Vloed van bezwaarschriften belet vaststelling uitbreidingsplan Laatste nieuws Programma Dodenherdenking 1960 Luxemburgs bezoek Stille Tocht en Herdenkingsdienst in Pieterskerk Lezers schrijven Vreemde muziekmerkwaardige kostuums Bevrijdingsdag Oegstgeest met originele Belgische attractie PARKEERPROBLEEM ONDER DE LOEP Raad Oegstgeest uit kritiek op vernieling van natuurschoon Sparta te Leiderdorp geeft twee gymnastiekuitvoeringen DONDERDAG 28 APRIL I860 In overeenstemming met de van regeringswege verstrekte richtlenen en aan bevelingen, zal de Bevrijdingsdag dit jaar een meer algemeen en feestelijker karakter dragen dan de laatste jaren het geval was, zulks in verband met het feit, dat het weldra precies 15 jaar geleden zal zijn, dat de Duitse legers onvoor waardelijk capituleerden. Het programma van de feestelijkheden in onze stad maakten wij tot In bijzonderheden reeds bekend. Zoals gebruikelijk zullen op de voorafgaande dag, woensdag 4 mei, over het gehele land de slachtoffers van de oorlogsjaren worden herdacht. In onze stad geschiedt dat op de tra ditionele wijze 's morgens door de leer lingen van de zesdeklasse van alle Leidse openbare en bijzondere lagere scholen nabij het Bevrijdingsmonument aan de Beestenmarkt en 's avonds door de ouderen middels een Stille Tocht en een dienst in de Pieterskerk. De ochtendplechtigheid, welke om 11 uur nabij het Monument plaats vindt, wordt opgeluisterd door het Leidsch Politie Muziekgezelschap. De voorzitter van de Stichting Dodenher denking", de heer C. Zandbergen, zal een kort herdenkingswoord spreken, waarbij gelegenheid bestaat tot het leggen van bloemen. STILLE TOCHT De opstelling van de Stille Tocht ge schiedt vanaf 19.15 uur op de Oude Singel nabij de Lakenhal. Vandaar wordt om halfacht precies gestart langs Lange Scheistraat, Beesten markt, achterom de molen de Valk over de veelading naar het Monument. Van halfacht tot vijf minuten voor acht worden alle Leidse kerkklokken en de Bourdon van het stadhuis geluid. Om klokslag 8 uur zullen twee bazuin blazers vanaf de molen ,,De Valk" ,,The Last Post" ten gehore brengen, waarna van 88.02 uur twee minuten volledige stilte in acht zal worden ge nomen. Er bestaat vanzelfsprekend ook dit jaar weer, zowel voor organisaties en verenigingen als particulieren ge legenheid bloemstukken en bloemen aan de voet van het Monument neer te leggen. Om halfnegen begint de HERDENKINGSDIENST IN DE PIETERSKERK In verband met het bijzondere ka rakter heeft de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot zich bereid ver klaard een kort openingswoord te spre ken, waarna de dienst verder geheel gevuld wordt door declamatie van Al- bert Vogel jr. en koorzang. Aan deze laatste wordt medewerking verleend door ,,Ex Animo", ,,Con Amore", ,,De Beroeps- of vrijwillige brandweer Onlangs was ik in de gelegenheid van nabij een spectaculaire brand en de be strijding hiervan te volgen. De brand ontstond in het centrum van een oude binnenstad. De vrijwillige brandweer was snel ter plaatse. Gezien het ernstige karakter van de brand wer den ook de vrijwillige brandweren van de omliggende gemeenten gealarmeerd. Spoedig was overvloedig voortreffelijk materiaal ter plaatse. Het aantal brand weerlieden was, naar het leek, ook ruim bemeten; wat echter ook hier opviel was, dat er wel een grote bedrijvigheid heerste, dat er veel en hard werd ge hold. maar dat tooh de afweermaatrege- len traag op gang kwamen. Ik ben ook enkele malen in de gele genheid geweest beroepsbrandweer in actie te zien. en hoewel ik geen deskun dige ben, valt het toch bepaald op, dat ondanks ijver en goede wil de aanpak van de vrijwillige korpsen als regel veel minder effectief is dan die van de be roepsbrandweer. Dit nu is m.i. ook vol komen begrijpelijk. Het bestrijden van branden eist een grote mate van vak manschap. Ook op dit terrein is de spe cialisatie zoals overal elders ver door gevoerd. Uiteraard kunnen slechts de grote gemeenten zich de luxe van een beroepsbrandweercorps veroorloven. De inwoners van deze gemeenten kunnen zioh daarmee ongetwijfeld gelukkig prijzen. Ik woon in Oegstgeest, met mij onge veer 11.000 medeburgers. Oegstgeest heeft geen beroepsbrandweercorps. De vrijwillige brandweer in onze gemeente is, naar ik meen, goed uitgerust. Bij alarm is men zeer snel ter plaatse; het blijven echter met alle waardering en respect tot op zekere hoogte amateurs. Leiden daarentegen beschikt over 'n beroepsbrandweer. Al vaak heb ik mij afgevraagd en met mij vele anderen in onze gemeente, waarom doet de Ge meente Oegstgeest niet hetzelfde als de gemeente Zoeterwoude en laat zij de Leidse brandweer ook niet de gelukkig schaarse branden in Oegstgeest bestrij den. Nogmaals met alle respect voor de Oegstgeestse vrijwilligers; men kan nu eenmaal niet van een directeur van Gemeentewerken verwachten, dat hij naast zijn toch al omvangrijke taak, ook nog specialist zou kunnen zijn op het gebied van brandblussen; ditzelfde geldt m.i. voor het overige personeel. Het is mij bekend dat wanneer zulks gewenst geacht wordt, assistentie van Leiden gevraagd kan worden, dit is echter uitsluitend ter beoordeling van de Commandant van de Oegstgeestse brandweer. Dit houdt echter een ver traging in, die bij een verschijnsel als een fikse brand heel belangrijke gevol gen kan hebben. Het is mij ook bekend, dat wij als burgers geen beroep op de Leidse brandweer mogen doen. Onze gemeente grenst aan Leiden. De overweg van de Rijnsburgerweg, die vroeger nog al eens als argument tegen het plan, de Leidse brandweer de zorg voor Oegstgeest toe te vertrouwen, werd aangevoerd, is vervangen door een tun nel. Ook is wel gezegd dat een dergelijke stap de autonomie van de gemeente Oegstgeest in gevaar zou brengen. Ik kan mij niet voorstellen, dat dit als serieuze overweging heeft gegolden: mocht dit wel zo zijn dan vind ik, dat onze bestuurders hun burgers daarmee geen goede dienst bewezen. Dit toch mag voot een zo belangrijk punt beslist geen overweging zijn. Het enige uit gangspunt dient te zijn de vraag op welke wijze de inwoners van onze ge meente de beste waarborgen krijgen ten aanzien van de bestrijding van brand. Ik moet aannemen dat over voor- en nadelen ook op het financiële vlak wel een behoorlijke studie zal zijn gemaakt. Nimmer heb ik hiervan een duidelijke "ormulering gezien. Het is echter voor ons allen een belangrijke zaak, waar voor ik gaarne aandacht vraag. H. F. de J. te Oegstgeest. Stem des Volks", het Alma Materkoor en het Ned. Madrigaalkoor, die zich alle afzonderlijk laten horen. De muzikale begeleiding wordt ver zorgd door het Rotterdams Kamer orkest, directeur Piet Ketting. Moge een grote opkomst, zowel bU de Stille Tocht als in de Pieterskerk, getuigen van veler bereidheid tot en behoefte aan een dankbaar gedenken van de Bevrijding en van de duizen den, die daarvoor hun leven gaven. Herdenking van prof. De Haas in K.O. - Laboratorium Hedenmiddag heeft in het Kamerlingh Onnes Laboratorium een korte herden kingsbijeenkomst plaats gevonden naar aanleiding van het overlijden van de vroegere directeur en hoogleraar in de natuurkunde, prof. dr. W. J. de Haas, die eergisteren in Bilthoven op 82-jarige leeftijd is overleden. In een korte toespraak getuigde de tegenwoordige directeur van het labora torium, prof. dr. C. J. Gorter, van de grote verdiensten van prof. De Haas voor de ontwikkeling der natuurkunde en als mens. De plechtigheid werd bij gewoond door de wetenschappelijke staf en het overige personeel van het labora torium en de Instrumentmakersschool, die zo lange tijd onder leiding van prof. De Haas heeft gestaan. Ambtsaanvaarding van prof. dr. A. Quispel Op vrijdag 13 mei te 4.15 uur hoopt prof. dir. A. Quispel, benoemd tot ge woon hoogleraar voor de experimentele plantkunde in de faculteit der wis- en natuurkunde zijn ambt openlijk te aan vaarden door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium. ..KUNST NA ARBEID" ZINGT ZONDAGMORGEN IN LUXOR Het programma van de zondagmor genbijeenkomst. uitgaande van het Bij zonder Kerkewerk der Leidse hervormde gemeente staat in het teken van de ar beid. Medewerking verleent het Mannen koor „%unst na Arbeid", o.l.v. Louis van Wijngaarden. De begeleiding wordt ver zorgd door een aantal leden van de Har moniekapel „Werkmans Wilskracht". Een werkende vrouw zal over arbeid, in het licht van de bijbel spreken. Uit de film Shalom, een meeslepende reportage over leven en werken van de joden in de staat Israël, zal een gedeel te worden vertoond. P. A. H. VAN DER WOUDE De heer P. A. H. van der Woude, wiens broer reeds vier jaar geleden eervol ontslag kreeg uit zijn functie van deur waarder bij de arrondissementsrecht bank te Zutphen. werd, zoals wij gis teren hebben gemeld, in 1928 benoemd tot deurwaarder bij het Kantongerecht. Abusievelijk schreven wij gisteren, dat de heer Van der Woude 28 jaar ge rechtsdeurwaarder was. men zal begre pen hebben, dat hiervoor 32 jaar moet worden gelezen. Onze stadgenoot, dr. mr. F. J. Du- parc, is bevorderd tot administrateur- plaatsvervangend chef van de afdeling Oudheidkunde en Natuurbescherming van het ministerie van O.. K. en W. aan België Groothertogin Charlotte en Prins Felix van Luxemburg zyn gisteren in Brussel aangekomen voor een officieel bezoek aan België, dat tot zaterdag zal duren. Het hertogelijk paar, dat met een extratrein in Brussel arriveerde, begaf zich na aankomst naar het graf van de onbekende soldaat, waar het in aan wezigheid van Koning Boudewijn een krans legde. De eerste dag van het be zoek werd gisteravond besloten met een diner in de historische troonzaal van het palels te Brussel. Er zaten 200 gasten aan. Er werd geserveerd in zil veren serviezen uit de periode van Leopold I. Tijdens het bezoek, waarvoor tal van Brusselse hoofdstraten met de nationale (rood-wit-blauwe) vlaggen van Luxem burg en de Belgische driekleur zijn ge tooid, zullen de Luxemburgse gasten in verscheidene steden worden ontvangen. Ook zullen zij een bezoek brengen aan de instellingen van de Europese gemeen schappen. OEGSTGEEST NCVB vergaderde De afdeling Oegstgeest van de NCVB vergaderde in „Irene" onder leiding van de vice-presidente mevrouw Slump Beauveser. Na de opening met zang, gebed, schriftlezing en meditatie deed zij enige mededelingen. De heer Weyers, hoofd van een school te Woerden, sprak over „Kind en Kerk" en belichtte in zijn lezing de godsdien stige opvoeding van het kind, van af de eerste onbewuste kerkgang bij de doop, tot ongeveer 12-jarige leeftijd. Getrouw aan zyn doopbelofte kan men zijn kinderen nooit te vroeg regelmatig laten deelnemen aan het godsdienstig leven, het kerkgaan, het liefdevol offe ren, aanwezig zyn by de bediening van doop en Heilig Avondmaal. Hij wees hierby op de Wetsvoorlezing door Josua aan het volk Israël, waarbij ook de kleinste kinderen aanwezig moesten zijn. Naast deze dingen en de godsdienstige opvoeding thuis en op de christelijke school komt dan later de catechisatie, de jeugdvereniging, het aanwezig zijn by ouderlingenbezoek thuis. Dit alles beïnvloed door de ouders, die liefdevol en open moeten spreken over alles wat zich op dit terrein voordoet. „De vreze des Heren is het begin der wijsheid". Na de pauze volgde een langdurige en geanimeerde discussie naar aanleiding van sprekers standpunt ten opzichte van de kinderdiensten. De heer Weyers ging tenslotte voor in het dankgebed, waar mee de bijeenkomst werd besloten. De presidente deed nog mededelingen over het op te richten Christelijk Dames weekblad, het uitstapje naar de „Floria- ROUTE MILITAIRE MARS Op Koninginnedag wordt, zoals be kend, een militaire mars door de Sleu telstad gemaakt, waaraan ook de Kon. Milt. Kapel haar medewerking verleent. Om kwart over negen vertrekken de aan deze mars deelnemende troepen uit de Doelenkazerne. De daarna te volgen route is als volgt: Rembrandtstraat, Noordeinde, Breestraat - om half tien défilé voor het Stadhuis - Gangetje, Nieuwe Rijn, Hooigracht, Haarlemmer straat, Steenstraat, Stationsweg (langs autobusstation). Morssingel, Morsweg (Rhijnzichtbrug), Haagweg, Noordeinde, Rembrandtstraat (Doelenkazerne). EXAMENS LEIDSE UNIVERSITEIT Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het kand. examen A wis- en natuurkunde de heren J. J. Kimmel (Leiden) en C. E. Rasmussen (Den Haag)kand. ex. F wis- en natuurkunde de heer J. B. H. Kroon (Alphen aan den Rijn); kand. ex. F wis- en natuurkunde mej. S. Sybrandy (Leiden); kand. ex. K wis- en natuurkunde de heer H. Wief- fering 'Den Haag); kand. ex. K wis- en natuurkunde de heer G. G. M. Schuiten (Den Haag); doet. ex. wiskunde de he ren F. W. de Bruyn (Den Haag), J. J. Prevoo (Leiden) en W. E. de Jong (Slik kerveer); kand. ex. gen. II de heren R. P. Fremont (USA) en C. T. de Koning (Rotterdam) In het als steeds keurig uitgevoerde programmaboekje van de Oranjevereni ging met een foto op het omslag van de Koningin, is opgenomen het overzicht van de feestelijkheden op de Bevrij dingsdag. Hieruit blijkt o.m., dat de Oranjever eniging contact heeft opgenomen met Belgische autoriteiten en dat de toezeg ging werd verkregen, dat een Gilles- groep naar Oegstgeest komt. Dat een dergelijke groep naar Neder land komt is iets zeer bijzonders. Deze typische Belgische folklore blijft vrijwel aityd binnen de landsgrenzen. Deze groep afkomstig uit Mons (Bergen) zal het bevrijdingsfeest in Oegstgeest opluis teren. Wat is Gilles? Wy zagen ze o.m. in een Eurovisie-uitzending op het histori sche marktplein in Brussel ter gelegen heid van het huwelijksfeest van Prinses Paola en Prins Albert. Is de Gille een eeuwenoud en schitte rend legendarisch personage, hij is tevens een mens van vlees en bloed, die ieder jaar weer op het toneel van de folkloristische gebeurtenissen in Hene gouwen verschijnt. De toeschouwers komen van heinde en verre en worden meegesleept door de obsederende muziek van mars en rondedans op klompen. De oorsprong der Gilles ligt in een ver ver leden. Naar het schijnt betreft het een voudig een nabootsing door het volk van de grote feesten, die Maria van Honga rije,landvoogdes der Nederlanden, haar broeder Keizer Karei, aanbood, die zijn kroon kwam verrijken met een van haar prachtigste parels: de verovering van het legendarische rijk der Inca's. De hoge struisveren die de Gille draagt, herinnert aan het hoofdtooisel van de inboorlingen uit Peru. Het kostuum van ongebleekt katoen is bestikt met allego rische oplegsels in rood, geel en zwart laken, overvloedig met kant afgezet. De Gille loopt op zeldzaam fijne klompen, met linten versierd. Ze maken een heel bijzondere muziek, waarvan de verre oorsprong nooit juist werd bepaald en uitsluitend bij overlevering uit het ge heugen van vader op zoon overging. Het hoofdtooisel vormt op zichzelf een klein meesterstuk. Struiveren, kunstvol ge schikt, zijden linten en verguldsel vor- Gille is in België een geliefde verschij ning omdat een schone folklore in ere wordt gehouden. Eerste maal De Gilles zullen zich voor de eerste maal presenteren des middags om 2 uur op het ASC-terrein, waar een show wordt gegeven. Ze blijven in Oegstgeest om het bevrydingsfeest mee te maken en vertonen zich dan op verschillende plaatsen in de gemeente. Dit zal tevens aantrekkelijk zijn voor de braderie, die van 's morgens 10 uur tot 's avonds 10 uur gehouden wordt. De Oegstgeester lagere scholen houden een bevrijdingstoemooi (voetbal, korfbal en estafetteloop) nu op het sportterrein van de Zendingsschool. Op het programma staat tevens een ballonnenwedstryd voor de jeugd. De vaststelling van het uitbreidingsplan in hoofdzaak kon niet in de gisteren gehouden raadsvergadering, onder voorzitterschap van bur gemeester H. L. du Boeuff, plaatshebben, wegens het grote aantal ingekomen bezwaarschriften, zodat besloten werd de beslissing drie maanden te verdagen. De heer P. van Nieuwkoop (Prot. Chr.) ver zocht niet te wachten tot het eind van deze periode van 3 maanden, opdat de raad nog voldoende tijd krijgt deze aangelegenheid volledig in studie te nemen. Dit werd door de voorzitter toegezegd. Bij de bespreking van de aanleg van de nieuwe wegen ten noorden van de Floralaan kwam de wens naar voren om de straatbreedte van 6 meter iets te ver ruimen. Uit de toelichting hierop door wethouder J. F. M. Steenmetser dat dit voor deze aanleg onmogelijk is want dit zou ten gevolge hebben dat niet alleen de grondprijzen hoger zouden moeten worden, doch daarnaast zou de gehele verkaveling anders moeten worden op gezet en het te bouwen aantal huizen zou kleiner worden. De heren G. Blansjaar (Prot. Chr.), N. van Weizen (Prot. Chr.) en mr. J. G. Bergmeijer (KVP) wilden bij een vol gende nieuwe wegenaanleg bredere stra ten en lanen, gelet op de enorme toe neming van het aantal auto's. In dit verband drong de heer J. A. Bouland (VVD) by B. en W. aan maatregelen te bestuderen hoe men in de toekomst het de" op 31 mei, en de slotvergadering van dit seizoen op maandag 16 mei. Sprekers zyn dan de heer en mevrouw Olff uit Rijswijk over „Hoe ik Italië zag". Koopt kaarten In onze gemeente kunnen de feliclta- tiekaarten, te zenden aan H. M. de Ko ningin ter gelegenheid van de herden king van de bevrijding worden afgehaald bij de heer M. Elshof, de Kempenaer- straat 39. Zoals bekend komen de ver zonden kaarten terug met een persoon lijk dankwoord van de Koningin. Het vluchtelingencomité dringt aan op grote afname van deze kaarten. BURGERLIJKE STAND Geboren: Michael M., zn. van A. G. Loozen en A. J. den Dubbelden; Yolanda M. H. M.. dr. van R. M. Esser en J. V. Zaman; Hendricus C. A., zn. van A. J. M. Goddijn en E. G. J. van der Zalm; Willem J.. zn. van A. Hllgeman en IJ. Ouwehand; Eveline S., dr. van F. H. Ver sloot en A .P. Glschler; Maria J.. dr. van P. J. Hulberts en G. Dekker; Marcus W. C., zn. van F. J. M. de Jong en C. Th. M. Willems. Ondertrouwd: D. J. Lekanne, 27 jr. en F. A. van der Hoeven. 21 jr. Getrouwd: C. H. Guldemond, 26 Jr. en M. A. P. van der Poel. 23 jr. w Overleden: A. C. H. van Woudenberg, e. van B. A. Thfjssen. VOORSCHOTEN De hervormde instuif zal het sei zoen morgenavond met een gezellige jongerenbijeenkomst in het Gebouw voor Chr. Belangen afsluiten. Er is o.m. gelegenheid tot dansen en een cabaret gezelschap zal in de loop van de avond enkele malen optreden. Aan de jongelui is verzocht zich te verkleden. JONGEMAN BEKENT MOORD OP TIJGER-ANNIE (Speciale berichtgeving) De 19-jarige jongeman uit Rotterdam heeft gisteravond na 2 maand bekend de 28-jarige Annie, welke vrouw bekend was onder de naam Tijger-Annie, op 11 februari in een hotel aan de Witte de Withstraat te Rotterdam te hebben vermoord. Hij heeft verklaard onenigheid met haar te hebben gekregen, o.a. over betaling, waardoor hij zo driftig zou zijn geworden dat hij haar heeft gewurgd. probleem over het parkeren van auto's langs de wegen min of meer kan oplos sen. Z.i. moet eens nagegaan, worden in hoeverre het autobezit in Oegstgeest wellicht groter is dan elders. Het doel bewust werken in een bepaalde richting acht hy noodzakelijk, hetgeen door de voorzitter wordt toegegeven. Het gehele voorstel betreffende de wegenaanleg werd goedgekeurd. De voorstellen omtrent de vernieu wing van de beschoeiing voor de wonin gen Dorpsstraat 94 en 96 en het onder houd van het pompgebouw onder het viaduct aan de Almondeweg werden zon der discussie aangenomen. Te veel van 't goede Uitvoerig werd gesproken over het ver zoek van de Hofdijckschool tot aan schaffing van podia voor acht lokalen. B. en W. menen dat de aanvrage de normale eisen overschrijdt en niet in overeenstemming is met de moderne on- derwysopvatting. Tal van raadsleden waren het hiermee niet eens. Zowel mr. J. G. Bergmeyer als de heer N. van Weizen wilden het schoolbestuur ter wille zyn. Mevrouw P. H. Smits-Witvliet (VVD) stond achter de opvatting van B. en W. en meende dat het plaatsen van podia niet in overeenstemming is met de onderwijsvernieuwing. Verworpen Na veel heen- en weergepraat werd tot stemming overgegaan. Het voorstel van B. en W. om de medewerking te weigeren werd verworpen met 7-6 stem men. Tegen deelname in de vergroting van het aandelenkapitaal van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten had niemand bezwaar, evenmin tegen het aangaan van een geldlening van f700.000. De raad besloot om vrij spoedig een verzoek te richten tot G.S. om over te gaan tot ontpoldering van de polder Oudenhof. De vraag van de heer J. P. Brouwer of in dit geval het heffen van poldergelden komt te vervallen werd bevestigend geantwoord. Inzake drie binnengekomen verzoeken van tuinders om een permanente ver gunning voor hun gebouwde warenhui zen aan de Hoge Mors kwam de heer P. van der Hulst (KVP) in het geweer. Op soms scherpe wijze verweet hij B. en W. gemis aan een duidelijk beleid in zake het verlenen van de vergunningen. Hy trachtte dit met verschillende voor beelden duideiyk te maken. Wethouder Steenmetser zegde toe om aan de hand van een te produceren kaart van dit ge bied het beleid van B. en W. duidelijk te maken. Rondvraag De heer J. P. Brouwer wilde weten hoe B. en W. dachten over de wyze waarop een raadsbesluit (beschikbaarstelling van gelden voor de 5 mei-viering) in De Telegraaf was geïnterpreteerd. B. en W. deelden mee geen behoefte te hebben In te gaan op kranteberichten. Hetzelfde raadslid wees op de doel matigheid van het gebruik van een sproeiinstallatie, hetgeen door B. en W. zal worden nagegaan. Tenslotte bracht de heer Brouwer de vernielingen door de jeugd in het bos van Wyckerslooth ter sprake. De voorzitter moest dit toegeven, doch wees op gebrek aan politiemensen. De post Rijkspolitie is sterk onderbezet. Ook andere leden spraken hun ongerustheid uit over het gedrag van de Jeugd. Niet alleen de jeugd, merkte de heer Veen op, ook ouderen ontzien het bos niet. Mevrouw Kramers had de verwach ting dat er een voorstel zal komen ora de jeugd in te schakelen en op te voe den tot natuurbeschermers. Ook mevr. Smits-Witvliet gaf uiting aan haar ver ontwaardiging over de jeugd tydens de paasvakantie. De heer K. Veen informeerde nog naar de uitvoering van de plannen in zake de speeltuin in Buitenlust. Nadat nog enkele woorden waren gewyd aan de subsidie voor de jeugdverenigingen en de spaarregeling voor het gemeen- tepersoneel ging de raad uiteen om weer samen te komen op 11 mei. Dan komt het grote probleem aan de orde inzake de wyziging van de gemeen tegrenzen. BEURSOVERZICHT Internationals lager Amsterdam, 28 april. De handel was vanmiddag zeer onge animeerd en de koersen van alle inter nationale waarden vertoonden een da ling ten opzichte van de vorige slotkoer- sen. Door de onregelmatige tendentie van Wall Street gedurende de laatste dagen wordt het vertrouwen in Amster dam in de aandelenmarkt steeds op de proef gesteld. Wall Street sloot gisteren lusteloos, ook voor de Nederlandse hoofdfondsen, al vielen de Philipsaan- delen er erg mee. Toch waren de elek- trowaarden vanmiddag op het Damrak op 933 tien punten beneden de slotkoers van gisteren. De affaire was minimaal, dit moet ook gezegd worden van de overige internationale waarden. Uni lever 11 punten lager op 825, Aku's moesten op 468 byna 5 punten prys- geven. Kon. Olie bleef op f 149.70, circa f 1.50 beneden de slotkoers van woens dag. Hoogovens konden het aanbod al leen verwerken met een koersverlies van 14 punten by een prys op 666. Voor claims Aku was wat middenkoersvraag, waardoor hoog op f 128 werd ingezet, te gen gisteren als slot f 127.20. De ope- ningsprijs kon niet behouden blijven en later werd dan ook f 125 gedaan. In de scheepvaartmarkt viel wederom heel weinig te beleven. De Holland- Amerika Lyn heeft een order geplaatst by werf Gusto in Schiedam. Dit was echter niet van invloed op de koers van de aandelen Holland-Amerika Lyn want deze bleven praktisch onveranderd op 135%. Ook de overige scheepvaartaan delen veranderden niet veel. Cultures vooral lager voor certificaten Deli. De tendentie voor de staatsfondsen wordt op peil gehouden door wat steunorders. In cultures en staatsfondsen ging bitter weinig om. WISSELKOERSEN Amsterdam, 28 april. Londen 10.58%—10.59New York 3.76%—3.77%; Montreal 3.91%—3.91%; ParUs 76.85—76.90; Brussel 7.56%— 7.56%; Frankfort 90.38—90.43; Stock holm 73.00—73.05; Zürich 86.90—86.95; Milaan 60.72%60.77%Kopenhagen 54.65%—54.70% Oslo 52.88%—52.93% Wenen 14.47%—14.48%Lissabon 13.19 —13.20%. Ir. W .H. B. van Dunne trad af als directeur I.B.B. In de hedenochtend gehouden aan deelhoudersvergadering van de NV In- gieurs-Bureau voor Bouwny verheid te Oegstseest is ir. W. H. B van Dunné af getreden als directeur van deze ven nootschap. Ir. Dunné, die sinds 1944 in de directie was opgenomen, blijft echter als adviseur aan de NV verbonden. De beide adjunct-directeuren, ir. H. W. L. Heymng en ir. W. C. M. Rombouts, werden benoemd tot directeur. In de vacature van mr. A. C. W. Beerman, de huidige minister van Justitie, werd de heer H. J. E. van Beuningen tot com missaris benoemd. De heer G. R. D. Crommelin werd als commissaris her kozen. Besloten werd om over het jaar 1959 een dividend uit te keren van 12%. In het Dorpshuis hield de Gymnas tiekvereniging Sparta" gisteravond haar jaariykse uitvoering, die wegens gebrek aan plaatsruimte vanavond her haald wordt. De belangstelling voor de uitvoering van deze ruim 300 leden tellende vereniging is meestal zeer groot. De voorzitter, de heer v. d. Krol, kon o.m. burgemeester Van Diepeningen welkom heten.. Hy wees nog eens uit- drukkelyk op de grote waarde van de sport voor lichaam en geest. Vóór de pauze was de beurt aan de jeugd tot 14 jaar. ZU deed haar uiter ste best. Alleraardigst was byv. het gekostumeerde kabouterdansje van de meisjes van 810 jaar De leidsters en leider hebben ongetwyfeld veel zorg aan het programma besteed. Toch konden we ons niet aan de indruk ont trekken dat sommige oefeningen voor p w die bepaalde leeftyd juist iets te moei- men hiervan de hoofdbestanddelen. Delyk waren. De afwerking van enkele oefeningen was zonder meer slordig. Ook het laatste nummer vóór de pauze, een ritmische vrUe oefening voor da mes was niet bepaald correct. Na de pauze hebben we veel goeds gezien: de brug met ongeiyke leggers voor dames, hoogrek voor de 5 heren met extra applaus voor het oudste lid, de ruim zestigjarige heer Bregman. Ook de knotsoefening voor de adspi- rant dames was goed. De damesclub kampioene, mej. G. van Aalst, mocht een extra verdiend applaus ontvangen. Sinds enkele weken heeft Sparta ook een clubje voor ritmische oefeningen, onder leiding van mej. v. d. Lucht. Het slot van de avond was zo'n oefe ning. Als dank voor hun werk ontvin gen mevrouw DoornBlok, mej. H. v. Ommen en A. v. d. Lucht en de heer L. E. O. Post, sinds kort leider, bloe men en cadeaus. Burgemeester Van Diepeningen sloot de avond. Beurs van Amsterdam Donderdag 28 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 991JGL 99% Ned. '59 4% 99HOL 99% Ned. '59 4% 97ftGL 97ft Ned. '53 3% 94ft 94L Grootboek obi. 3% 78 Ned. '47 3% (3) 92% 92% Ned. '51 3% 94% 94% Ned. '53 (3%) 93H 93% Ned. '56 3% 93 H 93% Ned. '48 3% 86% 86% Ned. '54 3% 86 86% Ned. '55 I 3% 88% 88%L Ned. *55 n 3% 90% 90% Ned. 37 3 88% 88% Dollarlng '47 3 92% 93 Investeringscert. 3.. 97% 97ftGB Ned. 62-64 3 97% 97fJ Indië 37 A 3 93% 93 Grootboek '46 3 89% Ned. W.B. 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 36 36% Nat. Handelsbank 160 159% Ned. HandelmU262% 261 y4 Amst. Rubber 111%GB 112GL H.VA168 166% Senembah 545 545 A.K.U472% 461GB Berkel's Patent (v.) 288 283 Calvé Delft cert. 797 788 Dell My.en (Ver.) 175.60 172.10 Kon. Pap. v. Gelder 269% 271GB Hoogovens eert679 655GB Müller en Co. ND 450 GB 446 Ned. Kabelfabr484 %GB 485GL Philips 943 931GB Philips pref.280% 280 Unilever 836 820GB Wilton Feyenoord 189% 188% Biliton 2de r351 349% Dordtse Olie gew 712 702 Kon Olie (f20.-) 152 151 idem (50 f20.— 151.25 149.20GB HOU. Amer iyn 135% 135% Java China Paket 137% 138 KJL.M 111.50 110 Kon Ned Stmv My 178 176%GB Kon Paket My 128% 129% Stoomvaart My Ned 158 156% Nlevelt Goudr eert 136% 135% v. Ommeren eert. 240 237 Kon. Rott. Lloyd 143 143 Ned Scheepv Unie 141% 141% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% Idem '48 (3%) 93% 93% R'dam *52-1 (4%) 97% B 97% ld. ld. *37 I-n (3%) 93 Z.-Holland "SÖ (4%) 97% Bankwezen Bank N. Q. *58 (5%) 104 103% id. N.WB. '52 (4%) 96% 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 94H Premieleningen 100% 104% A'dam '51 I 2% 84 84% 79% 79% A'dam '56 II 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 79 79 Enschede'54 2% 79% 79ft Den Haag '52 I 2% 85% 86L Idem n 2% 89 L 89 R'dam '52 I 2% 86% 86% 863s 99% 98 Utrecht '52 2% 89 Z.-HoU. 1957 2% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredietinstellingeD Robeco 215 214 Amst. Bank 338% 337 HD.Ü. eert217% 217% Rott. Bank 284% 282 Twentsche Bank 262 265 Industrie Ondernemingen Albert Heyn390 Borsumy60 59 K. N Edmet A-AA 98% Idem pref wd 108% 108 Electrolasmy317 Kon Ned Grofsm 151% 151% HoU Constructie 487% 490 lng. bur. v. Bouwny v 266 B 268 Internatio 168 167% Int. Kunststof! Ind 61% 61% Leidse Wolspmnery 394% 392 Rott Droogdok My 587 594% Sikken's Laklaor 638 626exd. Ver. Touwfabrieken 315 318 Walvisvaart 112% 112% Wernmk's Betonm 158 Van wyk en Heringa 114 114% Zaalberg 116B 117 Spoorwegen Dell Spoorweg My 5% B 6% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 25% 25% Intern NtckeJ 103% 103% Anaconda 52% 52ft Bethlehem Steel 48% 43% Cities Service 42% 42 Genera] Motors 44% 44% Kennecott79% 80% Republic Steel 59% 53% Shell OU 66% 65% Union Pacific 2634 26% Un. States Steel 77 76%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9