DIENAREN VAN DE WERKELIJKHEID ZOEKERS NAAR HET IDEAAL IN KAMER EN TUIN Walt Disney filmt Beethoven ZATERDAG 7 MEI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Shirley Temple nu huisvrouw Grote geesten, toch mensen (IX) Karlheinz Böhm, die in Walt Disneys nieuwste film de rot van Beethoven zal vertolken waar Beethoven het grootste gedeelte van zijn leven heeft doorgebracht, zou Disney alles kunnen vinden, wat hij nodig had. Deskundigen zouden hem zeker terzijde kunnen staan en natuurlijk kon hij ook rekenen op de medewerking van acteurs. EEN GREEP Daar Disney in zijn sprookjes-, die ren- en natuurfilms poëzie zoekt en creëert, zal ongetwijfeld zijn Beet hoven-vertolking eveneens poëtisch zijn met veel romantische sfeer. Het draaiboek, waarin hij zelf een groot aandeel heeft gehad, doet een greep en belicht de periode tussen het 19de en 37ste levensjaar van de compo nist. Deze wordt geschetst als de harts tochtelijke minnaar van Giulietta Guicciardi, aan wie hij waarschijnlijk zijn beroemde brieven ,,Aan de on sterfelijke geliefde" heeft geschre ven. Daarnaast ziet men hem als de op standige, die Napoleon eerst geest driftig begroet en dan zo door deze wordt teleurgesteld, dat hij de op dracht van de Eroïca-partituur ver scheurt. Shirley Temple wie herinnert zich haar niet heeft vorige maand haar 32ste verjaardag gevierd. Als een gewone, gelukkige huisvrouw. Shirley Temple, die op haar negende jaar het op zes na grootste inkomen in de Verenigde Staten Verdiende, leidt thans een rustig bestaan met echtgenoot en drie kinderen in een parterrewoning met tien kamers in de Noordcalifornische stad Atherton. „Het grootste deel van mijn vrije tijd besteed ik aan kinderen. Ik werk on geveer 20 uur per maand in een instituut voor geestelijk en lichamelijk zieke kinderen", vertelde zij: „Ik be antwoord daar de telefoon!" „Ook werk ik ongeveer vijf uur per week als vrijwilligster in het Stanford Ziekenhuis. Maar dat doe ik alleen in de ochtenduren, 's Middags ben ik thuis bij de kinderen". Haar kinderen zijn Linda Susan (11), een dochtertje uit haar huwelijk met de acteur John Agar, en Charles (8) en Lori (6) uit haar huwelijk met Charles Black een zakenman uit Redwood City, niet ver van Atherton met wie zij tien jaar geleden in de echt werd verbonden. Shirley's belangstelling voor haar medemens is het resultaat van haar opvoeding, waarbij er zorgvuldig voor werd gewaakt, dat het „wonderkind" van weleer zich niet zou ontwikkelen tot een egocentrisch denkend mens, bedorven door de wierook uit haai jonge jaren. „Men heeft my nooit persoonlijk laten optreden in amusementsgelegen heden, zoals zovele jeugdige artiesten Ook ziet men een tragische Beet hoven, die over beginnende doofheid klaagt, maar toch ook een wel wat ruwe, doch overigens goedhartige vriend blijft. Kortom de film zal enigszins be antwoorden aan het romantische en vooral opstandige beeld dat men in Amerika van de componist koestert. Daarom luidt de titel „The magnifi cent rebel". Naast Giulia Rubini, die de rol ver tolkt van de „Onsterfelijke geliefde", worden de hoofdrollen door Oosten rijkse acteurs gespeeld. Karlh-Heinz Böhm, de zoon van de Oostenrijkse dirigent, speelt de jonge Beethoven, Desny graaf Lichnowsky, Nadherny de oude Haydn, Erik Frey treedt op als de vader van Giulietta en Dal- lansky als de vlolist Schuppanzigh, een van de intiemste vrienden van Beethoven. Voor zover men uit het draaiboek kan opmaken, zal de film, die tegelijk in een Engelse en Duitse versie wordt opgenomen, misschien niet in alle onderdelen aan de histo rische werkelijkheid beantwoorden, maar dat het een dichterlijke rol prent zal worden met veel Weense atmosfeer, daarvoor staat de naam en faam van Disney wel borg. tot hun grote schade thans doen. Het succes bij zulke gelegenheden kan iemand bederven", zei Shirley. „Dat is vooral te danken aan Winnie Sheeaw de baas van 20th Century-Fox. Hij stelde mijn moeder een klaar en duidelijk ultimatum toen ik daar kwam werken: geen persoonlijk optreden en niet eten in de kantines van de Studio. Hy wilde voorkomen, dat er mensen op my zouden afkomen om me te ver tellen hoe goed ik toch wel was, hoe aardig mijn stem en hoe leuk myn acteren „Oude wijze Winnie, hy kende het klappen van de zweep en wist, wat me anders te wachten stond. Natuurlyk vond ik het niet altyd prettig om steeds maar weer met myn moeder alleen te moeten eten. En dan die eeuwige gouvernante. Ik verlangde naar andere kinderen. Gelukkig waren mijn ouders zo ver standig my op elfjarige leeftyd naar een pensionaat te sturen. Daar leerde ik eindelijk andere meisjes kennen. In het begin was het niet eens gemakke- lyki", mymerde Shirley Temple, nu met een lach. Een korte schets van de gevoelspro- blemen van een „wonderkind". „Zou U willen, dat uw kinderen ook artiest werden?" Shirley Temple aarzelde geen mo ment met het antwoord op deze vraag: „Als ze willen, my best. Ze zyn met my trouwens al eens voor de televisie camera geweest in „Moeder de gans". Maar het interesseerde hun niet. Ze gaan net zo lief mee naar de super market. Artistieke neigingen heb ik totnutoe beslist niet kunnen ontdek ken". delen voorzien, geweldig onderzoekings instituut, waarin een grote schare ge leerden voortdurend aan het werk is. De onderzoekers beschikken over alles wat een beoefenaar der natuurweten schappen zich maar kan wensen: bota nische tuinen en laboratoria, verzame lingen van alle mogelyke levende en dode materialen, dierenparken en fok kerijen, meteorologische instituten en sterrenkykers, enzovoort, enzovoort. De resultaten van het onderzoek, dat met ai deze hulpmiddelen wordt verricht, zyn begrypelijkerwys groot. Bacon, die hier enerzyds van een ware zienersblik, maar anderzyds ook van een grote fan tasie blyk geeft, noemt onder meer microscopen en telescopen, vliegtuigen en locomotieven, telefoons en radio's, geconcentreerde voedingsmiddelen en voorbehoedsmiddelen tegen ziekten en levenselixers. Wat is nu volgens Bacon het doel van dit Salomonshuis? Waarom dit ge weldige wetenschappelijk onderzoek? „Het doel van dit instituut", zegt hy, „is de kennis van de oorzaken en ge heime bewegingen der dingen en de vergroting van de menselyke macht om alle mogelyke dingen te maken". Voor Bacon gaat het dus om de wetenschap, zoals die naar zyn heilige overtuiging tot stand kan worden gebracht. Dat zyn stoute verbeeldingskracht hem niet heeft bedrogen, bewyzen de microsco pen, radio's, vitaminetabletten en al die andere uitvindingen van wetenschap en techniek, die voor ons werkelykheid zyn geworden. Twee jaar na de publikatie van zyn toekomstvisioen is Bacon gestorven in het begin van het jaar 1626. Hy over leed aan de gevolgen van een kou, die hy by een nachteiyke proefneming had gevat. „De proef is uitstekend ge slaagd", was het laatste bericht van deze grote denker, wiens leven eerst in dienst van de politiek, later in die van de wetenschap had gestaan. Het grote monster uit het boek Job IN ongeveer dezelfde tyd waarin Francis Bacon zyn „Nieuw Atlantis" publiceert, schrijft een ander be roemd Engelsman, Thomas Hobbes, een boek over de staat, maar dan niet over de staat der toekomst, maar over de met absolute macht beklede staat, die hij de beste acht voor zyn tyd. Dit boek is Hobbes' even bekende als beruchte „Leviathan". Hobbes' bedoeling met de „Leviathan" is het gezag van de Engelse Koning Karei I te verdedigen tegenover het parlement en tegenover de kerk. Hy noemt deze staat, waarvan de koning het hoofd is, een geweldige machine, die de wil van de enkeling volkomen beheerst. Volgens hem is deze machine het best te vergelyken met de Levia than, het grote monster uit de bybel, zoals dat in het boek Job wordt be schreven. Op het titelblad van de eer ste Engelse uitgave van zijn boek is Hobbes' staatsleer op duidelyke wyze in beeld gebracht. Een geweldig grote man de vorst wiens maliënkol der uit talloze mensjes bestaat, houdt een zwaard het symbool van de wereldiyke macht en een bisschops staf het symbool van de kerkelijke macht beschermend boven een vreedzame stad. Onder deze afbeelding zyn links attributen van het wereldiyk gezag burcht, kroon, kanon, vaan dels en leger en rechts die van het geesteiyk gezag kerk, myter, ban bliksem, vlymscherpe redeneringen en een rechtszitting afgebeeld. En bo ven dit geheel staat het motto van Hobbes' staatsleer, ontleend aan het 41e hoofdstuk van het boek Job, waar in het monster Leviathan wordt be schreven: „Non est potestas super ter- ram quae comparetur ei", „Er is geen macht ter wereld, die deze nabykomt". ZOALS gezegd: waar het Hobbes om gaat. is de macht van de koning te verdedigen tegenover het par lement. Dat dit parlement een veroor deling tegen het boek uitspreekt, is dan ook niet te verwonderen. De 72-jarige Hobbes, die nimmer trouwde en slechts voor de wetenschap leeft, wordt door deze veroordeling van zyn werk echter niet gebroken. Hij getuigt daarvan zo wel door zyn werk als door zyn levens wijze. Zo publiceert hij nog in zyn negenentachtigste levensjaar een be rijmde vertaling van de dichtwerken van Homerus. En er wordt bericht, dat de gryze filosoof zich met balspelen, lichameiyke oefeningen, musiceren en zelfs zingen bezighoudt tot kort voor de 4de december 1679, de dag, waarop hy na een ruim eenennegentigjarig leven de laatste adem uitblaast. De volgende keer: GENIAAL BRILLENSLIJPER, GESTENIGD DOOR HET VOLK. FRANCIS BACON Titelblad van Hobbes' bekende werk „Leviathan" nemend succes zal uitoefenen. Vier jaar later verschynt het eerste van zyn werken, waarmee hy zich ook in de geleerde wereld van zyn tyd een voort durend grotere naam zal verwerven. Aan een sterk verlangen naar macht, roem en rijkdom, waaraan hy door middel van de politiek en niet altyd met even lofwaardige middelen tracht te voldoen, paart zich by Bacon een niet minder grote behoefte aan kennis, die hem drijft tot beoefening ervan beschuldigd zich te hebben laten omkopen en Koning Jacobusl laat hem in de Tower opsluiten. Reeds na enkele dagen volgt zyn vrylating, terwyl de koning hem bovendien de boete, waar toe hij is veroordeeld, kwytscheldt. Maar van dat ogenblik af speelt hy geen rol meer in de politiek. Die laat ste vyf jaar van zyn leven legt hy zich echter met des te meer yver toe op de beoefening der wetenschappen, waar aan hy de voorafgaande jaren reeds daarvan verwacht, blykt wel het dui- delykst uit het geschrift, dat hy kort voor zyn dood publiceert: „Nieuw At lantis", waarin hy het beeld schildert van de staat van de toekomst. Op het eiland Bensalem aldus Bacon in dat boek dat ergens in de Stille Zuidzee moet liggen, bevindt zich het Salomonshuis, dat negentienhon derd jaar geleden door de koning van het eiland werd gesticht. Dit Salomons huis is een van alle mogelyke hulpmid- Romantische sfeer in historisch Wenen Walt Disney maakt een film over Beethoven. Beslist niet de eerste, die over deze beroemde componist gemaakt is. Maar wel een bijzondere. In de handen van Disney krijgt Beethovens leven een heel aparte, totaal eigen poëtische sfeer. Want vergeet niet, Disney filmt in de eerste plaats voor Amerika In de Rosenhügel-studio's te Wenen zijn de eerste scènes al gedraaid. Alles was tot in de kleinste details grondig uitge werkt. Disney is ook een knap organisator. Daarom kan hij in hoog tempo werken. De verwach ting is dan ook, dat deze film over Beethoven en zijn muziek reeds spoedig in de Amerikaanse bioscopen te zien zal zijn. Enkele jaren geleden ontmoette Disney toevallig een paar Oosten- rykse toneelspelers in Londen. In de loop van het gesprek, dat als van zelfsprekend over Wenen, muziek en componisten ging, ontpopte Disney zich als een vurig bewonderaar van de gx-ote Beethoven. Daarom stelde men hem voor het leven van deze componist te verfilmen. In Wenen, T-\ E grootste Engelse denker van het einde der 16de en het begin ■1der 17de eeuw is de man, die in deze tijd, waarin de natuur wetenschap in opkomst is, de leus formuleert, welke de beoefenaars der wetenschappen voortaan op de lippen zullen dragen: „Kennis is macht". Deze pleitbezorger van het moderne natuuronderzoek is de in 1561 te Londen geboren Engelsman Francis Bacon. HET leven van Francis Bacon, die uit voorname familie te Londen wordt geboren, wordt beheerst door zyn twee grote liefdes: de politiek en de filosofie. Reeds als hy op zestien jarige leeftyd zyn filosofische studie heeft beëindigd, wordt hem een plaats in het gevolg van de Engelse gezant in Frankrijk aangeboden en begeeft hy zich in 's lands dienst. Zyn eigenlyke Eolitieke loopbaan begint in 1583, als y tot parlementslid wordt gekozen, een functie die hy jarenlang met toe der wysbegeerte. Op politiek gebied weet hy zich steeds hogere ambten en ere-functies te verwerven; in 1606 wordt hy staatsadvocaat, in 1617 Grootzegelbewaarder, in 1619 Lord- Kanselier en baron van Verulam. Maar in 1621 keert zyn fortuin; hy wordt veel tyd en energie heeft gewyd. Zo eindigt Bacon, wiens geweldige ambitie en eerzucht hem steeds op de voor grond van het politieke toneel hebben doen treden, zijn leven als geleerde. Zo komt h\j tevens, maar te laat, tot de overtuiging, dat hy zich reeds veel eer der uit de politiek had moeten terug trekken om zich geheel te wijden aan zyn andere grote liefde: de wetenschap. Profeet van de nieuwe tijd ALS profeet van de nieuwe tyd steekt Bacon ver uit boven zyn tydgenoten. Hy is de eerste, die vermoedt welke geweldige invloed de wetenschap weldra op het leven van de Europese mens zal uitoefenen. Wat hij Als het ook met de late bloem bollen is gedaan, zal men opnieuw voor de komende zomer moeten zorgen en moeten ook de zomer bloeiende bol- en knolgewassen gepoot worden. Dat dahlia's ge poot kunnen worden, weet u al uit één van de vorige bydragen. Dat stekplanten nu besteld en na half mei gepoot kunnen worden, weet u ook al. Freesia's en vooral de Paradys-freesia's kunnen, nu nog gepoot worden, doch stel het voor al niet te lang meer uit. Die kleine knolletjes kunnen op een diepte en op een onderlinge afstand van zeven centimeter gepoot worden en groeien het best in een goed verkruimelde grondsoort. Spit ook maar wat oude mest onder; in verse stalmest groeien ze beslist niet. Als de grond echter vol doende humus bevat, bereikt men ook met tuin- en gazonkorrelmest heel goede resultaten. Per meter heeft men dan ongeveer dertig gram nodig. Bol-begonia's kunnen nu ook ge poot worden. Als de droge knol len zo maar in de grond gestopt worden, zal er over het algemeen weinig van terecht komen: ze kun nen beter eerst onder glas vóór- gekweekt worden. De knollen moet men vooral niet te diep in de grond stoppen; het is al voldoende als ze juist onder de oppervlakte zitten. Leg ze in een mengsel van turfmolm en metselzand; dan kun nen ze later ook beter verplant worden. Er zyn tegenwoordig al lerlei soorten begonia's, soorten met enorm grote en met kleinere bloemen; ryk bloeien doen ze ech ter allemaal. Ze verlangen wel een plekje, dat ze op het heetst van de dag een weinig in de schaduw staan. Knolbegonia's kan men niet alleen als tuinplanten, doch ook als kamerplanten kweken; ze voldoen dan het best voor een ven ster op het zuiden. De gele aronskelk kan ook nog gepoot worden; niet elke bloemist of bollenhandelaar zal u de droge knollen van deze geel bloeiende aronskelk kunnen leveren, doch ze zyn in ieder geval wel te koop. Bestel ze maai' zo spoedig moge lijk; direct na ontvangst kunnei zy dan op de voor hen bestemde plaats in de volle grond van de tuin gepoot worden. Ze hebben wel een zeer zonnig plekje nodig; te gen de herfst moet men de knol len opnemen en droog laten over winteren. Zonnebloemen kunnen nu nog in eigen tuin gezaaid wor den. Als men geen achtergrond in de border heeft, kunnen zy er mooi dienst voor doen. Men dien het zaad te bestellen van de hoog opgroeide soorten. G. KROMDIJK. Zonnebloemen als achtergrond in de tuinook goede snijbloemen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 14