m Peek&Cloppenburg 175 Glorieuze optocht Holland vrij" onder stralende voorjaarshemel deze zaterdag WlQÊB> herenmode-tip 2 Paren-Verkoop Stretch nylon ankiets Kerkelijk Leven Stijlvol begin De vrijheidsgedachte domineerde in een glanzende kleurenpracht Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 6 mei 1960 Tweede blad no. 30041 - Een unieke gelegenheid om voordelig 'n paar EXTRA te kopen -» o 95 per 2 paar éSLm Ds. C. Molenaar nam afscheid SINDS 1956 PREDIKANT IN LEIDEN Woensdagavond kwam de Ger. Ge meente van Leiden in haar kerkge- NED. HERV. KERK Bedankt voor de benoeming tot bij stand ln het pastoraat te Scheveningen dr. J. Kooij, emeritus predikant te Am sterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Oostvoorne T. W. Penning, kand .te Honselersd(jk. Beroepen te Don kerbroek P. L. Smilde te Nleuwleusen te Doorn N. Korenhoff te Appingedam. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Zaamslag G. Blom te Meer kerk en E. Venema te Zwijndrecht. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Zandbulten J. Ketelaar te Hoogezand. OUD-GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Rijssen (als lerend ouderling) H. A. Vosman aldaar. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Slikkerveer G. Zwerus te Norwich (Ontario. Canada). Vrolijke meisjes op een Canadese tank (Foto L.DyHolvast) bouw aan de Nieuwe Rün bijeen om afscheid te nemen van ds. C. Mole naar, die van 18 september 1956 haar heeft gediend en haar nu gaat verla ten wegens vertrek naar Moerkapelle. Velen waren gekomen om dit afscheid bij te wonen. Ook ds. De Gier uit Den Haag, de heer Schipaanboord. theolo gisch student t« Rotterdam, ds. M. Ot- tevanger, hervormd predikant te Lei den en een deputatie uit Moerkapelle. Ds. Molenaar herinnerde eraan, dat het over een paar maanden juist vier jaar geleden is, dat hij het beroep van de gemeente van Leiden ontving. De tekst voor de afsoheidsprediking was 1 Cor. 15 vers 1 en 2: „Voorts, broeders, ik maak u bekend het Evangelie dat ik u verkondigd heb, hetwelk gij ook aange nomen hebt, in hetwelk gij ook staat. Door hetwelk gij ook zalig wordt, indien gij het behoudt op zodanige wijze als ik het u verkondigd heb, tenzij dan dat gij tevergeefs geloofd hebt". De predikant ontwikkelde in zijn prediking een viertal gedachten; 1. de inhoud van; 2. de be trekking tot; 3. de behoudenis door en 4. de ernstige vermaning omtrent dit Evangelie. De kerkeraad bracht ds. Molenaar na zijn prediking dank voor zijn medeleven en medewerken. Ook tot de catechisan ten sprak de scheidende predikant een persoonlijk woord, alsmede tot de jeugd verenigingen, de naaikrans, de koster en de kosteres en de beide organisten. Ds. Molenaar richtte zich eveneens tot ds. De Gier, consulent der Leidse gemeen te. Tot de gemeente, die hij drie jaar en acht maanden heeft mogen dienen, zei hij: „God is goed voor ons in Leiden ge weest. Ook u was goed voor ons". De predikant legde er de nadruk op, dat hij er alitijd naar gestreefd heeft, Christus te prediken. Ds. de Gier voerde het woord namens de classis Amsterdam. Ouderling Van Egmond namens de kerkeraad en de ge meente. Op zijn verzoek zong de ge meente haar scheidende predikant het Het bevrijdingsvuur is ontstoken. Het Leids Politie Muziekgezelschap speelt een vrolijke mars. (Foto L.D./Holvast) Ook de intocht der Canadezen was niet vergeten. Wij zagen echter geen Cana dezen, wèl de meisjes op de tanks, die hen zo teder ontvingen! En tenslotte in de laatste afdeling, „Je Maintiëndrai", de terugkomst van het Koninklijk Huis, gevolgd doorde wederopbouw, die nog altijd onvervaard aan de gang is. De huizen-, dijken- en bruggenbouw in optima forma gesymbo liseerd Even kon men nog, onder het motto „Wie zal dat betalen"! minister Lieftinck met zijn koffertje voor de derde dinsdag in september zien voorbij wandelen: nagedachtenis aan de „vierde penning". Tot besluit de hierboven reeds genoem de climax, die deze lange stoet glorieus bekroonde! Op het gebied van optochten zijn de Leidenaars héél wat gewend. Daar zorgt de 3 Octobervereeni- ging wel voor! Ook deze optocht heeft echter ze ker een uitstekende indruk gemaakt, al leenden vele scènes zich ongetwij feld niet voor te veel pracht en praal. Toon Noyons schonk echter een waardevolle terugblik in de geschie denis. Vooral het vele, dat de Leidenaars aan den lijve in de laatste wereld oorlog moester meemaken en onder vinden en dat nog zo sterk in aller geheugen gegrift is, heeft niet nage laten tot het hart te spreken. Het was goed op deze Bevrijdings dag nog eens met veel gebeurtenis sen uit vier bange jaren geconfron teerd te worden en te beseffen, ivelk een genade de daarop volgende be vrijding voor land en volk geweest is. Holland vrij!" Dat woord kreeg op deze lichtende voorjaarsdag zijn volle betekenis! De hemel werd niet verduisterd door luguber-aanstormende vliegtui gen, maar straalde in vlekkeloze pracht over de hoofden der duizen den toeschouwers, die diep van het vrijheidsbesef doordrongen zijn. De vrijheidsgedachte domineerde deze dag op straten en pleinen. Moge die vrijheid ons ook in de toekomst beschoren blijven! Praalwagen „Het Zweedse Rode Kruis" (Foto L.D./Holvast) Het begin bezat stijl en sfeer. Terwijl het carillon in de hoge stad huistoren zijn vrolijke klanken over de in het vroege lentezonnetje nog dom melende hart van de Sleutelstad liet galmen, verzamelden zich rond het ■plein de niet zo erg talrijke belangstel lenden en op het bordes de vele geno digden. Onder hen zagen wij o.a. mi nister Korthals van Verkeer en Water staat, het voltallig college van burge meester en wethouders en vele raads leden, de rector magnificus, prof. mr. J. E. Jonkers, de commissaris van politie, de heer J. Dreeuws, de com mandant van de brandweer, de heer S. W. Hagedoorn, studentencorpora en vertegenwoordigers van de Vereni ging Koninginnedag en Expogê. Hun gesprekken verstomden op het signaal van twee bazuinblazers en in alle stilte gingen de vlaggen van de ge allieerde landen in top. Nauwelijks wa ren de zeeverkenners aan de voet van de verschillende vlaggemasten weer in de houding gesprongen of het Leids Politie Muziekgezelschap bracht de instrumen ten in stelling. Een wit gehandschoende hand ging omhoog. Plechtig klonken de tonen van het „Wilt heden nu treden. Een lied als een veelgebruikt gebed uit die bange dagen welke wij nu geden ken, herinnerde burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot. Maar nu zag hij dit lied evenals de vlaggen en het vuur, dat ontstoken ging worden, als symbolen van feest. In gedachten ging hij nog even terug naar die wonderlijke werkelijkheid van de bevrijding, waarin de herinnering voor hen, die deze ervaren hebben, altijd levendig zal blijven. Maar ook voor de jongeren is het goed de betekenis van de vrijheid te realiseren, het is goed dat ook zij geconfronteerd worden met het geen waar het omgaat. Want de herin nering moeten wij bewaren, wij mogen niet vergeten, dat die vrijheid, welke ten koste van veel offers is bevochten, ook bewaard dient te worden en steeds tot nieuw leven moet worden gebracht. „De dankbaarheid jegens de gevallenen, die wij gisteravond herdacht hebben, zal ons ook het juiste gevoel voor de stijl van ons feest geven". Nadat de burgemeester zijn toespraak had beëindigd werd door zeeverkenners de vlam in de pannen gestoken en vreugdevuren laaiden hoog op. Het Wil- melmus besloot de stijlvolle ouverture. Het feest kon beginnen Het Leidse Politie Muziekgezelschap droeg de eerste steentjes aan in de vorm van pittige marsmuziek. Deze en soort gelijke feestelijke klanken zouden we in de loop van de dag op vele plaatsen in onze zonnige stad nog vele malen ho ren vierde vers van Psalm 121 toe: „De Heer zal u steeds gadeslaan". Van de gelegenheid om van dominee en mevrouw Molenaar persoonlijk af scheid te nemen (in de kerkeraads- kamer) werd druk gebruik gemaakt. Waardevolle terugblik in onze historie De zon heeft gisteren de schitterendst denkbare hulde gebracht aan de historische optocht „Holland vrij!" Het was alsof zij de herinnering aan onze bevrijding, nu 15 jaar geleden, een extra-glans wilde geven en dat is haar tenvolle gelukt. In welk een stralende kleurengloed was deze optocht gehuld en welk een imposante indruk maakte vooral de slotclimax ervan: de praal wagen „De vrede" met de daarop volgende zegetocht van wapperende en waaiende vlaggen. Een ongelooflijke bonte mengeling, afkomstig uit alle landen, die tot de Verenigde Naties behoren! De zon was erbij en overgoot dit alles met het schitterendste en felste licht. Het leek alsof de „bevrijding", die tallozen zélf hebben meegemaakt, in alle luister herleefde en alle juichende impressies van tóen ons weer héél nabij gebracht werden. Men onderging opnieuw het „bevrijdingsgevoel". Die suggestie was de voornaamste, welke deze door Toon Noyons uit Amsterdam ontworpen en geregisseerde optocht ons heeft ge schonken. Achter hem een wreed uitziende Alva met zijn Bloedraad en tiende penning, een groep Geuzen en dande praal wagen „Leidens ontzet", met het witte brood en de haring, de laatste zorgvul dig in tonnen verborgen, want de „nieu we" is er nog niet en kon dus nog niet den volke getoond worden. Rijzig was de figuur van „The scarlet Pimpernel", de bekende verzetsman uit de Franse revolutie, met burger Chau- velin, hoofd van de Franse geheime politie. Dan de Franse periode, met ook al weer een herinnering aan Leiden: Ko ning Lodewijk Napoleon met de slacht offers van het kruitschip, die er overi gens in het geheel niet „slachtofferig" uit zagen. En zo volgden nog andere episoden uit de Franse tijd, bijv. de Conscriptie, die de aanvankelijke vreugde in boosheid deed omslaan. Men had er wel twee bar re figuren voor uitgekozen, om de jeugd naar de „slachtbank" te voeren. Gelukkig volgde hierop de glorieuze intocht van Koning Willem I. Een praal wagen, symboliserend de ongestoorde rust, waarin ons land in de lente van 1940 verkeerde, vóórdat de vreselijke bom barstte, sprak van de toen nog heer sende onbezorgde toestand. Daarop kwamen de verschrikkingen uit de laatste oorlog: een radeloze bevol king, een afschuwelijke capitulatie, een allegorische voorstelling van de intocht der Duitse monsters, het winnen van de jeugd voor het nationaal-socialisme, een vorstelijke praalwagen, symboliserend het „Radio Oranje ter zee, te land en in de lucht", het inleveren der radiotoestel len, de fluistercampagne en na al die ellende de ode aan het „Zweedse Rode Kruis, dat ons, toen de nood het hoogst was, met het heerlijkste brood de red ding bracht. Onderdrukking en bevrijding waren de motieven. Onderdrukking onder de Spanjaarden, Fransen en Duitsers. En al was het on mogelijk om alle beelden „groots" te doen zijn, er was toch in ruime mate datgene aanwezig, wat deze „revue der herinne ring" het aanzien ten volle waard maakte. Het „Luctor et Emergo" (ik worstel en kom boven) en het „Rouw past Holland" toonden, dat de Nederlanders, alle ver drukking ten spijt, door de eeuwen heen hun aanvankelijk verloren vrijheid weer wisten te herwinnen en telkens een nieu we toekomst wisten op te bouwen. Willem van Oranje vooraan! HERDENKING IN DE PROFESSORENWIJK Vrijheid een kostelijk goed De buurt- en speeltuinvereniging „De Professorenwijk" zette haar tra ditie voort door gistermorgen om 10 uur bij de bevrijdingsboom aan het begin van de Zeemanlaan een wijk- herdenking te houden. Medewerking verleenden ditmaal het Leids Politie-muziekgezelschap en het Christelijk Tamboer- en Pijperkorps Kunst en Genoegen. De heer M. I. de Jonge, hoofd van de Hervormde school aan de Oosterstraat en bewoner van de Pro fessoren wijk, sprak de herdenkings rede uit. Joke de Vrind en Joopje Beek man plaatsten de krans bij de boom. Onder de aanwezigen waren wethouder S. M. Stolp namens het gemeentebe stuur, de heer D. van der Kwaak en de oud-voorzitter P. D. Beversluis. De heer De Vrind verwelkomde de talrijke wijk bewoners. De heer De Jonge wees erop, dat het gevaar bestaat, dat wij vergeten, welk een kostelijk goed de vrijheid is. Hij beschreef de voorgeschiedenis en het begin van de oorlog. Ook herinnerde hij uitvoerig aan de nood die de oorlog ons op velerlei gebied heeft gebracht. Een nood die het ondergrondse verzet niet vermocht te smoren. De heer De Jonge merkte op. dat in onze herinneringen niet een volk van nu aan de schand paal wordt gebonderi. Het is de demo nische geest die aan deze wereldomvat tende strijd ten grondslag lag, waarte gen met alle kracht moet worden ge waarschuwd. „Wij staan hier om 't oud en jong te zeggen, wat een kostelijk goed de vrijheid is". Recht, was er in die jaren niet. Ieder die niet dacht, sprak en geloofde als die ene Führer was zijn leven geen ogenblik meer zeker. Waar geen recht is, is ook geen liefde voor de naaste; daar tellen mensenle vens niet meer mee. Wij hebben deze herinnering nodig om niet opnieuw in slaap te vallen. Wij hebben erop toe te zien, dat geen verkeerde leiders en idee- en ons volk gaan overheersen. Ook nu zijn er gevaren, bijvoorbeeld materialisme en egoisme. Vroeger ge bruikte een soldaat een schild; daar achter voelde hij zich veilig. Tegen het mogelijke geweld van nu zijn geen schilden meer te smeden. Willen wij onze vrijheid behouden, dan zullen wij ons moeten onderwerpen aan het hoog ste gezag: dat van Jezus Christus. Die Zijn leven voor ons gaf. Ook nu zullen wij ons achter Hem veilig voelen. De heer De Jonge besloot zijn toespraak met de eerste vier regels van de zesde strofe van het volkslied. Na afloop van deze herdenking ver zorgde K. en G. nog een muzikale show op de speelweide van „De Professoren- wijk". „Lieftinck" met zijn koffertje (Foto L.D./Holvast) Dixieland Pipers speelden voor de Leidse jongeren K. en O. heeft gisteren in samenwer king met de Leidse Jeugd Actie voor een evenement gezorgd, dat veel be langstelling trok. De Stadsgehoorzaal was nl. in de avonduren vrijwel geheel gevuld met jongeren van om en nabij de twintig, die aandachtig luisterden naar oude jazz. Op het podium, stond het uit zeven man bestaande orkest van Eric Krans, The Dixieland Pi- pers". Nelson Williams, een Amerikaanse negertrompettist, die jarenlang deel uitmaakte van de band van Duke El lington, verleende aan dit jazzconcert zijn zeer gewaardeerde medewerking. Het spreekt vanzelf, dat er op deze feestelijke avond van Bevrijdingsdag voornamelijk Dixieland-muziek ten ge hore werd gebracht. Behalve enkele klas sieke nummers, waaronder de wereldbe roemde Basin Street Blues, vielen er ook populaire melodietjes in een jazz-bewer- king te beluisteren. Op een jongerenbij eenkomst als deze mochten vrolijke klanken niet ontbreken. Die waren er dan ook. Noemen wij in dit verband slechts werkjes als „High Society" en „On the sunny side of the street". Suc cesvol was het optreden van Nelson Wil liams, die op nogal bescheiden wijze zijn stem en instrument gebruikte. Men hoorde hem o.m. in laatstgenoemd num mer en in de „Royal Garden Blues". De jeugdige Lex Cohen, de drummer van het orkest, bracht de zaal eveneens in verrukking. Hij solieerde minutenlang zonder ook maar een spoor van inspan ning na te laten. „I found a new baby" was het laatste nummer, dat voor de pauze werd gespeeld. Daarna waren de verzoeknummers aan de beurt. Dat wa ren er uiteraard heel wat! The Dixie land Pipers, die nog steeds een uitste kende naam hebben, musiceerden ken nelijk met veel plezier, want zij vonden in de Sleutelstad een dankbaar en enthousiast publiek. Wat K. en O. be treft, deze Leidse Volksuniversiteit doet er o.i. goed aan de „tieners" op gezette tijden verantwoord amusement te bie den. Uit de reacties na afloop van het jazzconcert bleek wel duidelijk, dat zowel de jongens als de meisjes dit klankfes tijn bijzonder op prijs stelden!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3