Koninklijk gezin bij de viering bevrijdingsfeest in Amsterdam WEERBERICHT Topoverleg bedreigd door een vliegincident Appèl van de Nederlandse jeugd in het stralendste voorjaarsweer Amerikaanse „U-2" neergehaald door een Russische raket.... HONDERDDUIZENDEN HEDEN LANGS ROUTE IN LONDEN schildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. Goedkope 7-kamerwoningen Hebt U dit artikel gemist? Jammer! HERENREGENJAS 45,- GEEF MOEDER Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 6 MEI 1960 No. 30041 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een groots défilé voor Prinses Beatrix Terwijl overal in Nederland de kermissen draaiden, de kinderen zich vermaakten met hardlopen en koekhappen en de feestvreugde hoog oplaaide, had gistermiddag in het Amsterdamse Concertgebouw de „officiële feestviering" plaats, op gepaste ingetogen en ietwat plechtige wijze. In het Concertgebouw waar het „Nationaal Comité viering bevrij dingsdag" gastheer was, waren aanwezig Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene, en voorts o.m. vrijwel de voltallige ministerraad, de ambassadeurs van de V.S., Groot-Brittannië en Canada, de Raad van State, de president van de Hoge Raad, leden van de beide Kamers der Staten-Generaal en militaire autoriteiten, allen met echtgenoten. Onder de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders zagen wij o.a. kardinaal Alfrink. Boven het orkestpodium was een groot raamwerk aangebracht met bloemen en rood wit blauwe rozetten, waarin de tekst 5 mei 1945—1960. Het programma dat in zijn geheel werd uitgezonden via radio en televisie, bestond uit declamaties van Emmy Lo pes Diaz, Rob de Vries en Fred Sterne- berg, zang van het groot omroepkoor der Ned. Radio Unie onder leiding van Meindert Boekei en het Christelijk Haags Knapenkoor onder leiding van Marius Borstlap, muziek van de Kon. Mil. Kapel onder leiding van majoor directeur R. van Yperen en een dans groep van het Nederlands Ballet. Als spreker trad op prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs, die opmerkte dat vrijheid vieren als een feest, mogelijk is omdat haar wezen ons de keuze laat, haar te beleven op elke manier, die ons lief is. Dwang legt zich op, vrijheid schept geestelijke bewegingsruimte en moedigt een gesprek aan, adus prof. Asselbergs, die voorts het verschil tussen dwang en vrfjheid even groot noemde als het schrijven van strafregels en het maken van een opstel „de handhaving van de vrijheid vraagt eerbiedig aandacht, om dat vrijblljven moeilijker is dan vrij worden". Be*:rij 'lings j ubel Niet in het minst vanwege het stra lende voorjaarsweer is het jëugdappèl dat op de ochtend van bevrijdingsdag op de Dam te Amsterdam is gehouden een der hoogtepunten geweest van de bevrij dingsfeestelijkheden in den lande. Op deze historische grond stonden de jon- gerendelegaties uit alle provincies aan getreden, alom wapperden de kleurige vlaggen, uit de muziektent stegen de vrolijke klanken op van de Amster damse Politiekapel die zich vermengden met het goud van de zon en de duiven angstig in de paleiskoepel gevangen deden houden, links en rechts van het grote podium voor het Koninklijk Paleis trompetterkorpsen en herauten van de bereden politie en om tien uur het ge daver van de tamboerkorpsen die de delegaties (50 man sterk uit iedere pro- Russisch vliegveld aan Cuba's zuidkust? Fidel Castro organiseert spionage in Ver. Staten Kolonel Manuel Carrillo, gewe zen officier in het Cubaanse leger onder president Batista, heeft voor een commissie van onderzoek van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden verklaard, dat Russen aan de zuidkust van Cuba bezig zijn een groot vliegveld aan te leg gen. Hij zei, dat er veel militaire missies uit communistische landen, waaronder China ,op Cuba zijn. Een federale jury te Miami heeft de Cubaanse regering beschuldigd van het organiseren van spionage in de Verenig de Staten, aldus heeft de Amerikaanse onderminister van Justitie, Lawrence Walsh, in Washington bekendgemaakt. De jury heeft twee Amerikaanse vlie gers en een Cubaan, die als vertegen woordiger van de Cubaanse luchtmacht in Miami vertoeft, wegens spionage in staat van beschuldiging gesteld. De Amerikanen, Shergalis en Rundquist, waren op 21 madrt met een particulier vliegtuig van Florida naar Cuba gereisd, waar zij aanvankelijk gevangen werden genomen. Later zijn zij teruggekeerd met de opdracht inlichtingen in te winnen over Cubanen in de Verenigde Staten, die tegen het regime van Fidel Castro zijn. Volgens de jury van Miami zijn verscheidene hoge Cubaanse functiona rissen, onder wie de directeur-generaal van het Kabinet van Fidel Castro, bij de zaak betrokken. TAMELIJK WARM De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Overwegend zonnig en droog weer. Zwakke wind, warm voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt te 11.15 uur). 7 MEI Zon op: 5.00 uur; onder: 20.14 uur. Maan op: 15.32 uur; onder: 3.26 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.02 en 12.28 uur. Laagwater te 7.46 en 20.37 uur. Dit blad bestaat uit 32 pagina's vincie) aanvoerden onder het toeziend oog van tienduizenden Amsterdammers die op het Damplein stonden samen gepakt. Klokke half elf verscheen de hofauto met Prinses Beatrix. De Koninklijke gaste werd welkom geheten door de voorzitter van het Nationaal Comité Viering Bevrijdingsdag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten. „De hier aanwezige jonge ren", zo zei hij, „hebben de oorlog en bezettingsellende die 15 jaar geleden een einde nam niet of nauwelijks aan den lijve ondervonden. Wanneer er bij deze gelegenheid over gesproken wordt kan dat maar een zin en een doel hebben: hen te doordringen van de vreugde en het voorrecht van de vrijheid door het offer van duizenden herwonnen". Het was feest. Samenzang, declamatie door Eric Ployer en een vreugdedans door Scapino dansers en danseresjes droegen tot die feestelijkheid bij. Hebben wij ons vergist of straalde er inderdaad zo weinig vreugde van de ge zichten van de jongeren die later voor Prinses Beatrix defileerden? Zij keken ernstig, ja soms verbeten. Maar mis schien kwam dat wel door het woord dat mevr. prof. dr. G. van der Molen tot de jongere generatie had gericht. Zij vertelde van de jeugd van 1940 voor wie de overrompeling van ons land door de Hitlerbende kwam als een donderslag bij heldere hemel. In die donkere schaduw die zich al meer tot een stikdonkere nacht verdiepte groeide de jeugd op tot volwassenheid. Een leven van dreiging en gevaar, vol ontbering en ellende Prof. Van der Molen schetste vervol gens het aandeel dat de jongeren des tijds in het verzet hebben gehad en tot de op de Dam verzamelde jeugd zei ze tenslotte: „De toekomst ligt vóór jullie. Bouwt aan die toekomst zo dat men over 15, over 20 jaar kan zeggen: de jeugd van 1960 heeft de jeugd van 1940 niet beschaamd". Met gejuich werd de mededeling be groet dat de Doe open-actie die in de cember op initiatief van de Nederlandse Jeugdgemeenschap is gestart tot op dit ogenblik f 650.000 heeft opgebracht. Prin ses Beatrix gekleed in een bruin-grijs mantelkostuum en een hoed van lui paardbont overhandigde vervolgens een grote sleutel aan het Nederlandse Jeugd- comité waarmee het sein van vertrek werd gegeven voor de bus waarmee dit comité naar de» vluchtelingenkampen Ohmstede en Friedrichsfeld zouden rei zen. Met de bus reed mee een met bloe men versierde bestelauto vol groeten in de vorm van bloemen, brieven en foto's van de Nederlandse jeugd aan de jon geren in de kampen. Het grootse défilé van de provinciale delegaties besloot het jëugdappèl. Zij marcheerden allen langs de Kroonprin ses: de padvinder en de gymnastiek clubs, de parmantige tamboers en vro lijke pjjpers, meisjes en jongens met vlaggen en vaandels, een vertegenwoor diging van de Nederlandse jeugd. Zij volgden de trommels de Paleisstraat door en Amsterdam in waar van verre de draaiorgelmuziek, de schetterende luidsprekers de kermis en de geurige eettentjes de feestvierenden lokten. (Voor andere bevrijdingsfeesten zie men elders). Koningin Juliana, Prins Bernhard en de vier Prinsessen in de Ridder zaal tijdens de nationale herden king van de gevallenen. Bandietenstreekzegt Kroesjtsjef Zondag j.l. is een Amerikaans vliegtuig boven Sovjetrussisch gebied neergeschoten, aldus onthulde premier Kroesjtsjef gisteren in een rede voor de Opperste Sovjet, het „parlement" van de Sovjet-Unie. Hij deelde mede, dat Moskou de kwestie van vluchten van Amerikaanse vliegtuigen boven Russisch gebied aan de Veiligheidsraad van de Ver. Naties zal voorleggen. Kroesjtsjef noemde deze vlucht een „bandieten- streek". Volgens hem worden deze provocerende daden verricht om de topconferentie te saboteren of temnmste elk akkoord te voorkomen. Een functionaris van het Amermaanse ministerie van Defensie zei, dat Kroesjtsjef mogelijk gedoeld heeft op een Amerikaans „U-2"- toestel voor wetenschappelijk onderzoek, dat op 1 mei j.l. te Adana in Turkije, is opgestegen en sindsdien wordt vermist. Hij meende, dat het vliegtuig in een afgelegen gebied niet ver van de Sovjetrussische grens omlaag is gekomen. De „U-2" is een op grote hoogte vliegend een- motorig toestel, een z.g. „vliegend laboratorium". Het heeft onder meer tot taak luchtmonsters te nemen, ten einde na te gaan of de lucht door kernwapenproeven werd verontreinigd. Van Russische zijde is hedenochtend medegedeeld, dat het Ameri kaanse toestel is neergehaald door een raket. Moskou doet vaker demonstratief-stoer vóór top-overleg Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat de vlieger van de vermiste „U-2" mogelijk door het niet goed werken van zijn zuur- Het Nationale Comité Bevrij dingsdag hield op de Dam een jëugdappèl dat ook door Prinses Beatrix werd bijgewoond. De lei der van de actie Doe Open ten bate van de vluchtelingen, de heer P. van Haaien, overhandigde Prinses Beatrix een grote sleutel met ring en maakte het eindresul taat van de actie bekend: 650.000 gulden voor de vluchtelingen! stofapparaat het bewustzijn heeft verlo- ren en in die toestand onopzettelijk over de Sovjetrussische grens is gevlogen. Dit zou veroorzaakt kunnen zijn doordat het toestel op de automatische piloot bleef doorvliegen. Onze Amerikaanse correspondent tele- foneerde ons hedenochtend: De jongste rede van Kroesjtsjef heeft te Washington ongetwijfeld een verkil ling teweeggebracht ten aanzien van de topconferentie. Vooral in het Congres hebben sommigen zich fel uitgelaten over het neerschieten van het Ameri kaanse vliegtuig, dat zich weliswaar boven verboden terrein bevond, doch dat men toch niet serieus van een aanval kon verdenken. Het is echter opvallend, dat de reactie van het State Department "Buitenlandse Zaken), voorlopig althans, veel gematigder is dan die in het Con gres. Ook op het State Department be schouwt men het incident als een ernstig geval, doch daarom behoeft naar de mening van de deskundigen de topcon ferentie nog niet te mislukken. Men wijst erop, dat de Sovjet-Unie wel vaker demonstratief-stoer heeft gedaan aan de vooravond van een grote conferentie. Dit zou de bedoeling kunnen hebben het Westen te intimideren en bovendien zou Kroesjtsjef zich gedekt voelen indien de conferentie niets zou opleveren. Zou dit laatste het geval zijn, dan zou dit erop kunnen wijzen, dat reeds vóórdat de conferentie begon, het Westen niet van zins was iets constructiefs tot stand te brengen Tot zover onze Amerikaanse corres pondent. Ook op 9 april had reeds een Ameri kaans vliegtuig boven Sovjet-gebied ge vlogen, aldus verklaarde Kroesjtsjef in zijn rede. Kroesjtsjef zei, dat dergelijke inciden ten tot een wereldoorlog zouden kunnen leiden en geen voorbereiding voor de topconferentie betekenden. De mededeling over het vliegtuig kwam als een plotselinge draai Kroesjtsjefs rede, nadat de premier ge zegd had niet te twijfelen aan Eisen howers inspanningen voor de vrede. Hij zei „op aanwijzing van de Sovjetrussische regering verplicht te zijn" van het inci dent melding te maken. Hij zei voorts president Eisenhowers verlangen naar vrede niet te betwijfelen, maar ofschoon de president de hoogste bevoegdheid in de staat heeft, zijn er kennelijk kringen die hem beperkingen opleggen. Over de mogelijkheid van deelneming van vice-president Nixon aan de top conferentie zei Kroesjtsjef, dat hij deze Amerikaan verscheidene malen heeft ontmoet en dat hij zich nooit aan de indruk heeft kunnen onttrekken, dat deze niet veel voelt voor een overeen komst ter vermindering van de spanning en beëindiging van de koude oorlog en de bewapeningswedloop. De premier zei dit Nixon reeds in een gesprek te heb ben gezegd. Vervolg op pag. 2 Huwelijk van Prinses Margaret Velen brachten nacht in openlucht door Duizenden Britten hebben de nacht van gisteren op vandaag in de open lucht doorgebracht langs de route, die Prinses Margaret en Armstrong-Jones vanochtend als bruidspaar zouden volgen. Café's en restaurants bleven de gehele nacht open om de aanwezigen, die beslist de beste plaatsen wilden hebben, te kunnen bedienen. Bij het aanbreken van de dag stroomden honderdduizenden naar de route, welke de stoet langs zou volgen. Toen Londen zich vanochtend vroeg opmaakte voor dit evenement in het Koninklijk huis, was de lucht helder blauw en wees alles erop, dat het een warme dag zal worden. Heel anders dan zeven jaar geleden bij de kroning van Koningin Elizabeth, toen het betrokken was en van tijd tot tijd een koude, kille regen viel. De bruidegom, de fotograaf Armstrong-Jones, werd gisteravond, toen hij de residentie van Prinses Margaret, Clarence House, verliet om naar Buckingham Palace te gaan, belegerd door vrouwen die trachtten de ruiten van zijn auto te kussen (Voor een uitvoerig verslag van onze Londense correspondent zie men elders in dit nummer) Advertentie Het best gesorteerd in: LAMMERMARKT 3 - LEIDEN - TELEFOON 33909 Verkoop uitsluitend engros. U hebt aan fl. 45,- genoeg! Nü koopt u voor zon laag bedrag een moderne hcrenregenjas van top-kwaliteit in de speciale aanbiedingscrie van de Faam! TOP-VOORDEEL NR. 8 slechts één week: Advertentie een KOELKAST. Prijzen vanaf f 225. hij de Elektra Speciaalzaak AALMARKT 4 HOOGSTRAAT - LEIDEN (9ut^ïtïeuws Uit het Leidsch Dagblad van 5 mei 1860: „De Arrondissements-Regtbank alhier Leidenheeft in hooger beroep een vonnis van den Kanton- regter vernietigd en opnieuw recht doende den eisch ontzegd van een verhuurder van kamers wegens verschuldigden huur door een min derjarig student, op grond dat zulke overeenkomsten met min derjarigen voor de wet niet gel den

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1