DODENHERDENKING „Loerder" bekent moord op Lina Feenstra Na Washington nog topoverleg van het Westen in Istanhoel en Parijs „Advocaten van de straat" Na 22 dagen intensief speurwerk', vingerafdruk werd zijn noodlot Duits-Nederlands akkoord over de export van brood Oefeningen in pas op de plaats doen meer heen en weer gepraat dan beslissingen verwachten.... MAANDAG 2 MEI 1960 Enorme spraakwaterval ging zaterdag over de hoofden van talloze Leidenaars „Ge woont in een proper landzulle, waarom zoudt ge dan geen propere brillenglazen hebbenGeeft uw bril moar erkens hier, dan zult ge het wonder van dit schone preparaat kunnen aanschouwen"Eén van de talrijke omstanders staat met groot genoegen „efkens" zijn bril af. Een veegje hier, een veegje daar en zijn brillenglazen zijn weer kristal helder. En maar praten dat Vlaamse „menneke" in zijn sappig taaltje en als meneer pastoorke d'er niet bij werd gehaald.Het waren niet alleen onze zuiderburen, doch standwerkers uit het gehele oranje- feestvierende Nederland, die zaterdag het Stadhuisplein en het markt terrein bevolkten. Ditmaal werd naast de gewone zaterdagse markt een standwerkersconcours gehouden. De deelnemers hieraan werden door een jury beoordeeld o.a. naar de kunst van verkopen, originaliteit en welsprekendheid. Wel dat laatste hadden alle deel nemers onder de knie. Wat het verkopen aangaat nee daar waren ze niet voor naar de Sleutelstad gekomen, dat was maar bijzaak Goed, als de mensen wilden konden ze de apparaten, prepa raten en andere specifieke marktartike- len voor een spotprijsje kopen, de hoofd zaak was echter reclame maken voor het een of andere produkt. Tenminste dat zeiden ze. Niettemin werd er door sommigen een aardige handel gedreven en wie zal beweren, dat de gewiekste kooplui daar geen schik in hadden De Belgische „brillen-poetser" kon daar aardig over meepraten. In zijn ge streept „pyama-jasje" heeft hij heel wat van zijn „glansmakende" staafjes ver kocht. En of het nu knoeierij was, zoals een bejaard meneertje naast ons veront- j waardigd opmerkte of dat het maar „ge- woon" zeep was, dat zal niemand van de omstanders, en dat waren er velen, deze eerste prijswinnaar van het Expo- standwerkersconcours in 1958, zoals op een groot papier stond te lezen, kwalijk nemen. Hij heeft heel wat marktbezoe- kers een vrolijk, onbezorgd kwartiertje bezorgd. Op een plankier stond enkele meters verder een verkoper van vulpennen, die er een jongetje had bijgehaald om maar genoeg mensen om zich heen te verza melen. En wat is een beter middel om in deze opzet te slagen dan het tevoor schijn tevoren van het aloude konijn uit een opgevouwen krant, die de jongen wel een kwartier lang in zijn handen moest houden. Iedereen weet, dat hij of zij in de maling wordt genomen, doch de koopman doet zijn vulpenset voor een zacht prijsje van de hand en maakt een mooie reclame voor zijn produkt. „As ge maar leut het" „As ge moar leut het", dacht die an dere Vlaming, die luidkeels stond te ver kondigen, dat de huisvrouw deze zomer veel werk wordt bespaard, als ze maar even naar zijn groenterasp komt kij ken. Verderop staat een man in een witte jas, die met een nonchalant ge baar reepjes chocola in een papieren zak smijt. Een, twee drieof het maar niets is. En dat alles krijgt u voor het bespottelijke prijsje van Ook de Ve- luwse heide-schilder, die met gulle hand voor een kwartje asbakken met verlich tingsplaten uitdeelt en zijn marktkraam atelier heeft volgehangen met blauwe, bewolkte luchten, schilderachtige huisjes met rode daken en paars-bloeiende heidestruiken, trekt weer veel publiek. Vijf meter verder staat een man, die kennelijk nog eieren heeft overgehou den van Pasen. Hij slaat tenminste ijverig eieren stuk en gooit de inhoud in een beker. Beetje suiker erbij, beetje dit, beetje dat en danblijkt, dat hij een nieuw soort roomklopper aan de man brengt. Hij geeft een enorme „klop partij" weg, die tot resultaat heeft, dat vele kloppers van eigenaar verwisselden. „Hé, meneer kom'es hier met uw fiets! Hoe oud is ie? Weet u het niet. Hindert helemaal niet. Ik zal u eens eventjes laten zien, hoe het lakwerk van een fiets kan glimmen". En na een korte demon stratie gaan de tubes en de flesjes over in andere handen. Weer een eindje ver der staat een vrouwelijke standwerker in felle bewoordingen de wonderlijke mogelijkheden van een groen stukje ossegalzeep uit te leggen en vele Leidse huisvrouwen zullen misschien hun maandagse was doen met dit „wonder" wasmiddel. Zo stonden ze zaterdag hun waren aan te prijzen: „de advocaten van de straat". Want praten konden ze, dat zal ieder, die de markt heeft bezocht moeten beamen. Dit standwerkers-concours kan zeker geslaagd genoemd worden. Velen hebben, aangelokt door het zo nu en dan schijnende oranjezonnetje, het markt terrein opgezocht en de woordenvloed over zich heen laten gaan. Velen hebben staan glimlachen of zijn soms in een schaterlach uitgebarsten envelen zijn wat guldens armer geworden. De uitslag Er waren drie eerste prijzen uitgeloofd in de vorm van een ets. Zij werden toe gekend aan: A. Ludwig (schilderstukjes), S. Levie (groenterasp), D. Jansen (fruit- pers). Vjjf tweede prijzen werden uitge reikt t.w. aan: C. Klein (fluitjes), M. v. Gelderen (ballonnen), T. v. Amelsfoort (chocolade), E. Moffie (brillenstift) en P. Nijhuis-Kroon (ossegalzeep). De troostprijzen waren voor: Chr. Nijhuis (nylonkousen), J. Meijer anjdierplan ten)W. Huygen (poetsmiddel), M. Janssen (verrekijkers) en A. Jongbloed (verfspuit) De jury bestond uit de heren: dr. K. Reitsma, F. Verstegen, H. de Wilde en C. F. Meerpoel. De Vlaamse „brillenstift"-verkoper wist door zijn goochelkunst en ge weldige woordenrijkdom vele men sen om zich heen te verzamelen, waardoor zijn beslist „wonder baarlijk" artikel grote aftrek vond. (Foto L.D./Holvast) (Van onze Amsterdamse correspondent) Vrijdagavond om half negen omsingelde een klein legertje politie mannen een huis in de Grote Kattenburgerstraat te Amsterdam en arresteerde daar een 28-jarige los werkman, vader van een gezin van vier kinderen. Om kwart voor tien bekende deze. Tijdens het verhoor op het bureau Linnaeusstraat tegenover commissaris W. G. T. A. Binnendijk: „Ik heb Lina Feenstra gewurgd." Niemand in de volkrijke Eilandenbuurt heeft iets van die arrestatie gemerkt. Niemand van de recherche van het bureau had verwacht dat de man zo gemakkelijk zou bekennen. Binnen een uur was de moeilijk ste recherchezaak sinds de oorlog rond, precies 22 dagen nadat de 17-jarige telefoniste Lina Feenstra afkomstig uit Leeuwarden in haar kamer in het huis van hoofdinspecteur van politie J. Schipper in de Ter Gouwstraat nummer 16 te Amsterdam het leven verloor. Eén enkel bewijsstuk heeft geleid naar dat huis in de grote Kattenburgerstraat, een vingerafdruk op de gitaar van het vermoorde meisje. Het is een buiten gewoon moeilijk en bijzonder secuur werk geweest om die ene vingerafdruk te identificeren. De man die hier na vele dagen speurwerk in slaagde was de rechercheur bij de dactyloscopische dienst van het Amsterdamse hoofdbu reau, J. R. Hemmen. Hij ontdekte dat deze vingerafdruk afkomstig moest zjjn van een man, die reeds eerder met de politie in aanraking was geweest wegens een diefstal en die in het politiearchief de aantekening had gekregen een „voyeur", een „loerder" te zijn. waardering voor het onderzoek Een oververmoeide Commissaris Bin nendijk, wie het tekort aan slaap en de ingespannen arbeid van de afgelopen drie weken van het gezicht was te lezen, werd met zijn resultaat gefeliciteerd door officier van Justitie, mr. W. P. Bakhoven. „Ik heb bijzondere waardering voor de wijze waarop het onderzoek heeft plaatsgehad", zei de officier, maar de commissaris wimpelde af: „Dit is prima groepswerk geweest. De eer komt toe aan de gehele Amsterdamse politie". Mr. Bakhoven, die de afgelopen we ken van uur tot uur met commissaris Binnendijk overlegde over de gang van zaken in het onderzoek, heeft een korte toelichting gegeven op de nu afge ronde moordzaak-Feenstra. commissie efficiënte woningbouw (Speciale berichtgeving) De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen heeft te Den Haag de „Keuzecommissie efficiënte woningbouw" geïnstalleerd. Deze commissie is op verzoek van de minister ingesteld door de stichting Stu diegroep Efficiënte Woningbouw en staat onder voorzitterschap van de heer W. Thomassen, burgemeester van En> schede. Zij heeft tot taak woningbouwplannen te selecteren die reeds tot uitvoering zijn gebracht en woningen hebben opgele verd, welke een goede woonwaarde paren aan de mogelijkheid van lage bouwkos ten door een doelmatig en beknopt bouwplan en een sobere uitvoering. De plannen zullen aan de keuzecommissie worden voorgelegd door een aantal or ganen, welke de Stichting in overleg met de minister heeft aangewezen. Dit jaar zullen 5000 woningwetwonin gen volgens de geselecteerde plannen in aanbouw genomen kunnen worden ten behoeve van gezinnen met een inkomen, dat beneden het gemiddelde arbeiders inkomen ligt. Door de doelmatige opzet en rationele uitvoering van de woningen benevens verhoging van de jaarlijkse bijdrage daarvoor met 40 procent (dJ. gemiddeld f. 2.- per week) zullen de hu ren laag kunnen zjjn. De 5000 woningen komen ten laste van het reeds aan de gemeenten toegewe zen normale contingent woningwetwo ningen. directeur dellaert verlaat schiphol De 66-jarige heer D. F. M. DeUaert. directeur van de N.V. Luchthaven Schiphol, zal dit vliegveld na 40 jaren dienst verlaten. Op 30 juni a.s. gaat hjj met pensioen. Hij zal worden opgevolgd door de bei de adjunct-directeuren, de heren S. de Mul en mr. J. C. H. A. van Stapele, die met ingang van 1 juli bij besluit van de vorige week gehouden buitengewone al gemene vergadering van aandeelhouders van de vennootschap tot directeur der NV Luchthaven Schiphol zijn benoemd. De heer De Mul zal de verantwoorde lijkheid voor het technisch beleid dra gen en de heer Van Stapele die voor de commerciële leiding. Na Duits dreigement Ter bescherming van de Duitse producenten (Van onze correspondent te Bonn) Tussen de Westduitse en de Neder landse regeringsinstanties is een over eenkomst gesloten, die de export van Nederlands brood naar de Bondsrepu bliek bemoeilijkt. Bij levering aan de Bondsrepubliek zal met ingang van 1 juli a.s. op Nederlands brood een extra- exporttoeslag van f 6,per 100 kg ko men. Dit plan voor deze exporttoeslag heeft overigens nog de toestemming van de commissie van de Europese Economi sche Gemeenschap nodig om werkelijk heid te worden. Deze overeenkomst is een gevolg van een Duits dreigement. Nadat Neder landse broodfabrikanten met een zeker succes erin waren geslaagd om hun brood in diverse Duitse grensplaatsen af te zetten is men van Duitse bakkerszij de met grof geschut hiertegen in het geweer gekomen. Niet in het minst, om dat het Nederlandse brood goedkoper en volgens velen ook beter is dan het nor male Duitse brood. De Duitse bakkers deden het voorkomen, alsof Nederlandse bedrijven langs de grens miljoenen ge- investeerd hadden om de Duitse brood- markt te veroveren. In feite zijn de in vesteringen zeer gering gebleven en is het Nederlandse aandeel van de Duitse broodafzet slechts een fractie van een procent gebleven. Men schilderde de situatie tenslotte zo kritisch af, dat de C.D.U.-Bondsdag- fractie te Bonn door de knieën ging on der de druk van een bepaalde belangen groep en een wetsontwerp liet opstellen om de invoer van Nederlands brood te weren. RECHTZAKEN ONTSLAG „OUDE" COMMISSARISSEN NED. KABEL GEVRAAGD (Van onze Haagse redactie) Op de komende, in mei te houden, aandeelhoudersvergadering zal een aan tal aandeelhouders van de Nederlandse Kabelfabriek te Delft het ontslag vra gen van vijf zgn. „oude" commissarissen, te weten die commissarissen, die reeds voor de fusie van de NKF met de Hol- landsche Draad- en Kabe'fabriek (Dra- ka) zitting hadden in het college van commissarissen. Zoals gemeld is verleden week door de rechtbank het verzoek afgewezen (inge diend door een groep andere aandeel houders) op nietigheid van het bekende compensatiebesluit. waarbij aan „oude" commissarissen boven hun tantième jaarlijks f. 25.000 zal worden uitgekeerd. Men zal thans in hoger beroep gaan. Arabische betoging in Libanese hoofdstad De Amerikaanse ambassade en andere gebouwen van Amerikaanse instellingen in de Libanese hoofdstad Beiroet kregen zaterdag extra-politiebewaking, toen cir ca 2500 studenten zich opmaakten om een betoging te houden uit protest tegen de boycot van een Arabisch schip, dat in de haven van New York ligt. De be toging verliep zonder incidenten. De po litie belette de betogers de haven van Beiroet binnen te trekken, waar zij hun steun wilden betuigen aan de haven arbeiders, die geen Amerikaanse sche pen willen laden of lossen. President Nasser heeft zaterdag bij de opening van de economische conferentie van Aziatisch en Afrikaanse landen te Cairo gezegd, dat de Amerikaanse auto riteiten wel bijzonder laks zijn geweest tegenover de weigering van de Ameri kaanse havenarbeiders om het Egypti sche schip „Cleopatra', dat in de haven van New York ligt, te lossen. Het lijkt wel of ze in Washington onder Zionis tische druk staan, aldus Nasser, die er over klaagde, dat Eisenhower zich niet veel aantrekt van de rechten van de Arabieren in Palestina en alleen maar aandacht heeft voor de eis van Israël voor vrije vaart door het Suezkanaal. Maar deze vaart is geen zaak van le ven of dood zoals het Palestijnse vraag stuk, aldus Nasser. Wij zijn geen groot land en kunnen de V.S., die een wereld macht zijn economisch niet veel kwaad doen, maar wij verdedigen onze rechten en onafhankelijkheid, zo zei hij. Protest detailhandel De werkgemeenschap Buitenlandse Handel van de Westduitse detaillisten heeft tegen deze gang van zaken reeds fel geprotesteerd. Zij wijst erop, dat hier een kartelachtige afspraak is gemaakt en dat hiermede reeds ten derde male de bepalingen van de Europese Econo mische Gemeenschap in het geding zijn gebracht .tengevolge van een bepaalde economische politiek in de Bondsrepu bliek, die de landbouwbelangen en ze kere industriële groepen ten koste van alles wil steunen. Eerst sloot het West duitse ministerie van Landbouw twee jaar geleden met Nederland en Dene marken een akkoord inzake hogere ex portprijzen van Nederlandse en Duitse kaas, daarna slaagde Bonn erin de prijs van Nederlandse boter omhoog te schroe ven. Thans geschiedt dit met brood, met het dreigement, dat brood en dergelijke produkten anders in de z.g. markt-or- dening voor graan, die zwaar belast is, zullen worden betrokken. In feite gaat het bij dit alles om de bescherming van de Duitse brood- en graanproducenten. De bovengenoemde werkgemeenschap van de Duitse detail handel heeft erop gewezen, dat West- Duitsland meel naar Nederland expor teert tegen prijzen, die niet hoger zijn dan de wereldmarktprijzen voor graan en lager zijn dan de meelprijs voor de Duitse bakkers. Dat zou erop neerkomen, dat bij export de Duitse meelprjjzen ge subsidieerd worden. De Nederlandse bak kers kunnen dus met Duits goedkoop meel brood bakken dat uiteraard goed koper is dan het brood dat de Duitse bakkers bakken met hetzelfde meel dat terwille van de Duitse landbouwer duur der is Duitse „waterval" Van Nederlandse zijde te Bonn deel- dede men ons hedenmorgen over de z.g. brood-zaak mede, dat nog geen afslui tende overeenkomst is gesloten. Van Duitse zijde evenwel spreekt men van een principieel akkoord. Na de druk op de kaas- en boter-ex- port dreigen de Duitse verzoeken om de Nederlandse agrarische export naar Duitsland te beperken volgens Neder landse kringen de allure van een „wa terval" te krijgen. Vandaar dat men voorlopig eerst de beslissing van de Eu ropese Economische Gemeenschap wil afwachten. Bovendien dreigt dan nog een aanklacht van de Nederlandse brood exporteurs tussen de Nederlandse re gering. De exporteurs kunnen met 't ver drag van de E.E.G. in de hand iedere beperking van de uitvoer van brood, dat geliberaliseerd is, voor de rechter bren gen. Van Duitse kant is men bereid de landbouwbelangen en de bepalingen be treffende subsidies aan de boeren ten koste van alles te steunen. Hier speelt niet slechts een economische maar ook een politieke factor een rol van be tekenis. WOENSDAG 4 MEI a.s. des avonds 8.30 uur in de Pieterskerk. Begin en einde van de 2 minuten stilte om 20 uur worden aangegeven door de ontsteking van de straatverlichting. Stille tocht 7.30 uur vanaf Oude Singel bij de Lakenhal. Nadat de vingerafdruk was geïdenti ficeerd was het de moeilijkheid de ar restatie zo te laten plaatshebben, dat de dader geen argwaan zou krijgen. Het plan dat de commissaris en zijn recher cheurs uitvoerden, liep geheel naar wens. De man liet zich arresteren en ging in alle rust mee naar het bureau waar hij zijn gruwelijke daad eveneens in alle rust bekende. hoe het gebeurde De man kende Lina niet. Hij was zelfs niet bekend in de buurt waar het meisje is vermoord. Hij heeft toege geven te hebben „geloerd" in de slaap kamer van het meisje toen deze zich in de nacht van 6 op 7 april tegen één uur ontkleedde. Tevoren had hij een man zien thuiskomen, de hoofdinspec teur Schipper, die hij echter evenmin kende. De man is, nadat het meisje zich ter ruste had begegven weggegaan, maar kwam een uur later terug. Hij is de woning binnengedrongen via een tuimelraam aan de achterzijde, zoals de politie later ook reconstrueerde en stapte de kamer van het meisje, dat begon te schreeuwen, binnen. Vervolgens heeft hjj het meisje ge dood door haar te wurgen met een lint van de gitaar die in de kamer lag. Bij het verwijderen van het lint liet hij een vingerafdruk op het instrument achter. Over wat zich verder of vóór de dood intrad afspeelde, wilde de officier van Justitie zich niet uitlaten. Men kan aannemen, dat hier van een lustmoord sprake is geweest. Mr. Bakhoven had niet de indruk gekregen met een gees telijk onvolwaardige verdachte te doen te hebben. wie is wim van den berg? Welke zekerheid heeft de politie, dat de man, ondanks de vingerafdruk en de vlotte bekentenis werkelijk de dader is? Mr. Bakhoven zei hierover: Hij heeft ons bijzonderheden verteld over de daad zelf die volkomen overeenkomen met wat ons uit het onderzoek is gebleken.. Het zijn bijzonderheden die nog niet bekend zijn gemaakt en die hij dus niet uit de kranten zou hebben kunnen weten". Commissaris Binnendijk en zijn man nen kent één ding nog niet: wie is nu toch die Wim van den Berg (Van onze Amerikaanse correspondent) De topconferentie te Parijs, waar Eisenhower, Kroesjtsjef, Macmillan en De Gaulle elkaar zullen ontmoeten, begint 16 mei. Zelden heeft de Westerse coalitie zich zo grondig op een conferentie voorbereid als in dit geval. Kortgeleden zijn er beraadslagingen op ministerieelniveau te Washington gehouden. Begin mei komen de NAVO-partners bijeen in Istanboel en in de dagen die onmiddellijk aan de 16de mei voor afgaan, zullen Herter, Selwyn Lloyd en Couve de Murville opnieuw overleg plegen. Erg opwindend zijn hun bijeenkomsten niet. Men zou kunnen spreken van „oefeningen in de pas op de plaats", want het Westen gelooft niet, dat er op de topconferentie grote dingen zullen gebeuren en eerlijk gezegd wenst men dat niet eens. Men beschouwt vooral te Washington deze topbijeenkomst als een interim-conferentie, waar men zal trachten de zaken in hoofdzaak bij het oude te laten. Dat zou dan inhouden, dat onaangenaamheden te Berlijn in elk geval wer den uitgesteld. dat m ente Parijs reeds een definitieve ban-overeenkomst met de Russen kan aangaan, maar indien er beiderzijds een eerlijk verlangen blijkt naar een ak koord, dan zouden de ministers dat, na afloop der conferentie, betrekkelijk snel kunnen uitwerken. Zij hebben daartoe echter het fiat nodig van de hoogste heren. Natuurlijk zal men oo kspreken over ontwapening in het algemeen. Dat is altijd een goe donderwerp, wanneer men veel wil praten om daardoor minder tijd te hebben voor andere zaken. De Duit sers zouden niets liever zien, dan dat Berlijn zo weinig mogelijk in discussie kwam. Grote dingen verwacsht men niet op he terrein der ontwapening, maar het westen wil wel proberen om enige vooruitgang in bepaalde sectoren te maken. Men zou bijvoorbeeld wel gaarne tot een verbod komen van satelieten (spoetniks) met een nucleaire lading. Maar veel hoopj heeft men niet, zelfs niet op kleine ontwapeningssuccessen. Kroesjtsjef kan voor verrassingen zorgen Vooral de Engelsen, maar ook som mige Amerikanen, hebben nog hoop op één punt een vordering van belang te maken. Zjj zouden namelijk graag tot overeenstemming willen komen overeen verbod van kernexplosies. Het zal velen daarom misschien verbazen, dat de mi nisters tijdens hun besprekingen te Washington vrijwel niet gesproken hebben over di tonderwerp. De reden is, dat de Fransen het in dit opzicht niet eens zijn met hun Westerse col lega's. Zij willen wel een ban aanvaar den, maar pas nadat alle kernwapenen vernietigd zullen zijn. Indien Frankrijk dit standpunt ooit zou verlaten, zou De Gaulle daartoe het sein moeten geven. De Gaulle arriveert 22 april te Wash ington en met hém zal men het onder werp stellig aansnijden. Fiat van hoge heren nodig Engeland en Amerika zijn nu Frankrijk voorlopig onbereikbaar blijkt van plan besprekingen met de Rus sen over een ba nte houden. Zij zullen dit doen tjjdens de topconferentie, maar niet formeel o p die bijeenkomst. Engeland en Amerika venvachten niet Nog twee besprekingen Men gevoelt er zioh niet geheel ge rust op. dat Kroesjtsjef niet lastig zal word enover Berlijn. Twee dingen kun nen hem misschien schappelijk houden: Eisenhower komt spoedig naar Moskou en een ban op kernexplosies kan Kroesj tsjef als een persoonlijk succes beschou wen. In Berlijn is het Westen op zijn hoogst tot enige accomodati bereid, die echter in wezen de zaak zou laten zoals zij is. Von Brentano toonde zich in Washington nu wel gerustgesteld, maar Adenauer blijft iedere bespreking van Berlijn griezelig vinden. Over de grote onderwerpen zijn de Westelijken het meestal we leens, maar op de derde dag heeft men onder de verzamelnaam „be trekkingen tussen Oost en West" een heel stel onderwerpen aangeroerd, waar nog geen eenstemmigheid over bestaat en waar men het vóór 16 mei ook wel niet over eens zal worden! Het staat niet vast of een van die onderwerpen op de topconferentie aan de orde zal komen. De Britten zouden er wel voor voelen, dat de Grote Vier wapenleve ranties naar het Midd-Oosten en Afrika zouden beperken, de Fransen hebben belangstelling voor een gezamenlijke hulp van de Grote Vier voor minder ontwikkelde gebieden. In beide gevallen is het Amerika dat de boot afhoudt. Nog tweemaal zal de pas op de plaats gerepeteerd worden: 1 mei te Istan boel, 15 mei in Parijs. Dan pas is men klaar voor de grote uitvoering op de top, die meer actie dan verdering be looft, meer heen en weer gepraat dan doorhakken van knopen. Eén man kan daar echter nog voor verrassingen zor gen. Dat is Kroesjstjef, die niet betrok ken is geweest in de vooroefeningen van zjjn conferentie-genoten. Allan Pope ter dood veroordeeld De 30-jarige Amerikaanse piloot Allan Lawrence Pope is door een tribunaal van de Indonesische luchtmacht ter dood veroordeeld, omdat hij schuldig is be vonden aan deelneming aan luchtaan vallen van Indonesische opstandelingen in 1958. Pope verklaarde voor het tribunaal, dat hij slechts een verkenningsvlucht en een aanval op een vliegveld op Ambon voor de opstandelingen heeft uitgevoerd. Pope hoorde zjjn doodvonnis kalm. aan. Hjj zag er wel vermoeid uit, als ge volg van de inspanningen, die het vier maanden durende proces met zich mee bracht. Zijn vrouw en kinderen wonen in Florida. Volgens AFP zal hij waarschijnlijk ap pèl aantekenen tegen het doodvonnis. Totdusver is geen enkele ter doodveroor- deling in Indonesië niet uitgevoerd. De macht om zijn vonnis te veranderen be rust slechts bij president Soekarno.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 8