Zegevierend NJORD luidruchtig gehuldigd in station en Minerva Dr. B. A. van Proosdij 25 jaar bij Brill Ilja Ehrenburg is geen welkome gast in Oostenrijkse hoofdstad Ibsen's Nora in Friese versie Bijzondere waardering voor jubilerende adjunct-direeteur MAANDAG 2 MEI 1060 Njord heeft gisteren een ernstig dilemma op elegante wijze opgelost: in een lustrumjaar moch ten de Leidse studentenroeiers niet met lege han den van de Varsity terugkerendus het hoofd nummer moest gewonnen worden. Maar wat doe je in een halve sociëteit met een een hele zege? Niets! Dus deelde Njord de eer met de Wageningse Argonauten. Maar hoewel een half ei beter is dan een lege dop. kon het zo erg half toch ook niet gelaten worden, weshalve de eerste jaars acht er nog een halve overwinning bij voegden door gelijk met Nereus door de finish te gaan. Toen gisteravond omstreeks negen uur de oude vier van Njord met de bagagelift van het perron naar de hal van het Leidse station was vervoerd, dreunde de hal derhalve van een ovatiewelke bij een hele overwinning niet verbeterd had kunnen worden. Er waren kransen, er waren autoriteiten onder wie de rector-magnificus, de burgemeester en de commissaris van politie (die in zijn kielzog een tiental agenten meevoerde om desgewenst wat orde op zaken te kunnen stellen) en vanzelfsprekend het Collegium, andere studentendelegaties, reeksen vaandels en een wat luidruchtig en moeizaam ver lopende feestdronk. In de verhitte discussies over de mogelijkheid, dat Njord toch eigenlijk wel degelijk vóór Ar go de streep passeerde en in het enthousiaste feest ge druis (enigszins eufemistisch geformuleerd) dat zich van deze roeitechnische problemen weinig aantrok, gingen de welkomstwoorden volledig ver loren. In een uitbundige cortege trok men met vervaar lijke hoempamuziek naar Minervawaar de offi ciële toespraken iets beter tot hun recht kwamen. Zij gewaagden van de grote vreugde, dat Njord deze voortreffelijke recordprestatie heeft geleverd in een jaar. dat Leiden toch reeds door het lustrum in het zonnetje staat. Indachtig dit komende ..Vestival" werd het in Minerva een „veestje" in plaats van een FEEST, waarna zeer energieke supporters van de Leidse roeiers nog de reis naar Wageningen aanvaardden, om daar de andere helft van deze merkwaardige Varsity-zege te gaan vieren, in de overtuiging dat het spreekwoord over gedeelde vreugde nooit beter metterdaad kon worden bewezen dan bij deze ge legenheid. Overigens heeft het oostelijke deel van deze tweeledige bewijsvoering zich aan onze waarneming onttrokken, doch wij twijfelen niet aan de ..water dichtheid'' daarvan. Bijgaande foto laat een moment zien tijdens de verwelkoming van de zegevierende ploeg in de hal van het Leidse station. Voor het vaandel van Njord (in de lens kijkend) de slag en motor van de Oude Vier H. Wamsteker. naast hem voor het vaandel vrijwel geheel schuil gaande achter de bloemen van zijn krans) boeg F. Moerman, en op de voor grond in het midden A. F. de Ruiter. Geheel rechts op de foto de rector-magnificus prof. mr. J. F. Jonkers en de commissaris van polite de heer J. Dreeuws. (Foto Leldsch Dagblad) Lezers schrijven Tram of bus? Geachte Redactie, Het antwoord van de NZH-directie in de rubriek „Lezers schryven.(L.D. 26 april I960) op myn artikel in dezelf de rubriek d.d. 21 april 1960, vormt voor mij aanleiding U te verzoeken, de vol gende repliek in het LD te willen plaat sen. Uit het antwoord van de directie Is mij wel duidelijk geworden, dat de kwes tie van de opheffing van de tramlijnen een zeer ingewikkelde materie vormt, getuige de vele door de directie opge somde organen en instanties, die hiermee bemoeienis hebben. Betekent dit echter ook, dat de onder ce reizigers heersende opvattingen vol doende tot hun recht komen? Dat even tuele klachten paé laat geuit worden, is gewoonlijk het geval; het merendeel van de reizigers ziet immers dienaangaande geen jaren vooruit? Men staat gewoonlijk niet. stil bij de vraag, hoe men over bijv. vijf jaar ver voerd zal worden; er kan vóór die tijd nog zoveel gebeuren! Bovendien heerst algemeen de indruk, dat in de moderne tijd individueel geuite klachten weinig effect hebben, zelfs wanneer de betref fende zaak actueel is! Daarom mag m.i. het late tydslip waar op vragen worden gesteld, nooit, gelijk zulks door d? NZH-directie geschiedt, als argument gebruikt worden om Met op die vragen in te gaan. Ik meen, dat enkele door mij gestelde vragen, waarop de heer Jurrbspn geen antwoord heeft gegeven, wel degelijk actueel zijn en daarbij niet van belang ontbloot, althans voor de reizigers en andere weggebrui kers. in tegenstelling tot enige jaren, ge leden. Daarom wil ik die vragen in iets ge wijzigde vorm nogmaals aan de betref fende instanties stellen: 1. Door verschillende deskundigen wordt de laatste tüd gewezen op de noodzaak van nieuwe railverbindingen in randstedelijk, dus interlokaal verband. (Zie verslag Zuidhollandse verkeersdag in het Leidsch Dagblad van 30 maart 1960. Verder: het artikel: 5'i miljoen Randstadbewoners vragen vervoer, door L. C. Admiraal in het tijdschrift „Spoor- en Tramwegen". Nr. 25 en 26 van 4 en 18 december 1958). Hoe valt dit te rijmen met de ophef fing van de interlokale tramlijnen, die buiten de centra ook over een vrij liggen de baan beschikken? 2. Vormt het afstand doen van die vrij lig? en de interlokale trambanen een duurzame oplossing voor de groeiende verkeersproblemen op deze routes? 3. Zal bij de busexploitatie op de lijnen naar Katwijk en Noordwijk ook één- mansbediening worden toegepast, gelijk op de lokale bussen het geval is? 4. Kunnen de deskundigen aantonen, dat busexploitatie, eerder dan een mo derne tramexploitatie, tot een afneming van de onveiligheid voor de reizigers en de overige weggebruikers zal leiden? .Indien dat niet het geval is, wie draagt (dragen) dan de verantwoordelijkheid voor de gevolgen? Met vriendelijke dank voor de plaat sing, J. B. v. d. Burg Rhijngeesterstraaitweg 123, Oegetgeest Afschuwelijke lasterniet nadrukkelijk ontkend tegenover Weense loco-burgemeester (Van onze Weense correspondent) In de laatste jaren heeft de Weense wethouder van Culturele Zaken, Mandl, tijdens het Weense muziekfestival tevens een „Europees ge sprek" georganiseerd, waarvoor bekende politici en schrijvers werden uitgenodigd. Zo hebben bijvoorbeeld Madariaga, De Rougemont, Jaspers en onze landgenoot prof. Brugmans inleidingen gehouden over Europese vraagstukken, waarop dan een uitvoerige discussie volgde. Ook dit jaar heeft wethouder Mandl, die tevens loco-burgemeester is, een kleine honderd personen uitgenodigd, onder wie ook de Russische schrijver Ilja Ehrenburg, die in Wenen geen onbekende is. Voor de ondertekening van het staatsverdrag trad hij namelijk geregeld als spreker op in de loop van de beruchte, communistisch gedirigeerde „vredescongressen". Geen deelneming aan liet Europees gesprek Toen de Oostenrijkse pers van de uitnodiging aan Ehrenburg hoorde, protesteerde zij daartegen, omdat de schrijver de Russische troepen in de laatste oorlog schriftelijk zou hebben opgeroepen om zich aan Duitse vrou wen te vergrijpen en ook kinderen niet te sparen. Daarop heeft Mandl de schrijver in een particuliere brief ge vraagd of deze aanklacht op waarheid berust. Wanneer dit het geval was, zou hij zich genoodzaakt zien om de uitnodiging ongedaan te maken. Op zijn bekende agressieve, dikwijls beledigende manier heeft Ehrenburg niet in een persoonlijk schrijven ge antwoord, doch in een artikel, dat in een Russisch letterkundig tijdschrift is verschenen. Daarin noemt hij de aanklacht gewoonweg laster en doet hy het voorkomen alsof hy een dergelijke oproep nooit heeft, geschreven, maar de bewering wordt niet met zoveel woorden gedementeerd. Ehrenburg zegt dat Mandl zich heeft laten misleiden door een boek van de Duitse hoog leraar W. Görlitz, die Hitier-fascis tische bronnen" zou hebben gebruikt. Hitier en Göbbels zouden dergelijke be weringen hebben verspreid om de be volking van Duitsland schrik aan te jagen. Verder geeft Ehrenburg de Weense loco-burgemeester op beledi gende toon de raad om zijn ambtena ren naar het artikel in de Russische kranten te laten zoeken. ,,Ik vind het vreemd", schrijft hij, „dat de loco-burgemeester van de hoofdstad van het neutrale Oosten rijk op de bovengenoemde tekst terug komt, waarin laster wordt uitgespro ken tegen het opperbevel van het Sov- jetrussische leger. Ik sta er verwon derd over dat de organisator van de Europese gesprekken zo snel voor de neo-fascistische elementen capitu leerde". Maar al noemt Ehrenburg de be doelde oproep afschuwelijke laster, hy dementeert het bestaan ervan niet uit drukkelijk. Zolang hy dit niet doet heeft hij de schyn tegen zich, vooral in Oostenryk, waar men nog altijd heel goed weet op welke manier veel Rus sische soldaten zich tegenover vrou wen en meisjes hebben gedragen. Daarover kan men hier niet sehryven, omdat Oostenryk kwetsbaar is en daarom is het wel typerend dat Ehren burg hier zonder grond de neutraliteit van het land in het geding brengt. De loco-burgemeester heeft nog geen persooniyk antwoord ontvangen, maar na deze repliek Is het wel zeer on- waarschyniyk dat Ehrenburg aan het Europese gesprek zal deelnemen. Het ls ook verreweg de beste oplossing. Sportmiddag Bevrijdingsdag In het kader van de viering der be vrijdingsdag op 5 mei a.s. organiseert het Wassenaars Sportcontact op het Blauw Zwart-terrein aan de Katwijkse- weg een grote sportmiddag met een ge varieerd programma. Begonnen wordt met een hockeywedstrijd tussen een Wassenaars elftal en een Batavieren team van oud-internationals. Daarna volgt een judo en jiu-jitsu-demonstratie door leden van de Chr. Gymnastiekver eniging „Irene". De traditionele vlaggenparade wordt dit jaar opgeluisterd door een „cérémo nie fantastique", uit te voeren door een helikopter van de Marine Luchtvaart dienst. Dan volgt een voetbalwedstrijd tussen een Wassenaars elftal, samenge steld uit spelers van Blauw Zwart en Wassenaar, vermoedelijk versterkt met Leo Dekleermaeker van Vitesse tegen een sterk Zwaluwenelftal. In de pauze van deze voetbalwedstrijd is er een nationale 3000-meterloop waar aan verscheidene bekende atleten deel nemen, o.m. de A-klassers H. Cujé, J. Kesom, K. de Ruyter, D. de Bruyn, Th. Stolk, J. Evers, Sj. Koster, G. Rewijk, P. de Haas, E. Kneepkens en A. M. Korte- kaas. Op de bevrijdingsdag, 5 mei zullen alle gemeentelijke bureaus gesloten zijn. Binnenkort zal ln Wassenaar een collecte gehouden worden voor de Geza menlijke Militaire Fondsen. Het is de bedoeling dat er zowel door burgers als door militairen in uniform gecollecteerd zal worden. Collectanten kunnen zich aanmelden by de heer L. G. Oosterling. Achterweg 22, tel. 3487. 1 lüSS iBr ^^iJÊSÊ ipijlP Voor een goed bezette Burchtzaal voerde het toneelgezelschap van de Friese krite te Lelden donderdagavond het stuk „Eet Dukkehjem" van Henrik Ibsen op in de vertaling van ir. A. Kerkhof, onder de titel „It Poppehüs". .Dit in het Nederlands onder de naam „Nora" bekende toneelstuk is het tweede in de ry van toentertyd moderne stukken, die de grote Noorse schrijver sinds 1877 publiceerde en waarin de maatschappU van zyn dagen werd aangevallen. Ibsen schreef tegen „het lyk aan boord", d.w.z. tegen het conventionele, dat klakkeloos van vorige geslachten was overgenomen en in het gemeenschapsleven van zyn tijd de menselijke ontplooiing in de weg stond. Geen huwelijk kan gelukkig zijn, in dien het niet op liefde en wederzijdse hoogachting gebaseerd is en als het ook de vrouw daarin niet tot eigen menings vorming en volle ontwikkeling laat ko men; dat is de strekking van „It Pop pehüs". De hoofdfiguur Nora is opgegroeid on der de volstrekte autoriteit van haar vader en in haar huwelijk kwam voor het vaderlijk gezag de onderworpenheid aan haar man ln de plaats. Ze vereert hem niet alleen, maar volgt hem in den ken en doen zonder reserve. Hij aan vaardt deze volgzame houding als een vanzelf sprekendheid, ja hij beschouwt zyn jonge, charmante vrouw als een kostbare speelpop en hefc komt zelfs niet bij hem op, dat een vrouw een zelfstan dig denkend en handelend mens zou kunnen zijn. Toch is Nora in diepste wezen niet het vluchtige en zorgeloze vrouwtje, dat ze schijnt te zijn. Toen Helmer voor zijn gezondheid naar Italië moest, heeft ze buiten zijn medeweten het geld voor dat verblijf geleend, hem in de waan latende dat dit erfgoed van haar vader was, die evenwel bezitloos was gestorven. Al acht jaren lang is ze bezig de schuld af te lossen door op haar huishoudgeld te bezuinigen. Als ze byna aan haar verplichtingen heeft voldaan, wordt Helmer gechanteerd door de schuldeiser en komt hij te weten wat Nora gedaan heeft. Tevens ontdekt hij, dat ze op het schuldbewijs een valse handtekening van de borg geplaatst heeft, zodat een schandaal dreigt. Met mannelijke superioriteit veroordeelt hij haar handelwijze en bejegent hy haar als een onwaardige. Ondertussen gaat een vriendin van Nora de schuldeiser tot mildheid stemmen en deze stuurt Nora de nog niet geheel voldane schuld bekentenis toe. Dan is meteen by Hel mer alles vergeven en vergeten, omdat het gevaar voor publieke schande is af gewend. Maar voor Nora betekende de reacties van haar man een bittere ont goocheling. De schellen vallei, haar van de ogen en het wordt haar duldelyk, dat ze de conventiedwang moet doorbreken en zal moeten trachten tot eigen le vensontplooiing te komen. Daarvoor is het nodig de maatschappy, die voor haar een gesloten boek is gebleven, te leren kennen. Ze verlaat haar man en zal niet terugkeren dan nadat ze tot een gerypte en vrye persoonlijkheid is uit gegroeid. SUBLIEM SPEL De vertolking van dit meesterlijk ge componeerde en in zijn tendens toege spitste toneelstuk bleek voor de acte rende keurploeg niet een te zwaar op gave te zijn. Wat mevr. E van der Schanf-Piaat in de uitbeelding van Nora aan gracieus, bewogen en beheerst spel te zien gaf. grensde aan het sublieme; het was volkomen overtuigend, in het laatste bedrijf ontroerend. De heer W. Wieringa vervulde de rol van Helmer eveneens voortreffelijk, nu en dan ver bluffend knap, terwyi de heer J. Siderius de figuur van de ontspoorde schuldeiser wel iets te strak, maar met fyn handen spel en verantwoord uitbeelde. Opmer kelijk waren ook de natuuriykheid en de ingetogen gevoeligheid in de speel- wyze van mevr. T. de Vries-Cnossen, die de vriendin van Nora met bezielde intonatie weergaf. De huisvriend van Helmer en Nora werd door de heer R. Nieuwland waardig, met wat te grote behoedzaamheid gespeeld en de byrol- len van de dienstbaren bleken aan mevr. M. ten Arde-Bergsma en mej. J. Fer- werda wèl toevertrouwd. Dat deze opvoering een hoogtepunt heeft betekend in de toneelprestaties van de Leidse Friezen staat buiten kijf. Met name voldeed ook de ensce nering aan hoge eisen. De heer K. Woudstra, aan wiens bekwame en toe gewijde leiding dit spelpeil ln niet ge ringe mate ia te danken, werd aan het eind van de avond in de hulde aan de ploeg nadrukkelijk betrokken. De da mes kregen bloemen. In de zaal was een jury vanwege I.F.A.T. cn N.A.T.U. aanwezig, omdat met deze opvoering werd meegedon- gen in de eersteklas competitie tussen Friese amateurtoneelgroepen over ge heel Nederland. Met spanning wordt rezien. de uitslag tegemoet gezie Herdenking qebeerfedag dr. Atfcns Ariëns „ADVOCAAT VAN DE SOCIALE RECHTVAAR DIGIJEID" In de Stadsschouwburg te Utrecht is de honderdste geboortedag van pastoor dr. Alfons Ariëns plechtig herdacht. Prof. dr. L. J. Rogier, hoogleraar aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen noemde dr. Ariëns een apostel van de kentering. Wanneer de priester Alföns Ariër., ooit tot de eer der altaren ver hoven zal worden, kan dit. volgens prof. Rogier, niet eenvoudig geschieden op grond van zijn sociaal pionierswerk, tenzij komt vast te staan, dat de vroomheid die het bezielde en de zelf- vergetenheid die het droeg, de afmetin gen der heldhaftigheid hebben bereikt. Ariëna, aldus prof. Rogier, is in zo verre een oorspronkeiyke figuur, dat het initiatief van november 1899 waar uit. een katholieke arbeider v enlging wed geho:en, die de kiem /ou blijken van een weergaloos zegenrijke sociale beweging, geboren was in zyn brein en ontsproten" aan zijn eigen priesterlijke ervaring te Enschede. De voorzitter van de Katholieke Ar beiders Beweging, de lieer J. Middelhuis, karakteriseerde dr. Ariëns als een ad vocaat van de sociale rechtvaardigheid. Advocaat van dp sociale rechtvaar digheid is Ariëns, volgens de heer Mid delhuis, gebleven tot aan zijn laatste levensuur. Ook na zijn dood is hij het symbool gebleven van de nooit ophou dende strijd voor de sociale gerechtig heid en liefde. De laatste inleider op deze Ariënsher- denking was dr. P. J. de Bruyn. pastoor te Koeken gen, die dr. Ariëns als pries ter schetste. EERSTE VRACHTSCHIP MET KERK AAN BOORD Het MS „Rotte", dat dezer dagen zijn proeftocht maakte, is het eerste Ne derlandse vrachtschip met een kerk aan boord. Tijdens de proefvaart is deze op plechtige wyze in gebruik ge nomen. De ceremonie geschiedde in volle zee en in tegenwoordigheid van vele genodigden. Voor de aanvang was de kerkvlag ge hesen, hetgeen reeds in de zeventiende eeuw het teken was, dat er aan boord een kerkdienst gehouden werd. In de voor deze dienst speciaal sa mengestelde liturgie vormden de ope ning van de kanselbijbel en de over dracht van doopvont, beker en brood- schaai te gebruiken bij de avondmaal viering, het hoogtepunt. Vrydag vierde dr. B. A. van Proosdy, adj -directeur der N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. E. J. Brill het feit, dat hy 25 jaar geleden by deze N.V. in dienst trad. Ter ere van dit jubileum werd een byeenkomst van het voltallige personeel gehouden, in tegenwoordigheid o.a. van de president-commissaris, dr. L. W. G. de Roo de la Faille en dr. J. M. A. Janssen, egyptoloog, auteur en in tieme vriend van de jubilaris. De directeur, de heer F. C. Wieder jr. releveerde in zijn toespraak allereerst een ander jubileum, dat de heer van Proosdij enige jaren geleden mocht vie ren als voorzitter eveneens 23 jaar van het Vooraziatisch-Egvptisch Gezel schap Ex Orient te Lux. Hy wees erop, hoe de heer van Proosdii, eerst als cor rector later als wetenschappelijk advi seur, in het bijzonder op het gebied der klassieke oudheid en van het Oude Na- bye Oosten, onschatbare diensten heeft bewezen. Hij herinnerde eraan, hoe de heer van Proosdij vooral onder de on- 1 uiligs overleden vorige directeur, prof. •nr. N. V. Posthumus, deze kwaliteiten -eeft k innen ontplooien. Als resultaat van de vele ouitenlandse reizen en con tacten van de jubilerende adjunct directeur vermeldde de heer Wieder spe ciaal het in 1959 versohenen omvang rijke werk „Archéologie de l'Iran an cien" door prof. I». Van den Borghe. Ook de plechtige aanbieding van dit werk aan Zijne Majesteit de Sjah van Iran verleden jaar was voor een groot deel mogelijk gemaakt door de bemoeiingen van de jubilaris De heer Wieder besloot zijn toespraak met de aanbieding van een enveloppe met in houd en een fraai boeket bloemen. Namens het administratief personeel feliciteerde de heer C. J. Oostwouder, hoofd van de afdeling calculatie. Hy legde de nadruk op de jarenlange pret tige samenwerking met dr. van Proosdy. Voorts memoreerde hy de moeiiykhe- den bij de keuze van een geschenk, die het gevolg waren van de uiterst beschei den wen cn van de jubilaris „Deze moest dan echter wel een zeer tevreden mens zijn", zo troostte zich spreker. Vervolgens ontving de heer van Proosdy als jubileumgeschenk een prachtig zil veren vierkleuren-potlood. Vervolgens herinnerde de heer J. de De directeur, de heer F. C. Wieder jr. (links) biedt dr. B. A. van Proosdij gelukwensen aan. (Foto L.D./Holvast) Koning, chef van zetterij en drukkerij, via enige geestige anekdotes aan de bij zondere relatie van dr. Van Proosdij tot deze tak van het bedrijf, gegroeid in de tyd toen deze nog als corrector werk zaam was. Speciale waardering uitte hy voor de uitgebreide wetenschappelijke kennis van de jubilaris, welke dikwijls zo'n steun bij de voorbereiding van nieu we werken gebleken is. en voor zijn vele initiatieven die o.a. tot de her leving van verschillende tijdschrnten hebben geleid. Tenslotte bood sprekei- hem namens het technisch personeel een nieuwe aflevering van het tijd schrift „Phoenix" aan, een speciaal troe telkind van de jubilerende adjunct- directeur. De heer J. F. O. Heinze, directeur van het Keulse filiaal van de N.V. Brill nam daarna het woord. Hij sprak de hoop uit. dat de jubilaris op zijn vele contactreizen ook Keulen zou aandoen. Ter stimulering bood hij de heer Van Proosdij als „cine Kost probe vom Rhein" een fles kostelijke Rijnwijn na mens Brill-Köln aan. Na een uitvoerig dankwoord van dr. Van Proosdy werd dit jubileum met een gezellig samenzijn besloten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4