Catena-pleidooi voor kleinere gezelligheidsverenigingen Korfbal-overzicht E. de Jong-Keesing schrijfster van Boekenweek-geschenk 1960 Nog geen salarisverhoging voor de wethouders in Leiderdorp Bijna halve ton geschonken aan jubilerende bloembollencultuur ZATERDAG 7 Dies-rede praeses Gistermiddag werd in het Groot Audi torium, dat slechts zeer matig bezet was, de achtste dies natalis van de Leidse Studentenvereniging Catena gevierd met een rede van de praeses, de heer H. Muste, over de toekomst van het studen tenleven aan de Leidse Universiteit. De rede werd bijgewoond door vertegen woordigers van vele studentenorganisa ties. De heer Muste legde de nadruk op de steeds verder voortschrijdende vermaat schappelijking van de academische sa menleving (ook wel eens met een ver keerd gehanteerde woord democratise ring genoemd) in de naoorlogse periode waardoor in toenemende mate studen ten uit niet ac. milieus de universiteit bezoeken. Oit verschijnsel en toeneming van het aantal studenten geven aanlei ding tot grote problemen in de studen tenmaatschappij, die als levenssfeer een belangrijke taak heeft in de algemene menselijke vorming. Zorgwekkend is in dit verband het nihilisme, dat door alle academische groepen als een probleem wordt onderkend. Het is te betreuren, dat de Nederlandse Studentenraad dit probleem niet met het juiste inzicht weet te benaderen, hoewel deze raad pretendeert de Nederlandse studenten in hun totaliteit te vertegenwoordigen. Te verwachten is, dat de grote stroom studenten de studievrijheid zal moeten aantasten door een scherpere college- en practicumdwang. Deze onvermijde lijke vrijheidsbeperking zal het deelne men aan het studentenleven in zyn hui dige vorm ongetwijfeld belemmeren. Daaruit vloeit voort, dat het gezellig heidsleven aan deze nieuwe omstandig heden zal moeten worden aangepast, hetgeen in Delft, waar de vrijheid reeds het sterkst beknot is, schijnt te gelukken. De heer Muste verdiepte zich voorts in de bekende problemen inzake de stu dentenhuisvesting in grote complexen op grote afstand van de binnenstad. Het is de vraag, of nog naar filiaal-sociëteiten moet worden gestreefd, wanneer de on derlinge contacten in deze grotere stu dentencentra reeds de vormende invloed hebben, die eertijds slechts door middel van het sociëteitsleven kon worden uit geoefend. Overigens constateerde de heer Muste, dat de grote omvang van gezelligheids verenigingen een groot aantal obscure leden kweken, die slechts formeel van nihilisten zijn te onderscheiden. Een or ganisatie in kleinere groepen kan hierin uitkomst bieden. Voor deze en andere problemen ziet Catena een oplossing in de oprichting van een algemene Leidse Studenten Ver eniging, die alle aspecten van het Leid se studentenleven omvat. Voor de verschillende activiteiten be staan subverenigingen in vier soorten: gezelligheidsverenigingen, faculteitsver enigingen, levensbeschouwelijke vereni- ginen en verenigingen ter beoefening van speciale culturele, politieke of spor tieve bedrijven. Elk van deze verenigin gen zou een grote autonomie dienen te hebben, die zich onder andere in con- De resultaten. die tot nu toe in die pro- motiecompetitie naar de hoofdklasse B door de deelnemende teams behaald werden, tonen met vrij grote zekerheid aan ,dat Spangen ziöh zal handhaven en dat De Ailgemene waarschijnlijk de tweedie gegadigde voor een plaats in die klasse is. Morgen spelen de wiitblauwen uit tegen Rozenburg. Een overwinning op deze Rotterdamse club betekent voor onze stadgenoten promotie. Gemakkelijk zal dat niet gaan, want de tegenpartij van de witbLauwen vecht voor de laatste kans, doch gezien het resultaat van de eerste ontmoeting menen wij toch wel De Algemene als winnaar te kunnen tip pen. Ook een gelijk spel is zeer gunstig voor onze stadgenoten al betekent een dergelijk resultaat nog niet de definitie ve beslissing. Voor het overige verwijzen wij naar onderstaand programma: Kampioenschap van Nederland1: Wordt KwiekZKCSportlustHKV. Promotie hoofdklasse B: Rozenburg De Algemene. Promotie res. 1ste klasse: Rozenburg 2 —Fluks 2 (11 uur). Leidse korfbalbond1: Bekerwedstrijden: Morskw artierKNS; FluksZuider kwartier. OM HET AKB-SCH1LD Op het terrein van Westerkwartier zal morgen het toernooi om het AKB-schild plaatsvinden; waaraan ook 't vertegen woordigende regionale team van de LKB zal deelnemen. De tegenstanders van onze stadgenoten zijn de regionale twaalftallen van Den Haag, Amsterdam en Friesland. Ongetwijfeld een sterke bezetting, waartegen de Leidenaiars het zeer moei lijke zullen krijgen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Mirjam, dr van L. J. Menges en A. M. Vergunst, Elsje Elisabeth, dr van J. Vin- kestijn en A. Overdijk, Cornelia Petronella dr van K. Bergman en J. H. Smit, Johan nes Hendrikus, zn van G. Rozendaal en P. Lous, Mark Johan, zn van O. L. Wolthuis en J. M. Bregonje, Brian Graham, zn van M. C. de Jong en G. A. Boonzaier, Kla- sina Alstje, dr van G. de Vreugd en M. Wever, Anette Maria Cornelia, dr van A. H. J. Pont en J. C. Vink, René, zn van J. Baart en A. Kleefstra, Yvonne Llberta Elisabeth Maria, dr. van H. P .M. Goddijn en E. M. Creijghton, Petronella, dr van J. J. Dubbelaar en A. van Rhee, Maria Jo hanna, dr van L. Binnendijk en C. F. Deutekom, Agatha, dr van J. H. J. Ver hoeven en A. de Graaf, Rudie, zn van P. G .Verhoeff en G. van Egmond, Arie, zn van N. W. van Beelen en K. Kraijenoord, Johny Cornells, zn van C. van den Heu vel en C. C. van Ginneken, Cees Jan, zn van W. S. de Wolf en J. van Dissel. ONDERTROUWD R. La Rivière en E. Musterd, H. van der Heijden en G. Beuneman, R. J. Knetsch en E. J. de la Rie, J. M. van Rijn en G. van Leeuwen, P. M. van Fulpen en J. P. A. Stegelmeler, H. J. G. Kuijper en A. A. de la Rle, R. David en B. L. Nerden A. E. du Perron en J. C. Maas, H. Voge laar en M. A. Keljzer, A. Mentlnk en C. E. Kwestro, P. H. Haverkamp en P. Smit, H. C. Dudok van Heel en C. J. Kruyt, A. J- M. van der Voort en J. M. Ghuysèn, J. van Es en K. Janssen, G. Verhoef en M. M. Hoogeveen, I. J. N. Oedarajsingh Var- ma en T. Dlts. OVERLEDEN M. Wijsman, 77 Jr, echtgen. van A. C. Hoogervorst, M. van der Wal, 86 Jr, man, E. M. Mink, 66 Ir echtgen. van J. Broek huizen, E. van der Knijff, 67 jr, echtgen. van P. Dexel, A. J. van Kints, 4 uur zn, J. W. Jong, 78 Jr, man, A. Kleefstra, 19 jr. echtgenote van J. Baart. tacten met gelijkgestemde verenigingen in andere universiteitssteden mogebjk zou moeten maken. Aldus komt er ook de mogelijkheid, by de algemene Leidse Studenten Vereni ging kernen op te nemen van bewoners van speciale studentenhuizen, die naast de gezelligheidsverenigingen in dezelfde sector worden ingedeeld. Men kan het betreuren dat de gezelligheidsverenigin gen hun centrale plaats op deze wijze verliezen, maar ook In het huidige be stel lijkt deze ontwikkeling onontkoom baar. Ook kunnen groeperingen van minder goed geconditioneerde studenten in losser verband aan het studentenle ven deelnemen. Iedere gezelligheidsver eniging dient een optimum te hebben van circa 500 leden, waardoor intern ni hilisme kan worden voorkomen, aldus besloot de heer Muste. In de avonduren vond een muziek- en toneelmanifestatie plaats in de Foyer van de Stadsgehoorzaal, waarna een bal in Hotel Rembrandt in Noordwijk de diesviering besloot. In Leiden en omgeving Toenemend gebrek aan arbeidskrachten Evenals in het gehele land is ook in Leiden en directe omgeving, voor zover deze onder het Gewestelijk Arbeidsbu reau aan de Douzastraat ressorteert, de arbeidsreserve in de maand april op nieuw verder gedaald. In het rayon Lei den bedroeg deze eind april 267 werklo zen. Dit lage getal wil zeggen, dat er in feite thans een tekort aan arbeids krachten in vrijwel alle bedrijfstakken is De seizoenwerkloosheid is nagenoeg geheel verdwenen, terwijl ook het aantal z.g. wrijvingswerklozen een toenemende daling vertoont. Om enkele cijfers te ge ven, de werkloosheid is vergeleken met maart gedaald in de bedrijfsklassen: in de bouw- nijverheid met 16 werkkrach ten, in de land- en tuinbouw met 11, het hotelpersoneel met 4 en het aantal min der geschikten met acht. Het valt echter op, dat het aantal werkloze transportar beiders in de maand april opliep van 7 tot 19. Dit moet echter geheel aan toe vallige factoren worden gemeden, zodat dit aantal in de komende weken onge twijfeld weer even snel zal afnemen. Want we zeiden het reeds, de vraag naar arbeidskrachten vertoont nog steeds een stijgende lijn. Evenals de vorige maand is de geregi streerde arbeidsreserve van vrouwen zeer laag nl. slechts 55. Stelt men daar tegen over de geregistreerde vraag (347) dan blijkt wel, dat ook de werkgelegenheid voor vrouwen buitengewoon gunstig is. Deze door het G.A.B. verstrekte gege vens hebben betrekking op de gemeen ten Leiden, Alkemade, Leiderdorp, Oegst- geest, Voorschoten, Warmond en Zoe- terwoude. FARMACOLOGISCH SYMPOSIUM Van 10 tot en met 13 mei wordt in het laboratorium voor fysiologie van de Leidse Universiteit een symposium over kwantitatieve methoden in de farma cologie gehouden. Het congres is geor ganiseerd door de Nederlandse afdeling van ,,The biometric society", een inter nationale organisatie die in Amerika is gevestigd. Van de Nederlandse afdeling is prof. dr. D. K. de Jongh, hoogleraar in de veterinaire farmacologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, voorzitter en de heer H. de Jonge, statisticus van het Nederlands Instituut voor Preven tieve Geneeskunde, secretaris. Op de eerste dag van het congres zullen o.m. het woord voeren mr. J. Nittel, raadsadviseur van het departe ment van O-, K. en W., prof. dr. P. J. Gaillard namens de Leidse Universi teit en prof. dr. H. Freudenthal van de Rijksuniversiteit te Utrecht. De ruim 160 deelnemers, afkomstig uit Amerika, Australië. India, Israël en een twaalftal Europese landen, zullen dinsdag door het gemeentebestuur wor den ontvangen. LEIDSE UNIVERSITEIT Bij K.b. is gerekend van 1 maart 1960 tot wederopzeggens aan de heer P. M. Arkenbout wetenschappelijk ambte naar 1ste klasse voor de pathologie aan de Leidse Universiteit opdracht gegeven om in de faculteit der geneeskunde van deze universiteit onderwijs te geven in de pathologische anatomie; is alsnog voor het tijdvak van 1 januari 1959 tot en met 30 september 1960 benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A voor de inwendige geneeskunde dr. J. F. Ph. Hers, thans wetenschappelijk hoofd ambtenaar aan de Leidse Universiteit; alsnog voor het jaar 1960, tot weten schappelijk ambtenaar dr. J. R. A. Loman; voor het tijdvak van 1 juli 1960 tot en met 30 juni 1961 tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte (Chinese taal en letterkunde) dr. E. Ziircher, thans wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse; voor het tijdvak van 1 februari 1960 tot en met 31 januari 1961 tot we tenschappelijk ambtenaar 1ste klasse voor de anaesthesiologie de heer J. Kreulen, thans hoofdassistent. Medische Dienst Warmond Dokter Bots, Voorhout, teL K 2532 7393. Zuster Minderman, Herenweg 57, tel. K 1711 - 879. Voorschoten Dokter F. H. W. Swen, Veurseweg 20, tel. 2356. Wijkverpleging: Gezondheidscentrum, tel. 2177. Leiderdorp Dokter H. A. Blaau- wendraad, Hogewaard 4, Koudekerk, tel. 0 1714 - 208. Wassenaar Dokter H. W. Flink, Lange kerkdam 66, tel. 2075. Dokter H. D. Boer, Wlttenburgerweg 188, tel. 9124. Apotheek: Apotheek Siderius, Lang straat 86, tel. 2141. Oegstgeest Doktoren Hugenholtz sr. en jr., tel. 20390. LCB teleurgesteld over woningtoewijzing Uit het zo juist verschenen jaarver slag van de Leidse Chr. Besturenbond biykt, dat het totale ledental van de aangesloten afdelingen op 31 december 1959 2682 bedroeg (in 1958 - 2736). Uit voerig wordt in het verslag ingegaan op de ongunstige vooruitzichten voor de woningbouw. Er wordt nog eens op gewezen, dat by de behandeling van de begroting voor 1959 in de gemeenteraad een motie werd aangenomen, waarin de noodzaak van een jaarlijkse toewijzing van ten minste 500 woningen werd uit gesproken. Aanvankelijk had Leiden een toewyzing voor de bouw van 213 wo ningen ontvangen, hetgeen o.a. leidde tot het uittreden uit het bekende „bouw- district". Het gemeentebestuur wendde zich toen tot Gedeputeerde Staten met het gevolg, dat er een toewyzing kwam voor 845 woningwetwoningen en een kans op enige uitbreiding van dit aan tal uit een reserve-contingent. By een bespreking, die plaats vond in augus tus, ontving het gemeentebestuur de mededeling, dat deze reserve reeds ge heel uitgeput was. Daarna werd nog een poging gedaan om in elk geval voor 1960 een toewyzing voor een verhoogd aantal woningwetwoningen te bemach tigen. Helaas mislukte ook deze poging. Het is thans reeds bekend, dat het aan tal voor 1960 slechts 250 zal bedragen. Het bestuur betreurt deze onbevredi gende toestand dan ook ten zeerste, vooral als men weet, dat er op 31 de cember 1959 nog 4059 woningzoekenden by het Bureau voor Huisvesting stonden ingeschreven. Over de werkloosheid in Leiden kon men een optimistisch geluid laten horen. Zoals in het economische overzicht wordt gemeld, heerste er in 1959 byna een volledige werkgelegenheid. Ambtsaanvaarding prof. dr. J. Keuning Op vrijdag 20 mei te 4.15 uur zal prof. dr. J. Keuning, benoemd totgewoon hoogleraar voor het niet-Europees volksrecht in de faculteit der rechtsge leerdheid zyn ambt aanvaarden door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium. „Ons Belang" in het goud Het is deze maand vyftig jaar gele den, dat „Ons Belang", de afd. Lelden van de Ned. Kappersbond, werd opge richt. Ter gelegenheid van dit halve eeuwfeest wordt dinsdag 17 mei van 3-5 uur in „Zomerzorg" een receptie ge houden. Openbare les lector dr. B. Stokvis Op dinsdag 17 mei a.s. te 4.15 uur zal dir. B. Stokvis, benoemd tot lector voor de medische exprimentele psychologie in de faculteit der geneeskunde zyn ambt aanvaarden door het uitspreken van een openbare les in het Groot Audi torium. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand.ex. Psycholo gie mej. Z. J. F. L. Rona (Amsterdam) en de heer M. J. Simmer (Oegstgeest) voor het prop. ex. Godgeleerdheid de heer W. J. H. Hoekert (Voorburg)voor het doet. ex. Ned. Recht mevr. M. Spruyt-Dryver (Leiden). Geslaagd voor het doet. ex. Gen. II mevr. S. M. Sand-Dubruel de Broglio (USA), mej. E. W. Duquesnoy (Voor burg), mej. A. A. Fischer (Den Haag) en mej. E. van Kuilenburg (Den Haag) voor het semi-artsex. mevr. J. A. L. Kandou-Warouw (Leiden), mej. Chr. R. Wiechert (Scheveningen) en de heren C. P. A. van Boven (Den Haag), H. Gal- jaard (Leiden), P. Robyn (Leiderdorp) en W. J. Tinbergen (Den Haag)voor het artsex. de heren S. Dubin (USA), H. N. B. M. Kemme (Ryswyk), C. P. Schouwstra (Eindhoven) en H. Snyders (Den Haag). BELEDIGING EN MISHANDELING Wegens mishandeling en belediging werd een Leidse timmerman door de Haagse Politierechter veroordeeld tot f. 50,boete of 10 dagen gevangenis straf. conform de eis van de officier van Justitie. De timmerman had op 14 november 1956 een politieagent uitge scholden omdat deze een voetbal van een jongen afpakte. Op 18 december 1960 had de timmerman bovendien by een autobotsing iemand geslagen. Het bouwen van een geref. wijkcen trum naby de Kooilaan is gegund aan de firma D. Nléll te Wassenaar voor een bedrag van f. 173.700. (Van onze Amsterdamse correspondent) Elisabeth de JongKeesing is de schryfster van de novelle „De Zalen man", het Boekenweek-geschenk 1960. Acht maanden lang heeft zij dit ge heim moeten bewaren, zoals uiteraard ook de Commissie voor de collec tieve propaganda van het Nederlandse boek dit heeft moeten doen. Maar gis termiddag in de tuinzaal van het Amstelhotel te Amsterdam noemde het jurylid mevr. Emmy van Lokhorst de naam, waarnaar precies 4989 lezers hebben geraden. De jury noemde het boek sober, met indringende kracht geschreven. De schryfster heeft met diepe aandacht een beeld gegeven van onze moderne maatschappy, waarin het individu een nummer uit een serie wordt. Onze we reld, waarin de mens nooit met zich zelf alleen is en alles wordt begeleid door lawaai en haast en onrust van deze tyd. ,,De zalenman", aldus het jury rapport Is een fascinerend verhaal, dat is geboren uit innigheid, geest en be grip. Het is in de volste zin van het woord: een geschenk. Dankbaar nam mevr. De JongKee sing de bloemen en enveloppe met de i eerste prys (2000 gulden) in ontvangst, j .Dit is een van de aardigste prijsvragen, waaraan men dn ons land. kan mee doen", zei ze. „Ik had nooit gedacht, dat zo'n ernstig boek een prys zou kryigen er 'komen zelfs een dominee en een pastoor in voor". Mevr. de JongKeesing zag verleden jaar haar eerste roman „Wennen aan de wereld" verschynen. Voorts vertaal de zy oosterse gedichten. Gisteravond kwam de raad in open bare vergadering byeen onder voor zitterschap van burgemeester Van Die- peningen. Alle financiële voorstellen betreffende de salarissen van het ge- meentepersoneel werden z.h.s. aange nomen. Het voorstel om de militaire tehuizen Pro Rege en de katholieke militaire tehuizen f. 100 subsidie te verstrekken werd door de raad goed gekeurd, behalve de heren Nievaart en Andrik (P.v.d.A.), die tegenstem den. Uitgebreid werd gesproken over de salarisherziening van de wethouders. De vraag die prevaleerde was: wat verstaat G.S. onder „grootte der ge meente". De voorzitter meende, dat hiermee de norm wordt bedoeld, die wordt aangenomen. Het aantal inwo ners bedraagt thans byna 7000. Er zyn velen die menen, dat Leiderdorp een ontwikkelingsgemeente is, waar dus veel meer werk aan vastzit als aan een rustige gemeente met een con- stand geiyk biyvend aantal inwoners. Besloten werd het voorstel in te trek ken. De raad zal zich in een algemeen schryven tot G.S. wenden om de aan dacht voor deze zaak te vragen, als mede voor het salaris van de burge meester. By de behandeling van de exploita tierekening ,,De Does" sprak de heer Lolling namens de raad zyn waarde ring uit voor het bestuur voor het ge- missie werden mevrouw B. SeretCru- missie werde nmevrouw B. SeretCru- den, Alsmede de heren Andrik en Veld- huyzen benoemd. Nu de raad het voor stel goedkeurde om aan de heer Brusse het land te verkopen, waarop nu nog de volkstuinders hun tuintjes hebben, vroeg de heer O. de Graaf, voor hen wel de volle aandacht van B. en W. De voorzitter zei echter, dat het col lege niet dadelyk in staat zal zyn de volkstuinders te helpen, maar al het mogelyke zal doen. De gemeenteput zal worden opgespoten. In de commissie tot wering van schoolverzuim werd mevrouw M. W. BlomVan Rooyen, Schoolstraat 2, ge kozen. De andere voorstellen werden al in ons blad behandeld en z.h.s. aan genomen. Ingaande 16 mei zullen er voortaan alleen maandlonen worden uitbetaald. Ook deelde de voorzitter mee, dat men bezig is met de instelling yan een „Jeugdnatuurwacht". BEAMBTE BESTAL NEPTUNUSFONDS Een 33-jarige wasserij knecht uit Lel den, had in het tydvak van augustus tot oktober als beamlbte bij het Marine- Wakerskorps te Leiden herhaaldelyk 's nachts geldbedragen gestolen uit laatjes, bestemd, voor 't Neptunusfonds, tot een totaalbedrag van f. 170. Voor dit feit moest hy thans voor de Haagse Po litierechter verschynen. De officier van Justitie vond het dief stal, meermalen gepleegd met gebruik- maiking van de gelegenheid die het ambt de verdachte bood. duidelyk bewezen, Gelet op het uitgebrachte rapport over de wassery knecht wilde de officier nog volstaan met een voorwaardelijke straf van drie maanden met een proef tyd van drie jaar, een boete van f.50 of 10 dagen gevangenisstraf en ondertoezicht stelling van een reclasseringsvereniging. De verdachte is echter druk bezig met emigratieplannen en daar de rechter niet op de hoogte was of een voorwaar- delyke gevangenisstraf een belemme ring kan zijn voor emigratiemogelyk- heden gaf hy de wasserijknecht de raad om in hoger beroep te gaan. Omdat hij de eis van de officier al zeer laag vond wilde de rechter niet lager gaan. Hij veroordeelde de verdachte conform de eis. LEIDERDORP Uitslagen wedstrijden op bevrijdingsdag Voor auto's en scooters op bevrij dingsdag waren 73 deelnemers. Pryzen auto's: 1. C. ten Hove, Buig. Brug- plein 1. 19 strafpunten; 2. G. v. d. Tuuk, Cobetstr. 68, Leiden, 25 strf.p.; 3. P. Verra, Willem de Zwijgerlaan 31. 28 str.p. Scooters-motoren: 1. Van Osnabrugge, Doeslaan 14, 51 str.p., 2. P. de Jong, Hoogmadeseweg 16 52 str.p.; 3. J. de Jong, Dr. de Bruynestr. 21 70 str.p. Bromfietsers: 1. S. J. Pret, Kom van Aaiweg 11 10 str.p.; 2. F. den Os. Kas tanjelaan 11 11 str.p.; 3. G. J. K. van Leeuwen, Rijnegommerstr. 20 16 str.p. Fietsen: 1. A. M. Kleiss, Berkenkade 30, 14 str.p.; 2. P. Pison, Kastanjelaan 7 17 str.p.: 3. mevr. W. PisonFlaman, Kastanjelaan 7 17 str.p. Er waren voor bromfietsen en fietsen 59 deelnemers. De zeepkistenrace met 18 teams: le prys D. Molema. Hubrechtstr. 5 le pr.; G. Hogeboom, Berkenkade 20: 2e B. Lanzing, Anna v. Burenstraat 12; 3e K. Korswagen, Acacialaan. Rolschaatsenwedstrijd met 26 deel nemers: hoofdprijs Roel Munnik, le pr. Wim Hendrikse. David Hakkeberg, 2e prys Willem J. Claas, 3e prijs Gerrie van Vliet. 3e prijs Bert van Hoek, 4e prijs Maryke Overbeke. De prijsuitreiking vindt vanavond plaats in de consumptietent op het feest terrein door de voorzitter van het 5 Mei-comité, de heer W. D. C. v. d. Wijngaard. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anette D., dr van C. Horsman en N. M. van Hemert. Ondertrouwd: A, Vermeet. 25 it en C. an r\M Ir 91 if EERVOLLE VERMELDING Eervolle vermeldingen gingen in de vorm van een enveloppe met inhoud naar de Groningse schrijfster Lidy van Eijsselstein (voor de novelle „Ook een grootmoeder") en naar Manuel van Loghem („De stuwdam in de Iljoesj"). Geldprijzen waren er ook voor een drietal uit de 406 goede inzendingen gelote gelukkigen: de 85-jarige mej. A. van Rodenburg uit Heilo (150 gulden), mevr. M. Stieltjes uit Waalre (100 gul den) en de Rotterdamse militair J. van Zeist (75 gulden). Aan 50 anderen zijn boekenbonnen ter waarde van 10 gul den verzonden. De voorzitter van de commissie, de heer Geert Lubberhuizen, maakte be kend, dat maar liefst 954 inzenders „De Zalenman" aan Elisabeth Zernike had den toegeschreven en 444 aan Inez van Dulleanen". Er was zelfs iemand die de novelle toeschreef aan Harry Mulisch, maar ik vermoedt, dat hy dat zelf is geweest De inzenders moesten een kwartje aan postzegels extra plakken ten bate van het ondersteuningsfonds van de Vereni ging van Letterkundigen. De heer Lub berhuizen overhandigde dit geld aan prof. dr. G. Stuiveling, die namens be stuur en leden van zyn vereniging dank van Dyk, 23 jr. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Aart, zn M. E. Bouwmeester en M. J. Goede, Jacoba C., dr van W. C. Mark en G. Paschier, Theodorus A., zn v. T. A. Denies en M. L. Hankart. Ondertrouwd: A. W. Weggeman. 21 Jr en T. van den Broeke, 20 jr, C. A. Mossel, 32 Jr en G. van der Horst. 25 jr. C. H. Arke- ma en J. M. de Neef, 23 Jr. J. P. p. Web bers, 32 Jr en A. M. H. Vellekoop, 28 Jr, N. A. Hermans, 20 jr en J. H. Hesdal, 27 Jaar. Getrouwd: W. C. Veloo, 25 jr en B. Post 21 Jr. W. van Dam, 30 jr en A. H. H. Munting, 22 Jr. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Sylvana, dr van D. Kuperus en D. Hokke, Jacobus, zn van N. van Groe ningen en J. J. Marks, Ferid E. A„ zn van A. Ch. H. J. Jeursen en A. A. van der Meer, Johanna C.. dr van Th. M. van Veen en E. W. Gijbeis, Evert J.. zn van P. B. Beverwyk en E. J. Nieuwenburg. Fran- clscus Th. M., zn van P. Th. Zonneveld en A. W. Chr. de Koning. Getrouwd: W. B. J. van Vliet, 24 Jr en C. P. Duivenvoorde. Overleden: A. Nagtegaal, e.v. A. J. de Bruijn, 59 Jr, A. W. H. Beljersbergen, 47 jr vrouw. WASSENAAR Het architectenbureau R. de Vries te Den Haag heeft namens het bestuur van de Ver. Montessorischool te Wassenaar aanbesteed het bouwen van een kleu terschool met 2 klassen aan de Zande- ry vaart. Er waren zeventien inschry- vingen. De laagste was die van Witte en Kromhout N.V. te Katwyk a. d. Ryn f. 88.600. Na een korte persconferentie als voorbereiding tot het nieuwe Euro pese songfestival, dat in Knocke wordt gehouden, liet impresario Lou van Rees (achter liet stuur) enkele van de aanwezige artiesten in zijn raceboot rondvaren. Het waren Corry Brokken, Rita Reys, Teddy Schotten, Willy Alberti en Ton van Duinhoven. Plan van Britse Gemenebest voor hulp aan Afrika De thans ln Londen vergaderende eer ste ministers van staten van het Britse Gemenebest hebben overeenstemming bereikt over een plan tot het verlenen van economische en financiële hulp aan onderontwikkelde Afrikaanse landen. Het plan is opgezet volgens de richt- ïynen, die ook gelden voor het z.g. „plan van Colombo", dat voorziet in het be vorderen van de economische samen werking in Zuidoost-Azië. De Britse Lord Altrincham, bekend om zyn kritiek op het Engelse konings huis, heeft nu in het blad „The Na tional and English Review" een aanval gedaan op het Gemenebest, dat volgens hem meer weg heeft van een historisch museum dan van een goed functione rend concern. Het Gemenebest is zelfs geen goede club aldus Altrincham. Er bestaat geen contributie ,er zyn geen regels en de leden vertrouwen elkaar niet. De naam klopt volgens hem ook niet, want in dit gemenebest worden de rijken ryker en de armen blyven en vermenigvuldigen zich maar. Een illusie acht hy het, dat het Ge menebest de invloed van premier Mac- millan op de a.s .topconferentie zou ver groten, evenmin als volgens hem het Franse Gemeenebest De Gaulle meer invloed geeft. Grenswijziging Rijnsburg Niet onbevredigend, ook niet voldaan B. en W. van Rynsburg hebben in een preadvies aan de gemeenteraad hun oor deel te kennen gegeven ver de door G.S. voorgestelde grenswyzigingen, waarover de raad woensdag a.s. zal krygen te be slissen. In dit advies zeggen B. en W. van mening te zyn dat het thans voorge legde plan meer bevrediging biedt dan het prject van 1955, met name ten aan zien van de vastelling van de oostgrens naby Ryksweg 4 en het gebied ten noor den van het Oegstgeester Kanaal. Hoe wel de plannen niet onbevredigend zyn kan toch onmogelyk worden gezegd dat een gevoel van voldaanheid overheerst. B. en W. stellen ten slotte voor aan Ge deputeerde Staten te verzoeken in ver band met de grote agrarische belangen der gemeente een nieuwe oostelyke be grenzing vast te stellen zodanig, dat het gebied in de zogenaamde corridor tussen de Rynsburgerweg en het Oestgeester Kanaal en het agrarische gebied tussen Oude Ryn, Rhynzichtweg en Rijksweg 4 tot aan de Witte Palen aan het grond gebied van Rynsburg wordt toegevoegd. De Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft gisteren in het Krelagehuis te Haarlem haar 100-jarig bestaan ge vierd. De minister van Landbouw en Visserij, mr. VG. M. Marijnen. heeft gelukwensen aangeboden namens de regering. Hij zei. dat de regering de vereniging en het bloembollenvak in het algemeen erken telijk is voor hetgeen in het verleden is gedaan om de teelt van en de handel in bloembollen te brengen op het hoge technische en economische peil van heden. Ons land kan met reden trots zyn op het bezit van het bollenvak, dat over heel de wereld zyn reputatie van op timale kweekkunst en gedegen handel heeft weten te verbreiden. Spreker sprak zyn beste wensen uit voor de toekomst voor de vereniging en het vak en hoop te, dat de opgaande lyn in de ontwik keling van de teelt en handel in bloem bollen zal kunnen worden doorgetrokken tot grote bloei. In zyn rede herinnerde de minister aan de belangrijke plaats, die het bloem bollenvak in de sociale en economische samenleving inneemt. De betekenis is zeer groot, omdat het bloembollenvak is uitgegroeid tot een der belangrijkste takken van de tuinbouw. Het heeft zich terecht een wereldfaam verworv. Spre ker herinnerde aan de werkzaamheden van de vereniging in de afgelopen eeuw op het gebied van tentoonstellingen, keuringen, de bollenbeurs, het scheids gerecht, het handelsreglement, het we- tenschappelyk onderzoek en het voor- lichtingswerk. Deze werkzaamheden heb ben de vooruitgang van het bloembollen vak bevorderd. Namens een comité bood dr. A. J. Verhage een geschenk aan dat leden en bevriende relaties hebben byeenge- bracht. Het geschenk bestaat uit f 40.000, waarvan f 20.000 bestemd zal worden voor de aankoop van een biy- vend aandenken. De rest, ongeveer een gelyk bedrag, zal gebruikt worden om de viering van het eeuwfeest op groot sere wyze te doen geschieden. De heer Emiel Debroise voorzitter van „l'Asso- ciation Inaernationale des Producteurs de l'Horticulture" sprak de beste wen sen uit namens de buitenlandse tuin bouworganisaties. De voorzitter van de jubilerende vereniging, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, die een begroetingswoord had gesproken, sprak tenslotte woord envan dank. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest heeft enige werken ten gehore gebracht. Onder de aanwezigen waren de com missaris der Koningin in Noord-Holland dr. M. J. Prinsen en de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9