SOÜPtiXwater STIJFSEL Nieuwe atoomexplosies, maar voor gecontroleerd verbod kernproeven Wooiiruimtevraagstuk geldt ook voor de krotbewoners en alleenstaanden OP WEG NAAR DE TOPCONFERENTIE In Parijs vermoedelijk geen akkoord mogelijk wel opruiming van obstakels voor uitbanning Vier onderwerpen in discussie Jimmy Sterman: „Spelen voor de film is als spelen op straat!" NU met 3 GRATIS plastic wasknijpers j Verlaging bouwkosten en meer woningwetwoningen vereist Brood uit alle tijden en uit landen in liet R.A.I.-gebouw Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 10 mei 1960 Derde blad no. 30044 (Van onze Reisredacteur, W. L. Brugsma) GENÈVE Na 19 maanden onderhandelen over het stopzetten van proeven met atoomwapens hebben de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië besloten opnieuw een serie nucleaire proef explosies te doen plaatshebben. Maar deze kernproeven zullen niet bijdragen tot verdere radio-actieve vergiftiging van de atmosfeer. Zij maken ook geen deel uit van de bewapeningswedloop, want: a. het zullen kleine, ondergrondse explosies zijn; b. de drie nucleaire mogendheden zullen deze proeven gezamenlijk ondernemen; c. deze proeven dienen uitsluitend om een wetenschappelijk water dicht waarnemings-systeem te vinden voor de nieuwe kernproeven van een mogendheid, die komend akkoord over de stopzetting van kern proeven stiekem zou willen ontduiken. Technisch bijzonder ingewikkelde materie Dat de Sovjet-Unie op een hiertoe strekkend Westelijk voorstel is ingegaan, is het bemoedigende nieuws uit Genève voor de topconferentie die maandag a.s. in Parijs begint. Die topconferentie zal zich immers voornamelijk bezighouden met vier on derwerpen: het stekelige probleem-Ber- lijn en de onoplosbare Duitse kwestie, de ontwapening waarover tien mogend heden de afgelopen twee maanden in Genève tevergeefs gediscussieerd hebben en tenslotte het stopzetten der kernproe ven. Zullen Kroesjtsjef, De Gaulle, Eisenhower en Macmillan op de topcon ferentie nu tot een volledig akkoord ko men over een kernproevenstop? Zeker niet: ten eerste is De Gaulle geen erkend lid van de nucleaire club, ten tweede kunnen de 3 andere topleiders in de wei nige tijd, die hun ter beschikking staat, deze technisch ongelooflijk ingewikkel de materie niet afdoen. Maar wel kun nen ze politieke richtlijnen naar Genève sturen, die een compromis in de open staande technisch-politieke strijdvragen mogelijk maken. Die betreffen ten eerste het aantal toegelaten inspecties ter plaatse op eikaars territoir, de samen stelling van de controlecommissies, die de naleving van het allesomvattend ver bod tot kernproeven moet verifiëren en tenslotte de duur en de aard van het tijdelijke „gentlemens agreement" over het stopzetten van de zo moeilijk te ont dekken kleine ondergrondse proefexplo sies. Doorn in het vlees Die laatste blijven namelijk de doorn in het vlees van het Westen, dat bereid is tot iedere vorm van ontwapening, mits die afdoende controleerbaar is. Aan dat uitgangspunt hebben de Westelijke delegatieleiders, de lange Amerikaan Wadsworth, de beminnelijke Brit Orms- by-Gore en zijn opvolger, de rossige Sir Michael Wright, strak vastgehouden ge durende de 19 maanden en de meer dan 200 zittingen die zij op de derde verdie ping van het Geneefse Paleis der Volken in een kleine conferentiezaal met hun Sovjetrussische tegenspeler Tsarapkin hebben gehouden. Tsarapkin, een gespannen man met een haviksneus, wiens naam zo ongeveer „de krabbelaar" betekent, stond op een geheel ander uitgangspunt, ruwweg een algemene belofte: „We spreken af, dat we echt nooit meer proeven met kern wapens zullen nemen". Van dat onder handelingsprincipe omtrent zo'n alge mene belofte, dat de Russen op de ont wapeningsconferentie nog steeds hard nekkig hanteren, hebben de Westelijke vertegenwoordigers Tsarapkin met on voorstelbare taaie vasthoudendheid stap voor stap afgebracht. De Russen hebben alle wapens uit hun rijke obstructie-ar senaal gebruikt: procedurekwesties, een tonige herhaling van slagzinnen, boos weglopen. Maar geleidelijk aan is men op streek gekomen: Oostelijke en Weste lijke experts hadden al gezamenlijk een controlesysteem uitgedokterd dat, als het aangenomen wordt, het de nucleaire mogendheden vrijwel onmogelijk zal ma ken in het geheim kernproeven te doen te land, ter zee en in de lucht (alsmede in de ruimte daarbuiten), uitgezonderd dan die ondergrondse kleine explosies van minder dan een kiloton (gelijk aan 1000 ton tnt.). Argwaan overwonnen Dat controlesysteem zal een ketting van 180 controleposten om de aardbol leggen, ieder vermoedelijk bemand door 30 waarnemers, 10 Russen, 10 Anglo- Amerikanen en 10 neutralen. Zouden die posten op hun seismologische apparatuur Overval op blanke vrouw en kinderen in Noord-Rhodesië Negers hebben in het Britse Noord- Rhodesië, in Afrika, een overval uitge voerd op een blanke vrouw van 38 en haar twee dochters van twaalf en vier jaar. De vrouw is ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. De kinderen zijn thans buiten gevaar. De overvallene, mevr. Lililan Burton, was in een auto uit Ndola naar haar woning in het enige kilometers verder gelegen dorp Kaniki vertrokken. Een dertigtal negers bekogelden de auto met stenen. Door de stuk gegooide autorui ten werd benzine gegoten, die vervol gens werd aangestoken. Mevr. Burton, wier kleren vlam had den gevat, wist zich, met haar twee dochtertjes uit de auto te werken, daar op werd zij door de negers met knup pels geslagen en werden haar ook de kleren van het lichaam gerukt. De Engelse wist, met haar kinderen, struikgewas langs de weg te bereiken, waar zij later door een voorbijrijdende automobilist werden opgemerkt, die haar en de meisjes naar een ziekenhuis in Ndola overbracht. Een hond, die zich in de auto bevond, verbrandde levend. verdachte verschijnselen waarnemen dan zal een team van inspecteurs ter plaatse 'n onderzoek mcgen gaan instellen. Het toegelaten aantal van deze inspectiester plaatse is nog een onopgelost probleem, „een technisch vraagstuk", zegt het Westen, „een politieke kwestie", menen de Russen. Vrijwel zeker een vraagstuk voor de top dus. Maar als hierover een compromis kan worden bereikt dan wordt een ontzagwekkend belangrijk precedent geschapen: de traditioneel met haast pathologische argwaan jegens spionage behepte Sovjet-Unie zou bui tenlandse inspecteurs, echte pottenkij kers met uitgebreide volmacht op haar territoir dulden! Welke invloed dat op allerlei Russische gedragingen zal heb ben laat zich gissen. Het toekomstig verdrag, dat vermoe delijk 52 artikelen zal omvatten is zeker nog niet klaar. Tot nu toe bestaat over eenstemming over de preambule, 17 ar tikelen en 2 van de 3 annexen. Inzake annex-1, die samenstelling en werkwijze van de internationale controle-commis sie regelt moeten nog allerlei Russische bezwaren worden overwonnen, al staat de Sovjet-Unie niet langer op het aan vankelijk geëiste vetorecht. De bezwaren van Amerikaanse zijde lagen op het stuk van een onvoldoend controleerbare on dergrondse ontploffing, die inbreuk ma ken op het Amerikaanse principe „geen verbod zonder controle". De Sovjet-Unie opende tenslottee de weg door zich be reid te verklaren deze ontploffingen bui ten het verdrag en het algemeen verbod van kernproeven te sluiten, maar een gentl^mens agreement aan te gaan voor vrijwillige onthouding voor een jaar of vier vijf. Liever geen risico Onder druk van Macmillan verklaarde Eisenhower zich hiertoe in principe be reid, hoewel hij de tijdspanne van vijf jaar te lang achtte omdat hij zijn opvol ger niet te lang wil binden. Nu wordt de volgende overeenstemming (ondanks verzet van het Pentagon - ministerie van Defensie - en enige Amerikaanse atoom geleerden) mogelijk: een algemeen ver bod op controleerbare kernproeven en vrijwillige stopzetting van de kleine on dergrondse explosies voor de periode die Westelijke en Oostelijke geleerden nodig hebben om aan de hand van een serie streng begrensde proefexplosies de ont- dekkingsapparatuur te ontwikkelen, die ook deze proeven tenslotte binnen het alles omvattend raam van een gecontro leerd verbod kunnen brengen. Zal die controle werkelijk waterdicht blijken waar de seismologie nog zo zeer ten achter ligt bij de kernwetenschap? Vermoedelijk niet helemaal, maar als het controlesysteem maar een ruime marge laat voor effectieve steekproeven zal geen enkele staat het risico willen lopen voor de klas geroepen te worden van de wereldopinie als het kwalijke jon getje dat toch stiekem met vuur speelde! Succes op filmfestival in Cannes (Van onze Amsterdamse correspondent) „Spélen voor de film is net zoiets als spélen op straat, bijvoorbeeld voetbal len. D'r is niks an". Er zullen heel wat filmacteurs zijn,- die er anders over denken, maar deze woorden tekenden wij gisteravond op Schiphol op uit de mond van de 12-jarige Arnhemse schooljongen Jimmy Sterman, hoofd rolspeler in de Deense film Pawen net teruggekeerd van een driedaags bezoek aan het filmfestival te Cannes. ,,Ik heb er lekker op het strand ge legen en ik heb gesproken met be roemde filmsterren, in het Engels". Alleen vliegen Jimmy Sterman zal heel wat te ver tellen hebben als hij weer op school komt. Vrijdagavond om zes uur hoorde vader Sterman, dat zijn zoon zaterdag 's morgens om halftien per vliegtuig naar Nice moest vertrekken. Hij is ge gaan. Helemaal alleen. In Zuid-Frank rijk werd hij opgewacht door de regis seuse van de Deense film, mevr. As- trid Henning-Jensen en met haar ging Jimmy het Festival-avontuur tegemoet. Een avontuur was het stellig. Na de voorstelling van de film ,,Paw", die hij uiteraard heeft bijgewoond, barstte het publiek los in een ovationeel applaus voor de kleine Jimmy. En voor hij in zijn hotel terug was had hij tientallen handtekeningen moeten weggeven. Jimmy, een spontaan joch met don kerbruine ogen, werd verleden jaar na een speurtocht door Europa ontdekt" als de meest geschikte knaap om de hoofdrol in de Deense film ie vertol ken. Nadat vader het draaiboek had ge lezen en zich met het scenario had verenigd, gaf hij toestemming, dat Jimmy van juni tot september naar Denemarken ging voor de opname. In 3 weken ,,Ik heb in drie weken Deens ge leerd", zei Jimmy trots. In ieder ge val zijn de producenten teruggekomen op hun plan een Deens jongetje de tek sten te laten zeggen. Jimmy's Deens was van dien aard, dat na-synchroni satie niet nodig was. De film behandelt de problemen van een knaapje, dat als kleurling in een maatschappij van blanken terecht Studenten en pygmeeën in Kongo naar de stembus In Belgisch Kongo beginnen deze week de verkiezingen voor de toekomstige re gering in een sfeer van toenemende ge welddaden. In Stanleystad hebben in de afgelopen week honderden stamleden een politiebureau vernield en twintig politiemannen gewond na de beschul diging dat 1 Belgische functionarissen een concurrerende partij bij dev erkie- zingen steunden. In Elizabethstad gebruikte de politie traangas om een menigte stakers, die loonsverhoging vroegen, te bestrijden. Ten zuiden van Leopoldstad weigerden anderen belasting te betalen. Vrijdag werden drie mensen gedood bij botsin gen met de politie in de provincie Ka- sai. Verscheidene politieke leiders zijn met moord bedreigd. Donderdag gaan de stembureaus in heel Kongo, dat een miljoen mijl omvat, open. Van de veertien miljoen Kongo lezen mogen de volwassen mannen, va riërend van studenten tot pygmeeën- jagers, hun stem uitbrengen. Jimmy PawSterman achter de grote perstafel op Schiphol. komt. De film is gebaseerd op eeh Deens jongensboek. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat de film deze maand naar Neder land zou komen. Jimmy,, die gister avond op het platform van Schiphol door ouders en zijn drie broers werd begroet, bracht als laatste nieuws mee, dat de Nederlandse première tot de week voor Kerstmis is uitgesteld. ,,Is oma er ook?" vroeg hij, toen de persconferentie hem te lang duurde. En toen pakte hij de bos tulpen waarmee hij was verwelkomd en spoedde zich naar zijn familieleden, die voor het ge bouw wachtten. Eerste Nederlandse: produktie steeg 17.5 (Van onze financiële medewerker) Blijkens het verslag over 1959 heeft de Eerste Nederlandsche Verzekering Maat schappij in dat jaar een bedrag van f. 58.3 miljoen aan premies ontvangen tegen f. 53.7 miljoen in 1958 door een produktiestijging van f. 370 miljoen te gen f. 315 miljoen in 1958. Het in totaal verzekerd bedrag is van f. 2.2 miljard tot bijna f. 2.5 miljard per ultimo 1959 gestegen. Bij het gereedko men van het jaarverslag is het bedrag van f. 2.5 miljard overschreden. Van de winst ad f. 6.1 miljoen (v.j. f. 7 miljoen) wordt over het verplicht gestort kapitaal een dividend uitgekeerd van f. 27.50 per aandeel (evenals v.j.) terwijl voor de verzekerden met winst aandeel f. 450.000 (evenals v.j.) beschik baar is. De beleggingen zijn van f. 523 miljoen tot f. 564 miljoen toegenomen. Besloten is tot de uitgifte van f. 2.5 miljoen nieu we aandelen a pari met voorkeur voor oude aandeelhouders (3 1), delende in de winst over 196". Na de emissie zal het geplaatst kapitaal f. 10 miljoen bedra gen. MtéMtv STIJF SOEPELER! STRIJK PRETTIGER! DIRECT KLAAR IN KOUD WATER OKWSl': Provinciale Contact-Commissie in Noordivijk bijeen In de met niet minder dan 2600 tulpen opgefleurde benedenzalen van het Noordwijkse Huis ter Duin hield de Provinciale Contactcom missie Zuid-Holland inzake het Woonruimtevraagstuk gisteren haar vijfentwintigste vergadering. Zowel de heer W. A. H. van Berkel. chef van de onderafdeling verdeling woonruimte van het ministerie van Maatschappelijk Werk, als de heer F. J. van Spankeren, fungerend voorzitter van de landelijke commissie, voerden op deze bijeenkomst het woord. Eerstgenoemde vertegenwoordigde minister Klompé, die evenals de Commissaris van de Koningin in de Provincie Zuid-Holland mr. J. Klaasesz, verhinderd was naar de badplaats te komen. De heer D. v. d. Kwaak gaf als lid van het College van Gedeputeerde Staten blijk van zijn belangstelling voor het werk van deze contactcommissie. De voorzitter van de provinciale contactcommissie, de heer J. v. d. Griend, heette aan het begin van de vergadering ook welkom burge meester mr. G. F. W. van Berckel eri de gemeentesecretaris van Noordwijk, de heer B. Ike. Hij wees er in zijn inleidende toespraak op, dat op het ogenblik, vijftien jaar na de bevrijding, de woningnood staatsvijand nummer één is. er in dit verband de aandacht op, dat in Zuid-Holand een gemeente is, die inderdaad een alleenstaande als wo ningzoekende inschrijft, uiteraard op bepaalde voorwaarden. Huurwoningen in de badplaats De huisvestingsambtenaren worden nog steeds geconfronteerd met het al- J oude probleem en zij moeten met een zekere ontsteltenis constateren, dat het aantal ingeschrevenen eer toe- dan af neemt. Zonder alle andere woningzoe kenden tekort te willen doen vroeg de heer v. d. Griend aandacht voor het probleem van de krotbewoners. Het aantal Nederlanders, dat heden ten dage nog in krotten moeten verblijven, is volgens spreker ontstellend groot. Nonsens is het 'te beweren, dat deze mensen zich daar wel thuis voélen en dikwijls niet anders willen. Vélen van hen zijn juist als gevolg van de wo ningnood in krotwoningen getrokken en snakken er naar er zo spoedig mogelijk weer uit te komen. De burgemeester van Noordwijk sprak hierna als gastheer een kort begroe tingswoord. Hij uitte zijn bewondering voor de ambtenaren, die ten opzichte van de woningvoorziening zulk uitste kend werd verrichten en verklaarde daarna, dat het woonruimteprobleem in Noordwijk als badplaats zeer klemmend is. Wjj zijn van plan in de toekomst huur woningen te laten bouwen, maar wij zijn niet voornemens de plaats kunstmatig te vergroten door zoveel mogelijk foren sen aan te trekken. Noordwijk moet een dorp blijven wil het zijn charme niet verliezen, terwijl het bloembollenbedrijf dat samen met het badbedrijf de pijlers vormt, waarop de plaatselijke welvaart rust, niet in het gedrang mag komen. Als bijzonderheid deelde mr. Van Ber ckel nog mee, dat er in de badplaats 650 woningzoekenden staan ingeschre ven. Woningruil De heer Van Berckel betoogde, dat vooral in de provincie Zuid-Holland grote woningnood heerst. Er is een groot tekort aan woningen juist in die prijs klassen waar wij ze het meest nodig hebben. De overheidsinstanties moeten roeien met de riemen, die ze hebben en doen eraan wat zij eraan kunnen doen. Hierbij moet dikwijls worden geïmprovi seerd. Ter illustratie van deze improvi satie noemde de heer Van Berkel de wo ningruil. Verder haalde hij aan de re gelingen om huizen geschikt te maken voor bewoning door meerdere gezinnen. Als derde punt noemde spreker de hulp, welke het Rijk de gemeenten verleent, wanneer de inwoners een kleinere wo ning betrekken. Deze regeling is getrof fen alleen met de bedoeling de mensen over de drempel van de aarzeling heen te helpen, om hun eigen woning te rui len voor een kleinere. Daarom meende de heer Van Berckel de gemeentebestu ren te moeten verzoeken deze regeling zo soepel mogelijk toe te passen, in het belang van het algemeen woonruimte- vraagstuk. Hij wees erop, dat het Rijk voor wat betreft de kostenvergoeding over voldoende middelen beschikt. In 1959 bijv. heeft het Rijk f. 1.200.000 be schikbaar gesteld en uitgegeven voor deze kostenvergoeding. Op de Rijksbe groting voor 1960 staat een even groot bedrag vermeldt, terwijl er ook voor het komende jaar voldoende middelen aan wezig zijn. Tenslotte deed de heer Van Berckel een hartstochtelijk beroep op alle aan wezigen om althans te overwegen wat er kan worden gedaan voor de grote groep van alleenstaanden. Hij vestigde Teleurstellend Verlaging van de bouwkosten en op voering van de bouw van woningwet woningen zijn de twee belangrijkste pij lers, waarop de bestrijding van de wo ningnood moet worden gezet. Dit ver klaarde de heer Van Spankeren als laatste spreker op de morgenbijeen komst. De heer Van Spankeren stelde vast wat er tot dusver op het gebied van de bestrijding van de woningnood is gedaan. Hij noemde de situatie voor een groot deel teleurstellend. Hij oefende daarbij kritiek uit op de in enkele gemeenten, naar zijn mening te vroeg doorgevoerde liberalisatie. De heer Van Spankeren wees erop, dat de woonruimtewet voorshands nog gehand haafd moet blijven en dat, indien de woningnood een nationaal probleem is, de Rijksbemoeiing met de bestrijding ervan nog te gering is. De harde feiten tonen nu nog aan, dat liberalisatie in de woningbouw leidt tot chaos, waarbij het Nederlandse volk niet is gebaat. Hij wees op de „misdadige misleiding", die uitgaat van verklaringen van gemeen ten, dat zij het woningtekort statistisch hebben opgeheven. stuurder de macht over het stuur was Deze verklaringen zijn gebaseerd op de woningtelling van 1956, waarbij ech ter ook krotten werden meegerekend die nog steeds als woning dienen en ook andere in feite onbewoonbare percelen. Ter illustratie van het gevaar, dat uit gaat van een te vroege liberalisatie van de woningbouw, noemde de heer Van Spankeren, de dure percelen, die in de vrije sector verrezen, lange tijd onbezet bleven, in een periode dat de woning nood nog nijpend is. Hij betreurde, dat het in de oorlog geleerde „een voor al len, allen voor een" dreigde plaats te maken voor „ieder voor zich en God voor ons allen". Elk gezin moet kunnen beschikken over een woning, ook de eco nomisch zwakkeren, een woning, ade quaat naar ruimte en huur, aldus de heer Van Spankeren. Hoogst interessante bakkerij-expositie (Van onze Amsterdamse redacteur) Herr Gutgesell van het „Bundesforschungsanstalt fiir Getreideverarbeitung" te Detmold weet alles van brood. Met een vrachtauto vol broden en broodjes is hij dezer dagen naar Amsterdam gereisd, waar hij gisteren en vannacht doende is geweest deze produkten, voorzien van naamkaartjes, in vitrines te plaatsen. Deze broodverzameling is een der attracties van de „Nebato"-expositie „Ons daagljjks brood in de wereld" in het RAI-gebouw, die vanmorgen door Prins Bernhard is geopend. Tien jaar geleden is de heer Gutge sell in opdracht van zijn directie be gonnen met het prepareren van brood soorten. „Wij hebben de bemiddeling ingeroepen van de Navo en zelfs van de Uno en zo zijn we in het bezit ge komen van in totaal 3500 broden en broodjes uit vele landen. Zij zijn ge prepareerd met parafine en worden aldus voor het nageslacht bewaard. „Die parafinebehandeling is niet alleen van cultuur-historische betekenis, maar heeft ook praktisch nut: op deze wijze kan het etalagemateriaal van de bak kerijen worden geprepareerd. Het Detmolder Broodmuseum dat zo'n 1500 broden naar Amsterdam heeft afgevaardigd, heeft ook broden uit vroeger eeuwen laten nabakken om ze in de collectie te kunnen opnemen. Wat eet men alzo in de wereld? Men kan het in de Rai zien: het Pasta- brood uit Hongarije, de Dvopak uit Joego-Slavië, het Minskerbrood uit Rus land, de Pao Podre van Portugal, noem maar op, tot het brood uit Japan, In dia en Zuid-Amerika toe. Het zwartste brood in de wereld, zo hebben wij nu geleerd, wordt in Groenland en Lap land gegeten, waar zelfs gedroogd gras door het meel wordt gemengd. Van de heer Gutgesell weten wij ook dat het oerbrood, het allereerste brood dus, uit gemalen gras werd vervaardigd. Zo'n oerbi'ood is op de tentoonstel ling niet te zien. Wel een uit de tijd van de Egyptenaren, een versteende koek, die ongeveer 3400 jaar oud moet zijn. De Nebato-expositie is uiteraard niet om de Duitse brodenverzameling be gonnen, maar is in de eerste plaats bedoeld als vakbeurs voor de bakkers en als voorlichting aan het broodetende publiek. Er zijn half- en heelautoma- tische bakkerijmachines te zien, en tal loze stands propageren bepaalde grond stoffen waaruit de 200 soorten brood die ons land kent, kunnen worden ge bakken. Niet minder dan 8 stands zijn gewijd aan de diepvriesinstallatie, die als de bakkers over de hoge investerings kosten zullen zijn gestapt het moge lijk zullen maken dat ons brood een week of langer vers blijft. In een filmzaal wordt een doorlo pende voorstelling gegeven van een hoogst interessant filmpje „Levend Brood", dat tal van wetenswaardighe den over dit onontbeerlijke voedsel ver telt. De Nebato is tot en met 19 mei a.s. geopend. Hervormd predikant wordt r.-katholiek De hervormde predikant dr. H. van der Linde te Middelburg heeft, zoals reeds eerder in 't kort gemeld, besloten over te gaan tot 't rooms katholicisme- Hij heeft de centrale kerkeraad verzocht te worden ontheven van de bediening van het woord en de sacramenten. Ds. Van der Linde lichtte zijn besluit gisteravond toe in de Nieuwe Kerk te Middelburg, welke tot de laatste plaats bezet was. Hij zeide, dat hij zich steeds bijzonder aangetrokken had gevoeld tot de oecumene en dat 'n allesomvattende eenheid vanuit de protestantse gedach- tengang niet is op te bouwen. Hij ver klaarde het voorts te betreuren, dat hem in de hervormde kerk geen ruimte ge boden werd zijn mening te verkondigen. In een kanselboodschap die werd voor gelezen, deelde de Centrale Kerkeraad mee, het besluit van ds. Van der Linde te zullen respecteren en dat ds. Van der Linde zijn prediking tot het laatst op recht had verricht. De kerkeraad her innerde eraan, dat de leer van de Roomse Kerk, met name de Mariaver ering. voor haar onaanvaardbaar is. De 45-jarige dr. Van der Linde, die zich met zijn gezin in Nijmegen gaat vestigen, heeft een belangrijke rol ver vuld in de Oecumenische Raaq van de Wereldraad van Kerken. Zijn functie van studiesecretaris van de oecume nische raad van Nederland legde hij zeven jaar geleden neer. Hij werd toen predikant in Middelburg. Ds. Van der Linde behoorde tot het zogenaamde „Hilversumse convent" een groep ka- tholiserende predikanten, van wie ds. Loos reeds tot de roomse kerk overgin Dr. H. van der Linde is een broer var. de gereformeerde bond-hoogleraar prot. S. van der Linde en van de Hernhutter hoogleraar prof. J. M. van der Linde.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5