FIL Stoffig maar onvermoeibaar trok Floriade-postkoets naar Leiden Clusius kreeg tulpebollen uit Turkije van vriend De Busbecq De oorlogswaanzin in: „Honden, willen jullie eeuwig leven Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 7 mei 1960 Tweede blad no. 30042 Zoals wij gisteren reeds uitvoerig in een deel van onze edities meldden is de postkoets van de Floriade gistermiddag na een barre tocht vol avonturen en hindernissen in Leiden aangekomen. Niet alleen in de Sleutelstad, maar ook in de Rijnstreek lokte het karos vele nieuws gierigen hun huizen uit. Nadat de karavaan bij de Wilhelminabrug van een escorte van Leidse ruiters was voorzien, ging het onvermoeibaar verder naar de Hortus Botanicus, waar professor Clusius. achter wiens naam zich prof. Van der Pijl verschool, zijn grote vriend De Busbecq opwachtte. Deze begroeting kenmerkte zich door zwierigheid en hoofsheid. Nadat de plantenvorser en de wereldse ambassadeur elkanders kwaliteiten hadden geroemd was het grote ogenblik aangebroken. Met enkele toepasselijke woorden overhandigde De Busbecq zijn Leidse vriend de Turkse tulpe bollen, waarover hij gedurende al die moeilijke kilometers zorgvuldig had gewaakt. Na bezoek Hortus naar 't Stadhuis Hierna hield dr. A. A. Kampmann, directeur van het Nederlands Instituut voor het Nabye Oosten te Leiden een referaat over de roemruchte tulp uit Turkije, welk betoog ook door de koet siers, de vermoeienissen en de bestofte kleren ten spijt, aandachtig werd aan gehoord. Hierna begaf het hoge gezelschap zich naar het stadhuis, waar Leidens „schout" jhr. mr. F. H. van Kinschot, de ambas sadeur en diens gevolg hartelijk toe sprak. „Na een lange tocht van 38 dagen zijt gij weer in Nederlands teruggekeerd. Vierhonderd jaar geleden heeft de am bassadeur De Busbecq dezelfde tocht ge maakt, al kwam hij als keizerlijk am bassadeur in eerste instantie niet verder dan de residentie van zijn keizerlijke meester Ferdinand I te Wenen. In de tocht, die gij, mijnheer de am bassadeur, met de bemanning van de postkoets en van de geleidewagens onder veel moeilijkheden en technische tegen slagen tot een goed einde hebt gebracht, symboliseert zich het begin van de diplo matieke betrekkingen tussen het Nabije Oosten en ons land. Dat uw voorganger nu vier eeuwen geleden de tulp uit Tur kije heeft meegebracht, die zich weldra van Augsburg en Wenen uit over West- Europa en in het bijzonder in ons land heeft verspreid, heeft de grondslag ge legd voor een hoogst belangrijke typisch Nederlandse onderneming: het bloem - bollenbedrijf, waarbij onze goede stad Leiden ten nauwste is betrokken. Dat uw tocht tevens plaats .heeft gevonden ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, is voor mij en ons allen tevens het bewijs van de nauwe samenhang tussen Nederland en het Nabije Oosten. De sympathie, waarop Nederland zich In Turkije en het Nabije Oosten kan be roemen, is het resultaat van een eeuwen lang cultureel en diplomatiek contact, waarmee gij, mijnheer de ambassadeur, nu vierhonderd jaar geleden een zo ge lukkig begin hebt gemaakt." Missive „Gij brengt mij een vriendschaps missive van de huidige burgemeester van Istanboel, een bewijs, dat uw tocht, of schoon berustende op historische grond slag, in 1960 heeft plaats gehad. Wij hebben uit de dagbladen, die ons uit Istanboel bereikten, vernomen, met welk een enthousiasme de bevolking van de stad aan de Gouden Hoorn en de Bos porus u en uw reisgezellen uitgeleide hebben gedaan. Wij hebben ons gerea liseerd, dat dit enthousiasme zeer zeker de hippische prestatierit zal hebben ge golden, die in Istanboel begon op 30 maart j.l., maar daarnaast weten wij uit onze eigen ervaring, welk een sympathie er bij het Turkse volk en de intellectuele kringen voor Nederland van oudsher be staat, een sympathie die ook in 1958 bij de opening van het Nederlands Histo- rich Instituut te Istanboel door Prins Bernhard opnieuw op bijzondere wijze tot uiting kwam." Persoonlijke betekenis „De missive, die de lange weg per post koets dwars door de Balkan en Midden- Europa heeft gemaakt, heeft voor mij ook een persoonlijke betekenis, omdat ik haar niet alleen als burgemeester van deze oude stad aanvaard, doch ook als iemand, die het geluk heeft gehad de oude keizer- en sultanstad aan de Bos porus persoonlijk te hebben leren ken nen". De Busbecq biedt Leidens bur gervader een foto van zijn ambt genoot in Istanboel aan. (Foto L.D./Holvast) „Het oude Constantinopel met zijn rijke Byzantijnse en Osmaanse traditie en zijn klassiek-Griekse fundering is bezig zich te verjongen, zich te bevrij den uit het keurslijf, waarin meer dan 1500 jaren bouwactiviteit het hadden ge bracht. Het nieuwe Istanboel, zoals de stad zich nu in 1960 aan u heeft voor gedaan, wijkt wel sterk af van de stad, die uw voorganger 400 jaren geleden na de beëindiging van zijn diplomatieke missie verliet." Maar ook heclen ten dage, evenals in 1560 onder regering van Sultan So- liman de Prachtlievende, is de blik van Turkije op het Westen gericht. Even als toen Konstantinopel, ligt nu het zich verjongende Istanboel op de grens van Europa en Azië, op de plaats waar sinds duizenden jaren het contact tus sen twee werelddelen heeft plaats ge vonden". „Wij Nederlanders hebben een belang rijke rol daarbij gespeeld en wij waren in 1612 na Venetië, Frankrijk en Enge land de vierde mogendheid, die diplo matieke betrekkingen met de Hoge Porte van de Sultan van het onmetelijke Os maanse rijk openden". „De diplomatieke activiteit van de Zuidnederlander -Ogier Ghislain de Bus becq aan het hof van de sultan in op dracht van zijn meester de Keizer in de jaren 1554—1562 heeft mede de weg ge- effend voor de totstandkoming van de diplomatieke betrekkingen met Turkije in 1612, die sindsdien het moge hier met nadruk naar voren worden gebracht nimmer werden verbroken." „De tocht van de Floriade-postkoets onder leiding van Joop van der Touw, is derhalve mede mogelijk geworden door een eeuwenoude traditie van vriend schap, van culturele en economische be trekkingen tussen Nederland en Turkije. Moge uw historische tocht derhalve bij dragen tot een verdere ontplooiing van de vredesgedachte onder de volkeren", aldus Leidens burgervader. Sleutels van de stad Teneinde aan dit bezoek een tastbare herinnering te bewaren bood de burge meester zowel aan de „ambassadeur" De Busbecq als aan de leider van de equipe. Joop van der Touw, een in ijzer gegoten model van het stadswapen de sleutels aan Op zijn beurt dankte De Busbecq voor deze vriendelijke ontvangst, welke hem eerst na een vermoeiende tocht door Europa deelachtig werd. Hoewel hij de herinnering aan een onvergelijkelijk verblijf in Istanboel niet ligt zal ver geten, was hij verheugd, dat de tocht was volbracht en men hem in Leiden zulk een enthousiaste ontvangst had bereid. GESCHENK UIT ISTANBOEL Spreker deelde mede, dat de burge meester van Istanboel een bezoek aan Rotterdam (Floriade) hoopt te brengen, waarbij hij tevens gelegenheid denkt te vinden om de kennismaking met bur gemeester Van Kinschot te prolongeren. Hierop vooruitlopend overhandigde „ambassadeur" De Busbecq dit uit naam van de burgemeester uit Istan boel de burgemeester een foto van zijn Turkse collega. Namens het Post koetscomité werd aan dit geschenk nog een voor deze gelegenheid ontworpen herinneringsbord toegevoegd. Tenslotte bracht De Busbecq hulde aan de tevens aanwezige voorzit ter van dit comité, ir. B. Stephan, die zich voor deze onderneming buitenge woon heeft geïnteresseerd en aan dr. A. A. Kampmann, directeur van het Ned. Instituut voor het Nabije Oosten en curator-secretaris van het Ned. Hist. Archeologisch Instituut te Istanboel, als man achter de schermen. Nadat ook de secretaris van de Ned. Ver. tot Bevordering der Wetenschap pelijke veredeling van Siergewassen, de heer P. Boschman en stichter van de Hortus Bulborum te Limmen, nog in een gedicht de aandacht had gevestigd op deze culturele „pelgrimage", volgde er nog een korte tijd van aangename verpozing. Na 38 inspannende dagen werd hedenochtend de laatste etappe, Floriade-waarts, aanvaard... Verschrikking rond strijd om Stalingrad Trianon Dit is een verschrikkelijke, een schokkende film! Zy toont aan, hoe in de barre winter van 1943 in de strijd om Stalingrad, 220.000 Duitse soldaten zinloos door Hitier geofferd werden. Stalingrad betekende het keerpunt in de tweede wereldoorlog, voerde Duitsland naar de totale ondergang. Het „Honden, willen jullie eeuwig leven" was een woord van Frederik de Grote en het vond onder Hitier opnieuw zyn bevestiging. Deze film is in de volle betekenis, een waarschuwing tegen een nieuwe oorlog. Zou men uit het dramatische verloop rond Stalingrad iets geleerd hebben? Met deze vraag eindigt de film, waarin de duizenden moesten capituleren, toen Hitier en Göring nog hun brallende overwinningstoespraken op nationaal-socialistische bijeenkomsten of door de radio hielden. Deze film toont de talloze verminkten voor het leven, de doden ook, die uit deze wanstaltige, meedogenloze, afschuwelijke stryd voortvloeiden. En het is met huivering, dat men de waanzinnige gebeurtenissen volgt. Het „bevel, is bevel" wordt strikt uit gevoerd. Het vormt een der problemen, die hier aan de orde zijn. Het vindt zijn vóór- en tegenstanders. Daar zijn de generaals Paulus en Von Seydlitz. Hitier verbood hun in de no vemberdagen het omsingelingsfront van het zesde leger te doorbreken. De acteur Hoffmann is deze generaal Paulus. Het is op deze ietwat duistere figuur, die e* in deze film van gemaakt werd, dat de Duitse militaire kenners naar aanleiding van de versie van Carl Johns, hun kritiek richtten. Generaal Paulus wordt afgebeeld als een figuur, die zich gehoorzaam op Hitiers bevel door de Russen liet insluiten. Volgens hen was generaal Paulus echter iemand, die wel degelijk hevig geporteerd was voor 'n doorbraak in westelijke richting. Maar toch verklaren deze militaire kenners tevens, dat déze film volkomen aanvaardbaar is. Men voelt, dat het wel zo gegaan zal zijn. Fanfan, la Tulipe Gèrard Philipe LUXOR In november van het vo rig jaar rouwde toneel en filmminnend Frankrijk om het verlies van een nog jong, maar groot acteur. Op 37-jarige leeftijd had Gerard Philipe zich een wereldfaam veroverd. In binnen- en buitenland werd uitvoerig aandacht be- steeds aan zijn verscheiden. En in al die artikelen stond voorop in zijn film- triomfen: „Fanfan, la Tulipe". Zijn naam zal in de filmhistorie voorgoed verbonden zijn met wonderlijk vrolijke en optimistische figuur, die ten tijde van Lodewijk XV als soldaat een grootse carrière en een knappe ko ningsdochter veroverd zou hebben. Het is een soort hommage aan de over leden acteur, dat we deze verrukke lijk luchthartige rolprent nog eens in Leiden kunnen zien en we nog eens kunnen ervaren, welk een weergaloos talent met Gerard Philipe is heenge gaan. Als Fanfan is hij de vrolijke Frans, die bijna door de papa van een van zijn vele vriendinnetjes in het huwe lijksbootje wordt gesleept. Op de val reep kan hy nog ontsnappen door dienst te nemen ln het leger. De dis cipline past deze onverschrokken vry- buiter niet, het avontuur en de liefde trekken hem echter meer. Een speels voorspeld toekomstbeeld als zou hy een koningsdochter trouwen wil hem niet loslaten, maar als hy de zaken wil forceren geraakt hy in ernstige moei- ïykheden. Slechts de liefde van de vrouw, die hem eens de toekomst voor spelde, kan hem redden, waarna hy haar weer redt voor de gevolgen van haar opoffering. Een avonturenfilm weliswaar, maar dan met een tikje spot en wat ironie. Een milde parodie vol vrolijke mo menten met in het centrum een prach tige Gerard Philipe en een aantrekke- lyke Gina Lollobrigida, toen nog aan het begin van haar filmloopbaan, dus aanmerkelyk frisser en charmanter. Avonturen en romantiek gaan hand in hand in deze prettig lichtvoetige komedie. Bij de Wilhelminabrug werd de postkoets na haar lange, vermoei ende reis opgewacht door een es corte Leidse ruiters. (Foto L.D./Holvast) De Busbecq en Clusius, de gezwo ren vrienden, bekijken de prach tige bloeiende tulpen. (Foto L.D./Holvast) Scène uit de film „Honden willen jullie eeuwig leven?" Het „Hunde wollt ihr ewig leben" moge wellicht niet zijn uitgegroeid tot een volkomen verantwoorde documen taire, zij geeft desondanks een luguber realistisch beeld van hetgeen zich af speelde. Dit mede door de invoeging van gedeelten uit oude Duit-se en Russische filmjournals. die de toeschouwer ob sederen De hoofdfiguren groeiden daar bij uit tot menselijke gestalten: van hen noemen wij de eerste luitenant Wisse, die al héél het zinloze van doorzetten inziet en door zijn sterk spel de aan dacht trekt. Deze film zal niet nalaten op iedere onbevooroordeelde een diepe indruk te maken. Men leert eruit, dat duizenden soldaten fel achter Hitier stonden. Maar ook evenveel duizenden tegen hem waren. Zij konden wellicht niet anders dan meevechten, totdat het. door hun machthebbers gespeelde bedrog uitkwam en hun de rede van Göring, uitgesproken ter herdenking van de 10e herdenking van de machtsovername van het nationaal-socialisme als een hoon in de orgen klonk: deze was, ondanks de zegevierende toon, hun eigen graf rede. Een film. zich afspelend tussen de puinhopen en moordende gevechten. (..Alle zeven seconden sterft een Duitse soldaat in Stalingrad massagraf" klinkt het ononderbroken door de Russische radio), van 50.000 gewonden en k'rank- zinnigen, zonder medicijn en zonder hulp, van nóg zóveel ellende meer. Generaal Paulus wordt door Hitier tot veldmaarschalk benoemd en deze weet, dat mét de aanvaarding van deze be noeming zijn zelfmoord wordt verwacht. Maar Paulus wenst niet alle schuld op zic-h te nemen: hij begint met capitula tie-onderhandelingen. Wanneer generaal Zeisier Hitler dan op de hoogte komt brengen van het feit dat het zesde leger opgehouden heeft te bestaan, wuift Hitier het ganse drama weg met de woorden: Het is slechts een leger. Stel een nieuw leger op". „De witte duivel" Kleurrijk schouwspel LIDO Het werk van de beroemde Russische schrijver Leo Tolstoi leent zich by uitstek voor het maken van films. Alle voorwaarden voor het in elkaar zetten van een imposant, kleur rijk schouwspel zyn aanwezig. Zo ook met het in Eastmancolour op het brede doek geschilderde spektakelstuk ,,Agi Murad, de witte duivel". Ook deze ge schiedenis. welke zich afspeelt om streeks 1850, is geïnspireerd op een novelle van de overbekende Russische auteur. Als geschiedkundige achtergrond be handelt zy de opstand van de nomaden stammen in het Kaukasus-gebergte on der Koning Sjamiel tegen het bewind van Tsaar Nicolaas I. De legeraanvoer der van de rebellen, Agi Murad (Steve Reeves), wordt de .witte duivel" ge noemd. Overal waar hy komt ziet men reeds in de verte zyn in het wit ge klede gestalte: zyn komst verooorzaakt de grootste opschudding en ontstelte nis by de Russische soldaten. Geen wonder, dat de commandant van de in de Kaukasus gelegerde Russische troepen zich beyvert deze by zyn stam genoten verheerlykte, on door de vrou wen aanbeden held, gevangen te ne men. Doch daar is tenslotte de hulp van een mede-rebel voor nodig. Deze beziet vol afgunst de steeds groter wor dende roem van Agi Murad. Bovenal is hy jaloers op hoe kan het ook anders de aanstaande vrouw van de populaire held. Hy doet al het moge lijke Murad te dwarsbomen en tenslotte gaat hy zelfs zover de witte duivel" aan de Russen uit te leveren om hem te kunnen beschuldigen van verraad. In het paleis van de commandant van de Russische bezettingstroepen pro beert men te vergeefs echter op alle mogelijke manieren de .witte dui vel" te bewegen een vredesverdrag te ondertekenen. Agi Murad weet door een list en bovenal door zyn geweldige en welbekende biceps te ontsnap pen. Daar is het dan ook Steve Reeves voor. Enfin, het slot kunt u wel raden. Een film volgens het oude recept, maar die het toch altyd weer ,,doet". Geweldige massascènes met veel stof en vuur: spannende tweegevechten tus sen manspersonen, die gezien hun enorme spierenbundels, kennelyk aan Dan wordt het stil rond Stalingrad... En als Wisse naast de veldprediker loopt en hem vraagt: „Wat zal er nu gebeuren?", antwoordt deze „Ik weet het niet, maar we zullen veel tijd nodig hebben,, om daar achter te komen. Welnu: „Duitsland is er achter ge komen..." Een film om vee! over na te denken. Door alle volkeren. Door ons allen. En zo gezien, gaat er ondanks alles toch een opvoedende taak van uit. body-building" hebben gedaan. En daar tussen door een aantal vrouwe lijke schoonheden, die zorg dragen voor een wat romantischer tintje en van haar optreden hangt tenslotte het slot van een film af The Ladykillers Kostelijke komedie van typisch-Engelse snit STUDIO Is een naïef oud dametje helemaal alleen in staat een bende schurken, die zojuist een succesvolle roofoverval achter de rug hebben, in bedwang te houden? Alleen de Britten zyn in staat een dergelyke onnozele vraag bevestigend te beantwoorden in» een kosteiyke komedie, die de lach herhaaldeiyk door de zaal doet scha teren. Regisseur Mackendrick en voor al hoofdrolspeler Alec Guinnes zyn er in geslaagd de tegenstelling tussen de argeloosheid van het mevrouwtje-met- het-blozende-gezichtje en de snoodheid van vyf sjappietouwers tot een waar lijk grandioos hoogtepunt van potsier- lykheid op te voeren. Het plannetje van „professor Marcus", het sluwe mas ter-brain" van de onderwereld-ploeg, zat prachtig in elkaar: het vertrouwen winnen van de oude mevrouw Wilber- force en héér voor het vervoer laten zorgen van de enorme koffer met geld. die het resultaat zou zyn van de over val. Aanvankelijk loopt alles naar wens, maar dan ontdekt het dametje met de rose wongetje wat er aan de hand is en de moeilykheden stapelen zich snel op. De bandieten beginnen elkaar uit te roeien en maar laten we niet èlles vertellen. Deze geestige caricatuur is zó geslaagd, dat men deze film beslist niet verzuimen moet. Vyf boeven lopen zich te pletter tegen het ongekunstelde maar besliste optre den van het oude dametje: een echt- Engelse vondst om zó iets te bedenken en er zó'n sublieme vertolking van te geven! Dodende liefde Voorlichting REX De titel van de drie in één film gebundelde verhaaltjes, welke seksuele voorlichting beogen, laat niets aan duideiykheid te wensen over. Die titel is nameiyk nogal commercieel hetgeen by alle zogenaamd realistische rolprenten gebruikelijk schynt te zijn tegenwoordig. „Dodende liefde" heet het wat langdradige geval. De ver haaltjes, die aan de filmpjes ten grondslag liggen zyn alle drie erg somber en even onbenullig. De proble men en de gevaren, welke de abortus provocatus, de kindermoordenaar en geslachtsziekten met zich brengen, zyn echter actueel en hoogst interessant. Men vraagt zich echter af of men deze zaken tot onderwerp van een speel film moet nemen. Ook al tracht men zo onopzettelyk mogelijk er een docu- mentarisch tintje aan te geven. Wij geloven niet, dat het veel nut heeft dergelyke films in de bioscopen te ver tonen. Wy moeten zelfs betwijfelen of verenigingen voor seksuele hervorming dergelyke rolprenten op hun program ma nemen. De voorlichting in deze film moet men echt wel met een kor reltje zout nemen. Misschien zelfs met een heel pak zout. Rest nog te vertel len, dat de film van Duitse makelij is en dat de kwaliteit van zowel geluid als beelden ronduit slecht is. Het enige interessante is de verfilming van de operatie na een misdadige abortus. Nee, dan toch maar liever kruitdamp en rokende revolvers „Carmen Jones" Merkwaardig CASINO In het theater aan de Ho- gewoerd draait op het ogenblik „Car men Jones", een door de beroemde Hollvwood-regisseur Olto Preminger verfilmd spektakelstuk, dat destijds een Broadway-succes was. Het betreft hier een negerversie van Bizets opera, waarin o.m. Dorothy Dandridge en Harry Belafonte optreden. Hun spel mist jammer genoeg de overtuigings kracht, welke onontbeerlijk is voor het slagen van een experiment als dit. Dorothy Dandridge is lang zo verlei- delyk niet als zij zich in de film tracht voor te doen, terwyi Harry Belafonte als moordenaar van Carmen evenmin een overtuigende indruk maakte. Car men is in deze kleurenfilm geen siga rettenmeisje, maar een meisje, dat op een parachutefabriek werkt, de twee mannen, die haar begeren, zyn resp. een soldaat en een bokser. Zy die van de echte Carmen (en van Bizet) hou den, zullen deze Carmen waarschyn- lyk geheel niet weten te waarderen. Zowel de tekst als de muziek zyn in Otto Premingers werk geheel afwij kend van die in de opera en van eer zeer merkwaardig gehalte. Men zo' „Carmen Jones" hoogstens interessani kunnen noemen, meer niet. De film draaide enkele jaren geleden reeds in een andere Leidse bioscoop. irjf&lht'

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3