Amerikanen houden vliegtuigen van type II-2 twee weken op de grond De regering bestudeert anti Ned. demonstratie WEERBERICHT Luister ZONDAGAVOND Gromyko noemt bewusteloosheid van piloot een belachelijk excuusvan de VerStaten Fa. D. KRET Zn. TROTZKY'S MOORDENAAR IN MEXICO VRIJGELATEN Ouc/ Qlteuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 7 MEI 1960 No. 30042 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 reldoorlog van de lippen van de verant woordelijke leider van een land is ge komen". De ..New York Mirror" geeft als zijn oordeel dat Kroesjtsjef het incident wil gebruiken om vrees voor oorlog op te wekken en zodoende druk op president Eisenhower, president De Gaulle en minister-president Macmillan te oefe nen op de topconferentie. Het Amerikaanse Nationale Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart (N.A.S.A.) heeft besloten de vliegtuigen van het type U-2, die dienen voor weeronderzoek en op grote hoogte kunnen vliegen, voor veertien dagen op de grond te houden om een onderzoek in te stellen naar de zuurstofapparaten der toestellen. Zoals bekend vermoedt men, dat het op 1 mei in de Sovjet-Unie neergeschoten vliegtuig een verdwaalde U-2 was, welke een wetenschappelijke opdracht uitvoerde. De piloot had in zijn laatste contact met de grondinstallaties verklaard, dat zijn zuurstofapparaat niet goed werkte en dat hij op het punt stond naar zijn basis nabij Adana in Turkije terug te keren. De Amerikanen achten het mogelijk, dat het toestel boven de Sovjet-Unie is gekomen doordat de piloot bewusteloos raakte door gebrek aan zuurstof. ciaal te worden ingelicht over de be stuurder van het toestel dat met een raket omlaag werd gehaald. Vermoede lijk zou Kroesjtsjef vandaag op de Amerikaanse nota antwoorden. De verwachte brief van de Sovjetrus- sische regering aan de Veiligheidsraad over het incident met het Amerikaanse vliegtuig is gisteren niet gearriveerd en men gaat zich afvragen of er wel een klacht zal komen. In kringen van de Sovjetrussische delegatie bij de Ver. Naties verklaarde men gisteravond nog niets van een klacht te weten. Gromyko. de Russische minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in de Opperste Sovjet de lezing van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, volgens welke de piloot van het neergeschoten vliegtuig het be wustzijn verloren zou kunnen hebben, „belachelijk" genoemd. Volgens Gromyko is er hoegenaamd geen reden om de Russische politiek t.a.v. van Duitsland als een politiek van dreigement en ultimatum te beschou wen. De Sovjet-Unie beschouwt het als haar plicht, te streven naar verwijde ring van de restanten van de tweede wereldoorlog, waaronder het uitblijven van een Duits vredesverdrag en de be zetting van West-Berlijn. „Het is niet overbodig, sommige heet hoofden in het Westen er aan te her inneren. dat de grenzen van de Duitse Democratische Republiek (Oost-Duits- land) goed bewaakt worden. Als dit nodig mocht zijn, zullen zij verdedigd worden door alle strijdkrachten van de Sovjet-Unie en van alle landen van het verdrag van Warschau", aldus zei Gromyko. Geen klacht bij V.N. Gisteren verzekerde men in officiële Amerikaanse kringen op de meest na drukkelijke wijze, dat de Verenigde Staten nimmer een poging hebben ge daan om het Sovjetrussische luchtruim te schenden. In een nota, die de Ver enigde Staten hierover aan de Sovjet- Unie hebben gezonden, wordt om zo volledig mogelijke inlichtingen over het incident gevraagd. Amerika wenst spe- GROEIENDE SPANNING OP DE ARBEIDSMARKT Door het voortschrijden van het sei zoen verminderde gedurende april het aantal werkloze mannen met ruim 5000 tot 37.440, terwijl de bezetting op de aanvullende werken met bijna 4700 af nam tot 9399. De geregistreerde arbeids reserve van mannen daalde derhalve met bijna 10.000 tot 46.839. Het voor het normale seizoen gecor rigeerde cijfer van de geregistreerde arbeidsreserve gaf een lichte stijging te zien van 2000 en bedroeg per eind april 48.000. Dit was het gevolg van het wei nig groeizame weer gedurende deze maand, waardoor de arbeidsbehoefte in de landbouw betrekkelijk gering was. In het overige bedrijfsleven was over het algemeen sprake van een verder toe nemende spanning, hetgeen mede blijkt uit het sterk gestegen cijfer van het aantal openstaande aanvragen zowel voor mannelijke als voor vrouwelijke arbeidskrachten. Het aantal werkloze mannen bedroeg eind april 37.440 <eind maart 42.638), en er waren 3.955 werk loze vrouwen (eind maart 4.596). Euromarktcomitè gaat vergaderen in De Baak Deze week is de RAI gastvrouw ge weest van een bijeenkomst van het Euromarktcomitè van de auto-onder- delenfabrikanten (commission des fabri- cants d'equipements et de pieces auto mobiles) Op 3 en 4 mei vergaderden de afge vaardigden uit de zes EEG-landen in het conferentieoord „De Baak" te Noord- wijk aan Zee. Nadat de economische werkgroep de wenselijkheid van versnelde tarief afbraak en de verdere consequenties van het plan Hallstein voor de toeleverings industrie had onderzocht, volgde op 4 mei een algemene zitting, onder leiding van de Franse president Cibie, ter be spreking van verschillende organisatie vraagstukken. De samenwerking met andere EEG-instellingen en van de werkzaamheden van de verschillende werkgroepen. Een bezoek aan de „Keu kenhof" in Lisse vormde de afsluiting van deze internationale ontmoeting. Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 DROOG WEEKEINDE De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Enkele wolkenvelden zullen waar schijnlijk in ons land doordringen, maar daarnaast zijn toch ook zonnige perioden te verwachten de temperaturen zul len niet verder stijgen. In het noorden van het land is zelfs een geringie daling van de temperatuur waarschijnlijk. Ove rigens zal de droogte het hele weekeinde aanhouden. (Opgemaakt te 10 uur) 8 MEI. Zon op: 4.58 uur; onder: 20.16 uur. Maan op: 16.46 uur; onder: 3.52 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.56 en 13.20 u. Laagwater te 8.51 en 21.30 uur. (9/5 hoogwater te 1.42 en 14.05 uur, laagwater te 9.42 en 22.12 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. „Opruiende rede' Het Amerikaanse blad „New York Daily News" schrijft in een commen taar op premier Kroesjtsjefs rede in de Opperste Sovjet, dat het luchtincident waarvan de premier melding heeft ge maakt voor president Eisenhower aan leiding moet zijn voor het vragen van een doorslaggevend bewijs, dat het neer- gesohoten vliegtuig een militair toestel was en dat het boven Russisch gebied vloog. En bovendien moet de president de topconferentie torpederen tenzij Kroesjtsjef dadelijk en onomwonden zijn verontschuldigingen aanbiedt voor zijn beledigingen en dreigementen. De „New York Herald Tribune" schrijft over Kroesjtsjefs medelingen, over het luchtincident. dat de premier zich achter „dit moorddadig optreden" heeft geplaatst in „de opruiendste rede die sedert het einde van de tweede we- Bonn is bezorgd (Van onze correspondent in Bonn). De Westduitse regering ziet niet in, welke belangrijke zaken er op de aan staande topconferentie te Parijs nog vorderingen kunnen worden gemaakt. Dit werd gisteren te Bonn op een pers conferentie door de regeringsperschef Von Eckardt meegedeeld als officieel Westduitse commentaar op de rede van de Russische minister-president Kroesjtsjef. In de Westduitse hoofdstad toont men zich openlijk bezorgd over de agressieve toon van Kroesjtsjef. Men concludeert er onder meer ook uit dat de Russen van plan zijn te Parijs hard en onbuig zaam te onderhandelen, speciaal waar het de kwestie-Duitsland en het Ber- ljjnse probleem aangaat. Van de zijde van de grootste regeringspartij, de C.D.U., is gezegd dat Kroesjtsjef pro beert de Duitsers een soort voorschot op hun zogenaamde schuld aan het eventuele mislukken van de topconfe rentie te geven: hij wil namelijk reeds thans alle verantwoordelijkheid voor een dergelijk mislukken van zich af en naar de Westduitse regering schuiven! In het algemeen zegt men hier, dat het onderhandelingsklimaat tussen Oost en West thans merkbaar is afgekoeld, maar ook onderkent men wel zeker, dat er ditmaal in Kroesjtsjefs rede geen enkel ultimatum valt te bespeuren. Koningin Juliana heeft gistermid dag in Paleis Soestdijk een twintig tal vertegenwoordigers van vluchte lingenorganisaties ontvangen. De Koningin tussen de vluchtelingen, stammende uit Hongarije, Polen, Oekraine, Estland, Tsjecho-Slowa- kije, Letland, Rusland, Joego-Sla- vië, Bulgarije, Litauen, Roemenië, Hongkong, Algerije en Palestina. De Nederlandse zaakgelastigde te Djakarta, mr. W. A. Frowein, heeft, zo deelt de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdag mede, het ministerie een rapport gezonden over het incident waarbij betogers de Nederlandse diplomatieke missie in Dja karta hebben aangevallen. „Het ministerie bestudeert thans de vraag, op welke wijze op dit ernstige incident zal worden gereageerd", aldus de woordvoerder. VOOR ZEER GESPANNEN TOESTAND Terwijl dit op de Nederlandse verte genwoordiging voorviel, installeerde op het paleis van de president, dr. Djoean- da. als waarnemend president, comman deur Martadinata, de chef-staf van de Indonesische Marine, als schout bij nacht. Djoeanda zeide daarbij o.a., dat Indonesië Martadinata's bekwaamheid als commandant van de Indonesische Marine hard nodig heeft, omdat het land thans wordt gesteld voor een zeer gespannen toestand in verband met het vraagstuk van West-Nieuw-Guinea. Volgens een bericht v#m „Antara" hebben sommige der studenten en scho lieren onder de demonstranten nog ge tracht, de vernielingen in het gebouw van de Nederlandse vertegenwoordiging Prinses Margaret van Engeland en haar gemaal Anthony Arm strong-Jones verlaten de Westmin ster Abdij na het sluiten van het huwelijk. Elders in dit blad geven wij meer beelden van dit „huwelijk van het jaar". te voorkomen, doch zij hadden de me nigte niet in de hand. Onder de opschriften die de demon stranten meedroegen waren er met Breng de Karei Doorman tot zinken" en „Boycot de Nederlandse schepen". Indonesisch optreden veroordeeld De conservatieve Londense „Daily Telegraph" heeft vandaag verklaard dat de aanval van Indonesische jongelieden op de Nederlandse vertegenwoordiging in Djakarta „een internationale wan daad" is. Een officiële Indonesische woordvoerder kan nu wel zeggen dat 't incident .ten zeerste wordt betreurd' en dat het een „spontane" reactie was op het Nederlandse besluit Nieuw Gui nea te versterken, aldus het blad, doch „wij weten allemaal wat „spontaniteit" in dit verband en in zulke landen be tekent". De ..Daily Telegraph" acht het waar schijnlijk dat de jongste demonstraties in Djakarta niet meer zijn dan een po ging om de aandacht van de binnen landse moeilijkheden, zowel politiek als economisch, af te leiden. Een dergelijke tactiek is bijzonder gevaarlijk", aldus het blad. Oud-strijders telegraferen De Federatie van Nederlandse oud strijders organisaties dringt in een van morgen aan de minister-president ver zonden telegram aan op onmiddellijke verbreking van de diplomatieke betrek kingen met „de chaotische republiek Indonesia". De federatie eist spoedige maatregelen ter veiligstelling van Ne derlanders, spijtoptanten en anderen in Indonesië en bevriezing van alle binnen het Rijksgebied aanwezige Indonesische fondsen. Mornard is (om veiligheidsredenen) reeds gisteren naar Cuba vertrokken Jacques Mornard, de man die in 1940 de naar Mexico uitgeweken bolsjewistische leider Leon Trotzky met een houweel heeft vet moord, is gisteren vrijgelaten, zo hebben gevangenisfunctionarissen in Mexico bekend gemaakt. Hij zou, in het bezit van een Tsjechoslowaaks paspoort en begeleid door twee Tsjechoslowaakse diplomaten, „om veiligheidsredenen" per vliegtuig naar Cuba zijn vertrokken, doch zijn advocaat in Mexico, Rios, verklaarde dat hij nog in het land was. Mornard, een man met vele aliassen, werd in 1940 wegens zijn mis daad tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij had in augustus a.s. vrij moeten komen. Hij is nu 49 jaar en hij heeft een „comfortabele" gevangenisstraf achter de rug in een cellenblok dat voor speciale gevangenen is gereserveerd. Hij had daar de leiding van werkplaatsen waar meubelen, radio's en elektrische apparaten worden gemaakt. Drie jaar geleden had hij om vervroegde vrijlating gevraagd, doch dat werd toen geweigerd. De 77-jarige weduwe van Trotzky woont nog steeds in het huis in Mexico waar Mornard haar man heeft vermoord. Trotzky was voor de oorlog uit Rusland gevlucht, na een felle strijd te hebben geleverd met Stalin. Voor Mornard hem op bevel van Stalin doodde, waren verscheidene mislukte aanslagen op zijn leven gepleegd. Bonn tegen uitstel van de verjaring van de nazi-misdaden (Van onze correspondent in Bonn) Dc Westduitse regering heeft gisteren duidelijk gemaakt, dat zij niets voelt voor een verlenging van de verjaringstermijn voor dood- slag-delicten uit de Nazi-tijd. Dit werd gisteren officieel op een pers conferentie in Bonn meegedeeld. De socialistische oppositiepartij heeft dezer dagen bij de Bondsdag in Bonn een wetsontwerp inge diend, dat juist beoogt deze ver jaring op te schuiven. In de vroe gere Britse zone van Duitsland treedt deze verjaring van doodslag- delicten uit de Nazi-periode mor gen (8 mei) in; in de vroegere Amerikaanse zone (Hessen, Beie ren, Baden-Württemberg en Bre men) op 1 juli; in de vroegere Franse zone zijn dergelijke misda- Onrust in Kongo In Elisabethstad in Belgisch Kongo stijgt de onrust. Er zijn talrijke niet officiële stakingen uit gebroken om meer loon en betere arbeidsvoorwaarden. Gisteren heeft de politie traan gas gebruikt om betogers te ver spreiden. Samenscholing van meer dan vijf personen zijn verboden. Er patrouilleren militairen. Advertentie PHILIPS AUTO RADIO v.a. f158.—. persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden. VERLOVINGSRINGEN Alle moderne modellen HORLOGES De beste merken GERÓ CASSETTES V. d. Water Haarlemmerstraat 207 den reeds enige weken geleden verjaard. Als datum waarop de beginperiode voor de doodslag 15 jaar en voor moord 20 jaar durende vervolgingsmogelijkheid begon, heeft men in doorsnee de datum in 1945 genomen waarop het resp. Britse, Amerikaanse en Franse bestuur in Duitsland officieel in werking trad. De minister van Justitie Schaffer is van mening, dat zowel de Westduitse grondwet als het normale rechtsgevoel in een rechtsstaat zich verzetten tegen het scheppen van bijzondere verjarings termijnen. Daarmee zou men volgens hem tweederangs burgers scheppen. Daarenboven, aldus Schaffer, zijn de meeste van de gevallen van doodslag uit de nazi-periode óf reeds behandeld óf nog in behandeling. Waar zij nog in behandeling zyn is verjaring per 8 mei of 1 juli niet mogelijk en zal het recht dus gewoon zijn loop kunnen hebben. tussen 7.157.45 uur en plm. 9 uur naar RADIO VERONICA de Hollandse Hilversum III, op golf lengte 185,5, wat KOELEMAN'S FABRIEKSKANTOOR Willem de Zwijgerlaan 111 - Den Haag U te bieden heeft. KONINGIN EN EISENHOWER WISSELDEN BOODSCHAPPEN Blijkens een in Washington uitgegeven communiqué heeft Koningin Juliana ter gelegenheid van de 15e herdenking van de bevrijding een boodschap gezonden aan president Eisenhower. ,De morele en materiele hulp die de V.S. ons in zo ruime mate gedurende en na de wereld oorlog geschonken hebben doen mij met vreugde deze gelegenheid aangrijpen, mener de president, U en het Ameri kaanse volk, mede namens het volk van Nederland mijn beste wensen te zenden voor een vreedzame en voorspoedige toe komst. In zijn antwoord dankt president Eisenhower ook voor het monument te Arlington, dat Nederland er heeft op gericht als een symbool van vriendschap tussen beide volken. Uit het Leidsch Dagblad van 7 Mei 1060: „Weduwe van Haansbergen en Dutith in wijnen, bieren en brand stoffenberigten den ontvangst van puik Ehemans Kitzinger bier en puike Engelse bieren: Kitzinger f. 1.80 per 6 fl.., Scoch Ale f. 8 per 6 fl. enz." (Advertentie). Uit het Leidsch Dagblad van 8 mei 1860: „Uitverkoop van witte goederen in het hotel Den Burg, te Leiden, voor ongeloofelijke spotprijzen b.v. Fijne witte dameskousen per do- i zijn f. 5.—, 5/4 Fransche flanel f. 0.85, enz." (Advertentie). J

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1