Welke schone poseerde destijds als „de zaaister" op de Franse franken? Laatste nieuws Model van de beeldhouwer Roty kwart eeuw geleden overleden Trekvogels van de „Met" op reis met trein, „waar muziek in zit" DE VROUWEN IN NEW YORK ZETTEN GROTE OGEN OP.... WOENSDAG 11 MEI 1960 (Van onze Parijse correspondent) Of onze Nederlandse regering bindende afspraken met de georga niseerde fitatelisten heeft gemaakt, kunnen wij niet met zekerheid bevestigen, maar wèl is 't onze stellige indruk, dat de laatste jaren in verschillende landen steeds méér postzegels worden uitgegeven. Vroeger, zo komt het ons lekenoordeel voor, gaf men een postzegel uit wanneer er werkelijke behoefte aan bestond, na er tevoren bij een officieel artiest een ontwerp voor te hebben laten maken. Doorgaans was dat een ontwerp waarin een symbolisch dier een leeuw, een adelaar of een haan verwerkt was. Tegenwoordig, zo lijkt het tenminste al weer ons buitenstaanders, ontdekt men en die ,,men" zal dan wel een gespe cialiseerde raadgever van de PTT-minister zijn op de kalender dat deze of gene nationale staatsman, schilder, militair, dichter of zelfs musicus een rond aantal jaren geleden geboren werd of overleed, om vervolgens, naar aanleiding van dat jubileum, een postzegel met zijn beeltenis in circulatie te brengen. Parijs houdt vast aan oude systeem Overigens hebben wij persoonlijk (die alleen maar postzegels inslaan om ze op brieven, en dus niet in albums, te plakken) geen spoor van bezwaar tegen dit hedendaags gebruik. We gunnen een er zich met vrucht aan spiegelen. Niet temin heeft deze zaaister naast haar symbolische graan toch ook al weer enige onenigheid gezaaid. Onenig heid over haar herkomst. Aan de Bou levard Edgar Quinet by het Gare Mont- parnasse hebben wij onlangs persoonlijk een oud, gerimpeld en gebogen vrouwtje ontmoet, dat beweerde dat zij in haar uiu Bitv prille jeugd nog model voor de beeld- ieder zijn en haar pleziertjes°en kunnen houwer had gestaan monsieur Roty de zon opperbest ook in de filatelistische vijvers zien schijnen. In Frankrijk houdt men niettemin meer vast aan het oude systeem en het functionele principe, en wisselen de postzegels dus vooral van aanschijn in hechte relatie met de mo netaire gang van zaken. Na een nieuwe devalua tie, en veelal ervoor, wor den ook de posttarieven duurder en dienen er dientengevolge nieuwe ze gels te worden aange maakt, En ook ten be hoeve van die ontwerpen houdt men zich gemeen lijk maar aan de ortho doxe regels. Toen begin van dit jaar, na de inwij ding van de nieuwe frank, ook de ganse collectie van postzegels verjongd moest worden, gaf de regering dus opdracht wat nieuwe prentjes en plaatjes te maken. De zegel voor het binnenlandse verkeer, die nu vijfentwintig centimes in plaats van even zovele franken ging kosten, viel helaas echter zo ongeluk kig uit dat het schoon heidsverlangen van duizenden Fransen er luidkeels tegen protesteerde, zoals bleek uit stromen brieven aan de minis ter en ingezonden stukken in de kranten. scheiden. Inplaats van een rechter is er echter wèl een (kroon)getuige op gestaan in de persoon van de zoon van de reeds lang verscheiden beeldhou wer Roty, die aan de hand van stuk ken en foto's, nu onomstotelijk bewe zen heeft dat het enige en authentieke model, dat zijn vader eens tot de zaai ster inspireerde, ook al weer zo'n kwart eeuw geleden overleden is De zaaister, Frankrijks nationale symbool op de nieuwe frank. Gekneusde esthetiek De kunstenaar of juister routinier die deze opdracht had ontvangen, moet zijn scheppende fantasie dan ook beslist niet hebben afgemarteld, en ze is dan ook niet fraai, deze Franse maagd in zedige blauwe robe die met de han den gekruist op de boeg staat van een vikingachtige kano, terwijl ze in de rug door het zeil van het scheepje schijnt te worden ondersteund. Frankrijks (nieuwe) minister van Pos teryen heeft zich dezer dagen echter ge voelig betoond voor de argumenten die vloortvloeiden uit een gekneusde esthe tiek en beloofd deze maagd die nog niet eens weet hoe een zeilboot laat staan een schip van staat te besturen, van de nationale zegels te doen verdwijnen. En het is dus de minst academische van Frankryks onsterfelyke academici, dich- ter-tekenaar-enz.-enz. Jean Cocteau, die zijn krachten nu eens op een ontwerp zal beproeven. Zodat, op het stuk van verbeeldingskracht en originaliteit, die nieuwe zegel vermoedelijk wel niet aan bloedarmoede zal hebben te lijden. Hooglopende onenigheid tussen allerlei besjes Ook by het geldverkeer waren er, aan vang 1960, natuurlijk nieuwe munten en bankbiljetten nodig. Maar ofschoon de toenmalige minister van Financiën An- toine Pinay ook nu de vertrouwde paden bleef bewandelen, was hij hier toch wel veel gelukkiger. Hy besloot de klassieke frank van jaren her ook fysiek weer in ere te herstellen en zo heeft dan de zaaister (la semeuse) haar rentree in de portemonnees of beter in de kousen wy hebben tenminste nog niet één zilveren nieuwe frank tussen de vingers gevoeld! gemaakt, zy is nog altyd een toonbeeld van fierheid, deze gespierde en toch slanke vrouwenfiguur, en het nieuwe Frankryk van De Gaulle moge VOORSCHOTEN Raad spreekt 18 mei over de grenswijzigingen De gemeenteraad van Voorschoten komt zeer waarschijnlijk woensdagavond 18 mei a.s. bijeen teneinde van gedach ten te wisselen over de door Ged. Sta ten van Zuid-Holland ingediende voor stellen tot grenswyziging. Ballonnenwedstrijd schijnt succes te worden De ballonnenwedstryd van de Ko ninklijke Wilhelminavereniging, welke bevrydingsdag werd gehouden, schynt een succes te zyn geworden. Tot nu toe zijn reeds ongeveer 300 kaarten terug ontvangen en wel uit het oosten en verre noorden van ons land. Er zyn zowel kaarten uit Texel als uit de oostelyke Srovincies gekomen. De K.W. Vereniging oopt ongeveer 23 mei op de scholen de uitslag bekend te kunnen maken. VERHINDERD Burgemeester L. de Kool en wethouder G- Schrama zyn beiden donderdag a.s. ■erhinderd spreekuur te houden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Franciscus W. M., zn. van A. V Groenewegen en A. M. Oorschot; Cor delia M. E., dr. van F. J. Vissers en A. •J M. G. Wildeboer; Helena M., dr. van P. Hulleman en A. Westerhof; Louise op zijn die de zaaister inderdaad naam heeft. Maar toen een avondblad haar ver haal met een foto van het besjein royale opmaak nog maar juist had ge publiceerd, staken de volgende dagen in bejaardenhuizen en hofjes dozijnen andere opoetjes een verdroogde vin ger in de lucht om dat eerste vrouwtje haar eer en monopolie op de zaaister te bestrijden. De ruzie, bevochten in de krantenkolommen, liep zó hoog op, dat zélfs Salomo met de handen in het haar of de baard had gezeten om de bejaarde dames, die zich tot op hun levensavond met de zaaister wil den blijven vereenzelvigen, te kunnen A., dr. van L. van der Putten en C. Th. van den Bronk; Johannes M„ zn. van L. F. Coertse en L. van de Vlekkert; Mar- greeth. dr. van W. K. Goodijk en G. M. Schilder: Maria J. C., dr. van A. J. Lam- bo en J. M. Bredero; Antonius G., zn van G. A. Driehuijs en M. J. Verhorik; Wal ter J., zn. van J. W. I. Delfos en A. H. Boelee. Ondertrouwd: J. van der Rest en G. Buis. Getrouwd: J. C. van der Meer. 66 jr. en M. F. van Velzen, 56 jr.; N. H. Wissink, 23 jr. en C. M. M. Kneijber. 22 jr. Overleden: A. G. Ammerlaan. 61 Jr. echtg. van J. M. A. van der Lelie. WARMOND St.-Tareisius vierde het gouden jubileum Zoals bekend bestaat de verkenners beweging in Nederland dit jaar een hal ve eeuw. Ook de Warmondse verken nerstroep St.-Tarcisius heeft gemeend deze heuglyke gebeurtenissen niet on gemerkt voorbij te mogen laten gaan. Vandaar, dat zij een feestavond hadden belegd in 't Trefpunt onder het motto „Serpentine". Hopman De Vroomen hield een korte beschouwing over het spel van verken nen, waarover de meningen nogal ver deeld schijnen te zyn. Hy toonde hierbij niet alleen de grote voordelen van dit spel, maar meer nog die van de jeugd beweging. Uit het vele en goede, dat op de planken werd gebracht, blykt wel, dat de Warmondse jeugdbeweging bij zonder goed werk onder de jeugd ver richt. Na de muzikale opening volgde „Jeugd anno 1960". Dit was een declamatie die naar voren moest brengen dat ook „de jeugd van tegenwoordig" ergens voor deugt. Dit werd dan ook met klemmende argumenten, zoals byvoorbeeld Honga- raije, naar voren gebracht. Het volgende spannende avontuur werd beleefd door een patrouille verkenners op kamp. Het werd goed gepresenteerd. Een imitatie van Dorus deed het ook goed, terwijl de atletische activiteiten van de verkenners de toeschouwers even eens boeiden. Een indrukwekkende en mooi opge zette scène was de verering van Maria in verband met de moedermaand. Hierna volgde de hoofdschotel van de avond: een quiz welke gestreden zou worden tussen de heren Pieterse, V. d. Zalm en Roels. die op het laatste mo ment was ingevallen voor de burgemees ter. De heren hadden het niet gemakke- lyk. Er moest koffie worden gezet en dat bakkie koffie werd door een jury ge keurd. Er moest gesproken worden over petticoats en aluminium pannen en er werden balonnetjes kapot getrapt met een nep-brilletje op. De heer Pieterse kwam als overwinnaar uit de stryd met een grote voorsprong op de andere he ren. Hy kreeg een lekkere taart, terwijl zyn beide mededingers ook een, zy het Fonds voor Horeca? 25 miljoen ten behoeve van het hotelbedrijf Het bedrijfschap Horeca heeft bij de ken een voorstel ingediend voor een nieuwe financieringsregeling ten be hoeve van het Nederlands logiesverstrek- kende bedryf. Het plan omvat het in het leven roepen van een fonds ter grootte van f 25.000.000,waaruit, on der garantie van de overheid, leningen kunnen worden verstrekt ter verwezen lijking van nieuwbouw of uitbreidings plannen. Dit heeft dr. J. F. van Saarloos, eco nomisch adviseur van Horecaf, meege deeld in een rede die hy hield tydens de vandaag gehouden congresvergade ring van deze bond in hotel Seinpost te Scheveningen. De leningen, die uit het fonds zouden moeten worden verstrekt, zouden maxi maal 40% mogen belopen van het voor de bouwplannen in totaal benodigde ka pitaal op lange termijn. Voorwaarde voor de kredietverlening zou o.a. moeten zijn, dat de financiering met tenminste 25% uit eigen kapitaal geschiedt. Bo vendien zou aan de lening, die onder overheidsgarantie dient te worden ver strekt, de voornaamste karaktereigen schappen van eigen kapitaal worden gegeven door de aflossing en rente ver plichtingen in verband te brengen met de winst. Piet te Nuyl sr. overleden In de ouderdom van 68 jaar is te Hil versum in het verpleeghuis ,,'t Heem" de hoorspelacteur en oud-toneelspeler Piet te Nuyl sr. overleden. Hij was reeds geruime tijd ziek. De crematie vindt zaterdag op Westerveld plaats. WIELRENNEN Ronde van Nederland Peter Post won tweede etappe Peter Post is vandaag winnaar gewor den van de tweede etappe van de Ronde van Nederland, de rit van Heerenvecn naar Assen over een afstand van 114 km. Hy won de eindsprint van een kopgroep van 20 renners. De Belg Roger Baens bleef leider in de algemene rangschikking. De uitslag van de tweede rit was: 1. Post (Ned.) 114 km. in 3.05.51 (met bon. 3.05.21), 2, Captein (Ned.) z.t. (met bon. 3.05.36), 3. Zagers (Belg.) z.t., 4. v. d. Eynde (Belg.) z.t., 5. Kersten (Ned.) zt., 6. Joossen (Belg.) z.t., 7. Baens (Belg.) z.t., 8. Marinus (Ned.) z.t. Het algemeen klassement na de twee de etappe is: 1. Baens (België) 9.03.22, 2. Kersten (Ned.) 9.03.52. 3. Post (Ned.) 9.03.54. 4. Captein (Ned.) 9.04.15, 5. Za gers (Belg.) 9.04.24. Congres geboorteregeling (Van onze Haagse redactie) Een honderdtal afgevaardigden uit 23 landen is- vandaag in Den Haag bijeen gekomen voor een internationaal congres over geboortebeperking, georganiseerd onder auspiciën van de Internationale Federatie voor Bewuste Gezinsvorming. De Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming is gastvrouwe voor dit congres, dat tot en met 17 mei duurt. Drie sprekers hebben vanmorgen in „Diligentia" het woord gevoerd: dr. C. van Emde Boas, voorzitter van de Re gio Europa, Nabije Oosten en Afrika van de IPPF, de 73-jarige mevrouw Elise Ottesen-Jensen, uit Zweden, presidente van de IPPF, en de voorzitter van de Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming, de heer Jac. L. Griep. De besprekingen worden gehouden in het Internationale Instituut voor Sociale Studies aan het Noordeinde te Den Haag. STADSNIEUWS BRANDJE NIEUWBOUW DIACONESSENHUIS Gisteravond woedde er omstreeks half tien een brandje in de nieuwbouw van het Diaconessenhuis aan de Houtlaan. De stutbalken, welke tussen een stapel plafond-verwarmingsplaten lagen, had den door nog onbekende oorzaak vlam gevat. De brandweer bluste het vuur met de nevelspuit. AANRIJDING IN DE HAARLEMMERSTRAAT Omstreeks kwart over vyf gistermid dag vond op de hoek van de Haarlem merstraatHooglandsekerksteeg 'n aan rijding plaats tussen een bromfiets en een wielrijdster. De wielrijdster, de 52- jarige mevrouw BrusseeBetgen uit de Greverstraat, liep, komend uit de Hoog landsekerksteeg, met haar fiets aan A hand de Haarlemmerstraat op. Zy werd door een bromfietser aangereden. Met een schedelbasis-fractuur vervoerde de BHD haar naar het Academisch Zieken huis. 30500 30500 30500 Het Leidsch Dagblad Ce krant voor iedereen wat kleinere, taart mee naar huis kon den nemen. Hierna volgde het optreden van .The Dutch Scout Players". De sluiting was byzonder origineel. Terwyi op de achtergrond het leven en werken van lord Baden Powell werd verteld, was op het toneel een verzame ling verkenners aangetreden van inter nationaal formaat. Wethouder Verkeer sprak een dank woord. BLRGERLIJKE STAND Geboren: Maria A. C„ dr. van R. G. M. Stynman en A. M. Lagerberg; Sophia M.. dr. van Joh. J. Koek en M. van den Akker: Robertus A. M„ zn. van J. J. van der MeiJ en C. van den Nouland. WASSENAAR DUIVESPORT P.V. „DE GEVLEUGELDE VRIENDEN" Wedvlucht vanuit St.-Ghislain. af stand pl. 200 km. In concours 156 vogels die gelost werden om 7.10 uur. Aan komst le duif 10-02-22 uur, W. v. d. Zwaan 1-7-8, L. Farla 2-4, J. C. B. Bre- derode 3-, J. M. Brederode 5-9-, J. Par- levliet 6-, mevr. Groeneveld 10. ZOET ER WOU DE Het spreekuur van de Adviescom missie Woonruimte van 13 mei a.s. is verplaatst naar vrydag 20 mei a.s. De heer Chr. H. Vis slaagde voor het sportmassage-examen, dat onder auspimiën van het Nederlands Genoot schap voor Sportmassage in Den Haag werd gehouden. In zeven treken 51 vertoningen in tiental Amerikaanse steden: wat een organisatie! (Van onze Amerikaanse correspondent) De spoorwegmannen, die werken in Neivyorks Grand Central Station, ver richten hun taak zo ver onder de grond, dat de wisseling van de seizoenen niet veel voor hen betekent. Maar op één dag in het jaar weten zij ineens heel zeker dat het lente geworden is. Dan staat er een heel lange trein (dit jaar lil wagens) langs een van de perrons. Dan wordt er een kolossale, vreemd soortige lading binnengebracht en dan komt er tenslotte een grote groep van opvallend geklede reizigers naar die trein, gesticulerend en druk pratend in vele talen. „De Met. gaat op reis" zeggen de spoorwegmensen tegen elkaar. Dat betekent: de Metropolitan Opera gaat haar tournee maken en dus moet de lente zijn aangebroken! reis gaat naar Boston, Cleveland, Bir mingham, Memphis, Dallas, Oklahoma City, St.-Louis, Bloomington, Ind., Min neapolis, Détroit, Rochester en Toronto. Alle opera's worden in het Italiaans ge zongen, alleen Faust in het Frans en The Gypsy Baron in het Engels. De trekvogels zyn vertrokken uit het Grand Central Station, De lente is ln het land. Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn. elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bol vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 Zangers en musici, dansers en technici en zes dirigenten Gedurende de winter speelt de Met in New York, maar in het voorjaar maakt men nu al jaren een grote tournee door het land. Frank Paola, de leider van deze grootste operatie, begint daar in september al aan te werken. In tien Amerikaanse steden zullen vertoningen worden gegeven en bovendien zal men de Canadese stad Toronto bezoeken. Driehonderd mannen en vrouwen reizen er in deze speciale trein: zangers, musici, dansers, technici en niet minder dan zes dirigenten. Voor décors en verdere bagage heeft men natuurlyk heel wat wagens nodig. Er zal hard gewerkt worden, want in die zeven weken geeft men 51 vertonin gen (er zijn dus ook een aantal mati nees bij). Soms heeft men, na aankomst van de trein in een bepaalde stad, maar juist de tijd om de décors en de bagage naar de schouwburg te brengen. Als de trein op tijd is loopt alles wel vlot, maar op een van de vorige tournees kwam de trein, door een overstroming, belangrijk te laat aan in de zuidelyke stad Atlanta. Men zou Carmen spelen en het publiek in de schouwburg wachtte geduldig. Maar meer dan twee uur over tijd kon men de voorstelling toch niet laten beginnen. Alle kostuums waren er nog niet, maar toch begon men maar vast. In gewone kleren! Het moet ver makelijk geweest zyn om tydens de ver toning al die New Yorkse dames en heren in Spanjaarden te zien veranderd! De kostuums arriveerden namelyk ge durende de voorstelling en wie maar even tijd had schoot achter de coulissen zyn opera-pak aan. Maar zoiets is natuurlyk een grote uitzondering. Vrijwel steeds is alles per fect in orde. Wat een organisatie! Al die decors, kleren, pruiken, muziek, muziek instrumenten. Op de tournee van dit jaar zal men vertonen: Andrea Chenier, Faust, Madama Butterfly, La Traviata, II Trovatore, Simon Boccanegra, Le nozze di Figaro en The Gypsy Baron. De vier laatstgenoemde opera's zyn nieuwe opvoeringen van dit seizoen. De Moeilijke schilderkunstwaaraan elke ochtend twintig minuten besteed wordt Bij een groene jurk behoren groene ogen (Van onze Amerikaanse correspondent) „Naakte ogen zijn uit", vertélde mij een Nederlands meisje, dat al een paar jaar in de Verenigde Staten werkt. Haar taal was een wonderlijk alle gaartje van Amerikaans en Nederlands aan het worden en zij bedoelde: „ogen zonder opmaak zijn uit de mode". In het Engels kun je inderdaad zeggen naked eyes are out" en die leus ziet men op het ogenblik dan ook in tal van Newyorkse etalages. Trouwens, men behoeft in New York de vrouwen op straat maar aan te kij ken, om te beseffen, dat er iets ver anderd is in de wereld. Nooit waren vrouwenblilcken zo dramatisch, myste rieus, gepassioneerd! Waar die passie opeens vandaan komt? Uit de verfpotten van Elizabeth Arden en Helena Rubinstein, van myn heer Revlon en van Charles of the Rite. Dat meisje, dat haai* Nederlands een beetje aan het vergeten was, had de laatste weken de oogschilderkunst met verve beoefend. „Zeg het met verf" had zij blijkbaar gedacht. Schilderen is moei lijk en zelfs nu zy de routine te pakken had, moest zy iedere ochtend toch nog twintig minuten vroeger opstaan om op tijd en in geuren en kleuren op kantoor te komen, zy heeft mij proberen uit te leggen wat er allemaal bij kwam kijken vóór zy het aankyken waard was. Ik heb er de helft maar van begrepen, doch één ding schynt vast te staan: tien minuten per oog is het minimum. Dat het meisje haar wenkbrauwen met een penseel moest bewerken, be greep ik wel. Maar dan: oogschaduw opsmeren, oogschaduw vastzetten en daarna nog extra laten glanzen! Abaca- dabra voor een argeloze man. Verder: een streep boven de oogharen trekken, oogharen krullen, oogharen verven (eventueel in twee kleuren). Kort en goed: heel wat verf. En niet alleen óp het ooglid, maar zelfs tussen ooglid en wenkbrauwen. Iedere dag de zelfde kleur zou te saai zyn. Bij een groene jurk horen groene ogen (Helena Rubinstein noemt ze oosters) en bij een blauwe jurk blauwe. De Amerikaanse industrie van schoon heidsmiddelen (totale omzet vyf miljard dollar per jaar) heeft zich in 1960 en bloc geconcentreerd op de ogen. De verf heeft in New York kennelijk ..gepakt". Het straatbeeld is belangryk veranderd. Eerlyk gezegd moet ik er nog een beetje aan wennen, 's Avonds in het Waldorf Astoria hotel verwacht men zulke mysterieuze ogen. maar 's ochtends om half acht kykt het meisje, dat mij in de drug-store een grape fruit voorzet, al even mysterieus. En dat op je nuch tere maag! Maar de heren Revlon en Charles en de (vijandige) dames Rubinstein en Arden, kunnen van de vrouwen in de Waldorf en in de Stork Club alleen niet leven. Zelfs die koningen en koningin nen van de elegante verfpotten moeten het hebben van de massa-produktie voor drugstore-bediensters en kantoormeis jes. Alleen kuipen vol mysterieuze verf kunnen flink profijt opleveren. Reclame is duur en zonder reclame gelooft men het niet dat „naakte ogen uit" zyn. Maar één ding hebben al die door dringende ogen me in New York wel duidelijk gemaakt: mysterie-en-masse is niet zo mysterieus meer. BEURSOVERZICHT Nieuwste Staatslening in herstel Amsterdam, 11 mei Ook vandaag was er een behooriyke belangstelling voor de nieuwste 4 Staatslening. De omzet van gisteren in deze obligaties heeft nominaal circa f. 2 min. bedragen. Vandaag zal de om zet wel een lager cijfer aanwyzen. De tendentie lag iets beter op 99 tot 99 18 procent, tegen gisteren 99 als slotprys. De beurs verwacht een verder licht her stel voor deze lening. Overigens was het in de sector van de staatsobligaties zeer rustig bij merendeels hoge koersen. De internationale waarden lagen ver deeld in de markt. Philips en Unilevers hoger als ge"olg van Amerikaanse aan kopen. terwyl AKU's, Kon. Olies en Hoogovens zich met geringe koersverlie zen moesten tevreden stellen by geringe zaken. Voor Philips bestond wederom goede belangstelling waardoor de elek- troaandelen opliepen van 946 tot 949, by een vorige slotkoers van 946%. Dinsdag werd in dit fonds voor nominaal f. 440.000 omgezet, verreweg het grootste 'bedrag van de internationale waarden op die dag. Unilevers noteerden vanmid dag 833. na een opening op 831, een punt boven de vorige slotkoers. AKU's had den van middenkoersaanbod te ïyden en verloren op 469 circa 4 punten. Kon. Olies een paar dubbeltjes lager op f. 145.30 en Hoogovens kalm doch min 3 punten op 624. In de scheepvaarthoek was het rustig; de koersen bewogen zich rond het vorige slotpeil. Het dividend van 7.7 (v.J. 8.1 waarvan 2 in aandelen) van Scheepvaart Unie, was niet van invloed op de koers van deze aandelen, die eer der iets beter in de markt lagen. Van de leidende cultures herstelden zich Certi ficaten Deli, daarentegen moesten HVA's een puntje prijsgeven op de gisteren be haalde koerswinst. WISSELKOERSEN Amsterdam, 11 mei. Londen 10.58—10.58New York 3.76H—3.77ft, Montreal 3.88—3.88%, Parys 76.90%—76.95%, Brussel 7.56— 7.56%, Frankfort 90.39%—90.44%, Stock holm 72.87—72.92. Zürich 87.11%— 87.16%, Milaan 60.71%—60.76%, Kopen hagen 54.57%—54.62%, Oslo 52.82%— 52.87%, Wenen 14.47%—14.48%, Lissa bon 13.18—13.19%. Beurs van Amsterdam Woensdag 11 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99V4 99% Ned. '59 4% 99y* 99% Ned. '59 4% 97ft 97,V Ned. '53 3=% 93%B 93% Grootboek obl. 3% 78 Ned. '47 3% (3) 92 92,V Ned. *51 3% 95% 95% Ned '53 (3%) 93% 93 Ned '56 3% 93% 93 Ned. '48 3% 86% 86% Ned. '54 3% 86 86% Ned. '55 I 3% 88A 88ft Ned. '55 II 3Y4 90% 90% Ned. '37 3 89ft 89ft Dollarlng '47 3 92H 92% Investeringscert. 3.. 97ftGB 97% Ned 62-64 3 98 98 ft Indië '37 A 3 93 93ft Grootboek '46 3 89ftGL Ned. W.B 6% 109ftGB 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 37 36% Nat. Handelsbank 158 157 Ned. Handelmy272% 274% Amst. Rubber 107% 108% H.VA166ft 164% Senembah 530 335 A.K.U473 466% Berkel's Patent (v.) 289 288 Calvé Delft cert. 792% 795%GB Deli My en (Ver.) 172.50 173 90 Kon. Pap. v. Gelder 272GB 269% Hoogovens cert627 617% Müller en Co. N.B. 452 449% Ned. Kabelfabr 463 455 GB PhUips 946% 943 Philips pref274 271 Unilever 832 829% Wilton Feyenoord 188% 188 GB Billton 2de r354 354% Dordtse Olie gew. 688 685 Kon. Olie (f20.—) 147.50 147.50 idem (50 A f20.—) 145.60 145.30 Holl. Amer. lyn 136% 137 Java China Paket 144 144 KLM 108 108.10 Kon Ned Stmv Mij 174 173% Kon Paket My 132% 131% Stoomvaart Mij Ned 153% 154 Nievelt Goudr eert 135% 136 v Ommeren cert 257%GB 258 GB Kon Rott Lloyd 142GB 142% Ned Scheepv ünie 143GL 143% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam 47 i3%) 3 93% idem 48 (3%) 93% R'dam '52-1 (4%) 98 98 ld ld -37 I-n (3%) 93% 93% Z.-Holland '56 (4%) 97 98% Bank N. G. '58 (5%) id. N.W.B. '52 (4%) Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 104 96ft 95ft Premieleningen A'dam '53 3 100B 100B A'dam '51 I 2% 84 83% A'dam '56 I 2%79% 79% A'dam '56 H 2% 95 94% Eindhoven '54 2% 79 79 Enschede'54 2% 80% 80% Den Haag '52 I 2% 86 84% Idem II 2% 89B 89B R'dam '52 I 2% 88 Idem H 2% 85% 87% Idem '57 2%99% 99% Utrecht '52 2% 90 90L Z.-Holl. 1957 2% 93 94% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 214.50 Amst. Bank 339% H-B.U. eert215% Rott. Bank 280 Twentsche Bank 266% Industrie Ondernemingen Albert Heyn415 BorsumU58% K. N. Edjnet. A-AA 95L Idem pref wd106% Electrolasmy313 Kon. Ned Grofsm. 145B Holl Constructie 490 Ing. bur v. Bouwnyv. 261% Internatte 157 Int. Kunststof!. Ind. 62% Leidse Wolspinnerij 390 Rott. Droogdok My. 599 Sikken's Lakfabr. 626 Ver. Touwfabrleken 305 Walvisvaart 110% Wernlnk's Betonm. 146% Van wyk en Heringa 110% Zaalberg 120 Spoorwegen Dell Spoorweg My 6 Amerik fondsen Canadian Pacific R Intern Ntckei Anaconda Bethlehem Stee) Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Sbell OU Union Pacific Un. States Steel 25% 102% 50% 43% 42 }-J 44% 78% 60 63% 25% 75% 214 337 y4 216 283% 263% 413L 57% 95 107% 147B 264 157 62 386% 575%exd. 629 112 144L 110 120 25 102% 49% 44% 42 44% 78% 59% 64 75%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11