STADSNIEUWS Koninginnefeest in Oegstgeest trok grote belangstelling MAANDAG 2 MEI *esr' CHR. ORANJEVERENIGING Koninginnefeest en herdenking bevrijding De vrijdagavond in de grote Burcht- zaal belegde bijeenkomst van de Leid- se Chr. Oranjevereniging had een twee ledig doel. Kreeg men voor de pauze reeds een voorproefje van de feeste lijke viering van de Koninginnedag, het tweede gedeelte van de avond stond geheel in het teken van de her denking van de bevrijding. De voorzitter van de L.C.O.V., de heer L. Schipper, zeide, dat er dit jaar wel een bijzondere reden is om feest te vie ren. Niet alleen, dat wij ons opmaken om de verjaardag van onze Landsvrou we te vieren, maar het is tevens vijftien jaar geleden, dat God ons de bevrijding, de verlossin gschonk. Hem willen wij danken voor wat Hij ons in het Oranje huis heeft willen schenken en voor het grote goed, dat Hij ons in de bevrijding deelachtig maakte. Hartelijk welkom heette spreker in het bijzonder de genodigden, o.w. mr. J. Drijber, die namens het gemeentebestuur en de 3-Octobervereniging aanwezig was dr. ir. P. C. Lindenbergh, voorzitter van „Koninginnedag" en de heer J. M. Schotborgh uit Rijswijk, secretaris van de Bond van Chr. Oranjeverenigingen. Hierna leidde de heer Schipper een quiz, waarbij vier Leidse ambtenaren het tegen vier zakenlieden opnamen. Zij werden getest t.a.v. hun kennis over het Oranjehuis en enkele belangrijke ge beurtenissen in de jaren 1940-1945. Met een gering puntenverschil wisten de za kenlieden te winnen. De aangeboden taarten werden echter vriendschappelijk met de verliezers gedeeld. Het spel van de Timdelerclub, naar een gegeven van ds. A. K. Straatsma, onder de titel „Lief en leed uit de jaren '40-'45" riep enkele episoden uit de oor logsjaren in de herinnering terug. Het was de Timdelerspelers toevertrouwd hiervan een alleszins aanvaardbare op voering van te geven. Viering van de 1 mei-dag In het kader van de 1 mei-viering werden vanmorgen in de Stadsgehoor zaal kinderfeesten georganiseerd. Voor afgegaan door het Muziekkorps „Nieuw leven" arriveerden om 9 en 11 uur groe pen kinderen bij de Stadsgehoorzaal, waar een voorstelling werd gegeven door de jongerengroep „Ruimte" van „De to verspiegel", een gezellig Spaans sprookje, waarin de zoon van een spiegelmaker met een vriendinnetje door het land trekt om het geheim van de toverspie gel op te lossen. De kinderen hebben spontaan meegeleefd en zeker genoten van dit heerlijk stukje onbezorgd kin dertoneel. Vooraf heette mevrouw H. de Kruis- Wagenmaker, voorzitter van de Vrou wenbond van de Partij van de Arbeid alle kinderen en in het bijzonder de medewerkenden aan dit kinderfeest van harte welkom. Zij richtte zich daarna in enkele eenvoudige woorden tot de kinde ren om hun de bedoeling van dit 1 mei feest uiteen te zetten. Na een gezamenlijke maaltijd voor de ouderen in „Ons Centrum" werd hedenmiddag in de foyer van de Stads gehoorzaal een familiebijeenkomst ge houden, waarin mevr. Van Gelder- Droste uit Den Haag sprak over „Bezin ning pp het mei-feest in deze tijd". Hedenavond vindt, eveneens in de Stadsgehoorzaal, de grote meifeestvie ring plaats. Feest Lichtfabrieken Het personeel van de Sted. Lichtfa brieken kwam vrijdagavond gezellig bij een in de feestelijk versierde Stadsge hoorzaal. De voorzitter van de perso neelsvereniging, de heer J. N. Witteman heette in het bijzonder welkom de jubi larissen van het afgelopen jaar en de afscheidnemenden. Deze waren overigens in de middaguren tijdens een diner in „Het Gulden Vlies" reeds gehuldigd. Hierbij waren tegenwoordig wethouder S. M. Stolp en de directeur van de Lichtfabrieken, ir. Y. Ykema. De afwerking van het feestprogramma liet weinig te wensen over: er zat veel vaart in het optreden van de verschil lende artiesten. Han Bakker vertelde allerlei grapjes en speelde mee in enkele schetsjes, de Wico's brachten accordeon- muziek ten gehore en Scott and Black, twee cascadeurs, verdenden ook op deze dag hun brood met vallen en opstaan. Hartelijk heeft men voorts moeten lachen om de dwaasheden van de Moun- tiese die als muzikale parodisten veel succes oogstten. Een hoogtepunt was ook het optreden van het bekende Cocktail- trio onder leiding van Ad. v. d. Gein. Aan de piano zat Jip Vogel. Na afloop van de voorstelling was er gelegenheid tot dansen. Jeugdconcerten Residentie-Orkest Dinsdagmiddag a.s. zal het Residentie- Orkest in de Stadsgehoorzaal onder lei ding van Willem van Otterloo twee jeugdconcerten verzorgen. Uitgevoerd worden de eerste Peer Gynt Suite van Edvard Groeg, Mozarts Serenade voor blazers. K.V. 361 (de delen 1, 4 en 7), alsmede de Piet Hein Rapsodie van Pe ter van Anrooy. ADVIESCOMMISSIE WARENWET Prof. dr. ir. M. J. L. Dols te Wasse naar is voor twee jaar benoemd tot lid en voorzitter van de Adviescommissie Warenwet. Tot adviseurs dezer commis sie werden voorts benoemd dr. C. C. Kruisheer te Oegstgeest, drs D. J. van Dyk en H. J. Dijkhuis te Wassenaar en ir. B. van Dam te Waddinxveen. REÜNIE 28 R.I. IN DORDRECHT. Dinsdag 10 mei zal Dordrecht e.o. de plaats worden waar zeer vele oud-mili tairen van het voormalige 28e Regiment Infanterie, w.o. velen uit Leiden en om geving met elkaar herinneringen aan de meidagen 1940 zullen ophalen. De oud-strijders is het een be hoefte geworden jaarlijks bijeen te komen teneinde hun gevallen kamera den te herdenken. Daar het ditmaal de 20-jarige herden king betreft, is de reünie wat grootser georganiseerd dan vorige jaren. Om 10.15 uur wordt een bijeenkomst in de Bentienkazeme te Dordrecht ge houden. Na een korte algemene verga dering volgen herdenking door de voor zitter majoor C. W. E. van Hoek en de beide oud-geestelijke verzorgers, Stille Herdenking bij het Monument, défilé langs de graven van de gevallenen en rondrit langs de bekende punten te Dordrecht e.o. Tenslotte is er om 5.30 urn- een snert- maaltijd in de Bentienkazeme. Het comité 28 R. I. rekent op grote belangstelling van de oud-strijders; op gave voor deelname wordt ingewacht bij de secretaris, Halleystraat 28, te Den Haag. z Afscheid J. H. Vermeulen Vrijdag heeft de heer J. H. Vermeulen, mees ter-blikslager, Kooilaan 37, in ver band met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, afscheid ge nomen van de firma L. E. Nieuwen- huizen, Conservenfabriek alhier. HU wer dtoegesproken door de heer H. v. Casterop, bestuurslid van de Per soneelsvereniging, waarvan de heer Ver meulen voorzitter was. De heer Van Casterop dankte hem voor alles, wat hij in tientallen jaren voor het personeel en de vereniging had gedaan. Zijn col legialiteit huldigend, overhandigde spre ker hem diverse cadeaus, waarna de heer J. Schouten het woord voerde als kernlid. Namens alle collega's werd een enveloppe met inhoud aangeboden. Hierna werden de jubilaris en diens echtgenote door de directie ontvangen. Eén der firmanten, de heer Fr. Nieu- wenhuizen Segaar, sprak de heer Ver meulen toe, hem dankend voor zijn 42- jarige trouwe dienst. Hij roemde de jubilaris om zyn vakbekwaamheid en eerlijkheid. De heer J. Hein. bedrijfs leider, dankte de heer Vermeulen voor zijn activiteiten als voorzitter der Per soneelsvereniging. Ook deze woorden van waardering en dank gingen vergezeld van een cadeau. Tenslotte was het woord aan de heer Vermeulen, die hartelijk dankte voor alle goede woorden, wensen en cadeaus. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van: Notaris W. Jongsma te Leiden: Woonhuis Lage Rijndijk 11, in bod: f. 8.400. koper: J. Marks te Leiden q.q. voor f. 8.625. Woonhuis Groenoordstraat 28. in bod; f. 4.500. koper: J. A. Bogerd te Leider dorp voor: f. 4.500. Woonhuis Lammermarkt 31. in bod: f. 2 650, koper: W. Ladan te Leiden q.q. voor f. 3.050. Woonhuis 2e Groenesteeg 27 en pak huizen 2e Groenesteeg 25 en 23, resp. in bod: f. 2.500, f. 1.000 en f.800, koper: E- van Starkenburg te Leiden, q.q. voor f.4 301. Woonhuizen Uiterste Gracht 48 en 44 en 2e Groenesteeg 42, resp. in bod: f. 6.100. f.3 250 en f. 3.000 zijn uit de hand verkocht. Notaris A. H. Doyer te Leiden: Herenhuis Rapenburg 102, in bod: f. 8.400, koper: O. Th. J. Bik te Leiden, q.q. voor: f. 11-600. Herenhuis Apothekersdijk 6, in bod: f. 11.200, kopef: J. Bleijie te Leiden, q.q. voor: f. 12.600. n AFSCHEID BIJ DE SLF Vrijdag nam de heer W. Hartevelt in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd afscheid van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elek triciteit. In de directiekamer werd de heer Hartevelt toegesproken door de hoofdingenieur ir. F. J. J. Meuwese, die de dank van de Fabrieken vertolkte voor de wijze waarop de scheidende ambtenaar jarenlang zijn taak heeft verricht. In de kantine voerden vervol gens zijn afdelingschef en de voorzitter van de personeelsvereniging het woord. Zij lieten hun wensen voor de komende pensioenjaren vergezeld gaan van een aandenken. Zeer velen maakten daarna gebruik van de gelegenheid om per soonlijk van de heer Hartevelt afscheid te nemen. Ned. Chr. Vrouwenbond PALESTINA HET LAND EN DB BIJBEL. De leden van de afdeling Ctrum van de Ned. Chr. Vrouwenbond hadden vrij dag in het Wijkgebouw „Rehoboth" een bijzonder Interessante avond. Na een inleidend woord van de nieuwe presi dente, mevr. A A. van der Kwaak-v. d. Berg, hield mej. P. van Wichgeren uit Rijswijk aan de hand van een prach tige collectie dia's een causerie over: .Palestina het land van de bijbel". Tal van bekende plaatsen uit het Heilige Land, welke bekend zijn uit Jezus'rond- wandelng op aarde, werden deze avond in de belangstelling der aanwezigen ge- paatst. Zo werd o.a. aandacht besteed aan de velden van Efratha en de stad van Bethlehem, terwijl ook een „be zoek" werd gebracht aan Jeruzalem, met zijn bochtige, oplopende sraatjes en als tegenstelling zijn moderne bouw werken ZAKENJUBILEUM WASSERIJ „DE EENDRACHT" Temidden van een grote kring van zakenrelaties en vrienden heeft de heer J. Rosdorff zaterdag in Restaurant „Royal" aan de Doezastraat het feit her dacht, dat hij voor 25 jaar zijn intrede deed in het bedrijf van zijn schoonvader, de Wasserij „De Eendracht" aan de Zoeterwoudse Singel. De heer Rosdorff, wiens echtgenote haar man in de was serij trouw ter zjjde staat, is in familie verband de derde generatie aan wie thans reeds vele jaren de leiding van dit bijna 100-jarige bedrijf is toevertrouwd. Vele bloemen en geschenken werden het echtpaar Rosdorffv. d. Bosch deze dag aangeboden. Het personeel ontving t.g.v. dit zakenjubileum een gratificatie. K. EN G. NAAR ROZENBURG Het Chr. Tamboer- en Pijperkorps „Kunst en Genoegen" is zaterdag op uit nodiging van het oranjecomité naar Rozenburg geweest om medewerking te verlenen aan de viering van de verjaar dag van H.M. de Koningin. 's Ochtends werd een kinderoptocht gehouden waaraan „Jong K. en G." en het seniorenkorps medewerkten. 's Middags heeft het bestuur de gele genheid te baat genomen om met alle leden de Deltawerken te bezichtigen. In de avonduren verzorgden de korp sen een muzikale show en als sluitstuk van de dag een taptoe. PROF. DR. A. PANNEKOEK OVERLEDEN In Wageningen is gisteren, ten huize van zijn dochter overleden, prof. dr. A. Pannekoek, oud-hoogleraar in de astro nomie aan de Gemeentelijke Universiteit in Amsterdam en oud-privaat docent te Leiden. Prof. Pannekoek is 87 jaar oud geworden. LPSV PROMOVEERT Door een 82-zege op Velo uit Wate ringen is het eerste team van LPSV ge promoveerd naar de tweede klasse van de Ned. TafeltenniSbond. Westbroek was weer goed op dreef en won al zijn partijen. Habraken en Zirkl zee moesten ieder eenmaal de winst aan een tegenspeler laten. Het 'koppel West- broek-Habraiken, dat dat seizoen nog geen nederlaag leed, wist ook dit keer de winst te behalen. De afdeling tafeltennis van de Leidse Politie Sportvereniging bestaat thans vijf jaajr en in deze tijd heeft het eerste team kans gezien zich naar de tweede klasse op te werken, hetgeen een be hoorlijk resultaat is. N.V. WERNINK'S BETON MIJ In de gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der NV Wemink's Beton Maatschappij is het dividend op de gewone aandelen vastge steld op 9%. De heer C. Kolff werd als commissaris herkozen. REDDEND ZWEMMEN De volgende leden van de Leidse Red dingsbrigade zijn geslaagd voor een exa men reddend zwemmendiploma A) mevr. Immink-Mulder; mej. H. de Mooy, J. Mollevanger, L. Dijkstra, T. Buma, J. Immink, J. Brummelkamp. De Vink, Lancel, (diploma B)B. Montanus. Het Koninginnefeest in Oegstgeest trok, dank zij het uitvoerige en attractieve programma, dat de Oranjevereniging bood, grote belang stelling, ook van buiten de gemeenet. Hoogtepunten waren het optreden in de middaguren van het Sint-Joris Gilde uit Berlicum en de Kunstrol- schaatsclub „Dordt"Wat van twee tot vijf uur zonder noemenswaar dige onderbreking op het ASC-terrein werd vertoond was zo kleurrijk sierlijk en charmant, dat een enthousiast publiek door soms ovationeel applaus van zijn bewondering en medeleven herhaaldelijk blijk gaf. Middagfeest Na een welkomstwoord door de voor zitter der O.V., de heer van Weizen, ge richt tot medewerkers en autoriteiten, onder wie burgemeester H. L. du Boeuff en het ten gehore brengen van het volks lied, zette de leider van het gilde de heer E. Gerrits uiteen hoezeer door de glide- geest en de broederschapsgedachte de Brabantse tradities in ere worden gehou den. Trommelaars en vendelzwaaiers brachten hun groet en zorgden meteen al voor een geest van zwier en gezellig heid. Daarmee werd bovendien nog eens herinnerd aan de hulp, die Oegstgeest aan Berlicum bracht bij de wederopbouw na de oorlog, nl dit vendelzwaaien zit een bijzondere symboliek. Onder meer werd tot uitdrukking gebracht de strijd tussen goed en kwaad en de overwinning van Sint Joris op de draak. De vende liers in hun typische klederdracht han teerden hun grote en kleurige vlakken op zo'n indrukwekkende wijze, dat hun op treden een lust voor het oog was. Na dit succesvolle begin kwamen op het plan kier met suggestieve decors op de ach tergrond de Dordtse rolschaatsers met hun show „La Fóret Enchantée" (Het toverbos). In dit ballet traden als solis ten op Elly Koopman, Nelly en Willy Mol, Janny Paerels en Tineke Vethuys. De choreografie was van Nel van den Adel. Opvallend was de bijzondere zorg, die aan de kostuums was besteed. Dit ballet, waaraan o.m. een groep kinderen als kabouters meewerkten, werd zo gra cieus en beschaafd opgevoerd en de mu ziekkeuze was zo vertreffelijk, dat deze Dordtse club een zeer goede indruk maakte. Solistisch werd dikwijls uitste kend rijden te zien gegeven. Ondanks het feit dat een plankier niet van zoda nige kwaliteit kan zijn als van een vaste rolschaatsbaan. zwaaiers vrij vendelen, waarna dit mid dagprogramma werd besloten met een komische rolschaatsshow „In de Soete Suykerbol". Om enkele dolle situaties werd hartelijk gelachen. Kinderbijeenkomsten Het was niet alleen dit middagfeest dat grote belangstelling trok. Reeds de avond te voren waren de feestelijkheden begonnen door de openstelling van de kramen in het Wilelminapark, waar al tijd een grote aantrekkingskracht van uitgaat. Het gemeentehuis was geïllumi neerd met honderden lampjes. Aan de lampionoptocht werkten verschillende muziekkorpsen en bands mee. De aubade van de schooljeugd onder leiding van de heer Chris Hanegraaff, afgewisseld met volkszang en muzikale medewerking van koperblazers van „Concordia" en een toespraak door de burgemeester vormde een goed begin van Koninginnedag. feestelijk uitgedost, gingen in optocht naar de feestzalen. Voor de oudere jeugd waren er voorstellingen in de recreatie zaal van Endegeest. Aan het tonknuppelen, waaraan ieder vrij kon deelnemen, heeft men veel ple zier beleefd, temeer omdat drie Ameri kanen, na dit typische spel te hebben gefilmd, zich ook als deelnemer opgaven. Voor de kinderen van 912 jaar waren er wedstrijden nl. ringsteken op de fiets, wagenrace en wedstrijden met trap auto's. De prijzen werden uitgereikt in de Hofdijckschool. De prijswinnaars waren: Ringsteken fiets (meisjes): 1. E. de Jong; 2. T. Bal; 3. I. Schnieder; 4. A. v. d. Brink. Ringsteken jongens: 1. J. Heman; 2. J. J. Gerbrands; 3. H. Deketh. Wagenrace (meisjes): 1. E. Hoender- daal; 2. W. Boon; 3. M. Bouwmestr; 4. W. v. d. Luyt; 5. M. Vrlinde. Wagenrace (jongens): 1. E. Vermund; 2. H. v. Iterton; 3. A. Ruygrok; 4. H. v. Egmond; 5. R. Lesquiller. Trapauto (meisjes)1. A. Wijntjes; 2. M. Balt; 3. H. v. d. Mey. Trapauto (jongens)1. G. Smit; 2. O. Cromwinkel; 3. K. Zwarenstein4. E. Sluyterman; 5. D. Held; 6. G. Schrikken; 7. T. van Duyn. LEIDERDORP Zes jubilarissen werden Koninklijk onderscheiden FEEST BIJ DE TOUWFABRIEKEN Voor een aantal personeelsleden van de N.V. Vereenigde Touwfabrieken zal de 29ste april 1960 wel altijd als een van de hoogtijdagen in hun leven ge boekstaafd blijven. Het betrof de he ren M. Dekker, J. Lagrand, P. J. G. Polhuys, C. Ton, J. M. van Weelden en D. v. d. Wijngaard, die het bedrijf veertig jaar hebben gediend. Geheel onverwacht waren zij die dag des morgens'genodigd om in gezelschap met hun echtgenote naar het bedrijf te komen, waar zij in de kantine door de personeelchef en de maatschappelijk werkster werden welkom geheten en laatstgenoemde de dames een origineel boeket in de nationale kleuren aan bood. Nadat de koffie aan jubilarissen en aanwezige afdelingschefs en vertegen woordigers van de Ondernemingsraad was rondgedeeld, betrad o.a. de burge meester van Leiderdorp, de heer K. v. Diepeningen, in gezelschap van de di recteur, de heer H. B. Haanappel, de kantine. De heer Haanappel leidde met een korte toespraak de burgemeester in, die zich tot de jubilarissen wendde en een toelichting gaf op de „lintjesre gen", die over een aantal Nederlanders' Lezers schrijven Parkeren in Oegstgeest In uw blad van donderdag 28 april 1960, las ik als inwoner van de ge meente Oegstgeest het raadsverslag van de op 27 april gehouden gemeenteraads vergadering. Het vie lmij op dat de heer J. A. Bouland (VVD) bij B. en W. erop aan drong maatregelen te bestuderen hoe men in de toekoms het probleem over he tparkeren van auo's langs de we gen min of meer kan oplossen. Hij spreekt niet over garages. Is de ge meenteraad van oordeel dat het beter is om auto's langs wegen te parkeren in plaats van in garages? Of is dit de wens van de auobezitter of misschien van de heer Bouland? Men kan niet beweren dat er garage- ruimte tekort is in Oegstgeest. De ga ragebedrijven beschikken over vol doende ruime. Ik kan ook niet geloven, dat het voor een auto beter is deze buiten de deur te laten staan. Mogelijk is er iemand die me enig lcht hierin kan verschaffen. H. G. F. OEGSTGEEST JONGEN VIEL UIT SCHUIT Een 16-jarige jongen uit Leiden is za terdagmiddag omstreeks kwart over vijf op het kermisterrein bij Het Witte Huis uit een schuitje, waarmede hij in gezel schap van een meisje aan het schom melen was, gevallen. Hij heeft vermoe delijk een hersenschudding opgelopen. Ds. J. H. Kappers neemt beroep doen Na vele malen beroep te hebben uit gebracht en herhaaldelijk teleurstelling te hebben ondervonden, kreeg het kerk bestuur van de Gereformeerde Kerk za terdag het verheugende bericht dat ds. J. H. Kappers uit St.-Jacobi Parochie het beroep naar Oegstgeest heeft aan genomen. Ds. Kappers, die 24 juni 1923 werd ge boren, aanvaardde in oktober 1955 het predikambt in zijn eerste en enige ge meente, die van St.-Jacobi Parochie. WARMOND Kinderbloemencorso was weer mooi Ook in Warmond werd Koninginne dag op waardige wijze gevierd. Des morgens hadden alle kinderen, uitge rust met oranje sjerpen, feestmutsen, vlaggen en toeters zich verzameld bij het gemeentehuis. Van hieruit vond een rondgang door het dorp plaats, voorafgegaan door het comité en be geleid door de beide plaatselijke mu ziekkorpsen. Evenals vorige jaren was er ook weer een kinderbloemencorso georga niseerd. De deelname die toch al ieder jaar groter werd, was dit jaar buiten gewoon groot en er waren vele leuke en kunstige stukken te zien. Na een rondgang door het dorp kon ten ge meentehuize de burgemeester de vol gende prijzen uitreiken: Groep I. auto peds: 1. Lia Ouwehand; 2. Okkie v. d. Voet; 3. Herman Sikking. Groep II. fietsen: 1. Elly Sikking; 2. Henny v. d. Voet; 3. Robert van Ben- tem. Groep III, andere voertuigen: 1. Leo van Rijsbergen; 2. Henk Hoekstra; 3. Rudi de Rooij; prijs voor vakwerk bloembindkunst: Henri van Westerop. Groep IV, groepen met 2 en 3 perso nen: 1. Marlinde Rosenwald; 2. Peter Vollebregt; 3. Theo Beugelsdijk. Groep V, groep van 4 personen of meer: 1. Jan van Leeuwen en Jan v. d. Voet; 2. Gerard Landman; 3. Bert Beugelsdijk. Voor de geestigste uitbeelding: 1. Willy van Maastrigt; 2. Geery v. d. Horst. Voor de mooiste uitbeelding, waarbij het verband van Warmond met de watersport ofwel als recreatieoord tot uitdrukking kwam, kwam uit groep V voor Jan van Leeuwen en Jan v. d. Voet. s Avonds vond op De Baan nog een concert plaats door Warmonds Fan fare, waarna een rondgang door het dorp volgde. WASSENAAR LEZING „OUD WASSENAER" Middeleeuwse waard was een aanzienlijk man Omdat de zetel van de Historische Vereniging Oud Wassenaer het Kasteel Oud Wassenaar is en dit kasteel thans vijftig jaar bestaan als hotel-restau rant, stond de lezing, die de vereni ging (vrijdagavond) haar leden bood, in het teken van dit jubileum. Het be stuur had prof. mr. B. H. D. Hermes- dorf, uit Nijmegen, uitgenodigd een causerie te komen houden over ,,de waard als bemiddelaar van cultuur". Prof. Hermesdorf heeft enige jaren ge leden een studie gemaakt van het her- bergwezen in de Middeleeuwen in ons land en in de ons omringende landen en op een bijzonder boeiende wijze heeft hij voor de leden van ,,Oud Was senaer" de figuur geschilderd van de waard, zoals zich dat laat construeren uit oude geschriften, keuren van stads besturen en stadsrekeningen. De waard in de Middeleeuwen is een aanzienlij ker man geweest, dan wij ons nu kun nen voorstellen. Er was ook veel meer verkeer dan wij doorgaans menen. De waard was bij de bedrijvigheid die dit reizigersverkeer met zich meebracht, in het contact met buitenlanders, in de ontmoeting van verschillende cultu ren een belangrijk verbindingsman. Het beroep van de waard was zeer eer zaam, dat ook door adellijke families werd uitgeoefend. De middeleeuwse waard had een eigen ere-code: hij ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin elk jaar neerdaalt. De heren P. J. G. Polhuys, J. M. v. Weelden en D. v. d. Wijngaard kregen de medaille in zilver en de heren M. Dekker, J. Lagrand en C. Ton in brons. Z .-Holland '56 (4%) mocht geen Jacht maken op andermans gasten. Vaak trad hfl voor zijn gasten op als makelaar, als vertrouwensman dus. In veel plaatsen was de waard volkomen aansprakelijk voor de daden van zijn gasten, ook buiten de her berg. De causerie van prof. Hermesdorf werd door een groot aantal aanwezi gen met grote belangstelling gevolgd. De „waard" van Kasteel Oud Wasse naar, de heer G. de Graaf, die een der oprichters is van de Historische Vereniging, werd op deze avond ver rast met een geschenk, dat uitdrukking wil geven aan de dankbaarheid van de vereniging voor de gastvrijheid, die zij in het Kasteel geniet: een in verzil verde lijst gevat portret van de familie Van Wassenaer. Het werd hem namens het bestuur overhandigd door de heer L. G. Oosterling. Gisteren is in Wassenaar het prak tische gedeelte begonnen van het ver- keersexamen 1960. Tot en met 9 mei a.s. zullen dagelijks enkele groepen scholie ren het examen afleggen. De jaarlijkse campagne voor het Rode Kruis zal gevoerd worden van 23 mei tot en met 4 juni a.s. De collecte wordt voorbereid door een campagne comité onder voorzitterschap van jhr. R. E. Laman Trip. De onlangs in Wassenaar gehouden collecte voor het tbc-fonds „Draagt El kander Lasten" heeft een bedrag van f. 1105.32 opgebracht, een resultaat waar mede de plaatselijke commissie zeer te vreden is. Zestig jaar zakenman Zaterdagmiddag heeft in Kasteel Oud Wassenaar de heer D. H. Pasman gere cipieerd ter gelegenheid van het feit, dat hij zestig jaar geleden zijn loopbaan als zakenman begon. Op 11-jarige leeftijd, na enkele jaren lagere school, kwam Dirk Pasman in het bedrijf, dat zijn vader een gepensionneerd Rijksveld wachter in Steenwijk had opgericht: een slagerijtje, waaruit zich later grote slachterijen en fabrieken zouden ont wikkelen. Thans is de heer Pasman de leider van een concern, dat uit een twaalftal n.v.'s bestaat, waarvan de N.V. Beheer en Handelsbank en de N.V. tot Exploitatie van Onroerende Goederen Depa, beide in Den Haag als moeder maatschappij beschouwd kunnen wor den. De heer D. H. Pasman is een bekende figuur geweest in de ruitersport, even als trouwens zijn broer de heer J. H. W. Pasman, die zaterdag op de receptie een hartelijke toespraak hield en iets uit de geschiedenis van het Pasman-concern vertelde. De heer A. Graaf, procuratiehouder bood de jubilaris namens het personeel een herinneringsplaquette aan, waarna de heer D. H. Pasman een dankwoord sprak en meedeelde, dat hij op de Ve- luwe een stuk van 100.000 m2 bosterrein heeft gekocht en daar bungalows zal laten bouwen waarin het personeel gra tis de vakanties kan doorbrengen. Onder de velen die hun gelukwensen kwamen aanbieden waren de burgemees ter van Wassenaar en mevrouw J. Baro nesse van Wijnbergen-Michiels van Kes- senich, mr. T. A. van Dijken, lid van het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, de heren ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel en D. W. Detmeijer, wethouders van Den Haag en ds. J. T. Wiersma, hervormd predikant in de wijkgemeente De Kieviet. ZOETERWOUDE Korte raadsvergadering De raad kwam vrijdagavond in verga dering bijeen. De agenda vermeldde slechts twee punten. Ingekomen was een verzoek van de Speeltuinvereniging Het Centrum om een renteloos voorschot van f. 3122.40, alsmede een verzoek om f. 1800 subsidie voor de kosten van toezicht in de speeltuin te verlenen. B. en W. vroe gen hierover het advies van de commis sie voor de financiën. De commissie is ervan overtuigd dat hulp geboden moet worden. Zij adviseert dan ook geen ren teloos voorschot te verstrekken, doch een uitkering ineens te verlenen van f. 4000, onder bepaling, dat hiervan minstens f. 2850 moet worden besteed voor het aanschaffen van speeltuig voor de kin deren. B. en W. sfln het hiermee eens. doch willen de speeltuinvereniging verder de verplichting opleggen de ingediende be groting te wijzigen in dien zin, dat daar van f. 300 wordt geschrapt voor het ope ningsfeest van de speeltuin, f. 300 voor de speeltuindag (17 juni) en f. 150 voor het St.-Nicolaasfeest. De heer Van Vliet vraagt hoe de Com missie is gekomen tot het advies om een bedrag van f. 4000 ineens te geven (dus zonder terugbetaling) inplaats van het renteloos voorschot? De voorzitter antwoordt, dat bij een renteloos voorschot de begroting van de vereniging jaarlijks met een aanzienlijk bedrag wordt verzwaard, terwijl de ver eniging dit toch niet kan opbrengen. Een jaarlijks subsidie tot eenzelfde be drag als het terug te betalen gedeelte van het renteloos voorschot zou dan no dig zijn. Nu kan de gemeente in 10 ja ren het bedrag van f. 4000 afschrijven, zodat dan jaarlijks f. 400 ten laste van de gewone dienst blijft. Na enige dis cussie werd het voorstel van B. en W. dan met algemene stemmen aangeno men. De heer Van Diemen, die de nood- slachtplaats aan de gemeente verhuurt, verzocht de huur van dit gebouw met ingang van 1 april met 15% te verho gen. B. en W. stelden voor de huur vast te stellen op f. 860 per jaar. Hiertoe werd besloten. (Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd) BEURSOVERZICHT Hoogovens en claims Aku flauw Amsterdam, 2 mei Bij kalme handel zette het Damrak de nieuwe beursweek in een mineur-stem ming in voor claims Aku en de Hoog oven-papieren. De stemming voor claims Aiku en Hoogovens was bepaald flauw. De internationale waarden vielen, vooral bij de opening heel erg mee. De koers verschillen waren dan ook zeer gering, ten opzichte van de slotkoersen van vrij dag jl. De door de Nederlandse regering genomen kredietfoeperkende maatrege len, de industrie betreffende, werden door de beurs aanvankelijk opzij gelegd en waren vrijwel niet van invloed op de koersvorming van de internationale waarden. Dat de internationals meren deels een weinig lager in de markt la gen, moet dan ook overwegend worden toegeschreven aan gebrek aan koop orders, waardoor het geringe aanbod toch nog de overhand had. Aku's open den op 460%, tegen een vorige slotprijs van 46iy4. Philips opende 2% phnt lager op 922. Unilever daarentegen opende ca. 2 punten hoger op 822. Kon. 'Olies op f. 146,90 ruim f. 1.- lager. Hoogovens bij en openingsprys van 645. ciroa 7 pun ten beneden de vorig eslotprijs. Aku's op f. 112,50, f. 1,beneden de 6lotpriJs van vrijdag jl. Gedurende het verdere beurs - verloop hield het aanbod, zij het in ge ringe mate. aan. Aangezien hiertegen over geen kooporders stonden, daalden de koersen over de gehele linie. Aku's zakten in tot 456. Philips moest meer terein prijsgeven tot 915. Unilevers za gen de aanvankelijke koerswinst verlo ren gaan doordat de certificaten daal den tot 818. Kon. Olies verloren nog een paar dubbeltjes tot f. 146,50, terwijl Hoogovens verder inzakten tot 634. Ook claims Aku moesten met een nog lagere openingsprys genoegen nemen daal- d entot f.110. Hier en daar trad tegen het slot een licht herstel in. Scheepvaarten vrijwel zonder zaken. Ook in de cultures viel weinig te bele ven. De koersen verschilden niet veel bij die van het vorige slotpeil. Staatsfond sen uiterst kalm en praktisch onveran derd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 2 mei. Londen 10.58%—10.59%, New York 3.76%3.77%, Montreal 3.90%3.90%, Parijs 76.87%—76.92%, Brussel 7.56— 7.56%, Frankfort 90.38%—90.43%, Stock holm 73.00—73.05, Zürich 86.90—86.95, Milaan 60.73%60.78%, Kopenhagen 54.65%—54.70%, Oslo 52.87—52.92, We nen 14.47%—14.48%, Lissabon 13.18%— 13.20%. Beurs van Amsterdam Maandag 2 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers Ned. '58 4% Ned. '59 4% Ned. '59 4% Ned. '53 3% Grootboek obi. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. *37 3 Dollar lng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Ned. WB. 6% koers v. heden 99% 99% 99% 99% 97tV 97% 93H 93% 78 92 92%GB 94% 95% 93% 93% 93 93% 86% 86% 86% 86% 88% 88% 90% 90% 89 89% 93 93% 97%GB 97 ft 97% 97% 93 93 89% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmij Amst. Rubber H.VA Senembah AK.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Deli Mij.en (Ver.) Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens cert Müller en Co. NH. Ned Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon Olie (f20.— tdem (50 A f20.—) Holl. Amer. iyn Java China Paket K.L.M Kon Ned Stmv Mij Kon. Paket Mij Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr eert v. Ommeren eert. Kon. Rott. Lioyd Ned Scheepv. Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 idem '48 (3%) R'dam '52-1 (4%) ld. ld. *37 I-II (3%) 35% 35% 159 158 266 266 GB 110%GB 110 163 162% 545 535 GB 460 %GB 455% 287 GB 798 790% 175.50 172 270% GB 269% 651 GB 630 449 444% 483 470 L 923 %GB 914 277% 275 818% 816% 188 %GB 349% 347 699% 691% 151 149.20 147.90GB 146.70 136 134% 137% 139% 109.50 109 175 %GB 172% 126% 128% 156 154 135% 135 235% 236 141% 138 140 GB 139% 93% 93% 97% 93% 99 B 99% Bankwezen Pi1".1: ,'58 (5*> 103'i 10354 ld. N.WJB. '52 (454) 96)4 96V4 Industr. Obligaties Philips Dollarlng "51 9454 95 Premieleningcn A'dam '53 3 100)1 A'dam '51 I 254 84% 84 A'dam '66 I 25479)4 79J! A'dam '56 H 254 95\ 94.V Eindhoven '54 254 79 1_ Enschede'54 254 80 80 Den Haag '52 I 254 86 Idem H 254 88% 8754 R'dam '52 I 254 86"i 88>4 wem n 254ü-4 Idem '57 254 903* 09 Utrecht '52 254 Z.-HOU. 1957 254 94% 94 niet-actieve aandelen Bank. en Credletinstellingen S**ili50 HJ3.U. eert. nvi 518,4 Rett. Bank ilh: 1 Twentsche Bank 262 259 Industrie Ondernemingen Albert Heyn387 3914 Borsumy58u 57£ K. N. Edmet A-AA 97% g8 Idem pref wd 108 108 Electrolasmy 317 Kon Ned Grofsm 152 155 Holl Constructie 490 lng. bur v. Bouwmjv 262 e.d. 257 Internado 105 160 Int. Kunststof f Ind 63 63% Leidse Wolspmnery 392 385% Rott. Droogdok My 587 575 Sikken's Laklaor 626exd. 620 Ver. Touwfabrieken 311 Walvisvaart 112% 111% Wemink's Betonm 158 Van Wijk en Heringa 114 113% Zaalberg 117 119 Spoorwegen Dell Spoorweg My 5% 6 Amerik. fondsen Canadian Pacific R 25% 25% Intern NlckeJ 103% 102% Anaconda 51% 51 Bethlehem Steel43 53% Cities Service 40% 41 B General Motors 44% 44% Kennecott79% 78% Republic Stee) 59 57% Shell OU 62% 64% Union Pacific 25% Un. States Steel 75% 74%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9