Gifmoordzaak Berkelse arts voor liet gerecht Tonny na een week van enorme spanning terug gevonden Grote belangstelling voor een opzienbarend proces Geprikkeld AKKERTJES Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 27 APRIL 1960 Vervolg op pag1 Het hele gezin en dorp zijn dolgelukkig „In het weeshuis wist ik meteen al dat het raak was, nog voor ik Tonny had gezien, want het eerste wat we zagen was het fietsje en de klomp in de tas", zo evrtelde ons gisteravond laat de heer Waals. Tonny zelf lag al te slapen. HU kende de burgemeester niet, maar reageerde wel op het dialect waarin de heer Veldman hem aansprak. „Dat hU vreselijk bly wad, dat hU met ons mee mocht de auto in kan ik niet zeggen. Er kwamen tranen. HU had het in zün weeshuis bUjkb&ar best naar zUn zin gehad", aldus burgemeester Waals. Een zak snoep van een van de zusters droogde de tranen echter snel. En toen ging het snel huiswaarts! Inmiddels had de heer Waals zijn vrouw al van het heuglijke nieuws op de hoogte gebracht. ZU holde in jubel stemming naar de pastoor en samen reden zU naar Zieuwent om de toen nog steeds in het ongewisse verkerende ouders men wilde hun niet opnieuw valse hoop geven, zoals de laatste dagen al zo vaak gebeurd was de verlos sende boodschap te brengen dat Tonny met een uur gezond en wel weer in hun midden zou zijn. Het gehele gezin was dolgelukkig. De moeder liep lachend en huilend tegelijk van de ene kamer naar de andere en herhaalde steeds maar de vraag: „Is het eerlijk waaris het eerlijk waarIk kan het haast niet geloven Het wès waar! Om ongeveer kwart over elf, toen heel Zieuwent door het luiden van de kerkklokken al van de gelukstijding op de hoogte was gebracht, reed de auto van de burgemeester het erf op. Wie stapte er het eerst uit? Tonny. Kwiek en monter, alsof hy maar één dagje uit was geweest, zyn fietsje was natuuriyk niet vergeten. Urenlang was toen nog Zieuwent als in een feestroes! De boerderij van Krabbenborg was als een doorgangshuis. Honderden mensen hadden in het donker, via binnenwegen de boerderij weten te vinden en liepen er met stralende gezichten rond. Er werden handen geschud, hier en daar vloeide een traan. Tonny zelf leek het allemaal niet zo erg te beroeren. Twee woorden heeft hy gesproken in het half uur dat wy in de boerderij waren: „Ha, Lourens!". zy golden zyn buurvriendje. „Public relation"- cougres in ons land Gisteren, vandaag en morgen zijn de leden van de „International Public Re lations Association", de wereld-organi satie van public-relationsexperts, welke tien jaar geleden in Den Haag werd op gericht, in Den Haag bUeen. In het afgelopen jaar is de Fransman J. Choppin de Janvry president geweest. Tijdens de gisteren in het hoofdkantoor van de KLM in Den Haag gehouden ver gadering werd de heer R. J. Vogels, on der-directeur der KLM en hoofd der af deling „Public Relations" van deze maatschappij, benoemd. Tevens is o.m. besloten dat het volgend jaar de verga dering en het congres zullen worden ge houden in Venetië. Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland bood gisteravond in het provin ciehuis aan het Korte Voorhout in Den Haag de deelnemers met hun dames een ontvangst aan. De commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz, heeft er in zijn in het. Engels en in het Frans uitgesproken begroe tingstoespraak o.m. aan herinnerd, dat de heer J. Brongers, hoofd van de afde ling Public Relations der BPM, die later met de ramp van de „Triton" bij Shan non om het leven is gekomen, een der oprichters van het internationale ge nootschap voor public relations is ge weest. De heer Klaasesz heeft verder een schets gegeven van de provinciale taak en werkwyze, aandacht gevraagd voor de grote groei der bevolking en de concen tratie van een kwart der totale bevol king van Nederland in de Randstad Hol land, in het licht gesteld pogingen, die worden ondernomen om deze samen trekking in goede banen te biyven leiden en erop gewezen, dat in het gebied van de Europoort hard wordt gewerkt om Nederland zijn plaats te doen behouden. In zyn dankwoord heeft de heer Chop pin de Janvry eveneens eer betoond aan de nagedachtenis van de heer Brongers. Hij heeft verder opgemerkt, dat er wei nig landen in West-Europa zyn, waar de vreemdeling zoveel dingen vindt om be wondering voor te hebben als in Neder land en hij zei telkens weer verbaasd te zyn over de grote vooruitgang, die hier in velerlei opzichten is en wordt ge boekt, wanneer men die vergelijkt met de ontredderde situatie welke men kort na de bevrijding in Nederland kon waarnemen. Chauffeur keek naar een knappe vrouw Dodelijke aanrijding De knappe jonge vrouw die op de avond van de 2e augustus j.l. de hoofd weg In Amsterdamwest overstak, heeft fatale gevolgen gehad voor de 18-jarige scholier H. W. Levensdag. Deze stond namelijk met zijn rijwiel stil by een kruis punt om een van hem rechts komende auto te laten passeren. De jeugdige chauffeur van deze auto en zyn drie kor nuiten keken vol aandacht naar de jonge vrouw. Het gevolg was dat de auto te veel naar de linkerweghelft uitweek en in volle vaart op de scholier botste. Deze was op slag dood. De chauffeur, een 20-jarige inwoner van Badhoevedorp, werd wegens hoogst roekeloos en onvoorzichtig rijden in eer ste aanleg door de rechtbank veroordeeld tot 4 weken gevangenisstraf, waarvan 3 weken voorwaardelijk en ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar, waar van anderhalf jaar voorwaardelijk. In hoger beroep eiste de procureur-generaal gistermiddag wegens de ernst van het feit 2 maanden gevangenisstraf, waar van 1 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en 2 jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, waarvan 1 Jaar voorwaar- delyk eveneens met een proeftijd van drie jaar. De verdachte is in sterke mate tekort geschoten in het behoorlyk besturen van zijn auto", aldus deze magistraat. „Zijn onverantwoordelyke handeling heeft een rampspoedig gevolg gehad". De raadsman bepleitte een geheel voor- waardeiyke straf, zowel wat de gevange nisstraf als de ontzegging van de rybe- voegdheid betreft. De jongeman zit by zyn vader in de zaak, moet veel rijden in grote vrachtwagens en is wegens per soonlijke onmisbaarheid vrijgesteld van de militaire dienst. „Het gebeurde drukt zwaar op de verdachte", zo zei de raads man. Het hof zal op 10 mei a.s. arrest wijzen. En verder zweeg hy, zoals hy een week lang moet hebben gezwegen. Hy was gewillig genoeg, poseerde voor fotogra fen in alle standen en onvermoeibaar. Maar spreken deed hy niet. Hy moet wel doodmoe zyn geweest toen hy ein- deiyk naar zyn eigen bedje werd ge bracht. En dat was dan voor de tweede maal binnen enkele uren. Die uren hadden de ontsluiering gebracht van een uniek mysterie! Meisje te Scherpenzeel door vrachtwagen gedood Gistermiddag is het vyfjarige dochter tje Joke, van de familie Voskuilen, op de Lysterbeslaan te Scherpenzeel onder de aanhanger van een zes-tons vracht wagen gekomen, waardoor zy op slag werd gedood. De kleuter kwam met haar fietsje van het pad langs haar ouder- ïyke woning de weg oprijden, toen de trekker van de zware combinatie reeds was gepasseerd. De bestuurder van de trekker moest door andere weggebruikers op het tragische ongeval opmerkzaam worden gemaakt. Hand van jongen bij explosie verbrijzeld (Speciale berichtgeving) By een poging een „raket" te lance ren is een 15-jarige Enschedese Jongen uit dorp Lonneker ernstig gewond. De jongens maakten gebruik van de voor vork vam een fiets, die zy in de grond hadden gestoken. In de buis hadden ze een ontplofbaar mengsel gedaan waarop een yzeren stop werd gestoken. Toen een der jongens bezig was de stop aan te draaien, ontplofte het mengsel waar- by de jongen werd gewond door het stuk yzer dat uit de vork vloog. Zyn linker hand werd verbrijzeld. '(Speciale berichtgeving) Vanmorgen om half tien is te Leeuwarden het opzienbarende proces begonnen tegen de Berkelse arts, die zoals bekend terecht staat ver dacht van gifmoord op een evenals hij tot levenslang veroordeelde medegevangene Lodder. Om acht uur vanmorgen waren de eerste belangstellenden al aanwezig. Het aantal groeide langzamerhand tot een honderdtal. Naast politie- en justitie-autoriteiten en een zestig journalisten vonden ongeveer 40 belangstellenden een plaatsje in de rechtszaal. „Wat deze man Lodder ook in zyn leven gedaan mag hebben, hier is een mens ontydig tot de eeuwigheid geroe pen. Daarom zullen wy te zyner nage dachtenis enige ogenblikken stilte be trachten", zei vanmorgen de president van de rechtbank te Leeuwarden, mr. II. J. van Maanen bU het begin van de zit ting. De Berkelse arts, zeer verouderd en in hetzelfde kostuum, dat hy zes jaar geleden in zUn eerste proces droeg, boog het hoofd. „Hebt u gedaan wat u in de dagvaar ding is ten laste gelegd?" was daarna de eerste vraag van de president aan ver dachte. „Neen". „Ook niet ongeveer of iets dergelijks?" „Neen". Het getuigenverhoor begon. De enige vraag, die de president aan vier politie mannen stelde was: „Hebt u nog iets toe te voegen aan de processenverbaal, die u hebt opgemaakt, of bly ft u daarbij?" „Niets toe te voegen, mynheer de pre sident", zeiden de getuigen. „De recht bank is de politie dank verschuldigd voor het vele goede werk, dat zij verricht heeft", zei de president. Deze getuigen waren: K. Nauta, ad judant van de gemeentepolitie, J. Ur- sum, brigadier-rechercheur van politie, Sj. R. Post, rijksrechercheur, allen uit Leeuwarden en H. Medema, ryksrecher- cheur uit Den Haag. Daarna hoorde de rechtbank prof. dr. W. Froentjes, directeur van het gerech- telyk laboratorium uit Den Haag. Ook dit verhoor was voorlopig zeer vluchtig. Er werd slechts even gesproken over de brieven, die Lodder geschreven zou heb ben. De enveloppe van de brief aan de directeur van de strafgevangenis was dicht gelikt door iemand die dezelfde bloedgroep als verdachte, maar niet als Lodder heeft. Ook het horen van de 56-jarige ge vangenisarts, dokter H. Wiarda Bakker, nam enige tyd in beslag. Deze getuige had op woensdagochtend 5 februari 1958 het lijk van Lodder onderzocht. „Con stateerde u iets bijzonders aan het slacht offer, of lag het ïyk normaal?" vroeg een der rechters, mr. W. J. Borgerhoff Mulder. „Ik heb niets byzonders gezien". De gevangenisarts had het slachtoffer niet verder onderzocht, omdat er toch sectie verricht zou worden. „Deze mijnheer was 's avonds van zeven tot halftien wel vaker in de cel by Lod der met de deur dicht", zei de 35-jarige gevangenbewaarder J. G. J. Weerman. „Het was niks byzonders, dat die avond van 4 februari de deur van Lodders cel dicht was toen verdachte er 's avonds in was". „Is verdachte die dinsdagavond, nadat hy de film had gezien, vóór de andere gevangenen uit snel naar de cel van Lodder gelopen?" „Dat kan ik niet zeggen". „U hebt die avond Lodder nog even goedenacht gezegd. Wat deed hij toen?" „Hy stond met de rug naar mij toe. Ik dacht dat hy schreef". „Hebt u nog iets gemerkt van een twistgesprek tussen Lodder en verdachte?" „Niets ge hoord, Edelachtbare". „Sommige gedeti neerden hebben verklaard, dat de cellen zo gehorig zyn, dat men zoiets moet ho ren". „Ja, maar 's avonds voor het naar bed gaan is er zo'n geroezemoes. Dan merk je dergelijke dingen niet". Ook de verdediger, mr. H. Schootstra, stelde de gevangenbewaarder enige vra gen. Maar de antwoorden leverden wei nig nieuws op. Op vele vragen antwoord de de heer Weerman: „Dat kan ik niet zeggen", of „dat weet ik niet". De Berkelse arts zei daarop, dat hij de verklaring van de gevangenbewaarder betwist, dat de celdeuren na de film ge sloten waren. De hele ry, waarin ook myn cel is, was open, zei hy. De gevan genbewaarder zei daarop, dat, als de dokter laat kwam na de film, hy de cellen open gevonden had. Kwam hy vroeg, dan vond hy ze dicht. Daarna legde de 42-jarige gevangen bewaarder, M. de Jong, die Lodder op de bewuste woensdagochtend dood in zyn cel vond, zyn verklaring af. Bewaarder De Jong, die op de bewuste avond na de filmvoorstelling ook op de vleugel is geweest, lichtte de rechtbank uitvoerig in over de gang van zaken, zo als de getuige zich die nog kan herinne ren. Van hem wordt niet duidelyk of de dokter zyn cel nu open of gesloten heeft gevonden toen hij na de voorstelling in de recreatiezaal terugkeerde. Het is deze getuige geweest die Lodder in de cel heeft gevonden. De president vroeg in welke houding hy Lodder heeft aangetroffen. Het blykt dat de overleden gedetineerde op de rug lag. Zijn mond was iets geopend. Onmid- dellijk heeft de getuige na de ontdekking de brigadier Kikstra gewaarschuwd. Op Miljoen Amerikanen op de been voor president De Gaulle President en mevrouw De Gaulle heb ben gisteren in het Witte Huis afscheid genomen van de -Amerikaanse president en zyn echtgenote. Generaal De Gaulle zei tot zyn gastheer, dat hy na zyn be zoek en besprekingen „nog meer ver trouwen heeft in onze zaak". „Wy staan zij aan zij", aldus Eisen hower, die voorts meedeelde dat de vol gende „Polaris"-onderzeeboot voor de Amerikaanse Marine de „La Fayette" gedoopt zal worden. (La Fayette heeft een rol gespeeld in de Amerikaanse re volutie) Op het vliegveld van Washington zei vice-president Nixon tot De Gaulle: „Ik heb in de afgelopen zeven jaar geen en kele bezoeker gezien die met evenveel enthousiasme is ontvangen". By aankomst in New York werd de Franse president begroet door burge meester Wagner. Het was voor het eerst in de zes jaar, dat Wagner burgemeester is, dat hij naar het vliegveld ging om een bezoekend staartshoofd te begroeten. Een woordvoerder van de burgemeester zei hierover: „De tijd en de wereldge- beutenissen rond het bezoek van presi dent. De Gaulle aan New York en zyn eigen daden maken zulk. een afstappen van hetgeen gebruikelyk is tot de enig juiste erkenning daarvan." Honderdduizenden begroetten de Fran se leider op zyn tocht door de stad New York, waar hem op Broadway de tradi tionele ticker tapeparade ten deel viel. De politie schatte, dat er een miljoen mensen op ds been waren ter begroe ting van de Franse president die, staan de in een open auto, de ovaties en het „<hi"-geroep buigend-en wuivend beant woordde. De president zou vandaag San Fran cisco bezoeken. Het Franse persbureau AFP vernam te New York van onaantastbare zijde, dat maandag j.l. aldaar een samenzwe ring tegen het leven van president De Gaulle is ontdekt. De samenzwering zou door'Arabische studenten zyn beraamd. Deze zouden van plan zijn geweest op de receptie, die gistermiddag in het ge bouw van het Franse consultaat-gene- raal te New York werd gehouden en die werd bijgewoond door de president, le den van de verschillende Franse verte genwoordigingen in New York en voor aanstaande Franse persoon! ykhe den in deze stad, een handgranaat of een bom te werpen. De politie van New Yok nam buiten gewone veiligheidsmaatregelen voor deze ontvangst en voor alle andere bijeen komsten, die generaal De Gaulle gedu- rehde zijn korte verblyf in New York. Jaar met aftrek voor Spaanse zakkenroller (Van onze Haagse redactie) Het Haagse Gerechtshof heeft van morgen het vonnis bevestigd, dat de Rotterdamse Rechtbank uitsprak tegen een 30-jarige Spanjaard, die zich in Rotterdam had schuldig gemaakt aan zakkenrollerij, waarvan de echtgenote van burgemeester Van Diepeningen uit Leiderdorp het slachtoffer werd. Het vonnis luidde 1 jaar gevangenisstraf met aftrek. De eis was even hoog. De aanhouding van de Spanjaard, die in een Rotterdams warenhuis op heter daad werd betrapt en daarna de benen nam, veroorzaakte indertijd nogal enige opschudding. Verscheidene fietsers en bromfietsers namen aan de achtervol ging deel. De man, een beroepsmisdadi ger en specialist in zakkenrollen, werd reeds eerder in verschillende steden in Europa veroordeeld. door pijn? neem vlug Akkertjes flitsen de pijn weg de vraag op welke wyze verdachte rea geerde toen hü van de dood van Lodder in kennis werd gesteld, antwoordde ge tuige: „Hy zei een krachtige vloek en klapte daarby in de handen...." Verdachte betwistte enkele punten uit de afgelegde verklaring. BINNENLAND Sint-Maarten, één van de Boven windse Eilanden, is de laatste dagen ge troffen door hevige regenval die maan dagnacht zyn hoogtepunt bereikte. Van persooniyke ongelukken is geen melding gemaakt. Er werden wegen vernield en huizen liepen onder. Enig vee verdronk. Een 9-jarig jongetje te Brunssum (Li, dat maandag met een vriendje aan het spelen was met een katapult, kreeg door zijn vriendje een steentje tegen het achterhoofd geschoten. Aanvankelijk liet de verwonding zich niet ernstig aanzien, maar gistermiddag is het knaapje on verwacht in de ouderlijke woning over leden. Bij K.B. is. met ingang van 16 mei a.s. benoemd tot burgemeester van de Semeente Terneuzen mr. H. Rljpstra.Aan e heer Rijpstra is gelijktijdig eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Smilde (Dr.). H(j is in 1919 ge boren, gehuwd, Ned. Hervormd en lid van de CHU. Aan de Ryksunlversltelt te Utrecht is benoemd dr. C. Th. J. Alkemade tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde om onderwijs te geven in de experimentele natuurkunde. Dr. R. van der Veen ls benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de algemene Slantkunde aan de Rijksuniversiteit te trecht. Hij is thans leider van de plan- tenfysiologische afdeling van het Philips' natuurkundig laboratorium te Eindhoven. Aan genoemde universiteit zyn voorts be noemd prof. dr. H. J. Vonk. thans bui tengewoon hoogleraar, tot gewoon hoog leraar ln de chemische dierfysiologie en prof. dr. G .J. van der Kerk, thans bij zonder hoogleraar ln de technische or ganische chemie vanwege het Utrechts Universiteltsfonds en directeur van het Organisch Chemisch Instituut T.N.O. Utrecht, tot buitengewoon hoogleraar in de organische chemie. Tevens is prof. dr. R. Gispen benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de vlrulogie. De 8-jarige Freek Hof uit Medem- blik ls gisteren tijdens het spelen met enkele vriendjes aan de oever van het Overlekekanaal in het water geraakt en verdronken. Van het groepje Jongens kon geen enkele zwemmen. De pogingen die de kinderen deden hun vriendje langs de hoge kant uit het water te trekken, had den geen resultaat. Enkele volwassenen hebben korte tijd later het stoffeiyk over schot opgedregd. De 53-jarige heer J. A. Snelleman uit Zeist ls gisteravond om het leven ge komen, toen zyn auto ongeveer 400 me ter ten zuiden van de kruising naar Heemstede en Hilversum op de Rijksweg 2 van Amsterdam naar Utrecht, van de rijbaan sloeg. De oorzaak van het on geluk is niet bekend. In een onbewaakt ogenblik heefteen anderhalfjarig meisje uit de Vesting straat te Oldenzaal uit 'n flesje benzine ge dronken. dat bij het radiotoestel stond. Het kind werd onmiddellijk naar het zie kenhuis gebracht, waar het is overleden. De minister van Economische Zaken de heer J. W. de Pous, heeft gistermid dag in zijn departement de Installatie verricht van een commissie voor de nu cleaire industriële ontwikkeling. Deze commissie staat onder voorzitterschap van ir. Th. P. Tromp, lid van de raad van bestuur NV Philips' Gloeilampen fabrieken te Eindhoven. Op de Ginnikenweg te Breda is gis termorgen mevrouw J. W. van Hooydonk Meijvis. wonende aldaar, bij een aan rijding gedood. Zij sloeg met haar fiets linksaf en heeft daarbij vermoedelijk niet voldoende op het overige verkeer gelet. Zij werd gegrepen door een personenauto uit Baarle-Nassau en bezweek ter plaatse aan een schedelbasisfractuur. Mevrouw Van Hooydonk had geen kinderen. Mevrouw A. Hudlg-Rotgans. echtge note van de oud-directeur van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij, heeft gis teravond by de Amsterdamse Droogdok Maatschappij te Amsterdam de doop plechtigheid verricht van het voor de KNSM in aanbouw zynde motorschip „Socrates". BUITENLAND Het Luxemburgse leger zal uit be- zuiningsoverwegingen van 5.300 tot 3.200 man ingekrompen worden. Het nieuwe leger zal bestaan uit mobiele eenheden en een artilleriebatterij. De minister voor het leger. Schaus. heeft gisteren ln het Earlement meegedeeld, dat de maatregel i genomen na overleg met de NAVO. Voorts zal de militaire diensttijd van 1 Jaar tot negen maanden beperkt wor den. Het Poolse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren een Japanse diplomaat beschuldigd van het kopen van staatsgeheimen en nem gelast Polen zo spoedig mogelijk te verlaten. De diplo maat. Hlsjasjl Dosjo. is eerste secretaris van de Japanse ambassade, die begin 1959 ln Warschau ls geopend. Het nieuws van de ultwyzing ls gegeven door het officiële Poolse persbureau. Volgens de Jongste uitslagen van de zondag in Laos gehouden algemene ver kiezingen zijn de rechtse (pro-Westerse) partijen zeker van 36 van de 59 zetels in de assemblee. De linkse partyen hebben zetels verloren. Men zal by het komende bezoek van Kroesjtsjef aan Parijs, waar zoals be kend op 16 mei de topconferentie tussen Oost en West begint, niet meer die „bui tengewone veiligheidsmaatregelen" nemen, die men getroffen heeft bij het recente bezoek van de Rus aan Frankrijk. De vluchtelingen uit Oost-Europa, die by het eerste bezoek van Kroesjtsjef naar Corsica zijn gestuurd, zullen nu thuis blijven. President Elsenhower zal 23 mei ln Lissabon aankomen en de dag daarop weer vertrekken, aldus heeft het Witte Huis gisteren bekendgemaakt. Binnenkort wordt in Kopenhagen begonnen met de bouw van de eerste mohammedaanse moskee ln geheel Oos terse stijl met minarets en uikoepels. Een Deense mohammedaan stelde de grond ter beschikking. De vroede vaderen van de Jutland- se plaats Ulfborg blijken zich onvermoede zorgen op de hals gehaald te hebben met de installatie van een ultra-modern straatverllchtingssysteem, dat per foto- elektrische cel automatisch wordt be diend, als tenminste de lieve Jeugd haar handen thuishoudt. Want die Jeugd heeft al ontdekt dat de verlichting midden in de nacht uitgeschakeld kan worden door met een zaklantaarn de foto-cel te be schijnen en overdag ingeschakeld blijft wanneer de celopening met kauwgummi wordt afgedekt Circa 70.000 linkse studenten heb ben gisteren een reeks betogingen ge houden in het centrum van Tokio uit protest tegen het veiligheidsverdrag tus sen Japan en de V.S. Zij hellden de hoofdstraten bij het parlementsgebouw en de woning van de Japanse premier bezet. Pantserwagens van de politie patrouil leerden ln het centrum. De betogers, die met rode vlaggen zwaaiden, schreeuwden anti-Amerikaanse leuzen. Bij een botsing tussen de linkse studenten en leden van een ultra-nationalistische organisatie werden 20 studenten gewond. Het vakverbond van de V.A.R. heeft besloten de Zuldafrikaanse goederen te boycotten en te weigeren deze goederen ln de havens van de V.A.R. te laden en te lossen. Dit heeft de afgevaardigde van de V.A.R. gisteren op de Panafrikaanse conferentie in Accra meegedeeld. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.15 Het spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven, lezing. 18.30 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Planorecital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Blaasork. 20.15 Radio Philharm. ork. en solist. 20.50 Een halve eeuw, een hele wen ding. klankb. 21.20 Gram. 21.45 Oude muz. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsportuitslagen. 22.45 Avondoverdenking .23.00 Mil. ork. 23.30 Platennieuws. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Mil. muz. 19.00 V. d. kind. 19.10 Kan een Katholiek democraat zyn?, toespr. 19.25 Vara-Varia. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.30 Het geheim van Luca, hoorsp. 22.00 Jazz- muz. 22.20 Keuren en kiezen, comm. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Wetensch. lezing. 23.15 Muzikale lezing. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 15.50-16.45 Eurovisie: Rep. t.g.v. het bezoek v. d. Groot-Hertogin van Lu xemburg aan Belgle .AVRO: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30-17.40 Intern, jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Ge sprek. 20.30 V. d. jeugd. 20.55 Toneel en filmnws. 21.25 Progr. over het werk i. d. psychiatrische Inrichtingen. 22.10 Epiloog. VOOR DONDERDAG 28 APRIL Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: Gemeentesecretaris van Bergen veroordeeld De rechtbank te Roermond heeft de gemeentesecretaris van Bergen in Noord Limburg veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar met aftrek van voor arrest en ontzetting uit zyn ambt voor de tijd van vijf jaar. Hem was ten laste gelegd, dat hij een notariële akte had laten opmaken waar in een lagere dan de werkelijke koop som was opgenomen. Verder had hy voor de inkomstenbelasting neven inkomsten niet of te laag opgegeven. Ook had hy giften in geld aangeno men om in stryd met zijn plicht als secretaris te bewerkstelligen dat er spoe dig bouwvergunningen afkwamen. De eis van de officier van Justitie luidde 2 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit zijn ambt voor de tyd van 7 jaar. WOENSDAG Den Burcht (grote zaal): Alg. Ned. In- valldenbond. Feestavond Sempre Avantl's „Jong en Jolig". 8 uur nam. De Lakenhal: Ver. Oud-Lelden. Spr. dhr G. Roosegaarde Bisschop over „Antieke klokken". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedle speelt „Tanchelijn". 8 uur nam. ZomerzorgLedenvergadering Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Leiderdorp. DorpshuisTweede uitvoering Sparta. 7.30 uur nam. Wassenaar. Verenigingsgebouw Voorjaarsuitvoering DVS. 8 uur nam. DONDERDAG Den Burcht: Toneelavond „Selskip Frles- lan" ,,'n Poppehus". 8 uur nam. De Harmonie: Jaarvergadering afd. Lei den Expogé. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ned. Ver. van Hulsvrouwen. Causerie Jack Verhagen over een winter ln de Atlantische Oceaan. 2.30 uur nam. Kaasmarkt 1: Ledenvergadering Geref. Schoolvereniging. 8 uur nam. Salonboot Ursula (ligplaats Utrechtse Veer) Onderzoek op t.b.c. 912 uur voorm. en 24.30 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. Lltteris Sacrum. Opvoering „Ik herinner me mamma". 8 uur nam. bestaan Republiek der Zuid-Moli Sprekers Ir. J. A. Manusaina en ds. J. H. Rltzema Bos. 8 uur nam. Oegstgeest: Jaarvergadering van aandeelhouders N.V. Ingenleursbur. voor Bouwnyverheid. 10.15 uur voorm. VRIJDAG Den Burcht (grote zaal)Feestavond Leidse Chr. Oranjever. 8 uur nam. Garenmaxkt: K. en O.-excursle naar Technische Hogeschool te Delft. 9.30 uur voorm. Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. mei. P. van Wichgeren over „Pales tina, het land van de bybel". 8 uur nam. RembrandtlyceumFancy fair „Emté- geès". Salonboot Ursula (ligplaats Utrechtse Veer): Onderzoek op t.b.c. 24.30 en 7 9.30 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. Litteris Sacrum. Opv. van „Ik herinner me mamma". 8 u. nam. Doopsgez. Kerk: Adventskerk. Bijbel studie 1011 uur voorm.; 11 uur voorm. ds. H. K. la Rondelle van Delft. Rest. RoyalReceptie zilveren zaken- iubileum Wasserij „De Eendracht". 2.30 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. Lltteris Sacrum. Opv. van „ik herinner me mamma". 8 uur nam. Station N.S.: Excursie N.C.R.V. naar défilé te Soestdijk. 7 uur voorm. Waaggebouw: Expositie „Bevrijd Neder- landland". 9.3012 uur, 25 en 710 uur nam. ZONDAG Volkshuis: Poppentheater Harlekijn: Première van „De koning met het vler kante hoofd". 3 uur nam. MAANDAG Den Burcht (grote zaal)Ver. van Zeeuwen „Luctor et Emergo". Opvoering van „Tapto Moeie". 8 uur nam. Waaggebouw: Expositie „Bevryd Neder land". 25 en 710 uur nam. DINSDAG Schouwburg: K. en O. Ned. Comedle .Joseph ln Dothan". 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Ten toonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 V. d. boeren .12.35 Land- en tuinb.- meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 15 jaar geleden, praatje. 13.20 Am us. muz. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Na tionale Da Costa-herdenking. 14.45 Avond rust. hoorsp. 15.15 Gram. 15.30 Kamer koor. 16.00 Verkenningen ln de Bybel, lezing. 16.20 Pianorecital. 16.50 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Lichte muz. 18.15 Sport- rubrlek. 18.30 Accordeonmuz. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 22.15 Periodieken Pa rade. 22.25 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Zaal- sportuitsl. 22.45 Avondoverdenking .23.00 Orgelconc. 23.30 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. vrouw. 11.15 Kamerork. 12.00 Orgel en plano. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Jazzmuz. 12.50 Uit het be drijfsleven. praatje. 13.00 Nws. 13.15 Me- ded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en plano. 14.30 V. d. vrouw. 14.45 Gram. 15.05 Vroeg ln de morgen Helladlo, hoorsp. 15.45 Gram. 16.00 Van vier tot vyf. 17.00 Gram. 17.15 V. d. jeugd. 17.45 Orgelspel. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.30 V. d .Jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Brabants ork. en sol. (I. d. pauze: 20.55-21.20 Enkele aspecten v. d. verzorging v .onze uitspr.. lezing). 22.30 Nws. et beursber. v. New York .22.45 Journ. 23 .r» Sportact. 23.10 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Act. progr. 20.40 Film. 21.05-22.20 Zoals Je me wilt, TV-spel. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. .13.10 Qulzprogr. 13.40 Voordr. 14.00 Pianorecital. 14.30 Gesprek. 15.00 Lichte muz. 15.45 Kritieken. 16.30 Gram. 16.45 Tennlskamploensch. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South- East. 19.00 Ork. conc. 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Act. lezing. 21.45 Gram. 22.15 Interviews .22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Klaveclmbelrecltal. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Lichte muz. (Om 13.30 nws.). 13.45 V. d. bind. 14.00 V. d. vr. (Om 14.30 nws.). 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 nws.). 15.45 Muz. bij het werk. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagb. 16.45 Ultsl. ra ces en lichte muz. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.29 Weerber., nws., act. en plano- spel. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hersengym. 20.00 Ge var. progr. 20.30 Nws. en brlevenbeantw. 21.00 Forum. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.30 Nws. en Jazzmuz. 23.30 Nws. en ge var. muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Lich te muz. 16.05 Fllmmuz. 16.45 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.35 Opera-fragm. 19.00 Nws. 19.45 Pianorecital. 21.15 Jazzmuz. 21.45 Nws. 22.10 Nieuwe popul. muz. 23.15 Lich te muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 14.05 Kamermuz. 17.15 Or gelrecital. 18.30 Gram. 20.05 Ork. conc. 22.30 Gram. 23.10 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Strijkkwart. 13.30 Recital. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Gram. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Weense liede ren. 19.50 Dichtkunst. 20.00 De Gulden Meesteres, operette. 22.00 Nws. 22.15 Ra dio-Universiteit. 22.55 Nws. 23.00-23.10 Groeten van militairen uit Belg. Kongo. 484 m. 12.30 Hammondorgelspel. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.20 Klass. gram. 14.13 Belg. muz. 15.15 Koorzang. 15.35 Gram. 16.40 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 1720 Kamermuz. 17.50 Pianospel. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. muz. 22.00 Wereldnws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. BIOSCOPEN Studio: „Het zevende zegel". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Breng de Bismarck tot zinken". 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2 30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo: „Inspecteur Hardesty F.BJ.". 14 jaar. Werkdagen: 2.30. 6.45 en 9 uur; zondag: 2.15, 4.30. 6.45 en 9 uur. Casino: „Razzia ln de onderwereld". 18 jaar. Dagelijks: 7 en 9.15 uur. 's Middags: „Alleen op de wereld Trianon: „Operatie Petticoat". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex: „De Mummie". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus„De drie musketiers Astra Wassenaar: vrydag 8 uur, zater dag en zondag 7 en 9.15 uur „Paspoort der schande". 18 Jaar. Maand.- dlnsd.- woensd.- 8 uur „De levensroman van Richard Tauber". A.l. Donderdag: 2.30 en 8 uur „Het loon van de angst" .18 Jaar. Zondag en woensdag 2.30 uur „Abbott en Costello In Alaska". A.l. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden ls geopend Apotheek RelJst, Steenstraat 35. tel. 20136. Bij geen gehoor bU Ow hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twenthe Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genéve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJaccio Madrid Mallorca Lissabon half bew. regen half bew licht bew. regen zwaar bew. regen geh. bew. geh. bew. geh. bew. sneeuw zwaar bew. lioht bew. motregen lioht bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. licht bew regen geh. bew. mist licht bew. licht bew. zwaar bew. sneeuwbui onbewolkt licht bew. regen half bew. licht bew. onbewolkt geh. bew. SB nnw 8 11 1 o. e. to go g s s s - S «Sós® A fl SS 1 0.1 2 9 6 n 6 10 nnw 6 9 4 n 5 10 4 2 mv 2 10 1 0.4 n 4 10 3 1 nw 3 11 0 2 wzw 4 10 1 4 o 9 8-04 n 8 3-05 zzo 6 10 4 0 n 8 7 2 1 3 13 7 0.1 14 1 0.1 n wzw 1 11 -0 n 3 13 2 n 3 13 2 ono 1 18 4 nnw 7 15 5 0.4 5 16 9 0.1 w 4 10 -2 2 w 4 5-03 raw 1 8 -1 13 nno 9 13 2 0 ono 116 3 0 w 4 9 2 w.stil 0 w.stll 20 12 zzo 11 18 8 o 3 19 8 w^tll 23 6 w.stll 6 w.stll 11

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2