Duitsers en Columbianen verrasten in lioge mate op de Parijse planken BOTSING DER GENERATIES.... w: D' H1 PONY EXPRESS: avontuurlijk briefvervoer per viervoeter Ionesco's Rhinoceros was sterk- expressionistisch geladen ZATERDAG 7 MEI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 ziende en kreupelen lopende, om later de ontluistering van zijn zending ver bijsterd te moeten gadeslaan. Zowel Jezus, geflankeerd door Petrus die de sleutel van de hemelpoorten aan zijn gordelriem heeft hangen, als de duivel met zijn schildknapen, dragen maskers, terwijl de hedendaagse personages hun eigen gelaten vertonen. Door dat on derscheid in voorkomen werd een ze kere symbolische afstand geschapen, om zo tevens ieder spoor van profane ring uit te bannen. En de frisheid en de spontaniteit waarmee door dit ge zelschap gespeeld wordt, herinneren aan de beste voorstellingen van het Londense Workshop-theater dat, in be ginsel, trouwens eveneens uit begaaf de amateurs is samengesteld. Wanneer we komende weken nog meer van zulke verheugende ontdek kingen mogen doen, dan zullen we ook aan deze nieuwe wereldreis in een 6chouwburgfauteuil dankbare herinne ringen bewaren. Amerikaanse posterijen sullen binnenkort een postzegel ter herinnering uitgeven Dezer dagen was het honderd jaar geleden dat in Californië de Pony Express voor het postvervoer tussen St.-Joseph. Missouri en Sacramento werd ingesteld. De afstand tussen deze plaatsen dwars door het wilde westen" werd in acht dagen afgelegd. Het was één van de spannende avonturen, waaraan het westen in die dagen zo rijk was. Als zakelijke onderneming was het echter een volkomen fiasco. De Amerikaanse posterijen zullen ter herinnering aan deze kleurrijke gebeurtenis op 19 juli een postzegel uitgevenwaarop een ruiter is afgebeeld, die in volle galop door het land rijdt. De Pony Express heeft het slechts anderhalf jaar uitgehouden, namelijk tot de dag waarop de telegraaflijn tot het uiterste westen was doorgedrongen en het paard plaats moest maken voor de snellere elektriciteit. Niettemin leeft de Pony Express nog in verhalen en legenden voort en heeft hij een bescheiden plaats in de Amerikaanse geschiedenis verkregen. Jezus daalt af in een Columbiaans volkscafé. (Van onze Parijse correspondent, Frank Onnen) De wereldreis van vier maanden in een schouwburgfauteuil ver volgt haar gang in het Parijse „Theater der Naties". Op 15 maart zijn we, zoals reeds bericht, ter ere van de Frans-Afrikaanse gemeen schap in de oerwouden van de Ivoorkust gestart om daarna nog enkele dagen in de buurt te blijven verwijlen, toen het nationale gezelschap van Mali zijn dansers, danseressen en muzikanten had afgevaardigd, die, voor het eerst op dit continent en zelfs buiten hun dagelijkse omgeving, hier hun vertoningen en voorstellingen kwamen geven. Vertoningen, voorstellingen? Laat ik liever zeggen, dat deze Senegalezen en Soedanezen een aantal ongetwijfeld waarheidsge trouwe tafrelen demonstreerden uit hun eigen dagelijks leven, waarbij het publiek zich dan ook zeer wel meende voor te kunnen stellen hoe het daar in die streken toegaat. Zuidamerikaanse kunst - van - niveau Meer realistisch dan schoon of ver heven, en de emoties, die de zaal on derging, waren dan ook navenant. Toen als hoogtepunt van een rituele dans een kip lyflijk de kop werd afge sneden, waarna de danser-duivel-be- zweerder het bloed uit het nog sparte lende lichaam opzoog, kon ik vooral onder vrouwelijke deel van het pu bliek nog al enige overhaaste deser ties registreren De directie van dit internationale monsterfestival had 't terecht wense lijk geoordeeld in het overbelaste pro gramma toch een ruimte van twee vrije dagen te scheppen, om het audi torium in staat te stellen zich psy chisch om te schakelen voor de volgen de etappe. En die adempauze was nog maar bescheiden uitgemeten. Want de volgende dagen was West-Duitsland aan bod, dat een menu had voorbereid dat enkel substantiële schotels omvat te. Racine's Phèdre - mogelijk om Fr ankrijks minister voor de Cultuur, André Malraux, die van oordeel is dat de nationale klassieken in zijn land veronachtzaamd worden, mild te stemmen? - gevolgd door Lessings Nathan der Weise en besloten met Ionesco's (recente) Rhinoceros. Voor een directeur, die zich bewust is van het feit, dat zijn taal in Parijs slechts door een betrekkelijk klein deel van het publiek verstaan of zelfs maar ge volgd zal kunnen worden, blijft de keuze van de stukken altijd een wis selvallige opgave. Lessing en Racine vormden een evenwichtig span ter vertegenwoordiging van Europa's klas sieke toneeltraditie en voor die keuze kon men zich dus met gepaste eerbied buigen, temeer waar het Schauspiel- haus uit Düsseldorf zijn beste krach ten had afgevaardigd. Duitsers uitstekend Maar hartelijker en vitaler was toch de belangstelling en de waardering, toen Ionesco's Rhinoceros - in het Duits - de planken op kwam stormen. Men kende hier het dier - en zijn sym bolische lading - uit de voorstellingen die Jean-Louis Barrault van het stuk gegeven had, doch in de Duitse versie kwam deze neushoorn ontegenzeggelijk aanzienlijk voordeliger tot zijn recht. Barrault had deze Ionesco In de sfeer van La Fontaine getrokken, ter wijl de Duitsers hem benaderd hadden vanuit de gezichtshoek van het expres sionisme, waardoor het stuk een kracht en ook een dreiging verwierf die 't in de Franse lezing ontbeerde. Die moge lijkheden van belichting van een 6tuk of een schrijver vanuit de visies van verschillende nationale temperamenten blijft zeker tot de belangwekkendste winstposten van dit groots* theaterex* perlment behoren! Maar Intussen zijn we via de Philip- pijnen - die een charmant danspro- gramma, dat het midden hield tussen folklore en goed variété, en de Perzen - die een nationale legende naar de planken transponeerden, waarvan men 't fijne niet geheel snapte - al lang weer in Zuid-Amerika gearriveerd. Ook in dat werelddeel kan men, door zijn toneelkijker, nog frappante avon turen beleven. Daar was dan het expe rimentele theater, uit Call, in Co lumbia, dat twee avonden met ver schillende programma's voor zijn re kening genomen had. Verrassende Columbianen Columbia ging tot dusver, bij mijn weten, niet door voor een land dat op een uitzonderlijk hoge theatercultuur kon bogen, en terwijl de verwachtingen dus niet torenhoog gespannen waren, werd men hier geplaatst tegenover een kleine troep, die ook de allerbeste Franse - of andere Europese - gezel schappen geen meter uit de weg be hoefde te gaan! Dit was groot toneel, want alleen kunstenaars van ras ver mogen 't de taalbarrières zo onge merkt (vrijwel) weg te spelen. A la droite de Dieu - Aan Gods rechterzijde - was een zeer boeiende en geslaagde poging bijbelse, historische en folkloristische motieven met actuele elementen te vermengen. Jezus ver richt hier zijn wonderen in een Co lumbiaans café, maakt daar blinden ca $él Op deze oude tekening zijn twee concurrenten in beeld gebracht, n.l. een ruiter van de Pony Express en een aantalarbeiders, bezig aan de eerste transcontinentale telegraaflijn. k E generaties volgen elkaar op en stéeds stéén ze weer tegen elkaar op! Dat is niet nieuw! Daarom is 't zo verwonderlijk, als ouderen er zich over verba zen, wanneer jongeren hun gel dingsdrang willen botvieren. Er komt in ieders leven een moment, waarop de bom barst, de afhankelijkheid zich trans formeert in onafhankelijkheid. Dat komt wel weer, mits goed aangepakt, in orde. De uitdagendheid van vele jeudigen moge soms hinder lijk zijn: zodra zij met de échte maatschappij in aanraking ko men en merken, wat zij vereist, zingen ze wel een toontje lager. rET is altijd zaak met Uw tijd mee te gaan. De botsing tussen twee ge neraties hoeft niet lang te du ren, indien de oudere zich moei te geeft de jongere te begrijpen. Men kan niet altijd verwach ten, dat de jongere de oudere begrijpt. Tot deze tot de voor hem merkwaardige ontdekking komt, dat die oudere één groot ding op hem vóór heeft, waarvan hij le ring en profijt kan trekken: le venservaring. Dan, als hij de lessen van de oudere ter harte neemt, gaat er misschien een luikje open en zegt hij: „Niet zó, maar zó" NIET dat de ouderen 't èltijd bij het rechte eind zouden hebben. Vérre van dat! De voorgaande generatie heeft 't er herhaaldelijk lelijk bij la ten liggen. Maar om die ouderen nu van èlles de schuld te geven en ze minachtend te bekijken, zoals deze „nozems" dat in de etalage van een vooruitstrevende con fectionair hooghartig doen, gaat toch óók te ver. Het contrast tussen de twee generaties staat op dit beeld le vendig gegrift: de jongeren zelf verzekerd, arrogant en cynisch - gelukkig zijn ze niet allemaal zó - de ouderen verwonderd en niets begrijpend van een hou ding, die ze in hun hart eigen lijk misselijk vinden. I IE zal t op deze keiharde wereld winnen? Op 't oog de jonge leeu wen, wier heldhaftigheid zich op deze eigenaardige wijze naar buiten demonstreert. Er is ech ter ook nog zo iets als de be scheidenheid, die een mens siert. Iedere oudere is wel zóver ge komen, dat hij aan deze be scheidenheid een grote waarde voor het ganse leven toekent. Hoe méér een mens in z'n mars heeft, des te bescheidener hij wordt. Het was de wijze, oude Socra tes die zei: „Het enige dat ik weet, is dat ik niets weet". Zó ver mogen alle jongeren komen, die ménen de wijsheid in pacht te hebben. Ze zijn er - met èl hun zelf bewustheid - dikwijls nog vér naast. Als ze daar ernstig over na denken, zullen ze mij die op merking niet kwalijk nemen. Tóch wel? Dan bent U een hopeloos ge val! FANTASIO Romantiek was maar heel betrekkelijk In de 79 weken van zijn bestaan hebben de ruiters de afstand van bijna 3.200 km naar Californië en terug ruim 300 maal afgelegd, een afstand, die overeenkomt met 24 reizen om de wereld. Elke ruiter legde met grote snelheid 120 tot 150 km af alvorens te gaan uitrusten. Hij gebruikte op zo'n traject ongeveer zeven paarden, die elke 15 tot 30 km werden gewisseld. Wanneer de ruiter werd afgelost gaf hij zijn vrachtje van ongeveer 100 brie ven aan de volgende ruiter over. Dan kon hij een tijd rust nemen en nam de post van de andere zijde weer mee naar het punt vanwaar hij gekomen was. Van de 80 ruiters waarmee de onder neming begon hielden slechts enkelen het anderhalf jaar vol; de mees ten bleven slechts een paar weken of maanden in dienst. Velen- waren niet tegen de grote fysieke inspanning op gewassen, anderen vielen aan paarde- dieven en vijandige Indianen ten offer. De Pony Express was een zuiver particuliere onderneming, die in die korte tijd enorme verliezen heeft ge leden. Aanvankelijk was het tarief voor een brief 5, maar dit werd geleidelijk verlaagd tot 1. Gemiddeld was het tarief ongeveer 3 in die periode. Maar aangezien een per Pony Express verzonden brief aan paarden, ruiters, voedsel, wisselplaatsen en dergelijke onkosten ongeveer 16 kostte, werd op elke brief 13 verloren en bedroeg het verlies bij de stopzetting meer dan 390.000! In de korte tijd van zijn bestaan heeft de Pony Express een enorme bijdrage geleverd tot de openlegging van het Westen van de Ver. Staten en heeft hij het bewijs geleverd, dat het Rotsgebergte in de winter geen onoverkomelijke hinderpaal vormt en ontnam hij velen de vrees voor het uitgestrekte woestijngebied. De dagbladen waren nu ook in staat hun nieuwsvoorziening naar het Wes ten te bespoedigen. Zo werd het bericht van de verkiezing van Lincoln tot president per Pony Express op 7 november doorgegeven en bereikte San Fransisco op de 14-de. De inaugurele rede, die Lincoln in maart van het vol gend jaar hield overbrugde de afstand van 2.560 km tussen Fort Kearny, Nebraska en Fort Churchill Nevada in zeven dagen, ondanks de bittere kou en de zware sneeuwval, waarvan ver scheidene van de beste paarden het slachtoffer werden. Vergeleken bij onze moderne, ge mechaniseerde tijd doet de Pony Ex press primitief aan: wij zien er alleen de charme van. Maar de rauwheid en gevaren, die er aan verbonden waren verliezen wij volkomen uil het oog.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 16