POSÏBLIJFI Berkelse arts uitputtend verhoord (€sso) Nerveuze verdachte verklaart pertinent onschuldig te zijn Gouden Esso Extra Motor Oil Om de Zilveren LD-koning -richt 1 maart 1860 Maandag 2 mei 1960 Zesde blad no. 30038 Maar vele vragen maken liet hem moeilijk... (Speciale berichtgeving) De climax van de derde zittingsdag in het proces tegen de Berkelse arts, heeft onmiskenbaar gelegen aan het eind van de middag, toen verdachte door de president werd uitgenodigd voor het getuige tafelt je te komen. Men kon bU de arts eenzelfde zelfverzekerdheid waarnemen, die hij ook in Den Haag aan de dag legde in zijn eerste proces. De president vroeg hem nadrukkelijk of het zo is, dat hü de naam Piet Berger In de gevangenis heeft horen noemen. Even nadrukkelijk bevestigde de arts dit. De president stelde daartegenover de verklaringen van gedetineerden, die de arts nooit over deze Piet Berger hebben horen spreken. „Facade"-mens Interessant werd het verhoor toen de president de 26ste januari 1958 in de j herinnering terugriep. Dat was de dag waarop Lodder een brief schreef aan I zijn familie waarin hij gewaagde van het radio-hoorspel van Paul Vlaande- ren: .waarnaar ik straks onder het ge not van een pijpje met genoegen zal gaan luisteren". President: „Vindt U het niet vreemd dat iemand die van plan is zelfmoord te plegen een brief in zo'n toon schrijft?" Verdachte: „Die, wat U noemt vrolijke toon, zou in verband kunnen worden ge bracht met het feit dat Lodder een be kentenis tegenover mij had afgelegd. Hij voelde zich als het ware opgelucht". De tekst van de afscheidsbrief, waarvan de arts voor de dood van Lodder kennis heeft genomen, kwam ook ter sprake. President: „Wat hebt U gedaan als arts, als mens en als lotgenoot van Lodder, toen U kennis nam van diens aankondiging van zelfmoord?" Verdachte: „Ik geloofde daar niet in. HU zei het met een vrolijk gezicht". President: „Dus die aankondiging be schouwt U ais een komedie?" „Bent U nooit van mening geweest, dat hij het inderdaad zou doen?" Verdachte: „Neen, meneer de presi dent". President: „Vond U Lodder geen opge wekt mens?" Verdachte: „Neen, dat ben ik niet met U eens. U moet begrijpen: ik bekeek hem als medicus. Hij was voor mü een facade-mens. HU toonde nooit zijn ware gezicht. HU wilde door vriendelijk te zUn bepaalde faciliteiten verkrUgen". Richtlijnen „Erkent U wel dat U richtlijnen voor die brief hebt gegeven?" „O ja, ongetwijfeld. Maar het plan van de zelfmoord is niet door mü gesug gereerd. Er zün verschillende plannetjes geweest. Het laatste was, dat Lodder een brief zou schrijven met een onderteke ning „Piet Berger" en die zou dan ver stuurd worden naar de procureur-gene raal in Den Haag, mr. Van Gilse. President: „U hebt directieven gege ven voor die brief. Dat ontkent U toch niet, is het wel?" Verdachte: „HU heeft my zün brief gedicteerd". I President: „Hebt U goed genoteerd J dat schriftkundigen hebben vastgesteld dat er verschillende gedeelten in die brief waren, die Uw styl droegen?" Verdachte: „Ik hem hem verschillen de aanwyzingen gegeven. Zelfs heb ik nog gezegd: zet er maar boven „Toffe Pü President: „Heeft U achteraf niet be grepen dat het vreemd is dat er brie ven worden geschreven door een man die praktisch nooit van moedeloosheid heeft doen blyken en die plotseling, en wel tot twee maal toe, met allerlei andere ellendige dingen aankondigt dat hy zelfmoord wil gaan plegen?" Verdachte: „Ja, natuurlük achter af President: „Als U op de 28ste of 29ste januari wist dat hü de brieven had, waarom heeft U dan die man niet laten overrompelen door bewaarders, zeggen de: „Pakt die vent beet, want óf hij pleegtz elfmoord, óf hy zal my kwaad doen". Waarom heeft U niet ingegre pen?" Verdachte bevestigde nogmaals dat hü die zelfmoord-aankondiging niet serieus nam. President: „U had een mooie revisie- kans als de zelfmoord van Lodder büna of helemaal niet was gelukt". Verdachte: „Ja, want door zün dood viel alles in duigen. Ik ben geen jurist, maar ik weet wel dat bü een revisie-on derzoek de bewüslast van mü moet ko men". President: „U spreekt anders wel als een jurist. Al doende leert men...." Waarom zo passief „U wist dat een van de twee kern punten in die brief, zelfmoord, waar was. Waarom hebt U niet ingegrepen?" Verdachte: „Ik beschouwde alles als een dreiging en ik wist niet op dat mo ment dat Lodder over cyaankali be schikte. Ook de rechter mr. Gelein Vitringa wees erop dat hü maar niet kan begrü- pen dat de arts zo passief is gebleven. Verdachte: „Ik meende er verkeerd aan te doen in myn zaak om impulsief te gaan handelen. De kans wa$ dat Lod der de brieven en de bekentenis zou gaan vernietigen". Mr. Gelein Vitringa: „Het kan er bü Eiij nog maar steeds niet in„ dat U in et geheel niet heeft ingegrepen. Het la ten van de brieven in handen van Lod der hield toch een groot risico ook voor U in". Een „prachtverhaa!" Verdachte had voor alles een verkla ring. Met een fcnominale hoeveelheid lan woorden wilde hU de rechtbank er »an overtuigen, dat hU juist heeft ge handeld. De president bracht dan in herinne ring een verklaring van een der gedeti neerden. Bü hem is de arts op de dag foor de dood van Lodder binnengeko men: „Je moet niet gek opkUken als er »at gebeurt. Let op Verdachte: „Die gedetineerde, meneer, •en enorme fantast. Ik zei tegen hem: t- -an kop op, de zon schijnt. Als je mor- jen hoort dat die en die is ontvlucht, «an ziet alles er weer heel anders uit". President: „Het is een pracht verhaal, waarom bent U niet met de brieven *aar de directeur gegaan en heeft U JanvankelUk zo'n fantastisch verhaal >Pgehangen". Verdachte: „Na de dood van Lodder is ft ontzettend veel gekletst en er is veel opgehitst. De zaak in zo'n gevangenis is -rger dan in een klein dorp". President: „Een gevangenis is ook kleiner dan een dorp Verdachte gaf dan nog toe enkele brieven uit de gevangenis te hebben la ten smokkelen en dat een van die brie ven bestemd was voor zün neef in Gent. Hü ontkent evenwel dat in die brief een instructie aan die neef was gegeven, hoe deze moest handelen. Verdachte: „Meneer de president, er is zoveel beweerd. Het gaat mij wel eens duizelen". President: „Het werk van een rechter is ook niet gemakkelük Verdachte: „De positie van een ver dachte ook niet, meneer de president". „Radeloze" toestand De officier van Justitie: Bü het ver hoor van de politie heeft U ontkend, dat U Lodder na de filmvoorstelling niet heeft gesproken, waarom die leugen? Verdachte: „Die ontkenning paste in mijn plan". Ook mr. Gelein Vitringa ging op dit punt nader in. De verdachte kon niet direct het antwoord vinden en zweeg enkele seconden. Toen zei hy„Ach, het is allemaal een gevolg van de radeloze toestand waarin ik verkeerde. Ik ben in 1952 stukken beter behandeld dan in Leeuwarden. Ik werd geisoleerd, mocht me niet scheren en kreeg geen eetgerei". President: „Ja, maar dat is toch een plicht van eenvoudige waakzaamheid". Verdachte: „Maar met een lepel kan ik toch geen zelfmoord plegen". Verdediger: „Nou, dat zal ik U dan wel eens leren Verdachte zei dan nog eens: „Alles pastte in mijn plan, dat ik geconstru eerd had. Ik geef toe dat aanvankelijk alles van leugens in elkaar zat. Zo het feit dat ik de brieven van Lodder in mün cel had gevonden" Witte muizen Op een gegeven momens vraagt de president de arts nogmaals wat hij nou eigenlük precies in de gevangenis had willen doen met de cyaankali, waarvan hij stelt dat deze hem nooit bereikt heeft. „Ik had proeven willen nemen op muizen". „Maar hoe wilde U nou aan muizen komen?" „Het wemelt in de gevangenis van de muizen. Die zün toch te vangen?" „Dood dan toch zeker?" „Neen, levend. Sommige gedetineerden zün reuze handig in het vangen van die diertjes". „Hoe wilde U die muizen dan bewa ren?" „Gewoon, in myn cel" „Maar dan kunt U ze toch niet meer pakken?" „Nou en of. Na een paar dagen zijn ze zo tam dat ze komen als je ze roept. Voor mün tijd had praktisch iedere ge detineerde een muis in zün cel. Later is dat verboden. Degenen die er al een hadden mochten ze houden, tot de lieve diertjes van ouderdom dood gingen". „Bü mijn bezoeken aan de gevange nis heb ik er nooit iets van gemerkt dat iedereen muizen hield". „Dat begrijp ik niet. Een meneer by wie U (als reclasseerder. Red.) op bezoek ging, had toch zelf ook een muis?". Maar dat was een witte muis". „O, dat zegt niets. Vele gedetineerden hebben vroeger witte muizen gehad, die zij loslieten of die ontvluchtten. Zij heb ben zichzelf verder geteelt. Het wemelt in de gevangenis van witte muizen". „Dan zal het wel zo zün", gaf de pre sident tenslotte toe. Laatste pijnlijke vraag Tegen het slot van het verhoor van de arts dat langer dan 2% uur had ge duurd, zei de president: „Ik heb nog een vraag aan U. Maar ik meende zo net dat van de graat zou gaan. Bent U soms te moe? Ik ben anders bereid om ook voor deze ene vraag de zitting te schorsen Verdachte: „Ik was even erg moe. Maar ik wil nu graag doorgaan tot we klaar zijnals het U gelegen komt natuurlijk, meneer de president". President: „De heer Boer van het ge rechtelijk laboratorium heeft uitge maakt dat de vier monsters cyaankali hetzelfde zijn (de cyaankali in Gent, de cyaankali in het flesje van Lodder, de portie die de arts door zdjn reclasseerder liet onderzoeken en het monster dat de justitie in België kocht). Uzelf hebt ver klaard te willen aannemen, dat dit in derdaad zo is. Hoe komt nou de Belgi sche cyaankali, afkomstig dus van Uw neef, hoe komt die nou in het flesje op de bedombouw van de dode Lodder? Ze ker nu daar een briefje van Lodder on derligt met de woorden: „Deze medlcün heb ik van de arts. En nu U met een zelfmoordbrief van Lodder in Uw zak liep, bent U ons hierover toch wel een verklaring schuldig". Verdachte: „U be doelt dus: hoe is Lodder aan de cyaan kali gekomen. Jaik heb daaromtrent een zekere overtuiging.... maar dat is erg pijnlük". Verdachte zweeg zenuwachtig, en de stemming in de zaal steeg ten top. „Zeg het maar", moedigde zUn verdediger hem aan. Ook de president drong aan: Ja, zeg het maar. Het gaat tenslotte om Uw levenslot Dearts richtte zich op en zei: „Die cyaankali moet Lodder volgens mij van zUn ouders hebben gekregen. Dat kan ik niet bewijzen, maar het is mün heilige overtuiging". President: „En hoe kwam U dan aan cyaankali?". Verdachte: „Uit die poeder die Lodder mU gegeven heeft" President: „O, is dat de constructie?" Verdachte: „Dat is de waarheid". Presi dent: „Nogmaals: U ontkent dus het feit, dat U is ten laste gelegd". Ver dachte: „Dat ontken ik pertinent". Om kwart over acht schorste dan de presi dent de zitting tot vanochtend tien uur. VERKLARING VAN MR. HUYGENS Mr. M .H. Huygens te Den Haag, heeft het volgende verklaard: „Naar aanleiding van het feit, dat een „oud-bajesklant" tüdens het proces buiten ede verklaard heeft, dat ik hem zou hebben verzocht een onware ver klaring af te leggen in de zaak van de Berkelse arts, lijkt het mij een eis van rechtvaardigheid, dat ik daartegenover mijne lezing mag stellen. Aanvankelük heb ik mij als raads man van de arts in de huidige zaak te Leeuwarden gesteld, doch het was mij in verband met mijn Haagse praktük niet mogehjk deze zaak met de vereiste grondigheid ter hand te nemen. Nadat ik mij reeds uit deze zaak had terug getrokken, werd ik benaderd door ver schillende ongure elementen, die mij vroegen of zij met een onware verkla ring iets zouden kunnen verdienen. Zo als vanzelf spreekt, heb ik hen de deur gewezen. Nu de president van de straf kamer te Leeuwarden het wenselijk heeft geoordeeld, de verklaring van een dier mensen ter zitting te laten voor lezen, stel ik er prijs op met grote na druk te ontkennen, dat een gesprek zo als door die vroegere gedetineerde naar voren gebracht, ooit tussen hem en mij is gevoerd. Waar ik niet als getuige in Leeuwarden ben opgeroepen en ik zijn verhaal dus niet onder ede kon weer leggen, rest mij niets anders dan langs deze weg mijn goede naam te verde digen". Zuidafrikaanse regering bereid tot overleg De Zuidafrikaanse regering is thans bereid een stelsel van overleg met ver tegenwoordigers van de „zwarte meer derheid" in overweging te nemen, aldus heeft de tUdelUke Zuidafrikaanse pre mier Sauer in een zaterdag te New York gepubliceerd vraaggesprek gezegd. De Zuidafrikaanse regering kan echter niet zo ze ihU, overleg plegen met het Afri kaanse Nationale Congres of het Pan- afrikaanse Congres of „andere commu nistische organisaties van dat soort". De regering moe talleen een dergelUk contact hebben met naturellen die de wet eerbiedigen. Minister Sauer verklaarde dit in een te Kaapstad opgenomen vraaggesprek, dat zaterdag door de Amerikaanse tele visie werd uitgezonden. HU zei dat er geen principiële veran dering in de apartheidspolitiek zal ko men maar wel een verandering in de toepassing van de politiek. Volgens het te Johannesburg ver- schünende Zuidafrikaanse dagblad „Dag- breek" heeft mevr. Elizabeth Verwoerd, de echtgenote van de door een aanslag verwonde premier dr. Hendrik Verwoerd, verklaard dat het evenwichtsorgaan van haar man niet is beschadigd. Zy heeft het blad telefonisch meegedeeld dat haar echtgenoot weliswaar een beetje duizelig is, wanneer hü zün bed ver laat, doch dat dit volkomen normaal is bü mensen, die geruime tüd het bed hebben moeten houden. De Zuidafrikaanse waarnemende eer ste minister Sauer had op een perscon ferentie meegedeeld, dat Verwoerds evenwichtsorgaan door een kogel was beschadigd. HU had hier echter aan toegevoegd, dat de geneesheren van me ning waren, dat de premier dit binnen enkele weken en met wat oefening, te boven zou kunnen komen. Toen .Dagbreek" zich met Sauer in verbinding stelde, verklaarde deze: „Ik houd mü tenvolle aan de woorden van mevr. Verwoerd. Ik heb geen verder commentaar te geven". Bejaard echtpaar bij brand omgekomen Een kleine uitslaande brand in een woonhuis aan de Buitenbrouwerstraat in de binnenstad van Amsterdam heeft in de nacht van zaterdag op zondag het leven gekost aan een bejaard echtpaar. De 76-jarige heer Brandenburg heeft getracht de vlammen te ontkomen en is uit het raam van de ruim tien meter hoge derde verdieping van het pand op straat gesprongen. Hij was vrUwel op slag dood. ZUn 70-jarige echtgenote heeft zich niet meer bUtijds uit de voe ten kunnen maken. Haar verkoold lichaam is later op de zolder verdieping gevonden. De brand ontstond omstreeks half drie op de tweede verdieping van het zeer oude pand. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de bewoners van deze etage, de familie Roelvink, zich niet dan met grote moeite hebben kunnen redden. De heer Roelvink heeft zijn driejarig kind en zijn bejaarde vader in veiligheid kunnen brengen door hen uit een raam op de ongeveer zes meter lager gelegen straat te werpen. De val werd gebroken door een uitstekend droogrek. Zij man keerden niets. De eerste verdieping, waarvan de be woners niet thuis waren, de tweede, der de en zolderverdieping brandden in drie kwartier tijd geheel uit. De brandweer kon, ondanks de bestrijding van het vuur met zeven stralen niet veel redden. TAFELTENNIS Scylla-reserves verloren bij DOS Het is Scylla II in Den Haag niet gelukt het sterke team van DOS te verslaan, of zelfs maar een gelükspe] af te dwin gen. Telkens was het de solide Haagse verdediging die de doorslag gaf en slechts Van der Voort slaagde erin met twee overwinningen in de enkelspelen en een werkzaam aandeel in de dubbel, de wedstrüd niet geheel een Haagse aangelegenheid te laten worden. Wage gaf zün club de leiding door Karamoy weg te serveren (1—0) en Beckerhof maakte er tegen Kanbier 20 van. Van der Voort doorbrak daar na met zijn aanval de Haagse verdedi ging en was in twee games Langerveld de baas. (21), maar toen Karamoy tegen Beckerhof in de eerste game op 2726 door een ongelukkige netbal van mogelijke winst werd beroofd en gede primeerd ook de tweede verloor, was het duidelijk dat de 3—1 achterstand wei zeer moeilük zou worden ingehaald. Van der Voort speelde tegen Wage niet zijn sterkste spel. De Hagenaar hield hem met byzonder effectvolle services uit zyn cadans (21—8), maar met ent housiast vechten won de Leidenaar de tweede game (17—21). Wat vermoeid geworden, reageerde hij in de beslis sende fase echter vaak te langzaam en Wage bracht de stand op 4-1 voor DOS. Langerveld bezorgde tegen Kanbier zijn club de halve winste (51) en ook het hoofdklasserschap, want met vijf punten uit drie wedstrüden was DOS op dat moment reeds onbereikbaar voor haar naaste concurrenten. Van der Voort wist in een enerveren de strijd tegen Beckerhof voor het tweede Leidse tegenpunt (52) te zor gen, maar niet vóórdat hy in de be slissende game een 110 voorsprong via 911 en 1519 tot 1919 had zien weg slinken. waarna echter twee daverende forehand smashes weer opluchting in de Leidse gelederen brachten! Karamoy en Kanbier moesten echter resp. Lan gerveld en Wage laten gaan (2—7). maar door winst in de dubbel werd dé ontmoeting nog met 3—7 afgesloten. Scylla 2 zal nu in de verlengde pro motie tezamen met Batswingers 3, Po- vac 2 en DTTC, nogmaals een kans krijgen om in de hoofdklas te belanden. In de ereklas werd de uitgestelde ont moeting tussen NedLloyd en Scylla door de competitie leiding tot gelijk spel verklaard. Door deze papieren puntenverdeling van de laatste wedstrijd van het sei zoen, is Scylla een ongedacht puntje rüker geworden, maar gaat voor de Lei- denaren de competitie toch wel als een nachtkaars uit! Kees de Bok, de mascotte van liet vijfde regiment stoottroepen, heeft zijn tijd uitgediend en een gastvrij onderkomen gevonden in het Kolo niaal militair tehuis Bronbeek bij Arnhem, waar hij zaterdag zijn intrede deed. De negentigjarige Bronbeker K. Roy, die de zorgen voor het dier op zich heeft geno men, maakt kennis met de nieuwe huisgenoot. Bescherm uw motor als hij loopt en als hij MET ESSO BENT U BETER UIT! Ajax (L)Kieviten Zondag speelde Ajax (L) een vriend- schappelüke wedstrüd tegen Kieviten uit Wassenaar. Als oefenwedstrüd kan deze krachtmeting bepaald als geslaagd be schouwd worden. Ajax bleek over alle linies wel sterker, maar dit neemt niet weg, dat Kieviten, die in competitie verband in de derdeklasse spelen, moedig partü hebben gegeven. Captain de Jongh van Ajax (L) scoorde in korte tijd een century, het geen een goed begin inluidt. Ook de overige batsmen konden dikwüls naar hartelust scoren, zoals G. Spiering 37, P. Hagenaar 22, P. A. L. O. von Oven 20, A. Wempe 15, A. de Goederen 15, W. van Royen 11 en J. Bakker 18, terwijl mr. Extra met 12 ook nog een aandeel in de score had. Om kwart voor drie was de Ajax-in- nings ten einde en toog Kieviten naar de innings. Aanvankelijk leek het dat J. van de Pool de Ajax-aanval wel kon bespelen; hü weerstond b.v. Spiering dikwüls op bekwame wüze, maar uiteindelük moest hij zün meerdere tegen de Ajax-bowler erkennen en toen ook C. Bouman twee wickets genomen had, kregen alle Ajax- aanvallers een beurt. Niet minder dan negen bowlers werden ingezet, die om de beurt hun krachten konden meten, deels met wisselend succes. Ajax scoorde 256 runs en Kieviten 94. Bowlingcüfers Ajax: G. Spiering 112; C. Bouman 22 J. J. de Jongh 1—13; P. van Amerom 2—5: P. von Oven 1—6; J. Bakker 1—5; A. Wempe 15. Een goed begin van de oude Leidse club, die met haar tweede elftal op zon dag 15 mei a.s. thuis tegen Haarlem III zal spelen, terwül het eerste elftal dan vrÜ is. Op zondag 22 mei speelt het eer ste elftal tegen HDVS III thuis en het tweede elftal tegen R «Sc W V uit. SCHAKEN Na zes achtereenvolgende overwin ningen zal Westra in de j.l. vrydag gespeelde zevende ronde vrywel zeker zUn eerste nederlaag moeten boeken. ZUn partU tegen clubgenoot Weiland is afgebroken in een stelling, die nau- welyks tegenkansen meer biedt. Westra zal de leiding niet 6 uit 7 nog behouden doch wordt op de voet ge volgd door Weiland, die op 5 punten kan komen en mr. Mulder die reeds 5 punten heeft behaald, doordat hü de titelhouder Van den Oord versloeg. Di rect hierop volgen mr. Westra met 4'/2 en Smit. De Graaff. Van den Oord en Van Steenis elk met 4 punten. Wegens ziekte werd Koet's partij tegen Hooyer uitgesteld. De uitslag van de 7e ronde: R Westra Weiland afgebr.; Mr. Mulder—V. d. Oord 1—0; mr. Westra— De Graaff V2— V2: Smit Van Steenis V4—Vi: Van Dijk Ketting 0—1. Se- lier Bizot 1—0: Th. Piket—Geyer 01: Demmendal J. Piket afgebr.; EtmansSchuss afgebr.; KoetHooyer uitgesteld. PAARDESPORT Tournee van Hairos II en Jousko Williams Naast Hairos II gaat nu ook diens halfbroer Jousko Williams deelnemen aan de verdere draveryen voor het Europees Kampioenschap. Beide paar den starten op zondag 22 mei in de vierde race van het Grand Circuit, het Eliterennen op Solvalla by Stockholm. De afstand is 2700 meter en het prU- zengeld bedraagt 70.000 kronen. Jousko Williams, die gereden wordt door Nol Heskes, vertrekt van meet o.a. met het snelle Zweedse paard Adept. Hai ros II, die byzonder gunstig gehandi capt is, staat met W. H. Geersen op de sulky, op 2720 meter, terwül zUn grote concurrenten als Icare IV, Ja- min en Tornese alle op de maximum afstand van 2740 meter geplaatst werden. Een week later is op Charlottelund bU Kopenhagen de 5e dravery die mee telt voor het Europees Kampioenschap, het Int. Mesterskab over 1600 meter met autostart in twee series en een fi nale. Hierin komen Hairos II en Theo Messidor uit. De koers is met 100.000 Deense kronen gedoteerd. Voor het paard dat het baanrecord van Jens Protector (vorig jaar liep deze hengst 1.16.3) verbetert, is er een extra pre mie van 5000 kronen. Hierna volgen op 5 juni in Gothenburg voor Jousko Williams en Hairos II de zesde race, de Grand Prix d'Aby over 2600 meter en op vrUdag 17 juni in Duitsland de 7e koers, de Grote Prüs van Reckling hausen over 2100 meter en met 36.000 D.M. aan prUzen. Zoals bekend heeft Hairos II in het klassement voor het Europees Kampioenschap de leiding. AUTOMOBILISME Stirling Moss wint Grote Prijs Aintree De Britse coureur Stirling Moss heeft met Porsche de Grote Prijs van Ain tree, een race voor formule 2-wagens, geldende voor de Coupe des Construe- turs, gewonnen. Ook de tweede en derde plaats werden bezet door Porsches, gereden door respectievelük de Zweed Bonnier en de Engelsman Graham Hill. Moss reed de 241 km in 1 uur 41 min. 47,1 sec., een gemiddelde van 142.28 km per uur. Tot halverwege de strüd had we reldkampioen Jack Brabham met Coo per de leiding, doch de Australiër moest toen wegens een mankement aan de benzineleiding de strijd staken. Moss kwam hierdoor aan de kop van het veld te liggen en handhaafde zich hief, zonder ook maar een moment in gevaar te komen. ZUn voorsprong aan de fi nish op de tweede aankomende, Bon nier, bedroeg meer dan een halve mi nuut. De wereldkampioen motorrennen, John Surtees, die met een Cooper reed, legde beslag op de vierde plaats, maar zijn grootst^ triomf was wel het nieuwe baanrecord, dat hij op zijn naam schreef, met een gemiddelde snelheid van 144.84 km per uur. Nederlands hockey-elftal (Speciale berichtgeving) Het Nederlandse hockeyelftal dat za terdag 7 mei a.s. in het Wagener-stadion te Amstelveen tegen Groot-Brittannië zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: G. de Ruiter (DKS), achter: J. van Gooswilligen (SCHC) en Th. Ter- lingen (Be Fair); midden: H. Wagener (Amsterdam), G. OverdUkink (Delftse Studenten) en Th. van Dijk (Kampong) voor: C. Dekker (BMHC)J. W. van Erven Dorens (Laren), W. de Beer (Til burg), E. Zwier (SCHC) en Th. van Vroonhoven (Tilburg). SPORTSPLINTERS Om één plaats in de eersteklasse A van de Afdeling Leiden van de KNVB werd gistermiddag in de Leidse Hout de wedstryd Roodenburg 3SJC 3 gespeeld. Dank zü een strafschop in de laatste minuut kwam Roodenburg nog net op 22. Volgende week wordt in Noordwük opnieuw tegen elkaar gespeeld. Carol Heiss, de Olympische- en wereldkampioene kunstrijden op de schaats, is zaterdag in New York in het huwelük getreden met Hayes Alan Jen kins, die ruim vier jaar geleden als kunstrijder grote triomfen behaalde en o.m. vier keer de wereldtitel won. Tüdens de wedstrüden in Philadel phia egaliseerde de Amerikaan Ray Norton zaterdag voor de vüfde keer in zün carrière het wereldrecord 200 meter (met bocht), dat sedert 1933 met 20.6 seconden op naam staat van zün land genoot Ralph Metcalf. Norton versloeg Dave Sime met een verschil van drie meter. De wedstrüden werden onder ongunstige weersomstandigheden gehou den. Het was koud en regende voort durend. De strafcommissie van de afdeling Limburg van de KNVB heeft vrijdag een büzondere zware straf uitgesproken over de speler H. van der Beek van de ver eniging Roermondia '55. die enkele weken geleden tüdens de wedstrüd Roermondia 3Swift 4 de scheidsrechter enkele sla gen had toegebracht. Van der Beek werd een schorsing van 25 jaar opgelegd. Feüenoord heeft in Keulen in een wedstrüd voor het toernooi om de Vriendschapsbeker met 3—2 gewonnen van Viktoria '04. BU de rust leidden de Rotterdammers met 21. Op de Wageningse wielerbaan is zaterdagmiddag een drie landenomnium gehouden voor profs. Voor Nederland startten Post en Koch, voor Duitsland Gieseler en Vadder en voor België Proost en Verachtert. Nederland won met 20 punten voor de Duitsers met 29 en de Belgen met 29 punten. Het individuele klassement luidt: 1. Post 5 pnt; 2. Gieseler 11 pnt; 3. Proost 14 pnt; 4. Koch 15 pnt; 5. Verachtert 15 pnt en 6. Vadder 18 pnt. De semi hockey-interland tussen de B-ploegen van Engeland en Nederland, welke zaterdag in Ramsgate is gespeeld eindigde in een gelukspel: 2—2. De Britten hadden bü rust met 1—0 de leiding. Het Duitse dames-hockey-elftal, dat enkele weken geleden in Amstelveen zo'n zware nederlaag tegen Nederland leed, heeft in Brussel met 2—1 van België gewonnen. Het Haags amateurelftal heeft zaterdagavond op het terrein van ADO in Den Haag een gelykspel (2—2) be haald tegen een zwaluwenelftal. By de rust was de stand 1—1.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17