)e exporteurs hebben hard moeten erken om export op te voeren „Terugkeer tot koude--oorlogsfeer", zegt Bonn over Kroesjtsjefs rede evig kabaal onder de kwekers van gladiolen over lage prijzen Maar het Westen is niet bereid zich uit Berlijn te laten jagen IJm. 206 in Alphen te ivater Chefarine„4 1 Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 27 april 1960 Vierde blad no. 30035 (Van een speciale medewerker) iet Produktschap voor Siergewassen heeft een uitvoerige statistiek bloembollen in het eerste kwartaal van 1960 uitgegeven. Er is jer de kwekers van gladiolen een hevig kabaal ontstaan, die werd florzaakt door de lage prijzen die sinds begin december gemaakt rden in het binnenland. Daar de export van gladiolen voor een ot gedeelte in dit kwartaal plaats vindt, geeft deze statistiek een Jig beeld van de verkoop. Er is 2.500.000 kilogram meer uitgevoerd jat de lage prijzen in het binnenland beslist niet veroorzaakt zijn een mindere verkoop. De produktie is te groot geweest. dan honderdduizend gulden naar toe ge stuurd, dit jaar is het meer dan zes ton. De prtfs per kilogram ligt daar om en nabij de tien gulden, zodat men wel mag aannemen, dat er ook duurdere artikelen naar toe zUn gegaan dan gladiolen. We schreven, dat de exporteurs de ge hele wereld hebben afgezocht. Wie kent het land Reunion? Er ging tweehonderd kilogram naar toe. Mexico kocht 58.000 kilogram meer en kwam van 16000 op 74000 kilogram. Niet kwestie van catalogus En relatief nam Turkije meeste af voorzitter van de Nederlandse Gla- s Vereniging, de heer C. J. van Til, reeds op de vergadering van deze liging op maandag 4 april, dat de ier groter was, ondanks de zoge nde hoge minimumexportprijzen, een teken dus, dat de buitenlanders deze prijzen willen kopen, heeft ook zeer duidelijk gezegd, ie export juist door die prijzen en aiorme aanbod een groot stuk spek I zien hangen, dat zij graag heeft d hebben. ie hard de exporteurs hebben ge- I om de afzet op te voeren blijkt uit de cijfers. In het eerste kwar- T3n 1959 werd 6.922.815 kg uitge- len in dezelfde periode van dit jaar 527 kg! De prijs per kilogram is jedaald. namelijk van f. 3,68 tot De totale inkomsten van deze zijn gestegen van f. 25.440.612 tot 982.028. evrel juiste cijfers nog niet bekend ran de export van de verschillende ïn bloembollen, mag men wel aan- a*. de gladiolen hiermee na de alpen het grootste exportartikel van bloembollenvak zijn geworden- Nog •een jaar of tien geleden werd dit >s onder het zogenoemde bijgoed ge ld. Meer export voorzitter van het Bedrijfschap de Bloembollen-handel vertelaarde ren vergadering, dat de export van olen dit jaar vanaf november tot n ongeveer 35% hoger ligt dan ver- jaar. Het bedrijfschap geeft ech- reen uitvoerstatistieken uit. Grootste afnemer st-Duitsland is ook van gladiolen Wrtste afnemer gebleven. De Ver- 6 Staten van Amerika komen op de Ie plaats. Beide landen hebben on- twee-en-een-kwartmiljoen kilo- jneïmporteerd. Daar de Amerikanen Nederlandse munt gerekend iets betalen dan de Duitsers is het uit- sdrag iets groter. Zodoende kwa de exporten naar die landen op 7.3 Imiljoen gulden. Per land is dit bij wee miljoen gulden meer dan in Record van Turkije Aije kan er helemaal wat van. Dit tocht, verleden jaar 32 kg gladiolen ;iar 13.056. Spanje kwam van 3330 p 28.469. Dit tekent tooh wel de ac- st van de exporteurs, die de gehele 'ii moeten hebben afgezocht om gladiolen te verkopen, merkelijk is ook de stijging van de tt naar Noorwegen. (den jaar werd daar voor iets meer ülveren jubileum van de „Vege" DE HEER D. C. SIPKES ONDERSCHEIDEN Wermiddag heeft de voorzitter van Terkoopgemeenschap Vege, de heer C. Sipkes uit Dokkum .tijdens een idenkingsvergadering ter gelegen- 'd van het 25-jarig bestaan van de iwisatie in het Carltonhotel te Am- •dam, uit handen van de directeur- wraal voor de middenstand, de heer f. H. Wijsen, de koninklijke onder ging ontvangen van Ridder in de van Oranje Nassau, wegens zyn 'f verdiensten voor de kruideniers- Ifijfslak n voor 's lands zaak. heer Sipkes is gelijk gemeld vnaiegger van dit vrijwillige filiaal- Iji waarbij in Nederland thans 15 bandelaren en 1700 kruideniers zijn Bloten. heer Sipkes schetste het ontstaan «ontwikkeling van de Vege. Aan »t pleitte hij voor een vastgestelde roentenprfjs vóór merkartikelen, •nens de aangesloten kruideniers jde heer H. J. van Loon, die zich of de kruideniers wel voldoen- ördrongen zijn van de eisen, die op lenblik aan hen worden gesteld. Urecteur-generaal voor de midden- Ide heer J. F. H. Wysen bracht »n herinnering dat meer dan de *an alle kruidenierszaken in Ne- JQ thans hebben te maken met het ^Uge filiaal, waaruit voldoende de «lis blijkt die deze bedrijfsvorm ons land heeft weten te ver lens de gemeente Amsterdam bood P. C. Besanger, chef der afde- «vensmiddelen, de voorzitter ge ssen aan. burgemeester van Dokkum had hm ingezetene, de heer Sipkes, een «g meegebracht. directeur-generaal van de maat- WJ „De Betuwe" te Tiel, dr. J. D. W sprekend namens de fabrikan- 'in levensmiddelen bepleitte een plaats in de toekomst voor over- fabrikanten en vooral een vrije *nng van gedachten waarbij re- wordt gehouden met elkanders directeur van de Vege, de heer L. "Schaik, sprak een slotwoord. Wloop van de vergadering reci- het bestuur van de jubilerende ■*itie. Exporteren van bloembollen is meestal niet een kwestie van een catalogus of een reiziger sturen en dan ma^r zien of er een order komt. Er worden ook ver kopen tot stand gebracht op basis van vervangingswaarde. Dit gebeurt het meest in de landen achter het IJzeren Gordijn. Het gaat meestaL zo, dat men door middel van relaties een produkt uit zo'n land importeert en daarheen dan voor ongeveer dezelfde waarde bloem bollen exporteert. Tsjecho-Slowakije. Po len, Bulgarije, Roemenië en ook de Sov jet-Republieken komen daardoor op de uitvoerstatistiek, zij het met kleine be dragen. Het gelukt tijdens de cijfers niet altijd, want Bulgarije en Roemenië na men dit Jaar niets af. Opmerkelijk is, dat Nederland ook bloembollen exporteert naar landen, die een subtropisch klimaat hebben. Dit zijn dan voornamelijk landen waar de gladiolen oorspronkelijk groeiden. Mexico noemden we al, maar Jamaica kocht ook zesduizend kilogram. Italië importeert meer dan vier ton. Zuid- Afrika kooht wel minder, maar bijna 37.000 kilogram is tooh flink wat. Er staan meer dan honderd landen op deze uitvoersstatistiek. Het heeft beslist niet aan de activiteit van de exporteurs gelegen, dat de prijzen in het binnen land zo laag zijn geworden. Die zeshon derd exportbedrijven hebben echter de stijging van de produktie van 1766 ha. naar 2556 ha niet kunnen opvangen. Er wordt beweerd, dat exporteurs de minimumexportprijzen ontduiken. Zelfs op de vergadering van de Gladiolus Ver eniging werd daarop gezinspeeld. Een van de exporterende leden maakte ech ter wel duidelijk, dat dit niet kan. De minimumexportprijs komt binnen. Dat een handelaar wat van zijn grote win sten op het ene artikel laat vallen om het andere goedkoper aan te bieden is gezien de felle concurrentie op de bui tenlandse markt zeer begrijpelijk. Een soort koppelverkoop dus. Dat schijnt met de gladiolen gebeurd' te zijn. Bewijzen zyn er niet, maar men kan zich een der gelijk systeem voorstellen. De bloembollenkwekers zullen vermoe delijk meer gebaat zijn bij dit systeem dan de gladiolenkwekers, die veelal met verlies zullen hebben moeten werken. De handel vraagt echter niet zozeer naar de resultaten van de producenten van de verschillende artikelen, maar probeert per jaar zoveel mogelijk te verdienen. Wel is een gevolg van dit streven, dat er vermoedelijk niet zo bijzonder veel gladiolen over zullen zijii en dat verkleint het verlies dan wel weer een beetje. Jaarverslag Koninklijke Ondanks scherper concurrentie grotere verkopen, hogere winst Wereldvraag naar olie blijft toenemen (Van onze financiële medewerker) De financiële resultaten van de Koninklüke-Shell zijn reeds enige tijd bekend. Het netto-resultaat van de groep was in 1959 175.5 miljoen pond sterling tegen 158.8 miljoen pond in 1958. De Koninklijke heeft hierin een aandeel van 60% en keert over het afgelopen jaar f. 5.25 per aandeel van f. 20 uit tegen f. 5. over 1958, zijnde resp. 26.25 en 25%. Bovendien wordt ditmaal 2% in aandelen uit de agio-reserve betaald. In het netto-resultaat van de groep komt tot uiting een toeneming van 8% in de verkochte hoeveelheden ruwe olie en olieprodukten, alsmede een stijging van 17% in de opbrengst van chemische produkten. Deze laatste vertegenwoordi gen ca. 9% van de totale opbrengst van verkopen en andere bedryfsinkomsten. (Van onze correspondent in Bonn) De redevoering, welke de Russische minister-president Kroesjtsjef maandag in Bakoe heeft uitgesproken, noemt men in Bonn „een terug vallen in de sfeer van de koude oorlog". Niet slechts vanwege de toon maar ook omdat deze speech opnieuw Sovjetrussische voorstellen bevat, die door het Westen reeds herhaalde malen zijn verworpen. In de Westduitse hoofdstad betreurt men uiteraard deze manier van doen van de Russische partijchef en regeringsleider. Maar aan de andere kant: men had hier nauwelijks iets anders verwacht, zo'n drie weken voor de op 16 mei te Parijs beginnende topconferentie. Na de terreur tegen de Oostduitse boeren, de systematische Russische pro paganda tegen Bonn, de halfzachte voorstellen van de Oostduitse machthebbers als Ulbricht, dacht men hier nu juist niet aan positieve Russische stappen voor 16 mei. tussen West-Duitsland en West-Berlijn aan de Oostduitse communistische rege ring, het op felle wijze dreigen met zwaar geschut als het Westen zich ge- wapender hand dwars door een Oost- duits kordon een vrije weg naar het vrije West-Berlijn zou banen, zoals Kroesj tsjef in Bakoe deed. Op de persconferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, die onlangs in Washington is gehouden, is de Weste lijke tegenzet reeds behandeld. Uitvoe rig zal men zich met de nieuwe verdedi ging van West-Berlijn binnenkort be zighouden op de NAVO-ministersconfe- rentie te Istanboel. In Bonn zegt men: „De NAVO houdt zich te allen tijde be zig met het uiterste geval Westelijke tegenzet uitvoerig besproken In Bonn is men er van overtuigd, dat het Westen beschikt over een plan de campagne om de Russen schaakmat te zetten wanneer het niet tot een verge lijk komt op de aanstaande topconfe rentie. Van dit topoverleg verwacht men hier nu eenmaal niets bijzonders waar het de kwestie-Berlijn en de Duitse een heid aangaat. Men houdt er in West duitse regeringskringen rekening mee dat de Russen na Eisenhowers bezoek deze zomer aan de Sovjet-Unie en na een tweede topoverleg tussen Kroesj tsjef en de Westelijke leiders, spijkers met koppen zullen willen slaan, d.w.z. door het sluiten van een Russisch-Oost- duits vredesverdrag, het overdragen van alle bevoegdheden terzake van de con trole op land-, water- en luchtwegen Geen hoger beroep Het pessimisme, dat nu al geruime tijd door Bondskanselier Adenauer openlijk wordt beleden, heeft door Kroesjtsjefs laatste rede nieuw voedsel gekregen. Men De bedrijfskosten bedroegen in 1959 54% van de bruto-bedrijfsinkomsten in ver gelijking met 56% voor 1958. Dit lijkt een geringe verlaging maar de betekenis ervan kan blijken uit het feit dat 2% van de bruto-inkomsten op het huidig niveau een bedrag van 50 miljoen pond uitmaakt. Deze verlaging is het resul taat van de intensieve kostenbewaking bij alle mijlen van de groep. Naar ver dere verlaging wordt krachtig gestreefd. Van het netto-resultaat ad 176,5 mil joen pond wordt 58 miljoen pond aan dividend uitgekeerd, hetgeen wil zeg gen dat de groep bijna 70% van de winst in het bedrijf houdt. Het kapitaal en de niet-uitgekeerde winsten van de groep zjjn in 1959 ge stegen tot ruim 2 miljard pond, waarin de Koninklijke voor 60% participeert, ofwel voor ruim 1.2 miljard pond, ge lijkstaande met rond f 12.9 miljard, zijn de ca. 8880% van het gewone aandelen kapitaal. Hierby dient dan nog reke ning te worden gehouden met het feit dat de groep op haar duurzame pro- duktiemiddelen met een aanschaffings waarde van rond 3 miljard pond, ca. de helft heeft afgeschreven. Het aandeel van de Koninklijke in de netto-resultaten van de groep heeft in 1959 f 15,40 per aandeel van f 20 bedra gen, waarvan f 5.25 wordt uitgekeerd. Bij een beurskoers van ca. f 150,per aan deel laat de koers-winstverhouding zich op 10 1 becijferen, wat wil zeggen dat de beurskoers ca. 10 maal de behaalde winst per aandeel bedraagt. In de toelichting op de cijfers wordt o.m. opgemerkt dat de kapitaalsuit gaven niet meer zo sterk zullen toe nemen als in het recente verleden en dat anderzijds kapitaal in grotere mate ter beschikking komt. Hierdoor kan de groep een vrijer standpunt in nemen ten aanzien van de winstuit keringen, hetgeen in het verhoogde dividend tot uitdrukking komt. De concurrentiestrijd om afzetgebieden voor olieprodukten wordt scherper, of schoon de algemene expansie ook in de groei van het olieverbruik tot uit drukking komt. De chemische industrie als geheel blyft zich uitbreiden. De groepsmijen hebben hierin de laatste vyf jaar meer dan 100 miljoen pond geinvesteerd en het voornemen bestaat profijt te blijven Oberlander toe) en al zijn politieke toe- trekken van aantrekkelijke investerings- zegt hier: het Westen is het vorige jaar te Genève met zijn voorstellen inzake West-Berlijn en Duitsland voor Bonn reeds veel te ver gegaan, maar voor Mos kou nog niet ver genoeg. Daar Kroesj tsjef straks te Parijs met geen enkel nieuw voorstel zal komen (omdat hij niet van plan lijkt aan de Westelijke concessie, die het houden van een top conferentie toch wès, tegemoet te ko men) en aangezien voorts na het mis lukken van het topoverleg een soort be roep op een nog hogere topconferentie niet mogelijk is, om dit alles is het zwartste politieke pessimisme op dit ogenblik bepaald toelaatbaar. West-Berlijn rustig Kroesjtsjef, aldus de mening in Bonn, kan dit jaar nog op ieder door hem ge wenst moment gelijk in november 1958 een politieke crisis over Berlijn laten uit barsten. De troeven zijn eenmaal in zün handen! Maar hij weet ook - aldus de geruststellende conclusie, die Bonn trekt uit de rede van de Amerikaanse onder staatssecretaris Dillon - dat het Westen niet van plan is zich uit Berlijn te laten jagen. Hij weet tenslotte, dat commu nistische propaganda-acties van de laat ste maanden (van het gebruik maken van de gevallen van antl-semltisme tot Koningin ontving eerste 25.000 bevrijdingskaarten H.M. de Koningin heeft in het paleis Soestdyk de eersie 25.000 kaarten van de nationale bevrijdingsmanifestatie 1960 ontvangen. Dit getal is gisteren aange bracht op de 16 meter hoge, met een vlag voorziene masten, die staan opgesteld op de Dam in Amsterdam en voor het Koninklijk paleis in Soestdijk en die de komende dagen dienst zullen doen als een soort thermometer, waarvan dage lijks het totaal aantal ontvangen kaar ten per 25.000 kan worden afgelezen. Het zenden van een bevrijdingskaart aan de Koningin is zoals gemeld niet alleen een bewys van de blijdschap over de herwonnen vrijheid, doch ook een bijdrage aan het vluchtelingenjaar. De opbrengst van de op deze kaarten geplakte vluchtelingenpostzegels komt n.l. geheel (dus zowel de gewone fran- keerwaarde als de toeslag) ten goede aan de vluchtelingenhulp Op 5 mei, de 15e herdenkingsdag van de bevrijding, zal Koningin Juliana per soonlijk de opbrengst van deze nationale bevrydingsmanifestatie bekend maken. Iedere kaart zal met een dankwoord en een handtekening van de vorstin worden teruggezonden naar de afzender. ristische avonturen het Westen geen duimbreed van Bonn hebben doen wij ken. Het is hierom, dat men zowel in Bonn als in West-Berlijn de toekomst als een politiek grillig beeld beschouwt, maar blijft vertrouwen in de Westelijke vast beradenheid om de twee miljoen West- berlijners niet aan de heidenen over te leveren. Zoals officieel in West-Berlijn werd gezegd: „De positie is zó zeker, dat de bevolking ondanks Kroesjtsjefs dreigementen rustig aan de toekomst kan verder werken mogelijkheden in deze richting. De groei van de chemische industrie berust voor een goed deel op het toegenomen ge bruik van grondstoffen. Die uit aardolie worden vervaardigd en de petroleum- chemische industrie toont als gevolg daarvan een snelle groei, in het bijzon der op het gebied van plastica en syn thetische rubber. De vooruitzichten van de olie-indus trie op langere termijn wijzen eveneens op voortgezette groei, ook al zal zy in de komende jaren langzamer verlopen dan in de jaren na de oorlog het geval was. Hoewel de huidige ruime leverings mogelijkheden voor olie nog wel enige tijd zullen aanhouden, worden deze van tijdelijke aard geacht bezien op langere termijn. Het wereldverbruik van olie is in elk decennium van deze eeuw ten naaste bij verdubbeld. De snelle aanwas van de wereldbevol king, de groeiende economie en de stijgende levensstandaard, de toene mende industrialisatie, de mechanisa tie van de landbouw en vele andere factoren wijzen erop dat de wereld vraag naar olie stellig aanzienlijk zal blyven toenemen. In 1959 heeft de groep opnieuw be wezen dat haar hulpbronnen zodanig waren dat zij in staat was haar plaats in de aardolie-industrie te behouden. De kracht van de verschillende hulp bronnen wettigt het vertrouwen waar mede de directie van de Koninklyke- Shell de toekomst tegemoet ziet. Eerste Starfighter in West-Duitsland (Van onze correspondent te Bonn) Op het vliegveld van Hannover, waar in deze dagen niet slechts de grote jaar beurs, maar ook een expositie van de Duitse luchtvaart-industrie wordt ge houden, landde maandag de eerste Star fighter F 104 G. Van dit type zullen er voor de nieuwe Westduitse luchtmacht in totaal 640 worden gebouwd. Ook de Nederlandse en de Belgische luchtmacht zullen met deze super-vliegtuigen wor den voorzien. De Nederlandse vliegtuig industrie zal een belangrijke rol spelen bij de bouw van dit toestel voor de drie, op dit gebied nauw samenwerkende lan den, Duitsland, België en Nederland. De F 104 G - die er eerder uitziet als een raket dan als een vliegtuig - was in slechts één uur van een vliegveld in Spanje naar Hannover gevlogen. In de komende weken zullen de eerste 66 Star- fighters door de Lockheed fabrieken in Californië aan de Bondsrepubliek wor den geleverd. Het toestel zal voor de Belgische. Nederlandse en Duitse lucht macht niet slechts als jager, maar ook als jacht-bommenwerper en verkenner dienst kunnen doen. Door een speciale installatie is het geschikt onder alle weersomstandigheden te vliegen. Zyn infra-rood apparatuur maakt het mogelijk, dat de F 104 G vijandelijke doelen kan aanvallen zonder dat deze direct gezien kunnen worden. Het toestel is tenslotte van zgn. Sidewinder-raketten voorzien. De Westduitse luchtmacht zal in 1965 volledig zijn overgeschakeld op de F 104 G. Men gelooft ook te Bonn niet, dat er na deze straaljager nog eens een nieuw toestel op de markt zal komen. Men spreekt ten deze van de „uitputting van alle vliegtuig-mogelijkheden", van de laatste straaljager voor de Westeurope- se luchtmacht: wie iets nog beter en sneller dan de F 104 G wil bouwen, zal een metaal moeten gebruiken dat nog beter tegen hitte kan dan aluminium. In saménwerking met de Nederlandse vliegtuigfabrieken Fokker en Aviolanda zullen in Duitsland 574 toestellen van dit type in licentie worden gebouwd. De eigen produktie in de Bondsrepubliek zal in oktober 1961 beginnen. Hieraan zul len de volgende Duitse fabrieken deel nemen: Ernst Heinkel, Messerschmidt, BMW-motorenfabriek en de Belgische FN-fabrieken te Luik. In totaal heeft de Westduitse regering een bedrag van 75 miljoen mark als lening aan de Duitse fabrieken voor de eerste aanloop-inves teringen uitgetrokken. De 640 toestellen zelf zullen de Duitse schatkist 2.6 2.8 miljard mark kosten, per stuk 4.5 tot 5 miljoen mark. Gistermiddag omstreeks drie uur is van de Schecpsbouwwerf ,,De In dustrie" van D. en Joh. Boot te Alphen met goedg evolg te water gelaten de motorkotter IJM. 206 de Wiron VII, welk schip gebouwd wordt voor reke ning van de N.V. Visserij Maatschappij Wiron" te Hippolytushoef. Het is het derde schip, dat op deze werf voor ge noemde maatschappij wordt gebouwd. De tewaterlating vond plaats zonder enig officieel vertoon in aanwezigheid van de directieleden van het visserij bedrijf en van de heren Boot. De kotter heeft een lengte van 27.15 meter, is 6.20 meter breed en heeft een holte van 3.10 meter. Er is aan boord accommodatie voor acht bemanningsleden, terivijl het schip tevens met de modernste meet- en andere instrumenten zal worden uitgerust. (Foto Leidsch Dagblad) NED. BANK KOMT OP HET FREDERIKSPLEIN Uiterlijk in 1966 (Van onze Amsterdamse correspondent) Tegen het einde van dit jaar zal de Ned. Bank de beschikking krijgen over het terrein aan het Frederiksplein te Amsterdam waarop de plaats van het in de twintiger jaren afgebrande Paleis voor Volksvlijt het nieuwe hoofdkantoor zal worden gebouwd. Dit is vastgelegd in een overeenkomst met de gemeente Am sterdam volgens welke de Ned. Bank zich op haar beurt verplicht haar gebou wen aan het Rokin voor 1 januari 1967 aan de gemeente over te dragen. De ge bouwen en terreinen op deze plaats zul len worden bestemd voor de dringend noodzakelijke uitbreiding van de ge meente Universiteit van Amsterdam. Uit het gisteren verschenen jaarver slag van de Ned. Bank blijkt voorts dat het eigenlijke bouwterrein aan het Fre deriksplein 100 ïi-eter breed en 112 me ter diep zal zijn. De zystroken langs het Advertentie vier beroemde genees middelen in een tablet doen wonderen tegen pijnen en griep. 1 terrein, aan oo6t- en westeinde welke thans nop bebouwd zijn zal de gemeen te uiterlijk eind 1961 onbebouwd ople veren. Het ligt in de bedoeling onder deze zijstroken kelders te bouwen. Prof. M. F. Duintjer die een schets ontwerp heeft vervaardigd van het kan toorgebouw - dat in hoogbouw wordt op getrokken - heeft opdracht gekregen een definitief schetsplan gereed te maken.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7