Veilig kopen! r DEMOCRATISCHE OPPOSITIE IN V.S. ACHTER REGERING Krantencommentaar loopt nogal uiteen Nieuw-Guiuea Militaire colonnes hebben niet altijd voorrang op de weg" GARANTIE De adverteerder die rekent Leidsch Dagblad Kerkelijk Leven Agenda Met een enkel woord WOENSDAG 11 MEI 1960 Vervolg van pag. 1 Kroesjtsjef krijgt geen kans tot zaaien van verdeeldheid onder de Amerikanen Onze Amerikaanse correspondent tele foneerde ons hedenochtend: De Democratische oppositie in het Congres zal aan de vooravond van de topconferentie géén congressioneel on derzoek instellen inzake de verkennings vluchten boven de Sovjet-Unie. Herter en Allan Dulles hebben niet tevergeefs gepleit voor steun van beide partijen, nu Amerika diplomatiek in een vrjj moei lijke positie is geraakt. Het nationale gevoel heeft het, althans voorlopig, bij de Democraten gewonnen van de neiging om het incident uit te buiten in de ver kiezingsstrijd. Lyndon Johnson, de leider van de Democraten in de Senaat, ver klaarde dat het Congres zou onderzoe ken of er eventueel blunders waren ge maakt doch de Congresleden behoorden 9 Vervolg van pag. 1 Eigen verantwoordelijkheid De regering heeft geen overleg willen plegen met de defensie-commissie uit het parlement over haar voornemens, omdat de regering voor dergelijke be sluiten een eigen, zelfstandige verant woordelijkheid draagt en zij zelfs de schijn van vermenging van verantwoor delijkheden heeft willen vermijden, aldus de minister. Als tevoren de defensiecom missie vertrouwelijk zou zijn ingelicht, zou het bericht in Indonesië en elders in de wereld niet anders zijn ontvangen. Een geruisloze versterking zou fout zijn geweest en bovendien toch zijn gemerkt. Het parlement is zo tijdig ingelicht, dat het zijn controlerende bevoegdheden ruimschoots kan uitoefenen, want pas in augustus zullen de versterkingen wor den uitgezonden. In de defensiecommis sie zal hij daarover vertrouwelijk nadere mededelingen doen. „WÜ hebben niet alleen NAVO-ver- plichtingen", aldus de minister, „maar ook nationale verplichtingen in West- Indië en in Nieuw-Gulnea. Over de ver sterking van de defensie van Nieuw- Guinea zjjn onze NAVO-bondgenoten in gelicht. Er heerst geen onenigheid over. Er is ook instemming gebleken". Aan nadere overweging van het be sluit had minister Visser geen behoefte, waarna de door mr. Burger ingediende motie met 47 tegen 71 stemmen werd verworpen. Geen accent Minister-president De Quay heeft het debat niet bijgewoond, ofschoon de heer Burger bij de aanvang van de vergade ring de voorzitter had verzocht de niet- aanwezige minister-president alsnog uit te nodigen. Juist vorige week heeft prof. De Quay in de Eerste Kamer nog ver klaard, dat zijn aanwezigheid bij een de bat zo gauw een te zwaar accent kan leggen op de zaak, die aan de orde is. Waarschijnlijk wilde hij ook daarom gis teren niet aanwezig zijn in de Tweede Kamer, omdat minister Visser bij herha ling onderstreepte dat er slechts sprake is van een bescheiden versterking. Er is allerminst sprake van een operationele krijgsmacht, zoals de heer Burger had opgemerkt. De bedoeling is het keren van het eerste begin van een aanval, in afwachting van internationale hulp, waarop wij kunnen rekenen, en het mo gelijk te maken op te treden tegen infil traties en agressie van beperkte omvang. BIJ AFSCHAFFING FOOIEN HOGERE KAPPERSTARIEVEN „Het hoofdbestuur van de Ned. Kap- persbond heeft gisteren op de algemene vergadering met grote meerderheid vrij mandaat gekregen om te bevorderen, dat het fooienstelsel wordt afgeschaft. Voorwaarde is echter, dat de hogere kosten worden opgevangen door een tariefsverhoging", aldus de Bondsvoor zitter, de heer F. J. Werner, in de toe spraak, waarmee hij het landelijke congres opende, dat de Bond gisteren in het Concertgebouw te Haarlem heeft gehouden. Spreker zei, dat in brede kringen een verlangen bestaat naar fooiloze lonen. Er zijn nog genoeg kappers, die grote bezwaren hebben tegen het afschaffen van fooien en zich zullen verzetten. Verder zei de Bondsvoorzitter, dat het kappersbedrijf zich nog nimmer in zo'n gunstige positie heeft kunnen verheugen als thans. Miss Holland wordt in Hillegom gekozen Zaterdag zal in „Treslong" te Hille gom uit 30 finalisten de nieuwe Miss Holland worden gekozen. Zij zal tezamen met Miss World een produkt van onze bodem bloembollen in de Verenigde Sta ten gaan aanprijzen. De winnares zal worden gekroond door Miss World: Co- rinne Rotschafer. Miss Holland zal daarna kunnen deelnemen aan de strijd om de titel van Miss Europa, die begin juni in Beiroet wordt gehouden. Daarna volgen de internationale wedstrijden om de titel Miss Universe van 2-10 juli in Miami. Neemt de nieuwe Miss Holland niet aan deze wedstrijd deel, dan kan zij van 4-14 augustus in Long Beach (Califor- nie) dingen naar de titel van winnares van The International Beauty Congres. Hans Kaart zingt in het Houtrustgebouw Het Algemeen Haags Comité zal dit jaar drie bijzondere concerten in het Houtrustgebouw organiseren, welke ver zorgd zullen worden door de Kon. Mil. Kapel o.l.v. Majoor-Directeur R. van Yperen. De eerste van deze drie concerten zal worden gegeven op zaterdag 4 juni a.s. Naast de KM.K. zal een viertal koren aan het concert hun medewerking ver lenen. Het Algemeen Haags Comité is erin geslaagd voor dit concert de heldentenor Hans Kaart te engageren, die verschil lende bekende aria's ten gehore zal brengen. niet in paniek te reageren op de be schuldigingen van de Russen. Kroesjtsjef mocht niet de kans krijgen op deze ma nier verdeeldheid te zaaien onder de Amerikanen. Johnsons rede heeft een ongewone demonstratie van de Republikeinen te weeg gebracht. Nixon verliet de voorzit- tersstoel om Johnson de hand te schud den en andere Republikeinse kopstukken kwamen hem, eveneens dank zeggen. De regeringspartij was kennelijk opgelucht! In het Huis van Afgevaardigden deed zich een dergelijke scène voor. Daar deelde de Democraat Cannon, die voor zitter is van de toewijzingscommissie, mede, dat zijn commissie van dergelijke vluchten had afgeweten. Hij zei zulke verkenningstochten noodzakelijk te ach ten. Ook hij kreeg veel applaus. Nu belangrijke Democraten zich in principe achter de regering geschaard hebben, kunnen zij er later eigenlijk nog alleen kritiek op uitoefenen, dat het tijdstip voor Powers vlucht zo ongeluk kig was gekozen. Deze kritiek zal in de verkiezingsstrijd zeker nog naar voren worden gebracht. Het redactionele commentaar van de Amerikaanse kranten loopt meer uiteen dan de uitspraken van het Congres. De populaire Newyorkse bladen nemen een ultra-nationalistisch standpunt in. Zo kon de Daily News schrijven: „Het spijt ons ,dat Powers missie mislukte, doch dat is alles wat wij in cïeze zaak betreu ren". Aan de andere zijde van het me ningsspectrum vindt men deze uitspraak van de St. Louis Post Dispatch: „Lucht- kartering van bombardementsdoelen is geheel verschillend van de gebruikelijke spionage. Dit is een actie, die wij zeer hoog zouden opnemen indien zij tegen ons was gericht". Het commentaar van vijfendertig belangrijke bladen uit het gehele land laat zich, grof genomen, als volgt splitsen: acht ultra-nationa- Amerika's ongerustheid over Cuba gewettigd De „New York Times" schrijft, dat het herstellen van de diplomatieke betrek kingen tussen Cuba en de Sovjet-Unie de onrust in de Verenigde Staten wet tigt. „Het feit dat Cuba een sociale revo lutie doormaakt, die enerzijds gekarak teriseerd wordt door een fel nationalis me en anti-Amerikaanse gevoelens en anderzijds door vriendschappelijke ge zindheid jegens het Russische blok, geeft een bijzonder aspect aan de verhouding tussen Moskou en Havanna". „Het hele vraagstuk kan eenvoudig gesteld worden. Als Cuba de normale betrekkingen met de Sovjet-Unie her stelt en als de Russen een normale diplo matieke, handels- en culturele staf in Havanna vestigen, kunnen er geen be zwaren en geen gewettigde vrees in de V.S. zijn. Maar als de Russen Havanna mogen gebruiken als basis tegen de V.S. in het Caraibische gebied, zouden de V.S. in gevaar zijn en gerechtvaardigd zijn zich te verdedigen". MET SOLV-X HOUDT UW VULPEN SCHOON Quink inkt, uitwasbaar of permanent,'ver» krijgbaar in de Vol gende maten: 1 os. f0,70 2 os. f 1,- 4 os. f 1,45 Quink Inkt is een produkt van de Parker Pen Compeai Taptoe-Amsterdam in Olympisch Stadion Amsterdam, de stad die van oudsher nauwe relaties heeft met de Kon. Ma rine, heeft het plan opgevat een 150-tal gala-uniformen te financieren voor een erecompagnie matrozen en de matro- zenkapel. Het initiatiefcomité Amster dam (ICA) heeft in samenwerking met de Landelijke Stichting „Taptoe" een taptoe georganiseerd, die zaterdagavond 21 mei a.s. in het Olympisch Stadion wordt gehouden. Hieraan werken 10 mi litaire korpsen mee, o.a. (voor de eerste maal) de matrozenkapel der Kon. Ma rine, het enige korps dat die avond niet in ceremonieel tenue zal optreden. Een ontwerp voor dit tenue is reeds gemaakt door de heer R. Smits uit Den Haag. Het bestaat uit een witleren uit monstering van koppel met tassen en van ankiets op het donkerblauw van baatje en broek. Natuurlijk ontbreken listisch, dertien ondanks enige kritiek (vooral inzake het tijdstip) toch achter de regering, veertien met vrij scherpe kritiek op het re geringsbeleid. n (Van onze Haagse redactie) „Militaire colonnes hebben niet altijd voorrang. Dat hebben zij slechts in be paalde gevallen, daar waar dat in de wegenverkeerswet staat voorgeschreven. Het gaat niet aan, dat chauffeurs van wagens in militaire colonnes maar denken, dat zij het rijk alleen hebben op de weg en menen, dat ze altijd en overal voor rang hebben. Als iedere militair deze opvatting heeft, dan gebeuren er de grootste ongelukken. De militaire chauffeurs kunnen niet steeds op bepaalde rechten bogen, omdat ze deel van een colonne uitmaken". Dat zei gisteren de advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag, mr. J. Zaayer, nadat ach ter elkaar twee dienstplichtige mili taire chauffeurs verschenen waren, die als bestuurder van een voertuig in een colonne aanrijdingen hadden veroor zaakt. Allereerst betrof het een 21-jarige dienstplichtige soldaat uit Breda, die in november vorig jaar, rijdende in een colonne, op de weg Arnhem-Apel- doorn tijdens mist een ongeluk met een tegenligger had veroorzaakt, waarbij twee personen gewond waren. De Krijgsraad te Arnhem had deze sol- laat veroordeeld tot f. 25.boete. Beklaagde voerde aan, dat hij van zijn commandant opdracht had gekre gen de gebruikelijke tussenruimte van 50 meter aan te houden. De aanrijding gebeurde, toen hij een burgerwagen in haalde en tegen een tegenligger botste. De andere beklaagde was een 21-ja- rige militaire chauffeur, afkomstig uit Vugtjt, die op 15 december j.l. te Wy- chen een dergelijke aanrijding had veroorzaakt. Ook hij voerde eenzelfde verweer: ,,ik maakte deel uit van een colonne en had mij aan de gegeven orders te houden." Deze militair had van de Krijgsraad te Arnhem f. 15 boete gekregen. Voor de militair uit Breda vorderde de advocaat-fiscaal f. 50 boete en 6 maanden intrekken van het rijbewijs. De militair uit Vught hoorde beves tiging van het Krijgsraadvonnis eisen. In beide zaken uitspraak op 31 mei. Advertentie bij de erkende fÜVyiJ vakhandel met volledige garantie van - Dè Technische Unie. volkomen geruisloos I vanaf 388,- met TECHNISCHE UNIE- de braniekraag en de matrozenpet niet. De leden van de ere-compagnie worden uitgerust met de traditionele scheeps- sabel. Voor deze ere-compagnie worden dienst kan doen bij officiële plechtighe den in de hoofdstad en voor de kapel en het tamboerkorps zijn circa 150 unifor men nodig. Men heeft hiervoor een be drag van circa f. 60.000 nodig. Indien al le 50.000 plaatsen van het Olympisch Stadion voor de taptoe zijn uitverkocht, zal het initiatiefcomité over dit bedrag kunnen beschikken, zodat dan de uni formen namens de burgerij aan de Ma rine kunnen worden aangeboden. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Het Leger des Heilskwar- tier. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: Feiten en vragen rond de sport ln het persoon lijk en maatschappelijk leven, door dr. W. van Zyll. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gitaarensemble. 20.10 Radio Philharmonlsch ork. en sol. 21.16 Jean-Paul Sartre - vrljheldsfatalis- me, lezing. 21.35 Oude muz. 22.10 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Zaalsport- uitsl. 22.45 Avondoverd. 23.00 Platennws. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Hammondorgelspel. 18.45 De Diaco nie in nieuwe banen, toespr. 19.00 V. d. kind. 19.10 Gram. 19.20 Ronde van Ne derland. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Musical-fragm. 20.30 Vor stenschool, hoorsp. 22.00 Jazzmuz. 22.20 Keuren en kiezen, comm. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.00 Tussen men6 en nevelvlek, lezing. 23.15 Muzikale discussie. 23.65- 24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e l(jn van 18-20 uur) Hejre Katl, Helmut Zacharlas; Hela! - Czaraas - Machen wlr's den Schwalben nach - Grüsz mir die Frauen - Komm mlt nach Varasdin - O jag dem Glück nicht nach - Madels glbt es wun- derfelne - Tanzen mocht' lch - Zwel Marchenaugen - Ganz ohne Weiber geht die Chose nicht - Sag Ja meln Lleb sag |a - Pusztakavalier - Czardas Marltza, Sari Barabas, Kurt Wehofschltz, Der Han sen Chor, Orkest Beierse Omroep olv. Carl Michalski; Lehar im 3/4 Takt (Le- har), Orkest Willy Steiner; Sailor's wed ding Polka (Olias). Morgen (Moesser), Orkest Bert Kaempfert; Louella (Mc- Hugh), Giorgio (Burkhard), Lys Assia; Tanzende Finger (Gerlach), Toreo flno (Lucchesl), Orkest Horst Wende; Li per 11 plaatst zijn advertenties bij voorkeur in het Meer dan 22.600 abonnees. In meer dan 6 van de 10 Leidse gezinnen Per 1000 abonnees het goedkoopste en doeltreffendste advertentiemedium in Leiden en omgeving. NED. HERV. KERK Beroepen te Zetten-Andelst J. C. Schuurman te Bleskensgraaf. Bedankt voor Houten (U.) P. J. F. Lamens te Ka- merik. Beroepen te Onstwedde J. van 't Ende te Noordeloos. GEREF. KERKEN Beroep te Eindhoven (vac. A. F. Fa- noy) J. M. Bloemkolk te Ede; 2-tal te Bennekom H. Dijkstra te Rotterdam-zuid en J. Wlersema te Amsterdam-west. Be roepen te Muiden J. D. Pereboom te Pesse. Aangenomen naar Hulzum (3de pred.pl.) J. Schelhaas te Exmorra, die be dankte voor Ferwerd. Bedankt voor Adu- ard G. van Halsema te Fijnaart; voor Eefde-Gorssel A. Corporaal te Edam. Beroepen te Emmeloord (N.O.P.) J. C. Schouten te Tulndorp-Oostzaan; te Grijps- kerk I. Meijer te Westerlee; te Zwijn- drecht W. Griffioen te Nijkerk. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Wormerveer J. H. Carller te Zutphen en A. Rebel te Emmeloord (N. O.P.). Tweetal te De Krlm (O.) A. W. Drechsler te Vlissingen en J. Drenth te Rotterdam-Overschie. Beroepen te Zaam- slag E. Venema te Zwijndrecht. Bedankt voor Rotterdam-zuid dr. W. J. Velema te Eindhoven. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Wormerveer A. J. Buur man te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Gouda M. Nijkamp te Meppel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rijssen (2de pred.pl.) K. de Gier te 's-Gravenhage. Bedankt voor Boskoop C. Hegeman te Genemuiden. WOENSDAG Gerecht 10: Spirltisch Genootschap. Spr. mevr. Holtrop-de Klein. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte. 7.30 uur nam. DONDERDAG Salonboot Ursula (Utrechtse Veer)9- 12 uur voorm. en 24.30 uur nam. St.-AntoniusclubhuisFeestavond „De Jeugdhaven te Leiden". 8 uur nam. Stationshal N.S.: K. en O.-excursie naar Amsterdam. 9 uur voorm. VRIJDAG Salonboot Ursula (Utrechtse Veer)2 4.30 uur en 79.30 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. BINNENLAND Gistermiddag is het vierjarige Jon getje Oets Bosma, gewoond hebbend Stoutenburg in Rotterdam-zuid, in een singel ln de buurt verdronken. Een ge meentewerkman slaagde erin na korte tijd het ventje uit het water te halen. Een juist passerende arts heeft nog kunstmatige ademhaling toegepast, doch zonder succes. Het 2-jarig jongetje F. E. Wienbeld te Wijhe is gisterochtend, nadat hij het rooster had weggetrokken in een zink- putie achter het ouderlijk huls aan de Willem de Zwijgerlaan gevallen en door verstikking om net leven gekomen. In Groningen Is op 74-jarige leeftijd overleden prof. dr. P. J. van RhJJn, oud hoogleraar ln de sterrekunde aan de Rijksuniversiteit aldaar. Op 24 mei 1960 zal de Nederlands- Duitse Kamer van Koophandel haar al gemene jaarlijkse ledenvergadering hou den ln Keulen. In deze vergadering zullen het woord voeren prof. dr. L. Erhard, de Westduitse minister van Economische Za ken en mr. V. G. M. Marijnen, de Neder landse minister van Landbouw en Vis serij. De Europese Beweging in Nederland houdt zaterdag 21 mei in Zwolle haar Jaarlijkse congres. Tijdens dit congres spreekt de vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit van de EGKS, de heer D. P. Spierenburg over: „Perspectieven na 10 jaar supranationale samenwerking". De staatssecretaris van Algemeen Zaken heeft bij beschikking van 9 mei de benoeming van de heer A. W. Biewenga tot voorzitter van het Landbouwschap goedgekeurd. In de op 18 mei a.s. te houden vergadering van het Landbouw schap zal de heer Biewenga voor het eerst in het openbaar in zjjn nieuwe functie optreden. Koningin Juliana heeft het voor nemen een gedeelte van de landdag van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers bij te wonen, die te Rotterdam op donder dag 19 mei gehouden zal worden. houdt 20 mei ln hotel „Mastbosch" ln Breda een jubileumvergadering ter gelegenheid van het 50-Jarig bestaan van de vereni ging. De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelbk Onderzoek heeft dr. J. Metuzals een subsidie verleend voor een elektronen-microscopisch onderzoek van de ultra-structuur der zenuwen in de hypofyse (hersenaanhangselklier) en van de moleculaire bouw van de ze nuwcellen en zenuwvezels. Uitkijkend naar familie, die op be zoek zou komen, is de 72-jarige mevrouw D. van Santen-Poons gisterochtend uit het raam van haar huis aan de Java- straat te Den Haag gevallen. Zij overleed ter plaatse. Het ongeluk veroorzaakte een grote consternatie in deze drukke winkelstraat. De Staatscourant van gisteren bevat een voorlopig ontwerp voor een nieuw melkbesluit. Opmerkingen daarover kun nen gedurende een periode van drie maanden bij de minister van Sociale Za ken en Vólksgezondheid worden Inge diend. Het derde wereldcongres van de „In ternational Federation of Petroleum Workers" (I.F.P.W.) Is gisteren in Kras- napolsky te Amsterdam geopend. Ruim honderd afgevaardigden uit 41 landen wonen het congres bij. Bij de I.F.P.W. die in 1954 ln Parijs werd opgericht, z(jn ongeveer 50 vakbonden uit 36 landen met tezamen ongeveer een miljoen arbeiders aangesloten. Prinses Irene zal op 7 juni a.s. een gedeelte bijwonen van de M dag U, in ae Bernhard-hal van de Jaarbeurs te Utrecht. BUITENLAND De Engelse industriëlen hebben ln het afgelopen jaar ten minste 55 miljoen pond sterling geïnvesteerd in de landen van de Europese Economische Gemeen schap (E.E.G.), teneinde een deel van hun winsten veilig te stellen, zo schrijft de (conservatieve) „Daily Mail". „Weinig overtuigd van de mogelijkheid, dat er op het laatste ogenblik nog overeenstemming bereikt zal worden tussen de zes landen van de E.E.G. en de zeven landen van de Europese Vrijhandels Associatie (EVA) zenden enkele van de Engelse industrieën van naam grote sommen geld naar de landen van de E.E.G.uit vrees er vol komen uit verdreven te zullen worden door de oprichting van hoge tolmuren", zo schrijft het blad. De president van India, dr. Rajen- dra Prasad, zal ln de tweede helft van augustus een officieel bezoek aan de Sov jet-Unie brengen. In Januari heeft de Russische president Worosjilof India be zocht. De vertegenwoordigers van het Ver bond der Belgische Nijverheid en van de drie Belgische arbeidersvakbonden verga deren om een akkoord betreffende de sociale arbeidsvrede tot stand te bren gen. Reeds is overeengekomen dat de kin derbijslag met 10 pet. zal worden ver hoogd en de werkgevers hiervoor van 1961 af een bijkomende bijdrage van een half procent der brutolonen zullen betalen. Aan de vooravond van een debat over mechanische vertaalmiddelen heeft de Commissie voor Wetenschappen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden mededeling gedaan van het oestaan van een machine, die langs elektronische weg met een snelheid van vijfendertig woor den per seconde uit het Russisch kan vertalen. Volgens Overton Brooks, de voor zitter van de commissie, kan de machine een pagina Russisch in een halve minuut tijds in het Engels vertalen, terwijl een mens daar drie kwartier voor nodig heeft. Een Hongaars rooms-katholieke priester, dr. Ferenc Bernat, is gearresteerd op beschuldiging van speculatie, woeker en vervalsing, aldus meldt het te Boe dapest verschijnende blad „Esti Hirlap". Dr. Bernat zou volgens dit blad grond en hulzen hebben gekocht en voor net dub bele verkocht. Hij zou geld hebben uit geleend tegen een rente van vijf pro cent per maand en bepaalde documenten hebben vervalst. In Rome is gisteren een korte plech tigheid gehouden ter ere van de mil joenste Europese emigrant die door het intergouvernementele Comité voor Euro pese migratie is geholpen. Het ls de elf jarige Let Andrej Luritus, die zich in de V.S. bij zijn familie zal voegen. In Londen is dezer dagen op 62- jarige leeftijd overleden Sir Hersch Lau- terpacht, réchter in het Internationale Gerechtshof te Den Haag en een van de meest vooraanstaande volkenrechtsger- leerden van onze tijd. Sir Hersch Lau- terpacht, die op 7 oktober 1954 tot rech ter in het Hof werd gekozen, heeft deze functie dus slechts enkele Jaren kunnen bekleden. Sir Hersch, die op 16 augustus 1897 in Zolkiew ,in het vroegere deel van Polen, werd geboren, heeft vooral be kendheid gekregen als de samensteller van het beroemde handboek voor het volkenrecht „Oppenhetïn's International Law". In de loop van de Jaren versche nen van zijn hand vele publikaties over de ontwikkeling van het internationale recht. Den Burcht (grote zaal)Feestavond 50-Jarig bestaan Lelds Harmoniegezel schap „De Post". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventskerk: 1011 uur voorm. Bijbelstudie; 11 uur voorm. ds. H. K. la Rondelle van Delft. Rijksmuseum van Oudheden: Opening tentoonstelling Huis en huisraad in de Griekse en Romeinse oudheid" door mr. F. P. Th. Rohling. 3 uur nam. Schouwburg: „Tot Ieders Genoegen" speelt „Blijf zitten waar je zit". 8 uur nam. Leiderdorp. (Ver. Touwfabrleken) Feestavond „De Sleutelbloem'. 8 uur nam. Volkshuis: Poppentheater Harlekijn speelt „Het onbekende eiland". 3 uur nam. MAANDAG Oude Vest 105: Jaarvergadering afd. Leiden Ned. Protestanten Bond. 9 uur nam. Schouwburg: Toneelavond „De Profes- sorenwijk". 8 uur nam Zomerzorg: Receptie gouden jubileum „Ons Belang", afd. Leiden Ned. Kappers- bond. 35 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling „Tekenin gen en gouaches van Joh. van den Berg en schilders van de Ecole de Paris (tot 28 mei). RUksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 eD 24 Zon- en feestdagen 24 uur. Soclteteit „Horus" (Rapenburg 127): Diestentoonstelling „Catena", Rick van Bent um.26 uur nam. (tot 15 mei). BIOSCOPEN Trianon: „Hunde, wollt ihr ewig leben?" 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Dodende liefde". (18 Jaar). Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur, zondag: 230. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Luxor: „Fanfan la Tulipe". (18 Jr). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Carmen Jones". (18 Jr.). Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur, zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Llcïo: „Agi Murad, de witte duivel". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur. Studio: "The Ladykiller". (14 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. \stra-theater (Wassenaar): Vrijdag-, za terdag- zondag: 7.30 uur „Big Country" 14 Jaar. Maandag-, dinsdag- woensdag: 8 uur „Een vrouw wist te veel". 18 Jaar. Donderdag 8 uur „Schuld en boete". 18 Jaar; (ook 2.30 uur); zondag en woens dag 2.30 uur „Op zoek naar goud". A.I. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden zijn geopend de Doeza-Apo- theek, Doezastraat 31, tel. 21313 en de Haven-Apotheek, Haven 18. tel. 20085. Bty geen gehoor bU Uw halsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22223. (Viezzoll), Die Teenager von Tampico (Halletz), Vico Torriant; Guadeloupe (Ga- ze), Manhattan spiritual (Maxted), Or kest Viktor Re6Chke; Banana boat song (Arkln), Max Wolski; Cheek to cheek (Berlin), Orkest Machito; It's all in the game (Dawes), Louis Armstrong; Uncle Satchmo's lullaby (Halletz), Louis Arm strong, Gabrlele; I covcir the waterfront (Green), Orkest Paul Weston; Summer dreams (Seymour), May you always (Mar- kes), The McGulre Sisters; Autumn leaves (Kosma), Orkest Paul Weston; All my sorrows (Guard), The Kingston Trio; Get away John (Guard), The Kingston Trio: American patrol, Orkest Ray Anthony; Riders in tne sky (Jones), It's the talk of the town (Livingston), Kay Starr; Sere- blue (Warren), Orkest Raj An thony; Peg o' my heart (Fisher), Orkest Pee Wee Hunt; I can't give you anything but love (McHugh), Castle rock (Sears), Hoxise party (Oliver), Orkest Sy Oliver; Swing house (Mullingan), Carioca (You- mans), Moonlight in Vermont (Suess- dorf), Gerry Mulligan Quartet. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie: 14.45-16.30 Rep. Interl. voetbalwedstr. Engeland-Joego-Slavlë, te Wembley. VARA: 17.00 Jeugdprogr. NTS: 17.30 Intern. Jeugdjourn. VPRO: 20.00 Journ, en weeroverz. 20.20 Filmprogr, 20.45 Oude filmfragm, 21.05 Balletprogr. 21.30 Documentaire. VOOR DONDERDAG 12 MEI Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. hulsvr. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Mor gendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Idem. NCRV: 14.00 Bondsdag Bond Chr. Plattelands-Vrouwen en -Meisjes. 14.45 Avondrust, hoorsp. 15.15 Lichte muz. 15.45 Gram. 16.00 Bijbelle zing. 16.20 Sopr. en plano. 16.50 Gram. 17.00 V. d. ber. 17.45 KRO: 18.00 Lichte muz. 18.15 Sportru- briek. 18.30 Koorzang. 18.50 Sociaal pers pectief, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Vocaal- ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 22.15 Periodieken Pa rade. 22.25 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Zaalsportultsl. 22.45 Avondoverd. 23.00 Kerkorgelconc. 23.40 Gram. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman .9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, praatje. 11.15 Omr. ork. 12.00 Hammondorgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Zuid-Amerlk. muz. 12.60 Uit het bedrijfs leven, lezing. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en plano. 14.30 V. d. vrouw. 14.40 Gram. 16.10 Nicola, hoorsp. 15.45 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Gram. 17.15 V. d. Jeugd. 17.45 Dansmuz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Kamermuz. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gevar. progr. 19.50 Ronde van Nederl. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 21.25 Logboek Meidagen 1940, klankb. 21.55 Lichte muz. 22.20 Ronde van Nederland. 22.30 Nws. en beursber. van New York. 2245 Journ. 23.00 Sportact. 23.10 Gram, met comm. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 De wereld van vandaag .20.30 Max Havelaar, herdenklngsprogr. 21.00 TV-spel. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Cricketrep. 12.15 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 QuizprogT. 13.40 Voordr. 14.00 Schoolradio. 15.00 Lichte muz. 15.45 Kritieken 16.30 Gram. 16.45 Cricketrep. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weer ber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Ork. conc. 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Radio Link. 22.00 Cabaret. 22.15 Le zing. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weer ber. 23.06-23.36 Viool en piano. arb. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en cri- cket-ultsl. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 nws.). 15.00 Gevar. muz. (Om 15.30 nws.). 15.45 Militair ork. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 16.45 Race- uitsl. en pop. muz. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.29 Weerber. ,nws., act. en piano- muz. 18.46 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hersengymn. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en brlevenbe- antw. 21.00 Forum. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Jazzmuz. 23.30 Nws en gevar. muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Lich te muz. 16.05 Filmmuz. 16.45 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.35 Gevar. muz. 19.00 Nws. 21.45 Nws. 22.10 Lichte muz. 23.00 Amus. muz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Dans- en amus. muz. 1.00 Weerber. en ge var. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Operamuz. 14.05 Ka mermuz. 17.15 Orgelrecital .18.30 Gram. 20.05 Ork. conc. 21.50 Nieuwe gram. 22.30 Gram. 23.10 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. en solist. 14.00 School radio. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Oude muz. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Schoolkoor. 19.50 Pol. praatje. 20.00 De nieuwe man tel, hoorsp. 21.15 Gram. 21.20 Muz. comm. 21.30 Omr. ork. 22.00 Nws. 22.16 Radio- Unlversitelt. 22.55 Nws. 23.00-23.10 Mili taire groeten uit Kongo. 484 m. 12.02 Lichte muz. 12.30 Ham mondorgelspel. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.20 Klass. gram. 14.13 Belgische muz. 15.15 Koorzang. 15.30 Pianorecital. 16.07 Planoconc. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Kamermuz. 17.45 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twenthe Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome AJaccio Mallorca Lissabon

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2