Optimisme in de Eerste Kamer over daling van de huren in de toekomst Thans tweede bespreking over de Kongo in de Belgische hoofdstad Als woningmarkt verzadigd raakt PRISMA Enkele duidelijke verschillen met de eerste: nu concessies van Kongolezen aan de Belgen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 27 april 1960 Derde blad no. 30035 P.v.d.A.: Grens nu wel bereikt (Van onze parlementaire redacteur) Met de jongste huurverhoging van 20 pet is de grens wel bereikt, oordeelde de socialistische senator mr. dr. J. in 't Veld gisteren in de Eerste Kamer. Elke verdere huur verhoging zou toch weer ongedaan moeten worden gemaakt, omdat te voorzien valt, dat de bouwkosten zullen dalen wanneer de woning markt geleidelijk verzadigd raakt. Voor de normale voorziening is een produktie nodig van 50.000 a 60.000 woningen per jaar. Wanneer men daarbij 20.000 woningen voegt voor krotoprui ming, dan komt men op een totale woningbehoefte van 70.000 k 80.000 woningen per jaar. De laatste jaren is de produktie gericht op 80.000 èt 90.000. Dat verschil van ongeveer 10.000 wonin gen zal de spanning op de bouwmarkt opheffen, waardoor de bouwprijzen zul len dalen. Een daling van de huren acht de heer In 't Veld daarom hoogst waar schijnlijk. Dit optimisme deelde de heer Reijers (CHU). Geen nut Van een discussie met minister mr. Van Aartsen over het woningbouwbeleid verwachtte de heer In 't Veld overigens niets, omdat de PvdA nu eenmaal een ander uitgangspunt heeft. Voor de minister is de woningvoorziening een particuliere aangelegenheid, terwijl de PvdA het algemeen belang centraal stelt. Daartegen protesteerde later de heer Kraayvanger <KVP), want voor ieder Kamerlid is het algemeen belang uit- j gangspunt voor zijn inzicht. Men kan alleen van mening verschillen over de manier, waarop dat algemeen belang het beste wordt gediend. Met het nieuwe woningbouwbeleid van de regering, dat er op is gericht door een gunstiger subsidieregeling voor par ticulieren te voorzien in de behoefte1 aan arbeidswoningen met betaalbare huren, gingen de heren Reijers <CHU>,! De Vos van Steenwijk (VVD), Elfferich (AR) en Kraayvanger (KVP) akkoord, hoewel laatstgenoemde wel aandrong opj directe maatregelen, indien in de loop; van het jaar zou blijken, dat het par- ticulier initiatief tekortschiet. Nadeel voor schatkist Voor woningbouw gaf de heer Mazure (PvdA) echter de voorkeur aan zorg Goed bedoeld President De Gaulle van Frankrijk brengt vandaag een bezoek aan San Francisco. Natuurlijk wilde de stad haar beste beentje voorzetten. Een groot ate lier kreeg opdracht Franse vlaggen te maken. Zo gezegd, zo gedaan. Gisteren hingen al overal de vlaggen uit. Maar de Franse vlag was er niet bij! Vlaggen met allerlei combinaties van de kleuren rood, wit en blauw hingen te wapperen in een lichte bries. De Nederlandse vlag domineerde in deze heraldische verwar ring!!!! Ondanks hardnekkig speuren kon men echter nergens een Franse vlag ontdek ken. Achteraf is gebleken dat de naai sters niet goed begrepen hebben wat zij doen moesten. Sommige maakten vlag- gedoeken met horizontale banen en naaiden de witte band aan het touw vast, anderen deden het weer op een an dere manier, maar geen wist de juiste combinatie van de Franse vlag. een ver ticale blauwe, witte en rode baan met de blauwe het dichtst bij de stok, te tref fen. De verkoopleider zei later over de meisjes: „Zij hebben er maar op los ge stikt" (Welja meneer, geef de meisjes maar de schuld! Was er geen man, die dat even had na kunnen kijken? Red. L.D.). Advertentie van de overheid. Het nieuwe subsidie systeem noemde hij een nadeel voor de schatkist ten gunste van particuliere bouwers en beleggers. De heer Elfferich drong erop aan ook woningbouwvereni gingen in aanmerking te doen komen voor de nieuwe subsidieregeling voor particuliere bouw. Wat de woningbouw verenigingen doen, is tenslotte particu lier initiatief, constateerde de heer Kraayvanger. Alle overige woningwet- bouw is typische overheidszorg. Met de weigering van een bouwver gunning voor een crematorium in Groningen wegens onvoldoende arbeids krachten, konden de heren In 't Veld en De Vos van Steenwijk zich niet ver enigen. Dat argument is nooit aange voerd, wanneer het de aanleg van een begraafplaats of de bouw van een kerk betrof. Zij drongen erop aan de kwestie alsnog eens te bezien. Ruimtelijke ordening Met de heer Elfferich pleitte vooral de heer In 't Veld voor een gezonde ruim telijke ordening. De sterke opeenhoping van mensen in het westen van het land heeft een funeste invloed op de geest van de massa, zei hij. We worden gedreven in de richting van massaficatie. Daarbij komen nog de problemen van water- en luchtverontreiniging. De vestiging van een tweede hoogovenbedrijf aan de mond van de Rotterdamse Waterweg behoort niet alleen tot de bevoegdheid van Rot terdam. De bijzondere toewijzing van 1500 of eventueel 2000 woningen aan de pro bleemgebieden voor de zich daar vesti gende industrieën, had de volledige in stemming van de heer Rottinghuis (KVP), maar op lange termijn was hij niet voldaan. Hij pleitte er voor weer toe te staan, evenals in 1956 het geval was, dat in de probleemgebieden mag worden gebouwd naar de mogelijkheid van de capaciteit. De heer In 't Veld vreesde, dat de industrie-kerngemeenten in het noorden niet aan hun trekken zullen komen met de woningtoewijzing. Vandaag zou minister Van Aartsen de diverse sprekers beantwoorden. Uitspraak in kort geding tussen schildersbedrijf en vijf ex-werknemers De president van de rechtbank te Am sterdam ,mr. U. W. H. Stheeman, heeft gisteren uitspraak doende in een kort geding tussen een Amsterdams schilders bedrijf over moeilijkheden, die dit had ondervonden van een actie van vijf ex- werknemers en drie anderen voor door betaling van „zwarte lonen" de door dit bedrijf gevraagde voorzieningen ge weigerd. Het schildersbedrijf had van de president gevraagd de vijf ex-werkne- mers (die op staande voet waren ontsla gen, doch zich als stakers beschouwden) te bevelen zich binnen 24 uur na het vonnis te onthouden van iedere activi teit met het doel de regelmatige voort gang van het door eiser uit te voeren schilderwerk te belemmeren of te scha den. En voorts van drie andere collega's (twee leden van de zgn. „Amsterdamse schilderscommissie" en een bestuurder van de bouwvakarbeidersbond van de voormalige EVC 1958) zich te onthouden van iedere actie me>t hetzelfde doel, als mede van elke financiële steun aan de vijf. De gevraagde bevelen achtte de rech ter niet gerechtvaardigd aldus de president te algemeen, althans te wei nig omlijnd en dus onvoldoende hanteer baar. Het schildersbedrijf werd veroor- deld tot betaling van de kosten van het geding. STERK, KREUKHERSTELLEND, WASBAAR, PLOOI HOUDEND Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Bedankt voor de benoeming tot bij stand in het pastoraat te Hilversum, dr. J. Kooij, a.s. emerituspredikant te Am sterdam GEREF. KERKEN Beroepen te Nijemirdum G. J. van den Pol. kand. te N(jkerk. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Almelo-Enter P. Honkoop te Yerseke en A. Vergunst te Rotterdam- Centrum. van wie laatstgenoemde is be roepen. Chr. kerken moeten spoedig tot eenheid komen Patriarch Athenagoras, het hoofd van de Orthodoxe Kerk, heeft dinsdag ge zegd dat hij zijn geestelijkheid had ge zegd, dat de christelijke kerken spoedig tot eenheid moesten komen. „Ik zei tegen de Paus, aldus vertelde hij aan journalisten van Cyprus die een bezoek brachten, dat men slechts in het paradijs op zichzelf alleen kan leven. Ik heb de indruk dat de Paus de gedachte van het houden van een oecumenische synode heeft laten varen. Wij hebben hem gezegd dat de Orthodoxe Kerk er niet bij aanwezig zou zijn tenzij de An glicaanse Kerk ook vertegenwoordigd is. Tenzij de drie grote kerken van de wereld spoedig tot een bepaalde eenheid komen lopen zij alle drie het risico de bus van hun christelijke zending te mis sen". De 72-jarige patriarch deelde mee, dat hij aan alle hoogwaardigheidsbekle ders van de Orthodoxe Kerk een nieu we zendbrief had doen toekomen waar in zijn opvatting omtrent eenheid werd uiteengezet. Hij zei verder tekenen te hebben waargenomen dat het Vaticaan er ook toe neigt het bestaan van ande re kerken te erkennen. Hij zou in sep tember aanstaande een pan-orthodoxe synode beleggen met als hoofdthema de eenheid van de r.-k., protestantse en orthodoxe kerken. Dat zou de eerste pan-orthodoxe synode in acht eeuwen zijn. Synode zal zich ever kwestie-Smits uitspreken BERAAD IS IN VOLLE GANG. „Is het onze kerk niet onwaardig dat zjj geen geluid liet horen inzake de kwestie Smits, mag van de synode geen klare uitspraak in deze zaak verwacht worden?" Deze vraag kreeg gistermid dag in de Utrechtse Handelsbeurs, waar een forum vragen beantwoordde op de jaarlijkse hervormde predikantenverga dering de secretaris der synode, dr E. Emmen te beantwoorden. Het is ontzaglijk overdreven, te doen alsof door een artikel het hele belijden der kerk ondermijnd kan worden. En het is onjuist, dat de synode de zaak maar in het vage zou willen laten. Deze kwestie is ernstig. Als zodanig zal zij op de bevoegde plaats behandeld v/orden. Al schijnt het alsof de synode zich met de zaak Smits niet bemoeit binnenskamer is het beraad in volle gang. En binnen afzienbare tijd zal er vat gebeuren". Zo luidde het antwoord van dr. Emmen De praeses der Herv. Kerk, dr. Koolhaas, voegde hier nog aan toe, dat het zijns inziens de weg is voor kerkelijke colleges en kerkleden die zich verontrust voelen, hun bezwaren bij de bevoegde instanties ter kennis te bren gen. „Met boze kerkbladartikelen be reikt men niets", zei hij. Het forumlid. ds. A. Faber, merkte over de uitlatingen van prof. Smits op dat zij op een ongelukkige wijze en op een ongelukkig tijdstip gelanceerd wa ren. Hij pleitte echter voor een vrije theologische discussie. Zonder dat een der forumleden dit tegensprak merkte ds. P. G. v. d. Hooff op, dat de synode metterdaad reeds iets aan de kwestie Smits gedaan heeft door namelijk prof. Smits niet als lid van de Raad voor Kerk en Theologie te her kiezen. „Dat was een duidelijk gebaar. Het zei: de man is in de Raad niet langer te handhaven" besloot ds. v. d. Hooff. Herv. kerkleiding wenst stopzetting kerkbouwactie ACTIE WERD GROOT SUCCES Synode-praeses dr. A. A. Koolhaas en secretaris-generaal dr. E. Emmen heb ben het gisteren tijdens de predikanten- vergadering in Utrecht duidelijk ge zegd: in het moderamen van de her vormde synode leeft de wens de kerk bouwactie 1960 te beëindigen. De kerkbouwactie wordt „een groot succes" genoemd. Tegen aller verwachtingen in, aldus dr. Emmen, hebben we in vrij korte tijd tien miljoen gulden bijeen gekregen. Dat overtrof de stoutste ramingen. Pes simisten rekenden met een bedrag van drie miljoen gulden, optimisten ver wachtten zes miljoen gulden als resul taat. Maak er geen „toto"van! j Een horloge kopen moet i geen kansspel worden... els zekerheid... die vindt U alleen bij de vakman... uw eigen horloger! het goede Anker-horloge Stier voer generaal Franco De Nederlandse ambassadeur in Ma drid, mr. W. Cnoop Koopmans, en de heer M. Verschuyl, lid van de Neder landse Economische missie, hebben aan generaal Franco een Nederlandse stier overhandigd als dank voor de goede ontvangst van de Nederlandse econo mische missie in Spanje in januari van dit jaar. Het dier werd in de tuinen van het Prado aan het Spaanse staatshoofd overhandigt. Kranslegging door minister Luns Minister Luns. die maandag de offi ciële gast van de Griekse regering was, heeft gisteren o.a. een krans gelegd op het graf van de onbekende soldaat en een bezoek gebracht aan de voorzitter van de Kamer, Constantin Rodopoulos, en de vice-voorzitter van de Raad voor economische kwesties, Panayottis Cane- lopoulos. Minister Luns en echtgenote zijn verder aan het middagmaal de gas ten geweest van Koning Paul en Ko ningin Frederika. (Van onze Brusselse correspondent) In Brussel is een tweede ronde-tafelconferentie over Kongo geopend: ongeveer dertig Kongolese experts in economische en financiële kwesties, Belgische parlementsleden en ambtenaren nemen eraan deel. Ofschoon deze tweede R.T.C. veel minder spectaculair is dan de eerste die de datum van de afhankelijkheid op 30 juni bepaalde, zijn de vraag stukken, welke er zullen worden behandeld, voor de toekomst van Kongo en van België van uitzonderlijk groot belang. Op langere ter mijn kan de verhouding tussen de twee landen alleen betrekking heb ben op het statuut van de Belgische economische belangen in Kongo, op de Belgische financiële hulp aan Kongo, technische bijstand, het persoonlijk statuut der in Kongo verblijvende Belgen, enz. teohnisohe hulp en vriendschap, zoals het verdrag wordt genoemd, kan slechts door een verantwoordelijke Kongolese regering worden ondertekend. En die is er nog niet. Pas in de eerste helft van juni zal de Kongolese regering door Koning Boudewijn worden geformeerd, als uitvloeisel van de Kongolese ver kiezingen. Wel zal de conferentie een voor-ontwerp van verdrag kunnen redi geren. een voor-ontwerp, dat geen van de beide partijen bindt en dat pas na 30 juni het onderwerp zal vormen van politieke onderhandelingen tussen Brussel en Leopoldstad. Westers vertrouwen in Afrika op liet spel Bijkans alle Belgische waarnemers beschouwen deze tweede RTC dan ook als de conferentie van de „concessies van de Kongolezen aan de Belgen", waar de eerste RTC vanzelfsprekend hoofdzakelijk de Kongolezen voordelen heeft gebracht. De tweede RTC ver schilt ec-hter aanmerkelijk van de eerste, voornamelijk op het vlak van de uit voering der akkoorden. Op deze tweede RTC zijn Kasavoeboe, Loemoemba en andere vooraanstaande Kongolese lei ders niet aanwezig. Immers de Kongo is de verkiezingscampagne voor de samen stelling van het Kongolees parlement en de provinciale staten gehouden. De Kongolezen in Brussel hebben nochtans mandaat van de politieke partijen en het zijn meestal mensen, die reeds in de loop van de eerste RTC blijk hebben gegeven van belangstelling voor de eco nomische en monetaire vraagstukken. Een tweede grote verschil met de eerste RTC is, dat er geen verdrag zal worden voorbereid. Immers, een Bel gisch-Kongolees verdrag van econo mische en monetaire samenwerking, gische vennootsohappen in Kongo be hoorlijk wordt gerespecteerd zullen het Belgisch parlement en de Belgische re gering ieder jaar bereid worden gevon den om een specdaal budget voor Kongo toe te staan. Hoeveel dit budget zal be dragen zal iëder jaar moeten worden bekeken, maar minder dan het speciaal budget over 1960 (dat minimum 2,7 miljard franken of cdrca 200 miljoen gulden bedraagt) zullen die jaarlijkse steun-begrotingen van België voor Kongo niet kunnen zijn. De jonge on afhankelijke staat zal immers een groeiende behoefte hebben aan tech nici, particulier investeringskapitaal en ook aan een ernstige Belgische over heidshulp. Afgezien van alle mooi klin kende verklaringen komen de onder handelingen tussen België en Kongo dus neer op het zeer eenvoudige poli tieke rekensommetje: technische hulp, kapitaal en overheidshulp van België in ruil voor de handhaving van de thans reeds in Kongo gevestigde Belgische be langen, en veiligheid voor de aldaar verblijvende Europeanen. Wanneer de Kongolese regering ooit een bepaalde tak van bedrijf nationa liseert is de Belgische regering daar geen tegenstander van, maar de natio nalisatie moet dan gebeuren in een democratische sfeer, d.w.z. met een redelijke vergoeding aan de eigenaars aandeelhouders van de genaaste be drijven. De Belgische tactiek De Belgische tactiek is de volgende: De Kongolezen hebben door de op stand van 3 en 4 januari 1959 In Leo poldstad bewezen dat zij de onafhanke lijkheid wensen. Welnu, laten wij hen die onafhankelijkheid geven en zien wat er van terecht komt. Doen de Kon golezen verder een beroep op België, dan zullen de enorme Belgische inves teringen in Kongo verder worden uit gebreid. Loopt het mis dan verliest de Kongolese regering meteen het vertrou wen van de ganse Westerse wereld. In donesië had gerekend op een massale stroom van Amerikaans en Duits kapi taal, dat het Nederlands kapitaal zou hebben vervangen, maar iedere maat regel tegen Nederland heeft ook de an dere landen afgeschrikt en de econo mische toestand van Indonesië gaat Eenvoudig rekensommetje zienderosen achteruit met het enic 3 I mogelijk perspectief dat het land vroeg Wanneer de orde wordt gehandhaafd i of laat in de communistische sfeer te- de positie der Belgen en, der Bel- recht komt. Waarom de Belgische politieke en economische kringen niettemin aan deze RTC zo'n enorm belang hechten? In de eerste plaats omdat de inlandse leiders die aan deze RTC deelnemen, ongetwijfeld reeds een en ander zullen vertellen over de wijze waarop zij de Europese economische en financiële belangen in het onafhankelijk geworden Kongo zullen gaan behandelen. Het voor-ontwerp v^n Belgisch-Kongolees verdrag is belangrijk voor Kongo en voor België. i „Dat tien miljoen gulden is geschon ken stemt tot grote voldoening", zei dr. Emmen. Dr. Koolhaas sloot zich bij de mening aan, dat de actie nu snel be ëindigd moet worden, fynode-secretaris dr. Emmen onderstreepte, dat de her vormde kerkbouw-actie uitgegroeid is tot een nationale actie. Zowel dr. Koolhaas als dr. Emmen meenden dat het thans het juiste ogen blik is om de actie af te sluiten. Het bedrag van 16 miljoen gulden voor 160 kerken is vrij willekeurig gekozen, in werkelijkheid bedragen de kosten voor zoveel bedehuizen veel meer. Gesproken is van rond 80 miljoen gulden. Waar schijnlijk zal over vijf a zes jaar op nieuw een soortgelijke actie begonnen worden. Voor de huidige kerkbouwplan- nen rekent men op aanzienlijke over heidssteun. Het grote-stadsvraagstuk GEN. SYNODE GEREF KERKEN BIJEEN De generale synode der Geref. Kerken heeft gistermorgen tot voorzitter geko zen in de plaats van prof. F. C. van der Woude, de accessor ds. P. N. Kruyswijk. In de plaats van ds. Kruyswijk werd na enkele stemmingen gekozen tot ac cessor ds. mr. W. S. de Vries te Voor burg. Ouderling A. de Kruyk te Amij- den las vervolgens een brief voor van de Internationale Raad van Christe lijke Kerken (ICCC), die aan de synode verzocht naar haar op Woudschoten in augustus te houden Europees congres twee afgevaardigden te willen zenden en een flinke gift te willen schenken ter bestrijding van de hoge kosten van dit congres. De commissie stelde aan de synode voor geen afgevaardigden te zenden en geen financiële bijdrage te verlenen. Over deze zaak ontspon zich een uitvoerige discussie. Aan het einde van de bespreking, die enkele uren in beslag nam werd een voorstel aangenomen om geen afgevaardigden te zenden naar het congres en de brief in handen te stellen van de deputaten voor de t>e- studering van het vraagstuk van de pluriformiteit en de oecumeniciteit. DE MASSALITEIT Na de theepauze zette de synode zich aan de behandeling van een van de grote resterende stukken, het grote- stadsvraagstuk, waarover ds. mr. W. S. de Vries rapporteur was. De commissie stelde aan de synode voor evenals de synode te Assen dit in 1957 gedaan had vast te stellen, dat splitsing van een grote kerk in een aantal kleinere zelfstandige, de beste weg moet worden geacht, om uit de moeilijkheden van de massaliteit te geraken. Voor de grote kerken die van oordeel zijn, dat zij daartoe nog niet kunnen overgaan stelde de commissie voor een desbetref fende bepaling in de kerkorde op te nemen en ook nadere regelingen vast te stellen. Gisteravond heeft de synode bij de behandeling van het rapport van de commissie voor het vraagstuk van de grote stad na de repliek van de rap porteur ds. mr. W. S. de Vries, zich be zighouden met, de behandeling van de conclusies van het rapport. Zij heeft deze zaak voor een deel tot een goed einde gebracht, maar moet vandaag nog enkele conclusies vaststellen. De synode stond de recentralisatie van de grotestadskerk toe in de vorm van een functionele verdeling tussen wijkkerk- raden en een algemene kerkeraad. KRITIEK OP HERVORMD „TOTO-BELEID" Op de hervormde predikantenverga dering in Utrecht heeft ds. A. Faber. daarin gesteund door prof. dr. H. Berk hof. rector van het hervormd seminarie kritiek geoefend op het „toto-beleid" der Ned. Herv. Kerk. ,.Ik wil een goed woord voor de toto doen," aldus ds. Fa ber, die de „bemoeizuoht van de kerk", zoals hij het. spreken der hervormde kerk over de kwestie voetbaltoto noem de, streng veroordeelde „Als we de toto niet willen moeten we de sportwereld een goed alternatief bieden. Ik zie dat niet", aldus ds. Faber. „Daarom wil ik de synode toe roepen „schei uit", vervolgde de pre dikant, die er nog op wees dat door de kerk zelf ook op allerlei wijzen van loterijen etc. gebruik gemaakt wordt. Ds. Faber prees de goede leiding in ie Nederlandse sportwereld en sprak de wens uit dat de sport niet van de kerk aal vervreemden door het huidige toto- beleid der kerk. De gedachte aan een I prijzenlimiet wees hij van de hand. dr. I A A. Koolhaas, die het standpunt der I synode verdedigde, meende dat de in- Prinses Margriet (voorgrond) en Prinses Irene verlaten het berg- spoortje uit Zermatt, dat haar naar een mooie skihelling bracht. Onafankelijkheid voor Togoland Togoland, aan de westkust van Afri ka, dat even groot is als Nederland en België tezamen, doch slechts 1.200.000 inwoners telt, is vannacht om 12 uur, na 75 jaar van koloniaal bestuur, on afhankelijk geworden. Het was vóór de eerste wereldoorlog een Duitse ko lonie. In 1914 werd het door Britse en Franse troepen bezet. Na 1918 is het door Frankrijk bestuurd, eerst als mandaatgebied van de Volkenbond en later als beheerd gebied der Verenig de Naties. De onafhankelijkheidsverklaring, het hoogtepunt van vijf dagen van natio nale feestelijkheden, geschiedde heden ochtend in een bijeenkomst van de na tionale vergadering, die door vertegen woordigers van meer dan honderd lan den. waaronder de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Engeland en de meeste Af rikaanse landen, werd bijgewoond. Pre mier Sylvanus Olympio hield, na het voorlezen van boodschappen van Frank rijk en van de Verenigde Naties, een toespraak. De nestor der gasten is de 86-jarige hertog Adolf van Mecklenburg, die gou- vereur van Togoland was, toen dit in 1914 door Engeland en Frankrijk werd bezet De begroting van Togoland is dit jaar voor het eerst in evenwicht. Premier Olympio hoopt zijn land een financieel gezonde basis te kunnen geven door het tot ontwikkelnig brengen van de fos faatindustrie. Men verwacht dat Togo land in 1961 een vijfhonderdduizend ton fosfaat zal kunnen uitvoeren. President Olympio zei in de Kamer, dat het ogenblik is gekomen om de vor ming van een organisatie voor econo mische samenwerking van West-Afrika te overwegen welke de vorm van de Organisatie voor Europese economische samenwerking (OEES) zou kunnen krijgen. Togoland zal een neutraal standpunt innemen tegenover de blokken die de wereld blijven verdelen. vloed van de toto op het volksleven „be paald ongunstig" is. ..Het is juist dat de kerk hier een waarschuwende vinger heft", oordeelde de synode-praeses. Gesprek kerk en islam geen hopeloze taak „Het gesprek christendom-islam is geen hopeloze zaak. We moeten er geen wonderen van verwachten, maar bij de nodige vindingrijkheid liggen hier goede mogelijkheden. Ik geloof dat er dan een grote toekomst voor ons ligt". Dit was de „conclusie" van het betoog „De kerk in de spiegel van de islam", dat dr. A. Th. van Leeuwen gistermorgen hield op de jaarlijkse hervormde predikanten vergadering in Utrecht. In de islam prees dr. Van Leeuwen de volksreligiositeit, de mystiek en het „meeleven der aanhangers". Welke religie slaagt erin ieder jaar weer 500.000 mensen naar Mekka te krijgen? aldus dr. Van Leeuwen. Nadrukkelijk stelde dr. Van Leeuwen dat een wezenlijke ontmoeting met de Islam niet buiten Israël omkan, daar zowel christendom als islam in Israël hun oorsprong hebben.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5