Raad Leiderdorp moet beslissen over heel wat financiële zaken Subsidies, huurverhogingen en uitkeringen op agenda vermeld Postkoets arriveert vrijdag om drie uur in Leiden DINSDAG 3 MUI 19CJ Het feest van de arbeid 1 Mei-bijeenkomst in Leiden De plaats vail tie arbeider in het bedrijf In de Stadsgehoorzaal werd gister avond het feest van de arbeid gevierd. Hoewel niet alle plaatsen waren bezet toonde de voorzitter van het Leidse 1 mei-comité, de heer W. G. den Dub belden, zich over de opkomst niet onte vreden. Hij vond het overigens jammer, dat men niet in staat gesteld Is het mei feest zondag jl. te vieren. Na deze korte inleiding voerde de voorzitter van het hoofdbestuur van de Alg. Ned. Metaal- bedrijfsbond, de heer I. Baart, het woord. HU wees erop, dat de arbeid te genwoordig beschermd is en zeker niet meer mensonterend. Maar kan de mens in de fabriek en in de werkplaats zich voldoende ontplooien? De heer Baart meende deze vraag ont kennend te moeten beantwoorden. Er is bijv. nog geen sprake van dat de arbei ders mee mogen praten over de ontwik keling van een bedrijf- Wanneer de jon geren die op 't ogenblik modern onder wijs genieten, waarbij zij gelegenheid krijgen zich in een bepaalde richting te ontplooien, als werknemers onder de dictatuur van de bedrijfsbureaus komen te staarf cn slechts datgene mogen doen wat hen gezegd wordt, is het dan won der dat deze jeugd recalcitrant wordt? In politiek opzicht zijn wij allen gelijk gerechtigd, doch in economisch sociale zin nog lang niet, aldus spreker. Even als er bij het onderwijs grote hervor mingen hebben plaatsgevonden en nog plaats vinden zo moeten er ook hervor mingen in de ondernemingen tot stand gebracht worden. Sprekende over de kwestie Nieuw- Guinea zei de heer Baart het wenselijk te achten, dat de ontwikkeling van dit eiland niet veel tijd in beslag neemt. De militaire maatregelen zoals de regering die juist dezer dagen heeft genomen, komt hem onbegrijpelijk voor. Dat de „Karei Doorman" voor vlagvertoon een reis van negen maanden naar de wate ren rond Nieuw-Guinea moet maken is tot daaraan toe, de arbeiders van Wilton Feijenoord hebben dan tenminste weer voor een jaar werk, zo sprak de heer Baart. Dat de Nederlandse regering ech ter, zonder overleg te plegen met Austra lië nog wel, meer troepen naar Nieuw- Guinea stuurt gaat volgens hem te ver. De afstand tussen Nieuw-Guinea en Ne derland is trouwens te groot om 'n con flict met geweld uit te vechten. In de kwestie Nieuw-Guinea behoort geen mi litaire, doch een politieke oplossing ge zocht te worden. Na de pauze was er zang van „De Stem des Volks" en muziek van „Nieuw Leven". Mevrouw Bakker-Breed uit Schagen droeg op deze feestelijke 1 mei- bijeenkomst voor PROT. CHR. WERKGEMEENSCHAP De Prot. Chr. Werkgemeenschap in de Party van de Arbeid hield gistermid dag in de Doopsgezinde Kerk een be- zinnings-byeenkomst. Ds. Ruitenbeek uit Amsterdam sprak naar aanleiding van Openbaringen 14 vers 5 „Zie ik maak alle dingen nieuw". Hij zei o.m., dat de socialistische be weging, die verspreid is over de gehele wereld, op zoek is naar nieuwe dingen. De opstand tegen noodtoestanden als rassendiscriminatie en slaverny is hier van een voorbeeld. Soms leidt dit verzet tot een nieuwe, nog zwaardere knech ting, zoals in de communistische landen achter het IJzeren Gordijn. „wy nemen onze beperkte vryheid niet, omdat we lezen van de vernieu wing in zowel het Oude als het Nieuwe Testament. Wel moeten we goed besef fen, dat God, alle dingen nieuw maakt. Eerst dan zijn we bevrijd van elke pa nische angst". De 1-mei-viering geschiedt thans on der geheel andere omstandigheden dan een vijftig jaar geleden. Vroeger leefde het ideaal: de 8-urige werkdag. Dit is nu zoiets vanzelfsprekends, dat we er nauwelijks meer bij stil staan. „De socialisten richten zich op nieuwe verhoudingen. By deze vernieuwing gaat het niet alleen om de mens, doch om de gehele samenleving. Omdat wij weten, dat God alle dingen nieuw maakt, moe ten wy meewerken aan het nieuw ma ken van alle menseiyke verhoudingen, opdat de gemeenschap het merkteken der Broederschap draagt in vryheid en rechtvaardigheid",al dus besloot ds. Rui tenbeek zyn woord van bezinning. LEIDSCHE VERENIGING VAN POSTZEGELVERZAMELAARS De Leidse Postzegelverzamelaars hielden hun maandeiykse vergadering. Na het huishoudelyke gedeelte gaf me vrouw Klasens, de 2de secretaris het verslag van de bondsdagen. Deze waren tot aller tevredenheid verlopen. Enkele nieuwe leden werd aangeno men. De heer Schafer, die een lezing hield op de bondsdagen zal deze causerie in juni voor de afdeling houden. Medege deeld werd. dat de tentoonstelling in oktober onder regionaal verband plaats vindt F. 3015 VOOR VLUCHTELINGENWERK De hier ter stede gehouden straat- en huis-aan-huiscollecte ten bate van het vluchtelingewerk heeft f. 3015,— opge bracht. CHR. KWEEKSCHOOL HERDENKT DE BEVRIJDING Gistermorgen hield de Chr. Kweek school in de Geref. Kerk aan de Oude Vest een bevrydingsherdenking. De heer J. J. Siljée, onderdirecteur der Kweek school, wekte in zijn openingswoord op tot een bevrydingsherdenking in het te ken der dankbaarheid. Eerste spreker was de heer L. Spyker, leraar geschiedenis, die als onderwerp had „Toen". Daarin herinnerde hij aan het sterke geloofsverzet, der kerken, het lyden der joderf, de spoorwegstaking en de hongerwinter. De directeur der Kweekschool, mr. dr. K. de Vries, sprak daarna over „En nu". Gedenken en eren van de gevallenen is niet genoeg, want dan blijft het „verleden". Dit verleden moet „heden" worden, en dat moeten de opvoeders voor ogen hebben. Geschie denis dienen wy niet maar uit het hoofd te leren, doch meer nog met het hart te beleven. Historisch besef, nationaal gevoel en christeiyk geloof zyn kenmerken van ons volk. Spreker herinnerde aan een radiotoespraak van Koningin Wilhel- mina op 13 mei 1940 uit Engeland als eerste getuigenis, dat „Nederland zal herryzen". De voorzitter van het schoolbestuur, dr. K. J. Dronkert, sprak een slotwoord. „BEVRIJD VADERLAND' De tentoonstelling „Bevryd Vader land". die nog tot en met 5 mei geopend is. wordt een groot succes, Reeds pas seerde op de 2de avond de 500ste beta lende bezoeker de controle. Het was Sjef Verhoef uit Oegstgeest. Hem werd een boek aangeboden. Vele scholen be zoeken en wensen de tentoonstelling alsnog te bezoeken met de hoogste klas sen. Reeds hebben meer dan 2000 leerlingen toegang gevraagd. De tentoonstelling sluit op 5 mei om 5 uur. LEIDERDORP Hoge onderscheiding voor H. J. Dingjan Veertig jaar bij de Touwfabrieken Het was zondag I mei veertig jaar geleden, dat de heer H. J. Dingjan als jongste bediende het kantoor van de N.V. Vereenigde Touwfabrieken betrad. Maandag werd dit jubileum in het be- dryf gevierd. Het begon met een ont vangst door de directie van de jubilaris, die in gezelschap was van zyn echtge note, kinderen, alsmede zyn 91-jarige vader. De kantine van het administra tiekantoor had zich inmiddels gevuld met afdelingschefs, vertegenwoordigers van de ondernemingsraad, van de ba zen en van het personeel uit de staal- kabelfabriek, alsmede van de besturen van het V.T.-Pensioenfonds en de Schaakclub V.T.L. De directeur, de heer H. B. Haanappel herinnerde in zijn toe spraak aan het feit, dat veertig jaar geleden de heer Dingjan als jongste bediende is begonnen. Al werkend maakte de heer Dingjan promotie: hy ontwikkelde zich in de technische rich ting, werd successievelyk assistent en later chef van de staalkabelfabriek. De heer Haanappel noemde deze functie geen sinecure, temeer, omdat onze staal kabelfabriek is uitgegroeid van een klein fabriekje tot een van de grootste be drijven in Europa. Dat een dergelyke groei problemen, zowel op technisch ter rein als op het gebied van het perso neelsbeheer met zich brengt, is van- In de komende raadsvergadering zal men moeten beslissen over enkele financiële zaken, zoals de uitkering ineens aan het gemeente- personeel, subsidies en verhoging van huren der gemeentewoningen. Uitkering aan het gemeentepersoneel By het voorstel -tot uitkering van het eerste kwartaal 1960 aan het gemeen te- personeel, wordt verwezen naar de cir culaire van 18 maart jl. van de minister van Binnenlandse Zaken, die aangeeft welke maatregelen dienen te worden ge nomen ten aanzien van de salariëring van de ambtenaren. Hieruit blijkt o.m., dat de regering voornemens is de huurcompensatie 1957 in de huidige salarissen te incorporeren en daarnaast 5% loonsverhoging met in gang van 1 januari 1960. echter na over leg met de centrales voor overheidsper soneel. heeft de regering besloten, dat deze salarisverhoging formeel geen te rugwerkende kracht zal krygen tot 1 januari 1960, dit meeïe in verband met het vele administratieve werk. Daarom zal een uitkering ineens wor den gegeven, t.w. voor de maandloners 9% van de wedde over januari jl., voor de weskloners 39% van het weekloon in de eerste week in januari jl. met een minimum van f3750 voor hen die ge huwd. of ongehuwd en kostwinner zyn, dan wel de leeftyd van 23 jaar hebben bereikt. Dit impliceert in feite een loonsverho ging van 6%, omdat tweemaal een uit kering van 3% wordt verleend van de wedde. Aangezien bovenstaande regeling ook voor het gemeente personeel gevolgd dient te worden, komen B. en W. nu met dit voorstel aan de raad. Spaarregeling By raadsbesluit van 22 december 1959. werd een spaarverordening vastgesteld voor het gemeentepersoneel. Inmiddels is per 1 maart jl. ook de Ryksregeling in werking getreden, weshalve het college nu met het voorstel komt, op advies van het Centraal Bureau inzake gemeen- schappeiyke behandeling van gemeente- lyke personeelsaangelegenheden, om de gemeenteiyke regeling zoveel mogeiyk aan de Rijksregeling aan te passen en stelt zij daartoe enige herzieningen voor. Het voorstel deelt, ter informatie verder mede, dat op heden 32 van de ruim 50 ambtenaren, van wie 12 werklieden aan de spaarregeling deelnemen. Verordening rioolrecht Over 1959 zijn thans de bepalingen omtrent de verordenine van het riool recht. als uitvoering van het raadsbe sluit van 19 december 1959, toegepast. Hierbij is gebleken, dat met 200 muta ties rekening moest worden gehouden. Aangezien deze belasting voor de eerste maal geheven werd, konden, gezien het vele administratieve werk, de aanslagen niet vóór 31 december worden opgelegd. By het tydig opleggen varn de aansla gen. zal restitutie by vertrek uit de ge meente in de loop van het jaar slechts worden verleend op verzoek. In het raadsbesluit is rekening gehou den met de mogelykheid van kwartaals mutaties. Waar de gemiddelde aanslag f.-8.per jaar bedraagt, zullen dat dus maar kleine bedragen zyn. Bij de hon denbelasting bestaat ook de mogelykheid tot restitutie, met dit verschil, dat hier rekening wordt gehouden met een half jaar, terwyl de aanslagen veel hoger zijn byv. voor een luxe-hond f-19 per jaar. B. én W. stellen daarom voor, om bij de rioolbelasting cok slechts rekening te houden met een half jaar, waardoor het aantal mutaties, met de daaraan ver bonden werkzaamheden, aanzienlyk worden beperkt. Verder zeggen B. en W. in dit voorstel, dat de verordening inhoudt, dat indus triële waterverbruikers aangeslagen wor den per kwartaal. Daar de meteropname slechts éénmaal per half jaar plaats vindt. 20u het college de raad willen voorstellen, om aan industriële gebrui kers de aanslagen per halfjaar op te leg gen. Huurcompensatie He.t volgend voorstel betreft de huur compensatie zoals de minister van Bin nenlandse Zaken deze bij een circulaire van 24 maart j.l. aan de gemeentebestu ren heeft doen toekomen. Dit is voor, het personeel van een tweedeklasse ge- meente f. 16,30 per maand of f. 3,75 per week. Gezien het verzoek van de minis ter aan de gemeentebesturen om deze gedragslijn te volgen, stelt het college de raad voor om hiertoe te besluiten. Leer- en hulpmiddelen voo de Chr. u.l.c Van het bestuur der Chr. ULO-schoo. aan de Van Geerstraat is een verzoek ontvangen om medewerking by de aan schaffing van de volgende leer- en hulpmiddelen t.w. diverse leerboeken in verband met de toename van het aan tal leerlingen, leerboeken voor aard- dijkskunde, godsdienstonderwijs en verkeersonderwijs. Voorts een pick-up met platen voor het muziek onderwys, en de aanschaffing van een klassemeu bel. B. en W. menen deze aanvragen juist. Daarnaast was er de aanvrage om de aanschaffing van enkele boeken voor het vak Nederlandse taal. Uit de toelichting blijkt, dat de aankoop hier van noodzakelijk geacht wordt, omdat het daardoor beter mogelyk is de leer lingen die van verschillende scholen komen op enigszins gelyk peil ie bren- Igen. Verwijzende naar een soortgelyk geval, waarbij by K. b. van 3 novem ber 1939 blykt, dat het gemeentebestuur niet tot medewerking verplicht is, als tegen de ingebruik zijnde methode als zodanig geen bezwaren bestaan, advi seren B en W. de raad over deze aan vrage afwijzend te beschikken. In der gelyke gevallen meent de Kroon, dat het schoolbestuur zelf geleidelijk tot aanschaffing dient over te gaan. Waardering voor „De Does" Met een uitvoerig memorie van toe lichting biedt de zwem- en polovereni ging „De Does" haar rekening over 1959 ter vaststelling aan de raad aan. Er blykt In het onderhoudsfonds f. 20.500 te zyn gestort, terwyl de oor spronkelijke raming f. 5.500 bedroeg. Deze verhoging was nodig o.a. om de kosten van het schilderwerk van het bassin en van de aanschaffing van een stofzuiger voor het bad, te kunnen beta len. Gevolg is. dat het aan de gemeente uit te betalen batig saldo aanzienlijk lager is dan thans het geval is. Het overdrukke bezoek aan het zwem bad heeft extra personeel en elektriciteit gekost, de eerste post bijv. eiste extra uitgaven van f. 6640,92, en hoewel dit zonder voorafgaande toestemming is ge weest, kunnen B. en W. dit, gezien de redenen, toch wel goedkeuren. Vergeleken bij de oorspronkelyke ra ming heeft de opbrengst van de ver koop van abonnementen en kaartjes het dubbele bedragen. Aan de gemeente zal worden uitgekeerd f. 3849,38; de raming was f. 2000, Onder verwijzing naar bovengenoemde toelichting en met een woord van dank en waardering aan het bestuur, stellen B. en W. de raad voor om deze rekening goed te keuren. Aankoop 115 aandelen van Bank voor Ned. Gemeenten Het voorstel tot de aankoop van 115 aandelen begint met te zeggen, dat de krachtige ontwikkeling van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten na de oorlog heeft geleid tot een situatie, waarbij het totaalbedrag van het eigen kapitaal en de reserves tegenover het bedrag der op genomen leningen van die ba'nk aan merkelijk aan betekenis heeft ingeboet. Op de aandeelhoudersvergadering van 24 juni 1959 werd daarom besloten het maatschappelijk kapitaal der bank te verhogen van f. 10 miljoen (waarvan ge plaatst en volgestort 7 miljoen) tot f. 100 miljoen verdeeld als volgt f. 7 miljoen aandelen A (oude aandelen volgestort) en f. 93 miljoen aandelen B, waarop ver plicht te storten 10%. B. en W. hebben thans bericht ont vangen, dat de bank over zal gaan tot een eerste uitgifte aandelen B, waarbij het volgende schema zal worden ge volgd: a. Aan bestaande aandeelhouders (de Staat uitgezonderd) zal een aantal aandelen B worden aangeboden, over- aangeboden naar rato 1 aandeel per 500 inwoners tot 50.000 inwoners en 1 aan deel per 1000 inwoners boven 50.000 in woners. De gemeente Leiderdorp neemt thans met 17 aandelen in het maatschappelijk kapitaal van de bank deel. Het aantal inwoners afgerond op 500 naar beneden, bedraagt 6500è De gemeente zal dus 115 aandelen kunnen kopen. De rente, van de door de bank aange boden lening ter financiering, vermeer derd met kosten wordt geraamd op 4,9%. De bank keert sinds 1954 7% dividend uit. Gezien het hoge rendement, dat naar verwachting ook met de nieuwe aan delen zal worden verkregen, stellen B. en W. de raad voor hun deelneming in het maatschappeiyk kapitaal van de bank te vergroten, door 115 aandelen te kopen, hierop 10% te storten en deze storting te financieren niet een vaste lening die door de Bank zal worden aangeboden. Verhuur woningwetwoningen Nu binnenkort 12 van de 15 woning wetwoningen aan de Tuinstraat en het Hubrechtplein voor bewoning gereed zyn, komen B. en W. met een voorstel de huur vast te stellen. Zy stellen de raad voor de voorlopige huurprijs vast te stellen op f. 14.50 per week, en de woningen onderhands te verhuren aan de door hen aan te wyzen personen. Huurverhogingen Ingevolge de jongste wyziging van de Huurwet is het mogelyk huurprijzen van vóór 5 mei 1945 tot stand gekomen onroerende goederen, niet zynde een woning, met ten hoogste 15% te verho gen. Van de gemeente-eigendommen komen hiervoor in aanmerking de panden Kerklaan 2 en 3. Sedert 1949 is pand no. 2 en sinds 1951 is no. 3 niet in huur gestegen. B. en W. stellen voor Kerklaan 2 nu te verhuren voor f. 57.50 per jaar en Kerklaan 3 voor f. 4.05 per week, met ingang van 1 mei a.s.. Het voorstel voegt er nog aan toe, dat de huur van deze panden, in tegenstelling met die van woningen, niet automatisch door de wet wordt verhoogd. Zyn de huurders niet bereid de verhoging te betalen, dan dient de huur te worden opgezegd. Ook de gemeentelijke woningen zullen ingevolge de algemene regeling, die per 1 april j.l. is ingegaan, een huurverho ging moeten ondergaan. Voor 16 woningen aan de Hoofdstraat en Resedastraat zal dit een huurverho ging betekenen van 20%. Dit geldt ook voor de 32 huizen in de Meyelaan en de 54 huizen in de B. G. Gortslaan, alsmede de woningen van het Van Leeuwenpark. De huren van de 36 woningen aan de M. P. Splinterlaan zullen 10% omhoog gaan, zo ook de 104 woningen in de Pinksterbloem, alsmede de huizen aan de Mauritssingel, Bloemhofstraat en Hubrechtstraat. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Rudolf us C., zn van E. M. Slingerland en C. J. van der Valk, Catha- rlna A. M., dr van A. J. Welsink en C. A. van der Willigen, Maria A. C., dr van R. G. M. Stijnman en A. M. Lagerberg. Ondertrouwd: A. L. M. Zonneveld, 27 Ir en C. M. M. de Haas. 24 Ir, G. H. Tljsen, 29 Jr en L. Weinheimer, 31 Jr. Getrouwd: G. van Bentem. 50 jr en T. - - j M. Haverkort, 30 Jr. P. A. Kerkvliet, 26 Jr eenkomstig 6x hun bezit van aandelenA.en e. t. m. Mulder, 24 jr. d. van Egmond b. aan alle gemeenten zullen ze worden 24 jr en A. e. Komen, 21 jr. „Ik heb m'n wagen volgeladenvol met oude wijven' Dit oud-vaderlandse lied werd door een vijftiental leerlingen klasse 6 B van de Meisjes H.B.S. uit volle borst mee gezongen. Misschien voelden ze zich wel oude „wijven" nu ze op feestelijke wijze de laatste schooldag vierden en gezeten op een oude „sjees" een tocht door de stad maakten. Met feestmut- sen op en met toeters bewapend namen ze, zoals gewoonlijk, op luid ruchtige wijze afscheid van haar lera- ren(essen) en mede-schoolgenoten. Over enkele weken zullen-ze eind examen doen en dan zal blijken of zij dit afscheid ten volle waard waren. Op deze foto ziet men de jonge meis jes als „oude wijven" in de vreemdste kledij op de „sjees" bij het vertrek voor de school aan de Garenmarkt. (Foto L.D./Holvast). Vrijdag om drie uur wordt de Floriade-postkoets verwacht aan de grens van Leiden (Hoge Ryndyk), waar eens De Busbecq's vriend, Carclus Clusius, doceerde Na een tocht door de stad arriveert de stoet om ongeveer kwart voor 4 bij het Academiegebouw aan het Rapenburg. In de Hortus Botanicus wacht prof. Clusius, achter wiens naam zich prof. dr. Van der Pijl verschuilt, zijn vriend op. Uit handen van De Busbecq (de heer Van Vliet, uit Amsterdam) krygt Clusius, die in de zestiende eeuw zo veel heeft gedaan voor de verspreiding van de bloem bollencultuur in ons land, een van de Turkse tulpenbollen. Na afloop van de korte plechtigheid in de Orangerie van de Hortus, waarby o.a. de historicus dr. A. A. Kampmann, curator-secretaris van het Nederlands Historisch Archaelogisch Instituut te Istanboel het woord voert, vindt een ontvangst op het Stadhuis plaats. Zaterdag wordt via Den Haag naar Rotterdam gereden. zelfsprekend. De heer Dingjan is erin geslaagd deze ontwikkeling by te hou den. De directeur zegde hem tenslotte dank hiervoor. Als voorzitter van het bestuur van het pensioenfonds heeft spreker kunnen vaststellen, dat de be hartiging van de belangen van de groep, die de jubilaris als bestuurslid vertegen woordigde, by de heer Dingjan in goede handen is. Als actief schaker en voor zitter van de Schaakclub V.Ti. streeft de jubilaris er nog steeds naar om deze sportbeoefening door het personeel te bevorderen. Hy kreeg het Vererend Getuigschrift van de Mij. voor Nijverheid en Handel, de daarbij behorende zilveren draag- speld, een gouden armbandhorloge en een geschenk onder couvert. Burgqpieester Van Diepeningen vond dat de heer Dingjan met heel veel in teresse, toewijding en plichtsbetrachting zyn taak heeft verricht. Hij overhan digde de jubilaris de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. De jubilaris kreeg voorts van het per soneel nog vele geschenken, waaronder een elektrische klok en boeken. Geslaagd Oranjefeest In verband met de komende feesten deze week is Koninginnedag in ons dorp rustig verlopen. Om 9 uur brachten de schoolkinderen de burgemeester een aubade. De voorzitter van het comité voor de kinderfeesten, de heer S. A. Reyerse, feliciteerde de burgemeester met de verjaardag van H. M. de Ko ningin. De Harmoniekapel „Leiderdorp" maakte, me haar nieuwe vaandel en keurige uniformen vervolgens een rond gang door het dorp. In het Dorpshuis en in „Irene" werden voor de schooljeugd vroiyke films gedraaid en versnaperin gen uitgedeeld. De Leiderdorpse Chr. Oranjevereniging had in het Dorpshuis een feestavond belegd. Jammer dat de zaal maar half bezet was. De voorzitter, de heer W. D. C. v. d. Wyngaard Azn. opende de avond. Hij heette in het by- zondcr burgemeester cn mevrouw Van Diepeningen, wethouder Kleiss en de ge meentesecretaris, de heer Hobo welkom. De Toneelvereniging „Ons Genoegen" voerde het blyspel „Eigen haard is wel wat herrie waard" op. Burgemeester Van Diepeningen sloot deze Koninginnedag. Hy bracht dank aan allen, die door hun werken en zor gen de vele schoolkinderen weer een prettige morgen of middag hadden be zorgd. De heer S. J. F. Bosma. onderwijzer aan de Willem de Zwijgerschool is be noemd aan de Chr. Ulo-school te Balk- Gaasterland. OEGSTGEEST Gouden trouw De heer en mevrouw A. J. Knynen- burg herdenken binnenkort de dag dat zy 50 jaar geleden in het huwelijk tra den. Doordat zy reeds 49 jaar lang het café Zomerlust aan de Rhijngeester- straatweg exploiteren, heeft dit echtpaar waarvan de man 78 en vrouw 81 jaar is, een uitgebreide kennissenkring. Zy zyn beiden nog actief in de zaak bezig. In het jaar 1930 werd het café herbouwd en gemoderniseerd. Vyf kinderen en een groot aantal kleinkinderen zullen er een gezellig familiefeest van maken. Speciale zitting over grenswijziging De Leidse raad zal woensdagavond 18 mei in een speciale zitting byeen- komen om te spreken over de onlangs ingediende voorstellen tot grenswyzi- grinff- BEURSOVERZICHT Claims Aku gevoelig lager Amsterdam, 3 mei Het was vanmiddag zéér stil op het Damrak. In de hoek waar de claims Aku voor de laatste dag werden ver handeld kon echter van een behoorlyke activiteit worden gesproken. De laatste restjes werden hier opgeruimd en de handel leek aanvankelijk op een com plete uitverkoop. Dit was dan ook aan de prijs van de claims duidelyk te mer ken, wamt er werd bij de opening be neden de f100 op f96 gehandeld, tegen gisteren als slotprys f 11,75. Even later werd f 94 gedaan, waarna de beurs het welletjes vond en er steun in de markt kwam. Hierdoor steeg de prijs tot f 101. Vergeleken met de hoogste prijs van f 134 die voor de claims werd betaald gedurende deze claimhandel-periode, is de prijs van vandaag op circa f98 van zelfsprekend aan de lage kant. Op deze prijs komen de 4 3/4% converteerbare obligatie Aku op ruim 120% en dit is, aldus de beurs, zeker niet te goedkoop. Hiermee werd aangetoond dat de be taalde prijs van f134 voor de claims dan blykbaar wat te hoog is geweest. Hoe het ook zy, vandaag stond dan de inschrijving open op ruim f51 min. 4 3/4 in aandelen converteerbare obli gaties Aku. Hierdoor is dus de claim- handel Aku afgelopen. Van de internationale waarden hielden Aku's zich het best op een koers van 454, tegen een vorige slotprys van 455 3 4 Philips op 905, circa 9 punten lager. Unilevers min 8 punten op 808 en Kon. Olies by een prijs van f 145,50 bijna f 1.- lager. Hoogovens opnieuw aangeboden daalden van 620 tot 615 en verloren op de prijs circa 15 punten vergeleken by de slotkoers van gisteren. De lagere ten dentie voor de internationals werd ver oorzaakt doordat Wall Street aanhou dend ongeanimeerde slotkoersen te zien geeft. Gisteren kwam in New York het Dow Jones-gemiddelde voor de indus triële waarden onder de 600, ofwel op ongeveer het laagste niveau van dit jaar. Het buitenland liet vandaag met kooporders verstek gaan en het publiek was hier en daar. zy het in geringe mate, aan de markt. Het geringe aan bod was voldoende om lagere koersen voor de Internationale waarden in de noteringen te brengen. Scheepvaarten een weinig lager. Cul tures rond het vorige slotniveau even als de Staatsfondsen. WISSELKOERSEN Londen 10.58%— 10.59%, New York 3.76%3.77%, Montreal 3.89A—3.89}2. Parys 76.88—76.93, Brussel T.Sö1» 7.56%, Frankfort 90.37%—90.42V., Stock holm 72.99%—73.04%. Zürich 86.90%— 86.95%, Milaan 60.73%—60.78%, Kopen hagen 54.66%—54.71%, Oslo 52.87—52.92 U20%4'4?*~14'48%' Lissabon 1318* Beurs van Amsterdam dinsdag 3 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 4% 99% 99fè Ned. '59 4% 99% 9SH Ned. '59 4%, 97% 97A Ned. '53 3% 93% 93A Grootboek obi. 3% 78 Ned. '47 3% (3) 927/8GB 92fgGB Ned. '51 3% 95%' Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned. '56 3% 93% 93% Ned. '48 3% 86% 86 %B Ned. '54 3% 86% 86% Ned. '55 I 3% 88% 88% Ned. *55 n 3% 90% Ned. *37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 93% 93 Investeringscert. 3.. 97iV 97ri,GB Ned. 62-64 3 97% 9744 Indië '37 A 3 93 93% Grootboek '46 3 89% Ned. WJ. 6% 109% 109Y4 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 35% 35% Nat. Handelsbank 158 197GB Ned. Handelmy266 GB 264 Amst. Rubber 110 110% H.V-A162% 163 Senembab 535 GB 530 AJC.U455% 450% Berkel's Patent (v.) 287 GB 280GB Calvé Delft cert. 790% 778 Deli My.en (Ver.) 172 171 Kon. Pap. v. Gelder 269% 266 Hoogovens cert630 615% Müller en Co. N.B. 444% 442 Ned. Kabelfabr470 L 465GB Philips 914 905 Philips pref275 270% Unilever 816 809 Wilton Feyenoord 188%GB 188% Biliton 2de r 347 343 Dordtse Olie gew. 691% 691% Kon Olie (f20.-).. 149 20 148.50 idem (50 f20.—) 146.70 .145.70 Holl. Amer. iyn 134% 134%GB Java China Paket 139% 141 KL.M109 109 Kon. Ned. Stmv My 172% ÏTI'-GB Kon. Paket My 128% 131GB Stoomvaart My Ned 154 153 Nievelt Goudr eert 135 133 v. Ommeren eert 236 250 Kon Rott. Lloyd 138 136 Ned. Scheepv Unie 139% 139% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% Idem '48 (3%) 93% R'dam '52-1 (4%) 97% ld ld *37 I-n (3%) 93% 93% Z.-Holland '56 (4%) 99% 98% Bankwezen Bank N. G. *58 (5%) 103% 103% id. N.W.B. "52 (4%) 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 95 95 Premieleningen A'dam *53 3 100% 100 B A dam *51 I 2% 84 83% A'dam '56 I 2%79% 79% A'dam '56 n 2% 95% 941;, Eindhoven '54 2% 79 79 Enschede'54 2% 80 80% Den Haag *52 I 2% 86 Idem II 2% 87% R'dam *52 I 2% 88% 88 Idem II 2% 87% 86' Idem "57 2% 99 99 Utrecht ^2 2% 90L 90L Z.-Holl. 1957 2% 94 93jj NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredJetinstellingen Robeco 213 212 Amst. Bank 337 338% H.B.U. eert216% 214% Rott. Bank v284 284 Twentsche Bank 259 256 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 391% 396 Borsumy. 57% 59 K. N. Edmet a-aa 98 Idem pref wd 108 107% Electrolasmy 317 315 Kon Ned Grofsm 155 149 exd Holl Constructie 490 lng. bur v. Bouwnyv 257 260% Interna tlo 160 161 Int Kunststof! Ind 63% 62% Leidse Wolsplnnery 385% 383 B Rott. Droogdok M(J 575 580 Sikken's Laklabr 620 Ver Touwtabneken 311 Walvisvaart 111% 110% Wernink's Betonm 158 147 Van wyk en Heringa 113% 113% Zaalberg 119 119 Spoorwegen Dell Spoorweg My 6 Amertk. fondsen Canadian Pacific R 25% 25% Intern NlckeJ 102% 102% Anaconda 51 50ft Bethlehem SteeJ53% 43% Cities Service 41 B 41 General Motors 44% 44 Kennecott 78% 78% Republic SteeJ 57% 57% Shell Oil 64% 62 Union Pacific 25%. 25% Un. States Steel 74% 73%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7