Laatste nieuws ierste ruimtevaarder is de meest verwende waaghals ter wereld Aan de intellectuele zelfkant van „de grote provinciestad" Rome.... Nog drie tunnels voor voetgangers in Wenen Risico''s niet groter dan die welke Columbus aanvaardde De Via Veneto met de terrasjes heet „the beachbij de vele Amerikaanse toeristen Maatregel legen verkeerschaos jgericht 1 maart 1860 Maandag 2 mei 1960 Vijfde blad no.30038 Amerikaans Project Mercurius Binnen afzienbare tijd zal een kegelvormig voorwerp hondrden mieters hoog boven de aarde worden geslingerd en zijn kringloop id de aarde beginnen als een nieuwe satelliet. In die kegel zal zich i man bevinden, de pionier van de ruimtevaart, die na verloop van tere tijd naar de aarde zal terugkeren, zijn hart vervuld van de won en, die hij heeft mogen zien en beleven. Dat is de romantische kant i project „Mercurius". De werkelijkheid is wel iets anders, gruwe- er en harder, een genadeloze beproeving van een mens. Toen de ste kunstmaan zijn baan rond de aarde trok in 1958, schreven de nten, dat de ruimtevaart nog minstens tien jaar zou moeten wachten orens men ertoe zou kunnen overgaan de bemande ruimtevaart te troeven. Deze veronderstellingen werden al spoedig achterhaald n de Russische en Amerikaanse ruimtevaartprogramma's bekend rden. Van Russische zijde zijn weinig bijzonderheden over de ont- ikeling gepubliceerd, men weet zelfs niet met zekerheid of zij al te ruimtevaarders hebben verloren bij een dergelijk experiment, tar het Amerikaanse project Mercurius is in brede kring besproken openbaar gemaakt. Warmteprobleem 6Amerikaanse Mercury-caipsule heeft vorm, die bestaat uit cilinders en els. De terugkeer naar de aarde ge- ledt niet met de punt, maar met de :e onderkant naar voren, pantser van glaswol beschermt de e tegen wrijvingswarmte van die De hitte wordt langs de huid om- teeleid en via de punt afgevoerd. De tule is voornamelijk vervaardigd van p.c*»aiplaat met een dikte van 0.25 an de hals onder de punt bevinden de valschermen voor de terugkeer r de aarde. De inzittende bevindt zo dicht mogelijk tegen de bodem, jmd op het glaswolschild. Hij heeft "n capsule niet meer bewegingsvrij- dan een straaljagerpiloot in zijn fit. Zelfs geur verzorgd èt is de meest verwende man ter we- i die in de Mercury-capsule de lucht tal gaan. Zijn temperatuur en lucht- t worden zorgvuldig geregeld en bij- ouden. Hij bevindt zich in een auto- isch drukkostuum, dat onmiddellijk functie van de capsule overneemt als k het zou begeven. Zou de capsule n lekken of zelfs scheuren, dan neemt ruimtepak onmiddellijk de bescher- ide taak over en zorgt ervoor, dat t en temperatuur gehandhaafd bly- I de capsule zelf wordt niet alleen irgd voor luchtdruk en zuurstof, maar voor een redelijke temperatuur, koe tijdens start en landing en verwar- g tijdens de vrUe vlucht, maar ook r een aangename geur. e grote hoeveelheid rubber en plastic gebruikt wordt in de capsule schept bepaalde drukkende atmosfeer, die D wel kent van een nieuwe auto. Een ïpatroon zorgt voor een aangename ie lucht. Dat geurpatroon wordt af- temd op de persoonlijkheid van de dfckene, die door niets afgeleid mag den, zelf niet door onaangename Zelfbediening en automatic e adspirant-ruimtevaarder is niet ge- l afhankelijk van de automaten en ilapparaten. Natuurlijk gaat alles jmatisch om zijn welzijn, te verzeke- maar wanneer hij dat verkiest of ineer de omstandigheden daartoe no- kan de ruimtevaarder zelf elk on- ieel regelen, ook de besturing, e capsule heeft aan één kant ramen, teert zich automatisch met de raam- zijde naar de zon, zodat de zonne- ling, op die hoogten bijzonder sterk, dt teruggekaatst. De ruimtevaarder !t de mogelijkheid om zyn capsule bepaalde stand te laten behouden hij iets wil waarnemen of als hy r zonnewarmte wil opvangen. Hy zijn capsule rond de lengte-as, rs, of in het rond doen draaien door del van gasraketjes, die slechts een geringe druk behoeven te geven, lat een kleine druk al voldoende is rotatie tot stand te brengen of af te men. t communicatie met de aarde Is na- iijk van het allergrootste belang; er vier gecombineerde radiozenders en vangers en deze installaties dienen tis voor het besturen van de cap- van de grond af als de ruimtevaar- niet in staat is om zelf de nodige delingen te verrichten. Het is moge- via deze installatie de capsule uit r baan te brengen naar omlaag en de itevaarder tijdig in veiligheid te igen aan een van de beide valscherm- binaties. Driemaal rond de aarde e astronaut zal de capsule een uur de start betreden. Intussen Is hy neer thuis dan ln zjjn eigen huiska- want hij heeft reeds vele oefen- 1 in een model doorgebracht om zich rouwd te maJken met de handgrepen, tien minuten voor de start zal een »n klaarstaan om hem uit de capsule edden als er iets dreigt mis te gaan. er tijdens de count-down, de laatste nut voor de start, als niets meer is emmen, iets misgaat, kan de astro- t zich redden met een schietstoel die I honderd meter hoog schiet aan een üddellijk ontplooiend valscherm. Ty- de start kan hij zich zelfstandig raketten losmaken van de A tl aa it, wanneer dit nodig mocht zijn. Men deze installatie ook vanaf de grond enen als de astronaut bewusteloos is. b operaties binnen in de capsule den in de eerste fase van de vlucht geld door een taperecorder, waarop handelingen staan geregisteerd. De t van de raket met de Mercury-cap- vindt plaats op Cape Canaveral in Ida in de richting van de Bermuda aden. tze koers maakt het niet alleen mo lk te profiteren van de draaiing van arde, maar ook om over de Verenigde kn te draaien. Het is de bedoeling de Mercury driemaal rond de aarde gaan voordat een landing in de Stille Izee in het gebied van Eniwetok dt georganiseerd. Als de landingsre- gelapparatuur van de raket faalt neemt de installatie van Eniwetok het pro gramma over en leidt de capsule veilig omlaag. Overbrengst der gegevens Zeventien radiostations, in duplo uit gerust met de beste en modernste appa raten die de techniek vermag te leveren, zullen de capsule volgen. Deze stations zyn praktisch over de hele wereld ver spreid en negen van hen kunnen ingrij pen in de operatie om de capsiule omlaag te brengen, vanaf Florida en Hawaii tot Australië toe. Maar zelfs als de capsule verloren zou gaan of de astronaut niet levend terug zou keren, gaan de gege vens niet verloren. Automatische zenders geven de resultaten tijdens de vlucht door naar een centraal ontvangststation. Automatisch werkende miniatuur-tape recorders houden de waarnemingen van de instrumenten vast. Deze tape-recor ders zijn in een apart deel van de cap sule ondergebracht, dat zich onafhan kelijk van de capsule kan losmaken. Als de astronaut in moeilijkheden raakt kan hij zelf die eenheid loslaten; als de kan sen om de capsule en de astronaut te redden kleiner worden, kan men ook van de grond af op negen verschillende plaatsen het radiosignaal geven, dat de allerbelangrijkste capsule met de tape recorders losmaakt van het geheel. Wordt de gehele capsule met de astro naut geborgen, dan kan hü rekenen op het meest geestdriftige welkom, dat ooit een mens ten deel viel. Deskundigen ver helen evenwel niet, dat de man die be reid is om deel te nemen aan dit experi ment, zyn leven enigszins in de waag schaal stelt. Hjj mag een Columbus van de wereldruimte zyn, hij neemt risico's dei lang niet allemaal te voorzien zyn, maar deze risico's zyn niet groter dan die, welke Columbus aanvaardde Ongeveer zo zal de capsule van het Mercuriusproject er uit zien. In de nieuwere versies ontbreekt de punt aan de bovenzijde en eindigt de cilinder in een plat vlakterwijl de onderste cilinder minder hoog is. Kranslegging door Koninklijk paar Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen op de nationale herdenking 4 mei as. om 11.30 uur een krans leggen by het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam, ter herdenking van de Ge allieerde en Nederlandse gevallenen in de laatste wereldoorlog. De minister-president en de minister van Defensie zullen daarbij aanwezig zijn en ook een krans leggen namens de raad van ministers. Staatsraad Joekes gaat met pensioen Wegens de daarvoor gestelde leeftijds grens zal het lid van de Raad van State, mr. A. M. Joekes, met 1 juni as. dit col lege men pensioen verlaten. Ned. °liedeskundigen verder verblijf geweigerd Indonesië heeft de laatste tijd gewei gerd de verblijfsvergunningen van meer dan duizend Nederlandse oliedeskundi gen te verlengen, aldus heeft de woord voerder van een grote oiiemaatschappü meegedeeld. Allen waren reeds langer dan drie jaar in Indonesië en hadden om verlenging van hun verblyfsvergunning verzocht. Thans keren zü naar Nederland terug, aldus de woordvoerder. Het Indonesische optreden houdt ver band met het geschil over Nieuw-Gui nea (West-Irian), aldus de woordvoer der. Hij voegde hieraan toe, dat Neder landse artsen en ingenieurs wel ver blijfsvergunning ontvangen. Naar in Singapore verluidt heeft het besluit van de Nederlandse regering, de defensie van Nieuw-Guinea te verster ken in Nederlandse kringen te Djakarta ongerustheid veroorzaakt. Talrijke Ne derlanders zouden plannen maken om naar Nederland terug te keren Algerijnse rebellen ontvoerden lionderd mohammedanen Algerijnse rebellen, die de Tunesisch- Algerijnse grens waren overgestoken, hebben op 5 april jl. een honderdtal Algerijnen uit Bordj-Mraoe, twaalf kilometer ten noordwesten van de grensplaats Sakiet Sidi Joesef, gedwon gen hen naar Tunesisch gebied te vol gen. Hier werden de mannen van de vrouwen en kinderen gescheiden. De mannen werden afgeranseld en de vrou wen geschonden. Enkele mannen wisten te ontvluchten en waarschuwden de commandant van het militaire kamp te Hammaloeloe. Hierop ontstond een gevecht tussen militairen uit dit kamp en de ontvoer ders, waarbij aan beide zijden doden vielen. Eerst dichteressen, nu schilderessen.... (Van onze Romeinse correspondent) Met drie weken vertraging zijn de gierzwaluwen in Rome aangekomen en plotseling is de verlate lente losgebar sten. Indachtig aan de film van Fel- lini, zijn wij naar de Via Veneto ge gaan om te zien wat het voorjaar voor nieuws brengt. Langs de terrasjes schuifelen reeds talrijke Amerikaanse toeristen. Zij interesseren ons ditmaal niet. Wij willen ons vandaag met de Romeinen bezig houden, met een be paald soort Romeinen, de dames van onbepaalde leeftijd, die vaak na het faillissement van een paar huwelijken als drijfhout aanspoelen voor de caféterrasjes van deze straat, die de Amerikanen het strand, ,,the beach", noemen. We stellen vast dat voor dit soort dames de mode dit jaar haar in pastelkleur voorschrijft, van licht roze tot bisschopspurper. Rome is natuurlijk een grote provin ciestad en wat in andere hoofdsteden een paar jaar geleden opgang deed, sij pelt hier nu langzaam door. We zien dan ook. dat onze dames niet meer zoals een paar jaar geleden, dichteressen zijn, maar dat ze zich wyden aan de abstrac te schilderkunst. Het is een teken van achteruitgang. Het dichten was namelyk veel moeilijker, want om het bundeltje „eigen werk" achteloos te kunnen ver geten op een cafétafeltje, moest het eerst gedrukt worden. Het waren weliswaar dunne verzenbundels, ongeveer twintig bladzijden en op iedere bladzijde één hermetisch" gedicht van vier regels, waarvan de zin duister maar zinnelijk was. Ieder kent de tien of twaalf uitge vers ,die, miits de kopij begeleid gaat van een behoorlijke cheque, 'bereid zyn elk werk uit te geven en ervoor zorg dragen dat het er „modern" uitziet, zonder enige hoofdletter of leesteken. Om als intel lectuele dame een naam te maken, moet men die uitgevers natuurlijk niet heb ben. Veel gemakkelijker De schilderskunst is veel gemakkelij ker. Het begint met een heel lange zit ting bü een heel dure kapper, die de ha ren van de aanstaande kunstenares de gewenste tint geeft en zo kunstig tot een ragebol fatsoeneert, dat men de indruk krygt, of er na de ark van Noach geen kam meer aan te pas gekomen is! Een VOORSCHOTEN Kinderen kwamen vooral aan hun trekken De ochtend van Koninginnedag is in Voorschoten altyd volledig voor het kind gereserveerd. En het begin is altyd een kinderoptocht, die dit jaar beter dan vorige jaren was. De schoolgroepen waren fantastisch verzorgd, vooral de groep met een postkoets van de r.-k. meisjesschool, maar ook de individuele versieringen en verkledingen getuigden van veel fantasie en kostelyke vondsten. Burgemeester L. de Kool hield een volkomen begrypelyke toespraak en liet twee willekeurig gekozen kinderen (Ineke van Leeuwen en Joost Ferdinandus) het telegram aan de Koningin ondertekenen. De filmvoorstellingen voor de hoogste klassen waren dit jaar geen succes (vooral organisatorisch niet) en een kleiner aantal kinderen dan andere jaren nam deel aan de kinderspelen. Toch heerste er op de speelweide een grote drukte. 's Middags werd een rugbywedstryd gespeeld tussen een Delfts Studenten team en het Gooi. Eindstand 18—9. De korfbalwedstryd tussen Vicus Oriëntis en Die Haghe eindigde in 73; SVLV won met 21 de voetbalwedstryd tegen Rouwkoop. De behendigheidsrit voor auto's kon wegens gebrek aan voldoende deelnemers niet doorgaan. De taptoe aan de vooravond van deze feestdag was grootser dan ooit. De beide Voorschotense harmonieverenigingen na men er aan deel, maar ook „Excelsior" uit Wassenaar, St.-Caecilia uit Leid- schendam en Warmonds Fanfare. De pryswinnaars van de kinderoptocht waren Schoolgroepen: 1. R.-K. Meisjesschool met „De Postkoets uit Istamboel"; 2. Uitbeelding diverse spelen (Herv. School) en 3. Vriendschapsbanden (Parkschool). Grote groepen: 1. Duizend en één nacht (Herv. School) en De Vrolyke Keuken (Ger. School); 2. De lentebruid Geref. School) en 3. Indianengroep (Herv. School). Kleine groepen: 1. Geen rassenhaat (Herv. School); 2. De kaasdragers (Meisjesschool); 3. Reddingsploeg (Parkschool). Individuelen: 1. Giraffe (Jongens school); 2. Bloemenmeisje (Herv. Sch.) 3. Jagerslatyn (Parkschool). Uitslagen kinderspelen: Blokjesrapen: 1. Ben Buiting; 2. Ger- ben Visser; 3. Sjaak Knyber. Hardlopen met hindernissen: 1. Bart Phelen; 2. Teo v. d. Werf; 3. Jan Bal. Zaklopen: 1. Gert Floor; 2. Loukie Jansen; 3. Arie Mol. Vlaggetje steken: 1. Liesbeth v. d. Burg en Mieke de Vlieger; 2. Karin Kalverkamp en Nellie Muit; 3. Elly Heesse en Elly Koning. Kruiwagenrace: 1. Joke v. d. Werf; 2. Katrien Hemmen; 3. Ansje Rijsdam. Busjeslopen: 1. Ans Joustra; 2. Bep- pie v. d. Krogt; 3. Ivonne Holtman. WARMOND Namens het Wit-Gele Kruis alhier door het architectenbureau Van Oerle en Schrama te Leiden aanbesteed de bouw van een nieuw wykgebouw. De laagste insohryver was de f. M. W. Meyer te Voorschoten voor f. 75.095. Hoogste in sohryver was Gebr. G. en P. Niersman te Voorschoten voor f. 79.520. De gun ning werd aangehouden. WASSENAAR Koninginnedagviering Met muziek is in Wassenaar de viering van de Koninginnedag begonnen: n.l. met koraalmuziek, op het Plein en in het Kerkehout en in Deyleroord. Zij werd ten gehore gebracht door de mu ziekvereniging Excelsior. Met muziek werd het feest ook besloten: een taptoe in de avonduren op het Molenplein, die veel belangstelling trok. 's Morgens werd het Koninginnefeest voor de kleuters en de leerplichtige jeugd op de lagere scholen gevierd. De Oranjevereniging had dank zij een ge meentesubsidie voor een traktatie kun nen zorgen. De jongens en meisjes van lycea, uloscholen en nyverheidsscho- De Culturminister van het Duitse Bondsland Nord-Rhein-Westfalen heeft op voordracht van de filosofische facul teit van de, universiteit van Münster de Nederlandse uitgever-socioloog dr. H. J. Prakke uit Assen voor het zomersemes ter 1960 met de waarneming van de leer- stoel voor publicistiek aan de universi- telt van Münster belast. leren jasje met een paar verfstrepèn geeft onmiddellijk cachet. En absoluut noodzakeiyk zyn pantalons van cordu roy, de pUpen heel smal en in kleur har moniërend met de haardos. En nu wordt per dag één uur geschilderd en vele an dere uren dienen voor het zich vertonen op de Via Veneto. We zouden haast iets vergeten, iets heel belangryks voor onze lezeressen: de zonnebrillen, die in de laatste jaren steeds exotischer en vlin derachtiger werden, draagt men dit jaar alleen 's avonds na elf uurter be scherming tegen het tolitzlicht der foto grafen. En nu keren we terug tot onze schilderessen. Er zyn in Rome in korte tyd wel ongeveer honderd nieuwe kunst galerijen geopend, waar een ieder de werken, die de geheimzinnige afgronden van haar of zyn onbegrepen persoonlyk- heid duideiyk maken, kan tentoonstel len. De dikke cheque, die daar voor no dig is, wordt wel ondertekend door een mopperende vader, een vroegere echt vriend of gewoon maar een echte vriend, belangryk is de opening van de tentoon stelling. Men kan niet over succes spre ken, wanneer er niet tenminste twee heel bleke en kunstmatig blonde jongelieden aanwezig zyn, die uit de verte iets te maken hebben met de kunstredactie van een of ander dagblad. Negers onontbeerlijk Noodzakeiyk zyn verder een paar ne gers. Vooral na de gebeurtenissen in Zuid-Afrika hebben bepaalde Romeinse dames ontdekt, dat de sterke, gezonde simpele zwarte man geschikt is om hun moede zielen geheel nieuwe vervoeringen te leren kennen. Evenwel heeft Rome maar heel weinig negers en de weinigen, die er zyn hebben allen met nachtclubs en jazzmuziek van doen, zodat ze mis schien niet zo simpel en gezond meer zyn. De opening van de tentoonstelling ein digt met een „spiedoparty", in het Ne derlands „spitpartytje". Dat is niet een feestje waarby de gasten de grond moe ten omspitten of spit moeten hebben, maar een festyn, waarby men in een tuin of op een dakterras op de grond gaat zitten in een kring rondom een .spit", waaraan een geitebok, een jong schaap of een varken wordt gebraden. Het inwendige van dat dier is gevuld met stopflessen vol witte boontjes. De gasten krijgen ieder een krant bij wijze van servet. Verder zijn er één keukenmes en één lepel. Ieder snijdt zich een homp vlees af en neemt een paar lepels bonen. Men keert terug tot de eenvoud en dus zijn messen en vorken afgeschaft. Bij zulk een feest is het onderwerp van gesprek het „Zen- Boeddhisme"dat via Amerika ook Rome heeft bereikt. Aangezien het Zen- Boeddhisme zich bezig houdt met de diepere zin van het zinneloze en met i de beredenering van het onredelijke, is niets beters geschikt voor wie wil vluchten uit onze al te technische tijd en niet denken wil aan eigen mislukt bestaan. Zwevende levenshouding Rome heeft vier professoren in het Zen-Boeddhisme. Een ervan is zelfs wer- keiyk in San Francisoo geweest waar hy de wysheid uit de eerste hand kon op doen by de „beatniks". De lezingen en meditaties van deze Zen-filosofen zyn punten van samenkomst der Romeinse café-society. Maar er is één plaats die nog veel meer bezocht wordt: de nieuwe sohool waar het „iokebana" wordt on derricht, dat is het ritueel schikken van bloemen, in dit geval volgens de Zen methode. Aan die school zijn drie Ja panse mystici verbonden, die in een mengelmoes van Japans, Engels en Ita liaans him leerlingen inwijden in deze kunst. Maar zy spreken weinig, want in de school heerst gewyde stilte, af en toe onderbroken door een even gewyde gong slag. De leerlingen zyn alweer de dames van vage leeftyd en nog zwevender le venshouding, een aantal heren van bo ven de zestig en enkele jonge meisjes, die later ickebana zullen onderrichten in de provincie. Aan de voeten van de niet meer zo jonge dames en nog oudere he ren hurken overslanke, honigzoete kna pen, die het vermoeiende werk doen de bloemen aan te reiken aan hen. die reeds verder in de mystiek zyn doorgedrongen. De meer verfijnde levenshouding van deze jongelui uit zich voorshands alleen in het feit, dat ze brouwen en dat ze de „s" kunstzinnig mishandelen. De eerste zwaluwen voerden ons naar Fellini's Via Veneto, maar de lentehemel is te mooi dan dat wij iets anders van het „heer lijk leventje" wilden zien dan de roze franje MARKTBERICHTEN AALSMEER, 29 april. C.V. Centrale Aalsmeerse Velling G.A. Snybloemen. Clematis per stuk 45-75, Gerbera 20-51, Calla 20-34, Amaryllis kelk of knop 20-41, Fresia per bos 140-210, Iris 90-190, Lathy rus 100-175, Pyrethrum 95-165, Seringen: per stuk 68-120, Legray 30-68, Blauw 40- 77, Violieren dubb. 20-31. PERKPLANTEN: Violen geel per bak 240-360, wit 200-260, blauw 240-300, ge mengd 200-320, Muurbloemen 150-260, Belles 200-220, Almerla 140-220, Saxlfraga 200-240, Primula verlo 200-260, Idem wanda 200-210. KATWIJK AAN DEN RIJN. 29 april. Groenteveiling: waspeen Al (per kist) 21.20-28.10, waspeen A2 (per kist) 15.70- 23.90, waspeen BI (per kist) 22.20-28.60, waspeen B2 (per kist) 7.30-13.00, waspeen Cl (per kist) 15.00-15.10, prei Al 54. tot 69.rabarber 1 20.tot 22.ra barber 2 11,tot 18.radijs 2 (per 100 bos) 11.tot 15.breekpeen B (per kist) 10.tot 10.50, breekpeen C (per kist) 8,tot 10.90, komkommers A2 (per 100 st.) 44.tot 46.kervel (per IOC bos bos 5.— tot 10.tot 11.peterselie 1 ('per 100 tot 7.selderie (per 8.spinazie 1 27.- bos) tot 40.—, andijvie 82— tot 83.—, sla Al (per 10Ó st.) 22.tot 23.bloemkool B2 (per 100 st.) 81.—. witlof 2 54.— tot 96.—. Aanvoeren, waspeen 25.000 kg. waarvan 18.000 kg voor export werd verkocht: prei 6.000 kg. waarvan 5.500 kg voor export werd verkocht. len troffen elkaar op de schoolsport- velden aan de Prinsenweg voor een sportprogramma. Vyf scholen namen deel aan een voetbaltoernooi, dat door het St.-Adelbertcollege met 7 punten uit 4 wedstryden gewonnen werd. Bij de scholenestafette voor meisjes zege vierde de Chr. Uloschool van de Hee- renweg. terwyl by de jongensestafette het St.-Adelbertcollege zich het sterkste toonde. Behalve deze wedstryden voor school teams waren er ook Individuele wed stryden in hardlopen en verspringen. Het hardlopen voor meisjes leverde een eerste prys op voor Carla Tacx (van de R.-K. Huishoudschool), het hardlopen voor jongens een zege voor A. v. d. Burg (R.-K. Uloschool). By het ver springen kwam R. Witteman (R.-K. Uloschool) bij de meisjes het verst (4.43 m bij de Jongens won A. v. d. Burg met een sprong van 5.43 m Er was voor deze sportwedstrijden veel belangstelling 's Middags vanaf 2 uur gingen op de Ds. Mansveltkade ruim 800 wandelaars van 6tart voor de Oranje wandelmars 1960. die door de Oranjevereniging ln samenwerking met de Politiesportver- enlglng werd voorbereid. De tippelaars hadden keuze uit twee afstanden: 10 en 15 km en beide routes voerden door en kele fraaie gedeelten van de gemeente. Verscheidene Wassenaarse scholen waren met een groep vertegenwoordigd, enigingen van buiten de gemeente had- Ook vele groepen van wandelsportver- den zich aangemeld. De terugkeer van de wandelaars door de straten van de kom van het dorp werd opgeluis terd met muizek door Excelsior en de drumband van de chr. gymnastiekver eniging Irene. Deze twee verenigingen en de dis tricts-drumband van de Nederlandse Padvinders te Den Haag waren het ook. die 's avonds op het Molenplein de taptoe verzorgden. (Van onze Weense correspondent) In Wenen doen buiten landse automobilisten nu reeds de onaangename ervaring op. dat een groot gedeelte van de Ring de brede avenue rond de binnenstad voor het verkeer is ge sloten. Het is het traject van de Mariahilferstrasse af tot aan Schottentor by de universiteit. Bü de pogingen om het verkeersvraagstuk enigs zins bevredigend op te lossen gaat Openbare Werken uit van de gun stige resultaten, die de ronde tunnel met zyn zes roltrappen by de Opera heeft opgeleverd. Daar om zyn al op drie andere punten groots aangeleg de tunnels gebouwd. Eén bevindt zich met zyn zes uitmondingen by de Pra ter, waardoor er nu een einde is gekomen aan de verkeersopstoppingen na de voetbalwedstryden op zondag. De tweede, met vier uitgangen, ligt by het hoofdstation West- bahnhof, waar de voet gangers eveneens van de tunnel gebruik moeten maken. Doch by de derde op de Südtiroler Platz is men omgekeerd te werk gegaan en ryden niet alleen de auto's, maar ook de trams door de tunnel, die hier een dub bele verdieping heeft en evenals by de Opera een elegante winkelstraat is geworden. Twee jaar geleden dacht men nog. dat de tunnel by de Opera kon volstaan om het verkeer op de Ring te verwerken, maar dit is een misreke ning gebleken. Er dreigt hier rondom het oude stadscentrum een zo ge- vaariyke verkeerschaos, dat men nu besloten heeft om op deze avenue nog drie tunnels aan te leggen op de drukste en gevaariykste kruispun ten, waar de voetgangers danig in de knel en dik- wyis ook onder de wie len raken! Er wordt nu reeds gegraven op drie punten: het kruispunt einde Mariahilferstrasse en Ring, verder by het Bellaria-gebouw naast het parlement en ten slotte by de universiteit en de Votiefkerk. Op deze punten wordt zeer diep gegraven en zal men de tunnels van een sterke zoldering uit ge wapend beton voorzien omdat hier de trams en het gehele autoverkeer bovengronds biyft. Op het ogenblik ziet het er troosteloos uit. Bergen van zand en stenen wor den met bulldozers weg gewerkt, waarby men dan herhaaldelyk op de fundamenten van de vroegere stadswallen stoot, die in de vorige eeuw werden gesloopt. By de universiteit heeft men voor de zoveelste keer Romeinse bevesti gingsmuren blootgelegd, uit de tyd toen Wenen nog Vindobona heette. Het verkeer is op dit traject stilgelegd, be halve voor de tram. Daarvoor heeft men op de uitgegraven punten sterke paalconstructies aangebracht, waarover de tramrails lopen, die men bovendien nog een meter heeft opgeheveld. De kinderen hebben hier het gevoel alsof ze over een afgrond ryden. Het zal langer dan eon jaar duren voordat het werk voltooid is, maar dan zal het verkeer op de Ring weer gesmeerd gaan ten- zy er nog meer auto' by komen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7