Kon. onderscheiding W. Rinkel Nieuwe schok iu Zuid-Perzië N.V. Leidsche Wasscherij Eervol ontslag P. A. H. v. d. Woude Expositie „Bevrijd Vaderland" in meidagen in liet Waaggebouw Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 27 april 1960 Tweede blad no. 30035 Veertig jaar bij Raad van Arbeid In intieme kring heeft de burgemees ter, jhr. mr. P. H. van Kinschot, gister middag in het gebouw van de Raad van Arbeid aan de Breestraat de gouden ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt aan de heer W. Rinkel, die 45 jaar in overheids dienst was, waarvan 40 jaar werkzaam by de Raad van Arbeid. De burgemeester had grote waardering voor de persoon en het werk van de heer Rinkel. Hy stelde de jubilaris als voor beeld aan anderen, schetste hem als een harde werker en een goed organisator. „Op 18-jarige leeftijd richtte u uw schreden naar Leiden en werd u aan gesteld als „los" klerk bij de distributie- dienst. Na uw militaire dienst bent u hier bij de Raad van Arbeid gekomen, waar u de verschillende rangen hebt door lopen. Via commies en hoofd-commies werd u 1 oktober 1958 aangesteld als chef Ongevallenwet. Het is niet gemak kelijk het iedereen naar de zin te ma ken. Er is altijd veel kritiek, maar mag ik u dan de welverdiende hulde doen toekomen in de vorm van een „ko ninklijke onderscheiding", aldus jhr. mr. Van Kinschot. Vervolgens speldde de burgemeester het ere-metaal op de borst van de jubilerende ambtenaar. De zondag door aardbevingen geteis terde Zuidperzische stad Lar is dinsdag opnieuw door een aardschok getroffen. Volgens onbevestigde berichten zouden leden van reddingsploegen letsel opgelo pen hebben. Troepen en ploegen van het Rode Kruis zetten het reddingswerk in de ver woeste steden voort. Men verwacht, dat het drie weken zal vergen om alle slachtoffers te bergen. Vrachtauto's met tenten, dekens, le vensmiddelen en medicamenten voor Lar maken gebruik van alle wegen die naar de stad lieden. Het Perzische Rode Kruis heeft een vliegtuig ter beschikking gesteld voor het vervoer van gewonden. Het is het enige vliegtuig dat in Lar kan landen. Naar het Genootschap Nederland- Iran te 's-Gravenhage meedeelt, kunnen allen, die willen helpen bij het lenigen van de nood in de door een aardbeving zwaar getroffen Perzische stad Lar een bijdrage storten op gironummer 259483 van deze stichting. BRANDSTICHTER TE HUISSEN (Speciale berichtgeving) Een brandstichter, die Huissen, een stadje bij Arnhem, reeds van aug. vorig jaar af onveilig maakt, blijft op het vurige pad voortgaan. Deze week stichtte hij voor de achtste maal brand. Zijn doehvit was ditmaal een tuinders- schuur in de nabijheid van de door een tuindersfamilie bewoonde woning. De schuur, waarin zich bestrijdingsmidde len voor de tuinbouw bevonden, brandde geheel af. De brandstichter heeft voor de uit oefening van zijn .liefhebberij' de voor keur voor de nacht van zondag op maandag. De Rijkspolitie is tijdens deze avonden en nachten steeds op haar qui-vive, maar totnutoe zonder enig succes. Er zijn verscheidene gezinnen, die zich op zondagavond verre van geluk kig voelen en zich met schrik en beven te ruste begeven. Intussen valt ook het abnormale aantal branden op dat de laatste tijd in Huissen heeft gewoed. Gedurende de laatste 13 maanden kraaide de rode haan meer dan 20 maal, die o.m. 7 woningen, 6 land- en tuinbouwschuren en het veilinggebouw deed verloren gaan. Thans meer zieken dan gewoonlijk in Tuindorp-Oos Izaan In de maanden februari en maart jl. zijn de spreekuren der huisartsen in Tuindorp-Oostzaan te Amsterdam-noord extra druk geweést vanwege de psychi sche gevolgen van de overstromings ramp half januari. Tevens kwam in die maanden verhoudingsgewijs meer dan elders in de stad geelzucht voor onder de kinderen. Bovendien vernamen de artsen meer reumaklachten, als gevolg van de verhoogde vochtigheidsgraad. Niettemin mag, de omstandigheden in aanmerking genomen, worden gespro ken van een algemeen goede gezond heidstoestand in dit zo ernstig getroffen stadsdeel. Dit antwoorden B. en W. van Amster dam op vragen van het raadslid de heer A. A. Verhij (comm." over de gezond heidstoestand van de tuindorpers en over de definitieve schadevergoeding. B. en W. zeggen, dat hun niets be kend is van grote ongerustheid onder de bewoners over het uitblijven van de de finitieve vergoeding. Wel verlangt men naar de eindafrekening, maar er heerst volgens B. en W. onder de bewoners een redelijk begrip voor het feit. dat een slotuitkering eerst kan worden vastge steld, nadat de vele nadere opgaven en rekeningen van henzelf door het Nat. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot speldt de heer W. Rinkel de gouden medaille op. (Foto L.D./Holvast) Mr. D. Gorter, voorzitter van de Raad van Arbeid, noemde de onderscheiding van harte verdiend. In de schaduw van de komende lintjesregen is het ons een groot genoegen u thans gesierd te zien j met deze hoge onderscheiding. Er heeft altijd een levendig, persoonlijk contact bestaan tussen u en mij en ik betreur het, dat dit contact enigszins verflauwd is, doordat u, na jarenlang uw krachten te hebben gewijd aan het V.O.V., thans werkzaam bent in het O.W. Namens de Raad van Arbeid feliciteerde de voor zitter hierna de heer Rinkel. De boottocht met de J. Henry Dunont Een woord van dank wil ik brengen aan al degenen, die aan ons, zieken, een onvergetelijke week hebben bezorgd. Ook heel bijzonder aan het Rode Kruis comité in Leiden, dat alles tot in de puntjes had verzorgd. Dan is hier ook zeer zeker op zijn plaats, een dankwoord aan dokter Ver- brugge, die zo edelmoedig de plaats van de scheeps-arts dokter A. v. d. Bijl heeft ingenomen, die door ziekte de boottocht niet kon meemaken. Dokter Ver brugge, die haar gasten in alles zo goed verzorgde en voor allen een vriendelijk en open oor had, en die in alles zo gezellig met ons meeleefde. Een extra dankwoord van ons allen aan kapitein M. Poot en zijn beman ning, die op een fantastische wijze de boot manoeuvreerde door de mooiste wa teren van ons Nederland. Het was in één woord: prachtig. Maar ook niet te vergeten dank aan mevrouw S. M. A. König-Meijers, die de hele dag voor ons in de weer was, en al de gezellige muziek verzorgde, waar wij zo van genoten hebben. Ook de souve nirs en ansichtkaarten werden door me vrouw König-Meijer met veel plezier verzorgd. Heel hartelijk dank van al de gasten. De zusters, broeders en helpsters, die onvermoeid ons in alles hielpen en bij stonden, komt ook welgemeende dank toe. Ook de administrateur, de heer J. Keppel, komt alle lof toe, want ook die had een taak, wat de inkopen en uit gaven betreft. Maar nu nog een voorname persoon, en wel onze chef-kok H. H. Werner en koksmaat J. van de Graaf en Tante Jans, want waren zij er niet geweest, dan zouden wij niet zo welvarend terug gekomen zijn. De maaltijden waren kos telijk verzorgd en de gasten hebben van alles heerlijk gesmuld. Hartelijk dank, mijnheer Werner. EEN ZIEKE GAST De heer W. van Elk, conducteur bij de N.Z.H.V.M. alhier, hoopt op dinsdag 3 mei zijn veertigjarig jubileum bij deze Vervoersmaatschappij te vieren. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornells Leendert,zn. van C. L. de Bree en A. Bruin; Maria Johanna, dr. van J. Gravekamp en M. J. Brasker; Ellen Margaretha, dr. van M. S. P. Verdegaal en M. van Beek; Theodorus Adrianus Maria, zn. van A. J. D. Vrouwenvelder en M. A. van Steijn; Alberdina Helena Yvonne, dr. van J. A. Terruwe en A. H. Groeneveld; Hendrika Johanna Maria, dr. van P. J. A. van der Louw en M. J. Sterk; Elizabeth Maria, dr. van A. van Vliet en P. M. van Amsterdam; Johanna Theodora, dr. van A. van Vliet en P. M. van Amsterdam; Wllhelmina, dr. van C. Hegeman en M. W. Jansen. OVERLEDEN A. W. H. Beijersbergen, 47 jr., vrouw; A. Dubbeldam, 71 Jr., man- C. J. de Wekker, 79 Jr., vrouw; C. J. Bast. 78 Jr., weduwe van A. P. Seyffardt; F. H. Vink, 63 Jr., man. Officiële publikaties SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecretarie en de bureaus der gemeentelijke diensten en bedrijven, als mede het gemeentelijk badhuis behou dens het hierna vermelde op zaterdag 30 april en op donderdag 5 mei a.s. de gehele dag voor het publiek gesloten zullen zijn. Het Stedelijk Museum .De Lakenhal" zal op belde dagen van 13.00 tot 17.00 uur geopend zijn. Op donderdag 5 mei a.s. zal het bureau van de burgerlijke stand voor het doen van aangiften van geboorten en overlij den geopend zijn van 9.00 tot 10.00 uur. In ons steeds groeiend bedrijf kun nen nog voor de mangel- en strijk- zaal MEISJES GEHUWDE DAMES geplaatst worden, tegen zeer aantrekkelijke lonen. Aanmelden aan het kantoor Haarlemmerweg 49 - Tel. 20291 ZANGKOOR „HET CENTRUM" VIERDE 8STE VERJAARDAG In het Jeugdgebouw „De Moriaen" vierde het Centrumkoor haar 8ste ver jaardag. Voorzitter Sierat was zeer dankbaar, dat men nu al acht jaar het evangelie in de vorm van een koor had mogen brengen. De penningmeester, de heer Harteveld, die zowel het verslag van de secretaris als het financiële verslag uitbracht was zeer optimistisch gestemd. Het afgelopen jaar kenmerkte hij als een zwaar jaar, waarin vele uitvoeringen hadden plaats gevonden. De dirigent van het koor, de heer Zaalberg, was verschillende malen ziek geweest, maar in de heer Eikerbout was een prima plaatsvervanger gevon den. De heer Zaalberg, die voor het eerst sinds lange tijd weer aanwezig was, sprak de verwachting uit, dat het koor binnen niet al te lange tijd onge veer vijftig leden zou tellen. Hij stelde het bestuur voor een steunfonds op te richten. Met algemene stemmen werd dit voorstel aangenomen. Nadat aan het echtpaar Eikerbout een kleine attentie was aangeboden werd deze vergadering door de voorzitter gesloten. Sinds 1928 deurwaarder bij Kantongerecht By beschikking van de minister van Justitie is aan de heer P. A. H. van der Woude op zijn verzoek met ingang van 1 mei eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van bezoldigd deurwaarder bij het Kantongerecht te Leiden. Stammend uit een deurwaardersge slacht vader en oom bekleedden het ambt en een broer is eveneens deur waarder leek het er in den beginne niet op, dat de heer Van der Woude in de voetsporen van zijn vader zou treden. In de jaren, waarop de beroepskeuze voor hem in aanmerking kwam. achtte zijn vader de elektrotechniek het beroep der toekomst. Dus toog zijn zoon naar Amsterdam om zich aan deze studie te wijden. Misschien doordat zijn groot- Initiatief Leitlse Clir. Oranjevereniging De Leidse Chr. Oranjevereniging heeft een lofwaardig initiatief genomen. Zij organiseert van 30 april tot en met 5 mei een tentoonstelling „Bevrijd Vaderland". Deze expositie, welke wordt gehouden in het Waaggebouw, is tot stand gekomen in samenwerking met de afdeling Leiden van de Vereniging van Ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd. Zij zal op Koninginnedag 's morgens om 9 uur i worden geopend door de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot. vader een werf bezat of mogelijk, door dat hij onder de rook van Rotterdam werd geboren zijn wieg stond in Rid derkerk en als jongen moest hij met de boot naar de Maasstad, waar hij de school bezocht had hij van jongsaf een grote liefde voor de scheepsbouw. Dit was dan ook de reden, waarom hij na de elektrotechniek zich ging bekwa men in scheepsbouwkundig tekenen. Als volontair werkte de jonge Van der Wou de omstreeks 1910 een jaar bij de Nord- deutscher Lloyd in Bremen, Hierna volgden jaren bij Hamilton en Co. in Port Glasgow. De Nederlandse officieren zullen H.M. de Koningin bij haar verjaar- dag een rijdend baldakijn aan biedendat gebruikt kan worden bij parades en dergelijke plechtig heden. Het baldakijn kan op de wagenwaarop het is gemonteerd worden opgeklapt en samengevou wen, zodat het gemakkelijk langs de weg kan worden vervoerd. Rampenfonds zijn verwerkt. Dit fonds ls intussen begonnen met het zenden van eindafrekeningen aan de groep gedu peerden, waarvan de ingezonden repa ratienota's en verklaringen van onher stelbaarheid konden worden aanvaard. Het lijkt B. en W. bepaald onjuist om - zoals de vragensteller heeft gedaan - te spreken van „vaak uiterst primitieve woonomstandigheden". Wel zijn volgens B. en W. de muren veelal nog niet be hangen en zijn nog niet overal de vloe ren, deuren en ramen volledig uitge werkt voor wat betreft het zwellen en krimpen. Verlichting, verwarming en riolering functioneren echter normaal. „Veronica" stoort zendersloodsdienst De reclamezender „Veronica", die buiten de territoriale wateren proefuit- zendingen verzorgt op ongeveer 183 meter, blijkt de verbindingen van de loodsdienst en de kustwaoht op 181 me ter te storen. Bij de PTT zijn hierover reeds klachten binnengekomen. De PTT is thans echter niet in staat om tegen de „Veronica" maatregelen te nemen. „Dit kan alleen op internationaal ni veau worden geregeld en dat kan lang duren", aldus de opsporingsdienst van de PTT in Den Haag. Het schip vaart onder Panamese vlag en de zender is in Liechtenstein geves tigd". De kwaliteit van de uitzending van de zender ..Veronica" is de afgelopen twee dagen beduidend slechter gewor den. Dit wijst erop, dat men aan boord met technische moeilijkheden kampt. BANKDIRECTEUR UIT VEENDAM VERONGELUKT (Speciale berichtgeving) Omstreeks kwart voor twee is van nacht een personenauto, komende uit de richting Groningen en bestuurd door een 46-jarige Rotterdammer op de Gronin gerstraatweg te Midlaren (Dr.) uit de bocht gevlogen. De wagen die met grote snelheid reed, botste vervolgens tegen een boom op het erf van de boerderij van de heer W. Schans. De klap was zo hevig, dat de auto werd vernield. De mede-inzit tende, de 34-jarige heer J. C. van Schreven, directeur van de Amsterdam- sche Bank N.V., kantoor Veendam, moet op slag zijn gedood. De bestuurder bleef ongedeerd. De heer Van Schreven, die sinds 1959 weduwnaar is, laat twee kin deren achter. OPSTOOTJE IN BOSKOOP Onhebbelijke Bodegravers mishandelden politieman Dezer dagen hield een aantal jongelui zich in de avonduren op ter hoogte van een noenzaal op de Zijde te Boskoop. Vier jongens uit Bodegraven waren nogal luidruchtig en vielen voorbijgan gers onder .wie meisjes, lastig. Een politieman, die een van de onhebbelijke knapen mee wilde nemen naar het bureau, werd onverhoeds door drie vrienden van de gearresteerde aangvaln len. Met zijn vieren wierpen zy de politieman tegen de grond. Deze liep daarbij een hersenschudding op. Drie van de jongelui konden later worden aangehouden. Zij zullen vrijdag a.s. voor de officier van Justitie te Den Haag worden voorgeleid. Een Bodegraafse jon gen is nog steeds voortvluchtig. Voor de jeugd, door de jeugd Het is bijzonder belangrijk de jeugd, die zich van de oorlog en dienè ver schrikkingen moeilijk een beeld kan vormen door middel van documentatie- en ander materiaal inzicht te geven in de toestanden, welke in de jaren 1940-'45 in bezet Nederland heersten. De hedendaagse jeugd weet nog veel te weinig van de terreur-daden van de Duitse overheerser, het ondergrondse verzet en de grote eensgezindheid, welke het onderdrukte Nederlandse volk in de oorlogsjaren kenmerkte. Het organisatie-comité, onder voorzitter schap van de heer L. Schipper, inspec teur van het lager onderwijs in de in spectie Alphen, en thans voorzitter van de L.O.V., heeft er dan ook bijzonder goed aan gedaan deze expositie voor een groot gedeelte door de Leidse lagere schooljeugd te laten verzorgen. Vele tekeningen getuigen van de fan tasie, waarmee een kind zich het oor logsgebeuren voorstelt. Het is dan ook bijzonder treffend, dat kinderen, die uitsluitend verhalen van de onderwijzer als oriëntatie-materiaal hebben, tot dergelijke prestaties komen. Drie onderafdelingen De tentoonstelling is in drie afdelin gen onderverdeeld: Verdrukking, Vet- zet en Victorie. De afdelingen zijn weer gesplitst in verscheidene onderwerpen. Het documentatie- en ander mate riaal, waarmee deze expositie is inge richt, is afkomstig van particulieren. Verder heeft het Legermuseum mede werking verleend. Laten wij eens een greep doen uit de omvangrijkheid van deze historische oorlogsverzamelinggrote aanplakbil jetten herinneren aan de mobilisatie; een exemplaar van het Leidsch Dag blad met de proclamatie van H.M. Ko ningin Wilhelmina vlak voor het uit breken van de oorlog; oorlogstuig, zo als bomscherven en containers voor droppings van wapens en munitie; de opzienbarende preek van de Leidse predikant ds. H. C. Touw; onder grondse persactiviteiten; N.S.B. lec tuur; bonkaarten, tulpebollen en sui kerbieten brengen de ellendige voed selvoorziening weer in de gedachten. En zo kunnen we nog geruime tijd doorgaan. Unieke gelegenheid Het zij nog eens gezegd vooral voor de jeugd is een bezoek aan „Bevrijd Vaderland" zeer aan te bevelen. Vele Leidenaars zullen misschien oude oor logsherinneringen willen ophalen en daarvoor bestaat van 30 april tot en met 5 mei een unieke gelegenheid. Ondanks het feit, dat het reeds vijftien jaar geleden is, dat ons land bevrijd werd van het Duitse juk, mogen wy nooit vergeten wat in de jaren '40'45 is voorgevallen. Daarom hopen wij, dat het initiatief van de Chr. Oranje Vereniging naar waarde beloond mag worden en dat velen in deze gedenk waardige meidagen een bezoek zullen brengen aan het Waaggebouw. De tentoonstelling is op 30 april ge opend van 9.3012, 25 en 710 uur; 2 en 3 mei: 25 en 710 uur; 4 mei: 25 uur en 5 mei: 912 en 2—5 uur. CORRESPONDENTIE J. S. te L. Wendt U om nadere in lichtingen tot de secretaris, de heer H. van Buel, Hugo de Vriessfcraat 1, alhier. P. A. H. VAN DER WOUDE De eerste wereldoorlog maakte een einde aan dit buitenlands verblijf. Dienstplichtige Van der Woude werd eerst bij de genie ingedeeld en kwam daarna als opzichter in militaire dienst bij de vliegtuigmaatschappij Trompen burg in Amsterdam, waar hij materiaal voor vliegtuigen en motoren moest keu ren. Zodra de oorlog teneinde was, keer de hij naar Schotland terug, waar hij wederom te Port Glasgow werd belast met het toezicht op de bouw van sche pen voor de Maatschappij Nederland. Slapte in de scheepsbouw maakte, dat hij in het jaar 1922 op wachtgeld werd gesteld. Om de tijd door te komen keer de hij naar Nederland terug, waar hij zijn vader op diens deurwaarderskantoor te Leiden ging assisteren. Hij kreeg in dertijd de kans zijn vader, die de 70- jarige leeftijd had bereikt, op te volgen. Eind januari 1928 werd de heer P. A. H. van der Woude officieel benoemd en enkelen zullen zich nog wel het kantoor aan de Steenstraat herinneren, dat in het jaar 1930 naar de Hogewoerd 101 werd verplaatst, waar het ook thans nog gevestigd is. Ruim 28 jaar heeft de heer Van der Woude zijn ambt met grote ambitie en nauwgezetheid vervuld, waarbij hy steeds de „regie" van de zittingen in goede handen had. Ned. Kath. Aannemers- en Patroonsbond BOUWNIJVERHEID STOND AAN ONVERDIENDE KRITIEK BLOOT Tijdens de hier gisteren en vandaag gehouden bondsvergadering van de Ned. Kath. Aannemers- en Patroonsbond is uitvoerig gesproken over tal van orga nisatorische kwesties. Van diverse zijde werd erop gewezen, dat de bouwnijver heid een zeer belangrijk onderdeel vormt van de economische activiteit en dat er een sterke wisselwerking bestaat tussen de ontwikkeling in deze bedrijfstak en de gehele nationale economie. Men achtte het gewenst het bouwconflict heeft dit bewezen het inzicht in vraagstukken betreffende de bouwnijver heid uit te breiden en te verdiepen. Kennis van de bouwproblematiek is onontbeerlijk, daar maatregelen, welke op een onvoldoende inzicht berusten, de belangen van de bouwnijverheid en daardoor tevens die van de totale eco nomie ernstig kunnen schaden. In het recente verleden heeft de bouwnij verheid zo was men van oordeel, te veel aan een onverdiende en kritische beoor deling bloot gestaan. Het bondsbestuur werd tijdens deze vergadering uitgebreid met de heren P. .1 Geelen te Neer, J. F. M. Janssen te Venray, P. H. v. d. Velden te Tegelen, J. H. Bogman te Beek, F .A. Straus te Roermond, R. Th. J. Schram te Bever wijk en W. H. Thunnissen te Heemstede. Afscheid werd tijdens deze bondsver gadering genomen van de heren B. F. Arends te Groningen, J. A. Dessingh te Rotterdam, J. H. Erven te Maastricht en J. Ververgaert te Tegelen, die niet in het bestuur terugkeerden. Zowel de bondsvoorzitter J. P. A. Ne- lissen als de geestelijke adviseur, pastoor C. M. Klaver, spraken hartelijke woor den van waardering en afscheid. De bondsdagen werden afgewisseld met een bezoek aan „De Keukenhof". Mcdeflitsen V. en D. FLEURIGE COLLECTIE (Van een bijzondere medewerkster) V. en D. besloot gisteren zijn reeks modeflitsen door wederom een fleu rige collectie confectie naar voren te brengen, waarbij het accent viel op zonnige strandensembles en flatteuze regenkleding. De strandensembles waren vervaar digd uit badstof of popeline in vrolijke contrasterende kleuren. Men zag zowel shorts met bijpassende blouses en jasjes, als lange pantalons. De korte badcape was er in allerlei variaties. Zeer apart was een paarse pantalon waarop een paars/witte badcape getoond werd. Een bleu strandpakje bedrukt met bloemen - motieven, had veel succes. Lila domineerde in deze show. Men zag deze kleur zowel in pantalons als in regenmantels en als hoofdkleur in de im- primé japonnen. Gezellige zomerjaponnen in fleurige dessins waren er te kust en te keur. Ook strepen zijn favoriet. Een wit met zwart gestreepte piqué jurk was zeer origineel. De tuniek met haar vele mogelijkheden Lezers schrijven KONINGINNEDAG 1960 Op 18 juni 1955 hield Koningin Ju liana in de Pieterskerk haar indruk wekkende rede met als thema: „Naas tenliefde loopt uit op broederschap der mensheid". Nu wordt ter ere van de verjaardag van onze Koningin in Lei den een militaire parade gehouden. Misschien zullen velen dit prachtig vinden. Maar wij vragen aan onze medeburgers: „Is een show van de moderne vernietigingswapenen niet een teken, dat wij nog gevangen zitten in valse oorlogsromantiek en dat we niet beseffen in welk een hel ons die oorlogsmiddelen kunnen brengen? Ook al is men ervan overtuigd, dat zelfs de atoombewapening een noodzakelijk kwaad is, dan getuigt het toch van een bedenkelijke mentaliteit om onze, in wezen goddeloze en onmenselijke wa penen, waar we toch bepaald niet trots op kunnen zijn, als een feestartikel te demonstreren. Nu ook op de ontwape ningsconferenties duidelijk naar voren komt, dat het gebruik van die wapenen nimmer het gestelde doel zul len bereiken <byv. bevrijding of ver dediging) lijkt het ons beter om de viering van „Koninginnedag" in een andere geest te organiseren. Namens het afd. bestuur Leiden van „Kerk èn Vrede" A. J. BRUGGEMAN, voorzitter G. PERDECK-BONNET, secr. (Het spreekt vanzelf, dat de inhoud van dit „ingezonden" geheel voor reke ning van de ondertekenaars is. „Valse oorlogsromantiek" vindt men, naar onze mening, tegenwoordig nergens meer. De scheidslijn loopt thans tussen hen, die bewapening beschouwen als „noodzakelijk kwaad" en hen, die van die noodzakelijkheid niet overtuigd zyn. Red. L.D.). Gistermorgen omstreeks half tien is er in een gereedschapswagen van de Gem. Plantsoenendienst, staande op het sportveldencomplex „Roomburg", brand ontstaan vermoedelijk als gevolg van een lek in de aansluiting van een propaan- gasfles, waarop een kachel was aange sloten. De wagen brandde gedeeltelijk uit. Gereedschappen en enkele kleding stukken werden vernield. De brandweer bluste de brand met twee stralen uit de nevelspuit. van alle modellen die hierin gebracht werden was de rok afneembaar, is een aanwinst voor de garderobe van de mo dieuze vrouw. Er was een grote verscheidenheid in popeline en ninoflex regenmantels, waarvan sommige opvielen door de aparte garnering. Verder werden er enkele zomerman tels en kostuums naar voren gebracht, waarbij het klassieke zwart/witte man telkostuum gecompleteerd door citroen gele accessoires, zeer in de smaak viel. De bruid was gekleed in een korte witte brocaatzijden japon met bijpas sende mantel en tulen hoed. Voor de gasten waren er beeldige jaquard zijden japonnen zoals een bleu complet met tulen hoedje en een groene linnen japon met een rose/groen geweven jas, die was tegengevoerd met de stof van de japon

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3