West-Duitsland wenst zeer beslist contact tussen de Zes en de Zeven Nu al tien diefstallen in Westduitse musea.... Oppositie verweet Bonn weinig voor het overbruggen van kloof in Europa te hebben gedaan Tenor Jussi Björling in ons land voor jubileumconcert Operakoor aan de wetenschap fr/ Jongeman zonder hoed maar met overjas verminkt beroemd werk in de Hamburgse Kunsthalle KBONE EN BRANDT RUKKEN OP IN DUITSE POLITIEK Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 7 mei 1960 Zesde blad no. 30042 Hamburg wil banden met Scandinavië en Engeland behouden (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse Bondsdag (Tweede Kamer) heeft minister van Economische Zaken prof. Erhard woensdag duidelijk gemaakt, dat de Westduitse regering er bij haar bondgenoten van de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) op zal aandringen vóór 1 januari 1961 ern stige onderhandelingen te beginnen met de kleine vrijhandelszone. Hij stelde daarbij, dat niet de EEG-commissie te Brussel, maar de regeringen van de zes EEG-landen zelf, op ministers- of staats secretaris-niveau, zullen gaan onder handelen met de „zeven" van de kleine vrijhandelszone, m.a.w. een overleg zon der Duitse prof. Hallstein, de president van de EEG-commissie! Het zeven uur durende Bondsdagdebat over de verhouding EEG-Vrijhandelszone (EVA) was uithgelokt door de beide oppositiepartijen, de socialistische SPD en de liberale FDP. Zij verweten de regering-Adenauer, dat deze niet genoeg heeft gedaan voor het overbruggen van de kloof tussen beide economische Euro pese groepen. En vooral, dat zij zich voor het Franse karretje heeft laten spannen en b.v. bij de Brits-Franse tegenstellingen voor Parijs partij heeft gekozen. Eitiarjï zorgde ervoor de Fran sen niet in de wielen te rijden: hij legde het plan van Hallstein, dat beoogt het tempo van de economische integratie in de EEG te versnellen, in de grond van de zaak niet meer in de weg dan wat al bekend was. Bonn steunt het plan- Hallsteln namelijk indien: 1. door de EEG-landen serieus met de kleine vrijhandelszone zal worden on derhandeld; 2. het plan niet op 1 juli 1960 maar op 1 januari 1961 zal ingaan; 3. de landbouw er niet in wordt opge nomen; 4. het gemeenschappelijke buitentarief van de EEG met minimaal 20 pet zo mogelijk evenwel met meer verlaagd zal worden en het lage Duitse invoerrech ten-niveau slechts met 22.5 pet en niet met 30 pet aan het nog altijd tamelijk hoge buitentarief van de EEG zal wor den opgetrokken. De koel en de geit Daarover zullen de Fransen bepaald De Sovjetrussische strijdkrachten heb ben, aldus maarschalk Gretsjko, op eervolle wijze het bevel van de regering uitgevoerd. „Laat de aanvallers wel be denken, dat wij geen tekort aan raketten hebben", zei hij. Intussen betwijfelt men aan Ameri kaanse zijde of het neergeschoten vlieg- „Prachtig wapen" De Russische pers heeft gisteren een foto gepubliceerd van het wrak van het Amerikaanse vliegtuig, dat op 1 me i boven het gebied der Sov jet-Unie werd neergeschoten. De kran ten hebben tevens een foto afgedrukt van de zes militairen, „die zich met suc ces gekweten hebben van de taak om de luchtpiraat neer te schieten". Volgens de Russische pers werd het Amerikaanse vliegtuig, dat uit het zui den kwam, ontdekt op het ogenblik dat het het Russische luchtruim binnen vloog. Het drong diep in het Russische luchtgebied door. Volgens maarschalk Gretsjko, oud commandant van de Sovjetx-ussische strijdkrachten in Duitsland en thans be kleed met een hoge positie in Moskou, had premier Kroesjtsjef persoonlijk be vel gegeven het Amerikaanse vliegtuig neer te schieten. De maarschalk werd luid toegejuicht toen hij mededeling over de vernietiging van het Amerikaan- j se vliegtuig deed en in een gemeen- schappelijke vergadering van de beide Huizen van het „parlement" en de raket een „prachtig wapen" noemde. Volgens de maarschalk was het Ame-1 rikaanse vliegtuig in het Sovjetrussische luchtruim doorgedrongen om te proberen verdedigingsinstallaties te verkennen en de paraatheid van de strijdkrachten te beproeven. tuig inderdaad het toestel is, dat sinds kort vermist wordt. Want de Amerika nen hebben nog enige uren na het door de Russen opgegeven tijdstip contact gehad met de piloot, niet boos worden! De Westduitse rege ring moest ook nu weer de kool en de feit sparen: de kool (De Gaulle), waar het de Fransen betreft, van wie men verwacht, dat zij op de aanstaande top conferentie het Westduitse standpunt inzake de Duitse eenheid en Berlijn zullen verdedigen; de geit in zoverre het gaat om de duidelijke Westduitse belangen in de zeven landen van de kleine vrijhandelszone (Engeland, de drie Scandinavische landen, Zwitserland, Oostenrijk en Portugal). Vandaar dat Erhard er alle nadruk op legde, dat Bonn het EEG-verdrag tot de laatste letter zal nakomen. Maar ook dat zon der compromis met de vrijhandelszone de realisering van het plan-Hallstein tot een verscherping van de spanning op economisch gebied in Europa zal leiden. Noordduitse waarschuwing Hoe moeilijk de kaarten voor Bonn liggen, bleek toen in de Bondsdag plot seling het lid van de Bondsraad (ver tegenwoordiging van de deelstaten) Von Hassel, de CDU-minister-president van Sleeswyk-Holstein ingreep. Hij zei on omwonden, dat zonder een overeenstem ming tussen EEG en kleine vrijhandels zone de vier Noordduitse deelstaten Hamburg, Bremen, Neder-Saksen en Sleeswijk-Holstein ernstige moeilijkhe den op het gebied van de buitenlandse handel verwachten. Alle vier deelstaten hangen de politieke beginselen van de EEG aan, maar zien niet in waarom oude vrienden afgestoten zouden moeten worden. En die oude vrienden zijn Ham burg, Bremen, Kiel, Lübeck en Emden: Scandinavië, Engeland en andere leden van de kleine vrijhandelszone! (Van onze Amsterdamse correspondent) Met het Ujntoestel van de S.A.S. uit Stockholm arriveerde gistermiddag op Schiphol een man, die qua uiterlijk een óorpswinkelier zou kunnen zijn, en die bescheiden en schijnbaar onwennig kus jes en bloemen in ontvangst nam, die het altzangeresje Noi*a de Wit van het Amsterdams Operakoor hem aanbood. Een onderscheiding in het knoopsgat en een dasclip, waarop een melodie uit de tweede acte van La Boheme was ge graveerd, deden hem onderscheiden van de overige passagiei's. Deze man was Jussi Björling, een der grootste tenors ter wereld, die wegens zijn hoge hono rarium door het bestuur van het Hol land Festival van het verlanglijstje is geschrapt, maar die toch naar Amster dam is gekomen om het feest van het tienjarig bestaan van het Operakooi* luister bij te zetten. Eenentwintig jaar geleden was Jussi Björling voor het laatst in Nederland. Hij herinnert zich toen onder Willem Mengelberg aan een operaconcert in het Amsterdamse Concertgebouw te hebben meegewerkt. En daai-voor, in 1938, was hij een dagje in de AVRO-studio in Hil versum om enkele opnamen te maken. „Ik ben bijzonder blij weer eens in de gelegenheid te zijn naar Nedeiiand te komen", zei hij gisteren. En zijn hoog blonde zoon Lai-s Olaf (21 en zonder zangstem) had zich geen tweemaal la ten vragen om zijn vader te vergezellen. „Ik hoop dat ik in de gelegenheid zal zijn nog iets van de bloeiende tulpen te zien en enkele musea te gaan be kijken", aldus vader Björling, die overi gens een paar dnxkke dagen krijgt. Na de receptie van vandaag zingt hij mor genavond op het jubileum-concert twee duetten met altzangeres Mimi Aarden en nog vier andere nummers, waaronder de bloemenaria uit Carmen en het drinklied uit de Cavalleria Rusticana. De derde solist in dit programma is de Italiaanse bas Fabio Giongo. Aanvan kelijk had het bestuur van het Opera koor Maria Callas' grote rivale Renate Tebaldi willen engageren, maar zij vroeg een zo hoog honorarium, dat het van subsidies verstoken Operakoor van haar moest afzien. Het toeval wilde dat Jussi Björling na een tournee door de Verenigde Staten een paar weken thuis in Stockholm zou doorbrengen. Hij stemde er onmiddellijk mee in aan het jubileumconcert mee te werken. Jussi Björling zal alleen te zien en te horen zijn in het Concertgebouw. Radio en televisie konden niet aan zijn hono rarium-eisen voldoen. Daarom is het te beti-euren, dat er van de 2000 kaarten nog een zeshonderdtal niet is verkocht. Advertentie Een gezonde huid is uw mooiste bezit,, Vertrouw de schoonheid van uw huid toe NIEUWE ENDOCIL huidverzorgingspreparaten bieden u een volledige wetenschappelijk verantwoorde schoonheidsbehandeling - elke dag, in slechts enkele minuten Endocil Hydrating Hormone Night Cream Endocil Hydrating Fluid Cream Een wetenschappelijk uitgebalanceer- de vloeibare crème - voor het behoud van een jeugdige huid. 's Nachts werkend als vochtregulerende voe dingscrème. Overdagbescherming tegen weer en wind. ansing Tonic Verricht weldaden terwijl u slaapt. Herstelt het vocht-evenwicht in de huid. Bevat het beproefde neutrale Endocil huidhormoon dat de weef sels versterkt en de soepele veer kracht vernieuwt. E Irating Hormone Day Cream De ideale voedende dagcrème - de gezonde basis voor poeder of make up. Voorkomt uitdrogen van de huid door vochtverlies. Het medisch ver antwoorde huidhormoon herstelt en bewaart de frisse soepelheid. im huidverzorgingspreparaten schenken schoonheid door gezondheid Verkoopkantoor voor Nederland: Kennemer Handel-Maatschappij N.V., Amsterdam Reinigt de huid tot diep in de po riën. Verwijdert elk spoortje van stof, makc-up en andere huidbelagers. Ver sterkt de huidweefsels en irriteert zelfs een zeer gevoelige huid niet. Stimu leert een vermoeide huid. Be Endocil-preparaten zijn producten van de ORGAN ON laboratoria Rang van majoor uitgebreid In enkele dienstvakken van de Land macht en de Luchtmacht konden de of ficieren tot nu toe de rang van kapitein bereiken. Bij K.b. van 22 april 1960 is met ingang van 1 mei 1960 de mogelijk heid geopend tot het bereiken van de rang van majoor. Het betreft hier de officieren van for tificatiën, de officieren technisch-op- zichter van de verbindingsdienst, de technische dienst, de genie onder delen van de Kón. Landmacht en van de dienstgroep officieren technisch-op- zichter van de Kon. Luchtmacht. Broodexport naar West-Duitsland Tussen West-Duitsland en Nederland is overeengekomen dat Nederland een uitvoerheffing van f6.25 per 100 kg. zal leggen op de export van gewoon brood naar eerstgenoemd land. In dit bedrag is een compensatie van fl.25 voor een Duitse invoerrechtverlaging inbegrepen. Bolskoi balletgroep komt in Den Haag Twintig solisten van het Bolshoibal- let beginnen vrijdag 10 Juni as. een Westeuropese tournee in Den Haag. Drie achtereenvolgende avonden zal het en semble in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aldaar optreden met het Noord-Hollands Philharmonisch Or kest onder leiding van een eigen di rigent. De groep komt rechtstreeks per KLM uit Moskou naar ons land. Van Den Haag gaat zij naar Londen en daarna naar het Festival in Brussel. (Van onze correspondent in Bonn) Een circa 20-jarige jongeman „zonder hoed, maar met een overjas" heeft woensdagmiddag uit de Kunsthalle, het grootste Hamburgse I museum, een wereldberoemd meesterwerk verminkt. Hij stal namelijk t de binnenkant van de rechtervleugel van een altaar van de 14-de eeuwse Duitse schilder meester Bertram van Minden. De Hamburger Kunsthalle werd hierdoor voor de tweede maal in twee weken zwaar getroffen door een diefstal. Op 23 april j.l. ver- I dween namelijk reeds het kleine schilderij „Ruiter in de duinen" van j de Nederlandse schilder Wouwerman (1619 1668), dat slechts 30 bij 35 centimeter groot is, maar een waarde heeft van circa 50.000 mark. Posten bij Cleopatra gisteren geëindigd Washington zal grieven grondig onderzoeken De Amerikaanse Bond van Zee lieden heeft gisteravond een einde gemaakt aan het posten bij de „Cleopatra", het schip van de Ver enigde Arabische Republiek, dat in de haven van New York ligt. De mededeling kwam na afloop van een onderhoud tussen de waarne mend minister van Buitenlandse Zaken, Douglas Dillon, en Arthur Goldberg namens het Amerikaanse vakverbond AFL—CIO. Het vakverbond was, zoals be kend, overgegaan tot het posten bij de „Cleopatra" bij wijze van pro test tegen de Arabische boycot van Amerikcinse schepen, die Israëli sche havens aandoen. George Gistermiddag arriveerde op Schiphol de bekende zanger Jussi Björling. Meany, voorzitter van het Ameri kaanse vakverbond, heeft gisteren in een telegram aan de voorzitter van de Bond van Zeelieden gezegd dat Dillon de vakbondsleiders de verzekering heeft gegeven, dat de Amerikaanse regering „de grieven van de Amerikaanse zeelieden grondig zal onderzoeken". De Arabische vakbonden zijn de vorige week begonnen alle Amerikaanse sche pen, die Arabische havens aandeden, te boycotten. Deze actie is een vergeldings maatregel tegen het optreden van de Amerikaanse havenarbeiders. Het State Department (Buitenlandse Zaken) had te kennen gegeven, dat het posten by de „Cleopatra" hinderlijk was voor de buitenlandse betrekkingen van de V.S. Het lossen van het Egyptische schip zal maandag een aanvang nemen. In kringen van de Arabische arbeidersfede ratie in Cairo ls gisteren verklaard, dat de Arabische boycot van Amerikaanse schepen zal worden opgeheven zodra de „Cleopatra" wordt gelost. Nog zes schilderijen zijn niet terecht Het gaat hier om een van meester Bertrams beroemdste altaren, dat zelf miljoenen waard is. Het verdwenen vleugelstuk is zeker 100.000 tot 120.000 mark waard. Het stuk is van hout en circa 60 centimeter hoog en 35 centi meter breed; hierop had meester Ber tram rond het jaar 1380 te Hamburg of Lübeck de „heilige familie" geschil derd. De directie van de Kunsthalle heeft voor de opsporing van de naar men aanneemt jeugdige dief en voor het tei-ugbrengen van het onvervang bare en onverkoopbare kunstwerk een beloning van vijfduizend mark uitge loofd. Deze Hamburger diefstal is het vierde geval van dit jaar en het tiende geval in geheel West-Duitsland sedert sep tember van het vorige jaar. Slechts vier van de tien gestolen kunstwerken konden tot dusverre worden opgespoord, deze waren gestolen door dilettanten in alle opzichten. Het begon met de Landes Galerie te Hannover, waaruit in de nacht van 6 op 7 september 1959 een werk van de Nederlandse genre en landschapschilder Adriaan Brouwer (16061638) werd gestolen. Tot dusver is dit schilderij nog altijd zoek. In de nacht van 10 op 11 oktober 1959 braken een 22-jarige scheepswerfarbei der en een 22-jarige monteur, beiden uit Hamburg, in de Marienburg te Han nover in, zij namen vier schilderijen mee, een van de zestlende-eeuwse Duitse schilder Lucas Cranach de jon gere, een van Rembrandt, een van de Vlaamse schilder Frans Snyder (1579 1657) en een van een onbekende oude meester. Van deze schilderijen wist het tweetal dieven niets af, alleen hadden zij terloops gehoord dat ze „heel duur" waren. En de monteur had een paar duizend mark nodig voor het betalen van het sleutelgeld voor een huis! Het tweetal slaagde er niet in de vier schil derijen in Hamburg te verkopen, ze probeerden het daarop in Londen, dat zjj via ons land met elk twee schil derijen onder de arm! bereikten. Ze lieten in de Britse hoofdstad de kunst werken, met achterlating van hun adres, by een opkoper achter, reisden terug naar Hamburg, waar zij in no vember werden gearresteerd. Dezer dagen werden zU tot enige maanden gevangenisstraf veroordeeld. De vier schilderijen zijn weer in Hannover terug. Een kenner Maar voor de eerste en voor de vol gende vijf diefstallen heeft men, zo zegt de Westduitse politie, wel degelijk met dieven te maken, die van kunst begrip hebben. In de nacht van 7 op 8 december j.l. bemachtigde een dief in het Stadelsche Institut te Frankfurt het schilderij Venus van de Duitse schilder Lucas Cranach de oudere (14721553), waarvan de waarde een kwart miljoen mark bedraagt en de grootte 37 bij 25 centimeter. Precies een week hierna sloop een man het Dahlemer museum te West- Berlijn binnen en maakte een Christus- kop-studie van Rembrandt los (waarde een kwart miljoen mark, grootte 20 x 25 cm.). Op 6 maart j.l. stal een onbekende het landschap van de Vlaming Jan Bruegel (15681625) uit de Landes Ga lerie te Hannover. De waarde is tot dusver niet aangegeven, de afmetingen zijn opnieuw betrekkelijk klein. Op 23 april j.l. stal men „De Ruiter in de duinen" van Wouwerman uit de Kunsthalle te Hamburg. Op 4 mei ver dween uit ditzelfde museum het altaar fragment van meester Bertram van Minden. Zes van de tien sedert september 1959 gestolen schilderijen uit WestcUiitse musea zyn nog altyd niet terecht. De gezamenlijke waarde moet worden ge schat op 1 A 1,5 miljoen mark. Het lykt een onmogelijkheid ook maar één van deze kunstwerken, die in vele kunst boeken zyn besproken, te verkopen. Zou de dief daartoe willen overgaan, dan zou hem waarschynlyk snel het lot van de beide Hamburgse dieven van oktober j.l. beschoren zyn. Voorlopig jaagt men op de onbekende jongeling „zonder hoed maar met overjas" Er is een nieuwe tendens merkbaar in de binnenlandse politiek van Bondsrepubliek Neliroe „adviseur" (Van onze correspondent te Bonn) Hoewel de Westduitse Bondskanselier en CDU-voorzitter Adenauer kortgele den op het congres van zyn partij te Karlsrühe heeft gezegd, dat de zoge naamde „kroonprinsenaffaire" niet ac tueel is, wordt er In zijn eigen party en in de stamverwante CSU desondanks Uverig gedebatteerd over een eventuele opvolger van Audenauer. Daarbij heeft men opgemerkt, dat dr. Heinrich Krone, thans vice-voorzitter van de CDU en fractie-voorzitter in de Bondsdag, als het ware aan het oprukken is. De CSU, de Beierse CDU-tak heeft zich dezer dagen bezig gehouden met het resultaat van de Beierse verkiezingen, waarbij de socialisten met vrij jonge kandidaten veel succes boekten. De CSU is ervan overtuigd, dat de gemiddelde kiezer thans veel belang stelling heeft voor de vraag wie eens na Adenauer de politiek van de hui dige Bondskanselier zal voortzetten. Volgens deze partij heeft de bevolking de wens dat minister van Economische Zaken, prof. Srhard, die te Karlsruhe politiek gezien in de schaduw bleef, reeds thans als opvolger van Adenauer —als kroonprins van de Bondskanse lier openlijk en wel zal worden aan gewezen. De CDU daarentegen wil Adenauers wens respectei*en, en gelooft dat Erhard en Krone zelf de opvolgingsvraag als niet actueel beschouwen, en menen dat het vi-aagstuk, als het zover is, van zelf zal worden opgelost. In de regerings party zal men nu van opvatting zyn, dat Erhard toch wel het meest ln aan merking komt om Adenauer met de tijd op te volgen als Bondskanselier en dat Krone dan niet slechts party-voor zitter. maar ook vice-kanselier zal wor den. Met Krone zal daarmee een man zowel in de staat als in de CDU op rukken, van wie bekend is dat hij een voortreffelijk onderhandelaar is en be paald geen lakei van de huidige Bonds kanselier is. Zelfs wordt van hem ge zegd, dat hij by een falen van Erhard als politicus in de komende anderhalf Jaar voor het Bondskanselierschap eer der ln aanmerking zal komen dan mi nisters als Erhard zelf, Strauss, Schrö- der en anderen. Zijn invloed op dit ogenblik wordt reeds groter genoemd dan van vele ministers. Brandt naar Nehroe Even opvallend als het oprukken van Krone acht men het te Bonn dat de minister-president van India, Nehroe, die thans deelneemt aan het Gemene best-overleg te Londen, de Westberlijn- se burgemeester Willy Brandt had uit genodigd gisteren naar de Britse hoofd stad te vliegen voor een politiek ge sprek. Nehroe wilde van Brandt per soonlijk horen hoe het er met de kwes- tie-Berlljn thans voorstaat. Het is buiten kijf, dat deze Invitatie Brandt, de waar schijnlijke SPD-tegenstander van Ade nauer bij de verkiezingen 1961, opnieuw in aanzien heeft doen stijgen. Waar Krone in de CDU omzichtig omhoog blijkt te komen, wordt het allengs dui- delyk, dat Brandt als een komeet, zo wel op het binnenlandse als interna tionale plan naar boven schiet. De vraag kwam hierbij naar voren mede in verband met de slechte pers die Adenauer in Engeland heeft welk be lang de linkse staatsman Nehroe, trouw aanhanger van het Gemenebest, er by heeft, Brandt nog eens extra in de pu bliciteit te brengen, notabene als „ad viseur" inzake een belangrijk facet van de Duitse politiek en buiten Bonn om.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17