GRANT! Koninginnedag overal opgewekt gevierd! halfzwaar i Oranjeboom drinken, uit een glazen laars Oranjeboom Spontaan en met geheel ons hart De Duitse verre-visserij op zoek naar nieuwe visgronden FLORA Rapport zorg voor bejaarden en chronische zieken in Zuid-Holland f (OG 12 DAGEI 1 Beneluxonvoltooide symfonie Beperking vervroegd afsehrijven en de investeringsaftrek Opgericht 1 maart 1860 Maandag 2 mei 1960 Derde blad no. 30038 Overal in den lande is op opgewekte wijze de verjaardag van H.M. de Koningin met gevarieerde feestelijkheden» waaronder optochten een grote plaats innamen» gevierd. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, hield tijdens een bijeenkomst in de Kloosterkerk te Den Haag een rede. Hij wees er o.a. op, dat wij de verjaardag van de Koningin spontaan en met geheel ons hart vieren, omdat wij haar kennen en liefhebben. Bij het ldimmen der jaren is onze dankbaarheid en genegenheid gegroeid. Wat ook gewankeld mag hebben, het constitutionele Koningschap bleef onaangetast als een rots in de branding. Onder schier onontwar bare moeilijkheden heeft Koningin Juliana haar constitutionele plichten met eindeloos geduld en onpartijdigheid vervuld. „Moge God onze ge liefde vorstin nog lang bewaren, zegenen en beschermen", zo besloot mr. Kortenhorst. 's Avonds was er op !het verlichte Binnenhof een taptoe, gegeven door de KMK. Onder leiding van majoor Rocus van Yperen, speelden de leden van de kapel en het tamboer- en pijperkorps, allen in ceremonieel tenue, Nederlandse liederen en vrolijke marsen. Ook in Amsterdam en Rotterdam is in de di verse wijken vrolijk feest gevierd als bewijs van grote aanhankelijkheid aan onze Vorstin. In Den Helder werd een vlaggenparade gehouden. De schepen waren gepavoiseerd. Nadat 33 saluut schoten waren gelost, volgde een grote paiade, welke afgenomen werd door de Commandant Zeemacht Nederland vice- admiraal G. B. Portuyn. Deze parade werd besloten met een demonstratie door 24 vliegtuigen van de Marine Luchtvaartdienst en een défilé. Tijdens de plechtigheid reikte de Commandant Zeemacht dertien onderscheidingen uit. *s Avonds waren talrijke gebouwen en schepen geïllumineerd. Koninginnedag is zaterdag in Brus sel gevierd met ontvangsten in de ambtswoning van de twee Nederlandse ambassadeurs in de Belgische hoofd stad. Een groot aantal landgenoten was 's-middags de gast van de Nederlandse ambassadeur bij het Belgische Hof en mevrouw Teixeira de Mattos en in de vooravond werden de Nederlanders, die zijn betrokken bij de Europese gemeen schappen door de Nederlandse ambas sadeur bij de EEG en Euratom en me vrouw Linthorst Homan ontvangen. Jhr. mr. Teixeira de Mattos herin nerde aan het staatsbezoek, dat Konin gin Juliana en Prins Bernhard over enkele weken aan België zullen bren gen. hetgeen naar hij zei de viering van de verjaardag van Hare Masjesteit voor de Nederlanders in België dit jaar een bijzondere betekenis geeft. Hij bracht vervolgens de aanhankelijkheid aan het Nederlandse vorstenhuis tot uiting en sprak de wens uit, dat Koningin Juliana nog vele jaren moge blijven regeren. Hierna werd het Wilhelmus gezongen. Ook mr. Linthorst Homan bracht tij- I dens een ontvangst in zijn ambtswoning i een heildronk op Koningin Juliana uit. Namens alle aanwezigen werd een te legram met gelukwensen naar Hare Majesteit gezonden. De viering van Koninginnedag in Brussel werd besloten met een feeste lijke bijeenkomst in de Nederlandse club. De viering van Koninginnedag op de Ned. Antillen heeft het traditionele verloop gehad. In de vroege morgen van zaterdag bracht in het ..Fort Am sterdam" de schooljeugd een aubade aan de wnd. gouverneur, die werd ge volgd door een parade op „Pietermaai" van eenheden van de Kon. Marine. Later op de dag volgden een speciale dienst in de „Fortkerk" en het open bare gehoor op het „Gouvernements huis", waar de voorzitter van de Staten, de heer Bikker, namens de bevolking van de Ned. Antillen, de wnd. gouver neur gelukwensen aanbood. Op alle eilanden werden sportwed strijden, volks- en kinderfeesten ge houden. De dag werd te Willemstad be sloten met een taptoe van de Mariniers- kapei en vuurwerk. De Gaulle in West-lndië President De Gaulle is vrijdagavond per vliegtuig uit New Orleans naar Cayeune, d ehoafdstad van Frans Guy ana vertrokken. Men is het er over eens dat het bezoek van De Gaulle aan de V.S. en Canada een groot succes is ge- De president ging gisteren naar Mar tinique, waar onlangs enig eonrust heer ste als gevolg van economische proble men. Per auto begaf De Gaulle zich van het vliegveld naar Ford de France. De belangstelling was zo groot, dat de pre sidentiële auto voor de afstand van 14 km. een uur nadig had! Vandaag gaat hij naar Guadeloupe om morgen naar Parijs terug te keren, waar hij woensdagochtend aankomt. Baron Sweerts de Landas Wyborgh overleden In Wassenaar is op 69-jarige leeftijd overleden mr. J. H. L. J„ Baron Sweerts de Landas Wyborgh. Kamerheer van de Koningin. Baron Sweerts de Landas Wyborgh werd geboren in Buitenzorg in het toen malige Nederlandsdh Indië. Na zijn stu die aan de Leidse Universiteit was hij van 1920 tot 1925 in dienst van de Ne derlandse Handel Maatschappij in Rot terdam en van 1925 tot 1935 directeur der Internationale Krediet Compagnie in Amsterdam. In 1939 werd hij Kamerheer van de Koningin en van 1946 tot 1951 was hij jagermeester van de Koningin voor Zuid-Holland. Hij was commandeur in de Huisorde van Oranje. De crematie van het stoffelijk overschot is in alle stilte geschied. die lekkere shag in de handige doos 95 ct. Kerkelijk Leven De Duitse treilbedrijven zoeken sinds enkele jaren naar nieuwe gebieden. De reden hiervan is, dat zij zich onzeker voelen omtrent de visserij nabij Noor wegen en IJsland. Hier immers wordt dicht onder de wal althans binnen de 12 rnjjl de meeste vis gevangen. Bovendien vraagt men zich af of er niet gebieden zijn met grote visrijkdom dan thans het geval is. Dit heeft er toe geleid om deze gebie den te gaan verkennen. Men heeft trei- lers uitgerust voor een bepaalde „zoek- reis". In het bijzonder werden deze reizen dan gedaan naar de wateren nabij Advertentie Newfoundland, Labrador en Groenland. Een dergelijke reis werd vorig jaar ge daan door de treiler „Island" uit Bre merhaven. Op 18 oktober 1959 vertrok dit vaartuig naar Noord-Labrador, onge veer 60° N.B. en 60' WL. Deze reis duurde tot 29 november 1959. Verschillende gebieden werden afge zocht, zoals de wateren nabij Zuid- Groenland, Noord-, Midden- en Zuid- Labrador, in de gebieden van het Noor delijk en Oostelijk deel van de New- foundlandbank en voorts de Vlaamse Kaap. Veel kabeljauw HONDEN- FIOPA MOPJES BROOD BPEHGtN UWHOKDI IHZ'N NOPJES. ïindi 1894 Vraagt monster en GRATIS hondenboekje bij: FLORA - Postbus 28 - Dordrecht NAVO-OEFENING „HATTRICK-WOLFGRIS" Van heden tot 13 mei wordt onder de naam „Hattrick/Wolfgris" een NAVO- oefening gehouden in de Noordzee en de Duitse Bocht. Gedurende deze periode zullen Bel gische. Franse. Duitse, Engelse en Ne derlandse zeesbrijdkrachten oefeningen houden in het afweren van aanvallen door motortorpedoboten. Dit gedeelte „Wolfgris" genaamd, zal onder leiding staan van Duitsland. Tevens zullen ge zamenlijke mijnenveegoefeningen wor den gehouden, welke onder leiding staan van Nederland. Deze operaties dragen de naam van „Hattrick". Het doel van de oefening is een goede samenwerking te bevorderen tussen de NAVO-zeestrijdkradhten onderling. SOEKARNO SCHUIFT SCHULD OP NEDERLAND President Soekamo, die een officieel bezoek van drie dagen aan Tunesië brengt, heeft in een toespraak tot de leden van 't Tunesische parlement o.a. gesproken over Ned. Nieuw-Guinea. In zijn in de Engelse taal gehouden rede voering zeide hij daarover: „Ik heb steeds gezegd, dat wij de vraagstukken, die samenhangen met onze onafhankelijkheid, bij voorkeur op vreedzame wijze tot een oplossing bren gen. Ik heb gelezen, dat Nederlandse oorlogsschepen naar de wateren van Irian zullen worden gezonden. Als zich in die omgeving onlusten voordoen, rust de verantwoordelijkheid daarvoor op Nederland". Eerste perziken: f 1.85 (Van onze Haagse redactie) Aan de veiling te Poeldijk in het Westland kwamen vrijdag de eerste perziken voor de klok. Deze vruchten brachten 11,85 per stuk op. Ook wer den de eerste Ontario-pruimen geveild. Hiervoor werd 11,50 per 6tuk betaald. Streven naar creatieve tijdsbesteding In het rapport „Zorg voor bejaarden en chronisch zieken", uitgebracht door een door het provinciaal bestuur van Zuid-Holland ingestelde commissie wordt gezegd, dat er gestreefd moet worden naar creatieve tijdsbesteding. Deze verdient volgens de commissie de voorkeur boven een meer passieve tijdsbesteding, waar van thans bjj vele bejaarden vrijwel uitsluitend sprake is. De vrije tijdsbesteding acht de com missie voor mannen moeilijker te ver wezenlijken dan voor vrouwen. Aan het georganiseerde werk ten behoeve van bejaarden door beroepskrachten komt, volgens het rapport, een eigen plaats toe naast het stimuleren van activitei ten van bejaarden door middel van vrijwilligers. Ook aan georganiseerd huisbezoek moet volgens de commissie de voor keur worden gegeven boven spontane bezoeken van belangstellenden. De commissie heeft vernomen, dat de er varing met adviesbureaus niet bemoe digend is. Voor de medisch hygiënische verzor ging van zelfstandig wonende bejaar den acht de commissie het meest de Kruisverenigingen aangewezen. Niette min meent de commissie, dat aan de werving en opleiding van gezinsver zorgsters alle aandacht moet worden besteed. Er bestaan plannen om zowel bij de scholing als bij de herscholing van wijkverpleegsters meer aandacht aan de bejaardenzorg te wijden. De com missie meent, dat het tot het einde toe geheel zelfstandig wonen van be jaarden als de meest ideale situatie moet worden gezien. Veel verzorgingshuizen eisen voor opneming een medische keuring om te voorkomen dat nog valide bejaarden een verzorging verlangen welke zij niet nodig hebben, terwijl werkelijke ver zorging" behoevenden hiervan versto ken zouden blijven. De commissie is van mening, dat de nog te bouwen bejaardentehuizen zo veel mogelijk centraal gelegen moeten zijn, opdat de bejaarden in de gelegen heid zullen zijn aan het gemeenschaps leven te blijven deelnemen. In sociaal opzicht is het gebleken, dat het kleine of middelgrote tehuis (tot maximaal 100 bedden) de voorkeur verdient. 92.000 chronische zieken Thans bedraagt het aantal bejaarden rond 10 van de totale bevolking, al dus het rapport. Het aantal bejaarden, dat in de provincie Zuid-Holland voor opname in een tehuis in aanmerking komt bedraagt volgens het rapport 1 van de bevolking of circa 26.800 be jaarden, waarbij is uitgegaan van een bevolking in deze provincie van een totaal van 2.029.499 per 1 januari 1958. Volgens de commissie is op het plat teland de wens om zo lang mogelijk de eigen zelfstandigheid te bewaren, ster ker dan in de steden. Uit de gegevens van de woningtelling 1956 is gebleken, dat er in Zuid-Holland circa 170.000 be jaardenhuishoudens (van 1 of meer per sonen) zijn. Hoewel het juiste aantal zorg behoe vende chronische zieken in ons land niet bekend is, lijkt het aannemelijk, dat het percentage ongeveer gelijk zal zijn aan dat in het buitenland en ge steld zal moeten worden op ongeveer 3% van de bevolking. Dit betekent, dat in de provincie Zuid-Holland onge veer 92.000 chronische zieken zorg be hoeven, aldus het rapport. Padvindersgroepen trekken langs het Koninklijk gezin, dat zaterdag op de trappen van het Paleis Soest- dijk het défilé ter gelegenheid van Koninginnedag gadesloeg. Moeder en zoontje verdronken In het Wilhelminakanaal onder Biest Houthakker (gem. Hilvarcnbeek) hebben schippers de verdronken lichamen ge vonden van een 32-jarige mevrouw uit Tilburg en haar vierjarig zoontje. In het water werden ook een plastic zak met speelgoedautootjes en een los drijvend autootje gevonden Men ver moed nu. dat een van de speelgoedauto- tjes van het kind in het water is ge raakt, waarna het kind in het kanaal is gevallen bij een poging het op te vis sen. De moeder zou verdronken zijn bij een vergeefse poging haar kind te red den. Er zijn overigens geen getuigen bij het ongeluk geweest. NED. HERV. KERK Beroepen te Oud-Beijerland L. Roetman te Wierden. Bedankt voor Brakel J. C. Schuurman te Bleskensgraaf. CHR. GEREF. KERK Tweetal te Ouderkerk aan den Amstel G. J. Buys te Papendrecht en D. Slag boom te 's-Gravenzande. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Drachten (4de pred. pl.) C. van der Glessen te Tzum. Dr. A. S. van der Woude hoogleraar Nabij Zuid-Groenland, ongeveer 150 mijl afstand van Kaap Farwel werd veel kabeljauw aangetroffen. Per uur bedroeg de vangst gemiddeld 110 manden. De kabeljauw had een gemiddelde lengte van 73 cm. Hierna werd bij Noord-Labrador ge vist. Het was de eerste keer in de ge schiedenis, dat een Duitse treiler in deze j wateren viste. De visserij was hier niet gunstig te noemen. De bodem was moei- i lijk bevisbaar. Westelijker en wel in een positie van 60 16' N.B. en 65' 10' W.L. was de visserij beter uit te oefenen. Ondanks zwaar weer kon toch nog per uur 30 manden kabeljauw worden ge vangen. Deze waren iets kleiner van stuk dan die nabij Zuid-Groenland en varieerden van 5070 cm. De verwach ting was dat deze kabeljauw dezelfde is, die zich in de Hudson Baai bevindt. Daarna werd in de wateren van Cen traal Labrador gevist. In deze wateren is nog weinig gevist; althans met suc ces. Toch gelukte het de „Island" om tussen 56" 30' N. en 56' N. op een diepte van 300 a 340 meter gemiddeld 50 man den kabeljauw te vangen van een grootte van circa 61 cm gemiddeld. Op dieper water <3,50 meter) werd de eerste grote scholen roodbaars geconstateerd. Deze waren in doorsnee klein van stuk (circa 35 cm). Iets zuidelijker cp de grens van Zuid-Labrador waren de vangsten gun stiger, de roodbaars was groter van stuk. De visserij op de Hamilton-Bank gaf geen grote vangsten te zien. Gemiddeld 24 manden kabeljauw per uur. Dit is een gebied, waar de Franse en Portu gese treilers geregeld vissen. Deze schepen maken doorgaans lange reizen en de kabeljauw wordt dan ook inge zouten. De gevangen kabeljauw was hier klein van stuk, circa 54 cm. Iets zuide lijker nabij de ingang van de Belle lie Straat, was de vangst nog geringer. Gemiddeld kon hier per dag 4 ton ge zouten vis worden geproduceerd. Op de Ritu-Bank, waar meerdere Russische fabrieksschepen vissende wa ren. was de vangst niet rendabel, vooral omdat de roodbaars aan de kleine kant was. Maar zuidelijker op 50° 29' N tot 50' 20' N. op een diepte van 300 a 350 meter was de visserij beter. Binnen 12 uur werd hier 850 manden roodbaars ge vangen. Deze waren in doorsnee 37.5 cm, d.w.z. dat 80 van deze vis marktwaar dig was. Deze vangsten waren evenwel van korte duur. Een bekend feit was reeds dat in deze gebieden op bepaalde tijdstippen van het jaar goede resultaten werden behaald. Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijksuniver siteit te Groningen is benoemd dr. A. S. van der V/oude, thans hervormd predi kant te Noord-Laren. Zijn leeropdracht houdt in de Israëlitische letterkunde, de uitlegging van het Oude Testament en de geschiedenis van de Israëlitische godsdienst. Advertentie Nog niet genezen van het nationalisme (Van onze Brusselse correspondent) „Zal Benelux een onvoltooide symfonie hlyven?" aldus vroeg dr. Frans van Cauwelaert, de Belgische staatsminister, zich af. Hij voerde het woord op het veertiende Economisch Benelux-congres, georganiseerd door de privé-comité's van Benelux-samenwerking, dat in Gent plaatsvindt. Vrijdag zyn referaten gehouden door de heer H. J. de Koster, directeur van de Meelfabriek „De Sleutels" te Leiden en de heer J. van der Poorten, secretaris-generaal van de Beroepsverenl ging der Belgische Levensmiddelenbedryven. Beiden verklaarden, dat de industrie van de levensmiddelen van Nederland en België genoeg gemeenschappelijke belangen heeft om in de Euromarkt tot gemeenschappelijke standpunten te komen, wat intussen ook reeds is gebeurd. In verband met de talrijke onvolko menheden waarmee Benelux nog heeft af te fekenen, zei dr. Van Cauwelaert dat het vraagstuk van de Schelde-Rljn- verbinding een wezenlijk onderdeel is van de Benelux. Over deze kwestie wordt nu reeds veertig jaar onderhan deld. De nieuwe onderhandelingen worden echter in een sterk verbeterde sfeer gevoerd. ,,Op het gebied van de culturele samenwerking", aldus Van Cauwelaert, ,,doen de drie landen niet meer dan wat reeds tussen ieder van de drie landen en andere Europese staten door bilaterale verdragen tot stand kwam. Ook op het gebied van de contacten tussen de instellingen voor hoger wetenschappelijk onderwijs, een contact, dat zo belangrijk is voor de expansie van de economie, is wei nig gepresteerd. Het zijn de regerin gen. die hieraan schuld hebben. Zij moeten wakker worden geschud. Van Cauwelaert toonde zich niet gerust over de posjtie van de Benelux-landen in de Europese gemeenschap, daar de grote landen nog niet zijn genezen van hun nationalistisch streven, terwijl de ver deling van Europa in twee blokken niet bevorderlijk is voor de Europese sa menwerking. Hij vroeg zich af, of er niet een fatum boven de lage landen hangt dat hun samengaan, zoals het reeds zo vaak in de geschiedenis is ge beurd, verhindert. Slechts wanneer zij zich aaneensluiten tot een stevig blok, zal naar de stem van Benelux worden geluisterd. De meer dan 200 congressisten wer den in de historische zaal van het stad huis van Gent door het Gentse ge meentebestuur ontvangen, in de zaal, waar meer dan vier eeuwen geleden de Pacificatie van Gent werd onderte kend. Over de sociale vooruitgang spraken prof. Vlerick van de Gentse universiteit en de heer C. J. van Mastrigt, voor zitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond te Utrecht. Aan de con gressisten werd vrijdagavond een klank- en lichtspel aangeboden, voor stellend een zitting van de orde van het Gulden Vlies, onder leiding van Philips de Goede, Hertog van Bour- gondië. Het congres is besloten met een rede van de Luxemburgse minis ter van Economische Zaken, Pierre El- vinger, en een bezoek aan Floralia, een bloemententoonstelling, die thans tienduizenden toeristen trekt. Op deze internationale vijfjaarlijkse bloemen tentoonstelling heeft Nederland de grootste buitenlandse inzending. Volgens de leider van de Sovletrus- sische expeditie naar het Zuidpoolgebied welke het vorige Jaar van de basis Mirny vertrok, ligt zestig procent van de harde onderlaag in het centrum van het con tinent gelijk met het zeeniveau of er on der. De gemiddelde dikte van het ijs in het centrum van het continent is veel groter dan tevoren was geschat, n.l. on- Êeveer 3.300 meter, aldus de expedltie- :lder, dr. Alexander Dralkin. Grootste vangsten Nadat de „Island" in St.-John (New- i foundland) had gebunkerd werd gevist aan de steile zuidelijke oostkant van de Newfoundlandbank. Hier werden de grootste vangsten gedaan en wel 300 manden roodbaars in een half uur op een diepte van 300 meter. Deze waren bijzonder klein van stuk (32 cm.), zo dat 50 van de gevangen vis slechts marktwaardig was. Op het eind van de reis werden de ge bieden nabij de Vlaamse Kaap afge zocht. Dit is het werkgebied van de Rus sische fabriekstreilers. De vangst was hier redelijk, 100 manden per uur. In hoofdzaak roodbaars. In deze gebieden waar gevist werd, was de temperatuur van het water meer malen - 1° C. Dit gebied staat hier on der invloed van de Labradorstroom, die het zeer koude water uit de Baffinbaai naar het zuiden voert. Dit water stijgt pas in temperatuur als het in aanra king komt met de warme golfstroom, die langs de kusten van Canada, Newfound land in n.o. richting trekt. Deze tempe ratuursverschillen in het zeewater zijn dan ook de oorzaak dat in deze gebie den veel mist voorkomt. Zo zijn de Newfoundlandbanken berucht om hun mist. Een ander gevaar voor de naviga tie in deze wateren zijn de ijsbergen, die Oranjeboom introduceert een grappige traditie in Nederland: bier drinken uit een glazen laars! Verras Uw gasten: haal gauw een spaarkaart bij Uw Oranje boomleverancier: voor 12 Oranje boompjes en een bedrag van slechts f 1.80 ontvangt U bij de firma J. VAN DER STOK. BREE- STRAAT 155 TE LEIDEN dit glazen laarsje! DEZE AANBIEDING 13 GELDIG TOT 15 MEI 1960. opnieuw met goud bekroond vooral in het voorjaar, ook zuidelijk waar te nemen zijn. Over de gegevens van een reis als de „Island" gemaakt heeft wordt een uit voerig rapport gemaakt en dit staat ter beschikking voor de Duitse verre-visse rij. Deze reizen zijn dan ook bijzonder nuttig. (Wij lazen een en ander in de Allgemeine Fischwirtschaftszeitung) (Van onze Haagse redactie) In de Ned. Staatscourant van 29 april, is een beschikking opgenomen die beperkingen aanbrengt in de mogelijkheid tot vervroegde afschrij vingsaftrek. Zoals bekend, is de vervroegde afschrijving van een derde van de aanschaffings- of voortbrengingskosten totnutoe voor de meeste bedrijfsmiddelen alleen voor het eerste jaar beperkt en wel tot 16 2/3% van die kosten. Voor enkele bijzondere categorieën, te weten: gebouwen (andere dan nieuwe fabrieksgebouwen), personen auto's (andere dan voor beroepsver voer) en kantoorinventarissen, gold tot nu toe een temporisering tot op 10 per jaar. De door de regering thans noodzake lijk geachte beperkingen in de ver vroegde afschrijving en de investe ringsaftrek zijn de volgende: De mogelijkheid van vervroegde af schrijfing wordt in beginsel voor alle bedrijfsmiddelen beperkt tot maximaal 81/3 per jaar van de aanschaf fings- of voortbrengingskosten. Voor hierboven genoemde auto's en kantoor inventaris komt de mogelijkheid van vervroegde afschrijving geheel te ver vallen, terwfjl voor alle gebouwen thans de mogelijkheid van vervroegde afschrijving wordt beperkt tot maxi maal 6 per jaar. De investeringsaftrek wordt met be trekking tot na 29 april 1960 voor de verwerving of de verbetering van be drijfsmiddelen aangegane verplichtin gen of gemaakte voortbrengingskosten van tweemaal 8 teruggebracht tot tweemaal 5

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11