CETALAC Internationale zeereclitconfereiitie Genève: een duidelijke mislukking Oud-generaal Kruis (thans KLM) pleitte voor „Holland Promotion Wedstrijd tegen Denen werd voor Nederland een tranendal Ruiterploeg naar Nice Om Nederlaiid(ers) in buitenland grotere bekendheid te bezorgen Toch meerderheid voor beperking van de territoriale aanspraken WOENSDAG 27 APRIL I960 Bridge-Olympiade (Speciale berichtgeving) Turijn, woensdagmorgen De Nederlandse dames kunnen van avond een haute-couture-show be kijken waarvoor zij met de andere dames speciaal zijn uitgenodigd. Zij zijn deze avond namelijk eindelijk een keer vrij en ik geloof niet, dat veel van haar naar de modeshow zullen gaan kijken, want de meeste dames zijn echt wel aan een rustige vrije avond toe. Overigens behoe ven zij niet speciaal weg te gaan, want ook in de speelzalen kan men de nieuwste mode in alle schake ringen bewonderen. derlandse spelers Lengy el-Kramer de voordelen der Denen wat teniet te doen. zodat de achterstand in de pauze slechts vijf matchpunten bedroeg. De gang van zaiken is zo. dat Nederland wel uitge schakeld geacht kan worden. Het zal hoofdzakelijk aangewezen zijn op het spelen in de finale van de teams die in de voorronden als nummer 3. 4 of 5 ge klasseerd stonden en zelfs dit is op het ogenblik niet eens helemaal zeker. In afdeling 1 is het Italië dat alsmaar doorgaat met grote overwinningen. In afdeling II is Frankrijk volkomen on genaakbaar en zijn India, de Verenigde Staten II, Denemarken en zelfs nog Libanon kanshebbers voor een finale plaats. In de afdeling III doet Engeland het voortreffelijk en de Britten zijn wel ze ker van bun finaleplaats. De keren dat men hen ziet spelen voor het bridgerama (demonstratietableau) krijgt men een goede indruk van hun indrukwekkende prestaties. Zeker zullen zij het de Italia nen in de finale lastig maken. De tweede kandidaat voor een finaleplaats in deze afdeling is nog niet bekend, het gaat tussen de VS III, IJsland, Finland en zelfs nog Brazilië. Een verrassing was dat gisteravond de Engelse spelers in de wedstrijd tegen Oostenrijk na twintig spellen een achterstand van 36-35 had den. Deze wedstrijd wordt vanavond voortgezet. Advertentie Onder groot enthousiasme van de Ne derlandse kolonie hebben de Nederland se dames gisteren van België in de op stelling WesterveldBrowers met Thor- becke-BlitZblum, gewonnen. Nederland speelde een fikse partij en won aldus met 4—0. Gisteravond moest het Nederlandse damesteam een halve wedstrijd spelen tegen Frankrijk, doch er werd een 37- 17-achtersband geboekt. Het spel in deze wedstrijd werd oorspronkelijk vertroe beld doordat de Nederlandse speelsters geen beschreven biedsysteem bij zich hadden en de Francaises weigerden zon- der dat te spelen. Aan tafel werd toen i Verf met gemak en een biedsysteem opgeschreven en kon de i match beginnen. Naderhand verbeterde de atmosfeer gelukkig enigszins. De Nederlandse heren verloren dins dagmiddag van Zweden 1, een fantasie loos team dat echter minder fouten maakte dan onze spelers die steeds jong leerden op de rand van het onmogelijke. Het lijkt vaak of normaal bridge voor onze heren niet meer mogelijk is. Dat kost natuurlijk vele punten. In de avondzibtine speelde ons herenteam te gen Denemarken, dat totnutoe vrij goe de prestaties in dit toernooi had gele verd, doch dat voor normale sterke Ne derlandse teams bepaald niet onver slaanbaar zou zyn. Het werd echter een tranendal, want in de open kamer speel den onze Nederlandse spelers zo bene den hun normale vorm, dat de aanwezi ge Nederlandse toeschouwers zich haast de haren uit het hoofd trokken. Geluk kig wisten aan de andere tafel de Ne ven wei geuiaa cu van Ceta Bever Na een intensieve trainingsperiode van enkele maanden in de Koninklijke Stal len in Den Haag, op de renbaan Duin- digt in Wassenaar (galop) en op het ter rein van de Zuid-Hollandse Jachtvereni- ging in Den Haag (springen), komende geselecteerde ruiters Harry Wouters van den Oudenweyer (Eist), Bertie Uyten- daal (Breda) en Tjeerd Velstra (Mars- sum) voor de eerste keer van dit jaar in de ring en wel op het CHIO te Nice van 30 april tot en met 8 mei. De Amsterdamse springruiter Ben Arts, die ook tot de Olympische trainingsploeg behoort, maakt de reis niet mee. Een spierverrekking dwingt hem mo menteel geruime tijd rust te houden. Chef d'equipe is majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck. Ook de trai ner, luitenant-kolonel Geza von Hazs- linsky gaat naar Nice. Of de centrale training zal worden voortgezet en op welke wijze, hangt af van de prestaties, die de ruiters in Nice verrichten. Dit CHIO zal dan ook zowel voor ruiters als voor paarden Huber- tus, Hanko, Source Bleue, Torette, Fer- ner, Charmante en The Honest Man zijn per trein onderweg een krachtproef worden. DKS won profest (Speciale berichtgeving) De protest-commissie van de Kon. Ned. Hockey Bond heeft het protest toegewezen, dat DKS indertijd na de wedstrijd tegen Laren in Enschede had ingediend. Tijdens de behandeling bleek, dat de betreffende scheidsrechter inderdaad de eerste helft langer heeft laten spelen dan de reglementaire 35 minuten. De uitslag is nu geworden 11 i p.v. 12. De stand in de lands- kampioens-competitie is nu: Tal won 17e partij De zeventiende partij uit de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Botwinnik en Tal is geëindigd met een overwinning van Tal. Botwinnik, die met zwart speelde, capituleerde by de 41e zet. De stand is nu 107 in het voordeel van uitdager Tal. WATERPOLO Sleutelstad won van DVZ: 4-3 Gisteravond hebben het eerste en twee de herenzevental van de L.Z. en P.V. „De Sleutelstad", als voorbereiding voor de a.s. zomercompetitie, oefenwedstrijden gespeeld tegen ploegen van het Haagse D.V.Z. In beide wedstrijden werd vlot en enthousiast spel vertoond, dat technisch echter niet zo hoog stond, maar het aan kijken zeer zeker waard was. Zoals meestal na een lange rustperiode ging het plaatsen en overnemen nog vrij slordig. De eerste wedstrijd van de avond ging tussen Sleutelstad I en D.V.Z. I. Johnny Bekkering opende direct na het uitzwem- men met een laag schot de score (10). Kort hierop wist Wim van Zijl na goed aangeven van Kees van Hooidonk de stand op 20 te brengen. Maar daarna ging het mis met de Leidse verdediging, keer op keer vielen er grote gaten in de achterhoede, waarvan D.V.Z. handig profiteerde en voor de rust de stand op 22 bracht. Na de rust eenzelfde spel- beeld, met wisselend succes voor beide ploegen, waarbij de Sleutelstad door doelpunten van Wim van Rooyen en Aad van Tilburg tenslotte aan het lang ste eind trok en een 43 zege behaalde. De reserves van de Sleutelstad met de oude routiniers Bert van Hooidonk, Jan Dool en Piet Eradus, hadden weinig moeite met de D.V.Z.-reserves. Het werd dan ook een royale 73 overwinning. Fanny Blankers en Moerman Leiders Olympische atletiekploeg De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft aan het Nederlands Olym pisch Comité mevrouw Fanny Blankers- Koen en de heer Jo Moerman voorge steld als chefs d'equipe van de Neder landse atletiekploeg voor de Olympische Spelen te Rome. Fanny BlankersKoen, viervoudig Olympisch kampioene in 1948 te Londen, zal de leiding van de damesploeg op zich nemen, de heer Moerman, secretaris van de nationale technische commissie van de KNAU, die van de herenploeg. Eén miljoen voor vier cent Stanley Wilson, een 40-jarige meubel maker in Huil (getrouwd en twee jonge kinderen), heeft in een Engelse voetbal pool voor een inzet van één penny (vier cent) een prys van ruim een miljoen gulden gewonnen. Het zou de grootste prys zijn die ooit op een zo kleine inzet is gewonnen. De inzet van grotere pry- Laren Tilburg DKS LHC 4—2 8—2 4—4 1—9 WIELRENNEN Grote Prijs der Naties De Italiaan Guido Messina heeft het eerste gedeelte van de zevende etappe van de „Grote Prys der Naties", de rit RiccioneNocera Umbra over een af stand van 150 km, gewonnen in de tijd van 4 uur 16 min. 52 sec. Bobet won 's middags de tijdrit achter scooters. Deze ging van Foligno naar Spolete over een afstand van 26 kilome ter. Brugnami werd tweede en Zamboni derde. Wout Wagtmans eindigde ditmaal als elfde (ex aequo), met 2.10 achter stand op Bobet. Het algemeen klassement na de zeven de en voorlaatste etappe luidt: 1. Louison Bobet (Fr.) 36.56.23, 2. Wagt mans (Ned.) op 5.32, 3. Brugnami (It.) op 6.18, 4. Daems (België) op 8.43; 5. Hoevenaers (België) op 9.49. zen, die in het verleden zyn gewonnen, was altyd tenminste twee penny. Wilsons eerste reactie bij het verne men van het heuglijke nieuws was „met vrouw en kinderen ga ik nu een lange vakantie nemen in een zonnig klimaat". De staatssecretaris van Onder wijs. Kunsten en Wetenschapen, mr. Y. Scholten heeft gistermiddag in Amsterdam de nieuwe behuizing van het Toneelmuseum aan de Herengracht 'geopend. Hij bood namens de regering twee beeldjes aan. Van links naar rechts de secretaris van het museum, Joh. M. Coffeng. staatssecretaris Scholten en prof. dr. Fr. van Thienen. SPORTSPL1NTERS In Amsterdam wordt zondag a.s. een internationaal volleybal-toernooi ge houden. Zowel bij de dames als bij de heren zullen 20 ploegen deelnemen. Hier onder zijn bij de damesTourcoing Sport (Frankrijk), Brabo (België) en Boeme rang (Ned.) en by de heren: La Fores- toise (België), Brabo (België), DES, REVA, MAVOC, SOS en Libanon '50 (allen Nederland). Het Nederlandse baanseizoen 1960 wordt zaterdag a.s. geopend met wed strijden voor profs en amateurs op de Wageningse wielerbaan. Het betreft een drielanden-ontmoeting, waaraan Neder landse, Duitse en Belgische renners zul len deelnemen. De eredivisieclub NAC uit Breda verloor gistermiddag een vriendschappe lijke voetbalwedstrijd tegen de Engelse derde divisieclub Swindon Town met 31. By de rust hadden de Engelsen een 2—0 voorsprong. In een wedstrijd voor het toernooi „Landen zonder Grenzen" heeft de Ne derlandse ere-divisieclub Fortuna '54 gisteravond in Geleen voor 4000 toe schouwers een 42 zege behaald op Ale- mannia uit Aken. Op de laatste dag van het CHI te Charleroi heeft onze landgenoot Anton Ebben met Bajazzo het springconcours om de „Grand Prix van Charleroi" ge wonnen. Gedachte nader uitgewerkt (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) De tweede internationale zeerechtconferentie in Genève is mislukt. Het Canadees-Amerikaanse compromisvoorstel tot uitbreiding van de drie-mijlszone heeft in het Geneefse Paleis der Volkeren een stem te weinig gekregen voor de tweederde meerderheid, nodig om orde te scheppen in de chaos in het leven geroepen door communisti sche, Afro-Aziatische en Zuidamerikaanse landen, die op eigen houtje hun territoriale wateren hebben uitgebreid tot stroken van 12 tot 200 mijl!! Er ging een zucht van wanhoop door de delegaties der maritieme naties, waaronder ook de Nederlandse, toen de telling voltooid was: 54 voor, 28 tegen, 5 onthoudingen. De diepste zucht ontsnapte aan de borst van de Amerikaanse delegatieleider, Arthur Dean, die voor de conferentie vijftig landen had afgereisd, en daarbij tot een wandelende scheepvaartencyclopedie was geworden, die gedurende vijfeneenhalve week alle argumenten en alle diplomatieke drukmiddelen had gebruikt, die gisteren in een ondraaglijke spanning zijn schaapjes bleef tellen en toen moest concluderen, dat er één tekort kwam. zlch .°?thouden, op een yiboodschap rVHIcI ilA.«ctIIot? IlUJdlC van Knsjna Menon, die een woede aanval had gekregen omdat eerder zyn stokpaardje, beperking van doorvaart door oorlogsschepen, de eindstreep niet had gehaald. Zo strandde op deze con ferentie, die gisterochtend gesloten werd in het gezicht van de haven de Ameri- kaans-Canadese resolutie, die voorzag in de uitbreiding van de territoriale wate ren van 3 tot 6 mijl, met daarbuiten nog eens een zes my lszone voor de vis serij van het kustland. In die zone zou den ander landen hun traditionele vis gronden nog gedurende een overgangs periode van tien jaar mogen bevissen. Deze compromisresolutie kwam pas na lange en hevige geschillen tussen de Westelijke mogendheden tot stand. Voor Nederland, dat een werd niet beloond Er gingen kwade blikken naar de zes delegaties (Chili, Ecuador, Japan, San Salvador, de Filippijnen en India), die bij het scheiden van de markt him toe zeggingen niet gestand deden. De kwaadste troffen de Indiase dele gatie. Deze stemde tegen in plaats van 55 serij berust, kwam er wel door. in tegen stelling tot een IJslands amendement, dat op dit stuk nog wat verder ging. Maar het hielp allemaal niets, want de resolutie zelf sneuvelde. Hoewel tot op het laatste moment verondersteld werd, dat zij het met de hakken over de sloot zou halen. Bestaande toestand blijft Wat nu? Nadat men over de eerste schok heen was, vonden vele voorstem mers dat nu toch duidelijk is aange toond, dat wel geen absolute maar toch een zeer grote meerderheid zich had uit gesproken voor een beperking der terri toriale aanspraken en de visserijrechten. En aangezien er geen besluit is gevallen mag men aannemen, dat zij inmiddels aan de driemülszone, aan de huidige status quo, zullen vasthouden. Zulks in afwachting van de nieuwe conferentie die de V.N.-assemblee wel bijeen zal roe pen, wanneer het falen van de huidige haar is gerapporteerd. Er is tenslotte nog een mogelijkheid: een multilateraal (meerzijdig) verdrag tussen de 54 voor stemmers van de resolutie. Daar wordt al over gesproken maar makkelijk zal het niet zijn. Incasseerder verduisterde 61.000 Chaotische administratie (Speciale berichtgeving) Op 13 april meldde zich by de Win- schoter politie een 54-jarige incasseer der aldaar in verband met een groot te kort in zijn afdrachten. De recherche van de gemeentepolitie te Winschoten die zijn administratie in beslag jiam is nu uit de chaos gekomen en heeft het bedrag vastgesteld op ruim f. 61.000. De mar had op 9 april bezoek gehad van verte ^nwoordigers van de Twentse Bank met het verzoek de hem ter incas so gegeven wissels te vereffenen. Het was namelijk gebleken dat een post Teneinde Nederland en de Nederlanders, de Nederlandse produkten en de Nederlandse dien sten een grotere mate van bekend heid in het buitenland te geven, maar ook om bij de Nederlandse ondernemers en bij het Nederland se volk in het algemeen een meer positieve instelling op te wekken t.a.v. de mogelijkheden welke het buitenland biedt, dient door het gezamenlijke bedrijfsleven een Stichting „Holland Promotion" te worden opgericht. Deze stichting zal met inschake ling van een groet aantal organisaties, instanties, instellingen, instituten en verenigingen en met medewerking van de overheid Nederland een sterkere plaats in de wereld moeten bezorgen. Daarvoor is per jaar minstens vijf mil joen gulden nodig. De directie van de K.L.M. is in principe bereid van het jaarlijks door het bedrijfsleven op te brengen bedrag twintig procent voor haar rekening te nemen en wel voor een periode van vijf jaar. De door de heer I. A. Aler al eens geformuleerde gedachte is gistermid dag tijdens een lunch t.g.v. de jaarver gadering van het Grafisch Exportcen trum te Amsterdam nader uitgewerkt door oud-generaal mr. H. J. Kruis, thans adviseur van de KLM Mv. Kruis betoogde daarbij, dat Nederland en de Nederlanders grotere mogelijkheden in de wereld hebben dan die. welke zij thans benutten. Het is volgens spreker voor ons land een levensbelang om de internationale positie op gcote schaal te versterken, om Nederland en de Ne derlandse kwaliteiten beter dan ooit aan de wereld bekend te maken en aan te bieden. Mede met het oog op de groei ende Europese samenwerking en de toenemende concurrentie van het Oos ten, is het volgens de heer Kruis nood zakelijk thans op ruime schaal en met geconcentreerde kracht te beginnen met een serie activiteiten. Hij wenst deze samen te vatten onder het begrip „Holland Promotion". Nationaal reveil „Holland Promotion" moet volgens spreker zijn een Nederlands nationaal reveil op het internationale terrein. Met de algemene en bijzondere „Hol land Promotion' houden zich thans vele organisaties instituten, instanties e.d. bezig. Hun activiteiten zijn volgens generaal Kruis te beperkt, nl. óf tot bepaalde landen, óf tot bepaalde pro dukten of diensten, óf met betrekking tot de aard der activiteiten. In dit ver band dacht de heer Kruis aan de col lectieve propaganda-acties voor bier en zuivel. Deze gezamenlijke activiteiten kunnen z.i. niet het maximale resultaat bereiken, omdat zij thans niet geco ördineerd zijn en daardoor teveel dou blures vertonen Een geconcentreerde „Holland Promotion" dient zich volgens de heer Kruis vooral te richten op het algemene vlak. teneinde aldus 'n sterke grondslag te bieden voor de verschil lende vormen van bijzondere „Holland Promotion". Plan van actie Het plan van actie van een Stichting Holland Promotion" zal volgens mr. Kruis in hoofdzaak het volgende moeten omvatten: in Nederland het opwekken van begrip voor de noodzaak de Neder- te Amsterdam nader uitgewerkt landse belangen in het buitenland krachtig te versterken en het daarbij activeren van het bedrijfsleven door o.a. voorlichting van het publiek, be drijfsleven en de jeugd en bevordering van opleiding in kennis van onze bui tenlandse relaties, in vreemde talen, enz. Voorts denkt de heer Kruis aan het stichten van inlichtingen- en advies bureaus, waar alle ondernemers ad viezen en inlichtingen op elk interna tionaal tenrein kunnen verkrijgen. Ook ligt er een taak op het terrein van het coördineren van de activiteiten van de reeds bestaande exportbevorderende in stellingen en instituten. Ten aanzien van de buitenlandse taak dacht de heer Kruis aan het uitvoeren van activiteiten, zowel gericht op het beter bekend maken van Nederland en de Nederlandse mogelijkheden, als op het verkrijgen van gegevens en inlich tingen over de zich in het buitenland voordoende kansen voor het Neder- nen een twaalf mijlszone langs de En gelse kust vindt, betekende zij al een rib uit het lijf, want wanneer de Engel se treiters over tien jaar uit de IJslandse wateren zouden moe ten vertrekken en noodgedwongen in het thuiswater zouden moeten gaan opere ren, zou er voor de Nederlanders niet veel plaats overblijven! Nochtans had de Nederlandse delega tie zich neergelegd by deze resolutie, die een belangryke stap had kunnen bete kenen bij de codificatie van het zee recht, waarvoor de Nederlander Hugo de Groot in 1609 met zijn „Mare liberum" de basis legde. De driemij lszone die zo landse bedrijfsleven. Ook kan een i lang in zwang is gebleven was gebaseerd Stichting „Holland Promotion" sterk op de toenmalige draagwydte der kust- Teneinde de belangen zowel van het financieel steunende bedrijfsleven als van de organisatie enz., die thans reeds op dit gebied werkzaam zijn, te verze keren, zal een organisatievorm gevonden moeten worden, waarby zowel de be langrijkste takken van het bedryfsleven als de voornaamste organisaties in een algemeen en een dagelyks bestuur zijn vertegenwoordigd. Onder het bestuur zal een directie moeten werken, zo be sloot de heer K-ruls. groot deel van zijn haringgronden bin- openstond die door de schuldenaren al voldaan was. Hfj weigerde die dag (za terdag) af te rekenen waarna men hem tot woensdag de tyd gaf. Toen echter dinsdag zyn andere bank ook om afre kening vroeg zag hy geen heil meer in de zaak en meldde zich de volgende dag by de politie. De recherche heeft enorm veel werk moeten verzetten om uit de chaotischs administratie te komen. Dat gelukte mede door de hulp van de op drachtgevers. Mesdags en Groenevelds Bank te Oude Pekela en Winschoten schiet er rond f. 24 000 by in. De Twent se Bank en Slavenburgs Bank hebben ook grote vorderingen. Verschillende Winschoter zakenlieden maken aan spraak op kleinere bedragen. Volgens verklaringen van de aangehoudene is het bedrag in de huishouding opgebruikt. De 'raude kon zo lang verborgen biyven omdat hy by zijn afdrachten ongeveer vier weken speling had en oude bedra gen met het geld van nieuwe kwitanties kon afdragen. De man is inmiddels in staat van faillissement verklaard. Vast staat dat er zo goed als geen baten zyn. COMMISSIE SPREIDING RIJKSINSTELLINGEN Voorzitter dr. W. Drees By beschikking van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid van 23 april 1960 is de commissie Spreiding Rijksinstellingen ingesteld. Zy staat on der voorzitterschap van dr. W. Drees, oud-minister-president. De minister heeft aan de commissie de volgende opdracht verstrekt: a). Uitgaande van de handhaving van 's-Gravenhage als zetel van de regering, een onderzoek in te stellen naar het be lang, dat verplaatsing van een deel van het regeringsapparaat kan hebben voor vermindering van de ruimtelyke proble men in westeiyk Nederland (in het by- zonder in de Haagse agglomeratie) en voor de ontwikkeling van andere gebie den, alsmede naar de bezwaren, aan ver plaatsing verbonden voor de doelmatige werking van het regeringsapparaat en voor het bij dit apparaat werkzame per soneel; b». dit onderzoek te betrekken op bepaalde categorieën van dienston derdelen. naar gelang van de mate waar in zij by het regeringsbeleid betrokken zyn; c). op grond van dit onderzoek een rapport uit te brengen, waarin maatsta ven worden neergelegd voor de beoorde ling van de vraag of en in welke mate tot verplaatsing van in westeiyk Neder land (in het byzonder in de Haagse ag glomeratie) gevestigde Ryksinstellingen naar elders zal worden overgegaan en waarin zo mogeiyk voorstellen worden gedaan met betrekking tot de verplaat sing van dergelyke Ryksinstellingen. reconcentreevde campagnes in bepaalde landen organiseren. Voorts kan zij gel den toewyzen teneinde reeds functio nerende organisaties in staat te stellen acties, die passen in de algemene H.P.- opzet, met voldoende kracht te kunnen uitvoeren. Ook overheid Voor een Stichting „Holland Promo tion" zal het bedryfsleven de nodige fi nanciële middelen moeten opbrengen. Uit gesprekken met vertegenwoordigers van de ryksoverheid is de heer Kruis gebleken, dat de overheid bereid is het initiatief te steunen, mits het bedrijfs leven de eerste stoot geeft. Het ligt dan in de verwachting, dat de rijksoverheid een subsidie zal verlenen van overeen komstige grootte als de gezamenlijke inbreng van het bedryfsleven. Gedacht wordt aan een orde van grootte van minstens vyf miljoen gulden per jaar. waarvan het bedryfsleven vyftig pro cent bijeen zal moeten brengen De stichting kan vorens de heer Kruis al- schap gegeven van de technische conse- leen succesrijk werkzaam zijn. wanneer flfenties: slechts 20 pet van s werelds de actie voor een periode van minstens j vyf jaar wordt voortgezet. Daarom zal het bedrijfsleven zijn financiële toezeg gingen voor een gelijke periode moeten doen. In dit verband deelde de heer Kruis mede. dat de directie van de KLM in principe bereid is van het jaar- lyks door het bedrijfsleven op te bren gen bedrag twintig procent voor haar rekening te nemen en wel voor een pe riode van vijf jaar. batteryen, het daadwerkeiyke middel van de staat om zyn souvereiniteit te bevestigen. Maar sindsdien is er veel veranderd. Om Israël fe wurgen De Sovjet-Unie en andere communis tische landen breidden hun territoriale wateren eenzydig tot twaalf myi uit. Ecuador en Chili maakten er maar liefst 200 myi van en Indonesië ver klaarde alle zeeën van de archipel tot binnenwater. Deze eenzydige maatrege len dreigden met al hun complicaties op het gebied van scheepvaart, handel, vis- sery en vlootbewegingen tot volslagen chaos te leiden. Een algemene uitbreiding tot een twaalfmijlszone zou 118 zeestraten tot territoriale wateren maken. Egypte en Saoedi-Arabië zouden dan b.v. Israël kunnen wurgen door de Golf van Aka- ba af te sluiten. De landen, die om com merciële. politieke en ook vaak emotio nele redenen uitbreiding van hun ter ritoriale wateren verlangden, hebben zich overigens veelal nauwelijks reken- vuurtorens reikt verder dan drie myl, de bakening en patrouillering zouden enor me sommen vereisen!! Om al die redenen werd in 1958 de eerste zeerechtconferentie in Genève be legd maar die faalden volkomen. In de afgelopen 5^4 week hebben 600 experts van 88 landen daarom op verzoek van de assemblee van de Verenigde Naties opnieuw onderhandeld, maar tevergeefs. Een gecombineerd voorstel van Afro- Aziaten, de Sovjet-Unie en enkele Zuid- Amerikaanse landen tot het instellen van twaalfmijlszones haalde in de com missie zelfs de enkelvoudige meerderheid niet. Een voorstel uit dezelfde hoek om de kwestie voor de komende vyf jaar in handen te geven van de V N -assemblee kwam er ook niet door. Een amendement van Brazilië, Cuba en Uruguay op de Canadees-Amerikaan se resolutie, dat uitzonderingen moge- ïyk maakte voor landen, wier economie en volksvoeding voornamelyk op de vis-

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9