De Koningin droeg erelijst over aan de volksvertegenwoordiging WEERBERICHT Gevallenen in Ridderzaal herdacht Voor onze helden en martelaren STICHTING VVV NOORDWIJK MET VERKOOP BEDREIGD Kleine posten verscherpen het conflict-Kleine Staarmann (9ucf <£)fu leuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 4 MEI 1960 No. 30040 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dlshoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f 059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een voor iedereen toegankelijke plaats In meer directe zin dan in andere jaren en tevens alomvattend» waren vanmiddag in de Ridderzaal» waar in aanwezigheid van de Koninklijke familie de gesneuvelde strijders in het actieve verzet tijdens de oorlog werden herdacht, alle gevallenen het middelpunt van de plechtigheid. Hun 18.000 namen, verzameld-in zes delen erelijst der gevallenen, bevonden zich op een langwerpige tafel, die stond op het podium waar anders op Prinsjesdag de troonzetels zijn opgesteld. Achter deze tafel, tegenover de Koninklijke familie, stonden als hun vertegenwoordigers een matroos van de Marine, een soldaat van de Landmacht, een soldaat van de Luchtmacht, een wachtmeester van het voormalige KNIL, een jonge zeeman van de koopvaardij en een man uit het verzet. Op de achtergrond van het podium waren eeuwig- groene laurierbomen opgesteld en links en rechts daarvan stond een grote mand met paarse bougainvillia's en witte hortensia's tussen groene varens. Deze paarse en witte bloemen verleenden ook verder de Ridderzaal een stemmige sfeer. Wij in bezet gebied, aldus de minister voelden aan. uit de woorden, uit de toon, hoe innig en begrijpend onze Ko ningin met ons meeleefde, meeleefde vooral met degenen die aan het bin nenlandse front vooraan stonden, stre den en vielen. Imposant geleide van nabestaanden Minister Cals, als vertegenwoordiger van het kabinet, en dr. J. C. Hooykaas als voorzitter van de Commissie Natio nale Herdenking, hadden de Koninklijke familie bij de hoofdingang ontvangen en de leden van de commissie voorge steld die het Koninklijk grain naar hun zitplaatsen zouden geleiden. Aan de zijde van Koningin Juliana schaarde zich mevrouw Van Hamel, moeder van de heer L. A. R. J. van Ha mel, die als eerste agent door de Ne derlandse regering uit Engeland naar het bezette Nederlandse gebied werd gestuurd. Voorts de heer W. IJzerdraat, zoon van Bernard IJzerdraat (oprichter van de Geuzenorganisatie) de eerste gefusilleerde ondergrondse verzetsstrij der op 5 maart 1941. Aan de zijde van Prins Bernhard ging mevrouw W. G. LandzaatV. d. Nieuwenhuizen, we duwe van majoor Landzaat die in de meidagen is gesneuveld op de Grebbe- berg. Voorts mevrouw P. A. van Hels- dingenClignett. weduwe van de kapi tein-vlieger van het KNIL, die in een Japans gevangenkamp het leven ver loren heeft. Prinses Beatrix werd begeleid door mevrouw J. H, SchuilingSegeren. we duwe van de kapitein der Mariniers, die in de strijd om Rotterdam is ge sneuveld, en ltz. derde klasse Th. W. R. Doorman, oudste zoon van schout-bij- nacht Karei Doorman. Prinses Irene zag aan haar zijde me vrouw J. C. ValderpoortWierts van Coehoorn, wier man is omgekomen in een Japans gevangenkamp, en mevrouw A. WieringaHazejager, echtgenote van een onder-officier van de Prinses Irene Brigade, die in maart 1945 is om gekomen op Walcheren. Prinses Margiert, het petekind van de koopvaardij, werd begeleid door me vrouw J. DrijverLuidinga, weduwe van een gezagvoerder van de KNSM. die als gevolg van de in de oorlog geleden ontberingen is overleden en de heer H. Lubberdink, wees van een tweede stuur man van de KPM, die in de Indische wateren ten onder is gegaan. Naast Prinses Marijke gingen mevrouw D PostSalomons, weduwe van de ver zetsman Johannes Post, en de heer A. J. AndréeWilkens. die een leidende funotie heeft vervuild in het studenten- verzet. Mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, opende de plechtigheid met een rede, waarin hij zei dat wij de bevrijding niet met blijdschap mogen en kunnen vieren zonder eerst de dag tevoren met grote eerbied en in diepe ernst hen te hebben herdacht, die door het offer van hun leven mede de weg hebben bereid naar het herwinnen van de vrijheid. Het herdenken van hun strijd, hun lijden, hun dood, is de geest van deze samenkomst. In strijd voor de vrijheid Nadat het Koninklijk Mannenkoor J3ie Haghe Sanghers* onder leiding van Jos Vranken „Blijf met mij. Heer" had gezongen, herinnerde minister Cals, staande naast de tafel met de erelijst der gevallenen, aan de verschrikkin gen van de oorlogsjaren, waarin echter ook momenten van troost en bemoedi ging voorkwamen. Zo behoort tot onze kostbaarste herinneringen aan die ja ren zei hij. de stem van Koningin Wil helmina, die ons door de radio telkens weer aanspoorde tot beginselvaste, on buigzame volharding. WARMER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Zonnig en droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtin gen. Warmer. (Opgemaakt te 11.15 uur) 5 MEI Zon op: 5.04 uur; onder: 20.11 uur. Maan od: 13.13 uur; onder: 2.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.03 uur en 22.46 uur. Laagwater te 5.10 uur en 18.01 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's, Het was eind december 1943 dat de Koningin de hoop uitsprak dat wij deze gevallenen „blijvend, op een sobere doch alleszins hun waardige wijze" zou den gedenken. En zij gewaagde toen van een „Boek voor onze helden en martelaren" dat ,een ereplaats zou krij gen in ons midden", een boek dat wjj „als een kostbaar kleinood aan het na geslacht zouden doorgeven. Nu, 15 jaar na het einde van die strijd, ligt dit boek voor ons. Achttien duizend namen vermeldt het. Wij heb ben als volk meer verliezen geleden. Ik denk aan de burgerslachtoffers van de oorlogshandelingen, van de bombar dementen in de eerste plaats. Ik denk aan de slachtoffers van de arbeidsinzet en van de gruwelijke hongerwinter. Ik denk vooral aan ons meedogenloos ge troffen joodse volksdeel. Allen, die om kwamen. leven in onze gedachten voort en zijn ons nabij ook op die ogenblik ken, waarop wjj in het bijzonder zijn samengekomen om diegenen te eren die vielen in en door hun persoonlijke in zet. Met de woorden die zij eind decem ber 1943 uitsprak, gaf Koningin Wil- helmina ons een hoge opdracht. De re gering heeft getracht deze opdracht uit te voeren met zorgvuldigheid en piëteit. Het is een werk van jaren geweest, dat vandaag zijn afsluiting vindt. J^ren waren nodig om het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie, in samenwerking met andere instellingen, in staat te stellen zorgvuldig de gegevens te ver zamelen van ai degenen die in de ere lijst van gevallenen dienden te worden opgenomen. Jaren waren nodig om in de Onze Lieve Vrouwe abdij te Ooster hout al die gegevens te calligraferen. Het was de wens van Koningin Wilhelmina de lijst een ereplaats in ons midden te geven. Zo rees het denkbeeld de lijst over te dragen aan de volksvertegen woordiging ter plaatsing in de entreehal van het gebouw der Tweede Kamer. Deze plaats is voor ieder toegankelijk, maar het zijn vooral de leden van het rechtstreeks door alle kiezers gekozen deel van ons parlement die regelmatig in hun dagelijkse arbeid die plaats zul len passeren en daarbij menigmaal een ogenblik in gedachten zullen verwijlen bij al die mannen en vrouwen van ons volk die het hoogste offer brachten, op dat wij weer in vrijheid ons land zou den kunnen besturen. De erelijst van gevallenen komt straks te rusten in een monument dat alleen een dienende functie wil vervullen en derhalve zijn kracht zoekt in eenvoud en zuiverheid. Het bestaat uit een ge denktafel, gevormd uit gestolde lava, komende uit het binnenste der aarde, lava die ons doet denken aan de woe dende en vernietigende werveling van de oorlog, maar ook aan het kolken van de gevoelens diep in ons innerlijk in de jaren 1940—1945. Die gedenktafel bevat een schrijn, door vaardige handen gesmeed uit zui ver goud. het edelste metaal, als een hulde aan hen die het hoogste gaven. Op dat goud zullen vellen rusten van blank papier waarop de namen der ge vallenen vereeuwigd zijn. Deze erelijst zal getuigen van ónze eerbiedige dank baarheid jegens allen die sneuvelden opdat wij weer in vrijheid zouden kun nen leven. De plechtigheid kreeg een bcRielend karakter toen na de rede van minister Cals vijf dichters het podium betraden en om de beurt een door hen geschre ven gedicht voordroegen. Maurits Kok deed de verslagenheid herleven van de capitulatie, Clara Eggink declameerde „dodenmars", Yge Foppema deed het heilig vuur stralen in zijn „Ballade van de ter dood veroordeelden", Willem Brandt herinnerde aan het kerkhof Si Ringo Ringo en J. C. Bloem besloot met zijn stralend gedicht: „Na de be vrijding". Oberlander krijgt vandaag zijn ontslag (Van onze correspondent in Bonn) Vandaag zal de Westduitse Bondskanselier Adenauer aan Bondspresident Lübke verzoeken om de gisteravond ingediende ontslagaanvrage van minister voor Vluchtelingenzaken Oberlander te aanvaarden. Dat zal het slot bete kenen van een verwoed gevecht om een ministerszetel, die van 1953 tot vandaag de dag bezet werd door een wel zeer omstreden figuur in de Westduitse politiek, over wiens nazi-afkomst namelijk geen 'wijfel bestaat. Ook deze slotfase van de affaire- Oberlander is niet zonder moeilijkheden verlopen. Vorige week vlak voor het CDU-congres te Karlsruhe had Ober lander er in toegestemd op 3 mei zijn ontslag in te dienen, opdat op 5 mei het Bondsdagdebat over zijn begroting zonder hem en in alle rust zou kunnen verlopen. Vodrwaarde daarvoor was de indiening door de Bondsdagfractie van de CDU/CSU van een verzoek tot in stelling van een Bondsdagcommissie, die zekere facetten van Oberlanders verleden zou moeten onderzoeken. Over het verzoek zelf werd men het in de CDU/CSU-fractie de afgelopen dagen wel eens. Niet evenwel over de taak van de Bondsdagcommissie, die uit elf leden zal bestaan. Volgens Oberlander zelf moest deze commissie onderzoe ken. welke rol hij direct of indirect heeft gespeeld bij en na de gebeurte nissen in de Poolse stad Lemberg. waar in juni 1941 vele mensen hetzij door de Duitsers, hetzij door de Russen werden vermoord. Voorts wenste hij een antwoord op de vraag of hij reeds voor de tweede wereldoorlog de nazi- rassen- en Oosteuropese politiek heeft gepropageerd en of hij een persoon lijke verantwoording heeft voor de mis daden die door de Duitsers in het oos ten zijn begaan. Slot pag. 2 De gedenktafel in het gebouw van de Tweede Kamer, waarop de Advertentie Slot op pag. 2 De vlaggen halfstok De vlaggen dienen vanavond, wanneer ivij de in de oorlogsjaren J gevallenen herdenken, van zes uur tot zonsondergang halfstok te 2 5 hangen. Morgenochtend wordt de 2 m driekleur vanzelfsprekend in top 5 a gehesen om stad en land een flew- B rig aanzien te geven bij de feeste- H B l'jke viering van onze bevrijding, b erelijst van de gevallenen in de tweede wereldoorlog ligt open ge- GEEF MOEDER slagen. Naast de tafel de vlag, welke Prinses Wilhelmina ten ge schenke gaf. Deurwaarder A. van Vliet uit Leiden heeft gisteravond aan het bestuur van de Stichting V.V.V. Noordwijk het vonnis betekend, dat de kantonrechter te Leiden heeft gewezen in het proces, dat de voor malige directeur van de Stichting, de heer J. H. Kleine Staarmann aanhangig had gemaakt tegen het stichtingsbestuur met betrekking tot het hem gegeven ontslag. De betekenis van dit vonnis gaat ge- f. 5000 had verzocht en hierop aanvan- paard met een bevel tot betaling. In feite keltjk niet werd gereageerd is het de eerste stap naar executie. Mocht het stichtingsbestuur binnen enkele dagen niet tot betaling overgaan, dan kan de heer Kleine Staarmann de deurwaarder verzoeken beslag te leggen op de roerende en onroerende goederen van de Stichting V.V.V. Na een kortere of langere termijn, afhankelijk van de vraag of het roeren de dan wel onroerende góederen betreft, kan tot openbare verkoop worden over gegaan. De heer Kleine Staarmann is tot deze gerechtelijke maatregel overgegaan, na dat hij het stichtingsbestuur en haar raadsman, mr. Bloemsma, één en ander maal om betaling van zyn achterstallig salaris en de hem door de kantonrech ter toegekende schadevergoeding ad Niet akkoord Ten slotte (>ntving hij van mr. Bloemsma een berekening van de door hem te vorderen bedragen, waarmee de heer Kleine Staarmann echter niet akkoord kon gaan, omdat van zyn sala ris o.m. een bedrag voor verwarmings- kosten was afgetrokken. Hy maakt om verschillende redenen bezwaar tegen deze post, maar is bovendien van mening dat het stichtingsbestuur slechts het vonnis heeft uit te voeren, zoals het door de rechter werd gewezen en daarin wordt een aftrek van verwarmingskosten voor de dienstwoning niet genoemd. Mocht het bestuur van de Stichting menen, 4at zij een dergelijke vordering Gisteren werd een groot caisson naar het Veer se Gat gesleept voor de dichting van dit zeegat. De caisson heeft eerst dienst gedaan bij de invasie in Normandië, werd later gebruikt bij de dichting van de Zeeuwse dijken na de bevrij ding en zal thans voor de derde maal zijn diensten bewijzen. De kolos op sleeptouw achter zes sleepboten. Commandant Guinea - detachement Kolonel Eekhout uit Harderwijk (Van onze Haagse redactie) Kolonel W. D. H. Eekhout, thans com mandant van de infanteriesehool in Harderwijk, zal het commando krijgen over de infanteriedetachementen, die ter versterking van de verdediging naar N'ieuw-Guinea worden gezonden. Kolo nel Eekhout heeft als oud-KNIL-militair grote ervaring in de tropen. Voorts was hij tijdens de Korea-oorlog eerste offi cier en later commandant van het Ned. detachement van de V.N. De uitnodiging aan kolonel Eekhout voor het commando in Nieuw-Guinea is nog niet officieel bevestigd, maar in militaire kringen twijfelt men er niet aan dat dit dezer dagen zal gebeuren. SOEBRANDtO ONTBIEDT ZAAKGELASTIGDE IN NEDERLAND De Indonesische zaakgelastigde in Ne derland. de heer Soesanto Djojosoegito is, naar een woordvoerder van de Indo nesische vertegenwoordiging in Den Haag heden mededeelde, naar Lissabon ontboden door de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebrandio. Dr. Soebrandio vertoeft te Lissabon in het gevolg van president Soekarno, die op zijn wereldreis thans een bezoek van drie dagen aan Portugal brengt. De woordvoerder weigerde zich uit te te laten over de reden, waarvoor de heer Soesanto ontboden is. een KOELKAST. Prijzen vanaf f 225.— bjj de Elektra Speciaalzaak l'MlB erge Henegouwen AALMARKT 4 TEL. 32176 Busongeluk in India: twintig doden In een bergachtig gebied in de Indiase staat Kerala is een autobus met 120 mensen omgeslagen. Twintig mensen kwamen om het leven en meer dan zestig liepen ernstige verwondingen op. MORGEN GEEN „L.D." In verband me*P> de herdenking van onze bevrijding op 5 mei 1945 zei ons Blad morgen niet verschijnen, terwijl onze bureaus de gehele dag gesloten zullen zyn. Viermaal levenslang voor moordenaar Een rechtbank te Bergamo in Noord- Italië heeft Vitalino Morandini, bijge naamd „het monster van Portoglio", we gens het vermoorden van negen mensen viervoudig tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Hij kreeg bovendien nog 25 jaar voor drie roofovervallen, vier diefstallen en een brandstichting. heeft, zo stelt de heer Kleine Staar mann, dan kan zij deze bij hem indie nen, doch zü heeft niet het recht eigen machtig posten van het krachtens het vonnis uit te betalen bedrag te gaan aftrekken of verrekenen, aldus het standpunt van de voormalige directeur. Volgens de heer Van Vliet zal het Stichtingsbestuur het wel niet zo ver laten komen, dat tot openbare verkoop moet worden overgegaan. „Het is een normale procedure, die thans gevolgd wordt. Een procedure, die vaak toege past wordt". Wettelijke regeling voor (le vlag? In de Eerste Kamer heeft de heer Van Bruggen <CHU) gisteren aangedrongen op een wettelijke regeling voor de vlag van het Koninkrijk. Senator Van Brug gen vond dat vooral nodig om te voor komen dat de vlag voor reclame wordt misbruikt. „Hollandse Nieuwe en be paalde sigaretten kunnen best verkocht worden zonder de Nederlandse vlag!" Minister-president De Quay wees erop, dat de vlag een koninkrijksaangelegen heid is. Een commissie, waarin ook Su riname en de Nederlandse Antillen zijn vertegenwoordigd, houdt zich met deze kwestie bezig. De minister-president die verze kerde overtuigd te zijn van de noodza kelijkheid en belangrijkheid van eerbied voor de vlag wacht het resultaat van deze studie af en zal zonodig t.z.t. een wetsontwerp Indienen. LANDELIJKE VERZEKERING VOOR VERPLEEGHUIZEN Enige ziekenfondsorganisaties, de Cen trale Bond van Onderling Beheerde Zie kenfondsen, de Federatie van door ver zekerden en medewerkers bestuurde zie kenfondsen „VMZ" en de Organisatie van Algemene Ziekenfondsen in Neder land hebben met de permanente com missie van overleg uit instellingen voor gezondheidszorg de bij hen aangesloten ziekenfondsen en instellingen geadvi seerd gezamenlijk over te gaan tot het invoeren van één landelijke verzekering ter gedeeltelijke dekking van de kosten voor verpleging in verpleeghuizen. Voor een dergelijke verzekering be staat zowel bij het kabinet en de Staten- Generaal als ook by de Ziekenfondsraad grote belangstelling. DUITSLAND VERBIEDT LUCHTLIJN KEULEN-R'DAM De reeds definitieve plannen van de Swiss Air om de bestaande luchtlijn ZurichStuttgartKeulen gedurende de komende zomerdienstregeling tot Rot terdam door te trekken, zijn plotseling door de bevoegde Duitse autoriteiten de grond in geboord. Zjj hebben de Swiss Air thans meegedeeld daarvoor geen toestemming te kunnen verlenen. Desgevraagd beperkt de directie der Swiss Air er zich toe mee te delen, dat Duitsland deze weigering grondt „op het bestaande Duits-Zwitserse lucht vaartverdrag. dat in zulke verbindingen niet voorziet". De opneming van Rotterdam in het Swiss Air-net moet daarom tot een latere datum worden uitgesteld, aldus de Swiss Air-directie. Uit het Leidsch Dagblad van 4 Mei 1860: In de jaarlijksche algemene vergadering van de Ned. Mij. tot bevordering van de afschaffing dei slavernij te 's-Hage gehouden is tot voorzitter benoemd Mr. G Groen van Prinsterer.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1