TIEN JAAR Kerkelijk L Met een enkel woord even EEN HUWELIJKSDINER....! dhfjeijUen Agenda ZATERDAG 7 MEI 1960 ER heeft zich eergisteren in de Turk se hoofdstad een ietwat onverkwik kelijk toneel afgespeeld. Zoals men weet doen zich in Turkije sinds kort rel letjes van studenten en andere jongeren voor, die protesteren tegen de beperkin gen van de vrijheid, waaraan de rege ring zich zou schuldig maken. Ook don derdag j.l. was er zulk een demonstratie tegen premier Menderes, die zich op zeker ogenblik toevallig of met opzet helemaal duidelijk was dat niet teza men met de ministers van Binnenlandse Zaken en Onderwijs temidden van de joelende jongelui bevond, die hem „treedt af" toeriepen. Menderes wond zich daarover dermate op, dat hij op de menigte van ongeveer vijfhonderd de monstranten instormde, daarbij slechts omgeven door enkele lijfwachten, die kans zagen hem in de auto van een journalist te duwen. Maar de premier was door het dolle heen, maakte zich los en holde terug. Hij greep een student bij zyn jasje en riep: „Wat wil je. waar om vermoord je me niet?". Zyn lijf wachten slaagden erin de doodsbleke en zeer opgewonden minister-president op nieuw onder hun hoede te nemen en in een auto weg te voeren. MEN kan zich moeilijk voorstellen, dat een dergelijk toneel zich bijv. op het Plein in Den Haag zou af spelen, met onverschillig welke Neder landse premier in de hoofdrol. Het be treft hier dan ook een land met een sterk oosterse inslag, waar een dergelijk sanguinisch optreden hoger gewaardeerd wordt dan aan de koele noorderstran- denVan de kant van de heetgeba kerde premier kan men zich dus in dat oosterse milieu die hartstochte lijke uitbarsting wel voorstellen: Men deres doet zjjn best, slooft zich uit voor zijn land (daarbij royaal geholpen door de Amerikanen, die sinds 1947 twee mil jard dollar militaire en economische hulp verschaften!) om dan te moeten con stateren, dat hij door zijn tegenstanders voor de voeten gelopen wordt. De mi nister van Buitenlandse Zaken, Zorloe, vertelde dezer dagen op een persconfe rentie in Istanboel, dat het bruto natio nale inkomen in de laatste tien jaar in Turkije met 70 procent is toegenomen. „Ons volk heeft het nog nooit zo goed gehad", zei hij. DEMOCRATIE is een toestand van evenwicht tussen vrijheid en tucht," had Zorloe tevoren op diezelfde persconferentie verklaard. „Maar de oppositie poogt die vrijheid te doen ontaarden in anarchie. Door om verwerping van de regering wil zij weer aan de macht komen en dat kan de re gerende Democratische partij uiteraard niet toestaan", aldus Zorloe, die hieraan toevoegde, dat verreweg het grootste deel van de Turkse bevolking de regering steunt. Uit dit betoog van de minister van Buitenlandse Zaken blijkt dus, dat de regering van mening is, dat zij het recht heeft tot inperking van de vrijheid op grond van de houding van de oppo sitie, die, inplaats van een constructieve houding aan te nemen ten aanzien van de inderdaad grote moeilijkheden, waar mee het land bij zijn opbouw heeft te maken, alleen maar zou pogen het ter rein, dat zy tien jaar geleden verloor, op geforceerde wijze te herwinnen. DE jongste geschiedenis van Turkije kan samengevat worden ln één naam, van Kemal Ataturk de ge neraal, die in november 1922 het sul tanaat ophief en zijn land na de eerste wereldoorlog tot een moderne staat be gon te maken. Zestien jaar heeft hij daaraan mogen arbeiden: na zijn dood in 1938 werd hy opgevolgd door zijn mede werker Ismet Inönü, dezelfde man, die thans, als 76-jarige, leider is van de op positie tegen premier Menderes. Dit be hoeft wel enige toelichting. Welnu, pre sident Inönü's optreden was van den beginne af gematigder dan dat van zijn harde voorganger, die trouwens zó veel verouderde vormen moest opruimen, dat hij niet anders kón dan krachtig ingrij pen. Inönü dan achtte in 1946 de tijd ryp voor het toelaten van een oppositie partij, de Democratische partij van Dzjelal Bajar. Hij zal toen wel niet ge dacht hebben, dat die oppositie reeds vier jaar later erin slagen zou de kema- listische Volkspartij, welke toen 27 jaar geregeerd had, uit het zadel te wippen. In mei 1950 volgde Bajar president Inönü in die functie op, waarna een re gering gevormd werd onder leiding van Menderes. Sindsdien is het de volkspartij niet voor de wind gegaan: behaal den de Democraten bij de grote partijpolitieke ommekeer ln 1950 417 van de zetels in het parlement tegen 69 voor Inönü en zijn aanhangers, vier jaar later werd de overmacht van de Democraten nog groter, 504 tegen 31. Drie jaar gele den slaagde de oppositie van Inönü's (Republikeinse) Volkspartij erin haar achterstand wat in te lopen, door name lijk 178 van de 610 zetels te verwerven, maar Menderes heeft toch altijd nog 424 medestanders in het parlement. Niet temin is de stemmenverhouding veel gunstiger voor de Volkspartij dan de zetelverdeling zou doen vermoeden, maar dat is eenvoudig een gevolg van het districtenstelsel. Alleen daarvan? De op positie beweert van niet: er is in 1957 ge knoeid, houdt zij vol, hetgeen van de zyde der regering met verontwaardiging wordt tegengesproken. Hoe dit zy. Inönü's toeschietelijkheid jegens de op positie in 1946 heeft hem nimmer de dankbaarheid van zijn tegenstanders ge schonken, die hij er misschien van ver wacht had. Er zijn in de loop van de ja ren al heel wat maatregelen door het duo Bajar-Menderes genomen, die tot doel hadden de Volkspartij te kortwie ken. REEDS in 1954 nam de regering het vermogen van de Republikeinse Volkspartij in beslag op grond van het motief, dat dit bijeengegaard zou zijn uit staatsgelden in de periode van ruim een kwart eeuw, dat zij aan het be wind was. In latere jaren werd vooral de pers gemuilkorfd: sinds 1956, toen een beperkende perswet werd aangenomen, werden niet minder dan 2500 processen tegen journalisten gevoerd, waarvan er een kleine negenhonderd met veroorde lingen eindigden. Niet alleen de (opposi tionele) bladen kregen het te verduren, maar ook Inönü's partij in het parle ment. Kort geleden stelde de Kamer meerderheid een bijzondere commissie in, welke een onderzoek moest doen naar „revolutionaire en onwettige acti viteit" van de Volkspartij. De eerste maatregel van deze commissie waarin uitsluitend Democraten zitting hebben was, alle politieke activiteit in Turkije voor een tijdvak van drie maanden te verbieden. Dat dit besluit kwaad bloed gezet heeft, ligt voor de hand en tegen deze achtergrond moet men dan ook de protesten zien, die vooral in de kringen van de studenten tot een sterke behoefte aan demonstraties geleid hebben. OVERIGENS richt de kritiek van de Volkspartij en haar aanhangers zich niet alleen tegen de beper kingen, welke haar in de weg worden gelegd, maar ook tegen de economische politiek van de regering. Want die is, Historie en actualiteit (Van onze t.v.-medewerker) In de plaats van het weekoverzicht van het NTS-journaal, bood de televisie gisteren een dagoverzicht van een half uur van de huwelijksinzegening in Lon den. Het was als het ware gecompri meerde lieftaüligheid van een gelukkige bruid aan de zijde van een man, die het eerst scheen te kunnen geloven toen de „ja"-woorden waren gewisseld. De Leidse student-Puccinikenner G. M. Ursone in het „zweetkamer tje" van Theo Eerdmans. Hij nam uit deze televisiequiz duizend gul den mee Vijf kwartier was er daarna uitgetrok ken voor de eerste aflevering (van de 20) van de vijf jaar durende en bestrij kende serie over Nederland in de tweede wereldoorlog, die tot stand kwam door samenwerking van de NTS met het In stituut voor Oorlogsdocumentatie. Uit de historische documenten is een historisch document met actuele inslag van de grootste waarde en van onmeet bare betekenis gegroeid. We aarzelen niet het een gebeurtenis van belang te noemen, deze vertoning van dit eerste deel, waaraan met man en macht is ge werkt om het tijdig klaar te krijgen, juist bij het derde lustrum van onze be vrijding. De voorgeschiedenis van oorlog en bezetting werd uit de doeken gedaan door het sprekende invoeren van oogge tuigen, zoals Den Doolaard, die op de nacht, waarin de duimschroeven door ambassadeurs uit de vrije wereld aan de polsen van de president van Tsjecho- Slowakije werden aangelegd, door ver duisterd en verkwanseld Praag wandel de; professor Rogier, die herinnerde aan de tydige waarschuwingen van de Ne derlandse bisschoppen, ds. Delleman aan die van de Gereformeerde Kerk, Kupers aan die van de socialistische leiders, Schermerhorn en Romein aan speciale wekroepen van wekgroepen. De dreiging kwam al nader en nader. De waarschuwende rol van majoor Sas kwam ter sprake, oud-minister Van Klef fens versloeg aangrijpende gebeur tenissen, als de laatste kabinetszittingen op vaderlandse bodem en de overhan diging van de Duitse verklaring, waarop hij na enig scherp nadenken zich ge rechtigd achtte met inachtneming van de grondwet Nederland als in oorlog met de aanvaller te beschouwen. Prins Bernhard vertelde „histoire intime" van het vorstenhuis in die ellendige dagen en tenslotte zagen en hoorden de kykers Gerbrandy en Buskes, beiden onverzet- telijken. Wij hebben dit wat uitvoerig weergegeven, teneinde een ieder op de hoogte te stellen van de aanpak om het op zichzelf al duidelijk aansprekende filmmateriaal nog beter tot zijn recht te doen komen en zo een vloeiend verhaal vol verrassende afwisseling en informa tie te krijgen. Want we vinden het tot onze voorlichtingstaak behoren iedere lezer op het hart te drukken zo mogelijk geen enkele aflevering van deze serie te missen. Wij zijn er trots op, dat een qua leef tijd en leertijd nog m de kinderschoenen toevend medium tot zoiets groots in staat is: een verbeelding van een brok trotse èn trieste geschiedenis. Moet dat nu persé, zo vroegen we ons daarna af, die mensen en dingen nu? Nu, het mocht wel, want de overschake ling was toch feitelijk een opluchting, maar wat hadden we graag de repor tagewagen in Leiden gezien om de glo rieuze intocht van de postkoets te ver slaan. Nu moesten we het doen met een vriendelijk gesprek met de baas van het spul, die erg naar zijn kinderen bleek te verlangen en toch ook blijk gaf een mannetjesputter te zijn zonder zichzelf op de voorgrond te plaatsen. De quiz van Eerdmans loopt op zyn eind. Het was op één na de laatste ron de met drie nieuwe kandidaten, respec tievelijk over drafsport, archeologie (fantastisch blijk van belangstelling van een oud en eenvoudig man), Felix Tim mermans door iemand uit België en dan nog wel een „zy", die won en dan tot slot onze onvolprezen Ursone, die de eindstreep royaal haalde. Wat we de vo rige maal suggereerden, n.l. dat hy wel eens damesbezoek zou kunnen krygen als reactie op zyn nauwkeurige adres- opgaaf, bleek bewaarheid te zijn. Bij groepjes kwamen de bakvissen opdagen, in levende lyve op per brief en telegram, Aangezien we de zon uitnemend in het water kunnen zien schijnen, hebben we geen moment spyt van onze wenk, die tot geen enkele tegenprestatie noopt. Hetgeen trouwens toch niet wel zou luk ken, want we vermoeden zo, dat nog gisteren op sociëteit of elders de guldens in een onafgebroken rij aan de rol zijn gegaan. Er waren twee mannen op het podium, die kat en muis speelden. Ze wonnen beiden het spel glansryk, waar mee niets meer of minder gezegd wil zijn, dan dat Ursone de Leidse student (met cabaret en plaat en al) op bijzon der waardige en waardevolle wyze heeft gerepresenteerd. Beperking importbloem? Het ministerie van Landbouw en Vis serij heeft er bij het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten op aan gedrongen, de import van bloem te be perken of op geïmporteerde bloem een heffing te leggen, die de prijs daarvan gelijk zal maken met die van Nederland se mengbloem (bloem waarin Neder lands en buitenlandse tarwe is ver werkt) In de gisteren gehouden vergadering werd een voorstel van de voorzitter, het secretariaat een ontwerp-heffingveror- dening te laten opstellen, echter met 15 tegen 12 Stemmen verworpen. Aan de regering zal nu gevraagd worden, over leg te plegen met het produktschap voor dat zij eventueel zelf maatregelen gaat nemen. Een door het produktschap ingestelde commissie, .die opdracht had na te gaan of er sprake is van een scheefgetrokken concurrentieverhouding tussen Neder landse maalbedryven en bloemimpor- teurs en zich te beraden over maatrege len tot herstel van normale verhoudin gen, heeft geen eenstemmigheid kunnen bereiken en ook geen compromis-voor stel kunnen formuleren. BINNENLAND Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms. Algorab (9/5); Austra lië: ss Ixion (8/5), ts Moselstein (11/5); Brazilië: ms. Algorab (9/5), Canada: ss Rotterdam (8/5), ss Soestdijk (U/5); Chi li: via New York (8/5 en U/5); Indone sië: ms. Weltevreden (12/5); Ned. Antil len: ms. Artemis (9/5); Nieuw Zeeland: ms. Ceramic (12/5); Suriname: ms. Am nion (U/5), Unie van Zuid-Afrika: ms. Pretoria Castle (8/5); en Z.W. Afrika: ms. Ommenkerk (10/5); Brits Oost Afrika: ss Africa (14/5). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. De Vereniging van Nederlandse ge meenten houdt op 24 en 25 mei haar jaarvergadering in het Concertgebouw „De Vereeniging" te Nijmegen. Een groot aan tal gemeentebestuurders zal dan bijeen komen. Gistermiddag is in Drunen op de kruising van de Beatrixstraat en het Mar grietplein een ongeluk gebeurd, waarbij het 9-Jarig dochtertje van de heer L. Lommers, uit Drunen, is gedood. Het kind, dat op de fiets op weg naar huis was, werd door een vrachtwagen gegrepen en was vrijwel op slag dood. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt op 11 en 12 mei in Utrecht haar 44ste algemene vergadering. Op het programma staat o.m. een inlei ding door mevr. Hamaker-Willink over ,De vrouw in het maatschappelijk leven". volgens haar, lang niet zo heilzaam voor het Turkse volk geweest als Menderes en Zorloe (zie boven) beweren. De regering stelt daar dan weer tegenover, dat het, al haar inspanning ten spijt, onmogelijk is op korte termijn zóveel te bereiken bij de bestrijding van de armoede als de Volkspartij wenst. De oplossing lijkt eenvoudig: laat het volk zelf spreken door nieuwe verkiezingen! Het merk waardige is, dat de regering noch de op positie daar veel voor schijnen te gevoe len; laatstgenoemde legt sterker de na druk op het bedrog, dat volgens haar bij de vorige gang naar de stembus zou zyn gepleegd dan op de eis van een nieuwe volksuitspraak. Het is te hopen, dat de rust in het land aan de Bosporus (ruim twintig maal zo groot als het onze en met byna tweemaal zoveel inwoners) spoedig moge terugkeren. Turkije is een wakkere bondgenoot van het Westen en juist vanwege de grens met de Sovjet- Unie is het in hoge mate wenselijk, dat de binnenlandse vrede niet verder ver stoord wordt. De Nederlandse choreograaf en dan ser Hans van Manen zal per 1 september verbonden zijn aan het Nederlands Dans Theater. Ir. J. W. Ernste, voorzitter van de Vereniging Havenbelangen te Rotterdam, heeft gistermiddag de tentoonstelling „Brielle sleutel van Europoort", geopend, die is ingericht ln het Trompmuseum te Brielle. 's Avonds heeft een korte maar he vige brand gewoed ln de textielfabriek van Ter Weeme en Zonen N.V. aan de Stationsweg te Neede. Vele machines gin gen verloren, alsmede de gehele voorraad Jacquardkaarten, ontwerpen en tekenin gen. De schade beloopt naar alle waar schijnlijkheid omstreeks 2 a 3 ton. BUITENLAND Te Jokosoeka bij Tokio zijn van daag meer dan 200 mensen gewond door het ontploffen van een kruit-opslagplaats. De opzichter van de opslagplaats, een ze kere Jamamoto, wordt vermist. Men ver moedt dat hij om het leven is gekomen. Zijn vrouw heeft tegenover de politie ver klaard, dat hij. toen hij naar zijn werk ging. had gezegd: „Ik ga de boel ln brand steken". Door net geweld van de explosie zijn 25 hulzen in de omgeving van de opslagplaats volledig vernield. De politie zoekt nog in de ruines naar slachtoffers. West-Duitsland bezat eind 1959 55.256.000 Inwoners, aldus een mededeling van het Westdultse bureau voor de sta tistiek. De grens van 55 miljoen werd in 1959 gepasseerd. In 1949, bij het onstaan der Westdultse Republiek, telde West- Duitsland 47.100.000 Inwoners. Vluchte lingen uit Oost-Dultsland en de vroegere Duitse gebieden in Oost-Europa zijn voor een aanzienlijk gedeelte der styging ver antwoordelijk. Politie en rechercheurs van de F.B.I. hebben gisteren de wacht betrokken in het gerechtsgebouw te San Francisco waar de federale rechter zetelt die maandag J.l. vergeefs heeft geprobeerd op het laat ste ogenblik de terechtstelling van Caryl Chessman uit te stellen. De maatregel werd genomen nadat de rechter een dreig brief nad ontvangen. De Sjah van Perzlë is donderdag aan gekomen ln Zweden, het eerste land dat hij tijdens een reis van drie weken door West-Europa vereert met een staatsiebe- zoek. Hij werd op het vliegveld verwel komd door Koning Gustaaf Adolf. Het Zuldafrikaanse parlement heeft een wetsontwerp van de regering goed gekeurd, waardoor het aantal leden van de Senaat van 89 tot 50 verminderd zal worden. Er zullen vijf senatoren worden benoemd als vertegenwoordigers van alle kleurlingen. Op het ogenblik vertegen woordigt één senator de Kaapse kleurlin gen. De andere kleurlingen zijn niet ver tegenwoordigd. Sir de Vllllers Graaff, de leider van de oppositie, gaf als zijn me ning te kennen dat de senaat niet be voegd zal zijn de wensen van alle gele dingen van het Zuldafrikaanse volk te vertolken, daar het wetsontwerp niet voorziet in vertegenwoordiging in de Se naat van de Bantoes en ook niet in ge kozen vertegenwoordigers van de kleur lingen. NED. HERV. KERK Beroepen te Boven-Hardlnxveld G. M. van Dieren te Ede. Bedankt voor Sollngen (Did.) J. van Dok te Noordwyk-Blnnen. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-Zuid (Sloter- vaart) N. Korenhoff te Applngedam te Dirkshorn T. W. Penning, kand. te Hon- selersdhk. Aangenomen naar Schlldwolde P. N. Kruyswljk, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Baarland en voor Dintel- oord. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Sint Jansklooster J. van Doorn te Tholen voor Aarlanderveen- Nleuwkoop en voor Sint Thomas (Free Chr. Ref. Church of Canada) D. Slagboom te 's-Gravenzande. Beroepen te Mlddel- harnis N. de Jong te Katwijk aan Zee. Bedankt voor London (Ontario, Canada) (Free Chr. Ref. Churches) C. Verhage te Hilversum. BAPTISTEN GEMEENTE Bedankt voor Muntendam S. Zyistra te Eindhoven. Beroepen te Haarlem J. Bos- ma te Arnhem. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Amsterdam-Centrum Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Vijfde week van de Fotografie geopend De staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft gisteravond in het Concertgebouw te Amsterdam de vijfde Week van de Foto grafie, welke ditmaal in het teken staat van „De plaats, waarin wy wonen". Dit is tevens het motto van een nationale fotowedstrijd, die in deze Week van de Fotografie wordt gehouden. Deze wed strijd kwam tot stand door gezamenlijk initiatief van de Vereniging van Neder landse Gemeenten en de Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie. De vele genodigden onder wie de am bassadeur van India, de consul van Groot-Brittannië. de consul-generaals van Duitsland, Frankrijk en Italië en een vertegenwoordiger van de Ameri kaanse ambassadeur, werden verwel komd door de heer J. T. F. Voorwalt, een der voorzitters van de stichting. Burgemeester G. van Hall van Am sterdam introduceerde de nationale fo towedstrijd. Hij reikte vervolgens „De gouden Iris", de jaarprijs voor de foto grafie uit aan de heer G. A. W. Wage naar te Zeist, voorzitter van de Bond van Nederlandse Amateurfotografen- verenigingen. Deze kreeg de onderschei ding voor het belangrijke werk, dat door hem nationaal en internationaal werd en wordt verricht voor de bevordering van de amateurfotografie als verant woorde vrijetijdsbesteding. Onder regie van Karei Prior betraden vervolgens de violist Herman Krebbers, de cabaretière Hetty Blok, de pianist Cor Lemaire, het trio Pim Jacobs met Rita Reys als zangeres en het violisten- duo Sem Nijveen en Benny Behr voor het voetlicht. Na de pauze zong Henri Salvador met begeleiding van „De Zaaiers" van Jos Cleber. Bespreek de plannen voor zo iets feestelijks eens met Restaurant VAN DER HEIJDEN. TÉA^OOM RESTAURANT Sn«. 8REESTRAAT 85- LEIDEN Geopend tot 12 uur n.m. Drankvergunning aanwezig. le Binnenvestgracht 21: Opening restau ratie Chr. Jeugdver. Nomateg. 7 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal)Feestavond 10-Jarig bestaan*„Ons Toneel". 7.45 uur nam. Pieterskerk: Harrowband Leger des Hells Spr. comm. Palstra. 8 uur nam. Prediker: Concours C.J.V. en Jongens werk. 7.30 uur nam. ZONDAG Hooigracht 84: Humanistisch Verbond. Spr. prof. dr. ir. J. P. Mazure. 10.30 uur voorm. SteenschuurGeünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm. Volkshuls: Poppentheater „Harlekyn" speelt „Jan Klaassen en de draak". 3 uur nam. MAANDAG De Doelen: Ledenvergadering Leidse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Restaurant v. d. Heijden (Breestraat 83) Sociale Raad. Spr. dhr. S. Krist over de Gem. Sociale Werkvoorzieningsregeling ln de praktyk. 8 uur nam. Schouwburg: Ballet- en operette-avond Speeltulnver. Oosterkwartier. 8 uur nam. Zomerzorg: Pacifistisch Socialistische Partij .Spr. M. v. d. Veen. 8 uur nam. DINSDAG Clubgebouw Maria Gyzensteeg: Kapde- monstratle Ned. Kath. Kapperspatroons bond. 7.45 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Gerecht 10: Spiritisch Genootschap. Spr. mevr. Holtrop-de Klein. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huls vrouwen. Fllmmlddag firma Van Houten. 2.30 uur nam. DONDERDAG St.-Antoniusclubhuis: Feestavond „De Jeugdhaven te Leiden". 8 uur nam. Stationshal N.S.: K. en O.-excursie naar Amsterdam. 9 uur voorm. VRIJDAG tentoonstellingen Academie: Tentoonstelling „Tekenin gen en gouaches van Joh. van den Berg en schilders van de Ecole de Paris (tot 28 mei). Rykamuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 —12 en 24. Zon- en feestdagen 2—4 uur. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 Amateursprogr. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Gregoriaanse zang. 15.15 Franse les. 15.30 V .d. Jeugd. 16.00 Rep. Cup Final. 16.45 Gram. 17.15 V. d. Jeugd. 18.00 Kamerkoor en orgelspel. 18.15 Jour nalistiek weekoverz. 18.25 Instrum. octet. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum, 19.30 Philharm. ork., omroepkoor en sol. 20.20 Mensen in nood, vlak naast U, klankb. 21.10 De Knipper- bol. polit. praatje. 21.20 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong - oud -eeuwig. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 111. VARA: 14.10 V. d. Jeugd. 14.45 Orgelspel 15.00 Van de wieg tot het graf, lezing. 15.15 Radio Amateur Harmonie-ork. 15.40 Vrijheid en sociale zekerheid, lezing (IV) 15.55 Radlokamerorak. en solist. 16.40 Boekbespr. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Radlo- weekjourn. 1800 Nws. en comm. 18.20 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Kunst- act. VPRO: 19.30 Passepartout, praatje. 19.40 Christus, zijn leerlingen en de men sen. lezing. 19.55 Deze week. lezing. VA RA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Wie is het? 21.40 Gevar. muz. 22.10 Oude gram. 22.30 Nws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Lichte muz. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Gevar. progr. 2050 Gevar. progr. 21.50 Film. VOOR ZONDAG 8 MEI Hilversum I, 402 m. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram IKOR: 8.30 Goedemorgen. 9.00 V. d. jeugd. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Pontificale hoogmis. 11.30 Gram. 12.15 Actuele geloofsproblemen. 12.30 Lichte muz. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Lichte muz. 14.00 V. d. kind. 14.45 De vliegende Hollander, praat- Je. 14.55 Bariton en plano. 15.20 Gram. 15.30 Muzikale lezing. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. Convent van Kerken: 17.00 Chr. Geref. Kerkd. NCRV: 18.30 Tenor en or gel. 19 00 Nws. uit de kerken. 19.05 Koor zang. 19.30 De geiykenissen van Jezus, le zing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Katholiek onderwijs, lezing. 20.15 Cabaret. 20.45 U bent toch ook van de partij?, lezing. 20.55 Promenade-ork. en soliste. 21.30 De klei ne Johannes, hoorsp. 22.10 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Mensen ln nood. vlak naast U. balans n.a.v. een klankb. 22.45 Avondgebed. 23 00 Religieu ze muz. met commentaar. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10.00 V d. Jeugd. IKOR: 10.30 Kerkd. 11.30 Vragenbeantw. 11.40 De Kerk en de gerepatrleerden, lezing. VPRO: 11.45 Ber. uit de kerken. AVRO: 12.00 Lichte muz. 1230 Sportspiegel. 12.35 Or gelspel. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Me- ded. of gram. 13.20 Rep. 14.00 Boekbespr. 14.20 Kamerork. en sol. 15.15 Filmpraatje. 15.30 Vlooi en piano. 16.00 Lichte muz. 16 30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Gesproken portret. 17.15 De vluchtende mens. lezing. VARA: 17.30 V. d. Jeugd. 17 50 Nws., sport- ultsl. en sportjourn. 18.30 Lichte muz. 18.55 Journalistenforum. 19.30 Cabaret. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Samenzang. 20.30 Nicola, hoorsp. 21.05 Licht progr. 21.30 Wandelingen met Clio, klankb. 21.45 Dans muz. 22.15 Journ. 22.30 Nws. 22.45 Plano- spel. 23.10 Sportuitsl. 23.15 New York cal ling. 23.20 Nwe Franse gram. 23.55-24.00 Nws. Radio-Bloemendaal 9.30 uur voorm. dr. P. G. Kunst te Amsterdam, 11 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal - uit zending van dienst voor belangstellenden op 1.5.1960. 2.45 uur Kinderdienst; 3.30 u. dr. P. G. Kunst. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 20.00 Filmrep. 20.15 Documen tair progr. 20.45 Gevar. progr. AVRO. KRO VARA en VPRO: 22.00-22.30 Sportact. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Gram. 14.00 Wenken voor de tuin. 14.30 Ork. conc. (Om 15.25-15.45 Praatje). 16.15 The Brains Trust. 17.00 V. d. kind. 17.50 Money Mat ters. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. progr. 20.25 Liefdadigh.opr. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.00 Ork. conc. 22.50 Epiloog. 23.00 Nws en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland ,BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 11.30 Kerkd. 11.55 Progr. overz. 12.00 Verz. progr. 13.15 Gevar. progr. 13.45 Ge var. progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Fllm- ?rogr. 15.30 Gevar. muz. 16.30 Hoorsp. 7.00 Interviews en gram. 18.00 Gevar. muz. 18.30 Hersengymn. 19.00 Hoorsp. 19.30 Nws. 19.35 Verz. progr. 20.30 Samen zang. 21.00 Musical. 22.00 Popul. gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.30 Popul. lied jes. 23.50 Avondgebeden. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.25 Ge var. muz. 14.30 Muz. progr. t.g.v. Moeder dag. 15.00 Verz. progr. 16.45 Dansmuz. 18.15 Ork. conc. 19.00 Nws. 21.45 Nws. 23.00 Dansmuz. 23.30 Amus. muz. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en ge var. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 15.45 Les Dragons de Villars, opera. 17.30 Gram. 18.00 Ork. conc. 19.40 Lichte muz. 20.15 Hedendaagse Franse muz. 22.15 Gram. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.53-24.00 Weer ber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Amus. muz. 12.30 Weerber. 12.35 Amus. muz. 13.00 Sociteteit „Horus" (Rapenburg 127) Diestentoonstelling „Catena", Rick van Bent um.26 uur nam. (tot 15 mei). BIOSCOPEN Trianon: „Hunde, wollt lhr ewlg leben?" 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Dodende liefde". (18 Jaar). Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur, zondag: 230, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Luxor: „Fanfan la Tullpe". (18 Jr). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Carmen Jones". (18 Jr.). Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur, zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Agl Murad, de witte duivel". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: "The Ladykiller". (14 jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-theater (Wassenaar): Vrydag-, za terdag- zondag: 7.30 uur „Big Country" 14 Jaar. Maandag-, dinsdag- woensdag: 8 uur „Een vrouw wist te veel". 18 Jaar. Donderdag 8 uur „Schuld en boete". 18 Jaar; (ook 2.30 uur): zondag en woens dag 2.30 uur „Op zoek naar goud". A.l. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zyn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Schae- fer, Teeuwen, Gaasbeek. Kortmann en Brand. Te Oegstgeest de doktoren Hugenholtz Sr. en Jr., tel. 20390. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN Te Leiden zyn geopend de Doeza-apo- theek, Doezastraat 31, tel. 21313 en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmina- park 8. tel. 27274 ls 's zondags geopend van 12-13 m s avonds na 18 uur. BU geen gehoor b(j Uw bui j-ts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- en bel canto conc. 15.30 Pianospel. 15.45 Sport. 17.00 Sport en nws. 17.05 Lichte muz. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Gram. 18.00 Kin derkoor. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Lichte muz. 20.00 Ork. conc. en sol. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.35-24.00 Lichte muz. 484 m. 12.00 Landb. kron. 12.20 Gram 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. en sportber. 14.00 Spreekwoorden en spreuken. 14.10 Verz. progr. en sportber. 14.45 Lichte muz. 16.45 Verz. progr. en sportber. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Idem. 19.00 Kath. half uur. 19.30 Nws. 20.30 Int. Rode-Kruis-ultz. 21.00 Gram. 21.45 Nieuwe gram. 22.00 Wereldnws. 22.35 Brussel bij nacht. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 9 MEI Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9 30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Theologische ether leergang. 11.00 Gram. 11.30 Quizprogr. 12.00 Sopr., alt en piano. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Zo leeft en werkt Suriname, praatje. 13.00 Nws. 13.15 15 Jaar geleden, praatje. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 Bybeloverden- klng. 16.30 Klavecimbelrecital. 16.50 Gram 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Re- gerlngsultz.Suriname werkt aan zyn toe komst, door mr. dr. H. J. Roethof. (IV). NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Blaasork. 20.15 WIJ wonderkinderen, hoorsp. 21.30 Gram. 21.40 Pianokwart. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Muzikale lezing. 23.30 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 111. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Lichte muz. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9 40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 11.00 Gram. 11.40 Voordr. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Voor ons platteland, praatje. 12.43 Zang en plano. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. en harp. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en piano. 14.30 Gram. 14.50 Van alle breedtegraden, praatje. 15.05 Gram. 16.35 Gram. 17.00 V. d. padvinders. 17.15 V. d. jeugd. 17.50 Militair comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pol. praatje. 18.25 Theaterork. en zang. 18.50 Openbaar kunstbezit, lezing. 19.00 Kamermuz. 19.25 Muzikale lezing. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 De Radloscoop. 22.30 Nws., beursber. en SOS-ber. 22.45 Journ. 22.55 Progr. voor alle weggebruikers. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. (Over de 4e lijn van 18-20 uur) I: Michail Mlchallowltch Ippolltow Iwa- nov. Kaukasische Schetsen, Suite op. 10. In de bergen, In het dorp. In de moekee. Feestelijke tocht van de Sardar. Sympho- nle Orkest FOK, Praag olv. Vaclav Smeta- eek. II: Aram Khatchurian. Concert voor plano en orkest. Allegro maestoso. Andan te con anima. Allegro brltlante. Moura Lympany. plano. Philharmonlsch Orkest van Londen olv. Anatole Flstoularl. Ill: Hector Berlioz. 1. Symphonle Fan- tastlque op. 14 („Episode de la vie d'un artiste"), Rèverles Passions. Un bal. Scène aux champs. Marche au suppllce. Songe d'une nult du Sabbat. Philharmo nlsch Orkest van Beriyn olv. Igor Marke- vltch; 2. Ouverture Carnaval Romaln; Orchestre des Concerts Lamoureux o.l.v. Ferenc Frlcsay. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Schoolradio. 15.00 Hoorsp. 16.15 Gram. 16.46 Gram. 16.45 Progr. v. d. oudere luisteraars, 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gevar. progr. 20.00 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Gevar progr. 13.30 Nws. en crlcket- uitsl. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 nws.). 15.00 Gevar. muz. 15.15 Gevar. muz. (Om 15.30 nws.). 15.45 Dans muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagb. 16.45 Race-ultsl. en gram. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.29 Weerber., nws., act. en gevar. muz. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en voordr. 21.00 Gram. (Om 21.30 nws.). 22.00 Gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 nws.). 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.06 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. progr. 19.00 Nws. 19.30 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.40 Jazzmuz. 23.30 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Operettemuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.30 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Orgelconc. 15.00 Ork. conc. 16.00 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.16 Gram. 19.30 Gevar. muz. 20.05 Ork. conc. 23.10 Kamermuz. 23.35 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 ni. 324 m. 12.00 Blaasork. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.52 Koer sen. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Plano- spel. 17.35 Boekbespr. 17.45 Franse les. 18.00 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sport kroniek. 19.00 Nws. 19.40 Schoolkoor. 20.00 Ork. conc. en kunstkaleldoscoop. 21.30 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. 23.00 V. d .zeelleden. 484 ni. 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.20 Ork. conc. 15.05, 15.30 16.07 en 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Klankb. 21.00 Lich te muz. 22.00 Wereldnws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. Restauratie St. Janskerk te Gouda De St.-Janskerk te Gouda, de kerk van beroemde Goudse glazen, zal worden ge restaureerd. Er doen zich ernstige scheu ringen en verzakkingen voor in het op drassige veenbodem gevestigde gebouw. Het werd zal ongeveer een miljoen gul den kosten. Met betrekking tot deze restauratie heeft het architectenbureau Ouypers te Amsterdam tevens een plan van verbe terde berging van de cartons van de Goudse glazen ontworpen. De cartons vormen samen ongeveer 1700 m2 aan te keningen, gedeeltelijk in kry'b, gedeelte lijk in sepia. De verbeterde berging was reeds lang nodig. Nederlands kustvaartuig bij Istanboel gestrand Het Nederlandse kustvaartuig „Ma rathon" is gisternacht in de Zwarte Zee nabij Istanboel gestrand. Het 398 ton metende Nederlandse schip is eigendom van de kustvaartrederij van Dudok de Wit en Co te Amsterdam. Het schip zit op slechts 30 meter uit de kust en slaat hevig op en neer in de golven. Er is verbinding met de wal en er bestaat geen gevaar voor de opvaren den.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2