Nederlandse soldaat vroeg: „Mag ik schieten op zwevende parachutist? HERINNERING AAN DE MEIDAGEN 1940 De oorlog kent geen spelregels De tenniscompetitie Winst voor Leidse Studenten, LLTC en Roomburg Marlène zingt in Amsterdam MAANDAG 9 MEI 1960 99 Strijensas 10 mei 1940 4 uur. De reveille was zelfs voor een leger ongebruikelijk. Ze waren in het afgelopen halve jaar mobilisatie wel enigszins vertrouwd geraakt met de verwoede anti- sleurpogingen van de hogere leiding, en de huisvaders van de mitrailleurcom pagnie van het 28e reg. infanterie konden daar nog wel een gereserveerde waardering voor opbrengen. Maar als de luchtdoelartillerie 's morgens om 4 uur gaat blaffen en er ergens zó dichtbij bommen vallen, dat de ruiten van de kwartieren van de 2e sectie bij boer Herwijer het begeven, dan wijst dat wel op onredelijke activiteiten. Het is bekend, dat de internationale toestand weer spannend is. De verloven zijn ingetrokken, een zware ingreep, maar als een soort kalmering tegen Pink steren zijn de buitengewone verloven, die welig tieren, weer toegestaan. Hier, bij de Moerdijk, zijn vrijwel geen maatregelen genomen, die op ernstige ongerustheid wijzen. Trouwens, voordat ze van de grens hier zijn! En als ze niet naar huis kunnen met Pinksteren, dan komt de vrouw wel naar Strijen. Strien zeggen ze hier. Ze schieten in de kieren Ben van Vliet uit Hazerswoude, de v. d. Plassen uit Katwijk, de Crama's uit Leiden en al de anderen van de 2e sectie. Ze komen uit Leiden en omgeving, een rustige, soms wat traag aandoend slag, meer vertrouwd met de spa dan met de schietapparaten. In het pionieren waren ze op hun best, dat gefrunnik met grendels, vizieren en veiligheidspallen ligt hen minder. Het idee om die zware mitrailleurs in alle ernst te gebruiken was nooit helemaal serieus genomen. Een soort hobby van het „kader", dat gesol met die instrumen ten. „De sectie gereedmaken voor afmarsch naar de dyk met de karren" wordt er geroepen. Overal en voortdurend is er nu vliegtuiggebrom te horen. Nieuwe kreten: „Parachutisten". De gedachte aan overvliegende vliegtuigen naar Enge land moet prijsgegeven worden. ERVARINGEN BIJ HET LEIDSE REGIMENT 28 R.I. Een stadgenoot, die de meidagen van 1940 als officier bij het 28ste Regiment Infanterie der Kon. Ned. Landmacht ln de omgeving van de Moerdijk meemaakte, stelde zijn herinneringen dienaangaande op schrift en zond ze ons ter pu- blikatie. Waar vele ingezetenen van Leiden en omliggende ge meenten destijds hun dienstplicht bij dit regiment vervulden, ver trouwen wy, dat velen er met grote belangstelling kennis van zullen nemen. Niloc landskampioen De heren handballers van het Amster damse Niloc hebben gistermiddag het kampioenschap van Nederland veld- handbal veroverd. De Niloc-ploeg won in de beslissingswedstrijd op het APGS- terrein te Amsterdam met 18—14 van Blauw Wit. ATLETIEK Alphenaar Smits tweede in 25 km loop te Halsteren Fons Velthuizen uit Best heeft gis termiddag een 25 km.-loop in de omge ving van Halsteren gewonnen. Het par koers, dat over straten en bospaden voerde, stelde aan de 27 deelnemers hoge eisen. Velthuizen, die als favoriet startte, nam direct de leiding die hij niet meer afstond. Hij liep steeds verder van de andere deelnemers weg en fi nishte tenslotte in 1 uur 29 min. 8.2 sec.. ruim 7 minuten voor nummer twee, Smits uit Alphen aan den Rijn. Deze had weer 3 minuten voorsprong op num mer drie v. d. Sande uit Best. 5 uur De 2e sectie staat met zijn mitrail leurs achter de dijk van het Hollands Diep. De Moerdykbruggen zijn op ruim 1 kilometer afstand duidelijk zichtbaar. De zon rijst er in een wazig blauwe hemel net boven uit. Het wordt een mooie lentedag. Grote transportvliegtuigen met zwarte kruizen op de vleugels en staarten dreu nen op enkele honderden meters boven het water. Als bij een parade komen telkens nieuwe eskaders. Bij de bruggen en aan de overkant van het Diep vallen tientallen, honderden donkere figuren uit de rompen, witte parachutes ont plooien zich en rustig zwevend komen ze naar beneden. Het lijkt op het einde van een grootse luchtvaartshow. Dit moet wel oorlog zijn, maar zijn ze met de finale begonnen? De vliegtuigen vliegen nog een eind door boven het Hollands Diep tot voorbij Strijensas en buigen dan in keurige formaties af naar het zuiden. .Mitrailleurs op luchtdoel affuiten en vuren". „Ook op parachutisten, die binnen de 1.000 meter naar beneden komen". Kun je dat nu doen op die mensen schieten, die daar zo vreedzaam in de lucht zwal ken? Ook die vliegtuigen defileren zo rustig langs. Schieten. De oorlog is be gonnen. Ze schieten terug. In het la waai van de motoren en het schieten, hoor je af en toe venijnige fluitjes boven je. Dat wordt uitkijken. Vuren: Soms lijkt het of je de kogels tegen de vliegtuigen hoort tikken, maar ze willen niet neerdonderen, de schooiers. Misverstand is uitgesloten, na meer dan 100 jaar oefenen, moet het Neder landse leger met scherp op levende doe len schieten. 10 uur De 2e sectie Is per vrachtauto's ver plaats naar de weg Strijen-Numansdorp, want er zijn parachutisten bij Numans- dorp geland. De geruchtenstroom is be gonnen, alleen de oorlog is geen gerucht en de eerste gewonden, die in bootjes over de Moerdijk kwamen, waren ook erg werkelijk. De seotie leeft in een roes en de gevaren en risico's zijn nog niet ten volle duidelijk. Langs de weg heerst een onheilspellende rust. De luitenant vraagt zich af hoe men een sectie zware mitrailleurs zo gauw in een weiland kan verstoppen. 12 uur Het is duidelijk geworden, dat Nu- mansdorp de eerste parachutist nog moet zien, maar tevens is komen vast te staan dat het eiland van Dordt in de handen van de parachutisten is. Een bataljon infanterie van het 28e reg. infanterie zal vanuit 's Gravendeel een tegenaan val doen. Van Vliet en Crama en de luitenant beginnen te merken, dat oor log een uitzonderlijk opwindende bezig heid is. Hun leven is tot nu toe eigen lijk maar een en al rust geweest. Deze gespannenheid hebben ze niet eerder gekend. Nog doet het soms aan een op gezweepte oefening denken en is de lauwheid van deze werkelijkheid niet ten volle doordrongen. 22 uur Zo'n eerste bataljonsaamval in een le vensechte oorlog heeft heel wat voeten in de aarde, maar het is gelukt. De oude buitenplaats ..Amstelwijok" op de weg Dordrechit-Moerdijik is „genomen", zij het, dat niet helemaal duidelijk is ge worden of er wel tegenstand is geboden. Er is wel geschoten, maar was dat eigen troep of vijand? Een bataljon is groot en verspreid, de soldaten zijn zenuw achtig en het schemerde reeds toen het bataljon vanaf Wieldredht voorwaarts ging. De aanval is in elk geval nog vol gens het voorschrift „Gevechtshandlei ding" uitgevoerd. Het was de eerste en de laatste actie,- die het bataljon volgens het boekje deed. Toch is de 2e sectie weer indringender met de echite oorlog geconfronteerd. Met die eerste Stuka-aanval kwam de angst. Volkomen hulpeloos zijn ze weggedoken voor die gierende monsters. Voordat de mitrailleurs op de liuchtdoelaffuiten wa ren geplaatst, waren ze alweer verdwe nen. Maar schokkender was misschien nog die eerste dode Nederlandse soldaat, die zo maar langs de weg lag. Hier was geen show of oefening meer bij. „Kijk naar zijn herkenningsplaatje," zei een sergeant. In vredestijd ga je zover niet. Het bataljon rukt verder op naar Dor drecht, de 2e sectie moet achter blijven, 's Nachts heb je aan zware mitralleurs niet veel. vooral niet tegen parachutis ten. Dat is wel duidelijk geworden. Het bataljon zal een ordonnans sturen als de sectie moet volgen. Ze kruipen in een langs de weg staan de villa en proberen wat te slapen. Een paar man staan op wacht. Niet de wacht uit de populaire soldatenliedjes! 11 mei 4 uur Het was eigenlijk spookachtig rustig die nacht. Alléén hier en daar opstygen- die rode en groene seinkogels wijzen op de aanwezigheid van vijandelijke groe pen. Een enkele maal vallt ergens een schot, meestal lijkt het ver weg. Midden ln de nacht, wie zal het zeggen of het 3 of 4 uur was, 'klinkt uit de richting van Dordrecht hevig geratel van mitrail leurs en geweren. De luit gaat met een sergeant en een soldaat op de fiets de grote weg naar Dordrecht op om contact met het bataljon op te nemen. Dit is iets te optimistisch. Het gefluit van ko gels maant tot voorzichtigheid, ofschoon de associatie van dit getjilp met een kop schot nog geen gemeengoed is. Met grote omzichtigheid trekt het groepje te voet door de Dordtse Houthaven van hout stapel tot houtstapel. Geen levend we zen te zien, toch flitsen de kogels. De restanten van het bataljon bevin den zich in een boscomplex ten zuiden van Dordrecht. Het bataljon is in de vroege schemering van diverse kanten beschoten. Er zijn doden en gewonden en er heerst verwarring. Een deel van het bataljon is in de richting 's-Graven deel teruggetrokken, de bataljonscom mandant en enkele officieren zijn ge vangen genomen door parachutisten. Deze para's hebben Nederlandse gevan genen gedwongen als dekking te funge ren en met vlaggetjes te zwaaien. Zo hebben ze de officieren naar voren ge lokt. Wij dachten in onze onnozelheid nog, dat de oorlog zekere spelregels had. Er was zelfs dat moment van twijfel om te schieten op dalende parachutisten. lste Pinksterdag, kerktijd De 2s sectie staat met vyf zware mi trailleurs opgesteld langs de Dordtse Kil, even ten noorden van 's-Gravendeel, ca. 400 meter van het veer. De mannen heb ben zich ingegraven in de dijk en in de kuilen zo goed mogelijk geslapen. De emoties van de vorige dag zijn eniger mate bezonken. Wij missen twee man. Deze dag lijkt rustig. Rustig? De ruim dertigjarige mitraillisten van de 2e sec tie uit Rijnsburg, Koudekerk of Leiden zullen ook deze pinksterdag in hun ver dere leven niet kunnen vergeten, met zijn Stukabombardemeriten op verschil lende plaatsen, met zijn luchtgevecht van 2 minuten tussen Engelse en Duitse ja gers. waarbij de Engelse piloot George White zich met de parachute wist te red den, maar in het geïmproviseerde zie kenzaaltje in 's-Gravendeel aan zijn verwondingen overleed', met zijn schiet partijen over de Kil. En dan die Nederlandse gevangenen. In de nacht kwamen mensen over de Kil zwemmen. Half militair, half burger. Zij geven zich uit voor gevluchte militairen, maar zijn het geen vermomde parachu tisten? De wildste geruchten zijn door gedrongen. De sectie vertrouwt nauwe lijks nog de ordonnansen, die van tijd tot tijd uit 's-Gravendeel langs de dijk komen. Het Dordtse eiland' is in Duitss han den. Op alles wat aan de overzijde be weegt mag geschoten worden. Achter ons in het weiland loeien de on-gemol- ken koeien. En dit gebeurde om 11 uur in die stra lende pinkstermorgen: Nadat juist weer een eskader Stuka's is overgeraasd, strijkt op enkele meters afstand van de middelste mitrailleur een grote grijze koekoek in een boompje neer en uit in alle rust zijn opgetogenheid over de schone lente. Een beschamende tegen stelling voor de mens. Zo beschamend, dat de 2»s sectie ook die simpele koekoek niet vergeet. 2de Pinksterdag, 's middags De sectie zit nog aan de dijk. Meer vertrouwd met de oorlog, meer ingegra ven. Ze hebben geleerd, dat de risico's van vliegtuig- en artilleriebombarde menten in het open veld meevallen. Maar deze middag zullen ze wederom ervaren, dat het het oorlogsbedrijf nog slechts zeer oppervlakkig kennen. Ze zit ten nog in de kleuterklas. Volgens berichten van een commando post in 's-Gravendeel zal een Franse pantseroollon-ne over de Moerdijkbrug stoten en het eiland van Dordt schoon vegen, dus vooral niet van onze kant op deze bondgenoten schieten. Dat „schoon vegen" doet het goed en de mededeling verwekt een mentale opleving. En in de middag klinkt een schreeuw: „Een tank aan de overkant". Eindelijk dan een be richt, dat bewaarheid wordt, na de be loofde Engelse bombardementsvliegtui gen, na de Lichte Divisie, die de Moer dijkbrug zou ontzetten. Aan de overzijde bij de oprit van het veer staat een grote tank en daarachter enkele pantserwa gens. Het is geen zinsbegoocheling: De Duit se oorlogskruisen, die we zo goed heb ben leren kennen van de Stuka's, zijn met het blote oog duidelijk zichtbaar op de tank. Wat is dit voor een krankzin nige oorlog: Duitsers in Nederlandse uni formen volgens de geruchten, ryden de Fransen in Duitse tanks? De twijfel ver dwijnt snel, dit is 'n Duitse tankcolonne, vlak by het hart van Holland, de zaak is mis. Waarschijnlijk misleid door de doodse stilte, die aan onz/e zijde heerst komen enkele bemanningsleden uit de pantserwagens. De mitrailleurs zjjn er intussen op gericht. „Vuren" schreeuwt de luitenant van de 2e sectie. De zware mitrailleurs ratelen. De bemannings leden vluchten in de wagens, een paar strompelend. De pantserwagens rijden achteruit en zoeken dekking achter hui zen. De tank blyft staan. Er komen een twintig, dertig Nederlandse militairen naar voren, kennelijk gevangen geno men, zy stellen zich op twee gelederen met de handen omhoog voor de tank op. De tankcommandant komt enkele ma len met een pistool in de hand uit de tankkoepel kijken en geeft aanwijzingen. Hij heeft een doeltreffende beveiliging. De zware mitrailleurs vuren niet meer. De sectie heeft als gehypnotiseerd toe gekeken. Achter ons vuurt een Neder lands kanon. Gelukkig voor de gevange nen schiet het gedwongen door de dijk over de tank heen. Aan de dijk bij 's-Gravendeel staat nergens pantser- afweergeschut. De tank gaat vuren over de gevangenen heen. Hoe zijn ooit de Nederlandse dijken geprezen als in deze 10 minuten door de 2e sectie. Het is dezelfde dijk, die in 1953 geen weerstand kon bieden aan het springtij, voor een tankbeschieting was het een afdoende beveiliging. De tank zoekt andere doelen om zijn woede te koelen. Hij schiet de gashouder van 's-Gravendeel in elkaar, de spits van de kerktoren wordt wegge schoten, in de watertoren komen een paar forse gaten. De veel grotere woede van de 2e sectie kan alleen in scheld woorden worden gelucht. Woede kan zo groot zijn, dat men zijn angst vergeet. Een man springt op de dijk en schreeuwt zijn verontwaardiging uit. Hij wordt snel neergetrokken. De pantsercolonne trekt zich na de beschieting terug. De psychologische uitwerking van het bombardement is in 's-Gravendeel veel groter dan de materiële. Terwijl de 2e sectie ervoer, dat de dijk een goede levensverzekering was, ontstond in 's-Gravendeel, waar men niets zag en alleen hoorde, een paniek. Een of ander officier schreeuwt iets over terugtrek ken. Dit is in zulk een situatie voldoen de. De 2e sectie aan de dijk hoort in de verte het lawaai van aanslaande moto ren en paardengetrappel, en na een uur heerst in 's-Gravendeel stilte. De luit stuurt een patrouille naar 's-Gravendeel. Deze komt na korte tijd terug. Vrijwel alles wat militair is en een deel van de burgerij heeft 's-Gra vendeel verlaten. Langs de dijk zitten nog verspreide militaire groepen. De 2e sectie voelt zich 's avonds ver loren zitten aan die dijk, maar er is geen enkel bevel gekomen. Nog eenmaal zullen ze de nacht hier doorbrengen. Pas thans zijn ze oorlogsrijp. In 4 dagen is een sterkere saamhorigheid gegroeid dan in 9 maanden mobilisatie. Ze voelen niets voor heldendaden, deze huis vaders, maar ze zullen zich verdedigen van welke kant het gevaar ook komt. Gevangenneming is er niet bij. De oor log heeft geen spelregels. Vijfde oorlogsdag Het einde is niet heroïek daar in de Hoekse Waard. In de ochtend komt het bevel door dat de 2e sectie moet terug trekken naar Nieuw-Beyerland. De Hoekse Waard wordt via het Hekelingse Veer ontruimd, hoewel de eerste Duitse soldaat de Hoekse Waard nog betreden moet. Bij het Hekelingse Veer staan kilometers lange colonnes op de dijken te wachten. Hier is de oorlog afgelopen. Ook de Duitse vliegtuigen besteden er gelukkig geen aandacht aan. 's Middags zien we de rookwolken boven Rotterdam. Zo begon het! Naschrift Getracht is de werkelijke gebeurtenis sen zonder franje weer te geven. De ge bruikte persoonsnamen zijn gefingeerd. Het is niet de bedoeling om de wraak gevoelens nieuw leven in te blazen, maar herinneringen aan de periode 19401945 passen nu eenmaal moeilijk de verbroederingsgedachte. Latere ervaringen hebben de indruk gegeven, dat het motto voor elke vorm van oor log en voor alle daarin betrokken par tyen geldt. Sikkens start met zege Het kampioenschap dat de Honkbal- club Sikkens vorig jaar behaalde heeft voor de Sassenheimers onverwacht een grote verrassing opgeleverd. Want on danks het verliezen van de promotie wedstrijden heeft Vrouwe Fortuna ty- dens haar winterslaap er voor gezorgd dat de enige honkbalclub welke Leiden en omgeving telt toch in de 3e-klasse KNHB is beland. Een en ander houdt verband met de geografische ligging, waardoor Sikkens dit jaar niet in het rayon Haarlem, doch in het rayon Den Haag uitkomt. Aangezien een Haagse derdeklasser zich uit de competitie heeft teruggetrok ken mocht Sikkens de opengevallen plaats innemen en zal dit seizoen de strijd moeten aanbinden tegen VUC 1, use 1, ADO 2, SVV 2, Laakkwartier 2 en Sparta 4. Onder leiding van een Amerikaanse trainer heeft Sikkens gedurende de af gelopen maanden twee keer per week intensief getraind, zodanig zelfs dat de eerste competitiewedstrijd op Spangen tegen Sparta 4, welk treffen zaterdag jl. plaats vond, met maar liefst 127 werd gewonnen. Het eerste negental heeft enkele wijzi- De Leidse Hout I heeft tegen de reserves van Lucky Stroke een bijzonder onplezierige wedstrijd gespeeld. Bij de stand 33 gingen de laatste twee partijen, de gemengddubbels de baan op. Het was toen op slag van 5 uur. Om 6 uur had de eerste G.D., mevr. LieHarm Oerlemans, de eerste set met 1210 gewonnen en leidde in de tweede set met 31, toen de mededeling kwam, dat de banen niet langer beschikbaar waren. De partijen zouden moeten worden overgespeeld. Na een vruchteloos overleg van de aanvoerder van de Leidse Hout met zijn collega van Lucky Stroke, gingen de Leidse Hout-combinaties onder protest van de baan. Voor de Haagse club zal dit muisje nog wel eens een vervelend staartje kunnen krijgen. De Leidse Studenten boekten een keu rige 62 zege op het sterke Oud-Wasse naar I. De enkelspelen gaven al een 31 voorsprong. Aanvoerder v. Dongen le verde een titanengevecht tegen C. Bus- scher, welke laatste na 61, 79 uitge speeld was en met 61 in de derde set het hoofd had te buigen. Alleen mej Teppema kon het niet bolwerken tegen mej. Bakker, 26, 36. Mej. C. Rijken en K. Reipsma wonnen van resp. mej. I. de Rooij en W. Runder kamp. Van de dubbelspelen ging verder al leen het dames dubbelspel van mej. Teppema/mej. Rijken vs. mej. De Rooy/ mej. Wouters verloren, 68, 26. LLTC vond in Katwyk I een gemak kelijk te kloppen tegenstander. Nordlohne was Fetter gedecideerd de baas, dank zij beter serveren. Weliswaar was de stand na de enkelspelen 22, omdat mej. Van Regteren Altena en Moens verloren en alleen mej. Verploegh Chassé het voor beeld van de aanvoerder volgde met een zege op mevr. Fetter, 63, 97, maar van de dubbelspelen verloor LLTC slechts het dames dubbelspel. Resultaat 5—3 voor LLTC. LLTC 2 verloor conform de verwach ting van Unicum. Mej. E. Goekoop scoorde het enige, werkelijke punt voor LLTC na een enerverende partij tegen mej. v. Ulden, 75, 75. Het tweede winstpunt voor LLTC was een „papie ren" punt. Unicum gaf na 61 het da mes dubbelspel gewonnen. Roomburg I is weer op weg naar een kampioenschap. Met liefst 71 werd in Utrecht van Veritas I gewonnen. Ed Lim besliste zyn partijen vlot in 2 sets. Jean Monod de Froideville had al zyn talenten nodig om v. Hassen in 3 sets onder de knie te houden, 64, 26, 63. Mej. Pino had weinig moeite met de zeer onvaste mej. C. Dijksma, 64, 63. Het winstpunt voor Veritas I kwam uit het tweede enkelspel. Mevr. Ubbink ver loor van mej. Winia met de duidehjke cyfers, 16, 06. Verdient hierby wel te worden gezegd dat de Roomburg speelster verre van fit was. In normale vorm zou een eventuele nederlaag zeker niet met deze cyfers tot stand zijn ge komen. In de dubbelspelen was Room burg superieur op alle wapens. De Noordw. Sportver. bereikte tegen Thor RW 5 een 44 puntenverdeling. De verrassing was de nederlaag van W. Karsten sr. tegen E. Knol met 63, 57 79 na 53 in de derde set en 40—30. Volleybalcompetitie HVL speelde prima tegen Celebes: 3-0 HVL, nog steeds zonder v. Duyven- bode, maar met Kwestroo heeft Celebes geen schyn van kans gegeven. De rood- baadjes draaiden zo soepel dat het sterk aanvallende Celebes na een hevig om streden eerste set, 1614 voor HVL, in feite niet meer aan te pas is geko men. HVL met zuivere passes, set-ups afmakende smashes (v. Heek, De Weyert en Kwestroo), deelde de lakens uit. Met 1511 volgde de tweede set en in de derde set bleek zelfs een 09 ach terstand, opgelopen door prima serveren van de Hagenaars, niet voldoende om HVL het zelfvertrouwen te ontnemen. Van 09 werd het via 119, 1510 voor HVL. Een keurige en verdiende zege. VOORBURG KLOPT VVS WS heeft Voorburg niet kunnen be dreigen. Het ging erbarmelyk slecht bij Bram Favier c.s. Men had geen begrip voor elkaar acties, liet de velddekking en het blokken voor wat het was, kort om het hele team had een uitgesproken off-day. Voorburg speelde ook niet Mej. A. Moolenbroek won keurig van mej. R. Biesheuvel met 4—6, 61, 7—5 na matchpoint tegen. W. Karsten jr. verloor de eerste set van J. W. Haagen, maar in de derde set ging hy spreiden als Karsten sr. en toen was er voor Haagen weinig eer meer te behalen, 36, 60, 62. De dubbelspe len werden broederlyk gedeeld. gingen ondergaan, werper Biesbrouck groots, maar er zat toch wat verband in o.a. zal dit jaar de kleuren van HCK de ploeg. Regelmatig haalden de Voor- verdedigen, waardoor Sikkens geheel is burgers de winst binnen, 15—9, 15—9 en aangewezen op Groen, die momenteel 1510 goed in vorm is en met groot allure de bal op de juiste wyze over de plaat werpt zonder dat de tegenstander veel gemakkelyke kansen tot slaan krygt. Ook Looyenga zal men wegens vertrek naar Amerika niet meer onder de be kende gezichten treffen. Niettemin geloven wy dat ook dit sei zoen succesrijk wordt voor de jonge club. Vooral gedurende de eerste helft van de competitie, wanneer ze beschikt over haar Amerikaanse speler, moeten enkele overwinningen niet tot de onmogelyk- heden behoren. Nachtvoorstelling op 28 mei in Tuschinski (Van onze Amsterdamse correspondent) „Marlène Dietrich voor 20 mille Mijnheer, ik wou dat ik haar kon Jcrij- gen voor dat bedrag. Maar haar hono rarium ligt toch nog belangrijk hoger. Desondanks waag ik de gok. Ze komt!" Lou van Rees, de Amsterdamse im presario, die de theaterwereld al meer heeft verbaasd door het risico te nemen dure topartiesten naar Neder land te halen, heeft het ook nu weer gewaagd: Marlène Dietrich zal in de nacht van 28 op 29 mei a.s. in het Am sterdamse Tuschinski Theater komen zingen. .Grootmoeder" Marlène, die thans in Berlyn optreedt, zal de hoofdpersoon zyn in een show, die anderhalf uur duurt en waarvoor zy vyftig medewer kers eigen orkest inbegrepen mee brengt naar Amsterdam. Cijferen Lou van Rees heeft dagenlang zitten cyferen, want hy moet behalve het fa belachtige honorarium ook reis-, ver bluf- en reclamekosten betalen en daar mee wordt de Marlène Dietrich-show het duurste evenement, dat zich ooit in Laatste kans voor VVS Hedenavond is voor de Overgangs klasse heren ingelast de wedstrijd Prof. WykVVS te spelen om 7.30 uur in de zaal aan de Franchimontlaan. Dit in verband met de degradatie- en promo tiecompetitie die woensdagavond te Delft van start gaat. Door de nederlaag van VVS van zaterdag j.l. zijn onze stadge noten nl. onderaan de lijst van de Over gangsklasse gekomen, gelijk met CSVD. De Delftenaren zijn echter uitgespeeld en VVS rest alléén nog de ontmoeting tegen Prof. Wyk. Het is dus de laatste kans voor Hoppenbrouwer c.s. Tennis-uitslagen Hoofdklasse A. DDV Leimonias 65; Hilversumse LTCThor RW 1—10. Hoofdklasse B. Afdeling 1: Enschedese LTC IWOO 9—2: ELTV— JOY 6—5. Afdeling 2; Quick N Dash 55; Toeg Hillegersberg DDV II 8—3. een Nederlands theater heeft afge speeld. Het Tuschinski Theater heeft echter maar 1800 plaatsen en om alle kosten te kunnen dekken, zouden de kaarten tegen f. 30.per stuk ver kocht moeten worden. De impresario heeft echter twee firma's weten te vin den, die bereid zyn in de hoge kosten tegemoet te komen. Geen televisie Er zyn heel wat buitenlandse reizen en besprekingen nodig geweest om dit optreden mogeiyk te maken. Jammer is, dat Marlène Dietrich niet voor de televisie zal mogen verschynen. Haar contracten met haar filmmaatschappy en enkele Amerikaanse televisiestations maken dat onmogelyk. Zelfs een inter view voor de televisie is verboden. Lou van Rees staan nog drukke da gen te wachten. De komende weken verzorgt hü zeventien concerten met diverse orkesten en voorts haalt hy Caterina Valente die „slechts" f. 12.000.per dag vraagt enkele dagen naar Nederland. Deze populaire actrice zingt op het Blokker Festival, treedt op 26 mei op de AVRO-landdag op, moet de 27ste even heen en weer naar Wenen om te zingen op een lief dadigheidsfeest en is de 28ste al weer in Eindhoven voor een optreden in de Philips-jubileumhal. WIELRENNEN Straf na de zonde De „staking en langzaam-aan-actie" van een aantal renners tydens de laatst gehouden Grote Prijs der Naties is voor de renners, die er bij waren betrokken, niet zonder gevolgen gebleven. De com missie van de Italiaanse Wielerbond, die deze zaak aan de hand van de proces sen-verbaal heeft onderzocht, heeft en kele zware boetes opgelegd. Pierino Baf- fi. een der grootste rebellen onder de renners, die wegens de abnormaal slech te weersomstandigheden weigerden de rit op het circuit van Riccione achter scooters te rijden, heeft als de man die de grootste verantwoordelijkheid voor de actie droeg, een boete van 200.000 lire (ongeveer 1200 gulden) gekregen. Een andere Italiaan, Zamboni, en Louison Bobet (wegens „passieve houding") zul len 100.000 lire van hun gage moeten af staan. Een collectieve boete van 500.000 lire zal moeten worden opgebracht door een zeventiental renners, by wie Wout Wagtmans. Sprinter De Graaf verraste wereldkampioen Gasparella De Nederlandse sprinter De Graaf zorgde gisteren op de baan van Vincen- nes, waar wedstrijden voor amateurs over 1 km. werden gehouden, voor sen satie, door in de kwart-finales de Ita liaanse wereldkampioen Valentino Gas parella te verslaan. In de halve finales werd onze landgenoot echter uitgescha keld. Winnaar van de Grand Prix werd de Italiaan Gaiardoni, op de tweede plaats gevolgd door de Belg Leo Sterckx, terwijl Gasparella, die zich via de her kansing voor de halve finales plaatste, op de derde plaats eindigde. Swift De uitslag van de 6e trai- ningsrit luidt: A. en B-klasse (60 km.)1. Anton v. d. Kaay 1.40.53, 2. Jan van Amsterdam, 3. Wim v. d. Berg, 4. W. Zomerveld, 5. W. Hilgersom, 6. W. de Jongh, 7. W. Wy- nands, 8. Anton van Kempen. C-klasse (34 km.)1. Fred. Leemans 1.03.40, 2. C. v. d. Hulst, 3. B. Kerkvliet, 4. Piet Prins, 5. H. Boelee, 6. Peter de Jong. Veteranen (34 km.)1. H. Lepelaar 1.03.25, 2. W. Wassink, 3. B. Kruit, 4. Meerveld. SPORTSPLINTERS In een wedstryd voor de kwartfi nales van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor landenteams heeft Portugal gisteren te Lissabon met 2—1 gewonnen van Joego-Slavië. De rust stand was 10 voor de Portugezen. Het was de eerste ontmoeting tussen beide landen. De Zweed Bonnier, met als co- equipier de Amerikaan Graham Hill, heeft met Porsche de Targa Florio ge wonnen, welke race over totaal 720 km (10 ronden van 72 km) telde voor het wereldkampioenschap merken. Aan de start voor deze 44e editie van de Targa Florio kwamen 68 wagens, waarvan dertig sportwagens en 38 grand-touris- me-wagens. De winnaars reden de 720 km in 7 uur 33 minuten 8.4 seconden, hetgeen een gemiddelde snelheid bete kent van 95.334 km per uur. Tijdens atletiekwedstryden in Hee renveen heeft de Groningse junior Jaap Smit (GVAV Groningen) het Neder lands junioren record 100 meter ver beterd. Hij liep de afstand in 10.8 sec., hetgeen een verbetering betekent van 0,1 sec. Het oude record stond op naam van drie atleten nl. Griek (AAC), Holst (AVG 26) en Venendaal (Haarlem) met 10.9 sec. De Fransman Robert Cazala heeft voor de tweede maal in successie de wielerronde van Champagne voor pro fessionals gewonnen. De laatste etappe leverde een zege op voor de Italiaan Bruni. In het eindklassement eindigde onze landgenoot De Roo op de achtste plaats met 13 seconden achterstand op Cazala. De hippische landenwedstryd tus sen België en Nederland, die zondag middag in Antwerpen is gehouden, is door onze landgenoten gewonnen met 61 tegen 105.75 strafpunten. De 20-jarige Amsterdammer Ron nie Kroon (ZAR) zorgde zaterdagavond in het Sportfondsenbad-Oost te Am sterdam voor 'n prettige verrassing door de 100 meter vrije slag af te leggen in 57.9 sec. Hij deed dat tydens een selec tie wedstryd in verband met de samen steling van de Nederlandse zwemploeg die op 11 en 12 juni in Leipzig tegen Oost-Duitsland en Groot Bribtannië uitkomt. De Groninger Herends heeft het kampioenschap van Nederland eerste- klasse libre klein biljart in Den Helder veroverd. Erends, J. Kregting, H. Brands en W. van Nassau bleven boven de maximumgrens (7.00) van htm klasse en promoveerden naar de hoofdklasse. Het ligt in de bedoeling van het bondsbestuur van de KNVB over te gaan tot de instelling van een kam pioenschap van Nederland jeugdvoetbal. De twintig afdelingen van de KNVB zullen jaariyks de clubs aanwyzen die een team voor deze competitie r ogen inschryven. De hockey-interland tussen de he- renploegen van West - Duitsland en België is gisteren in Goslar in een doel puntloos gelykspel geëindigd: 0—0. - Te Delft heeft Nederland gisteren de rugby wedstryd tegen België gewon nen met 13 (2 tries beide geconverteerc 1 penalty kick) tegen 11 (1 geconver teerde try, 1 drop kick, 1 penalty kiclo

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5