BOSCH 't gehele jaar door MOEDERDAG Pas in negen van Amerika's 50 staten is doodstraf afgeschaft KOELKAST PRINS BERNHARD OPENDE ZENDERS WERELDOMROEP Met een enkel woord De adverteerder die rekent Leidsch Dagblad Agenda DINSDAG S MEI 1960 Vervolg op pag1 Zal Chessmans dood de schok teweegbrengen ivaardoor andere staten zullen volgen? Ook uitingen van anti-Amerikanisme (Van onze correspondent in Washington) Chessman is dood. Voor velen buiten Amerika betekent dit bericht een groter schok dan voor de meeste Amerikanen. In Californië heerste tot aan de terecht stelling een zekere opwinding, doch in het overige deel van de Verenigde Sta ten gaven de kranten bijzonder weinig commentaar meer over de zaak. Welis waar vermeldden de dagbladen, radio en televisie precies de manoeuvres van de advocaten, die beoogden op het laatste moment althans nog respijt voor Chess man te verkrijgen, doch Chessmans lot was in de meeste kringen al lang niet meer het voornaamste onderwerp van gesprek. De afschuwelijke procedure heeft zó lang geduurd, dat deze zaak vrijwel was doodgepraat en doodgeschre ven voordat Chessman zélf zijn einde vond. Een betrekkelijk klein deel van het Amerikaanse volk behield echter tot het einde grote belangstelling voor dit dra ma. Niet zozeer omdat men zoveel sym pathie voor de man had, die wegens seksuele vergrijpen bijna twaalf jaar ge leden tot de doodstraf veroordeeld werd, alswel omdat deze Amerikanen in prin cipe tegenstanders van de doodstraf zijn. Velen van hen zagen wel in dat Chess man onder de bestaande wetten van alle rechten gebruik had gemaakt, die hem toekwamen. Zijn terechtstelling op 2 mei of tóch nog op een later datum scheen onvermijdelijk, maar deze tegenstanders van de doodstraf hoopten, dat deze trieste zaak vele Amerikanen de schok zou geven, waardoor in verscheidene sta ten de doodstraf zou worden afgeschaft. Op het ogenblik is dit nog slechts ge schied in negen van de vijftig Ameri- Advertentle kom pressor zorgt voor Uw gezondheid Prijzen vanaf ƒ532.- verkrijgbaar bij de bonafide handel Alleenvertegenwoordiging N.V. Willem van Rijn Amsterdam, Haarlemmerweg 475, tel. 185222 (10 lijnen). Ruim vier miljard dollar voor de hulp aan liet buitenland Besnoeiing van mijn program voor wederzijdse beveiliging zou een verplet terende nederlaag voor de niet-commu- nistische landen betekenen, in hun strijd met het rode imperialisme, aldus ver klaarde gisteren president Eisenhower in een nota aan het Congres. Hy zei dat er groepen in het Congres zyn, die zijn program ten bedrage van 4.175 miljoen dollar voor economische en militaire hulp aan het buitenland met meer dan een miljard dollar willen verminderen. Een dergelijke besnoeiing zou spoedig nieuwe internationale span ningen en nieuwe nationale problemen voor elke Amerikaanse burger geven. Er zal een steeds acuter noodzaak van hulp aan de onderontwikkelde landen ontstaan, aldus Eisenhower. De V.S. zullen in de jaren '60 in het gebied dat door het wederzijdse beveilingsprogram wordt bestreken, voor nieuwe en enigs- andere problemen komen te staan. Onze vrienden en geallieerden in Europa zijn zich ook bewust van deze noodzaak en aangezien hun vermogen om ontwikke lingshulp te verschaffen toeneemt, ple gen wij steeds meer overleg met hen om uit te makTen hoe de last het beste kan worden verdeeld. Het wordt steeds dui delijker, dat de geïndustrialiseerde Wes telijke landen de minder ontwikkelde ge bieden kennis, advies en kapitaal voor economische ontwikkeling binnen een vrije gemeenschap dienen te verschaffen, aldus de president. Intussen heeft de Amerikaanse Se naat gisteravond kredieten tot een to taal van 4.125.600.000 dollar voor hulp aan het buitenland in het belastingjaar 1960-61 goedgekeurd. De Democratische Senator William Fulbright heeft nog geprobeerd een mo tie van de vorige week, waarin de Se naat zich uitsprak voor opschorting van de hulp aan landen, die economische re presailles toepassen, verzacht te krygen. zyn voorstel werd echter met 45 tegen 39 stemmen verworpen. Bedoelde uit spraak van de Senaat is gericht tegen de Ver. Arabische Republiek, die reeds jaren het vervoer van Israëlische goede ren door het Suezkanaal hindert. De VAR krygt dus geen Amerikaanse hulp. Het ministerie van Buitenlandse Zaken had tevoren de Senatoren gewaar schuwd dat hun uitspraak nadelige ge volgen voor de V.S. in het Midden-Oos ten zou kunnen hebben. kaanse deelstaten. Waarom moet men deze zaak triest, ja afkeerwekkend noe men? Vóór alles omdat de procedure zich byna twaalf jaar heeft voortge sleept. Oud-president Truman, die In vele op zichten als een doorsnee-Amerikaan kan worden gekenschetst, formuleerde dezer dagen kort en bondig wat de meesten in Amerika gevoelen: „Deze man had al lang geleden terechtgesteld moeten zijn." Aan de onkreukbaarheid van Chess mans rechters twijfelt men hier niet. Telkens wanneer op goede juridische gronden uitstel gerechtvaardigd scheen, werd dit toegekend, doch de rechterlijke molen draalde zó langzaam dat de zaak onverkwikkelijk lang gerekt werd. Hoe wel dit niet met de waarheid overeen kwam, begon dit herhaaldelijk naby- brengen van de dood en het uitstel daarna te gelijken op het spel van kat en muis. Dit gruweiyk-fascinerende pro ces kreeg daardoor iets mensonterends en iets, dat de maatschappij zich zelfs tegenover de ergste misdadiger niet mag veroorloven. Thans is deze gruweiyke film ten einde. De Amerikanen zullen van minuut tot minuut het slot van dit drama in de kranten geregistreerd vinden. Zal dit in derdaad de schok teweeg brengen, waar door in vele staten spoedig de doodstraf zal worden afgeschaft? Deze verwach ting is eigeniyk niet gerechtvaardigd, want de openbare mening is niet der mate bewogen. Maar iets van dit drama zal stellig biyven hangen. BUna zeker volgen een boek en een film over deze tragedie en geleidelyk zal daardoor deze trieste zaak toch bydragen tot bezinning in Amerika over het probleem van de doodstraf. In Europa en Zuid-Amerika waar de verontwaardiging over Chessmans zaak hoog gestegen was, zal men zich wellicht verbazen over de betrekkelijke koelheid van het Amerikaanse publiek in deze. Voor de Amerikanen is de opwinding in het buitenland een pynlyke zaak. Men beseft dat de vele protesten uit het bui tenland inderdaad voortkomen uit hu manitaire overwegingen, die verscheide- nen hier kunnen onderschreven, doch Advertentie 14 DAAGSE AANBIEDING Speciaal voor DAMES BALLPOINT Reynolds Post, verpakt in plastic etui, met extra vulling f 1.95 DAMES VULPENHOUDER, v a. f 6.75 verpakt in plastic etui. FOTO ALBUM, 24x20 cmf2.25 GRATIS 1 doosje fotohoekjes. HAARLEMMERSTRAAT 167—171 LEIDEN Overleg E.E.G.-commissie en Nederlandse regering Leden van de EEG-commissie en van de Nederlandse regering hebben gister middag in het ministerie van Economi sche Zaken besprekingen gevoerd over verschillende aspecten van het voorstel der EEG-commissie tot versnelde tot standbrenging van de gemeenschappe lijke markt. Van de EEG-commissie waren aan wezig de voorzitter, prof. Hallstein, de vice-voorzitter, dr. Mansholt, de direc teur-generaal van Buitenlandse Handel, Rey, en de secretaris-generaal, Marjo- lln. De Nederlandse regering was ver tegenwoordigd door de minister-presi dent, prof. dr. J. E. de Quay, die op trad als minister van Buitenlandse Za ken a.i., de minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous, de mi nister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen en de minister van Financiën, prof. ir. J. Zijlstra. Na afloop werden geen concrete mededelingen gedaan over inhoud of resultaten van het gesprek. Wel werd gezegd, dat het gesprek zeer nuttig is geweest. men ziet tevens in dat sommige demon straties uitgingen van een smeulend anti-Amerikanisme waren, dat hier een schone kans zag zich te uiten. Dat deze anti-Amerikaanse demonstraties Moskou goed van pas komen, is buiten kijf! Nederlandse stem klinkt over aarde Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard heeft gisteren in IJsselstein het nieuwe zenderpark van de Wereld omroep officieel ingebruik gesteld. Het radio-zendercomplex is opgetrokken in het vlakke polderland, enkele kilometers ten zuidwesten van Utrecht. Het land schap hier wordt beheerst door een hoge toren met daar opgeplaatst een 250 me ter lange antennemast voor de televisie en FM-omroepzenders. Iets verderop steken twee stalen naal den omhoog, de antennes van de beide midden-golf-omroepzenders. Wat dich- terby het oude stadje IJsselstein staan te midden van grazende koeien de an tennes opgesteld van Radio-Nederland Wereldomroep, de organisatie die om- roepuitzendingen verzorgt voor de Ne derlanders, die over de hele wereld ver spreid leven en werken en voor niet- Nederlanders, belangstellend in onder werpen van allerlei aard, die willen le ren wat er op cultureel, sociaal en eco nomische gebied in Nederland omgaat. Al deze zenderinstallaties zyn eigendom van de Nozema, de Nederlandse Om- roepzendermaatschappij en worden be heerd en bediend door de PTT. Niet willekeurig Om zyn luisteraars te bereiken maakt de Radio-Nederland Wereldomroep ge bruik van frequenties tussen 5900 en 27.000 kilo-cycles per seconde. Deze grenzen zyn niet willekeurig gekozen, maar worden bepaald door de natuur kundige eigenschappen van de atmos feer. Om aan alle programmawensen te kunnen voldoen beschikt de Wereldom roep over vier grote zenders en byna 20 antennes. Daarmee kunnen twee pro gramma's tegelyk worden uitgezonden - één in het Nederlands, het andere in di verse vreemde talen - elk vla twee fre quenties. Er worden vyf hoofd-luisterge- bieden bestreken: Noord-Amerika, Zuid- Amerika, Afrika, Azië en Australië. Om ook Europa te bestryken is nog een vyf- de, kleinere zender met een eenvoudige antenne aanwezig. De zenders zyn opgesteld in een spe ciaal voor het doel ontworpen gebouw, opgetrokken in moderne luchtige styi van de architecten Merckelbach en El- ling. Het bevindt zich als een spin in het hart van een web van voedingsiynen, die de energie overbrengen naar de rondom geplaatste antennes. Alle vier grote zenders met draaggolfvermogens van 50 of 100 kilowatt zijn omschakel- baar op een groot aantal frequenties tussen 5900 en 27.000 kilocycles per se conde. Internationaal is afgesproken, dat het trillingsgetal van de frequenties aan hoge eisen van nauwkeurigheid moet voldoen. Daarom wordt het ont leend aan de eigen trilling van zorgvul dig vervaardigde kristallen, die boven dien nog zyn ondergebracht in kastjes, waarin de temperatuur voortdurend op een zeer bepaalde waarde wordt gehou den. In de uitgestrekte kelder onder de zenderzaal zyn ventilatoren aangebracht, die dienen om grote hoeveelheden lucht langs zendbuizen en andere vitale on derdelen te verplaatsen. Deze buizen ontwikkelen zoveel hitte, dat ze zonder koeling defect zouden raken. Bij één van de zenders geschiedt de buizenkoeling met water, waarvoor de nodige pompen ook in de kelder aanwezig zyn. In de zenderzaal staat een bedieningslessenaar, waarop een platte grond van het hele antenne terrein is aangebracht, samen met een groot aantal knopjes. Vanaf deze lessenaar kunnen alle schakelhandelingen worden verricht, die nodig zyn om de hoogfrequente energie, die door de zenders wordt geleverd, ook werkeiyk in de Juiste richting uit te stralen. Het door de Senaat goedgekeurde be drag is 49.4 miljoen dollar minder dan wat president Eisenhower had gevraagd, doch iets meer dan het Huis van Afge vaardigden beschikbaar wil stellen. Een gemengde commissie van Huis en Se naat moet nu een compromis zoeken. Ingebruikstelling De officiële ingebruikstelling gisteren, werd onder meer bygewoond door de mi nister-president van Suriname, mr. S. D. Emanuels, de gevolmachtigde minis ter van Suriname, mr. dr. R. H. Pos, de gevolmachtigde minister van de Neder landse Antillen, de heer W. F. M. Lam- pe. de minister van Volksgezondheid, Cultuur en Opvoeding van de Neder landse Antillen, mr. I. C. Debrot, de mi nister van Onderwijs.en Volksontwikke ling van de Nederlandse Antillen, de heer F. B. Tromp, de staatssecretaris van Onderwys, Kunsten en Wetenschap pen, mr. Y. Scholten, de vice-voorzitter van de Raad van State, prof. dr. L. M. Beel, de voorzitter van de Eerste Kamer, tevens voorzitter van de programmaraad van Radio-Nederland Wereldomroep, mr. J. A. Jonkman, tal van hoge functiona rissen van het staatsbedrijf van de PTT, de leden van de Radioraad, alsmede de ambassadeurs van Engeland, Spanje, Brazilië, Zuid-Afrika, de Ver. Arabische Republiek en India. Na afloop van de officiële ingebruik stelling maakte Prins Bernhard een rondgang langs de ingewikkelde appara tuur van het nieuwe zenderpark, waarby hy zich liet voorlichten door de voorzit ter van het bestuur der stichting Radio- Nederland Wereldomroep, mr. A. J. d'Ailly - die in een toespraak de Nozema en PTT voor de totstandkoming van dit complex bedankt had - en de voorzitter van de Raad van Beheer der Neder landse Omroepzendermaatschappy, prof. mr. L. W. G. Scholten, die de geschie denis van de bouw van dit complex in een rede had geschetst. BINNENLAND Bij het demonteren van een granaat van Duitse origine uit de tweede wereld oorlog te Cadzand door een demolitie- ploeg van de mijnenoprulmdienst ls gis termorgen luitenant ter zee der tweede klasse, F. H. A. Brouwer om het leven ;ekomen. Luitenant ter zee Brouwer, af- :omstig uit Vllsslngen, was 24 Jaar, ge huwd en vader van een kind. De oorzaak van het ongeval is nog onbekend. Dr. C. S. Kruyt, hoofd van de af deling onderzoek van de Rijksdienst voor het nationale plan ,ls benoemd tot ge woon hoogleraar aan de Technische Ho geschool te Delft ln de afdelingen der louwkunde en Algemene Wetenschappen. Hij zal onderwijs geven ln het Stedebouw kundig Onderzoek en de Sociologie. - Tot voorzitter van de Nederlandse Pluimvee teeltorganisatie ls bij enkele kan didaatstelling gekozen mr. C. E. E. Kunt- ze te Barnevela. De wethouder van Economische Za ken van Den Haag, mr. R. M. van Ree- nen, heeft gistermiddag in het Kurhaus een tweedaags congres van de Federatie van Nederlandse Opticiens-Organisaties geopend. Behoudens te sterke wind zal in de komende dagen een nieuwe fase in het Drle-Ellandenplan als onderdeel van de Deltawerken Intreden. De Rijkswaterstaat ls nu zo ver, dat met vry grote stelligheid de dam met schutsluis in de Zandkreek ter hoogte van Katsveer tussen Noord en Zuld-Beveland op 5 mei gesloten zal worden. Op 20 en 21 mei wordt in Groningen een landeiyk ziekenhuiscongres gehouden, georganiseerd door de Stichting „Het Ne derlandse Ziekenhuiswezen". Het Ned. Verbond van Middenstands verenigingen houdt 15 Juni een congres ln het Carlton Hotel ln Amsterdam. De Nederlandse Organisatie voor Zul- ver-Wetenschappelljk Onderzoek heeft de Nederlandse eclips-commissie van de Kon. Ned. Akademle van Wetenschappen een subsidie verleend voor de waarneming van de totale zonsverduistering op 15 fe bruari 1961. Deze subsidie ls gegeven voor de uitbreiding van het daarby benodigde Instrumentarium. De Nederlandse ecllps- commlssle, die reedB een aantal belang rijke expedities op haar naam heeft staan, zal het volgende Jaar geleid worden doe dr. J. Houtgast, lector in de sterrenk' c_j aan de Rijksuniversiteit te Utrecht *»r» verbonden aan het observatorium aldaar. Internationale slotavond „Muziek kent geen grenzen" Op woensdag 18 mei presenteren vanaf 20 uur in het feeatelyk versierde Kur- naus te Scheveningen de Westdeutsche Rundfunk, Radio Genève. Radio Monte Carlo, Radio Lugano, de British Forces Network, Radio Wien en die AVRO de internationale slotavond van „Muziek •kent geen grenzen". De winnende liedjes uit de zondagmlddagudtoendingen wor den gezongen door onder anderen Anita Traversi (Zwitserland), Pla Colombo (Franikryk), Mieke Telfluwnp (Neder land), Yvo Robic (West-Duixsland)Jo Roland (Zwitserland), Jerry Lordan (Groot-Brittannië) en Herbert Beyer (Ooetenryk). Voor de begeleiding zorgen het orkest Kurt Edelhagen, bekend van de Westdeutsche Rundfunk en AVRO's radio-orkest „De Zaaiers" onder leiding van Jos Cleber. De medewerkenden zullen worden voorgesteld en ingeleid door omroepers (sters) der deelnemende radiostations, te weten Renate Calani (WDR), Vera Flo rence (Radio Genève), Ann de la Valet- te (Radio Monte Carlo), Mario Saladin (Radio Lugano), Alastaire MaóDougle (BFN), Willy Krallk (Radio Wlen) en Lex Braamhorst (AVRO). De liedjes zullen worden beoordeeld door een jury, bestaande uit de hoofden van de afdelingen Lichtte Muziek van de deelnemende omroeporganisaties, name ly k Günther Krenz (WDR), Louis Rey (Radio Genève), Femand Soboul (Radio Monte Carlo), Fernando Baggi (Radio Lugano), Ian Woölf (BFN), dr. Hans Sachs (Radio Wien) en Gysbert Nieuw- land (AVRO). Het publiek in de zaal zal deze jury bystaan in de keuze van het winnende lied. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO.: 18.00 Lichte muz. 18.20 Oram. 18.30 Limburgs streekhalfuur. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memorandum. 19.30 Gram. 20.20 Boekbespr. 20.30 Kamermuz. 21.00 In het begin schiep God Hemel en aarde, lezing. 21.20 Motet- en Madrigaalkoor. 21.45 In het begin schiep God Hemel en aarde, lezing. 22.05 Kamerork. en solist. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 HuwelHk en gezin, lezing. 22.50 Kamerork. 23.35 Gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 in. praatje. 1780 V. d. Jeugd. AVRO.: 18.00 Nws. 18.16 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.06 Paris vous parle. 19.10 Gram. 19.45 Radiojourn. 20.00 Nws. 20.06 Ge var. progr. 22.00 Pianorecital 22.30 Nws. 22.45 Rep. Tulpenrally. 22.55 muzi kale lezing. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 19.30 Intern, agrarisch nws. 20.00 Journ. en we erover?,. 20.20 Popul. muz. 20.45 Film. 20.65—22.20 Film. VOOR WOENSDAG 4 MEI Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Bondsdag Geref. Mannenbond. 11.10 Gram. 11.20 Kamerork., omroepkoor en hobo. 12.37 Ned. Herv. Kerkd. 13.00 Nws. 13.15 Vijf tien Jaar geleden, praatje. 13.20 Met PIT op Pad. praatje. 13.25 Tulpenrally. 13.30 GRAMMA: 14.30 Reportage bijeenkomst ln de Ridderzaal. NCRV: 16.00 V .d. Jeugd. 17.20 Tulpenrally. 17.25 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Het Spectrum. plaatst zijn advertenties bij voorkeur in Meer dan 22.600 abonnees. In meer dan 6 van de 10 Leidse gezinnen Per 1000 abonnees het goedkoopste en doeltreffendste advertentiemedium in Leiden en omgeving. Rljnsburgerweg 70: Ledenverg. Ver. tot bestrijding der t.b.c. 8.30 uur nam. Salonboot Ursula (Utrechtse Veer). On derzoek T.B.C. 79.30 uur nam. Schouwburj „Joseph ln WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Stille Tocht. Pieterskerk: Dodenherdenking te 8.30 uur nam. Kerkgebouw Geref. Gemeente: Afscheid ds. Molenaar. 7.30 uur nam. Salonboot Ursula (Utrechtse Veer). On derzoek T.B.C. 912 uur voorm. en 2 4.30 uur nam. DONDERDAG Stadszaal (grote zaal): K. en O. Jazz concert. Eric Krans' „Dixieland Pipers". uur nam. Station N.S.: Excursie Ned. Chr. Reis- ver. naar Ostende en Brugge. 7 u. voorm. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Voorschoten: (Gezondheids centrum V. Wijngaardenlaan 2)Start Bevrydlngspuzzelrit. 2.30 uur nam. VRIJDAG Doelenkazerne: Toneelavond 'Koksschool uur nam. Salonboot Ursula (Utrechtse Veer). On derzoek T.B.C. 24.30 en 79.30 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal)Feestavond 10-jarlg bestaan „Ons Toneel". 7.45 uur nam. Wegens zijn verdiensten voor de Frans-Nederlandse samenwerking op sler- teeltgebled ls de heer J. G. A. Orbaan, oud-secretaris van het Produktschap voor Siergewassen, bevorderd tot Officier de L'Ordre de Mérite Agrlcole. De Jeugdconcerten van het Residen tie-Orkest, waarover wy gisteren schre ven, worden gegeven ln de Stadsgehoor zaal op dinsdagmiddag 10 mei. BUITENLAND - Uit de strydkrachten ln Duitsland zullen dit Jaar twee Franse „kernwapen divisies" worden gevormd welke kleiner zullen zyn dan normaal en enige tijd zonder hulp van bulten operatie kunnen uitvoeren. Het Iraakse ministerie van Buiten landse Zaken heeft De Franse agressie te gen Tunesle veroordeeld en volledige steun aan het Tunesische volk toegezegd om het te helpen zyn soevereiniteit te versterken. Nog circa vijf procent van de B.B.C.- uitzendlngen ln het Russisch worden, on- afhankeiyk van de Inhoud ervan door Oosteuropese zenders gestoord. Het sys tematische storen van de uitzendingen is echter sedert 3 februari gestaakt, zo heeft de Britse staatssecretaris van Buitenland se Zaken. Profumo, verklaard. De BBC- ultzendlngen in het Tsjechisch, Slowaaks, Hongaars, Bulgaars, Roemeens en Duits worden nog wel regelmatig gestoord, vnl. door de betrokken landen. Uitzendingen ln het Pools en het Albanees worden af en toe gestoord door zenders van nabu rige communistische landen. In Lissabon is gisteren het proces begonnen tegen 7 officieren en 17 bur gers, die beschuldigd worden van een sa menzwering teger een jaar geleden. In delen van de Centraal-Indlsche staat Nagpoer ls gisteren een uitgaans verbod van 48 uur uitgevaardigd na her nieuwde onlusten, waarby 17 mensen werden gewond. Er werden betogingen gehouden als protest tegen opneming van de streek Vidharba by de naburige staat Maharasjtra, die zondag ls gecreeerd. Zon dag zijn by massale betogingen ln Nag poer 64 mensen gewond. Gisteren hebben zich nieuwe aard schokken voorgedaan ln de door aardbe vingen geteisterde Perzische stad Lar. terwijl de Sjah een bezoek aan de stad bracht. De Jongste officiële schatting van .'et aantal slachtoffers ln Lar ls 3.600 do den en gewonden. Zeesleper naar „Veronica" Nadiat vorige week een poging van de bemanning van het dryvende radiosta tion „Veronica" om aan land te komen, was mislukt, ls de Umuidense zeesleper „Simson', er gistermiddag in geslaagd een nieuwe bemanning aan boord te brengen en de oude eraf te halen. Ook onderdelen voor de dryvende radiozen der en voor het sohip, werden met de „Simson" aan boord gebracht De doua ne stond echter niet toe, dat proviand van Nederland uit, aan boord van de „Veronica" werd gebracht. De zender zal eerstdaags op volle sterkte zyn en vry dag met de eerste of ficiële uitzending beginnen. Medewer kers van Radio-Veronica zijn intussen aan de wal begonnen met de opsporing van de stoorzender, die de uitzendingen van Radio - V er on ica door een brom toon slecht te ontvangen maakt. De moeilykheid is echter, dat de zen der, welke „Veronica' het leven zuur maakt, met aan zekerheid grenzende waarschynlykheid op Duits grondgebied staat. Daar heit geluid van de stoorzen der, dat door een automaat wordt ver oorzaakt, onafgebroken wordt uitgezon den tot enkele minuten na sluiting van Radio-Veronica, moet het voor de PTT eenvoudig zyn de zender op te speren. Daar bovendien de PTT een stoorzender beschouwt als iedere andere zender zon der vergunning en er desondanks nog steeds niet is opgetreden, ligit de conclu sie voor de hand, dat de zender over de grenzen staat. De generaal-gemachtigde van „Veronica", de heer H. Oswald zal de Duitse PTT om opheldering vragen. ez. Kerk: Adventskerk 10-11 uur voorm., bybelstudle, 11 uur voorm., ds. K. C. van Oossanen. Pieterskerk: Harrowband Leger des Heils Spr. comm. Palstra. 8 uur nam. Prediker: Concours O.J.V. en Jongens werk. 7.30 uur nam. ZONDAG Hooigracht 84: Humanistisch Verbond. Spr. prof. dr. Ir. J. P. Mazure. 10.30 uur voorm. Volkshuls: Poppentheater „Harlekyn" speelt „Jan Klaassen en de draak". 3 uur nam. MAANDAG Restaurant v. d. Heijden (Breestraat 83) Sociale Raad. Spr. dhr. S. Krist over de Gem. Sociale Werkvoorzlenlngsregellng ln de praktyk. 8 uur nam. Schouwburg: Ballet- en operette-avond Speeltulnver. Oosterkwartier. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN AcademieTentoonstelling „Tekenin gen en gouaches van Joh. van den Berg en schilders van de Ecole de Paris (tot 28 mei). Rllksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 24. Zon- en feestdagen 2—4 uur BIOSCOPEN Casino .Aparte tafels". 18 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. „Alleen op de wereld". A.I. Zaterdag: 2.30 uur; zondag: 2.30 en 4.45 uur. Studio „Het zevende zegel". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon en feestdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur. Luxor „Breng de Bismarck tot zinken" 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.16 uur; zon- en feestdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo Striptease en gangsters". 18 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon en feestdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Operatie Petticoat". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon en feestdagen: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Song of India". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon- en feestdagen: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.16 uur. In alle theaters woensdagavond alleen een voorstelling om 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar Vrydag 8 uur, zaterdag 7 en 9.15 uur, zondag 2.30, 7 en 9.16 uur Hopla Conny. Al Maandag en dinsdag 8 uur Mensen ln hotel. 18 Jaar. Donderdag 2.30 en 8 u. Udn Abends ln die Scala. A.l. Avond- en nachtdienst der apotheken Te Leiden ls geopend Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20136. By geen gehoor by Uw bulsarts of specialist (of diens waarnemen), bel op dokterstelefoon 22222. NCRV: 18.00 Leger des Heilskwart. 18.15 Boekbespr. 18.30 RVU: Bevrydlng en de toekomst van onze vrUheld, door dr. E. H. F. v .d. Lely. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. NATIONAAL PROGRAMMA: 19.30 Een dorp tussen leven en dood, radlo-docu- mentalre. 20.00 Stilte bh het Nationaal Monument op de Dam. 20.02 Wilhelmus. 20.04 Kamerork.. koor en tenor. NCRV: 20.30 Harptrio. 21.00 Kerkd. 22.00 Gram. 22.10 Radiokrant. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Tulpenrally. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Weggevoerd en nimmer terug gekeerd, klankb. 23.55 Platennleuws. 23.55 —24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 V .d. vrouw. 9.00 Gym. v .d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 RVU: De mens: leven en samenleven door ds. E. Frater Smid (I). VARA: 11.30 Dit ls uw leven. 12.30 Land en tulnb.meded. 12.33 V .d. platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. en tentoon stellingsagenda. 13.20 Gram. 13.45 Gespro ken portret. 14.00 Gram. NATIONAAL PROGRAMMA: 14.30 Reportage bijeen komst ln de Ridderzaal. VARA: 16.00 V. d. Jeugd. 17.00 Jeugdconcert. 17.25 Licbte muz. 17.50 Regeringsultz.Emi gratiepraatje door H. A. van Luyk. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. en VARA-Varla. 18.30 Orgelspel. 18.45 Het zal geen mei zyn, toespraak. 19.00 V. d. kind. 19.10 Strijkkwart. NATIONAAL PROGRAMMA: 19.30 Een dorp tussen leven en dood. radio-documentaire. 20.00 Stilte bh het Nationaal Monument op De Dam. 20.02 Wilhelmus. 20.04 Kamerork.. koor en tenor. VARA: 20.30 Nws. 20.35 Wij stierven bij Ronvllle, hoorsp. 21.55 Radiokamerork. en sol. 22.25 Keuren en kiezen, comm. 22.30 Nws.. 22.40 Gram. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Lichte muz. 23.40 Gram. 23.65 24.00 Nws. (Over de 4e lUn, van 1820 uur) (Woensdag 4 mei komt te vervallen l.vjn. Nationale Herdenking Gevallenen) Anchors ewelgh (Zimmerman), Kapel der Koninklijke Marine; Generaal DUrst Britt Mars (Jansen), Koninklijke Militaire Kapel; Marching with Sousa (8ousa), The Regimental Band of the Goldsteam Guards; My fruly, truly fair (Merrill), Botch-a-me (Stanley). Rosemary Clooney; You are my lucky star (Brown), Orkest Nelson Riddle; Nancy (v. Heusen), Frank Sinatra; Let me go lover (Carson). Teresa Brewer; Get happy (Koehler), Orkest Nelson Riddle; Two degrees east - three degrees west (Lewis), Three windows (Lewis), Orkest o.l.v. John Lewis; Jarabe tapatlo. Orkest Pepe Villa; Mil punala- das (Sllvestra), Las Centauros; Las altenl- tas (Espinoza), Clelo tlaxcalteca (Perez), Orkest Pepe Villa; El cha cha cha del tren (Garcia), Los Centauros; Soldatltos de Madera (JeBsel), Orkest Pepe Villa; Trlbu (Ayala), Nationaal Symphonle Or kest van Mexico o.l.v. Luis Herrera de la Fuente; Sel. Les Cloches de Corneville (Planquette), Martha Angellcl, Nadlne Renaux, Michel Dens, Joseph Peyron, Jacques Thlrace, Pierre Hlégel, Choeurs Raymond Saint-Paul, Orchestre des Con certs Lamoreux o.l.v. Jules Gressler. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: NATIONAAL PROGRAMMA: 14.30 15.45 Rep. byeenkomst in de Ridder zaal. NCRV: 17.00—17.30 V. d. kind. NTS: 17.30 Jeugdlourn. NTS: NATIO NAAL PROGRAMMA: 19.5520.15 Doden herdenking. 20.1521.00 Geen uitzen ding .21.00 T.v.-spel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Gram. 12.30 V. d. landb. 12.55 Weer ber. 13.00 Nws. 13.10 Twintig vragen. 13.40 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.00 Hoor spelen. 16.00 Koorzang. 16.45 Praatje. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 18.40 Schotse dansmuz. 19.00 Samenzang. 19.30 On the Wlilzz. 20.00 Ork.conc. 21.00 Nws. 21.15 Klankb. 21.45 Muz. ln miniatuur. 22.15 Wetensch. overz. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.0623.36 Ka mermuziek. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Muz. uit Oostenryk. 13.15 Cricketrep. 13.30 Nws. en crlcketultsl. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 nws.) 15.00 Ge- var. muz. 15.20 Races. 15.40 Cricket. 15.45 Muz. by het werk. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Ultsl. races en gevar. muz. 17.30 Nws. en gevar .progr. 18.20 Cricket. 18.30 Weerber., nws., act. en lichte muz. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Hoorsp. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.30 Nws. en verz.progr. 22.30 Nws. en gevar. muz. 23.40 Nws. en gevar. muz. (verv.). 23.55—24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus-muz. 13.00 Nws. 13.15 Opera- fragm. 16.05 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Ork.conc. %n sol. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Kamermuz. 23.15 Gevar .muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 0.30 Ork.conc. 1.00 Weer ber. en gevar. muziek. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.25 Gram. 14.20 Kamermuz. 15.10 Franse muz. 15.55 Kamermuz. 23.10 Japanse muz. 23.53 24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Vloolrecital. 12.25 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.52 Koersen 13.00 Nws. 13.15 Gr—n. 14.00 V .d. Jeugd 15.00 Kinderkoor. 15.50 Gram. 16.00 Koer sen .16.06 Engelse les. 16.21 Klarlnetre- cital. 16.30 Gram. 16.45 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Dubbel gemengd kwartet en gitaar. 17.30 Experimentele muz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en -filosofie .18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nws. 19.40 Liederen. 20.00 Akademle der dls- koflelen .21.30 Jazzmuz. 22.00 Nws. 22.15 Literaire kron. 22.30 Volksmuz. 22.55 Nws. 23.00 V .d. zeelleden. 484 m.: 12.02 Gevar. muz. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 14.18 Gram. 14.30 Werken v. Chopln. 15.20 Gram. 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 22.10 Kamermuz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) sa s- ON Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllsslngen Eelde De Bilt Twenthe Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Par lis Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Lissabon zwaar hew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. geh. bew. geh. bew. onbewolkt licht bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew licht bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt 011 be'v onbewolkt Uoht bew. z 3 10 WZW 7 10 zzw 2 10 z 4 10 zzw 2 10 z 1 10 zzw 2 10 w.stll 10 z 3 9 w 8 9 w.stil 8 w.stll 12 w 13 9 wstll 13 w.stll 9 z 2 11 ono 2 9 no 1 13 no 1 19 wstll 17 n 4 16 w 0 10 no 1 11 w.stil 8 nw 1 12 wstll 16 o 4 19 w 2 11 w 1 14 wnw 3 13 w.stll w.stll ono 2 17 WAtil 22

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2