AMERIKA GEEFT POGING TOT SPIONAGE UIT DE LUCHT TOE Chiet Whip WEERBERICHT HET INCIDENT MET DE U-2 Autoriteiten niet op cle hoogte van activiteit gebaseerd op rechtmatige zelfverdediging (§ud §)h leuivs Pionier-zender op 13 miljoen km. afstand in werking gesteld op Ieders Ht>! U-2 verzamelde gegevens over kernexplosies in Sovjet-Unie Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 9 MEI 1960 No. 30043 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7J>0 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie! 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington, dr. P. G. J. Korteweg) Dat de grote mogendheden elkaar over en weer bespioneren is algemeen bekend, doch Kroesjtsjefs ontmaskering van een Amerikaanse spionage- poging per „U-2" betekent uit het oogpunt van propaganda ongetwijfeld een zware slag voor de Verenigde Staten. Op Kroesjtsjefs zeer gedetail leerde mededelingen omtrent het neergeschoten Amerikaanse vliegtuig volgde in Washington eerst een pijnlijk stilzwijgen, maar tenslotte kwam er zaterdag een verklaring van het State Depart ment (ministerie van Buitenlandse Zaken), welke in feite een bekentenis was: buiten medeweten van de autoriteiten is een spionagevlucht ondernomen dwars over de Sovjet-Unie. Men krijgt thans de indruk, dat Amerika's centrale spionagedienst, waarvan Allan Dulles (broeder van de overleden minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles) het hoofd is, onder het mom van weerkundige waarneming spionagepiloten kon laten opstijgen voor verkenningsvluchten op grote hoogte boven Russisch gebied. Powers, de neergeschoten Ame rikaan (die in leven blijkt te zijn), behoorde officieel tot het Amerikaanse weerkundige onder zoekingseskader, dat gestationeerd is in Adena (Turkije). Kroesjtsjef toont tijdens de ver gadering van de Opperste Sovjet in Moskou een van de foto's, welke van Russisch grondgebied zouden zijn gemaakt door het neergescho ten Amerikaanse vliegtuig. Kernproeven in V.S. onder de grond De Verenigde Staten zullen een reeks ondergrondse kernproeven uitvoeren ter verbetering van de huidige ontdekkings methoden, aldus heeft president Eisen hower zaterdag medegedeeld. De proeven, die waarschijnlijk tegen het eind van het jaar in de V.S. (ver moedelijk in Nieuw-Mexico) gedaan zul len worden, zouden geen radio-activiteit verspreiden en volledig beheerst worden. Teneinde voldoende betrouwbare ge gevens te verkrijgen, zal het naar ver wachting nodig zijn om ontploffingen van verschillende omvang teweeg te brengen in verschillende geologische formaties, aldus de bekendmaking. Hagerty, de perssecretaris van het Witte Huis, deelde mee, dat de nieuwe Amerikaanse proeven in wezen deel uit maken van een voorstel, dat Engeland, de VJ3. en de Sovjet-Unie gezamenlijk onderzoekingen verrichten om de ont dekkingsmethoden, ter onderscheiding van ondergrondse kernproeven en aard bevingen, te verbeteren. Volgens Hagerty zullen de proeven geen experimenten met wapens zijn en beperkt zijn tot de ontwikkeling van het vreedzame gebruik van kernenergie. In zijn bekendmaking zegt president Eisenhower nog, dat de Russische onder handelaars in Genève onlangs ingestemd hebben met het voorstel, dat onder grondse kernproeven worden genomen om de deugdelijkheid van het voorge stelde controlenetwerk tot ontdekking en constatering van ondergrondse ontplof fingen te verbeteren. De V.S. zouden de Sovjet-Unie op de hoogte stellen van de plannen voor de nieuwe proeven als de delegaties in Genève woensdag a.s. weer bijeen komen om inlichtingen over seis misch onderzoek. Geen Indonesische verontschuldigingen De secretaris-generaal van het Indo nesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Soewito heeft vandaag ontkend, dat de Republiek Indonesië haar veront schuldigingen aan Nederland heeft aan geboden voor het incident van vrijdag, aldus verneemt Reuter uit Djakarta. De woordvoerder van het ministerie. Boes Effendi, heeft zaterdag gezegd dat de excuses waren aangeboden aan de Nederlandse diplomatieke vertegenwoor diger, doch dit is niet juist, aldus Soe wito. Indonesië betreurt de schade die er is aangericht, zo zei hij, maar indien het hoofd van de Nederlandse missie de de monstratie rustig had opgevat, „zouden er geen ongewenste dingen zijn voorge vallen", meende Soewito. (Zaterdag werd bericht, dat het hoofd van de afdeling Europese Zaken van het Indonesische ministerie van Buiten- lande Zaken, Sadjarwo. de Indonesische verontschuldigingen had aangeboden en de Nederlandse zaakgelastigde, mr. W. A. Frowein had verzocht een lijst van de berokkende schade aan gebouwen van de missie over te leggen. - Red. LD). Uit het Leidsch Dagblad van 9 mei 1860: ,,Men schrijft uit Parijs, dat al daar als een gebrek van welle vendheid wordt beschouwd iemand per post een ongefrankeerden brief te zenden. In Nederland wordt juist omgekeerd in som mige gevallen het frankeren voor 1 "ene onbeleefdheid gehouden. V.J Het State Department merkte in zijn verklaring van zaterdag op, dat alle landen geheime gegevens in handen trachten te krijgen. De noodzaak om tot dergelijke activiteit over te gaan by wijze van rechtmatige zelfverdediging wordt versterkt door de buitengewone geheimhouding, die de Sovjet-Unie betracht in tegenstelling tot de vrüe wereld, aldus het State Department. Het ministerie verwyst dan naar het voorstel, in 1955 door Eisenhower gedaan, om te komen tot een „vry luchtruim", waardoor de mogelijkheid van een onverwachte aanval tot een minimum gereduceerd kan worden. Dit voorstel werd echter onmiddeliyk door de Sovjet-Unie afgewezen. Om nu het gevaar van een dergelijke onver wachte aanval tegen te gaan hebben vliegtuigen van het type U-2 in de afgelopen vier jaar vluchten langs de grenzen van de vrije wereld gemaakt. In de Amerikaanse hoofdstad was men aanvankelijk verbasterd door de open hartigheid, waarmede de feiten eigeniyk werden toegegeven. In de „New York Journal American" publiceerde George Carroll, redacteur voor luchtvaart- aangelegenheden gisteren overigens een artikel, waarin hü schreef, dat dank zü de U-2 nauwkeurige gegevens waren verkregen over de ontploffingen van kern wapens in de Sovjet-Unie. „Deze kleine vliegtuigen, die als büna onzichtbare schimmen door de lucht glyden, hebben een onnoemelijke hoeveelheid radio actieve deeltjes uit de Sovjet-Unie verzameld", aldus Carroll. Vader van piloot deed een beroep op premier Kroesjtsjef Intussen heeft president Eisenhower alle vluchten over of naby de grenzen van communistische landen verboden. Al deze vluchten zijn opgeschort tijdens een onderzoek naar het gehele spionage- apparaat van de regering. De vader van kapitein Francis Powers, Oliver Powers, heeft een beroep op pre mier Kroesjtsjef gedaan zijn zoon, die het Amerikaans-Russische luchtincident heeft overleefd, vrij te laten en onge deerd naar huis te laten teruggaan. Powers senior zei zondagavond, dat hij meende te weten, dat Kroesjtsjef mijn werker is geweest. „Dat ben ik ook vijf tien jaar geweest Als wij niet op andere manier met elkaar kunnen praten, dan kan dat misschien wel als mijnwerker met mijnwerker", aldus de vader van de piloot. De „Komsomolkaja Prawda" schreef, dat de Amerikaanse piloot, die per para chute naar beneden kwam, onmiddellijk door boeren werd omringd. Hij had een witte parachute met een roden bies. Toen hij neerkwam had hij nog steeds zijn zuurstofapparaat. Hij had een kaki pak aan en droeg een witte helm. Vol gens getuigen had hij zich helemaal niet verzet en gedroeg hij zich kalm. „Men zag dat hij een goede opleiding gehad had. Hij sprak geen woord. In de auto, waarmee hy vervoerd werd, gaf hij door een gebaar te kennen, dat hij dorst had. Het blad schreef, dat de piloot deed als of hy geen Russisch begreep, maar toen hem later gezegd werd niet te roken, deed hy meteen zijn aansteker uit". Russisch wantrouwen De vlieger had volgens de Russische premier Kroesjtsjef gezegd: „Ik veron derstel, dat het doel van myn tocht was het verzamelen van gegevens over in stallaties voor bestuurbare projectielen". Toen hy zijn vliegtuig verliet, had hij al gedurende vier uur boven Sovjet-gebied gevlogen. „Aan allen die het willen zien, zijn wy bereid de tastbare bewyzen van deze schurkenstreek te tonen", zei Kroesjtsjef. Het neergeschoten vliegtuig had al 2.000 km boven Russisch gebied gevlo gen. Het was al die tyd geobserveerd en neergeschoten toen het bevel daartoe werd gegeven. Kroesjtsjef zei, dat Powers opdracht had in geen geval in Russische handen te vallen. Hy beschikte over een naald met vergif, waarmee hy zich onmiddel- ZUIDOOSTELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlyke bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. Ongeveer dezelfde tempe raturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 10 MEI Zon op: 4.55 uur; onder: 4.50 uur Maan op: 19.21 uur; onder: 4.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.24 uur en 14.48 uur. Laagwater te 10.27 uur en 22.54 uur. Dit blad bestaat uit 16 paginal Y erkenningssatelliet voor fotograferen vau Russisch gebied De „New York Times" meldt dat J de Verenigde Staten zullen pogen in de komende herfst hun eerste 5 verkenningssatelliet te lanceren die elke meter van het Russische gebied zou fotograferen. J In een artikel van zyn corres- pondent Richard VVitkin zegt het blad, dat dit de eerste proef zou zyn van een ,,foto-intelligence-pro- gramma", het project Samos, „dat dit land met volkomen openhartig- h heid heeft voorbereid: elke meter g van het Russische gebied te foto- g graf eren als bydrage om de ,,in- telligence-gaping", die de Ameri- B kaanse verdedigingsinspanningen p zo zwaar hindert, op te heffen". 5 p Witkin schrijft: „Dit is niet min- 5 mm der dan wat de U-2 heimelijk poog- de toen het toestel door een Rus- sische raket werd onderschept". Men verwacht niet dat een ge- heel netwerk van Samos-satellieten voor regelmatige operaties voor 1962 of 1963 gereed zal zyn, aldus 0 Witkin. lyk kon doden. Hy heeft die echter niet gebruikt. Verscheidene instrumenten aan boord van het vliegtuig zyn in Russische handen. De vlieger had een revolver met geluiddemping by zich, alsmede Russisch, Italiaans en Duits geld. Kroesjtsjef wilde aannemen, dat pre sident Eisenhower niets van de missie van het spionagevliegtuig afwist, maar in dat geval, zei hy, moeten we hen, die de bevelen uitdelen, nog meer wantrou wen. Wij moeten waakzaam zijn. Deze agressieve daad bereidt een nieuwe oor log voor. Wij weten, dat er duistere machten bestaan, die onze ontwikkeling De Amerikaanse vlieger Francis G. Powers, die boven Rusland met zijn U-2 werd neergeschoten. willen tegenhouden, maar onze soldaten staan altyd klaar om agressie tegen ons of een ander socialistisch land te be antwoorden". Zich richtend tot het hoofd van het nieuwe opperbevel voor ballistische pro jectielen, maarschalk Mitrofan Iwano- witsj Nedelin, opperbevelhebber van de artillerie, zei Kroesjtsjef: „Daarom zeg ik, kameraad Nedelin, vertrouw niet op God, maar schenk liever uw aandacht aan de strydkrachten en de technische middelen, teneinde een aanvaller ver nietigend te slaan". Kroesjtsjef legde er de nadruk op, dat zyn woorden niet bedoeld zijn om haat in de Sovjet-Unie te wekken zy wil den slechts tot waakzaamheid aanspo ren. De premier sprak een uur lang. Samenwerking in V.S. schiet te kort Dulles' spionage-oi-ganisatie maakt details van haar operaties zelden aan buitenstaanders bekend en topfiguren van het State Department alsmede Eisenhower en Nixon behoeven daarom niets te hebben afgeweten van deze schending van Russisch gebied. Kroesjtsjef zelf heeft Eisenhower trouwens a priori van blaam gezuiverd. Hij heeft daarmede wel doen blijken, dat hy de topconferentie wil laten doorgaan en hoopt Eisenhower als gast in Moskou te mogen ontvangen. Maar Dulles en de zijnen beschikken over gevaarlyk veel macht indien zij acties kunnen ondernemen, die een catastrofale invloed kunnen hebben op de politieke samenwerking tussen de grote mogendheden, alsmede op Ameri ka's positie in het oog van de wereld. Indien zij daar zelfstandig toe in staat Seinen werden goed ontvangen Amerikaanse geleerden hebben giste ren, met behulp van de reusachtige ra dio-telescoop van Jodrell Bank, in En geland, een zender van 150 watt in wer king gesteld in de Amerikaanse zonne- satelliet „Pionier V", die zich op dat ogenblik op ongeveer dertien miljoen ki lometer van de aarde bevond. Een woordvoerder verklaarde dat de seinen van de zender goed werden ont vangen. Professor Lovell, directeur van het sta tion Jodrell Bank, verklaarde later: „Het schijnt dat de oorspronkelijke schatting der geleerden, dat het moge- lyk zou zijn de Pionier V tot op byna honderd miljoen kilometer van de aarde te volgen, aan de conservatieve kant is zyn, deugt de coördinatie niet tussen de hoogste autoriteiten in Washington en de organisatie, die tot taak heeft zoveel mogelyk informaties te verzamelen om trent de militaire geheimen van de Russen en anderen. De Democratische oppositie zal in de komende dagen naar alle waarschijnlijk heid om die reden scherpe kritiek op Eisenhowers bewind doen horen, en er op kunnen wijzen, dat Amerika's positie op de topcorxfei-entie ten gevolge van deze ontmaskering beslist zal zyn ver zwakt. Bovendien valt niet te ontkennen, dat dit incident aan de Russen propa gandamateriaal verschaft, dat voor geen miljoenen roebels te koop is. Vervolg op pag. 2 geweest". Men neemt thans aan, dat de zender tot ruim 160 miljoen kilometer gehoord kan worden. Tot dusverre was alleen periodiek de kleine zender in werking gesteld. Men had aanvankelijk het bereik van deze zender op 6 miljoen kilometer geschat, doch dit bleek 12 mil joen te zijn! De maximum lengte van de vorige „radiobrug" (met een vorige Pionier) was ruim 500.000 km. Amerikaanse geleerden op het gebied van de ruimtevaart hebben te Washing ton verklaard dat de Pionier V thans zijn eerste baan om de zon beschrijft. De seinen van zyn grootste, in werking gestelde radiozender, worden ook in Ha waii ontvangen. Functionarissen van de Nasa hebben meegedeeld dat de Pionier V thans in 110 zenduren gegevens heeft verstrekt, „die gevestigde theorieën over de toe standen in het heelal omver hebben ge worpen". West-Berlijneen haven der vrijheid Britse bladen hebben vandaag een advertentie van een gehele bladzijde geplaatst, die is onder tekend door de burgemeester van West-Berlijn, Brandt en andere vooraanstaande Westberlijners en waarin West-Berlijn „een haven van de vrijheid" wordt genoemd. In deze advertentie „een boodschap van Berlijn aan de voor avond van de topconferentie" wordt gezegd, dat de crisis over Berlijn moedwillig is veroorzaakt. Degenen, die het communistische stelsel in Oost-Duitsland steunen, noemen West-Berlijn een „kanker gezwel", omdat het een eiland van vrijheid, rechtszekerheid en men selijke waardigheid is. Behalve door Brandt, de Westduitse minister voor kwesties betreffende ge heel Duitsland, de Beriyner Lemmer, en andere Berlijners was de boodschap ondertekend door o.a. de burgemeester van Hamburg, Brauer. Ook in het Italiaanse blad „II Messag- gero" is een dergelijke boodschap ver schenen. Banketbakker uit Bussum verdronken (Speciale berichtgeving) Gevreesd wordt dat de heer G. J. Konijn, banketbakker uit Bussum, gis termiddag door verdrinking om het leven is gekomen. Jongens, die op de Wyde Bliek, onder Kortenhoef, aan het spele varen waren, ontdekten op de plas een nieuwe plastic boot met buitenboord motor. De motor draaide nog en de boot dreef in het rond. Er bevond zich niemand aan boord. Het scheepje werd aan wal gebracht en de politie gewaarschuwd, die er een jasje en schoenen in aantrof. Het ry- en persoonsbewys, welke zich in het jasje bevonden, stonden op naam van de 40-jarige G. J. Konyn. Het dreg- gingswerk wordt door de grote diepte liet water is ter plaatse door zandwin ning wel meer dan 20 meter diep bemoeilykt. Het stoffelyk ovei*schot was vanmorgen nog niet gevonden. Het Koninklijke jacht Britan niamet de standaard van Prinses Margaret in top, passeert de be kende Towerbridge over de Lon- dense Theems op weg naar de West. De Prinses en haar echtge noot, die op dit schip hun huwe lijksreis naar de West maken, wer den van de oevers af door vele dui zenden toegejuicht.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1