Zeshonderd hectaren bij veenbrand verwoest Miljoenen turven verloren gegaan De adverteerder die rekent Leidsch Dagblad Met een enkel woord Agenda DINSDAG 10 MEI 1960 Staatssecretaris antwoordt Kamerleden Simon Carmiggelt was „kwetsend" in „Artiestencafé" voor VARA-tv „De bloeiende perzik" niet godslasterlijk Het heeft geenszins in de bedoeling van Simon Carmiggelt of van de VARA gelegen in een televisie-uitzen ding godslasterlijke of voor anderen kwetsende uitdrukkingen te gebruiken. Dit heeft de VARA aan de staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen mr. Y. Scholten, doen we ten, naar hij aan het Tweede Kamer lid jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (CHU) in antwoord op door haar schriftelijk gestelde vragen mededeelt. De vragen van jkvr. Wttewaall van Stoetwegen hadden betrekking op de door de heer Carmiggelt in een tele visie-uitzending gedane uitlatingen betreffende het scheppingsverhaal. Op verzoek van de staatssecretaris heeft de VARA hem het volledig script van het op 27 maart Jl. uitgezonden pro gramma „Artiestencafé" doen toekomen. Uit dit script heeft hij kennis genomen van de bedoelde uitlatingen van Simon Carmiggelt, welke voorkomen in de aan kondiging van enige liedjes. De tekst „Hetmeisje in het liedje wn een Drui- loft. Dat zegt ze niet één keer, dat zegt ze wel vier keer. Vrouwen zijn nu een maal niet gierig met woorden. „In den beginne was het woord" en een Vlaamse dichter leidde hieruit af, dat er dus vóór Adam nog een vrouw op aarde moet zijn geweest. En wat dat huwelijk betreft merkte hij op: „God schiep de vrouw, zag hoe het de man verging en bleef vrijgezel". De staatssecretaris is van mening, dat dergelijke uitlatingen als kwetsend voor godgelovigen moeten worden gekwalifi ceerd. Bij de toezending van het vermelde script heeft de VARA haar leedwezen over het voorgevallene betuigd en de toezegging gedaan in den vervolge met nog meer zorg dan reeds het geval was de teksten te bezien. De staatssecretaris heeft de omroep vereniging van zijn teleurstelling over het voorgevallene doen blijken. Gezien de bovenvermelde toezegging van de VARA meent hij echter hiermede te kunnen volstaan. gerlijke, profane wijze, God betrokken werd en dat het bijbelse verhaal over Noach, diens gezin en de opdracht tot het bouwen van de Ark er tot een fabel in werd verlaagd". De staatssecretaris had ook dit betref fende script gelezen en was tot de con clusie gekomen, dat. beide onderdelen van deze vraag ontkennend moeten wor den beantwoord. Mr. Scholten is van mening, dat voor de televisie uitgezonden toneelstukken, berustend op een bijbels gegeven, niet - mede ter wille van de vrijheid van ver kondiging - dienen te worden afgewezen, mits bij de uitzending de eerbied en zorgvuldigheid in acht worden genomen, die een bijbels onderwerp vereist. Aan deze voorwaarde voldoet het onderhavige stuk. Het is de staatssecretaris gebleken, dat de NCRV bepaalde passages, welke eventueel aanstoot zouden kunnen ge ven, heeft gewijzigd. Oud-strijders tegen P.S.P. Ergelijke radio-uitzendingen De Federatie van Nederlandse oud- strijdersorganisatles ln Den Haag heeft een brief gezonden naar de Staatssecre taris van O., K. en W., waarin de fede ratie zegt met „stijgende verontwaardi ging om de 14 dagen te worden gecon fronteerd" met de meest ergerlijke po gingen van de Pacifistisch Socialisti sche Partij de zo noodzakelijke defensie- inspanning van de gehele vrije wereld in het algemeen en die van ons land in het bijzonder te ondermijnen. De meer dan tendentieuze wijze van voorlichting door de PSP ook op an der terrein geeft blijk van een ge zindheid, die past in het programma van de communistische leiders in de wereld achter het ijzeren gordijn. In deze dagen, waarin wij de gebeur tenissen tijdens de tweede wereldoorlog in gedachten terugbrengen, zijn de ge wraakte radio-uitzendingen van de PSP een verloochening van de offers, die tal lozen hebben gebracht voor de vrijheid in de strijd tegen de dictatuur. Het Is dan ook met de meeste klem, dat onze Federatie er bij Uwe Excellen tie op aandringt „deze ergerlijke radio- uitzendingen te verbieden door de PSP zijn politieke zendtijd te ontnemen". In het slot spreekt de Federatie de hoop uit dat ons land „wordt verlost van dit soort propaganda-uitzendingen". Niet ergerlijk Tevens heeft de staatssecretaris het Tweede Kamerlid, ir. Van Dis (SGP) medegedeeld, dat het toneelstuk „De bloeiende perzik" z.i. geen godslasterlijke elementen bevatte. Dit toneelstuk werd op 20 maart j.l. door de NCRV als tele visiespel uitgezonden. Ir. Van Dis had daarop de staatsse cretaris gevraagd of deze zijn mening deelde, dat in deze uitzending op „er- 9 Vervolg van pag. 1 Russische vluchten over West-Duitsland Sprekend over het Russisch-Ameri- kaanse vliegtuigincident zei Bondskan selier Adenauer gisteren in een rede te Düsseldorf o.m.: „Het verbaast mij niets, dat er een Amerikaans vliegtuig boven de Sovjet-Unie omlaag is gescho ten. Ik weet volkomen zeker, dat Rus sische vliegtuigen verkenningsvluchten boven West-Duitsland hebben gemaakt. En het is mij ook, Gode zij dank, be kend dat de Amerikanen dergelijke vluchten boven Rusland hebben uitge voerd". Hij voegde hieraan toe: „Dit alles be hoort tot het spel. Dergelijke vluchten worden reeds sinds vele jaren voortdu rend op grote hoogte boven verschillen de landen uitgevoerd. De twee grote groepen, met moderne wapens uitgeruste mogendheden, moeten vanzelfsprekend elke voorzorgsmaatregel nemen, om niet het slachtoffer te worden van een ver rassingsaanval", aldus Adenauer. Adenauer vertelde dat de overle den Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Foster Dulles hem eens had medegedeeld, dat de Rus sen over een gedetailleerde kaart van het gehele Amerikaanse gebied beschikken. Omtrent het vliegtulgincident ver klaarde hij nog: „Kroesjtsjef heeft het voorgesteld alsof zijn eigen vliegtuigen nimmer boven de Ver enigde Staten hebben gevlogen. Hij is een uitmuntend toneelspeler. Wij kunnen er zeker van zijn, dat wij nog verscheidene staaltjes van zijn acteurstalent in Parijs zullen kun nen aanschouwen". Adenauer verklaarde ook te menen, dat de topconferentie te Parijs niet lan ger dan enkele dagen zal duren. Hij voegde hieraan toe: „Het is natuurlijk volslagen onmogelijk de buitengewoon grote internationale moeilijkheden op één enkele topconferentie tot oplossing te brengen". BEZINNING OP HET ZONDAGSSCHOOLWERK Op de jaarvergadering van de Neder- landsche Zondagsschool Vereeniging die op 31 mei en 1 juni in de Rivièrahal te Rotterdam wordt gehouden, komen o.a. de volgende vragen aan de orde: Het Evangelie en het lijden (prof. Smelik), Is het joodse volk Gods uitverkoren volk (mevr. Eberle-Gotlieb), De vluch teling en wij. (J. H. Elffers), Het kind van vandaag. (Ds. M. L. W. Schoch) en kriktiek op het zondagsschoollied. (A. Kroese). Er wordt een duizendtal zondagsschool leiders en leidsters uit het gehele land verwacht. Als „ontspanning" is een gezamenlijk bezoek aan de „Floriade" in het pro gramma opgenomen, in de vorm van een versierde optocht onder het motto: „mij spreekt de blomme een tale", terwijl een ryke verscheidenheid van pedagogische en bijbelse hulpmiddelen in de Rivièra hal wordt tentoongesteld. Dit laatste nog aangevuld met een foto-tentoon stelling „Het Kind". De rode haan kraait Aan de Zuidersloot in Weiteveen (gemeente Schoonebeek) is gisteren een veenbrand uitgebroken, welke zich al spoedig uitbreidde over een oppervlakte van 600 ha. De brandweren van Emmen, Schoonebeek, Klazinaveen en Nieuw-Schoonebeek bonden de strijd tegen het vuur aan. Op verscheidene plaatsen stegen uit de brandende turfhopen meters hoge vlammen omhoog, die tot ver in de omtrek te zien waren. Door de enorme rookwolken werden de brandweerploegen en de tientallen veenarbeiders en andere hulpvaardige blussers herhaaldelijk genood zaakt zich terug te trekken. De brandweer stond voor een haast onmogelijke taak, omdat het vuur, aangewakkerd door de sterke wind, zich met vrij grote snelheid verspreidde. Tegen vier uur 's middags arriveerde de Commissaris der Koningin in Drente mr. J. Cramer, die zich liet voor lichten over de omvang van de brand. Extra politieversterking zorgde voor af zetting, zodat geen stagnatie in het blussingswerk ontstond. Van heinde en ver kwamen vele belangstellenden, aan getrokken door de enorme rookwolken, die tot ver in de omtrek zichtbaar wa ren. Bijna de gehele produktie van enkele grote verveners, bestaande uit ongeveer 80 tot 100 miljoen bolsterturven, ging verloren. Tenslotte slaagde men erin de brand te localiseren. Bij aanwakke rende wind of verandering van wind richting bestaat echter nog gevaar van uitbreiding. De nablussing zal enkele dagen duren. 16 personen dakloos Gistermiddag zijn 16 personen dakloos geworden toen in Greonterp bij Bols- ward door een felle uitslaande brand twee woningen, een schuur en een on bewoonde woning werden vernield. Door de straffe wind sloeg het vuur ook op de alleenstaande historische dorpstoren over. Met veel moeite is men erin ge slaagd, deze toren te behouden, hoewel in het inwendige veel schade door het vuur is aangericht. Het vuur is vermoe delijk ontstaan door het omvallen van een brandend petroleumstel en werd bestreden door de brandweer van Won- seradeel, tot welke gemeente Greonterp behoort. De stamboekhengst Tabe. die vandaag optreedt in het eerste noorde lijke televisieprogramma in Zuidlaren, kon op het laatste nippertje uit een stal bij een der woningen worden gered. Brand in Boertange In Boertange (gem. Vlagtwedde) Is gistermiddag brand uitgebroken in een kapschuur van de landbouwer H. van Lessen. Het vuur sloeg snel over op twee boerderijen. Zowel de kapschuur als de twee boerderijen werden volko men vernield. In een der boerderijen kwamen.zes varkens en 21 biggen om. Verder ver brandde daar een auto en gingen enkele duizenden guldens, welke men in huis had, verloren. Ook gingen van beide boerderijen de landbouwwerktuigen ver loren. De oorzaak van de brand is on bekend, ook het bedrag van de aange richte schade. De brandweren van Boer tange Vlagtwedde, Sellingen en Ter Apel bestreden het vuur. Woonhuizen in Heugem verbrand Gisteravond heeft een felle uitslaan de brand twee woonhuizen in het cen trum van de buitengemeente Heugem (gemeente Maastricht) in as gelegd. Het vuur bleek ontstaan te zijn in de stal ling van een der twee huizen. De Maas trichtse brandweer is er in vrij korte tijd in geslaagd het vuur te bedwingen, maar het nablussingswerk heeft ge ruime tijd in beslag genomen. Slechts een klein deel van de inboedel kon worden gered. Eeuwenoude boerderij verbrand In de gemeente Ottersum (L) is gis termiddag de eeuwenoude boerderij „De Biesterfeld", die een goed gecon serveerd voorbeeld was van het Neder- mase boerderij-type, afgebrand. Door onbekende oorzaak was brand ontstaan in een schuur. Later sloegen de vlammen over op de 50 meter ver wijderd staande gedeeltelijk met riet beklede boerderij. Mede door de straffe Legion of Merit' voor twee Nederlanders President Eisenhower heeft de Neder landse officieren kolonel J. Rothuizen en luitenant-kolonel J. M. Vermeys on derscheiden met het Legion of Merit. Op 13 mei om half zes 's avonds zal de Amerikaanse ambassadeur in Neder land, de heer Philips Young, in het Usis- auditorium in de ambassade te Den Haag, de onderscheidingen uitreiken. Kolonel Rothuizen verkreeg de on derscheiding voor de wijze waarop hij gedurende de periode oktober 1956-sep- tember 1960 als Nederlands militair at taché te Washington heeft bijdragen aan de gemeenschappelijke Nederlandse en Amerikaanse belangen. In de bijbe horende boodschap wordt voorts mel ding gemaakt van het uitstekende lei dersschap van de kolonel, van zijn scherp en gezond oordeel en van de bij zondere samenwerking, welke tussen hem en het Amerikaanse militaire per soneel bestond. Luitenant-kolonel Vermeys werd on derscheiden voor zijn buitengewoon verdienstelijk werk als verbindingsoffi cier tussen de 103 techn. dienst basis groep van de Kon. Ned. Landmacht en de Amerikaanse Military Assistance Ad visory Group, gedurende de periode ok tober 1955oktober 1959. In de bijbehorende boodschap wordt luitenant-kolonel Vermeys omschreven als een uiterst competent en betrouw baar officier, die een waardevolle steun betekende op ogenblikken wanneer snel le en belangrijke beslissingen genomen moesten worden. Het Legion of Merit wordt slechts zelden aan niet-Amerikaanse militairen uitgereikt. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Amateursprogr. 18.20 Kaar ten op tafel, act. gesprek. 18.30 Metro- pole-ork. en 60liste. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.30 Strijkkwart. 21.00 Voorspel van een revo lutie, klankb. (deel 2). 22.00 Klein koor, kamerork. en sol. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gezin en huwelijk, lezing 22.50 Fllmmuz. 23.15 Gelders ork. en solist. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Amateursprogr. 19.00 V. d. kind. 19.05 Ge sproken brief uit Parijs. 19.10 Operafragm. 19.45 Journ. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr 21.45 Gram. 22.00 Klavecimbel-recital. 22.30 Nws. en Beursber. van New York. 22.45 Twee violen. 23.05 Diaconaat ln be weging, lezing. 23.20 Jazzmuz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Fllmdocumentalre. 20.35-22.15 Gevar. progr. 22.1522.25 Ronde van Nederland. VOOR WOENSDAG 11 MEI Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag .7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zie ken. 9.30 Gram. 9.36 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst, hoorsp. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Ritmisch koperork. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 15 Jaar geleden. 13.20 Met Pit op pad, praatje. 13.25 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Bondsdag v. Bond van Geref. Vrouwenverenigingen. 14.45 Gram. 15.00 Gram. 15.35 Twee hobo's, fagot en twee hoorns. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Het Spec trum van het Chr. Organisatie- en Ver- enlglngs leven, lezingen. "N plaatst zijn advertenties bij voorkeur in het Meer dan 22.600 abonnees. In meer dan 6 van de 10 Leidse gezinnen Per 1000 abonnees het goedkoopste en doeltreffendste advertentiemedium in Leiden en omgeving. PRINSES MARGRIET WAS EEN WEEK IN ZEELAND (Van onze Zeeuwse correspondent). Prinses Margriet heeft vorige week een vakantie in Zeeland doorgebracht. Samen met een klas van het christe lijk gymnasium uit Utrecht verbleef zij in het jeugdvormingscentrum „Hede- nesse" in Zeeuw-Vlaanderen om daar door excursies en gesprekken met de landelijke bevolking de streek beter te leren kennen. De Prinses heeft haar be zoek onderbroken om in Den Haag de dodenherdenking te kunnen bijwonen. Bijna door niemand herkend heeft Prinses Margriet volgens haar zeggen een heerlijke vakantie doorgebracht. oostelijke wind en de langdurige droogte stond de brandweer van Ottersum voor een hopeloze taak. Gebouwen en inven taris gingen grotendeels verloren. Jongensdorp bedreigd Een door onvoorzichtigheid gister middag bij Horn uitgebroken bosbrand heeft geruime tijd het vorige week door Prinses Beatrix geopende r.-k. jongens dorp „Bethanie" bedreigd. De samen werkende brandweren van Horn, Heyt- huizen en Roermond, toevallig in de buurt aanwezige militairen en personeel van het jongensdorp hebben echter we ten te voorkomen dat paviljoens van het dorp door vuur werden beschadigd. De brand duurde van twee uur tot half vijf en verwoestte ongeveer 2 hec tare 26-jarige dennen. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de bosbrand, die geweten zou moeten worden aan onvoorzichtig heid. Advertentie BINNENLAND De Federation Internationale des Associations de Negoclants en Aciers, Tubes et Metaux, welke federatie de ver enigingen van groothandelaren in han delstaal, edelstaal, buizen en non-ferro- metalen omvat uit de KSG-landen als mede uit Finland, Groot-Brittannië, Noor wegen, Oostenrijk en Zweden, zal van 12 tot 14 mei a.s. haar 10e jaarlijkse con gres houden in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. Vertegen woordigers van de Amerikaanse en Ja panse zusterorganisaties zullen eveneens aan het congres deelnemen. De Nederlandse Organisatie voor Zulver-Wetenschappelljk Onderzoek heeft firof. dr. A. Punt, hoogleraar in de dier- ysiologie aan de Gemeentelijke Univer siteit van Amsterdam, een subsidie ver leend voor een hydrobiologisch onderzoek ln de Biesbosch. Dit onderzoek, waar onder wordt verstaan een studie van het planten- en dierenleven ln het water, gaat uit van de hydrobiologlsche vereniging. De Nederlandse schrijver en jour nalist, Ben van Eysselsteln uit Rijswijk (Z.-H.) is gekozen tot vlce-voorzltter van het Westeuropese Schrijversgenootschap „Die Kogge". Dit genootschap heeft tij dens het algelopen weekeinde ln Minden de Jaarvergadering gehouden. De auteur dr. Hans Martin Elster uit München werd tot voorzitter gekozen. Een belangrijk deel van de Amster dammers heeft het gisteravond ruim drie kwartier zonder water moeten stellen als gevolg van een breuk in de toevoerbuis ln de Haarlemmermeer. Doordat de druk op het water sterk moest worden ver minderd, waren het vrijwel uitsluitend de bewoners van de hoger gelegen étages, die de hinder van het watergebrek on dervonden. Olympic Airways, de nog Jonge luchtvaartmaatschappij van de Griek Aristoteles Onassls, gaat, in nauwe sa menwerking met de BEA, een lijn openen van Athene naar Schiphol. Op 6 Juni zal het eerste vliegtuig op luchthaven aankomen. BUITENLAND De premiers van de landen van het Britse Gemenebest ,in vergadering te Lon den bijeen, hebben er gisteren mee Inge stemd dat Nigeria lid van het Gemenebest wordt nadat het op 1 oktober onafhan kelijk is geworden. Nigeria (ln West- Afrika), tnans nog Groot-Brittannlë's grootste kolonie, telt ongeveer 36 miljoen inwoners en heeft een oppervlakte van ongeveer 950.000 vlerkante km. De on afhankelijkheid ls niet met geweld tot stand gekomen. De Turkse Nationale Vergadering heeft de verdedlglngsovereenkomt tussen de Verenigde Staten en Turkije goedgekeurd. Ingevolge deze overeenkomst zullen de Verenigde Staten gewapende hulp aan '--hen daarom gevraagd President Elsenhower en zijn vrouw zullen op 22 Juni van Tokio naar Seoel vliegen voor een bezoek van één dag aan Zula-Korea. aldus ls te Washington be kendgemaakt. De president brengt van 19 tot 23 Juni een bezoek aan Japan. Na zijn aankomst op het vliegveld van Tokio, Haneda, na zijn reis naar de Sovjet-Unie, zal Elsenhower keizer Hlrohito en keize rin Nagako ontmoeten. Het bestuur van het Internationale Arabische Verbond van Vakverenigingen besloot gisteravond te Beiroet, dat de boy cot van Amerikaanse schepen ln Arabische havens vannacht om twaalf uur zou worden beëindigd. Deze boycot was een tegenmaatregel tegen de boycot van Ame rikaanse havenarbeiders van het vracht schip „Cleopatra" van de Verenigde Ara bische Republiek. De Amerikaanse arbei ders zijn echter maandag begonnen het schip te lossen. Het proces tegen de Nederlander Meewis Goudswaard en de Italianen Fer nando Paceiolla en Raiomonde de Pietro, die door de Verenigde Arabische Repu bliek beschuldigd zijn van spionage, zal op 16 mei beginnen. Op het jaarlijkse visfestlval in Ca- mogll ln Noord-Itallë kregen duizenden toeristen zondag gratis vis aangeboden, gebakken in ,,'s werelds grootste pan" van vijf bij acht meter, dit ter gelegen heid van het feest van Sint Fortunato, de patroon van de vissers. Op het landgoed van Sir Harold Mitchell op Jamaica is porselein ter waarde van 50.000 gulden aangekomen. Men verwacht daar dat Prinses Margaret en haar echtgenoot een deel van hun huwelijksreis op dit landgoed zullen door brengen. Een bronzen emmertje, dat een In woonster van de Noordzweedse plaats Nor- dinga ergens had opgeraapt, blijkt volgens deskundigen tenminste drieduizend laar oud te zijn. De plek waar het werd ge vonden moet een prehistorische offer plaats geweest zijn. Volgens de gegevens van de laatste volkstelling had Zwitserland medio vorig Jaar een bevolking van 5.243.000 perso nen. Een Zwitserse commissie heeft op dracht gekregen de mogelijkheid te be studeren van de aanleg van een extra tunnel door het Gotthard-masslef waar door het wegverkeer ook ln de winter voortgang kan vinden. Deense kikvorsmannen zullen een onderzoek gaan Instellen naar de naar schatting vierduizend magnetische en akoestische mijnen uit de tweede wereld oorlog die zich nog in de Deense wateren zouden bevinden. Gebleken is dat de meeste akoestische mijnen geen gevaar meer opleveren, maar de magnetische zouden volgens deskundigen nog kunnen ontploffen en geveegd moeten worden. Clubgebouw Maria G(Jzensteeg: Kapde- monstratie Ned. Kath. Kapperspatroons bond. 7.45 uur nam. De Doelen: Ledenverg. 3 October-V eeniglng. 8 uur nam. Salonboot Ursula (Utrechtse Veer) 4.30 uur en 79.30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Gerecht 10: Spiritisch Genootschap. Spr. mevr. Holtrop-de Klein. 8 uur nam, Het Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huls vrouwen. Fllmmlddag firma Van Houten. 2.30 uur nam. Salonboot Ursula (Utrechtse Veer)9- 12 uur voorm. en 24.30 uur nam. DONDERDAG Rehoboth: Lezing G. J. C. Donk voor Veron. 8 uur nam. Salonboot Ursula (Utrechtse Veer)9- 12 uur voorm. en 24.30 uur nam. St.-Antoniusclubhuls: Feestavond „De Jeugdhaven te Leiden". 8 uur nam. Stationshal N.S.: K. en O.-excursie naar Amsterdam. 9 uur voorm. Pieterskerk: Avondgebed. Spr. R. Steen stra. 7.157.50 uur nam. Salonboot Ursula (Utrechtse Veer): 2 4.30 uur en 79.30 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Feestavond 50-jarig bestaan Leids Harmonlegezel- schap „De Post". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventskerk: 10II uur voorm. Bijbelstudie; 11 uur voorm. ds. H. K. la Rondelle van Delft. Rijksmuseum van Oudheden: Opening tentoonstelling Huis en huisraad in de Griekse en Romeinse oudheid" door mr, F. P. Th. Rohllng. 3 uur nam. Schouwburg: „Tot Ieders Genoegen" speelt „Bl(]f zitten waar Je zit". 8 uur nam. Spanjaardsbrug: Fietstocht Ned. Chr. Relsver. naar Braassemermeer. 2 uur nam. Leiderdorp. (Ver. Touwfabrieken) Feestavond „De Sleutelbloem'. 8 uur nam. ZONDAG Volkshuls: Poppentheater Harlekijn speelt „Het onbekende eiland". 3 uur nam. MAANDAG Steenschuur 6: K. en O.-lezing ir. I. S. Zonneveld over de Blesbosch. 8 uur nam. Schouwburg: Sempre Avanti speelt „Herrie om Harris". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling „Tekenin gen en gouaches van Joh. van den Berg en schilders van de Ecole de Paris (tot 28 mei). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werf park 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Socltetelt „Horus" (Rapenburg 127): Dlestentoonstelllng „Catena", Rick van Bent um.26 uur nam. (tot 15 mei). NCRV: 18.00 Het Leger des Hellskwar- tler. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: Feiten en vragen rond de sport ln het persoon lijk en maatschappelijk leven, door dr. W. van Zyll. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gitaarensemble. 20.10 Radio Philharmonisch ork. en sol. 21.15 Jean-Paul Sartre - vrijheldsfatalis- me. lezing. 21.35 Oude muz. 22.10 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Zaalsport- ultsl. 22.45 Avondoverd. 23.00 Platennws. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. en tentoonst.-agenda. 13.20 Ronde van Nederland .13.30 Gram. 13.45 Gespro ken portret. 14.00 Jeugdconc. 14.45 Volks liedjes en -dansjes. 15.00 V. d. jeugd. 17.00 Gram. 17.15 Promenade-ork., sopr., en koor. 17.50 Regerlngsultz.: Jeugdultz.: De brievenbus gaat open, corresp. club. o.l.v. Reglna Zwart. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Hammondorgelspel. 18.45 De Diaco nie ln nieuwe banen, toespr. 19.00 V. d. kind. 19.10 Gram. 19.20 Ronde van Ne derland. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Musical-fragm. 20.30 Vor stenschool, hoorsp. 22.00 Jazzmuz. 22.20 Keuren en kiezen, comm. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Muzikale discussie. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: EurovlBle: 14.45-16.30 Rep. Interl. voetbalwedstr. Engeland-Joego-Slavlë, te Wembley. VARA: 17.00 Jeugdprogr. NTS: 17.30 Intern. JeugdJourn. VPRO: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Fllmprogr. 20.45 Oude filmfragm. 21.05 Balletprogr. 21.30 Documentaire. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Rep. cricket-wedstr. 12.15 Gram. 12.30 V. d. landb. 12.55 Weerber. 13.00 Nws 13.10 Twintig vragen. 13.40 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.00 Hoorsp. 15.30 Hoorsp. 16.00 Koorzang. 16.45 Cricket-rep. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 18.40 Volksmuz. 19.00 Koorzang. 19.30 Lezing. 19.45 Fldello, ope ra. (Om 21.00 nws.). 22.00 Klankb. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06- 23.36 Planotrio. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 11.30 Nws. en gevar. muz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Gevar. progr. 13.30 Nws. en cricket-uitsl. 13.40 Intermezzo .13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 nws.). 15.00 Militair ork. (Om 15.30 nws). 15.45 Voetbalwedstr. 16.45 Race-ultsl. en mrs. Dale's dagb. 17.04 Gram. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.29 Weerber., nws., act. en lichte muz. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Hoorsp. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.30 Nws. en verz. progr. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. 23.30 Nws. en gevar. muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 16.05 Planorecital. 17.00 Nws. 17.50 Rep. voetbalwedstr. Duitsland-Ier- land. 19.00 Nws. 19.50 Dansmuz. 21.45 Nws. 22.10 Operettemuz. 23.15 Ork. conc. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.25 Gram. 14.20 Kamermuz.. 15.10 Gevar. muz. 18.30 Franse muz. 22.30 Gram. 23.10 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.45 Ka mermuz. 15.45 Tenor, viola da gamba en lult .16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 16.30 Omr. ork. 17.00 Nws. 17.10 Volksliederen. 17.50 Boekbespr. 18.00 Le- kenmoraal en filosofie. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 School- koor. 20.00 Akademie der dlskofielen. 21.30 Pop. Zuidafrlkaanse muz. 22.00 Nws. 22.15 Pedagogisch praatje. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m. 12.02 Gram. 12.45 Idem. 13.00 Nws. 14.18 Gram. 14.30 Klankb. 15.27 Gram. 16.07 Int. Pianoconcours Koningin Elisabeth. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Wereldnws. 22.10 Strijkkwart. 22.55 Nws. BIOSCOPEN Trianon: „Hunde, wollt lhr ewig leben?" 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Dodende liefde". (18 Jaar). Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur, zondag: 230, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Luxor: „Fanfan la Tulipe". (18 Jr). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Carmen Jones". (18 Jr.). Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur, zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Agl Murad, de witte duivel". 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: "The Ladykiller". (14 Jaar). Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-theater (Wassenaar) t Vrijdag-, za terdag- zondag: 7.30 uur „Big Country" 14 Jaar. Maandag-, dinsdag- woensdag: 8 uur „Een vrouw wist te veel". 18 Jaar. Donderdag 8 uur „Schuld en boete". 18 Jaar; (ook 2.30 uur); zondag en woens dag 2.30 uur „Op zoek naar goud". A.l. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden zijn geopend de Doeza-Apo theek, Doezastraat 31, tel. 21313 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. BU geen gehoor bU Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Zweedse chemici hebben een middel uitgebracht om vervulling van zee en stranden door scheepsolle tegen te gaan. Het ls een houtderivaat dat de opper vlakte-spanning van het water doet ver dwijnen, zodat water en olie zich met elkander kunnen vermengen. Het veertiende-eeuwse kasteel Ul- strup, dat van 1404 tot 1579 eigendom van de Deense koninklijke familie was, ls te koop aangeboden, compleet met vijftig hectare grond en Inwonend spook, het „witte wlef", dat een gravin geweest zou zijn die door haar vader ln één der to rens was opgesloten Driehonderd Deense studenten ln de psychologie hebben besloten ln staking to gaan om te protesteren tegen het uit blijven van een nieuw algemeen onder wijsplan en het tekort aan docenten voor hun faculteit. De Zuidafrlkaanse Senaat heeft zich gisteren in derde lezing met 61 tegen ze jn stemmen uitgesproken voor de wet op de volksstemming over de vraag of Zuld-Afrika al of niet een republiek moet worden. Het wetsontwerp gaat nu voor goedkeuring naar de gouverneur- generaal die krachtens de wet bevoegd heid heeft de datum van de volksstem ming vast te stellen. Aan de volksstem ming zal alleen door blanken mogen woraen deelgenomen. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam licht bew. ono 7 23 12 0 Den Helder onbewolkt o 6 22 12 0 Ypenburg Vlisslngen licht bew. ono 2 22 9 0 onbewolkt ono 4 20 10 0 Eelde onbewolkt o 5 22 9 0 De Bilt onbewolkt ono 4 23 11 0 Twenthe onbewolkt o 4 22 9 0 Eindhoven licht bew. o 4 23 11 0 Z.-Limburg onbewolkt o 4 22 11 0 Helsinki half bew. o 3 13 3 0.2 Stockholm lloht bew. n 1 16 3 0 Oslo zwaar bew. nno 1 19 9 Oil Kopenhagen onbewolkt nno 6 15 6 0 Aberdeen mist w.stil 13 7 0 Londen licht bew. w.stil 24 9 O Brussel half bew. w.stil 23 10 0 Luxemburg geh. bew. no 2 22 11 0 Parijs onbewolkt w.stil 23 9 0 Bordeaux zwaar bew. ono 3 24 11 0.2 Grenoble licht bew. w.stil 26 8 0 Nice licht bew. n 2 18 12 0 Beriyn zwaar bew. no 4 20 12 0.6 Frankfort geh. bew. no 2 22 10 0 München regen w.stil 19 7 2 Zürlch licht bew. nw 1 2 11 9 Genève licht bew. w.stil 24 7 1 Locarno zwaar bew. o 2 21 13 5 Wenen mist w.stil 14 5 0 _nnsbruck regen z 2 24 8 3 Belgrado zwaar bew. zw 2 17 10 0 thene licht bew. n 2 22 ome onbew1 l*t. w.stil 22 11 0 AJacclo Lissabon licht bew. ono 3 19 8 O half bew. w.»tll 24 12 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2