PeekgCloppenburg 795 Bankwerker uit Noordwijkerhout reed in „auto" met vele gebreken Zang, muziek en dans tijdens jaaruitvoering „Oosterkwartier" IN NAAM VAN HET ONRECHT elke woensdag jongens- markt Orlon Pullovers Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 10 mei 1960 Tweede blad no. 30044 Voor de Leidse kantonrechter Vehikel ivas nauwelijks de term vierwielig motorvoertuigwaard De aanrijding:, die een 30-jarige bank werker uit Noordwgkerhout veroor zaakte, omdat h|j in z|jn woonplaats met zgn ,,auto" twee wielrijders in haalde, terwgjl een tegenligger nader de en de rgweg nogal smal was, zou tot de alledaagse overtredingen heb ben behoort, ware het niet, dat hieraan voor de bankwerker nog enige onpret tige consequenties vastzaten. Bij na der onderzoek bleek n.l., dat het ver voermiddel de ambtelijke term „vier wielig motorvoertuig" nauwelijks ver diende, want de stuurinrichting had vele afwijkingen, de remmen functio neerden nauwelijks, de claxon gaf geen geluid meer en de richting-aanwijzers waren reeds lang op non-actief. Deze en nog enige kleinere gebre ken gaven aanleiding om het vehikel direct in beslag te nemen en weg te laten slepen. Verdachte kon niet an ders doen dan de gebreken toegeven geldgebrek maakte reparaties on mogelijk doch zijn schuld aan de aanrijding bestreed hij, want hij had de wielrijders niet ingehaald, doch was door de tegenligger aangereden toen deze een zwenking naar links maakte. De getuigen waren het op dit punt ech ter niet eens met verdachte en ver klaarden, dat hij tot ver over het mid den van de weg was gekomen. De officier, mr. J. A. L. Brada, meende verdachte te moeten waarschu wen voor de toekomst om geen auto meer aan te schaffen, als hem de mid delen ontbraken deze behoorlijk te on derhouden. Rekening houdende met het feit, dat de „auto" verbeurd is verklaard, hetgeen voor verdachte enig nadeel inhoudt, eiste hij slechts f. 35 boete subs. 7 dagen voor de aanrijding en tweemaal f. 40 met tweemaal f. 10 boete subs. 20 dagen in totaal voor de gebreken. Verdachte verzocht alsnog een getuige h décharge te willen dag vaarden, daar deze weigerde met hem mee te komen. Op dit verzoek ging de pl.verv. kantonrechter, mr. W. de Ko ning, niet In, waarna de echtgenote van verdachte vanaf de publieke tribune luid zijn onschuld onderstreepte en tot zwijgen moest worden gemaand. Wel bleek de plv. kantonrechter bereid te zijn tot een mild vonnis in verband met zijn opdracht tot vernietiging van het voertuig; het luidde uiteindelijk 5 maal f. 10 boeta subs. 10 dagen in to taal. KALM GANGETJE Hoewel een patrouillewagen van de Rijkspolitie zich op Rijksweg no. 4 met een snelheid van ca. 120 km./u. op de inhaalbaan bevond op weg naar de plaats van een aanrijding, ging een 67-jarige Haagse automobilist eveneens met een kalm gangetje op de in haalbaan rijden vóór de politiewagen. Luid signalen gevend verdachte week geen duimbreed remde de agent-bestuurder uit alle macht, zodat het hem gelukte een ernstige botsing te voorkomen. „Het scheelde nog geen meter, anders waren wij er boven op gevlogen met alle gevolgen van dien", aldus verbalisant. Verdachte had geen signalen ge hoord, doch moest wel toegeven, dat hij de afstand tot de naderende politie wagen had onderschat. Hoewel er een intrekking van het rijbewijs in de lucht hing, eiste de officier alleen maar een geldboete van f. 50 subs. 10 dagen. De ernst van het feit bracht de plv. kan tonrechter er echter toe deze boete te verhogen tot f. 75 subs. 12 dagen. GEVAARLIJKE „OVERSTEEK" Toen een 27-jarige Haarlemse mon teur op Rijksweg no. 4 onder Oegst- geest tot de ontdekking kwam, dat hij met zijn auto de verkeerde richting uitreed, nam hij de kortste weg en reed via een open stuk in de afscheidingsheg de andere rijbaan op. Dit is op een drukke verkeersweg levensgevaarlijk en het mag een wonder heten, dat ver- dachte's „oversteek" geen ernstige ge volgen had. De officier hield een scherp gesteld requisitoir en eiste f. 75 boete subs. 15 dagen, alsmede de onvoorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. Ver dachte was niet verschenen en werd dus bij verstek veroordeeld en wel tot f. 100 boete subs. 20 dagen, alsmede de voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor zes maanden, proeftijd een jaar. „PORTIER OPENEN" Het openen van het linkerportier heeft voor medeweggebruikers evenals voor de delinquent vaak onaangename BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hella, dr. van p. Burgerjon Hulsman; Paul Francois, zn. Llnschooten en J. F. Hulswit t en S. K. G. van W. A. -. Hulswit; Manfred Teheodoor Maria. zn. van T .B. C. Fiel- mich en A. L. W. Bout; Johannes, zn. van H. J. SJarcjln en J. M. Beij; Gusta Pauline, dr. van R. Zeven en F. E. Hen- ny; Carilina Susanna, dr. van H. den Hoed en S. van der Lucht; Marlien Jo- hanne, dr. van C. Altona en J. W. J. Treub; Petronella Adriana, dr. van D. L. van der Plas en P. van der Plas; Hendri- kus, zn. van H. Schutte en A. Slootweg; Ariene, dr. van N. Binnendijk en J. Krijgs man; Franciscus Wilhelmus Maria, zn. van L. F. J. van Steenbergen en C. T. oude Alink; Gerda Wllhelmina, dr. van T. Mestrum en E. Spaargaren; See An Winston Richard, zn. van T .S. The en H. N. Tio; Anthonius Johannes Maria, zn. van A. J. Goddljn en A. J. Wolvers; Jaap. zn. van M. Booster en C. C. van der Windt; Antoinette Albertina Maria, dr. van A. A. Trouwborst en M. G. M. Bemelmans; Cornelia Adriana, dr. van G. H. Plaatzer en A. Spaanderman; Louis, zn. van L. Polane en M. Slngellng; Arnold Hugo. zn. van T. Ouwehand en S. M. Arentsen. GETROUWD A. C. Posthumus en E. W. Duquesnoy; J. Hansen en C. Sieval. OVERLEDEN M. van Dongen, 79 jr., wed. van T. Roos; H. L. A. Teeuwen, 68 jr., man; M. Korbee, 85 Jr., wed. van C. Smit; P. Steenwinkel, 71 Jr., echtgenote van K. de Jong; A. van der Bijl, 61 Jr., man; P. B. van Houten, 3 weken, zoon; C. Blok, 65 Jr.. man; A. Barends, 81 jr.. man; L. P. de Kok, 79 Jr., wed. van P. P. Segaar; A D. de Vink, 50 jr., wed. van W. A. van den Ende; H. de Tombe, 14 Jr., dochter; D. de BruiJn, 68 Jr., man. gevolgen. Zo ook voor een jeugdige bromfietser toen deze de auto van een 33-jarige Leidse schoenmaker dicht was genaderd en deze het linkerpor tier opende. De bromfietser vloog er tegen op, kwam ten val en bezeerde zich dermate, dat de schoenmaker hem voor eerste hulpverlening naar het zie kenhuis moest brengen. De bromfiets liep f. 130 schade op, doch dit zou de schoenmaker wel regelen, als de po litie er buiten zou blijven, aldus de bromfietser. Verdachte ontkende een en ander en zou het portier niet heb ben geopend, doch slechts van het slot hebben afgedaan. De getuigen ontkenden dit ten zeer ste en de officier, die het „portier ope nen" een kwalijke zaak noemde, eiste f. 65 boete subs. 13 dagen. Ook nadat het vonnis van f. 60 boete subs. 12 da gen was uitgesproken, klonk nog het „niet waar" van verdachte. LAS IN REMLEIDING Omdat een 43-jarige automobiliste uit Oegstgeest aan het Haagsche Schouw geen voorrang verleende, moest een vrachtauto krachtig remmen, het geen tot gevolg had, dat een achter op rijdende vrachtauto, bestuurd door een 61-jarige expediteur uit Friesland, er boven op vloog. De automobiliste en de expediteur stonden beiden terecht. De expediteur niet vanwege de aanrij ding, doch vanwege het feit, dat bij nader onderzoek gebleken was dat de remleiding van zijn auto een soldeer- plek had, hetgeen bij de wet is ver boden. Toen de in beslag genomen remleiding als „corpus delicti" ter tafel kwam, maakte de expediteur zich kwaad en verweet de automobiliste, dat hij door haar schuld een eigen auto schade van ruim f. 9000 had. De automobiliste nam een en ander nogal lakoniek op en betuigde haar on schuld, omdat er niets zou zijn ge beurd ook als de ander niet zo krach tig had geremd. De expediteur voerde nog aan, dat hij van een las in de lei ding niets afwist en dat ook niet kon bekijken. Nadat de discussies waren geëindigd, eiste de officier f. 65 boete subs. 13 dagen tegen de automobiliste en f. 10 subs. 2 dagen tegen de expe diteur. De eerste kreeg uiteindelijk f. 40 boete subs. 8 dagen en de expe diteur werd van rechtsvervolging ont slagen, omdat er van hem niet kon worden gevergd, dat hij een lasplek in de remleiding zou ontdekken. Ir. G. A. van Klinkenberg tachtig jaar OUD-DIRECTEUR S.L.F. Hoewel aan dit feit in verband met zgn gezondheidstoestand van tevoren geen ruchtbaarheid was gegeven heeft het de oud-directeur der Stedelijke Lichtfabrieken, ir. G. A. van Klinken berg gisteren op zijn tachtigste verjaar dag allerminst aan belangstelling ont broken. Onder de velen, die de jubilaris hun gelukwensen kwamen aanbieden, bevonden zich de tegenwoordige direc teur der SLF, de heer ir. Y. Ykema, de beide oud-adjunct directeuren, de heren dr. ir. P. Fehmers en ir. F. Stokhuyzen en het bestuur en vele leden van de Leidse Rotaryclub. Ook kwamen vele te legrafische en schriftelijke felicitaties binnen. KINDER-KIJK-KERK In Eindhoven pakt men het jeugd werk weer eens op een andere wijze aan, dan doorsnee in den lande het geval is. Er is sinds kort een kinder-kijk-kerk, die zich ui een geweldige toeloop mag verheugen. Ds. v. Boeyen, evangelisatie predikant aldaar, is er de geestelijke va der van. Het gaat speciaal om de on kerkelijke jeugd. Het nieuwe van deze „jeugddienst' 'is, dat er maar weinig wordt verteld. Er wordt een stuk opge voerd en na afloop moeten enkele kin deren komen vertellen, of ze de bete kenis ervan hebben begrepen. Er wordt ook wel gezongen, maar de hoofdzaak is kijken! Het stuk op je in laten wer ken. Of een en ander zal blijven door gaan, is nog een open vraag. Maar wel is het experiment voorlopig geslaagd, want niet minder dan ca. duizend 12 a 13-jarigen waren opgekomen om deze eerste dienst bij te wonen. Speeltuinvereniging trad op in de Leidse Schouwburg De speeltuinvereniging „Oosterkwar tier" heeft talrijke vrienden, die haar een warm hart toedragen. Vele ouders, familieleden en belangstellenden waren gisteravond in 'n goed gevulde Schouw burg getuige van de jaarlijkse uitvoe ring, bestaande uit ballet en operette. Op muziek van Walter Carroll en Ludwig van Beethoven voerden twaalf kleine meisjes het dansje van de twaalf kleine nikkertjes uit en veroverden al gauw de harten van het meelevende publiek in de zaal. Nadat de meer oudere meisjes op voorbeeldige wijze 'n spitzendans hadden uitgevoerd, kwam het moment, waarop vele ouders zullen hebben gewacht.. De allerkleinsten konden in .Als het orgel speelt, dansen de kleuters" hun fantasie de vrije loop laten. Zij kregen namelijk gelegenheid zich enkele ogenblikken, ieder op zijn eigen wijze, uit te leven in hun „dans kunst". Vooral het optreden van deze peuters ontlokte veel hilariteit door de parmantigheid, waarmee over het toneel werd geparadeerd. Het belangrijke bij deze kleuterdans is het gymnastische element, dat men erin heeft verwerkt. Hierdoor wordt, spelenderwijs de licha melijke ontwikkeling bevorderd. „Het weerhuisje" bracht boeren en boerinnetjes op h^t toneel, die uit moesten maken, wat voor weer het zou worden. Ditmaal week men eens af van de gebruikelijke regel, dat het .vrouwtje' zonneschijn bracht. Deze mooie rol was nu toebedeeld aan de vrouwelijke „boertjes". De Czardas" was wel zeer kleurrijk, doch kenmerkte zich door gebrek aan tempo. Verder werd nog een polka gedanst. Het hoogtepunt en te- Advertentie LEWENSTEIN, Maarsmanssteeg 8, Leiden, tel. 20685 Expositie in Horus Enkele dagen nadat in Duitsland de oorlogsmisdaden waarvoor nog geen ver volging was ingesteld zijn verjaard, werd in Leiden een bescheiden tentoonstel ling geopend van documenten, die aan tonen dat zich in de Duitse gerechtelijke macht vele ex-nazi's bevinden, die tij dens de oorlogsjaren de ergste misdaden op hun geweten hebben gehad, terwijl ook anderen, zoals bijv. medici die on menselijke proeven namen met gevange nen, thans weer hoge functies bekleden. Men kan zich afvragen, of deze expo sitie zin heeft, doch vast staat dat zg bijzonder belangwekkend materiaal biedt. De expositie werd gistermiddag met een kort woord geopend door prof. dr. A. E. Cohen, voormalig medewerker van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie en draagt de toepasselijke titel „In naam van het onrecht". In Leiden werd deze tentoonstelling georganiseerd on der auspiciën van de democratisch-so- cialistische studentenvereniging Pohteia. Prof. Cohen schetste tijdens de ope- ningsbiieenkomst in de Filmzaal van de Leidse Universiteit de ontwikkeling van de Duitse rechtspraak sinds 1918, waar bij hij vooral aandacht gaf aan de grote ommekeer toen het nationaal socialisme aan de macht kwam. Door het wegval len van de mogelijkheid tot kritiek werd ook de rechtspraak ondergraven zodat deze tenslotte werd tot een apparaat, dat het onrecht ging dienen. Overigens waren alle groepen van de Duitse sa menleving aan dit proces onderworpen. De gevolgen daarvan kunnen slechts door heropvoeding van het gehele volk worden overwonnen. Hoewel de openingsplechtigheid in de academie plaats vond, wordt de tentoon stelling gehouden in sociëteit Horus van de Studentenvereniging Catena. De cu ratoren van de Leidse Universiteit waren van mening, dat de tentoonstelling een zo politiek getint doel nastreeft, dat daarvoor bijv. de tijdschriftenzaal van de Universiteitsbibliotheek niet kon wor den beschikbaar gesteld. In Duitsland heeft deze tentoonstelling enige malen de functie van protest ge had tegen de handhaving van voorma lige oorlogsmisdadigers in hoge functies, doch in Nederland heeft zij, vooral na de verjaring der oorlogsmisdaden, dit niet meer. Het materiaal is bijeengebracht door Reinhard Strecker, voormalig assistent van de Eerste Universiteit te West-Ber- lijn. Twee jaar geleden begon de heer Strecker, die gisteren de opening in Leiden bijwoonde, zijn naspeuringen naar archiefstukken, die de schuld van vooraanstaande Duitsers aan oorlogsmis daden zouden aantonen. Hij vond de Westduitse archieven echter vrijwel zon der uitzondering gesloten, niet alleen op last van Duitse maar ook van bijv. Ame rikaanse autoriteiten. In Oost-Duitsland heeft hij echter het grootste deel van zijn materieel kunnen verzamelen. Een bescheiden selectie uit de verza melde archiefstukken en kopieën daar van is thans in Leiden tentoongesteld, een belangrijk deel is thans ook samen gebracht in een expositie in Londen. Een soortgelijke expositie werd onlangs in Amsterdam gehouden. vens besluit van dit balletoptreden was de wals „Die schone, blaue Donau" van Johann Strauss. Het optreden van de soliste Wil v. d. Wijngaard ontlokte het publiek een langdurig en warm ap plaus. Hierna werd de choreografe Loek Favier danig in de bloemetjes gezet, doch ook de kostuumnaaisters werden niet vergeten, evenals de pianiste Lenie v. d. Wijngaard. Er was bijzonder veel werk van dit optreden der balletgroep jes gemaakt, getuige wel de prachtige smaakvol ontworpen kostuums. Het ge heel was, dankzij de goed gekozen licht effecten een lust voor het oog. Na de pauze voerde de operette-club de kinder-operette „Prinses Rozelijn" op. Het verhaal van een door zigeuners gestolen prinsesje, dat door kabouters naar haar ouders wordt teruggebracht. In het stuk komen tal van leuk in het gehoor liggende melodietjes voor, die goed werden uitgevoerd ook al waren ze soms wel wat te hoog van toonaard met pianobegeleiding van de heer J. Sieval. Het stukje kende vele leuke in cidenten. zoals bijvoorbeeld een kabou ter, die zijn „watten" baard verliest en deze dan maar in de hand neemt en lustig verder zingt en danst, of de ko ningin. die met haar pruik verward raakt in de kroon van haar heer-ge maal. Dit kan alleen het plezier tijdens een avond als deze verhogen. De heer C. Hartevelt, algehele leiding, de heer C. v. d. Broek, zang. hebben eer van hun werk. De dansjes werden ingestu deerd onder leiding van mevrouw Sie val. Avondvierdaagse Wandelkring Leiden De Avondvierdaagse is een jaarlgks terugkerend evenement, dat voor de wandelsportliefhebbers een vervanging van de grote Vierdaagse in Nijmegen be tekent. Velen toch zijn niet in de ge legenheid om een aantal dagen uit hun werk te breken om aan dit grote wan- delfestijn deel te nemen. Om ook deze wandelaars in de gelegenheid te stellen een bijzondere prestatie te leveren or ganiseert de Wandelkring Leiden en Omstreken dit jaar van 30 mei tot en met 2 juni voor de vijfde maal een z.g. Avondvierdaagse met afstanden van 3 maal 15 km en eenmaal 20 km voor deelnemers van 14 jaar en ouder en met afstanden van 4 maal 10 km voor de jeugdige deelnemers van 8 tot en met 13 jaar. Deze avondwandelingen vergen van de deelnemers een bijzondere prestatie, aangezien deze veelal na de normale dagtaak moet worden verricht en dus niet te licht mag worden aangeslagen. De deelnemers, die deze vier avondtoch- ten voor de eerste maal volbrengen ont vangen de bekende avondvierdaagse medaille, terwijl zg, die vijf tot tien maal hebben deelgenomen resp. een verzilver de of vergulde medaille ontvangen. De overige deelnemers ontvangen het bronzen jaarcijfer. Groepen van ten minste 11 deelnemers met minder dan 10 uitvallers, ont vangen een speciale groepsprgs. De deel name is opengesteld voor verenigingen, scholen, padvindersgroepen. militaire detachementen, bedrijfsgroepen en indi- viduelen. Voor militairen is toestemming tot deelname verleend. Alle deelnemers vertrekken tussen 6-7 uur vanuit de kantine van de H.C.W. en N.E.M. aan de Zoeterwoudseweg. De technische uitvoering wordt verzorgd door de Wandelsportverenigingen „De Stalen Band" en „De Flierefluiters" on der auspiciën van de Wandelkring Lei den en Omstreken. Tot en met 20 mei zijn de inschrijf - adressen; Prinsenstraat 96 en Hof laan 325. Advertentie EXTRA AANBIEDING BALL POINTS POST BALL POINT v.a. f0.50, 12.95. Tot 24 mei 1 NECO VULLING GRATIS. HAARLEMMERSTRAAT 167—171 Het Britse filmsterretje Jacque line Fontei ontdekte dat er in Can nes tijdens het filmfestival wel wat anders te genieten viel dan bijeen komsten in donkere bioscoopzalen: zon en zee. Nationaal cocktailconcours De slijters uit Leiden en omgeving, waarbij zich ook hun collega's uit het district Haarlem van de Federatie van Slijters hadden gevoegd, kwamen gis teravond in „Den Burcht" in een gezel lige „cocktailparty" bijeen. Een samen zijn, dat echter niet alleen op de ge zelligheid was afgestemd, doch waaraan ook een wedstrijdelement ten grond slag lag. In een vriendschappelijke sfeer leverden diverse slijters slag om de hoogste eer in het klaarmaken van een cocktail en longdrink. De hoogst ge- plaatsen in dit regionale concours wer den aangewezen om uit te komen in het te Rotterdam te houden De Kuypers nationaal concours. De verplichting was echter gesteld, dat de deelnemers een cocktail, resp. longdrink samenstelden, waarvan het recept nog niet bleek te bestaan. Men was dus geheel op eigen fantasie en smaak aangewezen. Dat dit soms zeer ver kan gaan bleek o.a. uit de samenstelling van een cocktail, sa mengesteld uit 50% wodka en 50% gem- bernat. met enige druppels rode pome rans, aan welk „drankje" de naam „binnenbrandje" was gegeven. Een des kundige jury beoordeelde de resultaten op smaak, geur en kleur. Na diverse bijzonder praktisch, gemakkelijk wasbaar, snel droog, in de nieuwste modekleuren speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 6 jaar kleine stijging per moot. De betekenis van tie gewestelijke sociale werkvoorzieningsregeling Resultaten zijn zeer bevredigend De Sociale Raad te Leiden had gister avond in een der zalen van restaurant Van der Heijden een vergadering belegd, waarvoor buitengewoon grote belangstel ling bestond. De voorzitter, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, verheugde zich zeer over deze manifestatie van interesse en wees op de noodzaak van het samen werken binnen de Raad. Een korte agen da werd in snel tempo afgewerkt. De no tulen, de rekening over het jaar 1959 en verslag van de commissie tot nazien van de rekening, de aanvullende begroting voor het jaar 1961 werden alle goedge keurd. Van de rondvraag werd geen ge bruik gemaakt. Een der leden van het bestuur, de heer S. Krist, directeur van de gem. dienst voor Sociale Zaken, gaf vervolgens een uitvoerige uiteenzetting van de betekenis van de gemeentelijke sociale werkvoor zieningsregeling. kortweg G.S.W. ge noemd, in de praktijk. Een eeuw gele den verkondigde Suringar de stelling, dat armoede altijd wel in de wereld zou blijven; wie deze armoede tracht weg te nemen jaagt op droombeelden. Thans is evenwel gebleken, dat verscheidene van deze beelden geen droombeelden zgn. Armoede is er praktisch niet meer en waar zij nog aanwezig is, kan zij gele nigd worden. Door de sociale en materiële geborgen heid echter zijn andere noden ontstaan, zoals lossere familiebanden, onkerke lijkheid, samen het facet der vereenza ming vormend. Dan zijn daar nog de problemen der massificatie en de vrije tijdsbesteding. Het gaat hier, aldus spre ker, enkel en alleen om de mens, die op een bepaald ogenblik hulp nodig heeft. De samenwerking wordt op dit vlak ge vraagd tussen overheid en kerkelijk en particulier initiatief; zij moeten komen tot een taak verdelen. De heer Krist zette uiteen, dat wij ieder mens de kans moeten geven, zelf standig te handelen en te beslissen. Ar beid biedt hiertoe de mogelijkheid, zo kan worden gebouwd op bestaanszeker heid, een harmonieus gezinsleven en het besteden van eigen geld en eigen vrije tijd. Deze mogelijkheid is moeilijk toe te passen op de gehandicapte mens. Voor hem is in het leven geroepen de ge meentelijke sociale werkvoorzieningsre geling, die o.m. tracht goodwill te kwe ken bij het vrije bedrijf, dat hem zal ac cepteren als een volwaardig lid van de maatschappij De GSW bestaat thans tien jaar en de resultaten zijn niet onbelangrijk, zo zei de heer Krist. Vorig jaar werd 67 mil joen gulden verloond aan 22.000 gehan dicapten in ons land. Dit zgn zowel li chamelijk als geestelijk gehandicapten, ook epileptici worden geholpen. In Lei- L.W.S.V. „DE STALEN BAND" AVONDWANDELTOCHTEN Ook dit jaar organiseert de L.W.S.V. „De Stalen Band" avondwandeltochten en wel op woensdag 18 mei over de af standen van 10, 12%, en 15 km. De deel nemers starten tussen 6 en 7 uur vanuit de recreatiezaal van de H.C.W. en N.E.M. aan de Zoeterwoudseweg. Gezien de gro te belangstelling, die er steeds in de voorafgaande jaren voor deze avond tochten is geweest, rekent de W.S.V. „De Stalen Band" ook dit jaar weer op een grote deelname. Deelnemers kunnen nog inschrijven bg de startplaats tot 7 uur en ontvangen bg het volbrengen van één der tochten een nieuw ontworpen D.S.B. Avond wandeltocht-medaille. Groepen, be staande uit ten minste 11 deelnemers, ontvangen bovendien een groepsprgs. ZILVEREN JUBILEUM B. v. d. GRAAF Zaterdag had in de recreatie-zaal van de H.C.W.-N.E.M. de huldiging plaats van de heer B. van de Graaf voor diens 25-jarig dienst jubileum als hoofdmon teur. Chef-monteur G. Mooten was de eerste spreker. Hij stelde de jubilaris als voorbeeld voor de jongeren. De voorzit ter van het jubileum-comité bood hem namens het personeel in dichtvorm een foto-toestel aan. Namens de beambten werd een fotostandaard aangeboden. De heer Laman, die namens de per soneelsvereniging „De Stalen Band" het woord voerde bood een rokertje aan. Daarna werd de heer Van de Graaf in de directiekamer ontvangen door ad junct-directeur, de heer Stokman, die een geschenk onder couvert aanbood. ronden, welke werden afgewisseld met het optreden van de goochelaar Cro chet, luidde de uitslag als volgt: 1ste prijs mevr. Van der Storm te Haarlem, 2e pr. de heer J. P. v. d. Bosch te Lei derdorp, 3e pr. P. Wegers te Noordwijk Binnen, 4e pr. mevr. Homan te Kat wijk a. d. Rijn en 5e pr. de heer A. Huister te Aerdenhout. Met dit resul taat plaatsten zij zich in de finale. den worden zij geplaatst op de Gem. Werkplaats in de Groenesteeg of op de Nazorgwerkplaatsen als plantsoenen dienst, openluchttheater e.a. Vorig jaar waren er te Leiden 387 gehandicapte te werkgesteld van wie inmiddels 93 zijn afgevoerd. Het loon ligt iets beneden dat van de ongeschoolde arbeider nl. f. 56.90 per week. Bovendien vallen deze mensen onder bijna alle sociale verzekeringswet ten. Een arts - zijn visie is bij dit werk on ontbeerlijk - heeft onlangs van de te werkgestelde gehandicapten (in tien jaar tijd zijn van de 70.000 ongeveer 30.000 doorgestroomd naar het vrije bedrijf» gezegd, dat zij het appreciëren, dat zy weer nuttig werk kunnen verrichten. De Gem. Werkplaats heeft bewezen, een on misbare instelling te zijn. De heer Krist wekte zijn gehoor op. de gehandicapte een dienst te bewijzen door hen niet te behandelen als een getekende, want deze bejegening doet de gehandicapte, die als normaal beschouwd wenst te worden, een stuk menselijke waardigheid ver liezen. Tentoonstelling „Gedrukt in Nederland" De reeds enige maanden geleden aangekondigde zomertentoonstelling In het Rijksmuseum te Amsterdam zal als titel dragen: „Gedrukt in Neder land... De ondertitel zal zijn „Vijf eeuwen letter, beeld en band". De grafische werkgevers- en werkne mersorganisaties. die in samenwerking met het Rijksmuseum de tentoonstelling organiseren, hebben een commissie van deskundigen aangewezen om de plannen same nte stellen en uit te werken. Het thema van de expositie is de Ne derlandse drukkunst welke in de loop van de eeuwen zo'n belangrijke culturele plaats heeft ingenomen van het be gin af. de 15e eeuw tot heden. Voor de inrichting wordt waardevol materiaal verzameld o.a afkomstig uit musea in binnen- en buitenland. De tentoonstel ling zal worden gehouden van 11 juni 11 september. Record-opbrengst collecte G.M.F. BIJNA F 15.000— De collecte .welke de vorige week in Leiden en omgeving is gehouden ten bate van de zes militaire fondsen, die zich alle de verzorging van de oorlogs slachtoffers en hun nabestaanden ten doel stellen, heeft de record-opbrengst van ruim f 14.600 opgeleverd. Een prachtige beloning voor de man schappen van de Koksschool. die onder leiding van kapitein F. van der Reyden zich met voorbeeldige toewijding van hun taak hebben gekweten. Alleen in de gemeente Leiden werd meer dan f 6000.opgehaald en verder waren de cijfers voor de omliggende gemeenten Sassenheim f 514. Noordwijkerhout f267. Rijnsburg f484. Voorhout f110. Warmond f147. Koudekerk a/d. R. f78, Leiderdorp f318. Hillegom f 543, Moer- kapelle f47. Zevenhuizen f187. Boskoop f497. Zoetermeer f386. Benthuizen f76, Hazerswoude f89. Waddinxveen f387, Leidschendam f379. Katwijk (Z.-H.) f1501. Alkemade f226, Leimuiden f71. Zevenhoven f65. Nieuwkoop f89, Rijn- saterwoude f 36. Woubrugge f 98. Nieuw- veen f27, Zoeterwoude f 84. Oegstgeest f 609. Noordwijk f 806, Voorschoten f 600 EXAMENS HOOFDONDERWIJZER De heren R. Kramer, dr. H. Schilp, G L Hey, C. H. Vink. S. den Hollander te Leiden, J. J. Siljeé en L. Spijker te Oegstgeest, P. L. Frgters te Sassenheim. C. M. Westermann te Zoeterwoude en G. Hogeweg te Alphen aan den Rgn zgn benoemd tot leden van een examencom missie hoofdonderwijzer 1960. De heren mr. dr. K. de Vries en L. Schipper, beiden alhier, zijn benoemd tot voorzitter van de commissies, respectie velijk zetelend te Groningen en Haar lem. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voo rhet doet. ex. Nederlandse taal- en letterkunde de heer L. M. van der Meer (Rijswijk); kand ex. Engelse taal- en letterkunde mej. R. Krenz (Leiden). Officiële publikaties VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de Cobetstraat, voorzover gelegen tussen de Frulnlaan en de Hoge Rijndijk, met In gang van 12 mei 1960 voor den duur van de werkzaamheden aldaar ls afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rg- en trekdieren en vee. In belde richtingen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3