhandigde hij de bijbehorende gouden draagmedaille en een oorkonde. In de loop dan de dag mocht de jubi laris nog vele blijken van waardering ontvangen. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor het doet. ex. natuurkunde de heer J. M. Noothoven van Goor (Lei den) kand. ex. K' wis- en natuurkunde mej. N. J. de Koning (Leiden) kand. ex. F wis- en natuurkunde de heer H. Klein- huis (Leiden) kand. ex. I wis- en na tuurkunde de heren L. Th. M. van Vugt (Leiden) en N. Sjerp (Den Haag); kand. ex. J wis- en natuurkunde de heer H. C. Avé Lallemant (Leiden). AVONDSTILLE In het koor der Pieterskerk wordt hedenavond om half acht weer de eerste wekelijkse avondstille gehouden. MARLENE DIETRICH. die eind mei ook in Nederland zal optreden, viert op het ogenblik I triomfen in Kopenhagen. De fa meuze artieste bij haar aankomst in de Deense hoofdstad. In de week van: 28 april t.m. 4 mei 1960 GEVESTIGD G. Burgdorfer geb. Beumker en fam., Haverstraat 79a; E. Bruijniks en fam., constr.-machinefabr., Storm Buijsingstr. 40; H. J. den Ouden en fam., ass. ac countant, Zeemanlaan 39; A. J. van de Pol en fam., Moddermanstr. 52; A. L. den Hollander, betonwerker, Coornhertstr. 55; M. van der Genugten, kantoorbediende, Rljnsburgerweg 29a; P. M. A. M. G. de Jonge, Witte Singel 10; R. H. M. M. A. de Jonge. Witte Singel 10; W. J. M. Le- velt, Valdezstraat 3; W. M. M. Beuk. ver pleegster, Rijnsburgerweg 10; J. Visser, stationsassistent, Sumatrastraat 44a; J. A. Zwagemaker, militair, W. de Zwijger laan 143; L. H. Boelen geb. Busscher, Hoflaan 285; M. Wijsman, rotatiedrukker, St.-Jacobsgracht 2b; D. Jansen, chauf feur, Hogewoerd 154; M. M. W. T. van der Horst, medlsch-secretaresse, Zoeterwoudse- singel 52; I. E. Jonckheer geb. Den Tex, Bruggravenlaan 146; C. Tuinenburg, con- tr. machinefabr., Storm Buysingstr. 40; L. E. Kletke. verpleegster. Rijnsburger- i weg 10; G. Oudshoorn, kinderverzorgster. Boshof 25; M. V. S. van der Kraan, hulp i/d. huishouding, Nwe Beestenmarkt 16; H. Mehrengs, administrateur, Morsweg 102a; M. M. Heruer geb. Wlllemsen, Woonwagenkamp; W. J. M. A. Doedens. onderwijzeres, Hoge Rijndijk 85; M. J. den Exter, bouwk. tekenaar. Morskade 6; Z. Venema, h. 1/d. hulshouding. Modder manstr. 52; M. L. Huppe, Montgomery- str. 18; A. E. Aalders, Nieuwe Rijn 64a; E. G. S. Otten geb. Ottenheim, Apothekers- dijk 35. VERTROKKEN T. van Hartevelt en fam., Musschen- broekstr. 12a, nr. Leiderdorp Bloemhof- str. 19; A. A. M. de Haan geb. v. Efjk en fam., Marnixstr. 94 nr. Ned. Nleuw-Gui- nea; C. P. den Hollander en fam.. Kooi- laan 2a nr. Leiderdorp. M. P. Splinter- laan 128; C. Arend en fam., Leeuwerik- I str. 6 nr. Gllze ca. Jullanastr. 77; C. W. de Koning en fam.. M. Moonstraat 13 nr. Oesgtgeest, Borneostr. 19; B. G. Hoog houdt en fam., v. Vollenhovenpleln 104 nr. Oegstgeest, W. de Withlaan 14; J. de Wilde geb. v. d. Leek en fam., Groen- oordstr 30 nr. Monster. Plaats Lange- veld 19; W. Verra en fam., Boerhaave- laan 14, nr. 's-Gravenhage, Schenkweg 192; J. van den Berg en fam., Fagel- straat 9 nr. Oegstgeest. Hofbrouckerln. 14 J van Frank en fam.. Tesselschadestr. 19 nr. 's-Gravenhage, v. W. v, Dijkveldstr. 6; G. H. Schattevoet en fam.. Lage Mors weg 96 nr. Oegstgeest. Surlnamestr. 4; D. van Egmond en fam.. Vondellaan 16 nr. Rotterdam. Nljenburg 64d; J. de Braak en fam.. Hoge Morsweg 5 nr. Rotterdam, Cleyburchstraat 5; N. van der Vlist, en fam., Meloenstr. 13 nr. Leidschendam, Kon. Julianapl. 19; H. D. Mast en fam. Morskade 17a nr. Rotterdam, Boreelstr. 8a; F. G. van Leeuwen en fam., Fruin- laan la nr. Ede (Gild.), Stationsweg 95; J. van den Berg en fam., ab. Utr. Veer t/o. 33, nr. Leidschendam, Oosteinde lb; H. J. Boelee en fam., ab. Utr. Jaagpad t/o. 45, nr. Leiderdorp, Bloemhofstr. 22; J. Lamers en fam., Boshulzerkade 6. nr. Aalsmeer, Hortensialaan 103; C. Mole naar en fam., Witte Singel 25 nr. Moer- kapelle, Kerkédijkje 12; H. C. J. Schaap, en fam., v. Vollenh.plein 108 nr. Oegst geest, M. H. Tromplaan 120; H. Brouwer, Sumatrastr. 1 nr. Amsterdam, Lomanstr. 29 hs.; N. Sjerp, Morsstraat 60 nr. Span je; J. Oosterlee geb. De Knegt. Kersen- str. 3 nr. Valkenburg (Z.-H.) Mar. Post- str. 50; A. M. J. Gorter, Rapenburg 122 nr. 's-Gravenhage, Emmastr. 49; M. v. d. Leun geb. Ankarsten, Sophlastr. 63 nr. Denemarken; H. M. Elshove, Rijnsburger weg 10 nr. Hulzen (N.-H.) Erlcaweg 11; S. Dijkstra, Rijnsburgerweg 149 nr. Am sterdam. Boterdlepstr. 39II; C. K. v. d. Hoeven geb. Runge, de Genestetstr. 51a, nr. Duitsland; H. K. Notenboom geb. Van Noorloos. Hoge Morsweg 5 nr. Rotterdam Cleyburchstr. 5; A. H. van Nlelen. Pie terskerkhof 36 nr. Canada; D. Fillppo, geb. Rol. Soembastr. 79 nr. Renkum, Kerkstr. 29; H. Galjaard, Korte Mare 22 nr. Oegstgeest. Duivenvoordestr. 24; G. J. Berghorst, Mezenstraat 2 nr. Apeldoorn Sprengenweg 68; H. Haasnoot, Lijsterstr. nr. Katwijk. Romeinstr. 10; G. de Groot, Boerhaavelaan 2 nr. 's-Gravenhage Archimedsstr. 117; G. van Brummen. Witte Singel 27 nr. Alphen a/d. Rijn, de Smeth- str. 3; F. van Scheepen, Ryn- en Schle- kade 93, nr. Weert. Kazernelaan 101; J. van den Broek. Lorenzkade 51 nr. Eind hoven. Begoniastraat 2a; H. M. van de Meeberg. Meerburgerkade 28 nr. Lelder- Zljldijk 18; W .J. V einde 30 nr. Sassenheim, I. R. van Herwymen. Rapenburg 122 nr. Rotterdam. Mathenesserlaan 182; D. Klus- man, Breestraat 121a nr. Voorburg. Kon. Wilhelmlnalaan 522; M. K. Hartgrlnk, Langebrug 6d nr. Columbia; J. N. Ver- voorn. Prinsenstr. 20 nr. Noordwijk, ab. ligg. i/d. Schie; A. Stlkvoort. Oude Rijn 64 nr. Alphen a/d. Ryn, Jullanastr. 2a; J. A. Adama. Paviljoenshof 17, Oegst geest. M. H. Tromplaan 130; J. de Rooy, Rijn- en Schlekade 115a nr. Noordwijk, Zwarteweg 20; W. F. Oosterhuls, Witte Singel 27 nr. Groningen. Oostersingel 59; I. M. Resslng. Schelpenkade 8 nr. Delft, Oude Delft 132; C. A. Blomjous, Bloe mistenlaan 45 nr. Bussum, Nwe Englaan 8a; E. M. Young, Leliestraat 57 nr. 's-Gravenhage. Hanenburglaan 208; J. M. G. M. Roosendaal. Plantsoen 37a nr. Eindhoven, Hoogstraat 83; C. R. Wiarda, Rapenburg 87 nr. 's-Gravenhage, Wasse- naarseweg 170; T. J. Hoppener, Kloksteeg 19 nr. 's-Gravenhage. Cederstraat 47. NAAR ons ter ore kwam, zijn in de laatste dagen meerdere klachten ingediend bij de stationschef en de politie door reizigers uit de treinen van en naar Alphen, die daarin aan gifte deden van het feit, dat de treinen bij het passeren van het in aanbouw zijnde viaduct nabij de Lammenschans- weg door de straatjeugd werden beko geld met ballen zand. Een groot deel van deze projectie len beroert slechts het uitwendige van de trein zonder verdere schade aan te richten. Doch gistermiddag omstreeks kwart over vijf waren wij er toevallig getuige van hoe een dergelijke zand bal nota bene nog wel met water vermengd om hem „steviger" te ma ken! door het openstaande raam naar binnen vloog en pal tegenover ons tegen de coupéwand uiteen spatte. Wonder boven wonder was deze zit plaats onbezet, doch welke bijzonder ernstige gevolgen had deze wandaad kunnen hebben, wanneer daar op dat moment eens wèl een passagier had gezeten. Ook indien deze persoon géén brildrager was geweest, had zulks ge makkelijk levenslange invaliditeit ten gevolge kunnen hebben. HET is dringend noodzakelijk, dat aan deze schandalige baldadig heid op de kortste termijn een einde wordt gemaakt. Het moge voor de politie bij het heersende personeels gebrek een onmogelijke taak zyn de gewraakte plaats de gehele dag met een cordon agenten te bezetten, enige versterking van het politietoezicht, vooral gedurende de uren, waarop de schooljeugd vrij heeft, lijkt ons toch alleszins geboden. Hier ligt evenwel ook een belang rijke taak voor de ouders en het onder wijzend personeel. Het is hun plicht de jeugd te wijzen op de grote gevaren van haar „spel" en haar te doordrin gen van het besef, dat zij door deze handelingen ernstig en blijvend leed en letsel kan veroorzaken. Wanneer de jeugd krachtens haar leeftijd dan al „onnadenkend" pleegt te zijn, dan dient in het onderhavige geval aan die onnadenkendheid met alle beschikbare middelen van opvoeding en voorlich ting een einde te worden gemaakt De opvoeding tot verantwoordelijkheid je gens de medemens kan. wat dit be treft, nooit te vroeg beginnen. Een dringende opwekking, in het bij zonder tot de bewoners van dit stads- on? 'n deze geest werkzaam te 2tin» MtJkt helaas strikt nood zakelijk. LEIDSE JAZZ-SOCIËTEIT Teneinde onder leeftijdgenoten jazz te beoefenen en daarover ook voorlich ting te ontvangen hebben enkele Jon geren onlangs het initiatief genomen 9Pr*ck^n§> van een Leidse jazz-so- ciëteit. Thans maken reeds zeventig jongeren deel uit van deze sociëteit, welke gevestigd is in het St.-Leonardus- huis aan de Haagweg. Eenmaal in de veertien dagen komt men op zondag middag byeen om te musiceren en/of naar lezingen te luisteren. Donderdag 19 mei wordt daarop een uitzondering ge maakt. In „Den Burcht" wordt dan een jazz-avond gehouden, waaraan mede- wordt verleend door het trio Pim Jacobs met zang van Rita Reys. Ook het nieuw gevormde combo van Rob Madna is deze avond van de party. Onze stadgenote, mej. M. A. Busé is benoemd tot lid en secretaresse van de examencommissie 1960 N.O.-akten N 17 en 18; de heer H. A. E. van Tonge ren te Oegstgeest tot lid. Gedenk de vogels Het gebeurt in deze tyd veelvul dig, dat jonge vogels, welke de vliegkunst nog niet of onvoldoende machtig zyn, ten prooi vallen aan rondzwervende katten, die daar mede overigens slechts handelen volgens de ingevingen der natuur. Het beste middel om dit verschijn sel te bestrijden en daardoor vele vogellevens te sparen, is de katten in deze broedtijd zoveel mogelijk binnenshuis le houden. Wanneer alle poesenhouders en -houdsters zich daartoe bereid to nen, zal veel leed in de vogelwe reld voorkomen worden. Gouden bruidspaar Vandaag zijn de gouden bruidsdagen Ingegaan van het echtpaar Stouten-V. Duuren, dat 25 mei a.s. vijftig jaar ge trouwd zal zijn. De heer W. F. Stouten (73) is Lelde- naar van geboorte. Hij heeft bij vele bedrijven gewerkt, doch de laatste 24 jaar was hij in dienst van de N.V. Ne derlandse Rotogravure Mij. Eerst in de etserij. doch na een beenbreuk als por tier. De hobby van de heer Stouten was het houden van kippen, doch omdat hij niet meer zo goed ter been is, moest hij zijn liefhebberij enkele jaren geleden opgeven. Mevrouw E. U. Stouten-Van Duuren (71) heeft haar man in de Sleutelstad leren kennen. Ook zij is Leidse van geboorte. Het echtpaar Stouten heeft in vele delen van Leiden, gewoond. „Dat kon toen immers nog", aldus de heer Stouten), maar thans wonen de heer en mevrouw Stouten al 23 jaar in de Timorstraat. Thans zijn nog acht kinderen in leven met in to taal 11 kleinkinderen en 1 achter-klein kind. ERNSTIGE VAL MET BROMFIETS Op de kruising Herensingel, Lage Rijndijk, Schrijversbrug naderden van ochtend een bromfietser en een motor rijder elkaar nagenoeg gelijktijdig. De bromfietser, de 52-jarige C. Faas wo nende aan de Maredijk, reed in de rich ting Schrijversbrug, de motorrijder kwam van de Herensingel, Kennelijk schrok de bromfietsbestuurder, want hij remde uit alle macht en kwam te val len. tengevolge waarvan hij een sche- delbasisfractuur opliep. De EHD bracht het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3